PDA

צפייה בגרסה מלאה : מדריך התקנת אינטרקולר מוגדל

נדב השמשוני
18-01-09, 23:08
התקנת אינטרקולר מוגדל

מוטיבציה

האינטרקולר (http://en.wikipedia.org/wiki/Intercooler) הסטנדרטי של TDI 200\300 נמצא בצידו השמאלי (צד נהג) של הרדיאטור.
זהו רדיאטור אוויר קטן שתפקידו לקבל את האוויר בלחץ מהטורבו לקרר אותו באמצעות צלעות קירור
ולהעביר למנוע.
פיזיקלית,ככל שהאוויר קר יותר, כך יש בו יותר מולקולות חמצן, לכן ישרף יותר טוב.
החלפת האינטרקולר בגדול יותר, כלומר באינטרקולר שגודלו כמעט פי שלוש מהמקורי, יביא לקירור
טוב יותר של האוויר ולהעשרת התערובת במנוע.
אומרים שישנה עליית הספק של 25% בביצועי המנוע,לא בצעתי כל מדידה אמינה לפני ואחרי
כך שאיני יכול להתייחס לנתון זה.

שיקולי הרכבה

ברכב שלי מורכב מזגן (אם אפשר לקרוא לו ככה) כך שאפשרויות ההרכבה היו אחד משניים:
1. הרכבת האינטרקולר "מעבר למזגן", כלומר מצידו החיצוני של הגריל.
2. ביטול המזגן והרכבת האיטרקולר במקום המעבה.

מכיוון שהמזגן אצלי לא עובד, בעצם המדחס שוכב לו אחר כבוד במרתפי המחסן,
הוחלט לפרק גם את המעבה ולהתקין את האינטרקולר במקומו, ובכך להתקין אותו מוסתר ולא לשנות את חזית הרכב.

שלב 1- פירוק אינטרקולר נוכחי

הסרת גריל פלסטיק.
הסרת המסיכה הקדמית.
פירוק פאנל עליון מעל הרדיאטור כולל תומכי מכסה המנוע.
שחרור כונס האוויר של המאוורר (שני ברגים קטנים).
שחרור הבנדים של צינורות האינטרקולר (הכי נוח לפרק אותם לגמרי בשביל ההרכבה בהמשך וגם כדי לראות אם הם תקינים)

בחלקו התחתון של האינטרקולר ישנם שני פינים שנכנסים לתוך תושבות עם גומיות,נמשוך את האינטרקולר למעלה,לשמור בצד את הגומיות, עוד נזדקק להם בהמשך.

טיפ: למי שיכול להשבית את הרכב ליום, שווה לפרק את הרדיאטור מים, לשלוח לניקוי ותיקון חורים קטנים.

https://docs.google.com/File?id=dgzx9gxv_7cqcwwkf4_b

-- פירוק אינטרקולר מקורי --

שלב 2 - בניית תושבת לאינטרקולר החדש

בפורומים בנושא באינטרנט מצויין שלפני הרדיאטור ישנה תושבת שאליה ניתן לחבר את האינטרקולר החדש.
מכיוון שאינטרקולר יותר גדול המרחק בין הפינים בחלקו התחתון גדול יותר.
להפתעתי גיליתי שאצלי התושבת הזו לא קיימת במרכב לכן נצטרך לבנות כזו תושבת ולחבר אותה לרכב לפני התקנת האינטרקולר.
תושבת זו היא מאין הארכה לתושבת של הרדיאטור עצמו.

