PDA

צפייה בגרסה מלאה : מתלי כריות אוויר לדיפנדר

whisky
08-11-09, 16:05
אני זוכר שבאירוע של לנד רובר בפארק מקורות הירקון הציג מישהו את המתלי כריות אוויר שלו לדיפנדר.

השאלה שלי, האם למישהו יש ניסיון לאורך זמן עם המוצר (לא אחד מעובדי החברה) ואיך ניתן ליצור קשר עם המתקינים, מחירים...

כמובן שההשוואה צריכה להיות לסטים קונבנציונלים כאלו או אחרים (טאף דוג, קוני ודומיהם).

בנוסף האם ישנה אפשרות להרים ולהוריד גלגל אחד או שהחיבור הוא לכל הסרן, האם ניתן לבצע "הצלבה" מכוונת", האם זה מסייע בהרמת הרכב ל"בוקים", כמה נמוך אפשר לקווץ את הסרן כדי שניתן יהיה להחנות בחניה עם מעבר נמוך יחסית (משאלת לב, אם זה יצליח זה כבר שווה לי את הלילות בלי שינה).

בעיות מוכרות בבולמים האלו, יתרונות, כל מידע רלוונטי יתקבל בברכה, אני ממש לא בלחץ להחליף סט, רק רוצה להיות מוכן לפני יום פקודה.

whisky

זאב שביט
08-11-09, 20:29
הסט הנ"ל מוצע למכירה ע"י טריפנט סמואל דיאמנט בשיתוף עם שגיא מגזר
למיטב ידיעתי העלות של מוצר כזה מושלם הכולל קומפרסור 4 כריות אויר תושבות לכריות שעון לחץ וכל הצנרת כ-13000 ש"ח + מ.ע.מ לא כולל בולמים יש לקחת בחשבון שיש להחליף בולמים אחוריים ל-14 אינצ וקדמיים ל10 אינצ אחרת כל אפשרות ההגבהה לא שווה כלום כמו כן יש להחליף תושבות בולם בגלל האורך של הבולם. לדעתי במידה ומנצלים את כל מהלך המתלה יש לשים גם מוטות רדיוס מחוזקים
לשאלתך האם ניתן להרים כלל גלגל בנפרד אז התשובה חיובית.
בכל מקרה כבעלים של דיפנדר 110 ובנוסף של דיסקו 3 איכות הנסיעה על כריות אויר היא מדהימה(בדיסקו 3)
מקווה שעזרתי לך במקצת
זאב

nirs
08-11-09, 21:01
אם אני זוכר נכון, סט כזה גם מותקן בדיפנדר של סמואל (טריפנט).

אישית, לי זה נראה כמו הכנסה של ראש בריא למיטה לא מוכרת (מה רע במערכת קפיצים ובולמים איכותית)?

eli84
08-11-09, 21:20
אם אני זוכר נכון, סט כזה גם מותקן בדיפנדר של סמואל (טריפנט).

אישית, לי זה נראה כמו הכנסה של ראש בריא למיטה לא מוכרת (מה רע במערכת קפיצים ובולמים איכותית)?
תתקשר למוחמד הוא התקין בדיוק כזאת מערכת אצלו לפני חודשיים 0509196226

whisky
09-11-09, 09:20
אין שום דבר רע במערכת מתלים רגילה.

הרעיון הוא כזה, יש לי חניה מקורה מתחת לבית, וכידוע לכולכם גניבות רכבים הן דבר שבשגרה במדינה המסודרת הזו. כרגע בגלל הגובה של הרכב אני לא יכול להכניס אותו לחניה, זה יוצר כל מיני בעיות מטומטמות; אני מוציא את הילדים החוצה לכביש (מעדיף שלא), לא יכול לשמור על הרכב במקום סגור, קשה לי לטפל ברכב ברחוב (עמוס במכוניות ולא תמיד החניה קרובה לבית).

אבל!!! אני לא רוצה לפגוע בעבירות של הרכב.

חשבתי בעתיד (לא מחר בבוקר) שאם המערכת הזו מוכרת ומוכחת, אז אולי זה יוכל לתת לי פתרון מצוין להכניס את הרכב לחניה (יש לי 10 ס"מ ספייר סה"כ במעבר אחרי זה אין בעיה החניה עצמה גבוהה יותר) שווה לי להשקיע בה ולדעת שהרכב חונה במקום בטוח, שהילדים לא רצים לכביש, שכשחם בחוץ אני יכול לעבוד בחניה המקורה שלי, כשיורד גשם אני יכול להוריד את הילדים בלי לרוץ.

אני יודע שמתקינים אותה בטריפנט, רק שבאתר שלהם אין מחירים ואין שום פירוט! חוץ מזה שאני מעדיף לשמוע דיעה של מישהו שקנה והלביש ולא של המתקין עצמו.

whisky

נ.ב.
אם זה ייתן לי את האפשרות להכניס את הרכב לחניה מבחינתי זה שווה הרבה מאוד כסף (משהו כמו 30,000ש"ח שזה הפער בין מה שאקבל בביטוח למה שהאוטו שווה בפועל) והמון נוחות. אז מיטה חולה, לא אבל אם המיטה בריאה אני רוצה לדעת.

