PDA

צפייה בגרסה מלאה : סוגי בולמים מומלצים

eysham
13-02-09, 12:32
איזה בולמים כדאי לקחת בחשבון להגבהה של 2"-3" ב-WJ?

מישהו ניסה RANCHO 9000RS?
אולדמן?
MX6? או אולי פרוקומפ 1000-3000?
בילשטיין?
טאפדוג?
קוני?

כמה זה בכלל משפיע על התנהגות ונוחות הרכב?

איל

השועל
13-02-09, 20:47
אתה תמצא הרבה דעות.

אישית ממליץ לפי הסדר :

1. OldMan
2. MX6

השועל

sos4u
13-02-09, 23:11
לא יודע לגבי ה WJ, אבל ל ZJ אין ספק שה MX6 הוא הבולם המתאים ביותר.
תמצא לכך סימוכין גם בפורומים המכובדים ממש פה ... וגם בארה"ב.

אישית משתמש בהם, ומרוצה מאד.
אבל זו רק דעתי האישית. וכמו שאמר דני לפני, תשמע הרבה דעות. [ ויש מצב שכולן נכונות ...]

zivo
13-02-09, 23:42
בולמים טובים ישרדו עשרות אלפי קילומטר, ויספקו הנאה לאורך הרבה זמן...מעבר לבטיחות, זו איכות חיים שמחזירה את עצמה.

תעשה קצת סדר, ותנסה להגדיר מה המטרה ומה מסגרת התקציב. OldMan או ProComp זה יצרנים, MX6 זה דגם (בולם גז, מונו טיוב, של ProComp).
RS9000 ( זה מותג של מונרו) זו סידרה, חלקה מונו טיוב, גז, חלקה דואל טיוב (ולכן גם ההבדלים במחיר) (שים לב ל X ו L אחרי ה 9000 ).

אין קסמים - בולם מונו טיוב גז, של יצרן סביר ומעלה , תמיד יהיה טוב יותר מבולם "רגיל" (דואל טיוב) ללא גז, של היצרן הטוב ביותר. בסופו של יום הטכנולוגיה עושה את ההבדל.
מתכוונן, עולה כסף - אני חושב, שזה חשוב למי שנוסע ביום יום לבד, ברכב ריק, ובסוף שבוע מעמיס את הרכב ויורד לשטח. אם הרכב משמש לשטח בלבד, לא בטוח שזה חשוב.

במחירי הארץ, בולמי גז (מונו) יעלו 900-1000 ש"ח לבולם.
מיכל חיצוני - מייקר מאוד, ההנחה הרווחת, זה נחוץ רק למרוצים ותחרויות, לדעתי, מיותר.

אחרי שהחלטת על התקציב \ סוג - תחליט על הדגם. תזהר מהאותיות הקטנות (כמו תמיד).
הרבה יצרנים ויובואנים, ממנפים שם של בולם מוצלח לבולמים נחותים בהרבה.

לא מספיק שאומרים OldMan, איזה סוג? איזה דגם? מדוייק!
לדוגמה, אני נוסע (גרנד ויטארה לא WJ) על ProComp , מונו טיוב, MX6 , מדיום (זה בולם מונו טיוב, גז, מתכוונן- 6 דרגות, שמיוצר ב 3 דרגות שיכוך שונות).

בהצלחה.

eysham
14-02-09, 08:32
שלום.

בהנחה שאני רוצה אופציה לכיוונון פשוט.
מה ההבדלים בין RS9000XL של רנצ'ו (לא מונרו) לבין הפרוקומפ MX6?

יש עוד בולמים מתכווננים של חברות אחרות?

איל

grand
14-02-09, 13:15
הראנצ'ו הם בולמים מסוג דואל-טיוב, ז"א שמן+גז, החיסרון שלהם שיש להם נטיה להתחמם בעומס, להתרכך, וונזול מתישהוא.
ד"א כך גם האולדמן הקוני והפרוקומפ הפשוטים שהזכרת.
ה MX6 הם מסוג מונו-טיוב, גז בלחץ גבוה.
כך גם בולמי בילשטיין 5150, ואחרים שלא הזכרת.
אתה זקוק ב WJ מוגבה לבולם טוב ולא רך מדי בכדי לא להתנדנד יותר מדי בסיבובים, ובכדי לא להתרסק על מהמורות. לטעמי בולם מסוג מונו-טיוב.
עוד עניין חשוב הוא עובי הבולם, בולמי מונו-טיוב יותר דקים, אם תרכיב בולם עבה כמו קוני דואלטיוב או אולדמן למשל, הגלגלים האחוריים שלך יתחככו בבולמים.

