PDA

צפייה בגרסה מלאה : תלונה - הגבהה לא מוצלחת לגראנד ויטרה ובקשת עצה

yaroncor
23-10-09, 12:11
שלום רב
סילחו לי מראש על הסיפור הארוך מאוד אך אני בטוח שיש בו ערך לימודי כל שהוא לרוצים להגביה את הגרנד ויטרה שלהם.

בעבר התקנתי אצל ארז סנטו ממוסך טופ גיר ברעננה סט הגבהה הכולל קפיצי אייבך אפורים יחד עם סט בולמים של פדרס גז קומפורט.
ההתקנה הייתה לפני כשנתיים.
מאז ועד היום אני מתחרט על הרגע שעשיתי את זה. ההתקנה עלתה כ 7500 ש"ח ומאז נאלצתי לבקר בטופ גיר פעמים רבות, כל פעם בגלל בולם הרוס אחר. הבולמים פשוט שבקו חיים בזה אחר זה. (ואני לא מהקופצים רמפות עם האוטו או מהעבירים אותו גיהנום - כולה גראנד ויטרה מסכן...)

הבולמים התגלו כחלשים ביותר או כלא מתאימים ונאלצתי להחליף בתוך שנה את כולם!!! + אחורי נוסף. כלומר 5 בולמים בתוך פחות משנה!!!. כרגע אני נמצא במצב שעוד בולם אחורי שבק חיים. ואני נוסע עם שני בולמים אחוריים חלופיים לא זהים. (באדיבות ארז סנטו מוסך טופ גיר - בולם סוזוקי ישן מקורי + בולם מונרו ישן)

בביקורי האחרון אצלו הבטיח לי ארז שהבעיה תיפתר כלא הייתה ברגע שאשים זוג בולמים אחוריים מסוג קוני ומניסיונו ומהמסקנות אשר הסיק מהמצב הבעיה נעוצה באיכות הגרועה של בולמי פדרס אחוריים.

ניהלתי שיחות ארוכות מאוד עם אנשי אספיר אשר גלגלו את האחריות מצד לצד ובאופן כללי היו מאוד מבולבלים ולא החלטיים. בתחילה טענו שאין להם בכלל קפיצי אייבך בצבע אפור כמו שיש אצלי ואף הפנו אותי לאתר היצרן כדי שאיווכח שאין קפיצי הגבהה לגרנד ויטרה ויתרה מכך - אין בכלל לאייבך קפיצים בצבע אפור אלא רק אדום! ולפיכך טענו שאין להם מושג מאיפה ארז השיג את הקפיצים. לאחר מכן טענו שכנראה ברכבי מותקנים בולמים אשר שכבו זמן רב על המדף ואשר נמכרו במבצע חיסול כל שהוא...
ארז מצידו הציג לי חשבוניות קנייה מאספיר בהם רשום "קפיצי אייבך לסוזוקי" ובולמי גז פדרס.

מכל הסאגה הבלתי נגמרת הזאת קיבלתי את הרושם שאני מתעסק עם חובבנים נסייניים אשר לומדים את הנושא על חשבוני...

קפצתי לגתוס לשמוע את דעתם. לאחר בחינת הרכב, טענו שאלו קפיצי טאף דוג בכלל... והם קשוחים מידיי למשקל הקל של הרכב שלי ולכן התוצאה תהייה שכל בולם אשר ארכיב סופו אורך חיים קצר מאוד.
למרות זאת המליצו לי להרכיב זוג בולמים מסוג טאף דוג אשר כנראה יעמדו במשימה מאחר הם קשוחים ביותר. הפיתרון לא היה נשמע לי כל כך והמשכתי לדרכי.

שוחחתי שוב עםאספיר וקפצתי לביקור. לאחר בחינתם את הקפיצים. הודו הנ"ל שאכן עשויים אלו להיות קפיצי אייבך שלהם אשר קוצרו מעט כדי להתאים לסוזוקי שלי.
הם זימנו אותי שוב לבדיקה נוספת אך זאת לא יצאה לפועל בשל קושי לתאם זמנים איתם ועם האדם אשר היה אמור לבדוק את הנושא.
מחוסר זמן וכח פשוט התייאשתי...