קובי יוגב
09-11-09, 15:38
התקנתי לפני חודש אצל שגיא מגזר כריות אוויר מאחור בלבד.זה השינוי הכי דרמטי מאז המצאת הגלגל.הדיפנדר הפך לסוג של רחפת.נוחות הנסיעה בשטח הפכה למשהו באמת מדהים.אתקין בשבוע הבא גם מקדימה ואדווח.הבולמים מאחור הם בילשטיין 14 אינטש ואעבור לזהים גם מקדימה.אני לא נכנס כאן לנושא עלויות.זה יקר אבל לדעתי כמו שזה נראה עכשיו זה מעבר למילים
קובי יוגב

shachar
09-11-09, 15:49
אני לא רוצה לקלקל את החגיגה - מה לגבי טסט?

landY
09-11-09, 19:10
שחר,
למה אתה שואל שאלות שאתה יודע את התשובה עליהן?

sambo
10-11-09, 21:28
קשה לתאר למי שלא מכיר את ההרגשה
אבל אומר זאת באם יש לך צרכים משתנים הווא אומר פעם אתה עמוס בציוד ופעם ריק
אתה אוהב "לרוץ" קצת על השבילים ומדי פעם לטפס מעלות לתקן שפצ"ים "להתכופף" לפני ריתום עגלה
להוריד לקראת שיוט על כביש מהיר או שוב לרדת בכדי להכנס לחניון או לרוקן עד הבמסטופ כי אתה נוסע לחו"ל
או סתם מנסה להקשות על גניבת הרכב באם כל זאת מה שאני קורא צרכים משתנים זו חלק מהרוטינה שלך אז
המערכת הזו בשבילך.
אין שום פסול בקפיץ מסורתי רק שהיום ניתן סוף סוף לקבל נוחות נסיעה "וגיהוץ"לרכב מוטען וגם כשהוא ריק
אגב יש מערכות שאנחנו מוכרים כערכת עזרה לרכבים עם קפיצי עלים (לבעלי הסופות) וגם טנדרים למינהם
מערכות קפיצי אויר זו לא גחמה חדשה והיא קיימת במשאיות אוטובוסים ועוד מיני מיניבוסים רכבי טכנאים ועוד...
עשרות בשנים יישום כפי שאנחנו מוכרים מביע עניין גם בחו"ל אז......כנראה עשינו משהו טוב.
ציינתי שקשה לתאר את ההרגשה לכן מי שיירצה יוכל לבוא ולצאת איתי לסיבוב או/אז הוא יבין.
אנחנו בגמר פיתוח תושבות לרוב הרכבים המוכרים בשבועיים הקרובים אנחנו בשרשרת התקנות קובי הוא אחד מהם
בקרוב יהיו גם חוות דעת מכאלו שהיתקינו אז סבלנות.
זאביק לא חייבים להחליף את הבולמים או את התושבות של הבולם נכון שבאם אתה רוצה מיצוי מקסימלי של המערכת
דרופ קיט אמיתי ללא ניתוק מגע בין הסרן למרכב אזי כדאי להתקין את שהמלצת (לא חובה)
רצ"ב 3 לינקים לסרטים שעשינו על ההתקנות בקרוב רכבים מותקנים בצילום שטח במצבים משתנים
http://www.youtube.com/watch?v=w_szjr1RhPY0
http://www.youtube.com/watch?v=6Sg2lXIyG-w
http://www.youtube.com/watch?v=2dhxTzsT_Zc

גילוי נאות אני המוזכר בשירשור
סמואל
טריפנט

sambo
10-11-09, 21:39
ויסקי שאלת:
בנוסף האם ישנה אפשרות להרים ולהוריד גלגל אחד או שהחיבור הוא לכל הסרן, האם ניתן לבצע "הצלבה" מכוונת", האם זה מסייע בהרמת הרכב ל"בוקים", כמה נמוך אפשר לקווץ את הסרן כדי שניתן יהיה להחנות בחניה עם מעבר נמוך יחסית (משאלת לב, אם זה יצליח זה כבר שווה לי את הלילות בלי שינה).
התשובה
חיובי ויותר
סמואל

ענבר
10-11-09, 23:27
מדהים!!!
סמואל,
נשמח לשמוע עוד פרטים על המערכת, קומפרסור, שליטה על כל גלגל, אורך חיי הכרית.

בדיוק בטיול האחרון עלתה השאלה איך זה שעדיין אין מערכת שניתנת לכיוונון בהתאם לצורך בניגוד למערכת הקפיצים בולמים המסורתית שמהווה תוצאה של פשרות.

sambo
11-11-09, 08:35
מדהים!!!
סמואל,
נשמח לשמוע עוד פרטים על המערכת, קומפרסור, שליטה על כל גלגל, אורך חיי הכרית.

בדיוק בטיול האחרון עלתה השאלה איך זה שעדיין אין מערכת שניתנת לכיוונון בהתאם לצורך בניגוד למערכת הקפיצים בולמים המסורתית שמהווה תוצאה של פשרות.