שרטוט ומידות:

אורך - 77 ס"מ
רוחב- 4 ס"מ
גובה- 2 ס"מ

נצטרך לקדוח שני חורים שבתוכם יישב האיטרקולר החדש.
מחרק בין החורים- 64 ס"מ

שירטוט-
https://docs.google.com/File?id=dgzx9gxv_139j56n3hd_b
חשוב לשמור על מידת הרוחב מכיוון שהמסיכה תכנס ברווח שבין התושבת לבודי.
את התושבת נחבר עם שני "ר" שנרתך לתחתית התושבת ונחבר למרכב בעזרת ברגים.

https://docs.google.com/File?id=dgzx9gxv_8q6qj23fn_b
-- הכנת תושבת לאינטרקולר --

https://docs.google.com/File?id=dgzx9gxv_15db7nbng5_b

-- התושבת מותקנת על הרכב --

שלב 3 - התקנת האינטרקולר החדש

נשתמש בגומיות ששמרנו מהתושבת הישנה ונמקם בתושבת החדשה.
נמקם את האינטרקולר החדש מלמעלה,נדחוף כלפי מטה עד שיש לגמרי במקום.
מיד נראה שהצינורות של האינטרקולר החדש ארוכים יותר מהישן ושהפלסטיק של הכונס אוויר של המאוור מפריע

לחיבורים.

בעזרת סכין חמה נחתוך בפלסטיק מקום לצינורות החדשים.

טיפ: אפשר לחתוך את הפלסטיק לכל האורך ובכך להקל את חיבור צינורת הטורבו.

נחבר את צינורות הטורבו למקום, אני נאלצתי קצת להתעסק עם הצינורות ולמקם מחדש את צינור הכניסה (עשוי מתכת) מחדש על הכנף.

כמו כן להאריך קצת את החיבור הגמיש שמחבר את צינור הכניסה מהטורבו לפתח התחתון של האינטרקולר.

https://docs.google.com/File?id=dgzx9gxv_17dpfh2chr_b

-- מיקום בתושבת וחיתוך מקום לצינורות --

שלב 4 - נסגור עניינים

נחבר ונחזק את צינורות הטורבו - הזדמנות טובה לרענן את הבנדים.
נחזיר את המסיכה למקום.
נחזיר את הפאנל העליון של הרדיאטור.
נפרק את התפסן של מכסה המנוע,האינטרקולר מפריע לו, נצטרך למצוא פתרון אחר. (אין חשש מכסה המנוע נסגר בעזרת המנגנון הרגיל פשוט לא נצטרך יותר לשחרר עם התפסן)
להחזיר את המסיכה ואת הגריל.

https://docs.google.com/File?id=dgzx9gxv_18g3znzwcm_b
-- כמעט הסוף --

https://docs.google.com/File?id=dgzx9gxv_19hfnktmcn_b
-- תוצאה סופית --

סוף דבר

כל העבודה לקחה מספר שעות, אילו לא הזדקקנו לבנות את התושבת אפילו הרבה פחות, אבל כנראה ששום דבר לא ממש בולט-און,
ישנה הרגשה משמעותית של שיפור, לא יכול לכמת באחוזים אבל מורגשת תוספת הכח במיוחד בטווח הביניים של המנוע, וזה עוד לפני
שינויים במשאבת הדלק ושלא לדבר על טורבו משודרג.
הייתה דאגה שהמנוע יתחמם יותר בגלל שהאינטרקולר מכסה יותר משטחו, אך בינתיים ההיפך קרה, חום העבודה ירד קצת, אני מסביר את זה
בפירוק מעבה המזגן שלמראית עין הרשת שלו יותר צפופה מהאינטרקולר.
אך רק בקיץ בנסיעת מדבר איטית אוכל להחליט סופית אם יש צורך במאוורר חיצוני.

** תודה למוסך "המשפחה" על העבודה והעזרה.

landrover
19-01-09, 05:28
כל הכבוד ,

סחטיין על ההשקעה בתיעוד ...

אמיר.

YosseF100
19-01-09, 08:42
1. מרשים מאוד
2. אפשר כתובת של המוסך "המשפחה" שנעזרת בו ?

בברכה

crazyclown
19-01-09, 11:40
פשוט תותח, אין מילים :)

יהודה

:D

KOOKE
19-01-09, 14:32
סחתיקה על העבודה.

