PDA

צפייה בגרסה מלאה : הלך ראש מנוע- ג'ימני 99

אביעד פ.
06-11-09, 11:32
שלום לכולם,
יש לי ג'ימני שנת 99, 153,000 ק"מ על המונה, נרכש לפני שבועיים מיד ראשונה עם היסטוריית טיפולים מלאה.

שבוע וקצת לאחר הקניה התחלתי להרגיש רעידות קלות בזמן הנסיעה, ובהסתכלות על מחוג הטמפרטורה הבחנתי כי הטמרפטורה גבוהה בזמן עמידה, ובזמן נסיעה היא נמוכה. עצרתי מייד בצד הדרך, וגיליתי שהיה חסר המון מים ברדיאטור ואף במיכל הפיצוי.
לצערי הטמפרטורה הגיעה, באופן חד פעמי, לקצה הסקלה.
מילאתי את המים, והמשכתי בנסיעה, בידיעה שאני צריך לטפל בנזילת מים ממערכת הקירור. תוך כדי מעקב צמוד על הטמפרטורה, שהתייצבה לחלוטין.
בהזדמנות הראשונה בחנתי חיצונית את המערכת, שהמנוע עובד, ושהמנוע כבוי, לא גיליתי כל סימן לנזילה של נוזל קירור, וגם לא גיליתי מים בשמן מנוע.

ניגשתי למוסך לבדיקה עם לחץ, בדקו וגילו כי אין נזילה ממערכת הקירור החיצונית, ובבדיקה של פקק מילוי שמן המנוע והמדיד, התגלה לראשונה 'טחינה' על בשמן, מה שמגלה על חדירת מים למנוע, והרס של הפקונגים.

לא בוצעה בדיקת לחץ הפוכה, בהתייעצות עם מורי וליאור הוחלט שאין ספק כי הלך ראש מנוע בעקבות הטחינה.

נחרדתי לגלות כי אני צריך לעשות את אחד מהדברים הבאים:
1. שיפוץ ראש מנוע
2. החלפת ראש מנוע
3. החלפת מנוע

דיברתי עם גורמים שונים מהתחום, וקיבלתי את חוות דעתם, והיא חלק ניכר מהשיקול שלי,
אבל החלטתי להיות שקול וסבלני, להגיע להחלטה נכונה לגבי עתיד הרכב החדש (והראשון) שלי.

האם בטיפול כזה יש משמעות ניכרת לשימוש בחלקים מקוריים ואיכותיים (סט אטמים, משאבת מים, טיימינג, רצועה, גומיות שונה וכיו"ב)?
האם מישהו עשה את אחד הטיפולים הנ"ל? איך עבר? מה היו המחירים?
יתרונות וחסרונות?

חשוב לציין כי עלות החלפת מנוע היא כפול ויותר מעלות טיפול בראש מנוע בלבד (או החלפתו).

האם מותר לנסוע עם המנוע במצבו הנוכחי (תוך מעקב צמוד על טמפרטורה ורעשים חריגים) ?מה הנזקים העלולים להגרם? מה המלצתכם?

דעתכם, המומחים בנושא?

(נ.ב.
האוטו היה במכון בדיקה, לא עלו על התקלה, הייתי אצלם פעמים לאחר גילוי התקלה, הם מסירים אחריות בהתחבאות מאחורי כסת"חים אופיינים למכוני בדיקה, הנושא כאוב ואני מעדיף להשאיר אותו מחוץ לדיון כרגע)

בתודה מראש,
אביעד.

itay
06-11-09, 15:04
אתה מתכוון לתתלמישהו לעשות את העבודה או שאתה רוצה לעשות בעבודה עצמית?

איתי.

אביעד פ.
06-11-09, 16:34
אתה מתכוון לתתלמישהו לעשות את העבודה או שאתה רוצה לעשות בעבודה עצמית?

איתי.

הבנתי שזאת עבודה עדינה ומדויקת במנועים אלו, ולי אין ניסיון, בטח שלא במנועים.
אני מתכוון לתת למישהו לעשות את העבודה.

raanan
06-11-09, 17:13
אביעד שלום,

מכל הסיפור שלך לא הבנתי פרט חשוב, כיצד הלך הראש מנוע ?
האם זה קרה בשבוע שאצלך או שרכשת את הרכב כך ?

בכל מקרה, עצתי לך , החלף מנוע קומפלט ! בפרט,
אם לא ידועה הסיבה/הגורם לנזק במנוע.

שיפוץ לכאורה יותר זול אבל, אתה יודע מחיר התחלתי אך לא סופי ...