אהלן ענבר
לגבי מערכת השליטה יש שתי אפשרויות עיקריות האחת כמו במערכות קיימות (רכבים יוקרתיים) בהן הקפיצי אוויר נשלטים ע"י חישני גובה עם פריסט של 3 מצבים (גבוה בינוני נמוך) אך בהבדל אחד שאצלנו אין מצב שזה מחובר למחשב הרכב
כך שכיש לך תקלה נומר בחלון המחשב לא תוקע לך אצבע לעין מסמן שיש תקלה מוריד את הרכב לאין לחץ בקפיצים וקח אותי למוסך כאמור אצלנו תוכל להמשיך לנסוע מערכת כזו מתאימה לכאלו שמבלים את רוב זמנם על הכביש לא מעונינים בשליטה נפרדת ומחפשים רק נוחות בנסיעה.
המערכת השניה היא ללא חישנים השליטה היא מתוך הרכב לכל גלגל בנפרד.
יש 2 שעוני לחץ 2 חוגות לכל שעון ימין אדום שמאל שחור קדימה ואחורה וכאמור לכל קפיץ אויר כפתור משלו.
נומר שאתה בהצלבה ימין קדימה ושמאל אחורה באויר, תנפח אותם בנפרד מהאחרים עד מגע עם הקרקע ותוך כדי התקדמות תשחרר לחץ ובמצב זה אין צורך בנעילה.
בכלל החיסכון המשמעותי הוא בקונפוננטים הבאים
א. החלפת קפיצים ספירליים או לחילופין עירגול של קפיצי עלים לעיתים תכופות.
ב. עקב קריסת קפיצים / עייפות פגיעה בבולמים (עבודת יתר) קיצור חיי הבולם
ג. אין צורך ברוב מגיני הגחון אתה שולט בגובה הרכב ויכול למנוע פגיעה בשטח טכני אמנם מרווח בין הסרן לשילדה לא משתנה מהותית עדיין יש צורך להגן על הדיפרנציילים אבל המיגון האחר מיותר = חיסכון.
נכון המערכת יחסית יקרה בהתקנה הראשונית אבל בדיוק רבע ממחיר מערכת חדשה אצל יבואן לרכב בקטגוריה של יש לאחרים מערכת כזו וגם אני רוצה אחת שם כאמור זה פי ארבע.
לגבי הקומפרסור אין צורך במשהו פנסי כיוון שמדובר על ספיקות נמוכות בהזדמנות הדגמתי שגם עם משאבת רגל לאופניים זה עובד מצויין אנחנו מתקינים קומפרסור של ל.כ. למי שירצה לשדרג לתומס אשמח לעשות זאת כאמור אין צורך.
חיי קפיץ האוויר - מנסיונם של נהגי משאיות / אוטובוסים / רכבי הסעות עם קפיצי אוויר דומים לשלנו שנים רבות.
דיברנו עם אדם שעובד כבר 40 שנה עם משאיות מאן לא הבין את השאלה לא מחליפים הייתה התשובה.
שגיא נסע עם שלו 4 שנים אינספור טיולים מסעות אימונים וראלי חוצה ישראל הקפיצים (אוויר) כרגע אצל קובי יוגב את תגובתו תוכל לקרוא קצת מעלי בשירשור זה.
אנחנו ניתן 3 שנות אחריות לכל קפיץ אוויר ולמערכת .
מחיר קפיץ אוויר ספייר או החלפה שלא במסגרת האחריות (הסתיימה) יהיה שווה לכל נפש .
יצרני קפיצי האוויר הם אותם יצרנים של צמיגים אם אתה סומך על צמיגך אתה תסמוך על הקפיץ אוויר מבדיקה מהירה תגלה
כמעט אותן ספציפיקציות חוץ מאשר שהקפיץ אויר ללא מגע עם הקרקע כמו צמיג מכך תסיק שאורך חייו מוארך משמעותית.
לסיום
אז תחשבו על זה
סמואל

sos4u
11-11-09, 12:45
אנא הודע לי כשיש לך משהו מתאים לגרנד הננס שלי ..
אשמח לנסות.

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=26708

sambo
11-11-09, 16:53
יוסי חברי
ננס אתה מתכוון לקפיץ סליל שלך מאחור !?
מי כמוך יודע איך זה עובד 8 ימים חצית איתי את הארץ וירדן היו לך הרבה הזדמנויות לראות מאחור את המערכת
אתה מוזמן הרי הסיסטמה קיימת וכתבתי שאנחנו בגמר ייצור תושבות לרכבים נפוצים ועד כמה שזכור לי הרכב שלך
בקטגוריה זו אולי סוף סוף תקבל תמיכה (תרתי משמע) למהלך המפלצתי שלך ללא ניתוק הקשר בין הסרן למרכב.
בוא לביקור
סמואל

sambo
11-11-09, 17:02
הנה כמה תמונות
וזה "רק" 70% ניפוח !!

Bernard
13-11-09, 10:16
ראשית אבקש לציין שסייעתי לשגיא וסמואל באיתור קפיצי האויר וההחלטה לבחור בקפיצי אויר אלה באה לאחר נסיון של כ-5 שנים בהם היו קפיצים מסוג זה מורכבים בריינג' רובר שלי (זצ"ל) וכ-4 שנים בהם היו הקפיצים מורכבים בדיפנדר של שגיא (ואצלו עברו ושרדו התעללות רבתי).
אני מכיר מקרוב את הקיטים שהם מציאים וסבור שמדובר במוצרים איכותיים ביותר.

