PDA

צפייה בגרסה מלאה : מיקום הקליפר יחסית לגלגל

אדי
13-05-04, 15:38
בכלי רכב שונים, או בין הגלגלים הקדמיים לאחוריים באותו הרכב, יש מיקום שונה לקליפר יחסית לדיסק.
ניסיתי לחשוב על הסיבה להבדל, אבל לא הגעתי לאף מסקנה לגבי עדיפות מיקום מסויים של הקליפר יחסית לדיסק (הכח רדיאלי ולא נראה שיש הבדל באיזו נקודה אני מפעיל את החיכוך) למעט עניין של חוזק מבני של החיבור של הקליפר.

יש הבדל בין מיקומי הקליפר השונים?

אני מצרף מספר תמונות כדי להמחיש את השאלה, נניח שכיוון הנסיעה קדימה הוא משמאל לימין.

http://www.shafersclassic.com/chevy/manuals/disc_brake_kit_65_68/img10.gif

http://www.schlatter.org/images/VW%20Photos/frt-brk-6.jpg

http://i.b5z.net/i/u/1080235/i/8Kdb_illustration_ezr.jpg

אדי

חנן א.
13-05-04, 16:07
שאלה מעניינת.
אני מנחש שהשיקולים שמשפיעים על המיקום הם כיוון הרוח שתצנן את הקליפר, ומיקום מכלולים שונים שמפריעים למקם את הקליפר במיקום האידאלי.
בתמונות ששמת, בתמונה היחידה שבה הקליפר הוא מאחור, יש זרועות מתלה שהולכות קדימה ואולי מפריעות למיקום הקליפר קדימה.

ניר ל
13-05-04, 16:19
אם הייתה לזה חשיבות היית רואה מיקומים זהים, שאלת וענית למעשה.
התחממות של הקליפרים היא לא נושא קריטי, הדיסק יותך לפני שהקליפר יתחמם לטמפ' לא בריאה, כוון הרוח גם לא משמעותי הקליפר ממילא יושב בתוך הג'אנט.

איציק - 4X6ZH
13-05-04, 16:27
עד כמה שאני יודע מגבלות מיקום פיזי בלבד .
יש חשיבות לכח שמתפתח בין הדיסקיות לצלחת הבלימה כדי למנוע מצב נעילה עצמית או מה שמתרחש במשאיות \ טרקטורים וגם סופה . שהרכב לא בולם לא בולם ואז פתאום נעילה מוחלטת של הגלגל . הסיבה לכך היא הזוית בין נעל הבלם לתוף הבלימה .ומיקום משאבת האופן
ביחס לנעל הבלם . ( הסבר מסובך ) .
לכן יש מערכות בלימה במיקומים מוזרים של משאבות האופן .
יש גם משאבות אופן ( קליפרים ) שהבוכנה מפעילה כח רק על חלק מהדיסקית ( באלכסון )
ובצורה כזאת משפרים את בלאי הדיסקית שיהיה יותר סימטרי .
במשפט אחד במשאבות אופן קליפר אני לא יודע על חשיבות
בנעלים כמו סופה אחורי יש חשיבות .
איציק

חנן א.
13-05-04, 16:38
הדיסק יותך לפני שהקליפר יתחמם לטמפ' לא בריאה

לא מדויק, יש את נוזל הבלם שמתחמם, עלול להפוך לגז, ולגרום לאובדן כל יכולת הבלימה.

יש חשיבות לכח שמתפתח בין הדיסקיות לצלחת הבלימה כדי למנוע מצב נעילה עצמית או מה שמתרחש במשאיות \ טרקטורים וגם סופה . שהרכב לא בולם לא בולם ואז פתאום נעילה מוחלטת של הגלגל . הסיבה לכך היא הזוית בין נעל הבלם לתוף הבלימה .ומיקום משאבת האופן
ביחס לנעל הבלם . ( הסבר מסובך ) .

למיטב הבנתי, באמת מדובר , כמו בהסבר שלך, על בלמי תוף בלבד, שיש להם תכונה של הגברה עצמית, וזה לא ממש קשור למיקום הרדיאלי סביב הדיסק, אלא:
האם העוגן של סנדל הבלימה מוביל או נגרר?

