PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית מיכל מים מנירוסטה - סיפור הפרויקט

rob
13-12-08, 20:36
איך מתחילים לתאר את החודשיים האחרונים...
אולי אני אתחיל בזה שבעצם הפרויקט יושב לי בראש מאז שקניתי את הסיקס (FIVE) הראשון שלי איפהשהוא לפני 13 שנים.
או אולי עדיף להגיד את זה פעם אחת ולתמיד - אני עצלן!
תמיד היה לי ברכב ג'ריקן עם צינור וברז, כל מה שצריך לעשות זה לשים את הג'ריקן במקום גבוה וליהנות ממים זורמים, אבל אני עצלן ולהוציא את הג'ריקן רק כדי לשטוף איזה סיר אחרי ארוחה או ידים אחרי שגומרים להעמיס את הרכב אחרי עצירה, זה לא היה בשבילי.
אז בדרך כלל הג'ריקן היה נשאר ברכב, ואני הייתי רוחץ ידיים עם הבקבוק של המים המינרלים ושוטף את הסיר במים של מישהו שכבר הוציא את הג'ריקן שלו.

בויטרה הכנתי גגון עם מקום לשני מיכלים של 10 ליטר, אבל להרים את מרכז הכובד אף פעם לא היה דבר חיובי.
בהיילקס הכנתי מיכל נירוסטה שישב בארגז ובעזרת משאבה של 4 ליטר דקה הכנתי משהו שעבד, אבל עדיין היה על חשבון המקום בארגז, ובכל מקרה הבדואי שבסופו של דבר "לקח" את ההילקס לא נתן לי זמן לסיים את הפרויקט.

בקיצור
מערכת המים הייתה צריכה לעמוד בתנאים הבאים:
1. להיות מתחת לרכב אבל לא לרדת מתחת לקו השילדה
2. מחוברת למשאבה חזקה (4 ליטר דקה היה זרזיפי מדי)
3. ניתנת להפעלה מבלי לפתוח את הרכב
4. זמינה בכל עת, כך שלא צריך לעבוד קשה מדי כדי להגיע אליה
5. אפשרות לדעת את מפלס המים
6. לספק מים חמים וקרים

אחרי שלושה מודלים תלת מימדים בגודל מלא מקרטון, הגעתי לצורה הרצויה של המיכל, המקום הנבחר, שקע בצמוד לגל ההינע, בצד אחד של גל ההינע יש את האגזוז, והצד השני היה ריק.
הצלחתי לדחוס למקום מיכל של 52 ליטר, הייתי מעדיף גדול יותר, אבל כל הגדלה נוספת היתה מורידה את המיכל מתחת לקו השילדה ואת זה לא הייתי מוכן לעשות.
את המיכל עצמו חילקתי לשלושה חלקים בעזרת מחיצות פנימיות, ובראש המיכל הכנתי חור עם שלושה אומים מרותכים מבפנים על מנת לחבר מצוף של מיכל דלק.
את המיכל ריתכתי בMIG ולסיום קצת TIG.
3 מופות נירוסטה רותכו בצד המיכל: נשם, מילוי, ריקון (משאבה). כל המופות רותכו בחלקו העליון של המיכל כאשר המופה שמובילה אל המשאבה מחוברת בתוך המיכל לצינור שמגיע עד לתחתית המיכל.
הכל נירוסטה, הכל 304.
את המיכל חיברתי בעזרת 3 שלות לשילדה, לא היה צורך באף ריתוך של המיכל לשילדה.
* הערה לפעם הבאה – להוסיף גם חור לניקוז המים, כרגע על מנת לנקז חייבים להשתמש במשאבה.

שני צינורות וחוט חשמל (מהמצוף) עוברים לאורך השילדה עד למקום בו נמצאת המשאבה.
את המשאבה ופנל ההפעלה הכנסתי במקום בו מיועדת לשבת הכננת (אין לי כוונת לשים כננת), על מנת למנוע כניסה של מי גשם למשאבה ולכל החשמל הכנתי מברזל "בית" קטן שיושב במקום הכננת ומגן מפני הגשם, את התושבת של מספר הרכב החלפתי בכזו שמתחברת עם שני צירים ונסגרת עם שני פרפרים, ככה שגם העצל הגדול ביותר (אני) יוכל להשתמש.

את כל החשמל הכנסתי לתוך תא בבית המשאבה וניצלתי את ההזדמנות להוסיף גם שקע מצית ושני טוגלים, אחד למשאבה ולמד המפלס והשני לשקע המצית. תוך כדי חיבור המשאבה למצבר ניתקלתי בערמות חוטים שמתחברים למצבר מכל קצווי הרכב (מהידים הקודמות) ועל הדרך הוספתי בית פיוזים של דיפנדר בצמוד למצבר על מנת לעשות סדר. גם שקע המצית וגם מד המפלס מוארים כאשר מרימים את הטוגל.

השתמשתי במשאבה של FLOJET בספיקה של 8 ליטר דקה (סוף סוף מרגישים שיש זרם).
המשאבה מחוברת קבוע לצינור מים באורך של כמטר עם ידית של בידה, בצורה כזו גם הזרם חזק בגלל החורים הקטנים וגם השליטה על הכיבוי וההפעלה נמצאים על הידית. למשאבה יש פרסוסטת שניתן לכיוון וסוגר את המשאבה ברגע שהידית לא לחוצה.