יש גם אינטרקולרים מוגדלים שגודלם הפיזי כמעט זהה לאינטרקולר המקורי..(קצת יותר עבים והמעברים בתוכם גדולים ומשופרים יותר). איטרקולר כזה נכנס bolt on במקום האיטרקולר המקורי.

הרכבתי כזה איטרקולר מוגדל שנכנס במקום המקורי. יש שיפור אבל הרכב לא הפך עדיין לפרארי.

נדב השמשוני
19-01-09, 14:40
ראיתי כאלה, אך להבנתי וממה שקראתי עדיין עדיף ה Full Size.

KOOKE
20-01-09, 14:32
ברור ש full size עדיף בתרומתו לשיפור ביצועי המנוע כי הוא כמובן גדול יותר.

אבל יש גם מגרעות בצידו של הfull size ...התקנה מסובכת יותר, עלולה להיווצר פגיעה בזרימת האויר לקירור הרדיאטור הרגיל...

שלמה

שלומי
20-01-09, 23:53
תתחדש ,

תוכל להוסיף פרטים על האינטרקולר עצמו ?
יצרן ? עלות ? מאיפה נרכש ?

תודה,

שלומי

נדב השמשוני
21-01-09, 08:44
שלומי,
אני הבאתי איתי את האינטרקולר וההרכבה נעשתה בבית.
לגבי רכישה מסודרת נראה לי שאפשר לארגן.
כדי לא "ללכלך" את השירשור במידע מנהלתי
אני אשמח לתת פרטים במייל.

sagisendler
21-01-09, 19:52
שלום,
יש בעיה, הגדלת רק את האינטרקולר, כל עוד אתה לא מגדיל את הטורבו לא עשית יותר מדי, אתה אומנם תעלה את הספק המנוע אבל לא נראה לי שבאחוזים כל כך גדולים כמו שציינת אלא רק אם תגדיל גם את הטורבו.
וגם יש פה בעיה של בלאי מאוד מואץ של המנוע ......
שגיא

נדב השמשוני
21-01-09, 20:10
האחוזים שכתבתי הם לא שלי, הם מחומר קריאה באינטרנט.
אני מרגיש בשיפור, קשה לי לכמת באחוזים וגם לא מחפש.
לגבי הטורבו, זה השלב הבא.
בלאי מואץ? כל עוד לא החלפתי טורבו, אני לא רואה בעיה.

gali
22-01-09, 15:29
שלום,
יש בעיה, הגדלת רק את האינטרקולר, כל עוד אתה לא מגדיל את הטורבו לא עשית יותר מדי, אתה אומנם תעלה את הספק המנוע אבל לא נראה לי שבאחוזים כל כך גדולים כמו שציינת אלא רק אם תגדיל גם את הטורבו.
וגם יש פה בעיה של בלאי מאוד מואץ של המנוע ......
שגיא

רצח ברוטלי של כמה פרות קדושות -

הגדלת האינטרקולר לא מאיצה כל בלאי במנוע או כל מכלול אחר! אפילו אם הנ"ל בגודל של דלת פלדלת ונישא על הגגון עם 20 מאווררים של ספאל (כמובן מחוברים על ידי ריליי).

באם האינטרקולר המקורי תוכנן לעבודה גבולית, הרי שאם הזמן הוא נסתם וכאשר הוא מתפקד במדינות חמות הוא מוריד מביצועיו; לכן הגדלת האינטרקולר ביחידת חזית תחליפית תמיד תשפר כיוון שהאוויר יגיע קר יותר למנוע ומפל הלחצים יהיה נמוך יותר. מפל הלחצים זהו פקטור שאף אחד מיכם לא לקח בחשבון אבל הוא אחד מהמשמעותיים יותר על קביעת נצילות האינטרקולר.
כך שלפי דעתי אכן שיפרת ביצועים.