יחד עם זאת, אין לי כל קשר עסקי עם שגיא ואו סמואל או חלק כלשהו בהתקנות ומכירת הקיטים שלהם.

אני כותב את הדברים הבאים רק על מנת לתרום מנסיוני עם קפיצי האויר לאורך שנים - ואם לא ברור, אני תומך נלהב וחסיד של קפיצי אויר ברכב שטח (בפרט ובכל רכב אחר בכלל).

אנא הודע לי כשיש לך משהו מתאים לגרנד הננס שלי ..
אשמח לנסות.

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=26708

יוסי.

אם אתה זוכר, בפורום הג'יפים שאלתי מספר פעמים מהוא מהלך המתלה/הבולם.
זו בדיוק הסיבה.
קפיצים כאלה היו מותקנים בריינג' שלי (זצ"ל) וכפי שאמרתי אז - גובלי המהלך היו תמיד הבולמים וחשוב לי לדעת מהו מהלך הבולם שמאפשר הקיט שרונן התקין, על מנת שאוכל לדעת אם ימצא את הפוטנציאל שקפיצי האויר מאפשרים (כל רכב שטח שיהיה ברשותי (עדיין מחפש) יוסב לקפיצי אויר - אין כמותם).

ענית לי בפורום שאם אתן לך נקודות עיגון מתאימות לבולם, יהיה לך מהלך כפי שהבולם הארוך ביותר מאפשר.
כך בדיוק במקרה של קפיצי האויר של שגיא וסמואל - מהלך המתלה יהיה תלוי באורך הבולם שתוכל להתקין.

וכדי שיהיה לך מושג ואו קנ"מ מהלך קפיצי האויר האחוריים ששגיא וסמואל מתקינים הוא כ- "14 (ועוד קצת) ומהלך קפיצי האויר הקדמיים הוא למעלה מ-"15.

עכשיו - לך תמצא אפשרות להתקין אצלך בולמי שיאפשרו את פוטנציאל המהלך שמקנים אותם קפיצים ותתקין אותם. אז תקבל מושג חדש לגמרי בקשר לגמישות ולאחיזה של הגראנד שלך, עליה דיברת בשירשור אחר...

או שתחכה שאני אמצא גראנד מתאים ותוכל לנסות.

דבר נוסף שאני סבור שראוי להדגיש, וסמואל נגע בו רק במשפט, הוא נושא ה"דרופ קיט".

כידוע, אין קפיץ שיאפשר מהלך מתלה של "14 (ואפילו פחות) מבלי להגביהה את הרכב בצורה קיצונית.
על מנת להשיג מהלך שכזה ולשמור על גובה סביר של הרכב מתקינים דרופ קיט.
דרופ קיט בקפיצי סליל למעשה מנתק את הסרן מהקפיץ, לאחר שזה מיצא את מהלכו ואז, למעשה, הסרן תלוי ללא כל שליטה והאחיזה מושגת רק ע"י משקלו.

התקנת קפיצי האויר כמו של שגיא וסמואל מאפשרת לשמור על גובה מקורי של הרכב (או פחות), על פי רצונו של הנוהג ועדיין להשיג מהלך של "14 כשהסרן נשלט/נתמך על ידי הקפיץ (אויר) לכל אורך המהלך!
אין צורך בכל הגבהה של הרכב, לצורך הגדלת המהלך כשמתקינים קפיצי אויר (כמובן שיש לערוך שינויים מתאימים אם מגדילים את המהלך).
ברור לחלוטין שמצב זה עדיף על דרופ קיט הן בנוגע לבטיחות והן בנוגע לאחיזה וכמובן הנוחות (אני כבר לא מדבר על "תשומת הלב המיותר" שהגבהות זוכות לה).

לגבי השאלות לגבי אמינות.
לקח לי זמן רב לשכנע שקפיץ אויר מתאים ואיכותי הוא אמין ולא בעייתי.
החשש שתקר בקפיץ ישבית את הרכב ולא יאפשר להמשיך בטיול או חלילה יגרום למפגע בטיחותי הוא מוגזם בעליל.
כמובן שבקפיץ סליל/עלים ברזל אין בריחת אויר ושבר בקפיצי סליל הוא אירוע נדיר ביותר אך עדיין רב המרחק בין המציאות לבין האגדות על תקרים ופיצוצים למיניהם (לגבי קפיצי האויר מהסוג המדובר, כמובן).
מי שיבחן מקרוב את קפיצי האויר שהיו מותקנים מספר שנים אצל שגיא יגלה שהם עברו התעללות לא קלה וסימני "המאבק" ניכרים בהם.
מעולם לא "התפנצ'ר" אצל שגיא קפיץ אויר ומעולם לא נהרסו טיול או תחרות בשל קפיץ אויר (והמדובר על קפיצי האויר מהסוג הזה, לא מקוריים של ריינג', דיסקברי II וכו').

למרות זאת, אם הגרוע מכל אכן קרה ויש תקר, את הקפיצים האלה, בניגוד לקפיצי אויר מקוריים המותקנים ברכבי יוקרה למניהם, ניתן לתקן בשטח - השרוכים המוכרים לתיקון תקרים עובדים יפה מאד.
כאמור, עדיין לא נתקלתי בתקר בקפיצים ששגיא וסמואל מתקינים אך באתרים בחו"ל מצאתי מידע על תיקונים שכאלה.

