PDA

צפייה בגרסה מלאה : מצבר כפול- התלבטות

sos4u
09-09-09, 23:23
במסגרת השיפורים, הגיע הזמן לשפר את מערכת החשמל ברכב, לאחר שהוספתי כננת, מקרר, ועוד צרות שמרוקנות את המצבר, החלטתי לגעת בנקודת ההתחלה- המצברים וחיבוריהם..

הצטיידתי בשני מצברי אופטימה, אחד אדום להתנעה ואחד צהוב לצרכנים. עכשו נשאר לחבר אותם.

השיקולים שמנחים אותי הם אלה:
1. אני צריך פתרון אוטומטי. מתג ידני [ אצלי, תמיד יחנה במקום הלא נכון...]
2. אני צריך מצבר מבודד להתנעה.
3. אני צריך אפשרות ששני המצברים ייטענו בזמן נסיעה.
4. אין לי צורך ברתכת / 24V בשום מצב.
5. חיווי בתא הנהג -רצוי אבל לא חובה
6. מחיר .

לאחר שקראתי את רוב השירשורים העוסקים בעניין פה, ובאתרים נוספים, הגעתי לשלל הפתרונות הבא :

א. פתרון מתחום היאכטות [ חברה בשם BLUE SEA - איזו יצירתיות !!! ] מפריד מצברים בשם הנפלא ADD A BATTERY http://bluesea.com/category/2/productline/overview/329
IP67
עולה בארץ כ 950 ש"ח + מע"מ.

ב. פתרון נוסף מתחום היאכטות [STERLING] בשם Pro Split R http://www.sterling-power.com/products-prosplit.htm
IP66
עלות בארץ כ 700-800 ש"ח

ג. מוצר אוסטרלי מיועד לרכבי 4X4 שאמור גם להגן על המצבר בפני התרוקנות http://www.redarc.com.au/pdfs/Flyers/SmartStartR.pdf

מחיר באוסטרליה כ 115$

ד. פתרון הסולונואידים של צדי מרסטה היתרונות, אפשרות ל 24V בנוסף לכל שאר הביצועים. - עלות כ 1300-1600 ש"ח לפני עבודה.

ה. פתרון מבית הנפלד - http://www.henefeld.co.il/jeep/hiluts-text3.html

מה שעדיין לא הבנתי זה, האם בנוסף לממסר בכל אחד מהפתרונות יש צורך במפריד [ דיודות] או שזה מיותר.

אשמח לשמוע חוו"ד ממי שכבר משתמש באחד מהרכיבים הנ"ל
אמינות, קלות התקנה, וכו'

sos4u
10-09-09, 08:25
במסגרת השיפורים, הגיע הזמן לשפר את מערכת החשמל ברכב, לאחר שהוספתי כננת, מקרר, ועוד צרות שמרוקנות את המצבר, החלטתי לגעת בנקודת ההתחלה- המצברים וחיבוריהם..

הצטיידתי בשני מצברי אופטימה, אחד אדום להתנעה ואחד צהוב לצרכנים. עכשו נשאר לחבר אותם.

השיקולים שמנחים אותי הם אלה:
1. אני צריך פתרון אוטומטי. מתג ידני [ אצלי, תמיד יחנה במקום הלא נכון...]
2. אני צריך מצבר מבודד להתנעה.
3. אני צריך אפשרות ששני המצברים ייטענו בזמן נסיעה.
4. אין לי צורך ברתכת / 24V בשום מצב.
5. חיווי בתא הנהג -רצוי אבל לא חובה
6. מחיר .

לאחר שקראתי את רוב השירשורים העוסקים בעניין פה, ובאתרים נוספים, הגעתי לשלל הפתרונות הבא :

א. פתרון מתחום היאכטות [ חברה בשם BLUE SEA - איזו יצירתיות !!! ] מפריד מצברים בשם הנפלא ADD A BATTERY http://bluesea.com/category/2/productline/overview/329
IP67 - יודע לקבל הזנה ממקור אחד בלבד, אלטרנטור בודד
עולה בארץ כ 950 ש"ח + מע"מ.

ב. פתרון נוסף מתחום היאכטות [STERLING] בשם Pro Split R http://www.sterling-power.com/products-prosplit.htm
IP66 מקבל מספר מקורות הזנה, כמו אלטרנטור נוסף, סולרי, וכו'
עלות בארץ כ 700-800 ש"ח

ג. מוצר אוסטרלי מיועד לרכבי 4X4 שאמור גם להגן על המצבר בפני התרוקנות http://www.redarc.com.au/pdfs/Flyers/SmartStartR.pdf
בעל מגוון אין סופי של אפליקציות, המבוססות על אותו רכיב בחיבורים שונים.
מחיר באוסטרליה כ 115$

ד. פתרון הסולונואידים של צדי מרסטה היתרונות, אפשרות ל 24V בנוסף לכל שאר הביצועים.
אפשרות לרתך בשטח
- עלות כ 1300-1600 ש"ח לפני עבודה.

ה. פתרון מבית הנפלד - http://www.henefeld.co.il/jeep/hiluts-text3.html
מחיר ?

מה שעדיין לא הבנתי זה, האם בנוסף לממסר בכל אחד מהפתרונות יש צורך במפריד [ דיודות] או שזה מיותר.

אשמח לשמוע חוו"ד ממי שכבר משתמש באחד מהרכיבים הנ"ל
אמינות, קלות התקנה, וכו'

הערות נוספו בגוף המסמך.