מאז ההגבהה הארורה איכות הנסיעה ברכב שלי מזעזעת ואני מרגיש כל סדק קל בכביש. בתחילה חשבתי שזה המחיר שצריך לשלם בעבור מערכת בולמים קפיצים קשוחה ומקצועית לשטח ואת הפירות אקצור בעמידות הגבוהה שלה בשטח קשה. פנטזיות לחוד ומציאות לחוד ויצא שקיבלתי מערכת מזעזעת לכביש ושברירית בשטח...

אני חושש לקנות בולמים חדשים מכיוון שאיני יודע איזה סט יתאים לקפיצים. אני ממש לא מעוניין להחליף סט שלם ולהוסיף לנזק אשר כבר ארע לכיסי הלא עמוק במיוחד לאחרונה.

מאז שביקת הבולם האחורי האחרון אני איני נוסע יותר בשטח עם הרכב. (כ 9 חודשים) התייאשתי מלנסות לפתור את העניין ונגמר לי הכח לרוץ בין "מומחים"

לאחרונה הגלידה הצלקת בנפשי וחזרה לי המוטיבציה לפתור את העניין וברצוני למצוא את הפיתרון הטוב ביותר ואשר לא יאלץ אותי להחליף את הקפיצים (היקרים) אשר כבר ישנם. במידה ויש ברירה...

אני חייב לציין שהכלל שהנחה אותי בקניה הזאת היה "זול עולה ביוקר" אז הלכתי על הביוקר... וזה עלה לי עוד יותר ביוקר...
אני לא יודע למי הסיפור הזה יותר מתאים לרפי גינת או לגדעון רייכר...

האם למישהו יש עצה מועילה איזה בולמים עשויים להתאים או לחילופין על איש מקצוע מהימן אשר יכול לתת ייעוץ מקצועי בלי לנסות לדחוף לי סתם סט חדש או אולי נתקלתם במצב דומה?

שבת שלום
ירון

ishc
23-10-09, 12:25
ממליץ לך להרים צילצול לליאור מזוקי לנד. הוא אמנם לא מתעסק עם ויטרות כל כך אבל יש לו ניסיון גדול בג'ימני שבהם גם ישנם קפיצי סליל. אני יודע שהרבה הולכים על הסטים של טאף דוג לג'ימני.
מה אם האופציה שלחזור לסט המקורי או שהוא לא אצלך?
בכל מקרה ליאור מקצוען ואם הוא יכול הוא תמיד שמח לעזור.
בהצלחה

lior_b.s
23-10-09, 12:49
לא יודע איזה בולמים יתאימו לקפיצים שלך כי כנראה אלו לא קפיצים שמיועדים לרכב הזה..
אבל בכל מקרה בולמים מחליפים בזוגות ולא בבודד...

ליאור

raanan
23-10-09, 14:00
אכן הודעה ארוכה ....

היה רצוי להתחיל בפרטים טכניים לזיהוי הרכב . כגון , שנת הרכב דגם (נפח מנוע) , 2 או 4 דלתות.

כמה נתונים שיעזרו לעשות סדר בדברים ...

א. קפיצים "קשוחים"/קשיחים לא משפיעים על אורך חיי הבולמים , ההיפך יותר משפיע.
ב. במידה ואין התאמה בין טווחי מהלך המתלה (קשור לקפיץ ולהגבלת המתלה , משולש, מוט רדיוס וכו..) לבולם אז מתחילים הבעיות !
כלומר, אם בקיווץ מכסמלי (של המתלה) הבולם הוא המעצור ולא באמפסטופ אז הדרך לסיום חיי הבולם קצרה.
כנ"ל אם הבולם הוא המגביל את מהלך המתלה בפתיחה.

בקיצור, צריך דבר ראשון לבדוק פתיחה מלאה וסגירה מלאה ללא בולמים , אח"כ להזמין בולם עם ערכים מתאימים + מרווח בטחון.

ע"מ שלא תוציא ממון רב , בדוק בכמה הרכב גבוהה יותר מהמקור , הגבהה סבירה עם מינימום בעיות = 5 סנטימטר.
מודדים בקצוות קורות השילדה ובשני הצדדים לכביש.
אח"כ נדרשת הבדיקה (על רמפה) למהלכי מתלה ובהתאם להזמין בולמים, באותה הזדמנות לבדוק בפתיחה מלאה שיש קו רציף (חופשי מהפרעות) בין נקודת העיגון התחתונה לעליונה של הבולם (בויטארה כשמתקינים בולמים אחוריים עבים יותר מהמקוריים, יש להשחיז שתי צלעות בתושבת על הסרן.
אחרת, בפתיחה מלאה גוף הבולם נעצר בצלעות ואז נוצר עומס כיפוף על בוכנת הבולם . התוצאה, החלפת בולם ...)

