PDA

צפייה בגרסה מלאה : התחממות מנוע בנסיעה מהירה

whisky
08-06-09, 16:13
עזרתכם אם תוכלו:

נסיעה בכביש 6 מהירות בערך 120 קמ"ש.... פתאום מד חום עולה למקסימום.

כמובן שעצרתי בצד, מנוע עובד קיררתי את הרדיאטור עם מים, לאט לאט כדי לא ליצור הבדלי חום גדולים, כשירד החום המתנתי כרבע שעה ואז בדקתי נוזל קירור.

להפתעתי: לא היה בכלל נוזל קירור בכלל.

אני משתדל לבדוק בין אחת לפעמיים בחודש שמן מים, אף פעם לא הייתי צריך למלא נוזל קירור למעט לפני שנה.

מילאתי מים (זה מה שהיה) ולא ראיתי נזילה משום מקום, והמים גם נשארו במפלס שלהם.

1. אז אני מבין למה התחמם המנוע, אבל האם מישהו נתקל בנזילה כזו פתאומית?
2. נזקים שיכולים להיות לי, כדי שאדע לבדוק (למרות שחזרתי איתו הרגע מחדרה לירושלים והמד חום יציב במקום הקבוע שלו, מעט מתחת לחצי כל הדרך כולל ניסיון לנסיעה עם מזגן ועלייה) לפני שמשהו יהרס?

תודה על העזרה...

whisky

UNIX
08-06-09, 16:24
קרה לי מקרה דומה שבסוף התגלה כצינור
כדאי לבדוק את המערכת בלחץ ולראות האם באמת מדובר על צינור
וזאת כמובן לאחר בדיקת השמן , תראה ששמן המנוע אינו חום .
נזקים ?
ראש מנוע בעיקר נקווה שצינור

whisky
08-06-09, 16:34
השאלה היא, האם יכול להיות שנגרם נזק כרגע, או שאם הבעיה של הנזילה נפתרה, אני יכול לישון בשקט?

whisky

UNIX
08-06-09, 16:37
אין דבר כזה שהנזילה נפתרה
דבר ראשון תבדוק שמן מנוע ותראה אם הוא לא חום ,
רכב אוטומט ידני ? איזה רכב ?

בכל אופן אל תישן בשקט ותבדוק את המערכת בלחץ במוסך
אם יש נזילה אם יראו מאיפה היא .

אורי41
08-06-09, 16:38
השאלה היא, האם יכול להיות שנגרם נזק כרגע, או שאם הבעיה של הנזילה נפתרה, אני יכול לישון בשקט?

whisky

אם לא שינתה כלום אז אין מצב שהבעיה נפתרה .

כדאי לחפש אם מד לחץ לאן יוצא נוזל הקירור .

בכל מקרה לא כדאי להשאיר מיים רגילים במערכת .

whisky
08-06-09, 17:02
זה שהנזילה לא נפתרה כי לא תיקנתי אותה זה ברור לי, הרי המים ברחו ממקור כלשהו שעדיין לא עליתי עליו, ואת זה אני צריך לתקן.

אגב מדובר ברכב גיר ידני דיפנדר 110 TD5 שנת 99.

השאלה שלי היא אחרת:
בהנחה שאין יותר נזילה (כי החלפתי צינור למשל), האם יכול להיות שנגרם נזק אחר למערכות המכניות, נזק שלא שמתי לב אליו למרות נסיעה של כ150 ק"מ ללא שהמחוג זז והרכב התנהג כרגיל?

האם אני צריך לעשות בדיקה כלשהי כדי לבדוק שלא נגרמו נזקים, או שבנתיים כל עוד יש נוזל קירור ( אני אחליף את המים בקרוב) יכול להיות שאם אני אמשיך לנסוע עם הרכב הנזק שנגרם יכול להחריף?

או שאולי בזכות זה ש"תפסתי" את זה בזמן אז יכול להיות שבכלל אין עוד נזק (חוץ מהנזילה)?

whisky

נ.ב.
תודה על התגובות המהירות, באמת תודה.

idanw
08-06-09, 17:25
אם המחוג עדיין לא הגיע לקו האדום, אין סיבה שיהיה נזק.
אם יש נזק, אתה תגלה אותו בצורת שמן במים\מים בשמן\גזים במים - מה שאומר שאטם הראש נפגע.

