PDA

צפייה בגרסה מלאה : ניתן לחבר בוסטר התנעה ישירות לכבלים (ללא מצבר) או שהדבר לא מומלץ?

ybar
05-09-09, 11:01
כמה שאלות ברשותכם בקשר להתנעת רכב באמצעות בוסטר התנעה,
1. האם ניתן לחבר בוסטר ישירות לכבלים (+ ,-)שברכב ולא דרך מצבר מרוקן/תקול/מת ?
2. בוסטר התנעה שמוטען 100% יכול להניע בקלות מנוע אמריקאי V8 שבי ישן שעמד מספר שנים(המנוע לא תפוס ותקין מבחינה מכנית)?
3. יש לי ברכב מצבר "מת" לחלוטין שאינו בר שיקום/הטענה הזקוק כמובן להחלפה, אך מכיוון שהרכב לא הונע מספר שנים אני מעוניין טרם קניית מצבר חדש רק להתניע ע"מ לבדוק את מצב המנוע והרכב בכלל ע"מ להחליט האם להכנס לתהליך השיפוץ ולהחזירו למצב נסיעה ולכביש או שפשוט לוותר על הפרוייקט ולמכור את הרכב כפי שהוא במצב "גרוטאה", מה דעתכם אני יכול לחבר את הבוסטר ישירות לכבלים של הרכב או שעדיף יותר לחבר אותו דרך/למצבר "המת"?
4. נניח שהמנוע הותנע בהצלחה, רצוי להשאיר את הבוסטר מחובר כל זמן שהמנוע פועל(הכוונה היא לשתיי האופציות ,ישירות לכבלים או דרך המצבר התקול) ע"מ לא לגרום לאלטרנטור להתאמץ ייתר על המידה ולגרום לקריסתו?
תודה רבה מראש והמשך שבת נעימה ושקטה לכולם.

boba banay
05-09-09, 11:18
אם תפרק פעם בוסטר תגלה שהוא בעצם מצבר קטן, לכן אין מניעה לחברו ישירות אם מדובר רק על לנסות ולהניע.
אבל המשמעות של היותו קטן הינה שהקיבול שלו נמוך ולכן הוא יגמר תוך מספר התנעות קטן.
ושמדובר במנוע גדול וישן שלא הותנע הרבה זמן אתה תצטרך הרבה התנעות.
אני במקומך הייתי מנסה לתת כאבלים מרכב אחר או לחילופין מפרק מצבר מרכב אחר.

ybar
05-09-09, 12:10
ואני תמיד חשבתי שהבוסטר הוא אומנם מעין מצבר אך עם כושר התנעה גבוה מאוד(כשהוא טעון ב-100% ) ולכן מתאים/משמש לעזר בהתנעות של מנועים גדולים אפילו כשל משאיות.
הבנתי שבמקרה שלי עדיף לי להתחבר באמצעות כבלים למצבר שמורכב על רכב דיזל וכשהרכב מונע, יש אמת/חשיבות לדבר?
בנוסף אני מניח שיש חשיבות גדולה גם לסוג/עובי הכבלים שבהם אני נעזר (בכל זאת מדובר במנוע V8 ),נכון?

boba banay
05-09-09, 12:19
העניין הוא שאתה צריך להעביר זרם גבוה בכבלים האלו.
תחשוב על צינור מים - איפה יהיה יותר קל להעביר כמות גדולה של מים בצינור כיבוי אש או בצינורית?
לכן עובי הכבלים ואיכות הקרוקודילים משחק תפקיד מאד משמעותי.
מצבר של מנוע דיזל באופן עקרוני הינו חזק יותר כיוון שעליו לספק זרם למתנע שמתגבר על יחס דחיסה גבוה יותר.
שים לב שברכבים חדשים יחסית אתה עלול לשרוף מחשבים אם לא תעבוד נכון, לכן תשתדל לקחת כאבלים או מרכב ישן או פשוט לפרק מצבר של רכב ישן אחר ולהניע - שלא תגרום יותר נזק מתועלת.