נשארו עדיין שני דברים פתוחים, האחד צינור המילוי של המיכל מונח כרגע ליד המשאבה ואין לו שום דבר בקצה (זה הצינור שנראה בבאלגן בתמונה למעלה).
הדבר השני זה מים חמים, את זה אני הולך לפתור כנראה עם מיכל נוסף ומחליף חום, אבל זה עדיין פתוח לשינויים.

עם שני ילדים קטנים בבית, ובדרך כלל 4 דקות פנויות ביום זה לא היה פשוט להשלמה, אבל היום סוף סוף ראיתי את המים.

לכל אלא שהתמידו והגיעו עד כאן, תודה.

TEDDY
13-12-08, 21:00
ממש מדהים אחלה פרויקט תתחדש.
עשיתה לי חשק גם להוסיף מיכל נוסף ברכב, ואני יאמץ כמה רעיונות מהפרויקט שלך בטוח.

נימי
13-12-08, 23:45
פרויקט יפיפה,
לא יודע מה זה מחליף חום אבל אני מאמין שאתה יכול להישתמש במיכל נוסף ולהעביר דרכו (בצינור) את המים החמים שיוצאים מהמנוע בכדי לחמם את המים, אבל אז תיצתרך שני ברזים אחד לקרים ואחד לחמים :)

שלומי
14-12-08, 00:20
תתחדש !
מאיזה עובי המיכל ?
שקלת להוסיף מיגון מתחתיו ?

itay-rover
14-12-08, 12:01
כל מהכבוד פרוייקט יפהיפה!

הערה קטנה,אם שמתי לב נכון,השתמשת במצוף ושעון של מיכלי דלק.עלולה להיווצר לך בעיה של חלודה במיכל.

איתי.

rob
14-12-08, 20:06
מחליף חום זה בדיוק מה שתארת נימי, והכוונה היא באמת לשני ברזים עם פיה אחת - כמו בבית.
המיכל של המים החמים יהיה באזור ה-15 ליטר.

המיכל עם עובי דופן של 1.5ממ, ובגלל שהוא מעל לגובה השילדה אין צורך במיגון, מיגון יגרום לו לרדת מתחת לקו השילדה.

המצוף באמת של מיכל דלק, יש סיכוי לחלודה, לא מפריע לי חלודה במיכל (המים ממילא מיועדים לשטיפות ולא לשתיה) אבל חלודה כזו כנראה תקלקל את המצוף ותשנה את ההתנגדות שלו, במידה ויקרה אחליף אותו למצוף למיכלי מים.

אין מה לעשות, כל הזמן חושבים על שיפורים לפעם הבאה

lizard
14-12-08, 20:32
1.5 מ"מ לדעתי לא מספיק בתחתית. מספיק שבטעות תעלה על סלע והוא אולי לא ישבור אבל עלול הווצר סדק.

אתה בטוח ששלושה חיבורים יספיקו? החיבור הבודד נראה חלש מידי. בכל זאת מדובר על איזה 60 קילו לא?

אגב, תבדוק אם אפשר לשים את הספוג שמשתמשים בו במיכלי דלק למרוצים, זה ימנע מהנוזל לזוז לצדדים.

rob
15-12-08, 12:41
מהנסיון שלי עם נירוסטה, קשה לי האמין שסלע יצליח לחורר את הפח התחתון.
אני לא מעונין שהתחתית תהיה קשיחה לחלוטין כי במצב כזה כל עוצמת הפגיעה תועבר לשילדה שם המיכל תפוס, עדיף שיקבל איזה כיפוף.

סך כל המשקל של המיכל הוא באמת כ-60 ק"ג אם נחלק את זה על פני 3 חיבורים יוצא שכל חיבור נושא בעומס של 20ק"ג
עכשיו נוסיף את המומנט כאשר המים זזים במיכל חצי מלא (המיכל מחולק ל-3 עם מחיצות) והעומס המירבי שאני רואה הוא כ-50 ק"ג על כל תושבת, אם תסתכל בתמונה האחרונה שצרפתי תוכל לראות שכל תושבת מחוברת למיכל דרך פלח שמפזר את העומס. אני לא מאמין שהמיכל הזה אי פעם יפול.

לגבי הספוג, למה אני צריך אותו?
מה איכפת לי שהמים יזוזו קצת בתוך המיכל?
למיכל יש נשם משהו דומה לנשם שנמצא בצד שמאל של התמונה (רק גדול יותר)
http://www.mindman.com.tw/upload/proditem/MSLS-s.jpg
הנשם מונע ממים לצאת מהמיכל כאשר המים בתוכו בתזוזה, לעומת זאת מאפשר לאוויר להכנס.

lizard
15-12-08, 13:49
חשבתי שאין לך מחיצות, בשביל זה הספוג.

rob
15-12-08, 17:59
ככה נראה המיכל עם הבדל קטנטן, במיכל האמיתי יש גם צינור נירוסטה בקוטר 10ממ שיורד מחור הכניסה ועד לתחתית המיכל.

רוני מהצפון
30-03-09, 23:40
פרויקט מדהים - תתחדש.
יש לי כמה שאלות -
מה עלות של המיכל , המשאבה, המצוף והפרויקט כולו?
איפה יוצר ?
תודה,
רוני

-->