עידן

avi110
08-06-09, 17:42
אפשרות תאורטית בלבד לאיבוד מים:
אי הקפדה על מים מתאימים - רתיחה של המים ונזילה איטית
ומתמשכת מהפורק לחץ במיכל עיבוי)
וזה בהנחה שלא בדקת מים המון זמן
אבי

whisky
08-06-09, 18:17
תודה,

אני אבדוק שמן במים ומים בשמן. למרות שבבדיקה לפני עשר דקות נראה שאין. נראה אולי אחרי הנסיעה הביתה.

בכל מקרה, ניקח את הכרכרה לריקון המים והחלפה בנוזל קירור (יש לכם המלצות על מוצר ספציפי למנוע שלי TD5, או מוצרים שמהם עדיף להתרחק?) ונעשה בדיקות לראות שהכל בסדר כבר מחר כנראה.

whisky

נ.ב.
אני דווקא בודק נוזל קירור ושמנים, בפעם האחרונה לפני לא יותר מחודש, אבל אולי גם חודש זה מספיק להתאיידות בטח במזג האוויר בזמן האחרון.

השמשוני יחיעם
08-06-09, 18:29
תבדוק (ותתפלל),,שאין נזילה מראדיאטור השמן !!! זה שיושב בצד שמאל של הבלוק מתחת לטורבו.

בעיה מוכרת לפעמים.

nirs
08-06-09, 21:01
וויסקי
1. מה שקרה לך זו הבעיה עם מד הטמפ' המקורי - יושב באמצע הסקלה ופתאום קופץ לאדום.
בכל מקרה, כלקח, כדאי להצטייד במד טמפ' דיגיטלי כולל התראה (של דיקסל ו/או דומיו - יש שרשור גדול בנושא באתר "הצהוב").
2. ע"מ לבדוק אם יש נזק, כפי שנאמר, בדוק המצאות שמן במים.
3. כדאי לנצל את המבצעים/בדיקות חינם שיש בכל מיני מוסכים ולעבור יסודית על מערכת הקירור כולל החלפת צינורות בלויים.
4. תמיד טוב להחזיק נוזל קירור איכותי (פרסטון כתום ודומיו) כחלק מהפק"ל ברכב.

eran4x4
08-06-09, 21:05
סע עם האוטו עוד מספר ימים וכנס למכון לבדיקה \ מוסך לבדיקת CO במיים - זה יספר לך עם אתם ראש המנוע נפרץ ויש מעבר קומפרסיה לנוזל הקרור

נעם.א.
08-06-09, 22:40
אם זה כמו בדיסקו,תבדוק את הקולר של הסולר,הייתה לי ממנו נזילה חלשה ובגלל שהוא כל הזמן חם המים מתאדים וקשה לראות אותם,וכמו שכבר כתבו,תכניס לחץ למערכת ותמצא את הנזילה.
בהצלחה

whisky
09-06-09, 09:37
טוב אז יש תובנה מהלילה:

יש חור ברדיאטור, מאוד קטן! אבל אחרי לילה שלם ראיתי את השלולית הקטנה.

היה חסר בערך ליטר.

בנוגע להמלצה להחזיק נוזל קירור ברכב, אני מסכים, יש לי שמנים, נוזלים ושאר דברים בארגז מאחורה. אבל במקרה כזה שהמיכל היה ריק לגמרי, מזל שהיה לי שישייה של מים גם ואפילו זה לא הספיק, הכנסתי בסוף משהו כמו 12 ליטר (ויש במערכת מקום רק ל-13).

בניגוד לדעה הרווחת (אל תספרו מחוץ לשרשור של לנד רובר) השמנים והנוזלים בד"כ משמשים את החברים שלי (עם סמוראי, ג'ימני ופארדו). אבל תשמרו על המידע הזה בשושו, בסדר ;).

אגב יש המלצה על נוזל ספציפי לכרכרה אנגלית TD5? או שהכל הולך?

whisky

meir alony
09-06-09, 09:49
לרכב שטח אני ממליץ להחזיק ברכב גם פחית קטנה עם חומר לסתימת חורים קטנים.
פשוט מוסיפים למים החמים ונוסעים החומר מוצא את הנזילה וסותם.

מאיר

whisky
09-06-09, 09:58

מאיר

איזה חומר זה, איפה אני מוצא אותו?