zivo
14-02-09, 18:01
#1 תקרא את האשכול הזה:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=32294
יש הצבעה על מאמר טוב על בולמים, ויש שם תרגום לעברית שאני הוספתי. שווה קראיה יעשה לך סדר.
#2 ההערה שלי על RS9000 ומונרו - RS9000 זה מוצר של רנצ'ו! פשוט רנצ'ו ומונרו הם מותגים של אותו יצרן Tenneco אם לא הייתי ברור, מצטער, הנה ההבהרה:
http://www.gorancho.com/about.php

#3 דואל-טיוב לא אומר שמן+גז! דואל טיוב מתייחס למבנה הפיזי של הבולם שמורכב משני חללים נפרדים (אחד בתוך השני בד"כ), לעומת מונו טיוב שבנוי מחלל יחיד.
דואל-טיוב יהיה בנוי(בד"כ) עם שמן ואויר או גז בלחץ נמוך.
מונו-טיוב, יהיה בנוי (בד"כ) עם שמן וגז (חנקן) בלחץ גבוה (150-300 PSI).
ההבדל העיקרי הוא ביכולת לשמור על שיכוך קבוע לאורך הנסיעה ללא תלות במהירות ובעומסים.
דואל -טיוב סובל מבעיה של "הקצפה" של השמן, ולכן בזמן עבודה מתמשכת יש ירידה ברמת השיכוך (זה מסתדר לאחר מנוחה והתקררות של הבולם).
אין קשר בין הטכנולוגיה (דואל, מונו, גז, גז בלחץ..)לבין הרכות \ קושי של הבולם.
בכל טכנולוגיה ניתן למצוא בולמים קשיחים ורכים, קצרים וארוכים, למשקלים שונים.

#4 בולמי מונו-טיוב מחייבים טכנולוגית יצור מסובכת יותר ולכן הם יקרים יותר. בנוסף, בגלל הטכנולוגיה המורכבת יותר (והמחיר), הם נחשבים לבעלי אורך חיים טוב יותר.

#5 נקודה חשובה לרכבי 4X4 - בבולם דואל-טיוב, הבוכנה נעה בתוך הטיוב הפנימי. עד רמה מסויימת, פגיעה (ועיקום קל) של המעטפת החיצונית לא תפגע בתיפקוד.
בבולם מונו-טיוב, פגיעה, ועיקום, של הטיוב, משביתים את הבולם.
מי שבוחר להשתמש במונו-טיוב (ואני בעד) צריך לשים לב למיגון הבולם. ישנם בולמים שמתוכננים להיות מורכבים "הפוך" כך שהטיוב יהיה בחלק העליון, רחוק יותר מהדרך ומוגן טוב יותר. זה שיקול ששווה להוסיף לשיקולים. יש לשים לב לא "לאנוס" בולם שלא מתוכנן להתקנה הפוכה :rolleyes:

ד ו ר ו ן
14-02-09, 18:38
דואל -טיוב סובל מבעיה של "הקצפה" של השמן, ולכן בזמן עבודה מתמשכת יש ירידה ברמת השיכוך (זה מסתדר לאחר מנוחה והתקררות של הבולם).
אין קשר בין הטכנולוגיה (דואל, מונו, גז, גז בלחץ..)לבין הרכות \ קושי של הבולם.
גם כאן זה עניין של מבנה פנימי-יש בולמי דואל-טיוב עם מנגנוני הפרדה טובים שדוקא לא עולים הרבה שנותנים תמורה טובה מאד לכסף.
האולדמן שהיו לי על הרכב החזיקו הרבה מעבר לאחריות היצרן ולא נתנו הרגשה של התרככות גם לאחר יום ארוך של נסיעת שטח משובשת ברכב כבד יחסית אבל היה חם למדי בעצירות.

יש בולמי דואל-טיוב ללא גז שעדיין מסוגלים לשמור על שיכוך לאורך זמן רב בין השאר בגלל מבנה פיזי מעובה שמכיל הרבה שמן גם ביחס לבולמי מונו עם מיכל חיצוני , ע"ע טאפדוג עם קוטר בוכנה 41-53מ"מ וקוטר חיצוני של 70מ"מ..
הטאפדוג HD דואל-טיוב לא מיצמץ ולא שינה את תכונות השיכוך (הקשה יחסית) שלו וכמעט לא התחמם ביחס לאולדמן וגם ביחס לבילשטיין 5150 על אותו הרכב באותו השטח.

תפריד בולמי מונרו "פשוטים" או ראנצ'ו שהרבה יגידו שהם זבל לעומת כאלו שקצת מעל וכאלו שהרבה מעל ולא בהכרח אם הם מונו או דואל.

מה שכן יש בולמי שעובדים טוב יותר עם קפיצי סליל ביחס לקפיצי עלים.

eysham
14-02-09, 21:18
איך יודעים אם בולם הוא מונו או דואל?
אפשר לראות את זה מבחוץ?

לדוגמא:
http://www.tlcentral.com/store/pc/catalog/rs9000xlmain1small.jpg

איל

-->