בהצלחה
רענן

ItayWitzer
06-11-09, 17:48
הבנתי שזאת עבודה עדינה ומדויקת במנועים אלו, ולי אין ניסיון, בטח שלא במנועים.
אני מתכוון לתת למישהו לעשות את העבודה.

קרה לי אותו הדבר בדיוק במנוע ג'ימני. היו לי שלוש אפשרויות, אני רושם לך מהזולה ליקרה:

1) החלפת ראש מנוע לשל סמוראי - דורש החלפת סעפות והתאמות מסויימות.
יתרון: זול יותר משמעותית וקל למצוא ראש זמין. פחות סיכוי להרס הראש בעתיד.
חסרון: איבוד כוח מסויים - חצי מכמות השסתומים (האם זה בכלל משנה באוטו כזה?)
2) החלפת ראש מנוע לג'ימני - בהנחה ששום דבר נוסף לא נהרס ואת זה תגלה רק אחרי פתיחת הראש ואז האוטו כבר מקורקע.
יתרון: יותר זול ממנוע חדש
חסרון: אולי עוד משהו נהרס? אולי עוד משהו יהרס... מנוע בן 10 שנים בכל זאת
3) החלפת מנוע לחלוטין - רכב מפירוק מחו"ל שנשרט באחת הדלתות והעדיפו לקנות רכב חדש (נחמד כשאין מס קניה)
יתרון: המנוע אמור להיות במצב מצויין, אתה נשאר עם כל החלקים התקינים של המנוע הקודם ביד ואולי תוכל למכור חלק מהם. התחלה חדשה
חסרון: יקר...

בסופו של דבר לא רציתי להשקיע הרבה כסף וגם לא רציתי להחליש את המנוע, אז בחרתי באופציה של החלפת ראש מנוע בלבד.

מורי מטפל לי ברכב מאז ומתמיד, העבודה כמובן היתה מקצועית ומהירה ברגע שהחלטנו על הפיתרון ונמצא הראש המתאים (מה שלקח זמן ארוך במקרה של המנוע שלי).
מאז התיקון המנוע עובד ללא שום בעיות.

לדעתי השיקול הוא אך ורק כספי, אבל תזכור
Cheap is expensive

omri_t
06-11-09, 18:33
סיפור עצוב...

כמה דברים:

1. שבוע לאחר בדיקת הרכב במכון היה כשל כלשהו שגרם נזק למנוע- שווה להיוועץ עם בעל מקצוע רציני
לאבחן מה גרם לראש המנוע להינזק- ומכאן להחליט אם יש מקום לדרוש פיצוי ממכון הבדיקה.
כלומר אם תגלה שהמכון יכל לעלות על אותה תקלה המכון אמור לשאת בנזק.

2. בהמך לנל- אתה חייב לדעת מה גרם להתחממות, רק ככה תוכל לקבל החלטה מה לעשות עם הרכב.
שכן, אם תבצע שיפוץ, ולא תמצא מה גרם לאוטו להתחמם, זה עלול לחזור על עצמו.

3. דרך האינטרנט לא ניתן לדעת מה גודל הנזק באמת. לכן כל עצה פה, מה לעשות, לא שווה הרבה.
אישית, אני רוצה להאמין שאין סיבה להחליף מנוע בגלל מעט טחינה בפתח מילוי השמן...
ובאופן כללי, ההגיון שלי אומר שעדיף ונכון לשפץ את הראש שלך אם ניתן מאשר לעשות סידורים אחרים.

שורה תחתונה, קח את האוטו לבעל מקצוע רציני (כבר הזכרת את השמות הנכונים)
שיעשה בדיקה מעמיקה ומכאן תראו מה הלאה.

בנוגע לחלפים, לדעתי תמיד עדיף מקורי, או תחליפי איכותי.
במיוחד כשמדובר בחלקים שמחליפים פעם בכמה שנים... או לא מחליפים יותר....

ועוד דבר- פאשלות קורות. בטח מבאס לאללה להיות עם רכב מושבת שבוע וחצי לאחר קניה.
להיגרר להוצאות נוספות אחרי שגירדת שקל לשקל...
בקטנה, באמת. תעבור את זה כמו שצריך, בלי קיצורי דרך, ותשכח שזה קרה!
בהצלחה!! :)

אביעד פ.
06-11-09, 18:52
אביעד שלום,

מכל הסיפור שלך לא הבנתי פרט חשוב, כיצד הלך הראש מנוע ?
האם זה קרה בשבוע שאצלך או שרכשת את הרכב כך ?