איציק - 4X6ZH
10-09-09, 08:40
הפתרון האחרון ברשימה שלך הוא הפתרון המסוכן והלא מומלץ !
הפתרון הראשון הוא פתרון טוב ובהתקנה נכונה הוא פתרון מעולה .
בכל מצב בכל התקנה זה מחייב עבודה מקצועית \ איכותית על החיבורים \ נעלי הכבל .
והנקודות בהם אתה מחבר כל כבל . ( איפה יהיו החיבורים בהם יעבור הזרם הגבוה אמפר )

מי שלא צריך 24 וולט טוב יעשה וימשיך להפעיל את המערכת על 12 וולט ויקפיד על הפרדה מוחלטת . גם האופציה שיש מפסק לחבר 2 מצברים במקביל היא לפרק זמן קצר .

הטעינה תיהיה לכל מצבר בנפרד .
השימוש יהיה לכל מצבר בנפרד .
המפסק יהיה ידני בשליטה שלך .
מצב של טעינה בו זמנית הוא אפשרי . אבל ממש ממש לא מומלץ וממנו מתחילים כל הצרות .
טעינת מצברים במחוברים במקביל וכל אחד נמצא במקום אחר . ועל כל אחד יש עומס חשמלי אחר . וכל אחד בעל התנגדות פנימית שונה היא בעיה חשמלית מורכבת .

בהתקנה לא נכונה הנזקים והתקלות יהיו בלי סוף !

איציק

sos4u
10-09-09, 08:50
איציק בוקר טוב ותודה,
אשמח אם תוכל לשפוך אור על המוצר הנלווה למתוארים כאן, שנקרא דיודה.
למיטב הבנתי [ המועטה בתחום] הוא מיועד לשפר את טעינת המצברים וליצור מצב בו הטעינה תמלא ראשית את מצבר הסטרטר ואח"כ את מצבר הצרכנים.

אופי השימוש הוא נסיעה ארוכה , וחניית לילה. האם מחייב שימוש בדיודה ?
האם זה חיוני ?

לגבי חיבור מקצועי , אשמח לשמור הצעה, מדובר בשני רכבים, ובמערכת זהה.
עדיף בפרטי.

תודה

tzagi
10-09-09, 08:55
זה:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/200-AMP-2-DUAL-MULTI-BATTERY-ISOLATOR-CHEVY-GM-48162_W0QQitemZ300338202627QQcmdZViewIte mQQptZMotors_Car_Truck_Parts_Accessories ?hash=item45ed8d4803&_trksid=p4506.c0.m245

עובד טוב ומאד אמין.

eysham
10-09-09, 09:09
יוסי,

דיודה זה רכיב חשמלי שכל מה שהוא עושה זה מגביל את כיוון זרימת החשמל.

תחשוב על זה כמו שסתום חד-דיווני שמורכב באמצע צינור מים.

עכשיו עם היכולת הזו, תעשה מה שאתה רוצה...

במקרה של 2 מצברים, להערכתי משתמשים בזה כדי שמצבר "A" לא ייפרק כשעובדים עם מצבר "B" אבל עדיין יוכל להיטען. - לא מבוסס על ידע...סתם הערכה ב-2 שניות מחשבה.

איל

sos4u
10-09-09, 09:24
אייל,
ברור לי תפקידה של דיודה.
השאלה היא עניינית לא תיאורטית, האם בגרנד צ'רוקי, ZJ, עם אלטרנטור מקורי, שמיועד לספק מצבר בודד וצרכנים מקוריים, יש מקום לרכיב כזה לאחר השינוי, בהתחשב בעובדה שעכשו יש הרבה צרכנים כבדים [מקרר, כננת, ממיר 220V ומנורות ] ושני מצברים. האם להערכתכם, יש חובה בדיודה, או שמא התועלת בה זניחה כי זמן הטעינה הוא ארוך יחסית.
אופי השימוש הוא כמו שכתבתי, נסיעה של שעות ונניח שימוש אינטנסיבי בכננת. לאחר מכן שוב נסיעה וחניית לילה ושימוש במקרר ותאורה ללא טעינה למשך הלילה.

TZAGI,
האם הפתרון שהצגת מחליף את כל הדוגמאות שהבאתי, וההבדל הוא רק באופן הביצוע?

sos4u
10-09-09, 09:44
ברור שמערכת שכוללת את אחד הרכיבים שהצגתי, עם צג בתוך האוטו, מתג ידני, ודיודה ומע' סולארית לקליטת קרני השמש, תהיה טובה יותר, אבל היא גם תעלה בהתאם.
העניין הוא להגיע למערכת שתספק את הסחורה [ ולא תתן לי להשאר ללא מצבר התנעה בבוקר...] תהיה אמינה באופן סביר ותהיה במחיר שפוי.

גם ככה הסיפור לא זול במיוחד, 2 מצברים, עוד600-1000 ש"ח +/- על מפצל כזה או אחר, ועבודה.

eysham
10-09-09, 09:59
ברור שמערכת שכוללת את אחד הרכיבים שהצגתי, עם צג בתוך האוטו, מתג ידני, ודיודה ומע' סולארית לקליטת קרני השמש, תהיה טובה יותר, אבל היא גם תעלה בהתאם.
העניין הוא להגיע למערכת שתספק את הסחורה [ ולא תתן לי להשאר ללא מצבר התנעה בבוקר...] תהיה אמינה באופן סביר ותהיה במחיר שפוי.