בקיצור - אני מאוד (מאוד) ממליץ על מעבר לקפיצי אויר. חשוב לבחור את הקפיצים המתאימים, ולהתקין אותם בצורה הנכונה (לבד או אצל שגיא וסמואל) וללמוד מנסויונם של אחרים (לימוד עצמי יהיה יקר אורך ומתסכל - מנסיון...)

ברנרד.

Gilad
13-11-09, 16:06
יצא ממש Defend Air

נעם.א.
13-11-09, 18:35
יצא ממש Defend Air
כבעלים של דיסקו 2,אכן נוחות נסיעה,אך עוד דבר שגורר אותך להתעסקויות מיותרות ברכב שכבר נוזל מכל חור בכל מקרה...
יש לי דליפה של אוויר שאני לא מצליח למצוא מכוון שהיא לא קבועה,בערך פעמיים בשבוע אני מוצא את האוטו ללא אוויר ,בקיצור מומלץ למי שערוך להתעסק עם המערכת.

Bernard
13-11-09, 20:13
כבעלים של דיסקו 2,אכן נוחות נסיעה,אך עוד דבר שגורר אותך להתעסקויות מיותרות ברכב שכבר נוזל מכל חור בכל מקרה...
יש לי דליפה של אוויר שאני לא מצליח למצוא מכוון שהיא לא קבועה,בערך פעמיים בשבוע אני מוצא את האוטו ללא אוויר ,בקיצור מומלץ למי שערוך להתעסק עם המערכת.

אולי לא שמת לב אך ציינתי מספר פעמים שלא מדובר כלל באותה מערכת ולא באותם קפיצים כמו שמותקנים בריינג רובר ובדיסקברי II.
למרות שהקפיצים המקוריים של DII ידועים כעושי צרות מקצועיים, הרי שאם "הדליפה" לא קבועה ומתרחשת כפעמיים בשבוע, כנראה שאין בעייה בקפיץ עצמו אלא בחלק אחר במערכת.
אם לא תפתור זאת "יילך" הקומפרסור ואז תהייה לך בעייה יקרה (ואקוטית) קצת יותר מסתם "דליפה".
וגם אם הבעייה בקפיץ עצמו - החלפה לקפיץ מאותו סוג מדובר תפתור זאת אחת או לתמיד עם בונוס של נוחות (לחץ אויר נמוך יותר לגובה נתון) ופוטנציאל מהלך שאין במקור.

sos4u
14-11-09, 00:35
היי
ראשית תודה על התגובה המפורטת. שנית, ברגע שהגובל יהיה הבולם- המערכת צפויה לכשלים. בולם לא בנוי לשמש כגובל. [הוא בולם...]

אצלי בגרנד, מתוך "מצוקה" שלא נמצאו בולמים עם פתיחה גדולה יותר הסתפקתי ב MX-6055, מכיוון שהמערכת בנויה למהלך הרבה יותר גדול [ ניתן לראות על הרמפה כשהסרנו את הבולמים לצורך מדידות] הגבלתי את הפתיחה ע"י רצועות מרסנות שכרגע נותנות פתרון מצןיין [כפשרה זמנית]
אתה צודק לחלוטין, שהבעיה אינה בולם ארוך יותר אלא מציאת נקודות עיגון מתאימות יותר שלא יגבילו בסגירה ויאפשרו פתיחה גדולה יותר .

ואכן מצאתי פתרון לעניין ראה כאן http://claytonoffroad.com/product_info.php?cPath=20_58&products_id=126

והתוצאה מרהיבה עוד יותר http://claytonoffroad.com/photos/zj/sm/kreutzberg5.jpg

המערכת הנ"ל מאפשרת מהלך מתלה הרבה יותר גדול עם בולם הרבה יותר קצר.
ועכשו מתחיל להיות מעניין לשלב כריות שיאפשרו לנסוע נמוך ביום יום, ולפתוח בשעת הצורך. . .

סמואל תתכונן, נתראה בקרוב ...

אסף ד.
14-11-09, 01:31
במקרה של הדיסקברי 2 הבולמים משמשים כמגבלה המונעת מהסרן לרדת, קרי מה שמגביל את מהלך המתלה הם הבולמים !!!
נתק בולם אחורי, ומייד ייפול הסרן, יקרע את כרית האוויר ויתלוש לך את צינורות הבלימה וחיישני ה- ABS.
מכיר חכם אחד, שהתקין בולמי 10" (אינטש) על דיסקברי 2 שבמקור הרכב הוא עם בולמי 8" (כל הארבעה), בקפיצה הראשונה שהסרן התנתק מהקרקע והגיע למהלך ההמלא של הבולם, הכרית נקרעה (כי היא מתוכננת עם בולמים 8") והרכב ירד חזרה ו... אתה לא רוצה לדעת.
אני לא התחכמתי והתקנתי בילשטיין 8" - מעולים! אין על כריות בנסיעת שטח, חבל שאין אופצייה שפוייה לכריות אוויר בסרן הקדמי.

