PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית ג'יק ערבי לשימוש ביתי - צורך מבצעי

קיד
23-03-09, 21:40
לשמחתי אני גר בבית פרטי עם חצר, הג'יפ חונה אחר כבוד על משטח בטון אבל נושא הגבהת הג'יפ מוציא אותי מדעתי. הבעייה אינה במשטח הבטון, המשטח גדול דיו לאכלס 2 ג'יפים בנוחות. המשטח משופע 2 מעלות קדימה, בכדי לדאוג שישאר יבש לאחר גשם או שימוש בצינור. כמו כן יש נקודת לחץ אויר על המשטח, שקע 220V, שקע כוח לרתכת...בקיצור ניתן להגיד שנוח לעבוד על המשטח.
הבעיה מתחילה כאשר בסוף טיול אני מעוניין להרים לרגע קט, גלגל אחד, בשביל לבדוק חופש במיסב, רעש, ניקוי בוץ מהבלמים, או שסתם מסמר סורר בדק את קשיחות הצמיג וברצוני לקחת את הגלגל לתיקון. משטח הבטון נמצא בחזית הבית. המחסן נמצא מאחורי הבית סה"כ 20 מטר הליכה. על מנת להרים גלגל, יש להביא מגבה + ידית, רגל וסד עצירה (זוכרים שיפוע 2 מעלות). מדובר על 2 הליכות למחסן וחזרה לפני ההרמה, וכמובן 2 הליכות בסוף הבדיקה / תיקון. מגבה וידית וקטבית עץ (סד) הליכה 1, רגל הליכה 2. לא ניתן לקחת את הכל יחד. כמובן שאין מה לדבר על השארת המגבהה והרגל במשטח הבטון. לקחנות נעשתה מקצוע בישראל, ואני בעוונותי לא דואג לנעול את החצר.
נמאס לי!
החלטתי לבנות מגבהה (ג'ק) פרימיטיבי זול ומכוער שיוכל להשאר דרך קבע על המשטח.
עלות מוקצבת לפרויקט: 15 ₪. 5 ₪ בלאי משחזת, 5 ₪ אלקטרודות וסכום זהה עבור צבע.
שאר האיבזרים נמצאו בגרוטאות הפלדה בחצר. 2 חתיכות של פרופיל U קצרות להפליא. פרופיל מרובע 50 מ"מ RHS, בורג 1.5" חתיכת צינור מים שחור בעל דופן עבה ופין בלתי מזוהה שהשאיר אחד מחברי.
לאחר שעה עבודה יצא המתקן הנראה בתמונה.
עובד מצויין, תפעול ע"י נהג בלבד. בטוח לשימוש, זול ומכוער.
קיד.

קיד
23-03-09, 21:50
להלן תמונות נוספות.
האומים המרותכים בצד חסרי חשיבות. הם פשוט היו שם.
הזוית פלדה שעליה מונח הפרופיל המרובע היא התשובה הפשוטה למציאת גובה הציר, כאשר לציר חופש מוגזם.החופש המוגזם בציר גורם לכך שרוב העומס כלל אינו על הציר כאשר הרכב במצב מוגבה.
קיד.

itay
23-03-09, 22:28
להלן תמונות נוספות.
האומים המרותכים בצד חסרי חשיבות. הם פשוט היו שם.
הזוית פלדה שעליה מונח הפרופיל המרובע היא התשובה הפשוטה למציאת גובה הציר, כאשר לציר חופש מוגזם.החופש המוגזם בציר גורם לכך שרוב העומס כלל אינו על הציר כאשר הרכב במצב מוגבה.
קיד.

אני מצטער, אני צעיר מידי.:p אני לא מבין איך זה עובד.
אתה מכוון את זה כשזה נשען על הנקודה שאתה רוצה להרים ממנה ונוסע קצת?? או שזה סתם בשביל להשאיר את הרכב גבוה??

שוב, אני צעיר מידי - הסבר בבקשה.

איתי.

regev
23-03-09, 23:34
תעלול מצוין.
הכבל הוא העוגן במקום בו הג'ק היה אמור להינעץ בזחל?
או שבכלל בלי?

יוני5
24-03-09, 00:09
שני דברים טורדים את מנוחתי:

1. מה מונע מהג'ק הערבי (אחמדיניג'ק) להחליק תחת הלחץ

2. הערה שנתת בסיפא של דבריך:

ופין בלתי מזוהה שהשאיר אחד מחברי.