סיכום,
הגבהה טובה נעשית ע"י קיט יעודי מסדנה מוכרת ומוכחת , דוגמה לקיט מושקע ורציני לגראנד ויטארה:
http://www.puresuzuki.com/2.5%20Lift.htm

בהצלחה
רענן

sgill
23-10-09, 14:11
אני לא איש מקצוע בתחום אבל לא נראה לי עניין קיצור הקפיצים שעשו לך.
לכל רכב ולכל דגם יש קפיצים יעודיים שתוכננו במיוחד עבורו. כשאני חיפשתי קפיצים (ובולמים) לפאג'רו) היו שניסו להציע לע קפיצים של פאג'רו משנתון ודגם אחר בטענה "אל תדאג, זה יתאים, זה רק סליל ברזל"

אז כנראה שזה לא מתאים וגם בסליל הזה הושקעה טכנולוגיה ומחשבה, בדקתי באתרים בחו"ל ובאתרי היצרנים ולכל רכב, דגם, שנתון (ארוך, קצר וכו) יש דגם קפיצים עם מק"ט שונה.

שוב, ההנחה שלי היא שקפיצים לא מתאימים וגרמו לעומס יתר על הבולמים וזה גורם להם לתקלות.

עוד דוגמא קטנה: בארה"ב למשל, פאג'רו קצר שנמכר בארץ עם מנוע 2500 וארבעה צילנדרים, נמכר שם עם מנוע גדול יותר ו - 6 צילינדרים. באתר בארה"ב כתוב במפורש באתר של יצרן הקפיצים שהם מתאימים רק לרכבים עם 6 צילנדרים (כנראה שהמשקל של הרכב שונה). כלומר: 2 פאג'רו קצר שנת 1999, שניהם מה שנקרא "Q", לכל אחד קפיצים שונים לפי דגם המנוע.

omri_t
23-10-09, 18:06
באסה.

לפני הכל, כפי שנכתב, שווה לבדוק את מהלך המתלה.
לבחון שהבאמפסופ הוא שעוצר את המהלך בסגירה ולא נסגר על הבולם עצמו !!
דבר כזה יכול לגרום לגזירת תושבת או להרס הבולם.
(לצערי לא תמיד מקפידים על הנושא כשמתקינים הגבהה ומזלזלים)

קח אוויר, אני בטוח שיהיה בסדר!

שעיה כליף
31-10-09, 09:38
שמע
חתיכת סיפור
מה בסוף ?! טופ גיר התקינו אייבך, מראים קבלה של אייבך ובסוף זה טאף דוג ?!
זה אייבך עם קיצור והתאמה ?

תתחיל מזה, שטופ גיר יבהירו סופית,
קפוץ לנורדיה ותראה להם (הם היבואנים של אייבך) הם יגידו אם זה אייבך ואם נעשה שינוי בקפיץ בכדי להתאים אותו (מה שפסול)
במידה וכך - טופ גיר לדעתי צריכים להחזיר את המצב לקדמותו ולפצות אותך.
כך גם אני ממליץ לך, תחזיר את המצב לקדמותו.

בסופו של יום - זה מריח כמו קומבינה שמקומה בתביעות קטנות.

נמרוד
31-10-09, 10:53
למי שילמת את הכסף? ממי קנית? הוא האחראי למצב, לא? שיקח אחריות. למה הלקוח הסופי (אתה) צריך להתרוצץ ולהיות בקשר בכלל עם הספק של המוצרים. אלא אם כן המתקין היה רק מתקין ואתה זה שבחרת את החלקים על דעת עצמך.

טכנית, אין מה לדבר על שמות הבולמים (פדרס, טאף-דוג,קוני...). כולם טובים מספיק כדי לא להשבר חודשים אחרי ההתקנה. נשמע כמו שכתבו לפני שיש כאן בעיית התאמה בסיסית, גיאומטרית, של הבולם. אולי הוא ארוך מדי ואז נסגר עד הסוף, או קצר מדי ונפתח עד הסוף. בשני המקרים המכות האלו עלולות לגרום לנזק. אולי יש משהו אחר שמאפיין גראנד ויטארה שגורם לבולם סטנדרטי לעבוד בצורה לא תקינה.

