PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה בנושא כיפוף ברזל

עודדוש
20-06-04, 09:36
שלום
האם ניתן לכופף פרופיל ברזל 40X40 מ"מ עובי דופן (אם איני טועה) 2.5 מ"מ, ב 90 מעלות?
המטרה היא בניית פגוש לסמוראי. כיצד ניתן לדעת באיזה רדיוס מתקבל הכיפוף? והאם זה משמעותי?
תודה רבה
עודד

זאביק
20-06-04, 10:22
ברזל מרובע לא ניתן לכופף.
כדי ליצור זוית של 90 מעלות, חותכים בזוית של 45 מעלות, ומרכיבים הפוך ע"י ריתוך.

חנן א.
20-06-04, 10:29

מה זהההה?

כמעט כל כסאות בית-הספר הם מפרופיל ריבועי 20X20 מכופף .

אולי זה נכון לגבי פרופילים עבים יותר.

זאביק
20-06-04, 10:46

מה זהההה?

כמעט כל כסאות בית-הספר הם מפרופיל ריבועי 20X20 מכופף .

אולי זה נכון לגבי פרופילים עבים יותר.

חנן, צודק.
התכוונתי לשימוש של עודד.
מדובר בפרופיל די עבה וגדול, ואני מניח ברדיוס כיפוף יחסית קטן (לזווית של 90 מעלות).

נמרוד
20-06-04, 15:25
שלום
האם ניתן לכופף פרופיל ברזל 40X40 מ"מ עובי דופן (אם איני טועה) 2.5 מ"מ, ב 90 מעלות?
המטרה היא בניית פגוש לסמוראי. כיצד ניתן לדעת באיזה רדיוס מתקבל הכיפוף? והאם זה משמעותי?
תודה רבה
עודד

הרדיוס משמעותי. רדיוס הכיפוף צריך להיות 3-4 פעמים הקוטר או המידה האופינית של החתך - במקרה זה, 120-160 מ"מ. אני מנחש שזו לא הכוונה שלך, אם אתה רוצה זוית של 90 מעלות, תעשה את זה כמו שזאביק הציע. במילא זה לא נושא עומס משמעותי.

אלון_ק
20-06-04, 19:50
אני דווקא הייתי חותך משני הצדדים חלק באורך הרצוי, ב22.5 מעלות. אז אתה מקבל חצי משושה.

עודדוש
21-06-04, 11:17
שלום
תודה רבה על התשובות.
כדי להתגבר על בעיית הכיפוף והרדיוס אני חושב לבצע חתך אורכי במרכזן של שתי דפנות נגדיות, ולבצע את הכיפוף, ולאחר מכן לרתך את החתך. באינטואיציה נראה לי שבגלל החתך ההתנגדות לכפיפה תקטן במידה כזאת שאוכל לבצע את הכיפוף ברדיוס המתאים לי.
מה אתם אומרים? נשמע הגיוני וישים?
תודה רבה
עודד

זאביק
21-06-04, 11:42
יישומית, נשמע לי הרבה יותר מסובך מאשר לחתוך ולרתך.

אני לא מהנדס חומרים, אבל זה נראה לי גם יותר חלש.

תומר א.
21-06-04, 15:35
אם אתה רוצה חיים קלים תשתמש בצינור
אם אתה רוצה פגוש חזק תחתוך ותרתך
אם אתה מחפש עבודה- חותכים את החלק הפנימי מחממים ומכופפים,
אני לא מאמין שתצליח בלי חימום.
בהצלחה

אדי
21-06-04, 15:49
אם אתה רוצה חיים קלים תשתמש בצינור
אם אתה רוצה פגוש חזק תחתוך ותרתך

לעניות דעתי דווקא פגוש מפרופיל עגול מכופף יהיה חזק יותר מפגוש מפרופיל מרובע חתוך ומרותך ... גם יותר קל לעבודה.

עירא
21-06-04, 19:33
אני הייתי צריך לכופף פרופיל 30X30 עובי דופן 2.9 בערך ב-40 מעלות, ואכן ביצעתי זאת ע"י חיתוך של 3 פאות עם דיסק וכיפוף בייד ללא חימום בקלות רבה. הבעייתיות מתחילה כאשר צריך להגיע ל-90 מעלות במדוייק מפני שחייבים להוריד עם הדיסק בדיוק 90 מעלות ולכופף מאוד מדוייק, מעשית לא נראה לי שזה יילך (בסוף יישאר רווח בין שני החלקים והריתוך שם יהיה באוויר ומכאן מאוד חלש) אני ממליץ גם לחתוך ב-45 מעלות להרכיב את שני החלקים לרתך טוב וזה יהיה חזק מאוד.
עירא

נמרוד
21-06-04, 21:17
אין בעייה לכופף גם לרדיוס קטן עודד. אם תחמם את המתכת, אתה תוכל לעשות איתה מה שאתה רוצה. אבל אתה תקבל ברך לא אסתטית ברדיוס הפנימי של הכיפוף.