ח.שמואל
06-09-09, 12:33
שים לב שברכבים חדשים יחסית אתה עלול לשרוף מחשבים אם לא תעבוד נכון, סוף ציטוט.

אתה כותב כאן נתון מאוד חשוב,.תוכל להרחיב מעט בעניין?

boba banay
06-09-09, 22:54
מחשב\י הרכב רגישים לקפיצות מתח ולקצרים.
חשבו מאד לחבר את הכבלים בסדר הנכון ולא לקצר את הקטבים או להחליף ביניהם חס ושלום.

WILD 1
06-09-09, 23:18
אם אין מחשב ללא חשש
אם יש מחשב עם חשש

הרככב יכול לעבוד ללא מצבר לאחר ההתנעה כך שתוכל לחבר בנחת את המצבר הישן.

כשה אתה מחבר את מצבר המקורי לאחר שהמנוע עובד תחבר בזהירות כי אם המצבר שלך מקוצר כלמר יש קצר בין הלוחות זה יכול להיות מסוכן לך - לאולטרנטור לא כי יש מעגל הגנה.

אני אף פעם לא היצלחתי וגם שמגר לא היצליח להניע את הדיפנדר עם בוסטר ............

boba banay
08-09-09, 05:42
אל תנתק את המצבר מהרכב בזמן שהמנוע מונע אתה עלול לקבל קפיצת מתח מהאלטרנטור שתשרוף לך את מודול ההצתה ומודולים אלקטרונים אחרים ברכב.

WILD 1
08-09-09, 16:34
אל תנתק את המצבר מהרכב בזמן שהמנוע מונע אתה עלול לקבל קפיצת מתח מהאלטרנטור שתשרוף לך את מודול ההצתה ומודולים אלקטרונים אחרים ברכב.

אשמח לקבל הסבר על קפיצות מתח מהאולטרנטור............

רמז לרוב מצבר גמור מתנהג חשמלית כ"אין מצבר" ......

מומלץ ללמוד את מבנה ושיקולי תכנון של המודולים המוזכרים ובמיוחד של האולטרנטור.

ybar
08-09-09, 18:43
לקחתי את המצבר לחשמלאי רכב ע"מ להטעינו הטענה איטית אך כעבור יומיים ובדיקה נאמר לי שהמצבר מקוצר ואי אפשר להטעינו וחייב להחליפו בחדש,האם גם במקרה כזה עדיף לחבר את הכבלים אליו/דרכו או שבמקרה כזה עדיף לחבר את הכבלים ללא מצבר בכלל ישירות אל הכבלים של הרכב?

AvigdorAharon
14-09-09, 07:42
לקחתי את המצבר לחשמלאי רכב ע"מ להטעינו הטענה איטית אך כעבור יומיים ובדיקה נאמר לי שהמצבר מקוצר ואי אפשר להטעינו וחייב להחליפו בחדש,האם גם במקרה כזה עדיף לחבר את הכבלים אליו/דרכו או שבמקרה כזה עדיף לחבר את הכבלים ללא מצבר בכלל ישירות אל הכבלים של הרכב?

פתרון "קצת" יקר:
ב 200 ש"ח אתה קונה מצבר משומש במצב טוב (מנסיון). אתה מתחבר עם רכב נוסף ע"י כבלים ומנסה להתניע.

באיזה רכב מדובר?

אביגדור

חנן-ג'יפולוג
14-09-09, 08:53
Some technicians have tried to take a weak or dead battery and place it in a car with the engine running to recharge the battery. First of all, never disconnect a battery cable while the engine is running if the vehicle has any onboard electronics at all (engine control module, power control module, vehicle control module, body control module, transmission control module, digital sound system, etc.) The battery acts as a voltage stabilizer to help the generator keep its output below 15 volts. By disconnecting one of the battery cables, the generator loses the stabilizing action. The generator then may go crazy and produce a major energy dump (high voltage surge) into the electrical system, possibly destroying the generator itself but most assuredly a lot of electronics in the car.

http://electric-generator.blogspot.com/2008/03/how-generators-work.html

http://www.google.co.il/search?hl=iw&q=never+sisconnect+battery+with+engine+r unning&start=20&sa=N

WILD 1
14-09-09, 11:11
בקישור באנגלית מי שקורא עד הסוף כתוב בתחתית משהו על 2000 סל"ד...................