מתי זה קרה? אני לא יודע, משער שלפני שקניתי את האוטו. שהאוטו עבר התחממות הרדיאטור כבר היה ריק, לכן אני משער שהייתה פריצה קודם להתחממות.

כיצד הלך ראש מנוע? אני באמת לא יודע. מה יכולים להיות הגורמים?

וכן, אחד המשפטים שמלווים אותי בשנים האחרונות זה ש'זול עולה ביוקר', זהו חלק בלתי נפרד מהשיקול של המשך הטיפול ברכב.

אביעד פ.
06-11-09, 18:56
קרה לי אותו הדבר בדיוק במנוע ג'ימני. היו לי שלוש אפשרויות, אני רושם לך מהזולה ליקרה:

1) החלפת ראש מנוע לשל סמוראי - דורש החלפת סעפות והתאמות מסויימות.
יתרון: זול יותר משמעותית וקל למצוא ראש זמין. פחות סיכוי להרס הראש בעתיד.
חסרון: איבוד כוח מסויים - חצי מכמות השסתומים (האם זה בכלל משנה באוטו כזה?)

מורי מטפל לי ברכב מאז ומתמיד, העבודה כמובן היתה מקצועית ומהירה ברגע שהחלטנו על הפיתרון ונמצא הראש המתאים (מה שלקח זמן ארוך במקרה של המנוע שלי).
מאז התיקון המנוע עובד ללא שום בעיות.

לדעתי השיקול הוא אך ורק כספי, אבל תזכור
Cheap is expensive

איבוד חצי מכמות השסתומים? אני לא מבין גדול במנועים אבל אני מאמין שזה משמעותי.
לאבד כוח מג'יפ שמונע ב-84 כ"ס ומנוע סולידי בנפח 1300 סמ"ק, זה נראה לי משמעותי, גם באחוזים קטנים. תקנו אותי אם אני טועה.

איך ואיפה מוצאים ראש מנוע? פירוקיות? כמה זמן בערך לקח לך למצוא כזה?

lior_b.s
06-11-09, 19:51
איך ואיפה מוצאים ראש מנוע? פירוקיות? כמה זמן בערך לקח לך למצוא כזה?

סתם שתדע, לא תמיד צריך להחליף ראש, הרבה מן הפעמים שאני ראיתי ניתן היה לשפץ את הראש ולהחליף אטמים ובזה זה נגמר.
עד שלא תפרק לא תדע ואם לא עשית זאת מעולם כדאי שבעל מקצוע יעשה את העבודה ויידע לזהות את מצב הראש לאחר פירוק.

ishc
06-11-09, 20:08
אביעד סורי על האוטו בדיוק חשבתי לשאול אותך מה לגבי טבילה בירקון. בהצלחה בתיקון בן אדם :)

AvigdorAharon
06-11-09, 20:40
סתם שתדע, לא תמיד צריך להחליף ראש, הרבה מן הפעמים שאני ראיתי ניתן היה לשפץ את הראש ולהחליף אטמים ובזה זה נגמר.
עד שלא תפרק לא תדע ואם לא עשית זאת מעולם כדאי שבעל מקצוע יעשה את העבודה ויידע לזהות את מצב הראש לאחר פירוק.

+1.

אולי ראש המנוע במצב טוב, ואז תצטרך רק אטם וגומיות?
לא סתם אומרים: פרה פרה, ...

מצד שני, אם אתה צריך את הרכב ליום יום, התהליך יהיה יקר יותר.

אביגדור

ישי.פ
06-11-09, 21:03
שלום אביעד.
בקניית הרכב לא בדקת מיים??

לפי מה שאתה מתאר ההתחממות והתראומה למנוע קרתה אצלך
רק אתה יודע כמה רצינית היא היתה וכמה זמן נסעת כך.

אני הייתי פותח ראש מנוע, בודק אם הוא תקין או מעוות, ולפי זה או משפץ או מחליף ראש
אם אין סימנים לבלאי במנוע עצמו לא הייתי נוגע ובוודאי לא הייתי מחליף לשל סמוראי

שיהיה רק טוב;)

itay
06-11-09, 22:49
אהלן,

1. בואו ניכנס לפרופורציות, הלך לו (כנראה) רק הראש, זה בר תיקון ולא משהו סופני.
2. אין מה להתעסק עכשיו אם זה קרה לפני הקנייה או אחרי הקנייה, זאת בעיה שלו שהוא לא בדק לעומק את המנוע ועכשיו הוא ישלם על זה (לא בביקורת חלילה, אבל כדאי להתרכז בעיקר...)
3. זה מסוג המקרים שרק אחרי שפותחים אפשר לדעת מה הנזק. תן למישהו (מורי) להוריד את הראש ולפי מצב הראש יהיה ניתן לדעת האם הבלוק ניזוק ומה יהיה היקף הנזק, זמן ההשבתה ומחיר התיקון.
4. בגלל שזה רכב חדש ואתה לא יודע באמת את ההיסטוריה שלו (או שכן? ), כדאי על הדרך להחליף/לבדוק לעומק עוד דברים (רדיאטור, צנרת מים מגומי/ברזל, משאבת מים, מותחן טיימינג ורצועה וכו').