הגדלת הטורבו זו אמירה כללית מידי, הכוונה יכולה להיות בהגדלת הלחץ שהיחידה תספק אבל גם כאן יש לדקדק; בבחירת טורבו יש לבחור יחידה שתספק לחץ רצוי ומותר ובתחום הסל"ד הרצוי. שהרי לא יעזור אם הטורבו יתחיל לדחוף מ- 2500 סל"ד לכ- 2 באר.
כל שינוי של טורבו יוביל לשינוי עקומת ההספק וכנגזרת גם עקומת המומנט וכמובן גם את עקומת צריכת הדלק. זו האחרונה יכולה גם להשתפר בהחלפה לסט-אפ מתאים יותר.

אני הייתי ממליץ לך להישאר עם טורבו מקורי, חדש ומכוון לפריקה בלחץ המקסימלי המותר; תתפלא איזה "שיפור" בהספק תקבל.

הנכתב לעיל על סמך נסיון ממנועי דיזל גדולים (800~1500 BHP) אך נכונים בהחלט גם למנועים קטנים וחלשים, אולי בפרט.

ד"א, אם אתה רוצה כוח רציף וחזק אז תעבור לממסרת אוט'. תתפלא כמה מהר תצא מרמזורים לעומת מה שהתרגלת.
חוץ מזה עבודה יפה מאוד ונקיה.

גלי.

נדב השמשוני
22-01-09, 15:52
גלי תודה על ההסברים.
לעניין הטורבו - אין לי כל צורך להגדיל, אם הייתי יכול לבחור התנהגות של טורבו הייתי מבקש רק ש"יכנס" לעבודה בסלד נמוך יותר.
למיטב ידיעתי הטורבו נכנס לעבודה ב2500 סלד, הייתי רוצה ב 2000 ואף נמוך יותר.

נדב.

gali
22-01-09, 16:06
גלי תודה על ההסברים.
לעניין הטורבו - אין לי כל צורך להגדיל, אם הייתי יכול לבחור התנהגות של טורבו הייתי מבקש רק ש"יכנס" לעבודה בסלד נמוך יותר.
למיטב ידיעתי הטורבו נכנס לעבודה ב2500 סלד, הייתי רוצה ב 2000 ואף נמוך יותר.

נדב.

לדעתי נכנס לפני, נסה לנסוע עם טורבו מנותק ותרגיש מנוע אנמי. הטורבו מנפח לחץ עוד לפני כן, לטעמי שיא הלחץ מתקבל בסביבות 2500 אולי קצת יותר, אתה צריך שעון ביציאה בכדי לדעת יותר בבירור.
סביר להניח שהטורבו שלך מקורי כמו כן מע' הפליטה, החלפת שני אלו לחדשים ומקוריים תיתן לך כוח חבוי ואורך חיי מנוע גבוהים יותר.
בשטח טכני אני אישית אוהב שהוא לא דומיננטי ב 1500 סל"ד ולכן לא עובר לי בום של כוח לגלגלים; יש הרגשת שליטה טובה יותר וכאשר גלגל אחד מחליק ומקבל פתאום אחיזה השד לא כל כך נורא.

ארז
22-01-09, 20:29
אני נסעתי על אינטרקולר כמו של נדב כשנה לפני ששמתי גם טורבו מוגדל.
השיפור המשמעותי ביותר היה לאחר הרכבת האינטרקולר, הטורבו לא הוסיף הרבה מבחינת סחיבה או תחושה של יותר כוח.

asih
24-01-09, 18:30
ל TDI 300 רק איטרקולר לא ממש עושה שום דבר. רק קצת. אין את המחשב שיתאם כמות דלק למנוע.

מש כן הוא עושה, הוא מקרר את האוויר בכניסה למנוע וכך מוריד את הטמפרטורה בבוכנות וזה בעצם פתח לביצוע שינויים נוספים.