Bernard
14-11-09, 02:13
היי
ראשית תודה על התגובה המפורטת. שנית, ברגע שהגובל יהיה הבולם- המערכת צפויה לכשלים. בולם לא בנוי לשמש כגובל. [הוא בולם...]

אצלי בגרנד, מתוך "מצוקה" שלא נמצאו בולמים עם פתיחה גדולה יותר הסתפקתי ב MX-6055, מכיוון שהמערכת בנויה למהלך הרבה יותר גדול [ ניתן לראות על הרמפה כשהסרנו את הבולמים לצורך מדידות] הגבלתי את הפתיחה ע"י רצועות מרסנות שכרגע נותנות פתרון מצןיין [כפשרה זמנית]
אתה צודק לחלוטין, שהבעיה אינה בולם ארוך יותר אלא מציאת נקודות עיגון מתאימות יותר שלא יגבילו בסגירה ויאפשרו פתיחה גדולה יותר .

ואכן מצאתי פתרון לעניין ראה כאן http://claytonoffroad.com/product_info.php?cPath=20_58&products_id=126

והתוצאה מרהיבה עוד יותר http://claytonoffroad.com/photos/zj/sm/kreutzberg5.jpg

המערכת הנ"ל מאפשרת מהלך מתלה הרבה יותר גדול עם בולם הרבה יותר קצר.
ועכשו מתחיל להיות מעניין לשלב כריות שיאפשרו לנסוע נמוך ביום יום, ולפתוח בשעת הצורך. . .

סמואל תתכונן, נתראה בקרוב ...

"קצת" מאוחר, אבל בכל זאת.

הלוואי על כולנו "מצוקות" כשלך...

בכל מקרה, לזה בדיוק התכוונתי: ליסוע נמוך ביומיום ולהגביה רק כשצריך (ראה את הקישור הראשון המצורף).

לעניין הבולם - התכוונתי שמהלך הבולם הוא זה שמגביל ומונע את מימוש מלוא הפוטנציאל של מהלך המתלה שמאפשר הקפיץ. לא בהכרח שהוא זה שמשמש כגובל המהלך בפועל.

למרות זאת, בד"כ לבולם אין בעייה לשמש כגובל פתיחה וזה מה שקורה ברוב האפליקציות המקוריות בכלי הרכב וכך גם ברוב מערכות ה"דרופקיט" למיניהן.
הבעייה היא דווקא בסגירה (לא בפתיחה). אז הבולם יכול להנזק, אם הוא קצר יותר ממהלך הסגירה.
באתר של בילשטיין, בחלק המסביר כיצד לבחור בולם מתאים, מציינים זאת בפירוש.

כפי שאמרתי אז, הפתרון של התקנת הבולמים בצורת A בזוית כזו או אחרת יוצר בעיות אחרות או יותר נכון נתונים נוספים שצריך לקחת בחשבון בגיאומטרית המתלים.
בין היתר צריך לחשב טוב טוב את מאפייני הבולם.
בולם שמיועד להתקנה בניצב (פחות או יותר) לסרן, בהתקנה בזוית שונה יהיה רך מידי, גם בהליך הסגירה וגם בהליך הפתיחה ויהיה צורך בבולם "קשיח" יותר.
אם היה לך נוח עם הבולמים במיקומם המקורי, התקנתם בצורת A באופן המתואר תביא אמנם למהלך גדול יותר עם אותו אורך של בולם אך גם לרכות (גמישות?) יתר ופחות שליטה של הבולם בתנועת הסרן.

לפני מספר שנים נימרוד (למיטב זיכרוני) הפנה לקישור שבו יש חישוב (עקרוני) של מידת קשיחות הבולם הנדרשת ביחס למידת ההטייה/בזוית בה הוא מותקן לעומת הגאומטריה המקורית של המתלים.
הסתייעתי רבות בטבלה זו בעת תכנון והתקנת הבולמים בסופה שהיתה אז ברשותי.

הקיביצר, לא מספיק רק לשנות את מיקום הבולמים על מנת לאפשר מהלך גדול יותר שלהמתלים. צריך לטפל גם בדברים נוספים.

ומלבד זאת.
לדעתי רצועות הגבלה הם תמיד רעיון טוב.
במקום לסמוך על הבולם או מוט הפנהרד או כל גובל מהלך קיצוני של מערכת המתלים אתה הוא זה שקובע מה יהיו גבולות הפתיחה (והסגירה ע"י באמפסטופ) כנתון קבוע וידוע - מצויין.
גם היכולת לשנות את מהלך הפתיחה (יש רצועות עם אפשרות שכזו) לפי תנאי השטח יכול לסייע רבות לעבירות/נוחות/אחיזה - לדוגמא, בנסיעה מהירה בדיונות מהלך מתלה ארוך, שעוזר מאוד בנסיעה איטית במעברים טכניים, מהווה חיסרון ואף יכול להביא לתקיע או התהפכות, לא עלינו.

אך, כפי שאמרתי, אין כל בעייה שבולם (איכותי) יהווה את גובל הפתיחה - אצלי ואצל שגיא זה עבד יפה מאוד (בולמי 7100 של בילשטיין).