גם ככה הסיפור לא זול במיוחד, 2 מצברים, עוד600-1000 ש"ח +/- על מפצל כזה או אחר, ועבודה.

יוסי...
אני יודע שעברת את גיל 21... אבל בקצב הזה עוד תגיע לירח. :D
תשאל את ג'ו. (בזוקה ג'ו, לא TZAGI....)

איל

oren13
10-09-09, 10:32
דבר עם רמי החשמלי
יש לו מערכת עם סולוניד
יש לי מערכת כזו כבר כמה שנים וזה עובד טוב !

WILD 1
10-09-09, 11:05
באולטרנטור יש מעגל מגביל זרם כך שלא חשוב כמה "תעמיס" אף פעם לא תקבל יותר זרם מהמתוכנן על ידי היצרן.
לדוגמא מלוי שני מצברים יקח פי שניים זמן ממלוי מצבר אחד.
אשר למפצל טעינה
אני בעד המפצל עם הדיודות (שהן למעשה מישרי סיליקון לזרם גבוהה והחדשים מסוג LD) כי זה הרכב ושכח ואין חלקים נעים ואלקטרוניקות .........
חלק מהמפצלים קניתי בארה"ב וחלק בניתי
החיסרון היחידי שיש מפל מתח של כ 0.5V על הדיודה וב LD אפילו פחות .
אם אתה לא מהבונים תקנה משהו כמו בתגובה של tzagi
אם אתה מהבונים תבנה אחד כמו שבתמונות שעובד אצלי בדיפנדר זה שנים אחדות.

נ.ב
עלות בנוי כרבע מקנוי...........

UNIX
10-09-09, 12:26
האיזולטור הזה דרעק לא הייתי מכניס כזה לרכב שלי בחיים !
היה לי כזה וסבלתי ממנו המון

יקיר גרין
10-09-09, 16:40
זה:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/200-AMP-2-DUAL-MULTI-BATTERY-ISOLATOR-CHEVY-GM-48162_W0QQitemZ300338202627QQcmdZViewIte mQQptZMotors_Car_Truck_Parts_Accessories ?hash=item45ed8d4803&_trksid=p4506.c0.m245

עובד טוב ומאד אמין.

ג'ו, הרכיב שהבאת מוגדר עבור שברולט וGM והוא מקבל אידיקציה מהצתה (Ignition) ...
יש גם כאילה שלא צריכים את האינדיקציה הזו ומוגדרים עבור כל רכב אחר.
אתה יודע להסביר למה ב GM צריך את זה?

תודה,

tzagi
10-09-09, 16:45
ג'ו, הרכיב שהבאת מוגדר עבור שברולט וGM והוא מקבל אידיקציה מהצתה (Ignition) ...
יש גם כאילה שלא צריכים את האינדיקציה הזו ומוגדרים עבור כל רכב אחר.
אתה יודע להסביר למה ב GM צריך את זה?

תודה,

אין קשר לGM
זה סתם SEARCH KEY WORD
יש כאלה גם בלי הטרמינל הרביעי,
אלה אמורים להיות "חכמים" יותר, כנראה כל המעגל מנותק כשהרכב מכובה.

Nir_Az
10-09-09, 18:06
יש לי ניסיון עם ה BLUE SEE ADD BATTARY
וזה על פניו נראה פתרון טוב אבל בפועל הוא לא עובד
אם תקרא באותיות הקטנות תגלה שהוא מחבר זרם ב 12.75 אבל מנתק ב 13.75
זה אומר שאתה לא מונע הזרם נמוך מ 12.75 אז הוא מנתק בין שני המצברים
כאשר האותו מונע כל עוד אתה בטווח שבין 12.75 ל 13.75 שני המצברים מחוברים ואת מקבל טעינה בשניהם
כאשר אתה עובר 13.75 (אצלי הטעינה רוב הזמן עוברת ומגיע כמעט ל 14) אין טעינה !!!!

הסיבה שזה עובד בצורה כזאת היא שהמערכת מיועדת לטעינת מצבר פריקה עמוקה שלא אוהב לקבל יותר מ 13.75 וולט

אצלי יש פתרון אחר (כיול מסויים של המוצר BATARRY BRAIN) רק לצורך טעינה
והוא עובד הרבה יותר טוב

לשאלתך, ברכב כל עוד יש טעינה אתה יכול לחבר בין שני המצברים ושניהם יטענו במקביל כמו כן תהיה לך אספקת חשמל משני מצברים (עוזר לכננת למשל)

ברגע שהרכב מכבוי, צריך שיהיה נתקן מוחלט בין שני המצברים
במיוחד אם שני המצברים לא זהים לחלוטין, אחרת הם פורקים אחד את השני, ואם מצבר אחד לא תקין אתה תשאר בלי שני מצברים

בהצלחה

sos4u
10-09-09, 18:13
ניר תודה, אכן הארת את עיניי בנקודה שלא שמתי אליה לב.

אם זה המצב, מדוע לרכוש רכיבים יקירים ולא להפריד בין המצברים ע"י ריליי פשוט [ שיעמוד בעומס של 80-120A ויקבל פיקוד ממצב האלטרנטור ?
ז"א מעגל פתוח כל עוד אין טעינה, וכל הצרכנים מחוברים למצבר "בית" וברגע שיש טעינה הממסר ייסגר ויחבר בין המצברים ?
נראה פשוט להפליא. אז למה בכל זאת יש צורך בציוד הזה ? ושימו לב כמה פתרונות יש ואני בטוח שפספסתי איזה עשרים ...