קיד.

לא שיש לי בעיה, אני לא הומופוב, אבל בכל זאת ???

יוני5

kobiarava
24-03-09, 08:42
וזו גרסה יותר מעודנת של הרעיון, שבניתי גם אני מתוך צורך מבצעי, בהשראת הג'ק הערבי של רסטה משאריות פרופילים שנערמו על רצפת הסדנה...

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=14767&stc=1&d=1237876900

קובי

huski360
24-03-09, 23:02
וזו גרסה יותר מעודנת של הרעיון, שבניתי גם אני מתוך צורך מבצעי, בהשראת הג'ק הערבי של רסטה משאריות פרופילים שנערמו על רצפת הסדנה...

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=14767&stc=1&d=1237876900

קובי

קובי, אתה יכול בבקשה לצלם את תחתית הג'ק.
ממה הבסיס? מפרופיל או מפח מקופף?
וקצת לתת מידות לפרופורציה.

ישי.פ
25-03-09, 01:53
מה לגבי איזה פין אבטחה קטן שימנע החלקה לאחור?
או שיש מנגנון אחר שימנע זאת?

עודד זנטון
25-03-09, 16:59
מה לגבי איזה פין אבטחה קטן שימנע החלקה לאחור?
או שיש מנגנון אחר שימנע זאת?

שים לב לזוית בה עומד הג'ק.
המשקל של הרכב דוחף לכיוון של הסטופר ולכן זה לא יכול "להחליק".

kobiarava
25-03-09, 17:56
קובי, אתה יכול בבקשה לצלם את תחתית הג'ק.
ממה הבסיס? מפרופיל או מפח מקופף?
וקצת לתת מידות לפרופורציה.

הכל, כמו שאמרתי, עשוי משאריות פרופילים. הבסיס עשוי מפרופיל 80*120*5 מ"מ, חתוך באלכסון, והרגל מפרופילים 60*60 ו- 50*50, עם חתיכת פלאח בעובי 10מ"מ שקיבלה עיצוב קל על המלחציים בתור המזלג. כל הגשפט, במצב מקופל, מגיע לאורך של קצת פחות מחצי מטר, והאורך של הרגל כמובן מתכוונן.

קובי

קיד
25-03-09, 18:26
שני דברים טורדים את מנוחתי:

1. מה מונע מהג'ק הערבי (אחמדיניג'ק) להחליק תחת הלחץ

יוני5
הפין מאוד אקצנטרי ומאוד גבוה ביחס לבסיס. גאומטריה זו גורמת לזרוע לבצע תנועה כמעת אנכית בתחילת דרכה.(ממצב מאונך כלפי מאוזן). היות שהג'יפ מונח על הזרוע, העומס מונע ממנה לבצע סיבוב סביב הציר. זוהי למעשה שיטת נעילה מכנית הנהוגה בכל אבזן של ארגז פעולה.

2. הערה שנתת בסיפא של דבריך:

לא שיש לי בעיה, אני לא הומופוב, אבל בכל זאת ???

יוני5
הכוונה שהפין אינו ציר מחוסם של מעבורת החלל.
קיד.

קיד
25-03-09, 18:26
תעלול מצוין.
הכבל הוא העוגן במקום בו הג'ק היה אמור להינעץ בזחל?
או שבכלל בלי?
הכבל לא שייך לג'ק כלל.
קיד.

קיד
25-03-09, 18:29

קובי
קובי ביצוע יפה ומושקע.
לדעתי יש לך טעות בגאומטריה.
הפין מרכזי והזוית נמוכה. רמת הנעילה אינה מספקת.
נעילה ע"י זוית גדולה יותר תגרום לאובדן גובה, ולכן לא מתאימה לביצוע.
תשקול הזזת הפין ממרכז האנך.
תנסה לדחוף את הרכב ביד כאשר מוגבה ואינו בהילוך וללא בלם חניה. במידה ואתה יכול לדחוף את הרכב, יש לבצע שינוי גאומטרי במיקום הפין.

בידידות
קיד.

kobiarava
25-03-09, 18:39
אהלן קיד

ראשית, תודה על ההערות. התמונות קצת מטעות אבל הזווית המתקבלת נעולה היטב, למרות זאת אהבתי את רעיון הפין האקסצנטרי, אני מניח שאיישם אותו בג'ק הבא שאבנה על אותו הבסיס.

קובי

-->