בהתחשב בנתונים הקיימים (במקרה שלך, של הגראנד) קשה לי להאמין שתמצא בולם שיאפשר מהלך מתלה אחורי (מלפנים ניתן להגביע את הנקודה העליונה..) של למעלה מ-"14, מבלי להתקין אותו במיקום שיצריך השארות של הרכב בגובה רב (מידי?), שהרי צריך לקחת בחשבון את אורך הבולם ה"סגור" ואפקטיביות התנועה/פעולה.

לך הייתי ממליץ (וכך אעשה אני, כשאמצא גראנד מתאים...) להתקין 4 קפיצי אויר כמו ששגיא וסמואל מתקינים בחלק הקדמי בדיפנדר - קוטר קטן יותר מהאחוריים.
אצלי, אחרי המון חיפושים וניסויי וטעייה, כאמור, היו מותקנים כאלה במשך כ-4 שנים ללא כל בעייה שהיא בארבע פינות של הריינג' (שהלך לעולמו וסבל מ(עודף )משקל של למעלה משלוש טון!!!).
פוטנציאל המהלך הוא למעלה מ-"15.
וכמו שאמרתי - אז תקבל קנה מידה אחר לגמרי לגבי גמישות ונוחות...

אני מצרף קישורים לאתר אמריקאי שם העלתי מספר תמונות שממחישות למה אני מתכוון.
אתה יכול לבחור מה יהיה גובה "הנסיעה" בכביש, בשטח, בגרירת עגלה או כל מה שנוח ומתאים לך.
מערכות שליטה יש מהבסיסי ביותר, של שימוש בנקודות מילוי האויר בתחנות הדלק ועד מערכות שליטה מתוך הרכב ואו אוטומטיות עם גובה נסיעה תלוי מהירות (אצלי היו שלוש מערכות במקביל, מה שנקרא: "שיהיה").

הבולם הוא זה שמגביל (וגובל) את המהלך, בשל העובדה שבריינג' קשה מאוד למקם את הבולמים אחרת - בעייה שאצלך, למעשה, לא קיימת.

דרך אגב, הגלגלים הם "33.

http://www.rangerovers.net/forum/viewtopic.php?f=3&t=26322&p=204902#p204902

http://www.rangerovers.net/forum/viewtopic.php?f=3&t=11032&start=15

טוב. עכשיו לישון...

Bernard
14-11-09, 02:33
...אני לא התחכמתי והתקנתי בילשטיין 8" - מעולים! אין על כריות בנסיעת שטח, חבל שאין אופצייה שפוייה לכריות אוויר בסרן הקדמי.

אז זהו אסף, שעכשיו יש.

לקפיצי האויר האחוריים של הדיסקברי II יש אורך מהלך שמאפשר מהלך של כמעט "10.
הבעייה היא שהקפיצים מותקנים נמוך מידי לאפשר את מימוש הפוטנציאל.
התקנת הגבהה לבסיס קפיץ האויר (יש לקנות בחו"ל ונדמה לי שגם אצל ג'קי הגבהה של כ-"2 לבסיס הקפיץ) ושינוי מיקום הצינורות והחיווט הרלוונטיים יאפשר הגדלת המהלך, תוך שימוש בקפיצי האויר המקוריים.
לקפיצים המקוריים יש בעיות אחרות אבל זו אופרה אחרת.

הבעייה העיקרית של מהלך המתלה האחורי ב-DII היא לא קפיצי האויר אלא מוט הוואט (WATT'S LINK).
החלק המרכזי שלו קצר מידי ובפתיחה, מעבר לנקודה מסויימת, המוט השמאלי פוגע בבראקט של ציר הלינק ועוצר למעשה את תנועת הסרן למטה.
בעייה נוספת היא נקודת העיגון העליונה של הבולם - קשה להתקין בולם ארוך יותר (משמעותית) בלי לשנות את זוית ההתקנה - אין אפשרות להביהה את נקודת העיגון העליונה ולכן "לוקחים" אותה קדימה, כלומר "משכיבים" את הבולם.

לכל הבעיות האלה יש פתרונות וניתן להתקין את הקפיצים, שציינתי בהודעה הקודמת, ב-DII.

תחשוב לאן אפשר להגיע...

barak4*4
14-11-09, 08:21
אני לא רוצה לקלקל את החגיגה - מה לגבי טסט?

שחר,
למה אתה שואל שאלות שאתה יודע את התשובה עליהן?

הוא אוהב להיות "פוץ".

sambo
15-11-09, 21:30
אין עלייך ברנארד
ויוסי תפסיק "להזהיר" שאתה מגיע
קדימה הוזמנת אני בגזר מתקין כל השבוע
היום התקנו בדיפנדר
מחר בדיסקו2
יום שלישי עוד דיפנדר
מידות ללאנדקרוזר 100 ו.........
הרשימה מתארכת
בקרוב התמונות
סמואל

whisky
16-11-09, 09:15
סמואל,

מה באמת עם הרישוי והטסט, יש תשובה לשאלה, או שעדיף לא לשאול?