איציק - 4X6ZH
10-09-09, 19:14
כתבתי בתגובה למעלה ואני חוזר ומדגיש את הנקודות החשובות

הטעינה תיהיה לכל מצבר בנפרד .
השימוש יהיה לכל מצבר בנפרד .
המפסק יהיה ידני בשליטה שלך .
מצב של טעינה בו זמנית הוא אפשרי . אבל ממש ממש לא מומלץ וממנו מתחילים כל הצרות .
טעינת מצברים המחוברים במקביל וכל אחד נמצא במקום אחר . ועל כל אחד יש עומס חשמלי אחר . וכל אחד בעל התנגדות פנימית שונה היא בעיה חשמלית מורכבת .

בהתקנה לא נכונה הנזקים והתקלות יהיו בלי סוף !

12.7-13.6 זה מתח ( וולט VOLT )
מתח זה לא זרם זרם זה AMPER .
כדאי לא לבלבל במושגים האלה ולהבין אותם טוב במיוחד שאתה הולך לחבר מצברים במקביל .

איציק

WILD 1
10-09-09, 21:56
האיזולטור הזה דרעק לא הייתי מכניס כזה לרכב שלי בחיים !
היה לי כזה וסבלתי ממנו המון

מענין למה אצלך זה "דרעק"

שתף אותי בסבל שלך אני סדיסט תן להנות קצת בפורום הזה........:mrgreen:

לענין זה המבדד הפופולרי ביותר בארה"ב ,אז מה כל האמרקאים מזוכיסתים ?

היו לי כאלה משנות ה 70 ברכבים מסחריים ולא סבלתי :D

UNIX
11-09-09, 02:58
לאיזולטור הזה מצורף עוד חלק שהוא בעצם המחשב של המערכת הוא שולט מתי וכמה מתח יגיע מהאלטרנטור
ואל איזה מצבר
אצלי זה היה עובד קצת שונה על 24 וולט
אבל לא אמין בכלל

WILD 1
11-09-09, 08:10
המפצל שאני כתבתי עליו ופרסמתי שתי תמונות - אין בו בנוסף שום חלקים נוספים הוא כולל רק שני מישרי סיליקון ומפזר חום ובזה גדולתו.

יכול להיות שהתיחסת למשהו אחר ?

sos4u
11-09-09, 10:16
עדיין לא קיבלתי תשובה לשאלה מה ההבדל בין ריליי [שזה רוב הפתרונות שהצגתי ] לבין ISOLATOR [שזה הפתרון של GM ..]
האם יש יתרונות או חסרונות לכזה או אחר ?

eran4x4
11-09-09, 10:37
עדיין לא קיבלתי תשובה לשאלה מה ההבדל בין ריליי [שזה רוב הפתרונות שהצגתי ] לבין ISOLATOR [שזה הפתרון של GM ..]
האם יש יתרונות או חסרונות לכזה או אחר ?

הממסר הוא מתג און\אוף שע"י מערכת פיקוד כלשהי שפועלת או ידנית או אוטומטית עם לוגיקה מסוימת (מנוע פועל\כבוי\מתח מצבר מעל\מתחת וכולי וכולי) מחליתה מתי לחבר איזה מצבר לאן.

איסוליטור - באופן כללי - לא התעמקתי בזה שהובא כאן (לפרטים נוספים ראה את מה שיוסף1 - wildl1 הביא) -בד"כ בנוי משתי דיודות שיושבות ביציאה של האלטרנטור כך שהאלטרנטור יכול לטעון את שני המצברים במקביל, כאשר ההשפעה ההדדית ביניהם (בין מצבר אחד לשני) קטנה משמעותית.

במידה והמטרה של המצבר השני היא להפעיל אביזרים בלבד (מקרר, מ. קשר, תאורת קמפינג וכדומה) אז דבר ראשון (למאן האמת לא משנה מה המטרה...) תקרא את הכתבה של אסף על הנושא ואחרי זה תשאל את כל מה שלא ברור למען הדורות הבאים.
http://jeepolog.com/530.html

נינו
11-09-09, 11:27
מבודד מצברים המבוסס על דיודות נועד לבצע שתי פעולות:
1. מעבר זרם מהאלטרנטור לכל אחד מהמצברים.
2. בידוד המצברים האחד מהשני כך שזרם לא יזלוג ביניהן.

היתרון של הפתרון הזה על האחרים: אין התעסקות. התקנת שכחת. הפתרון שאני מתכוון לאמץ כולל מצבר פריקה עמוקה (יש) לכל הציוד למעט כננת והמצבר הרגיל לגיפ ולכננת, שני המצברים מחוברים באמצעות המבודד שרכשתי מאמאזון (בדרך...). באופן כזה אני מוודא שני דברים:

1. אוכל תמיד להניע את הג'יפ למעט במקרה של תקלת מצבר שאינה קשורה בצריכה עודפת ובתנאי שהמנוע ידלוק כשהננת פועלת.
2. מצבר הציוד יכול להתפרק עד תום מבלי שייגרם לו נזק (למה? כי הוא בנוי לזה להבדיל ממצבר סטנדרטי).