תודה מאיר,

whisky

meir alony
09-06-09, 10:07
בכל חנות לחלקי רכב

מאיר

shachar
09-06-09, 10:08
א. אני קונה את זה של פז קסטרול שמוכרים בחברה LLC אדום
ב. מד החום נמצא בחלק העליון של המנוע וירידת מים משאירה אותה "באויר"
אני לא בטוח איך הוא מגיב לטמפרטורת האויר.ג.
ג. TD5 פחות רגיש מ TDI לנושא חום

כמה מים הוספת ?
יכול להיות שהייתה חסרה לך רק את הכמות ששיקרה את מד החום?

whisky
09-06-09, 10:47
א. אני קונה את זה של פז קסטרול שמוכרים בחברה LLC אדום
ב. מד החום נמצא בחלק העליון של המנוע וירידת מים משאירה אותה "באויר"
אני לא בטוח איך הוא מגיב לטמפרטורת האויר.ג.
ג. TD5 פחות רגיש מ TDI לנושא חום

כמה מים הוספת ?
יכול להיות שהייתה חסרה לך רק את הכמות ששיקרה את מד החום?

הוספתי 12 ליטר, שזה כמעט את כל מה שנכנס למערכת, על פי מה שאמרת על המיקום של מד החום, אני יכול להבין את הסיבה לזה שרק פתאום המד חום עולה למעלה, אין לו מים ל"הרגיש" ואז כשהקיטור רותח מספיק, הוא מגיע למד חום ואז פתאום עולה המד חום לגג העולם.

whisky

shachar
09-06-09, 14:02
מישהו פעם העלה הגיג לגבי התאמה של מיכל עיבוי של גולף מכיוון שמגיע בו מדיד גובה מיים והוא תואם לקיים.
אם כבר התחלת להתעסק בעניין

KOOKE
12-06-09, 00:55
תתקין מד גובה מיים במיכל הכולל התראה קולית כשיש ירידה מסוכנת במפלס המים..

פשוט להתקנה עצמית ולא יקר..תעשה חיפוש כאן ובאתר הצהוב תמצא ים מידע על אביזר פשוט זה המציל ראשי מנוע ואפילו מנועים שלמים בכירכרות..

shachar
12-06-09, 07:23
שלמה, המיכל עיבוי שונה מזה של ה TDI

zivo
12-06-09, 10:16

מאיר
ואיך החומר יודע איזה חור לסתום? את זה ברדיאטור או סתם איזה מעבר מים קטן בראש מנוע????
אין לך כל שליטה באיזה פינות במנוע "מתיישב" החומר ואיזה מעברי מים מוצרים \ נסתמים ממנו.

זה פתרון לרכב פרטי שרוצים לחסוך תיקון יקר ורוצים "להשחיל" אותו למישהו אחר...
זה ממש לא מומלץ ל4X4 שנוסע בשטח ומתחממם.

whisky
14-06-09, 15:11
שלמה אהלן,

לא יותר קל וחכם להתקין מד חום על הראש? אז יהיה לי מידע גם אם בגלל נזילת שמן המנוע מתחמם יותר מדי, ולא רק בגלל מים.

לגבי החומר לסתימת חורים, יש עוד המלצות? יש חברה מומלצת? יש מישהו ששם וזה דפק לו משהו, או מישהו שממליץ חוץ ממאיר?

תודה על התשובות

whisky

idanw
14-06-09, 15:19
שלמה אהלן,

לא יותר קל וחכם להתקין מד חום על הראש? אז יהיה לי מידע גם אם בגלל נזילת שמן המנוע מתחמם יותר מדי, ולא רק בגלל מים.

whisky

בגדול, אתה צודק, זה יותר קל, ומתריע על עוד תקלות.
אבל אם אתה מתקין חיישן גובה מים, אתה תקבל התראה לפני תחילת ההתחממות, תחשוב איזה מידע חשוב לך יותר לקבל, או אולי את כל המידע האפשרי... :)

meir alony
14-06-09, 15:55
ואיך החומר יודע איזה חור לסתום? את זה ברדיאטור או סתם איזה מעבר מים קטן בראש מנוע????
אין לך כל שליטה באיזה פינות במנוע "מתיישב" החומר ואיזה מעברי מים מוצרים \ נסתמים ממנו.

זה פתרון לרכב פרטי שרוצים לחסוך תיקון יקר ורוצים "להשחיל" אותו למישהו אחר...
זה ממש לא מומלץ ל4X4 שנוסע בשטח ומתחממם.

ראיתי לא פעם ג'יפים בשטח שהשתמשו בלי בעייה.
מדובר על תיקון זמני בשטח עד ליציאה לכביש או הגעה למוסך.
לגבי איך יודע איזה חור לסתום זה פשוט מאוד החומר שמגיע בצורת גרגרים נמס במים החמים וכאשר הוא בא במגע עם אויר הוא הופך למוצק.

מאיר

-->