כל זה אם אתה מדבר על מתקן שהוא קוסמטי בעיקרו. פגושים, גגונים, מתקני צמיגים רזרבים למיניהם - כל אלו לא נושאים עומסים משמעותיים, ולכן זה לא משנה כל כך איך אתה מייצר אותם. העיקר הכיף שבתהליך הבנייה והפונקציונאליות של התוצאה.

אם המבנה אמור לשאת עומס, אז יש משמעות קריטית לרדיוסי ושיטות הכיפוף, ויש משמעות קריטית לכל ריתוך ולכן לא טוב לחתוך בזויות ולרתך בחזרה כמו שהציעו לך כאן. אבל לא על זה מדובר, וחשוב לעשות את ההפרדה המוחלטת. כל המתקנים למיניהם, זה התחום שלנו החובבים. מבנים נוסעי עומס (שלדה) הם לא.

עירא כתב:

אני הייתי צריך לכופף פרופיל 30X30 עובי דופן 2.9 בערך ב-40 מעלות, ואכן ביצעתי זאת ע"י חיתוך של 3 פאות עם דיסק וכיפוף בייד ללא חימום בקלות רבה. הבעייתיות מתחילה כאשר צריך להגיע ל-90 מעלות במדוייק מפני שחייבים להוריד עם הדיסק בדיוק 90 מעלות ולכופף מאוד מדוייק, מעשית לא נראה לי שזה יילך (בסוף יישאר רווח בין שני החלקים והריתוך שם יהיה באוויר ומכאן מאוד חלש) אני ממליץ גם לחתוך ב-45 מעלות להרכיב את שני החלקים לרתך טוב וזה יהיה חזק מאוד.
עירא

אתה מנסה לבנות באויר. החתכים לא חייבים להיות הכי מדויקים, אבל את החלקים צריך לחבר בסופו של דבר במדויק. אני למשל עובד על שולחן ברזל שטוח, מסדר את כל החלקים ומהדק אותם לשולחן עם קלאמרות, מגיע לזויות ולמידות המדויקות, מרתך בהדרגה בפינות ובצדדים הפוכים כדי למזער את העיוות של המבנה. אין שום בעייה להשלים בריתוך מ"מ פה ומ"מ שם, שוב, אנחנו לא מדברים על דברים שעומדים בעומס.

RANPEKER
29-06-04, 13:40
יש שמועה שאומרת שלפני הרבה שנים היו מכופפים ברזלים על ידי מילויים בחול ואז בעזרת ברנר מחממים את הברזל ומכופפים אותו על חלק עגול חזק מספיק כדוגמאת ג'אנט והוא יוצא "כמו מהחנות"

asafk
29-06-04, 13:56
זה-
http://www.tubeshark.com/images/TSModelMachines%20copy.jpg

מכופף פרופיל מרובע?

http://www.tubeshark.com/

אסף.

coas
29-06-04, 14:59
כאשר בניתי את המתקן לגלגל הרזרבי הצטרכתי לכופף פרופיל 30X30 בעובי 3ממ~ , מתקן דומה לזה שבנה עירא רק עם כיפוף במקום חיתוך וריתוך. במסגריה בבית דגן, ניתן לראות אותם מהכביש המחבר לכביש ים-ת"א, כופפו את הברזל בקלות לזווית של 30-40 מעלות באמצעות מכונה יעודית, לתוך הפרופיל השחילו תותב במידות המתאימות, כיונו למעלות הנדרשות וזהו. לא נשאר שקע בדופן הפנימית או בליטות בדפנות החיצוניות. רק בעיה אחת, אם על המכופפת מותקנת קונפיגורציה לפרופיל אחר או צינור העלות תהיה גבוהה יחסית משום שנדרש פירוק והרכבת קונפיגורציה למיתקון הנדרש.

לא שאלתי אם ניתן לכופף ל 90 מעלות.

http://imgsrv.pic4u.co.il/41e218510086ae434e40c4a239832bc0020000.a spx

נמרוד
30-06-04, 10:03
יש שמועה שאומרת שלפני הרבה שנים היו מכופפים ברזלים על ידי מילויים בחול ואז בעזרת ברנר מחממים את הברזל ומכופפים אותו על חלק עגול חזק מספיק כדוגמאת ג'אנט והוא יוצא "כמו מהחנות"

שיטה מוכרת. אתה יכול לקרוא עליה בספרים ישנים דוגמאת Baja Bugs & Buggies המעולה של Hibbard .

ממלאים את הצינור בחול יבש (יבש ממש - חול שעברו עליו עם ברנר כדי להוציא כל טיפת לחות), דוחסים היטב וסותמים את שני הצדדים עם פקק מאולתר כלשהו, ומכופפים בחום. החול הדחוס שומר על הנפח הפנימי של הצינור ומונע את הקיפול ויצירת ה"ברך".

-->