שיהיה בהצלחה,

איתי.

ItayWitzer
07-11-09, 10:40
שלום אביעד.
בקניית הרכב לא בדקת מיים??

לפי מה שאתה מתאר ההתחממות והתראומה למנוע קרתה אצלך
רק אתה יודע כמה רצינית היא היתה וכמה זמן נסעת כך.

אני הייתי פותח ראש מנוע, בודק אם הוא תקין או מעוות, ולפי זה או משפץ או מחליף ראש
אם אין סימנים לבלאי במנוע עצמו לא הייתי נוגע ובוודאי לא הייתי מחליף לשל סמוראי

שיהיה רק טוב;)

ברור שאי אפשר לדעת כלום לפני שמורידים את הראש, אבל בעקבות המקרה שלי למדתי כמה דברים על מנוע של ג'ימני:

1) במנוע יש 16 שסתומים ולא 8 כמו בסמוראי, מה שאומר שהראש עצמו יצוק מפחות מתכת ומכיל יותר חורים ואיזורים יותר דקים של מתכת מאשר הראש הטיפה יותר מסיבי של סמוראי.
ניתן לתקן ראש שעבר עיוות מסויים, אבל לא ראש שנבקע מהלחץ, דבר שקורה מאוד בקלות בג'ימני.
2) בלוק המנוע של הג'ימני מתאים למספר רב של מנועים מבית סוזוקי: סמוראי,ויטרה ובלנו (אני לא יודע לגבי סוויפט).
כמובן שיש לעשות התאמות מסויימות בסעפות ובמפלג - אבל בשיקולי עלות זה עשוי לצאת הכי זול.

אם הייתי לחוץ בכסף הייתי שוקל את הפיתרון הזה עד להשגת הכסף הנדרש.
אני אומר זאת בגלל שכבר ראיתי מנועים שלמים ותקינים של סמוראי למכירה ב600 שקלים בג'יפולוג.
רק המחיר של הראש שהורכב במנוע שלי בסופו של עניין עלה בסביבות ה3000 שקלים.

סופת המדבר
07-11-09, 15:41
קודם כל תלך למוסך שיורידו ראש (לא חייב מוסך מומחה בסזוקי רק מישהו שאתה סומך עליו)
לפעמים הולך רק האטם. ואז מחליפים אטם
לפעמים הוא טיפה מתעוות ורק מישהו שמשפץ ראשים יוכל להגיד לך מה האפשרות..
ועושים גם איזה ''שטח'' על הדרך וזהו
ואל תחשוב על לשים ראש של סמוראי אתה תוריד כמה סוסים וחבל עליהם

אביעד פ.
07-11-09, 19:25
תודה רבה לכל התומכים והעוזרים עד כאן.
העצות שלכם מועילות וכיוונו אותי יותר לעבר ההחלטה.

אני אעדכן בהמשך לגבי המשך הטיפול.

אביעד פ.
12-11-09, 20:27
עדכון חם:
בשעה טובה ומוצלחת,
הוחלף ראש מנוע לראש מנוע חדש, אצל מורי,
בבדיקה יסודית התגלה סדק עמוק בראש המנוע הישן,
כל שאר החלקים הקשורים בנושא היו תקינים ולא נדרשו החלפה.
כרגע האוטו תקין וחזר לכשירות בעזרתו האדיבה, והמהירה של מורי.

כרגע נכנס לשיקול הוספה של קולר שמן, שיקרר את השמן גיר, במקום שיעבור ברדיאטור של המנוע, כמו שקורה כיום בג'ימני, בניסיון להאריך את החיים של הגיר, של הרדיאטור, ושל הראש מנוע החדש, ולמנוע תקלות עתידיות.

תודה לכל המייעצים, עזרתם לי להגיע להחלטה,
שיהיה סוף שבוע מהנה לכולם...

Yosim
14-09-18, 21:41
יש למישהו מושג לגבי עלויות של שלושת האופציות ???
תודה
יוס

-->