רק אנשים לחוצים או לא מקצועיים מנתקים את המצבר בסל"ד כזה.

ניתוק והחלפת מצבר כאשר המנוע עובד נעשה בסל"ד סרק שזה ב 750-850 סל"ד .............

כל ההפרש במתח ל 15V זו עליה של בערך 15% שלא תפגע בזמן קצר בשום מכשיר חשמלי וזאת במיוחד בגלל שבכל המכשרים לרכב יש מיצבי מתח פנימיים ומשככי כל מיני פיקים וקפיצות.

איציק - 4X6ZH
14-09-09, 11:28
כל ההפרש במתח ל 15V זו עליה של בערך 15% שלא תפגע בזמן קצר בשום מכשיר חשמלי וזאת במיוחד בגלל שבכל המכשרים לרכב יש מיצבי מתח פנימיים ומשככי כל מיני פיקים וקפיצות.

אתה פשוט כותב שטויות ! :shock:

בהמלצות ובהסברים המגוחכים אתה עשוי לגרום לאנשים נזק כבד ביותר .

איציק

landrover
14-09-09, 11:35
WILD 1 - שים לב שלא פירשת נכון את מה שכתוב באנגלית ,

המצבר מייצב את המתח שיהיה מתחת 15 וולט , ולכן כשאין מצבר ,

תהייה קפיצה של מתח , מעל 15 וולט , לא נאמר עד כמה זה יכול להגיע.

אמיר.

איציק - 4X6ZH
14-09-09, 12:05
יש שרשור נוסף בימים אלה על צופר \ סופה שמחשמלת .
התגובה הראשונה תגובה רצינית \ מקצועית וכוללת הסבר מי שרוצה ימצא את השרשור
וילך ללמוד מה זה חוק לנץ .
אולי דרך סופה המחשמלת אפשר יהיה להבין למה לא מנתקים מצבר ממערכת עובדת .

איציק

חנן-ג'יפולוג
14-09-09, 12:10
אני מכיר לפחות מחשב אחד, מחשב מתלים -כריות אוויר, עם רכיב בכניסה שייעודו הוא להישרף במתח של מעל 15 וולט. אני מציע לא לעשות נסיונות על הרכב, בטח לא ברכבים עם מערכות ממוחשבות.

WILD 1
14-09-09, 12:31
WILD 1 - שים לב שלא פירשת נכון את מה שכתוב באנגלית ,

המצבר מייצב את המתח שיהיה מתחת 15 וולט , ולכן כשאין מצבר ,

תהייה קפיצה של מתח , מעל 15 וולט , לא נאמר עד כמה זה יכול להגיע.

אמיר.

הבאתי בתגובה קודמת את הדוגמא הלא נדירה שמצבר מתנתק
אם בגלל שהקוטב יוצא או נתק פנימי
כך מקבלים אולטרנטור עובד ללא מצבר
אז מה לא חשבו על זה שתכננו את הרכב......?

גם לא נאמר בקישור שבאולטרנטורים יש מעגל הגנה בדיוק בשביל זה
גם לא נאמר באיזה סל"ד

אולי בימי הדינמו או האלטורנטורים הישנים לא היה-ומכאן האגדה.

WILD 1
14-09-09, 12:45
אני מכיר לפחות מחשב אחד, מחשב מתלים -כריות אוויר, עם רכיב בכניסה שייעודו הוא להישרף במתח של מעל 15 וולט. אני מציע לא לעשות נסיונות על הרכב, בטח לא ברכבים עם מערכות ממוחשבות.

