PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיפרנציאל וגגון

zilbersh
29-03-09, 15:57
שאלה 1:
האם יתכנו מצבי קיצון בכביש! שנעילת דיפרנציאל אוטומטית תגרום להתהפכות?
היתכן, אפשרי? אם התשובה חיובית מה ההסבר לכך...?

כנ"ל אבל בשטח...? אולי דווקא מדרגה בסיטואציה מסוימת...?

שאלה 2:
איך בטראנו, כדוגמא, אפשר להרכיב גגון למעט מהסוג שנתמך על משקופי הדלתות...?

תודה

idanw
29-03-09, 16:08
שאלה 1:
האם יתכנו מצבי קיצון בכביש! שנעילת דיפרנציאל אוטומטית תגרום להתהפכות?
היתכן, אפשרי? אם התשובה חיובית מה ההסבר לכך...?

נעילה אוטמטית תקינה, מתפקדת בכביש כמו דיפרנציאל פתוח.
במקרה של תקלה בנעילה, כזאת שגורמת דיפרנציאל להנעל, ונסיעה על כביש רטוב, יש אפשרות להתהפכות.
אבל בתקלה כזאת אתה תבחין כבר בפנייה הראשונה עם הרכב.

כנ"ל אבל בשטח...? אולי דווקא מדרגה בסיטואציה מסוימת...?

שאלה 2:
איך בטראנו, כדוגמא, אפשר להרכיב גגון למעט מהסוג שנתמך על משקופי הדלתות...?

יש גגונים שמתחברים לגג בעזרת מסילות שמחוברות עם ניטים, כמו בתמונה 1.
יש גגונים שיושבים על הגג ומוצמדים בעזרת פלאח שנתמך במפתח הדלת, ראה תמונה 2.

תודה

עידן

zilbersh
30-03-09, 06:56
תודה רבה, אבל משהו קטן נוסף, אומרים שבנעילה האוטומטית,
הגם כאשא תקינה, בסיבוב עם מכת גז היא ננעלת...
אז זה לא עלול להביא להתהפכות...?

idanw
30-03-09, 07:20
מדובר בסיבובים במהירות איטית מאוד.
ואגב, ככל שמשקל הרכב עולה, כך זה פחות קורה. ברכב אוטומט זה לא קורה כלל. (לדעתי בטראנו לא תרגיש כמעט, אם בכלל קיימת לו נעילה)

נמרוד
30-03-09, 07:48
יש לך הנחת מוצא סמויה שמפריעה לך למחשבה. מי אמר שדיפרנציאל נעול מוביל בהכרח להתהפכות?

zilbersh
30-03-09, 08:20
יש לך הנחת מוצא סמויה שמפריעה לך למחשבה. מי אמר שדיפרנציאל נעול מוביל בהכרח להתהפכות?

לא לא לא... זאת ממש לא הנחה סמויה שלי...

מישהו טען זאת בפני ואני מנסה לברר לעצמי אם יש מצב שיש משהו בדבריו או שזה שטויות....

אני זוכר שכמה טענו פה בפורום שבמכת גג בסיבובים הנעילה האוטומטית כן ננעלת...
הוא טוען, שאם המשפט הקודם נכון, אז תיתכן התהפכות (כי 2 הגלגלים על אותו הציר
מסתובבים במהירות שווה...). בשטח זה כמובן "נבלע" בדרך, השאלה אם באספלט זה יתכן...

הרמן - פילוטראק
30-03-09, 09:22
נעילה אוטומטית פועלת כשהיא "מרגישה" הפרש מהירות משמעותי בין צד ימין לשמאל. בסיבוב חד עם זווית גלגול גוף גבוהה הצמיג הפנימי בסיבוב עשוי להחליק ולהיות במהירות גבוהה מהחיצוני. במצב זה הנעילה תפעל. במכוניות הנעה קדמית ספורטיביות יש דפירנציאלים מוגבלי החלקה שקיימים בדיוק כדי למנוע את הפרפור הזה ולאפשר האצה יותר חזקה בפנייה חדה.
ברכב שטח גבוה עם צמיגי שטח שאינם מותאמים לכביש רטוב ייתכן מצב של נעילה בפנייה חדה. כשזה קורה במצב של הנעה אחורית בלבד והנעילה מלאה ומשתלבת בפתאומיות זה יכול במצב קיצון לגרום להחלקה של הזנב. רכב גבוה עם צמיגים בחתך גבוה מחליק הצידה קרוב הרבה יותר להתהפכות מרכב פרטי באותה סיטואציה.
זה מצב קיצון נהיגה אחראית וגם תרגול במגרש ריק וחלק במהירויות שפויות יכולים לצמצם עד לגמרי את הסבירות לתאונה כזו.
בעיקרון עם אתה חושש מהתהפכות תנמיך את הרכב, תשים צמיגים בחתך נמוך, תרכיב מוט מייצב ובקיצור תחליף לפרייבט עם מרכז כובד נמוך.