ההבדל בין הדגם עם ארבעת המגעים לזה עם השלושה אינו קשור בפונקציונליות אלא בסכמה החשמלית של הרכב. ברוב הרכבים ההתקנה נעשית באמצעות חיבור שני הקטבים החיוביים של המצברים ויציאת האלטרנטור דרך המבודד. בחלק מרכבי GM בהם מותקן אלטרנטור Delcotrom/Delphi ההתקנה שונה במעט וכוללת את חיבור הפין הרביעי לאחת מיציאות האלטרנטור.

יש כמה "יצרנים" לאותו מוצר אך לעניות דעתי רובם קונים Private label מ- http://www.surepower.com/ (לא בדקתי איתם כדי לוודא).

הנה דוגמא זולה למוצר (זה מה שהזמנתי):
http://www.amazon.com/Stinger-S9523-95-Amp-Current-Isolators/dp/B001TH8O9C/
סטינגר כאמור לא מייצר את המוצר אבל משווק אותו קצת יותר בזול מאחרים.
יש כמה דגמים ומה שמבדיל בינהם הוא ההספק (הזרם המקסימלי שהרכיב עומד בו). מכיוון שאני לא מתכוון להאיר את ר"ג, נראה לי ש-95 אמפר הם מעל ומעבר לנדרש בסיטואציה של לילה בין טעינות עם צרכנים כגון תאורה, ממיר מתח, מקרר וכדומה.

לגבי יעילות הדיודות לעומת ממסר (קונטקטור, סולנואיד, ריליי), זה נכון שיש על דיודה מפל מתח (בין 0.4V בגרמניום ל-0.7V בסיליקון) אך זה לא מפריע למצברים להיטען ולדעתי עדיף על שחיקת מגעים מכניים, סבירות גבוהה יותר לתקלות וממילא הצורך בהפעלה ידנית.

WILD 1
11-09-09, 14:57
דעה נגד מנהלי מצברים למינהם:
בניגוד למפצל טעינה "דודות "..........

לכל המתקנים האלה יש ממסרים ומעגל חישה ופיקוד אלקטרוני.

לממיסרים יש זרם הפעלה מינמלי וזרם החזקה מינימלי (קטן יותר מזרם ההפעלה)

זה אומר שלא משנה כמה מעגל הנהול/פיקוד האלקטרוני יהיה משוכלל

תמיד יבצר מצב גבולי שיגרום ל "שטרינג" כמובן שהנהג לא יודע מיזה כי זה המצב...

התופעה גורמת בדרך כלל לחיסול הממיסר ואם האלקאטרוניקה לא משהו גם ל חיסול האלקארוניקה.

יש לי ניסיון עם שניים כאלה ז"ל באוטוקרוון שהיה לי.
הם היו מהסוג היצוק בפלסטיק מה שהפך אותם לזריקים..........:D
ומי שלא קרה לו - בשביל זה יש חוקי מרפי.

במפצל דיודות אין ממסרים לכן אין את התקלות.

מה כן
אם דיודה נפרצת או מתנתקת מיד רואים את זה במד המתח כי כל הרכבים אם מצבר נוסף יש מד מתח לאינדיקציה.

אם זה קורה כל המפצל הופך לזריק...............:D

אבל כאן זורקים כ 50 דולר ולא מאות דולרים ..........:cool:
אבל עד עכשיו לא קרה לי.

eran4x4
11-09-09, 17:25
יש כמה דגמים ומה שמבדיל בינהם הוא ההספק (הזרם המקסימלי שהרכיב עומד בו). מכיוון שאני לא מתכוון להאיר את ר"ג, נראה לי ש-95 אמפר הם מעל ומעבר לנדרש בסיטואציה של לילה בין טעינות עם צרכנים כגון תאורה, ממיר מתח, מקרר וכדומה.

למיטב הבנתי וללא התעמקות בנושא- מכיוון שה ISOLATOR יושב בין האלטרנטור למצבר הסוג שלו (הזרם לו הוא מיועד) נקבע ע"י כמה זרם האלטרנטור מסוגל ליצר ללא קשר לסוג הצרכנים ולצריכת הזרם שלהם

נינו
11-09-09, 21:36
למיטב הבנתי וללא התעמקות בנושא- מכיוון שה ISOLATOR יושב בין האלטרנטור למצבר הסוג שלו (הזרם לו הוא מיועד) נקבע ע"י כמה זרם האלטרנטור מסוגל ליצר ללא קשר לסוג הצרכנים ולצריכת הזרם שלהם

צודק לגמרי. טעות שלי.

biranit
31-10-09, 09:13
מבודד מצברים המבוסס על דיודות נועד לבצע שתי פעולות:
1. מעבר זרם מהאלטרנטור לכל אחד מהמצברים.
2. בידוד המצברים האחד מהשני כך שזרם לא יזלוג ביניהן.

היתרון של הפתרון הזה על האחרים: אין התעסקות. התקנת שכחת. הפתרון שאני מתכוון לאמץ כולל מצבר פריקה עמוקה (יש) לכל הציוד למעט כננת והמצבר הרגיל לגיפ ולכננת, שני המצברים מחוברים באמצעות המבודד שרכשתי מאמאזון (בדרך...). באופן כזה אני מוודא שני דברים:

1. אוכל תמיד להניע את הג'יפ למעט במקרה של תקלת מצבר שאינה קשורה בצריכה עודפת ובתנאי שהמנוע ידלוק כשהננת פועלת.
2. מצבר הציוד יכול להתפרק עד תום מבלי שייגרם לו נזק (למה? כי הוא בנוי לזה להבדיל ממצבר סטנדרטי).