טוב שאתה מעלה את התלונה, ותודה לאל אתה עושה את זה בצורה מכובדת, אבל צריך לזכור שזה בדיוק מסוג הסיפורים שיש להם שני צדדים, והמתקין יכול לתאר תמונה שונה לגמרי משלך. *

DanK
31-10-09, 20:16
ראשית, חסרים פרטים על הרכב (ארוך/קצר/XL7, שנה וכד').
מספר המלצות מנסיוני הדל:
לכל יצרן מכובד יש קפיצים ובולמים המתאימים בדיוק לרכב שלך. גלוש לאתרי החברות השונות ובפעם הבאה וודא כי המתקין מרכיב סט המותאם בדיוק לרכב שברשותך.
יש כמה פורומים באוסטרליה וארה"ב המתמחים בסוזוקי. שם תוכל להשוות בין ערכות שונות.
אחרון חביב - קנה מספק שאתה סומך עליו ב-100%. במקרה שלי, רכשתי את הערכה אצל עידן מאישטח וכשגיליתי (לאחר ההרכבה...) כי היבואן שלח לי סט קפיצים לא נכון, עידן לקח אחריות מלאה על הטעות, וטיפל בכל שדרוש כדי שהקפיצים יוחלפו מבלי שאדרש להוצאות נוספות.

raanan
31-10-09, 23:00
הבחור שפתח התלונה (נרשם במיוחד בשביל זה) מזמן שכח להתעניין בתשובות המקצועיות שאנחנו טורחים לכתוב

tzagi
01-11-09, 04:58
עוד דוגמא קטנה: בארה"ב למשל, פאג'רו קצר שנמכר בארץ עם מנוע 2500 וארבעה צילנדרים, נמכר שם עם מנוע גדול יותר ו - 6 צילינדרים. באתר בארה"ב כתוב במפורש באתר של יצרן הקפיצים שהם מתאימים רק לרכבים עם 6 צילנדרים (כנראה שהמשקל של הרכב שונה). כלומר: 2 פאג'רו קצר שנת 1999, שניהם מה שנקרא "Q", לכל אחד קפיצים שונים לפי דגם המנוע.

אני לא יודע מאיפה הבאת את זה, אבל למה שכתבת פה אין קשר למציאות,
אין כבר פאג'רו 2 דלתות(קצר איך שאתה קורא לו) בארה'ב בערך 20 שנה, פעם היו והם כן באו עם 4 או 6 ציל'

אם כבר על הנושא...אז לידיעה כללית,
רכבים שמיועדים למחירה בצפון אמריקה מקבלים קפיצים ובולמים יותר רכים מאלה שנועדים למחירה במקומות שונים בעולם, כמו בארופה או מדינות עולם שלישי אחרות.
בעבר הרחוק, כשעבדתי במרצדס, הינו מחליפים לקפיצים ארופאים שבאו עם יותר סלילים לבקשת לקוחות ואגב, השנוי בהתנהגות בכביש היה דרסטי.
אותו רכב, כשהוא בא עם מנועים שונים, כלומר 4-6-8 ציל, יקבלו קפיצים שונים לכפר על מנוע יותר כבד וכו

כל הסיפורים על קפיצים-מהנדסים- מותאם לרכב.....זה סיפורים שאפשר להשאיר לסבתא
קפיץ זה קפיץ, יש לו אורך, ויש לו יכולת נשיאת משקל, וזה מוגדר לפי משקל כנגד מרחק,
לדוגמא, לרכב ששוקל בערך3600 LBאני אחפש קפיצים בעלי ערך 450LB/in
אם אני מחפש התנהגות מאד ספורטיבית- 540lb/in
אם בא לי נוחות כמו קדילק- 380
כל הערכים משוערים, אבל מאד קרובים למציאות, כמובן שיש להתחשב בחלוקת המשקל של הרכב וכו'
במקרה הספציפי של הערכים הנ'ל, זה לרכב אמריקאי ספורטיבי עם V8 מקדימה(קטן-5.7 ליטר) והנעה אחורית ומדובר על הקפיצים הקדמיים.

-->