נמרוד
19-05-04, 17:41
השיקולים של מיקום הקליפר הם מבניים. המבנה שמחבר את הקליפר לסרן (או לנאבה או לזרוע או למזלג), צריך להעביר כוחות ענקיים. יש חשיבות גם למבנה הקליפר - אתה משתמש במשהו מוכן ואז אתה רוצה שפיית הניקוז שלו תהיה הנקודה הכי גבוהה. אם הקליפר נמצא לפני, אחרי, למעלה או למטה, בפני עצמו אין לזה חשיבות. עניין הקירור גם לא קריטי- מי שמוביל את החום החוצה זה הדיסק.

כל הנושא של הגבר מיכני עד כדי נעילה עצמית קיים וחשוב בתופים, לא רלוונטי בבלמי דיסק בכלל למיטב הבנתי.

Omer
16-04-06, 12:45
עוד מבט על הנושא, ממה הבנתי כאשר ממקמים את הקליפר בחלק הקדמי של הדיסק כל מרכז הכובד של הגלגל עצמו נמצא קצת מקדימה, כשאר הרכב בפנייה נוצר כח צנטריפוגלי על מרכז הכובד של הגלגל השואף להחזיר את הגלגלים להצביע ישר, בדומה לזווית CASTER.

אאוץ
17-04-06, 21:49
אם הייתה לזה חשיבות היית רואה מיקומים זהים, שאלת וענית למעשה.
התחממות של הקליפרים היא לא נושא קריטי, הדיסק יותך לפני שהקליפר יתחמם לטמפ' לא בריאה, כוון הרוח גם לא משמעותי הקליפר ממילא יושב בתוך הג'אנט.
לא הכי נכון, ברכבי כביש (וגם ג'יפים שנוסעים על הכביש) יש משמעות אדירה ל-Fade.
נק' התורפה העיקרית בבלמים הן הרפידות (ופה זה קשור).

יש אלו שמנתבים אויר מהחרטום לכיוון הקליפארים, ומורגש שיפור ב-Fade.

לא מדויק, יש את נוזל הבלם שמתחמם, עלול להפוך לגז, ולגרום לאובדן כל יכולת הבלימה.

אין מצב שאפילו DOT 4.0 מתחמם בנסיעה על כביש ציבורי, וגם נסיעה ספורטיבית ואגרסיבית בכבישי הרים.
על מסלול מירוצים- כן.

אביחי

נמרוד
19-04-06, 02:01
עוד מבט על הנושא, ממה הבנתי כאשר ממקמים את הקליפר בחלק הקדמי של הדיסק כל מרכז הכובד של הגלגל עצמו נמצא קצת מקדימה, כשאר הרכב בפנייה נוצר כח צנטריפוגלי על מרכז הכובד של הגלגל השואף להחזיר את הגלגלים להצביע ישר, בדומה לזווית CASTER.

זה נכון אבל לדעתי פחות רלוונטי לרכב כביש שבו משקל הקליפר זניח ביחס לכל מכלול הגלגל/נאבה, וגם ככה יש זויות די גדולות.

נושא הקירור לדעתי ממש לא רלוונטי, מי שמוביל את החום החוצה זה הדיסק! ואין הבדל בין קדמי לאחורי מבחינת זרימת אויר כל עוד היא לא מאולצת. במכונית פורמולה 1 עם זרימה מאולצת הזרימה מאולצת, אני מניח שיש משמעות , מצ"ב תמונה של הפרארי של שומאכר מהעונה הקודמת שצילמתי בפרנקפורט. זה גם מסתדר עם העניין שעומר ציין שבמכונית כל-כך קלה ומדויקת משמעותי.

הסיבות הם מבניות, את הקליפר ממקמים בסוף בהתאם לכל שאר האילוצים - ובהתאם לקליפר שיש על המדף, לא ממציאים עבור כל מכונית קליפר חדש. אני אתן דוגמא - המיקום של זרוע ההיגוי בנאבה, לפני או אחרי מרכז הגלגל, למעלה או למטה? זה נושא חשוב. אנחנו מכירים ברכב שטח כלים עם מוט שפור לפני הסרן כמו ג'יפים ואחרי הסרן כמו LR. אז את הקליפר ממקמים אחרי שזרוע ההיגוי כבר תפסה את המקום.

-->