ההבדל בין הדגם עם ארבעת המגעים לזה עם השלושה אינו קשור בפונקציונליות אלא בסכמה החשמלית של הרכב. ברוב הרכבים ההתקנה נעשית באמצעות חיבור שני הקטבים החיוביים של המצברים ויציאת האלטרנטור דרך המבודד. בחלק מרכבי GM בהם מותקן אלטרנטור Delcotrom/Delphi ההתקנה שונה במעט וכוללת את חיבור הפין הרביעי לאחת מיציאות האלטרנטור.

יש כמה "יצרנים" לאותו מוצר אך לעניות דעתי רובם קונים Private label מ- http://www.surepower.com/ (לא בדקתי איתם כדי לוודא).

הנה דוגמא זולה למוצר (זה מה שהזמנתי):
http://www.amazon.com/Stinger-S9523-95-Amp-Current-Isolators/dp/B001TH8O9C/
סטינגר כאמור לא מייצר את המוצר אבל משווק אותו קצת יותר בזול מאחרים.

לגבי יעילות הדיודות לעומת ממסר (קונטקטור, סולנואיד, ריליי), זה נכון שיש על דיודה מפל מתח (בין 0.4V בגרמניום ל-0.7V בסיליקון) אך זה לא מפריע למצברים להיטען ולדעתי עדיף על שחיקת מגעים מכניים, סבירות גבוהה יותר לתקלות וממילא הצורך בהפעלה ידנית.

הבעיה שלא שולח לארץ!

landrover
01-11-09, 10:49
באותו הקשר - זה מה שאני הזמנתי לפני יומיים :

http://global.ebay.com/Blue_Sea_9002e_Battery_Switch_wAlt_Field _Disconnect/260492433049/item

יתכן ואני עוד אוסיף לזה שתי דיודות שהכינותי מבעוד מועד ....

שימוש בכננת צריך לשנות משהו בקונפיגורציה ...? יש למישהו דעה על זה ?

אמיר.

eran4x4
01-11-09, 12:27
באותו הקשר - זה מה שאני הזמנתי לפני יומיים :

http://global.ebay.com/Blue_Sea_9002e_Battery_Switch_wAlt_Field _Disconnect/260492433049/item

יתכן ואני עוד אוסיף לזה שתי דיודות שהכינותי מבעוד מועד ....

שימוש בכננת צריך לשנות משהו בקונפיגורציה ...? יש למישהו דעה על זה ?

אמיר.

לטובת כננת אתה עובד במצב 1+2

כל זמן שאתה לא משאיר במצב שאין טעינה (מנוע כבוי) את המפסק על 1+2 אין לך צורך אמיתי בדיודות והן רק יבזבזו לך אנרגיה ויפגעו בטעינה של המצברים.

במחשבה שניה בכלל לא ברור לי איך אפשר לשלב דיודות עם המפסק - הן אמורות לשבת בין האלטרנטור למצברים וכאן המצברים יושבים "מאחורי" המפסק, הדרך היחידה שאני חושב כרגע נראת לי מסובכת מידי:
האלטרנטור טוען את שני המצברים במקביל דרך הדיודות , המצברים מספקים זרם לרכב דרך המפסק, זה אומר שבכל מקרה עם השארתה את המפסק על A+B המצברים מרוקנים אחד את השני....

לכל מי שמתקין דיודות שימו לב לחבר את ה sense של האלטרנטור אחרי הדיודה ישירות על המצבר אחרת אתם פוגעים בטעינה שלו!

נוה
10-11-09, 01:16
אני מתפרץ לשרשור ורוצה להבין אם הבנתי נכון אחרי שקראתי את רוב הכתבות על מצבר כפול ברכב
ברכב הקודם { דיסקו tdi 300 } היתה מערכת עם בורר מצברים של סירות - עבד לא רע בכלל הבעיה העיקרית שהיתה מכוון שהמפסק ישב בתוך הרכב { כבלים ארוכים מאוד } היו הרבה מפלי מתח
נכון להיום ברכב החדש שלי tdi 300 אני רוצה לבנות מערכת של שני מצברים
חשוב לציין כי המצברים לא זהים - האם הבנתי נכון ? שבורר מצברים לא טוב במידה ויש ברכב שני מצברים שונים .
האם הבנתי נכון ש ISOLATOR תפקידו לפצל את הטעינה לשני מצברים שונים ואז יוצא שמצבר אחד עובד על המערכת המקורית של הרכב ועל המצבר השני בונים את כל האביזרים { מקרר , ממיר מתח וכו וכו }
כלומר ששני המצברים עובדים כל הזמן ביחד כל אחד יש לו את התפקיד שלו וה ISOLATOR מחלק את הטעינה בניהם
ועכשיו לכל המומחים האם הבנתי נכון ???
נראה לי הפתרון המושלם והזול ביותר

landrover
10-11-09, 16:33
בורר מצברים טוב , בתנאי שאתה לא משתמש בשני המצברים בבת אחת , אלא כל פעם אחד אחר ...

ברגע מסויים רק אחד מהם מחובר לאלטרנטור , ואף פעם הם לא מחוברים אחד לשני.

אם אתה משתמש בהם בבת אחת , אתה צריך פתרון כגון ISOLATOR וכו'

אמיר.