למשל, טורבו שיכול לנפח ללחץ גבוה יותר יגרום לעליה משמעותית בכוח המנוע. שאין אינטרקולר האוויר הדחוס בכניסה למנוע וכן הטמפרטורה בבוכנות תהיה גבוהה מדי למנוע, הוספת האינטרקולר עוזר לפתור זאת.

וספת דלק במשאבה גם היא תגרום לעלית הכוח של המנוע אבל הטמפרטורה בבוכנות עלולה להיות גבוהה מדי למנוע.
הוספת האינטרקולר עוזר לפתור זאת.

בקשר לנושא הטורבו
גם כאן יש כמה עניינים, שאומרים טורבו מוגדל או מחוזק, למה מתכוונים ......

1. טורבו מוגדל הינו טורבו בעל טורבינת מדחס אוויר גדולה יותר, זאת אומרת שבמהירות סיבוב זהה הטורבו הזה ייצר יותר לחץ ומכן כוח במנוע. הבעייה שככול שהטורבו גדל הוא ניכנס לעבודה מאוחר יותר בסלד המנוע.

2. טורבו מחוזק, זה טורבו בעל טורבינת מדחס אוויר בגודל הרגיל, אך הוא בנוי כך שיוכל להסתובב במהירות גבוה יותר, יש צורך ברכיבים יותר טובים ויקרים. טורבו כזה יתחיל לעבוד בסלד רגיל כמו הטורבו המקורי, בערת ב 1800 סל"ד

3. מי שרוצה טורבו שניכנס מוקדם יותר צריך אפילו להקטין את המקורי, אך זה יעסה בעיות בסל"ד גבוה, הטורבו יסתובב מהר מדי וזו בעייה. לפתרון בעייה זו בנו טורבו עם גאומטריה משתנה שהוא קטן בהתחלה וגדל עם מהירות הסיבוב. אפשר להגיע למצב של תחילת עבודה ב 1400 סל"ד

עכשיו השאלה למה צריכים את הטורבו, למה זה משמש, למי שעושה שטח הוא רוצה טורבו קטן (או משתנה) כך שיהיה לו כוח כמה שיותר מהר, אני מכיר כאלו שסמו גדול והתלוננו שהמנוע אלש יותר בשטח, כי הגדול מיועד לכביש מהיר, לא לשטח.

עכשיו לבדיקת דינמומטר שביצעתי באיבחון ישיר ברעננה.

המנוע עם טורבו גודל רגיל עם שסתום כיוון לחץ נישלט.
יש אינטרקולר
יש תוספת דלק צנוע
הרכב עם 200000 ק"מ משנת 96

טורבו מבצב מקורי, לחץ עבודה של כ- 11 PSI קיבלתי 111 כוח סוס
טורבו בלחץ עבודה של כ- 15 PSI קיבלתי 128 כוח סוס וממונט של 376 ניוטון מטר
טורבו בלחץ עבודה של כ- 18 PSI קיבלתי 137 כוח סוס

משום מה אני לא מוצה את המספרים של המומנט בבדיקה הראשונה והאחרונה

כמו כן בדקתי איך משפים הלחצים של הטורבו על טמפרטורת הבוכנות, וחד משמעית הגדלת הטורבו בלי אינטרקולר מביאה את המנוע לעבודה בתחום מסוכן מאוד

עוד דבר שטוב לדעת, ככול שהטמפרטורה בבוכנות נמוכה יותר כך המנוע עובד בריא יותר, ומאריך את חייו.

ארז, זה שהטורבו שלך לע עשה כלום זה בגלל שהשארתם אותו ב 12 PSI, אז בעצם עשיתם פעולה הפוכה, טורבו שמתחיל מאוחר מדי אבל לא נותנים לו לעלות ללחץ גבוה. לדעתי אתה חוויתה אפילו ירידה בביצועים.
לא צריך להקשיו לשטויות של שגיא יותר מדי ...