מאחר והחבר שאל את השאלה כי יש לו בוסטר שזה לא משהו לרכבים גדולים ודיזלים
ורצה לחסוך את הקיבול של הבוסטר למתנע ולא כדי להזרים זרם דרך המצבר הריק.
כמובן שיש "טריק" של חשמלאי רכב
מחברים את הבוסטר לקוטב החיובי המנותק
מתנעים
מחברים את הקוטב למצבר כאשר הבוסטר מחובר.

כמובן אם הרכב עובד ללא מצבר במצב חרום כאשר שמגר לא עובד
אז אפשר להוציא את הנתיך ממערכות לא חיוניות בסיכון.....

בתגובה הראשונה שלי התיחסתי למערכות ממוחשבות
אבל שוב כאשר אין ברירה אין ברירה
אפילו שמערכות האלה מיוצבות מוגנות
אבל לך תדע על איזה צד קם הפועל ......

חנן-ג'יפולוג
14-09-09, 12:50
גם ברכבים לא ממוחשבים, טרקטורים למשל, יש בעיה. החקלאים שמתעצלים לתקן את הסטרטר שלהם, ומניעים את הטרקטור בדרדור, מגלים שמספיקה לעתים פעם אחת בלבד ששוכחים להעביר לON את מפסק הזרם הכללי, בשביל שהאלטרנטור ימות.

יונתןמצפה
14-09-09, 13:22
אך מכיוון שהרכב לא הונע מספר שנים אני מעוניין... רק להתניע ע"מ לבדוק את מצב המנוע והרכב בכלל .

לאף אחד לא קופץ לעין העניין הזה??

WILD 1
14-09-09, 13:29
גם ברכבים לא ממוחשבים, טרקטורים למשל, יש בעיה. החקלאים שמתעצלים לתקן את הסטרטר שלהם, ומניעים את הטרקטור בדרדור, מגלים שמספיקה לעתים פעם אחת בלבד ששוכחים להעביר לON את מפסק הזרם הכללי, בשביל שהאלטרנטור ימות.

יש לי סיפור דומה אבל הפוך
לפני הנסיגה מהחווה הסינית (הסכמי השלום)
לאחר פירוק שדות המוקשים העברנו את הרכבים המיצריים ליחידת השלל
ברובם לא היה מצבר כי החברה לקחו לעמדות
התנענו עם כבלים וקשרנו את הקוטב החיובי עם שק חול

ואחרי זה ראינו את המשאיות האלה בשיירות לצפון - שמו להם מצבר וזהו....

WILD 1
14-09-09, 13:37
לאף אחד לא קופץ לעין העניין הזה??

כן כתבתי על זה
במיוחד ב תגובה 19

ראה "הטריק"

שזה הסבר איך עושים את זה נכון

איציק - 4X6ZH
14-09-09, 13:41
קודם שלחתי לשרשור על הסופה .
עכשיו אני מבין שאפשר לשלוח לשרשורים על דינמו ( למרות שגם שם רצוי לא לנסוע בלי מצבר)
ובמחשבה שניה אולי בכלל צריך להתחיל משרשורי מגנטו .

אתה עושה בלבלול אחד גדול .
דינמו ברגע שיש לו זרם עירעור או שארית מגנטית כל שהיא בשדות שלו מתחיל לעבוד ומוציא כבר מתח ישר שמספיק לסליל הצתה ובמנוע דיזל מהדור הישן חסר משמעות .ברגע שהמנוע דיזל מסתובב הוא מניעה .

בדיזל החדש גם כשהוא לא מסילה משותפת עדין יש הרבה אלקטורניקה וחשמל .
בקיצור לא מנתקים מצבר כאשר המערכת בעבודה .
לא נותנים לרכב לנסוע על מצבר לא תקין .
כאן אין ספק . נסיעה במצב כזה גורמת נזק .!

איציק

-->