השמשוני יחיעם
10-11-09, 18:10
בורר מצברים טוב , בתנאי שאתה לא משתמש בשני המצברים בבת אחת , אלא כל פעם אחד אחר ...

ברגע מסויים רק אחד מהם מחובר לאלטרנטור , ואף פעם הם לא מחוברים אחד לשני.

אם אתה משתמש בהם בבת אחת , אתה צריך פתרון כגון ISOLATOR וכו'

אמיר.

סליחה על ההתפרצות,,,ל מ ה ???????????????????????????????

למעט מצב שהרכב כבוי והמצברים אינם טעונים שווה מסכים שזה לא בריא למצבר הטוב.

חוץ מזה , אני משתמש במערכת כזאת (בורר מצברים ימי) כבר הרבה מאוד שנים,,בנסיעה לא פעם מטעין את שניהם בו זמנית,,לא בעיה.

מניע את הרכב לפעמים (שהאחד חלש,,) עם שני מצברים בו זמנית ללא בעיה!

בשימוש בכננת עובד עם שנים ללא בעיה.

למען הגילוי הנאות,,,עכשיו אני עם שלושה!!! מצברים--ובורר משולש ,,כןן שריטה בלתי מוסברת.

הבורר מיועד לעבודה משותפת של המצברים, אז מהההההההה הבעיה????????

נוה
10-11-09, 18:44
היי יחיעם ,

אתה בהחלט צודק גם בדיסקו הקודם שלי לא היתה בעיה עם בורר מצברים של סירות ,
אבל בדיפנדר המצברים יושבים בתוך הרכב ולכן אין בעיהההה ,
בדיסקו המצבר יושב במכסה מנוע וכן ברור מצברים פחות טוב - כבלים ארוכים יש הרבה מפלי מתח
ולכן אני שואל מה הפיתרון לאופציה דומה לבורר מצברים
האם זה הגיוני ריליי לכל מצבר עם מתג בתוך הרכב .

השמשוני יחיעם
11-11-09, 08:18
היי יחיעם ,

אתה בהחלט צודק גם בדיסקו הקודם שלי לא היתה בעיה עם בורר מצברים של סירות ,
אבל בדיפנדר המצברים יושבים בתוך הרכב ולכן אין בעיהההה ,
בדיסקו המצבר יושב במכסה מנוע וכן ברור מצברים פחות טוב - כבלים ארוכים יש הרבה מפלי מתח
ולכן אני שואל מה הפיתרון לאופציה דומה לבורר מצברים
האם זה הגיוני ריליי לכל מצבר עם מתג בתוך הרכב .

בוקר טוב,,

כידוע "לא נולדתי בדיפנדר",,,מרבית זמני עבר על CJ ,
המצברים בתא המנוע > הבורר על קיר האש >כבלים עבים = אין כל בעיה

sos4u
11-11-09, 08:28
תסלחו לי שאני "מתפרץ" לשרשור "שלי" :)
אבל,

אני לא אוהב את המפסק דווקא בגלל שהוא ידני. נקודה. [וזו התייחסות אישית שלי..] ברור לי שבמפסק ידני אשכח לטפל ולהעביר ממצב למצב וברגע הצורך דווקא המצבר שארצה לא יהיה טעון....

לכן בחרתי בפתרון האוטומטי, של לוינסון [ שאף הוא בא מתחום הימי. ועושה את העבודה לבד.

ברגע של פתיחת מתג, הוא מחבר מצבר התנעה [ לצורך התנעה ], לאחר שהמנוע עובד נמדד המתח על מצבר ההתנעה, ברגע שעבר 12.8V הוא מחבר את השני, וכן הלאה [ כן, יש יחידות שיודעות לנהל יותר מאשר שני מצברים, ואז התהליך זהה רק השרשרת יותר ארוכה.]

כך שבכל רגע נתון, יש לי את המצברים זמינים.

אמין יותר או פחות [יקר ?] מ מתג ידני - בוודאי שמתג יחזיק יותר ועולה כ 15% בלבד ממחיר המתג, אבל העלות שווה לי [שוב, אישית ] כדי לא להיות מוטרד עם איזה מצב במתג אני נוסע ...

אני כותב את הדברים מרחשי ליבי, יבחר כל אחד את הפתרון המתאים לראשו להרגלי הנסיעה שלו ולכיסו.

בהצלחה לכולנו ...

השמשוני יחיעם
11-11-09, 08:39
בוקר טוב,

איו ויכווח על הרגשה.

יתכן ובגלל גילי המתקדם אני סתם מפחד מאוטומציה.

בהצלחה

אסף ד.
11-09-12, 19:16
ההבדל בין Isolator לבין Relay:
Automatic Charging Relays (ACR) use a relay combined with
a voltage sensing circuit. When a charge is being applied to a
battery and the voltage rises over 13V DC, the relay closes and
combines the two batteries. When the charge is taken away or the
load on the battery is greater than the charging input causing the
voltage to drop to 12.75V DC, the relay opens and isolates the
two batteries.
Battery Isolators are one-way electrical check valves that allow
current to flow to, but not from, the battery. Their disadvantage
is that they use diodes, which cause a voltage drop that consumes
charging energy, creates heat, and causes batteries to be
undercharged. Although alternators with external voltage sensing
can correct for undercharging, voltage drop and heat remain
a problem.