שלומי
24-01-09, 22:55
הי נדב שלחתי לך ה.פ

נדב השמשוני
30-01-09, 19:23
אסי תודה רבה, בדיוק האינפורמציה שהייתי זקוק לה.
אחרי שיחה עם יוסף1 שנתן הרצאה מלאה על הרכבת שעון לחץ טורבו (הפרוייקט הבא) אני בודק הרכבת שסתום מתכוונן לשליטה על לחץ הטורבו.
מקריאה בפורומים מעבר לים נראה לי שהטורבו הנוכחי מסוגל לספק מספיק כוח מבלי צורך להחליפו,
אך אם רוצים "להוציא" ממנו יותר,כדאי לשלוט על הלחץ שלו בעזרת מנגנון כזה, ישנם פתרונות מכניים פשוטים וישנם מערכות אלקטרוניות עם צג מפואר שניתן לשלוט מתוך הקבינה.

לגבי כיוונון משאבת הדלק, בינתיים אני מחכה עם זה, במצבו הנוכחי המנוע מכוון, לא מעשן וצריכת דלק שלו בסדר גמור.

נדב.

asih
31-01-09, 01:41
חפש ברשת, יש אינפורמציה על כיוונות משאבת ההזרקה שלנו.

בקשר לשליטה על הטורבו, לי יש שסתום יחסית מאוד יקר, לא בטוח ששוה את זה, הגיע אלי איך שהוא, זה שסתום עם כבל שמגיע לתא נהג וניתן לכוון אותו בזמן נסיעה.

אפשר גם לארגן שסתום פשוט יותר שנימצא בתא הנהג ויש לו צינור לטורבו, הבעייה היחידה היא שהוא יורק שמן מדי פעם :) ושהוא בתוך תא המנוע זה לא מלכל יותר מדי.

גם כאן יש כמה סוגים של שסתומים. יש "שסתום דימום" מהמילה לדמם דם ויש שסתום לחץ קפיצי.

השסתום הקפיצי הינו שסתום עם כדורית וקפיץ שאיתו קובעים את הלחץ,
מחברים אותו על הצינור בין יציאת הטורבו לאקומולטור של ה WASTGATE.
השסתום נפתח בלחץ מסוים במכה אחת ואז הלחץ עובר ל WASTGATE וסוגר אותו. ,הדבר יותר טוב מכיוון שה WASTGATE נישאר סגור עד לרגע שבלחץ מגיע לערך הנכון.
זה גורם ללחץ הטורבו לעלות מהר יותר מהמצב הרגיל או עם שסתום דימום.

שסתום דימום זה שסתום שגורם לזליגה מהצינור, כך שהלחץ שמגיע ל WASTGATE חלש יותר ממה שיש בטורבו, ובעצם גורם לטורבו להוצאי לחץ גבוה יותר ביציאה. במצב זה כמו במצב המקורי, עלית הלחץ יותר איטית ממערכת עם שסתום קפיץ.

שווה מאוד שיהיה גם שעון לחת טורבו וגם שעון EGT על מנת לשמור על המנוע.

יום טוב
אסי

sarels
12-09-10, 21:45
ומה האפשרות למי שאינו רוצה לוותר על המזגן
מהיכן ניתן להשיג פרונט מוגדל שבו ניתן יהיה למקם גם את הרדיאטור, האינטרקולר המוגדל והרדיאטור של המזגן + מאוורר ?

gali
12-09-10, 23:59
ומה האפשרות למי שאינו רוצה לוותר על המזגן
מהיכן ניתן להשיג פרונט מוגדל שבו ניתן יהיה למקם גם את הרדיאטור, האינטרקולר המוגדל והרדיאטור של המזגן + מאוורר ?

ה"אף" של ה TD5 הוא בולט יותר משל ה TDI300, יתאים לך בולץ

-->