הרמן

asafk
30-03-09, 10:07
דני כתב דברים כלליים, ונכונים באופן כללי... אבל הטרמינולוגיה עשויה להטעות. נעילה לא "פועלת" כשהיא "מרגישה". הנעילה משתחררת כשיש הפרש מהירויות והפרש מומנטים בין צד ימין לשמאל. בשביל הפרש מומנטים שני הגלגלים צריכים להיות עם אחיזה מינימלית. כדי שהיא תינעל שוב אחד הגלגלים צריך להיות בלי אחיזה - מחליק או באוויר, או ששניהם יחזרו להסתובב באותה מהירות (קו ישר). אבל שניה, חכו עם הרעיון הזה.
אמרנו שנעילה אוטומטית נפתחת בסיבוב, זה אומר שהרכב נדחף (בהנעה אחורית) על ידי גלגל אחד בלבד. מכת גז תוך כדי סיבוב או בלימת חירום מתוך מצב של סיבוב עם הרבה גז תגרום לנעילה להינעל ולאחוריים של הרכב לקפוץ הצידה. תמרון קיצוני ממש על כביש עשוי להיגמר בהתהפכות, אם הרכב גבוה.
מה עושים? לא הרבה. מתאפקים ולא נותנים מכת גז בסיבוב הדוק.
אני יכול לומר שיש הרבה כלי רכב עם נעילה אחורית שהנהג לא יודע שהיא שם. וזה בלי לדעת שהוא צריך לנהוג באופן מיוחד, כי רובנו, רוב הזמן, לא עושים את התמרונים שגורמים לנעילה לעשות את מה שתיארתי קודם, מה שהופך את הנעילה האוטומטית ל"שקופה" לנהג.

אסף.

ערן המסוקס
30-03-09, 12:07
אני לעומת זאת, עשיתי במאה אלף ק"מ על נעילה אחורית אוטומטית לוקרייט עם ג'יפ לא יציב בעליל על הכביש. ג'יפ CJ כרכב יומיומי. המון נסיעות בתוך העיר, המון נסיעות על כבישים רטובים.

כדרך קבע כמעט, אני בוחן את הרכב במצבים גבוליים בכוונה.

הדבר הראשון שהרגשתי כשהרכבתי את הנעילה אחרי שבע שנים ללא נעילות, הוא שיפור מורגש ביציבות התחת של הרכב. כלומר, הרבה יותר קשה לרכב להחליק בסיבוב ולזרוק. כלומר, שיפור בבטיחות בכל מצב!
לאחר כמאה אלף ק"מ עם הנעילה, היא שבקה חיים (נשחקה) וחזרתי לדיפ' פתוח. ואכן אני מאמת את הרגשותי שהיו לי. עכשיו הרכב נוטה להחליק הרבה יותר בקלות. על כביש רטוב זה עניין של מעט גז ליצירת זריקה פוטוגנית.

לפני זה, בשביל החלקה הנעילה דרשה מזוג הגלגלים להחליק יחדיו. ברגע שהגלגל הפנימי החל להחליק, מייד הנעילה האחורית נעלה גם את הגלגל החיצוני לסיבוב וביטלה את הפרפור. כדי להתגבר עליו יש צורך לתת עוד מנה הגונה של גז, כי עכשיו יש להצליח לגרום לגלגל עם הרבה מאוד אחיזה לפרפר (הגלגל החיצוני לסיבוב).

עכשיו עם דיפרנציאל פתוח, מספיק גלגל אחד ללא אחיזה (סיבוב חד למשל) וישר החלקה, והרבה כיף. :p

asafk
30-03-09, 12:39
הסכנה (השולית, יש לאמר) היא לא בגלל שרק גלגל אחד דוחף, אלא בגלל המעבר החד בין פתוח לנעול, בין גלגל אחד שדוחף לשניים שדוחפים. המעבר החד גורם לאוטו לקפוץ.

אסף.

ערן המסוקס
30-03-09, 12:48
הקפיצה הזאת מורגשת בעיקר, מהסיבה שזה קורא רק בעקבות כך שהגלגל הפנימי החל להחליק ולפרפר והתחת רוצה לזרוק. תוך רגע הדיפרנציאל ננעל ומשבית את השימחה.

בדיפרנציאל רגיל אין את הקפיצה.. פשוט יש החלקה והרכב זורק.

MMR
30-03-09, 13:38
השאלה שהעלה מי שפתח את השירשור לא חדשה ועדיין עולה מדי פעם, האם נעילה אוטומטית או נשלטת הן "מסוכנות בכביש".
אני אומר- אין נעילות מסוכנות, יש נהגים מסוכנים.

מי שנוסע עם נעילה ולא מבין את אופן הפעולה שלה עד הסוף מבחינה מכנית, מי שלא מבין את המשמעות של מרכז כובד גבוה, מי שנוסע עם צמיגי שטח מלא ולא מפנים את החסרונות בכביש- יתקשה להבין מתי נוצרים מצבים מסוכנים פוטנציאלים עבורו.
דוקא עם נעילה אוטומטית אין סיכון, לא זכור לי אי פעם מצב של האצת חרום במהירות גבוהה בסיבוב, וקשה לי להאמין שאתקל במצב כזה.

אילי טויבר
31-03-09, 09:00
עקרונית טראנו תוכנן להתקנת גגון על המשקוף.
ישנם דגמים שיש בהם הכנות לפסי אורך בגג וניתן על בסיסם להתקין גגון בחיבור Fix point.

את מגוון הפתרונות ראה אצלנו באתר www.gagonchic.co.il (http://www.gagonchic.co.il)

zilbersh
31-03-09, 21:41
3 תווים

-->