אסף ד.
11-09-12, 19:25
טוב, נו, בעברית:
ממסרי חיוב אוטומטיים (ACR) משמשים בשילוב עם ממסר
מעגל חישת מתח. כאשר הטעינה מתבצעת על
המצבר והמתח עולה מעל 13V DC, הממסר נסגר
ומשלב את שני המצברים. כאשר הטעינה נפסקת או
העומס על המצבר גדול יותר מהטעינה הדבר גורם
למתח לרדת ל 12.75V DC, הממסר נפתח ומבודד
את שני המצברים.
ISOLATOR הוא שסתום בקרה חשמלי בכיוון אחד המאפשר
לזרם לזרום אל, אבל לא מ, VNMCR. חסרונם
הוא שהם משתמשים בדיודות, הגורמות לירידה במתח שצורכת
טעינת אנרגיה, יוצרת חום, וגורם למצברים בטעינת חסר. למרות שאלטרנטור עם חישת מתח חיצונית
יכולים לתקן את מצב טעינת החסר, ירידת חום ומתח יישארו בעייה.

oren13
11-09-12, 22:05
לאחר מספר שנים עם ריליי שמחבר את המצברים לאחר פתיחת בסוויצ'
עברתי למערכת שבנויה מ2 מפסקי 12V (ברז חשמל של טרקטורים) אחד לכול מצבר
+ 2 שעוני 12V אחד לכול מצבר
כך אני שולט מי מחובר ומתי בזול ואמין ביותר
רק דורש צומת לב וזיכרון
יש לשים דגש על החיבורים והכבלים
בהצלחה
אורן

אסף ד.
13-12-12, 18:06
עוד קצת תמונות למי שרוצה לבנות בעצמו (http://www.flickr.com/photos/assafdekel/sets/72157632239618158/show/)

zerez
13-12-12, 20:57
רק עכשיו ראיתי את השירשור, קראתי את כולו ויש לי כמה הערות והארות.

1. דיודה היא כמו שסתום חד כיווני אבל מאוד לא אידאלית, לדיודה יש זרם זליגה (כלומר זרם שכן חוזר אחורה) שתלוי בטמפרטורה, דיודה של 200A בטמפרטורה של 70-80 מעלות יכולה לזלוג מאוד חזק.
מעבר לזה יש לדיודה מפל מתח שתלוי בזרם ובטמפרטורה שנע בין 0.2-0.7 וולט. חיבור של דיודה בטור למצבר יטעה את וסת הטעינה שבאלטרנטור בערך ב 0.5 וולט ויגרום למצבר לא להטען עד הסוף.
הפתרון של שני מצברים ולכל מצבר דיודה הוא לא טוב כי המצבר החלש יטען קודם מאחר והמתח עליו נמוך יותר, ואם באחד המצברים יתקצר תא אז אף אחד מהם לא יטען.

2. חיבור של מצברים לא זהים במקביל הוא אסור, וגם מצברים זהים לחלוטין הם לא זהים. בפועל אחד יותר חזק והוא יתפרק דרך המצבר החלש, בנוסף לזה, אם באחד המצברים יתקצר תא השני יזרים דרכו זרם גבוה שיכול להגמר בשריפה. לא בריא בעליל למרות שעובד ולפעמים גם עוזר.

הפתרון הטוב הוא הפתרון שיש ביאכטות, סטרלינג נחשבת לחברה טובה ואת השניה אני לא מכיר, כל שאר האילתורים יכולים להיות בעיתיים.

biranit
17-10-13, 21:27
מי זה רמי החשמלי?

ezraiz
20-10-13, 20:34
רק עכשיו ראיתי את השירשור, קראתי את כולו ויש לי כמה הערות והארות.

1. דיודה היא כמו שסתום חד כיווני אבל מאוד לא אידאלית, לדיודה יש זרם זליגה (כלומר זרם שכן חוזר אחורה) שתלוי בטמפרטורה, דיודה של 200A בטמפרטורה של 70-80 מעלות יכולה לזלוג מאוד חזק.
מעבר לזה יש לדיודה מפל מתח שתלוי בזרם ובטמפרטורה שנע בין 0.2-0.7 וולט. חיבור של דיודה בטור למצבר יטעה את וסת הטעינה שבאלטרנטור בערך ב 0.5 וולט ויגרום למצבר לא להטען עד הסוף.
הפתרון של שני מצברים ולכל מצבר דיודה הוא לא טוב כי המצבר החלש יטען קודם מאחר והמתח עליו נמוך יותר, ואם באחד המצברים יתקצר תא אז אף אחד מהם לא יטען.

2. חיבור של מצברים לא זהים במקביל הוא אסור, וגם מצברים זהים לחלוטין הם לא זהים. בפועל אחד יותר חזק והוא יתפרק דרך המצבר החלש, בנוסף לזה, אם באחד המצברים יתקצר תא השני יזרים דרכו זרם גבוה שיכול להגמר בשריפה. לא בריא בעליל למרות שעובד ולפעמים גם עוזר.

הפתרון הטוב הוא הפתרון שיש ביאכטות, סטרלינג נחשבת לחברה טובה ואת השניה אני לא מכיר, כל שאר האילתורים יכולים להיות בעיתיים.

לגבי 1 - אפשר לפתור זאת על ידי חיבור חישת המתח של האלטרנטור לאחר הדיודות. זה כבר נכתב כאן.
לגבי 2 - כשהטעינה עובדת, זה לא נורא. כשהיא לא - צריך לנתק אחד מהם. גם זה נאמר כאן.

-->