whisky

חנן-ג'יפולוג
16-11-09, 12:00
אני מכיר היטב את הנושא של מתלי אוויר מהכיוון של רכב כבד.
בעקרון היישום ברכב שטח נשמע לי מלהיב, לא פחות. יש לי רק הסתייגות אחת לגבי מה שנכתב כאן על אורך חיים: הגומי של הכריות האלה מתייבש במוקדם או במאוחר, בדיוק כמו צמיגים, ובסוף הוא דולף באיטיות או נקרע בבת אחת. ראיתי כריות שהתייבשו, נסדקו ודלפו לאחר פחות משנתיים מייצור הרכב אבל בד"כ זה מצליח לעבור את ה3-4 שנים. זה יפה, וזה אמין, וזה עובד סוף הדרך, אבל כדאי להבין שזה לא מוצר לכל החיים, וכמו שצריך לשים את הכמה אלפיות על סט צמיגים כל 3-4 שנים, סביר להניח שהמצב לא שונה בהרבה לגבי הכריות. גם השסתומים והחיישנים מתקלקלים לפעמים. גם קפיצי ברזל הם לא לכל החיים, אני יודע, אבל ההוצאה עליהם בטווח הארוך קטנה בהרבה.

לא שזה פוסל משהו. סתם עוד תוספת קטנה של מידע.

Bernard
16-11-09, 17:50
אני מכיר היטב את הנושא של מתלי אוויר מהכיוון של רכב כבד.
בעקרון היישום ברכב שטח נשמע לי מלהיב, לא פחות. יש לי רק הסתייגות אחת לגבי מה שנכתב כאן על אורך חיים: הגומי של הכריות האלה מתייבש במוקדם או במאוחר, בדיוק כמו צמיגים, ובסוף הוא דולף באיטיות או נקרע בבת אחת. ראיתי כריות שהתייבשו, נסדקו ודלפו לאחר פחות משנתיים מייצור הרכב אבל בד"כ זה מצליח לעבור את ה3-4 שנים. זה יפה, וזה אמין, וזה עובד סוף הדרך, אבל כדאי להבין שזה לא מוצר לכל החיים, וכמו שצריך לשים את הכמה אלפיות על סט צמיגים כל 3-4 שנים, סביר להניח שהמצב לא שונה בהרבה לגבי הכריות. גם השסתומים והחיישנים מתקלקלים לפעמים. גם קפיצי ברזל הם לא לכל החיים, אני יודע, אבל ההוצאה עליהם בטווח הארוך קטנה בהרבה.

לא שזה פוסל משהו. סתם עוד תוספת קטנה של מידע.

צודק - ככל שמדובר בקפיצי האויר המקוריים של דיסקברי וריינג' רובר, אכן יש (היו) כשלים גם לאחר זמן קצר יחסית.
אלה קפיצי אויר שמיוצרים על פי דרישות היצרן הרכב ושיקוליו עימו.
במיוחד נכונים הדברים לגבי קפיצי הדור הראשון המקוריים של DII , להם יש נטייה להתייבש בנקודת "הקיפול" ולדלוף מחורי סיכה קטנטנים.
יש גם בעיות שונות עם קפיצי האויר מדור שני ושלישי וגם החליפיים, של שני סוגי כלי רכב אלה.

בקיצור נמרץ, לבד מהדור הראשון של הריינג', קפיצי האויר מהדורות האחרונים (חליפיים ומקוריים) בנויים מגליל של גומי המחובר לתושבות (עליונות וחלקם גם התחתונות) בהמצעות חבקי מתכת שאמורים להצמיד את הגומי לתושבת ולאטום את הקפיץ.
מסתבר שבחלק גדול מהקפיצים החבק כושל וזמן קצר (לעיתים מאוד) אחרי ההרכבה מתחילות דליפות אויר מהחיבור בין גליל הגומי לתושבות - בד"כ בחלק העליון של הקפיץ.

לפני מספר חודשים, חבר עם ריינג' רובר 2000 יפה יפה, החליף את הקפיצים המקוריים (!!) שלו בקפיצים מדור III, שלרוע המזל דלפו מהחיבור העליון לאחר זמן קצר.
היצרן החליף את הקפיצים ללא תמורה בקפיצים חדשים שהחלו לדלוף מאותו מקום, כשבוע לאחר התקנתם...
חוסר מזל מעצבן למדי אך לא ניתן לאבחון תקלת ייצור זו אלא לאחר זמן מה, כשמקום החיבור מתחיל לדלוף - המון עגמת נפש.

ולאחר שאמרנו כל זאת.
הקפיצים שמצאתי וששגיא וסמואל משתמשים בהם לקיטים שלהם, שונים לגמרי ובנויים בצורה אחרת לגמרי - הן חיבור הגומי לתושבת העליונה והן חיבור הקפיץ לתושבת התחתונה.
קפיצים אלה מיוצרים עבור משאיות ואמורים לעמוד בדרישות מחמירות, הן באשר לעמידות בלחצי אויר (קפיצה או באמפ מעלים את לחץ האויר בקפיץ בפתאומיות ולערכים מפחידים) והן באשר לבלאי טבעי (התייבשות, מגע עם חומרים וכו') ותקרים.
קפיץ שמוגדר ללחץ עבודה מקסימלי של 100PSI נבדק לעמידות של למעלה מ-300 וכפי שציינתי, ניתן לתקנם בקלות יחסית.

לדוגמא.
בשעה שהרכבנו, שגיא ואני, את הקפיצים על הדיפנדר שלו (לפני כ-4 שנים) הצלחתי ברוב חוכמתי לחורר את אחת הכריות.
צבטתי את הכרית בין הג'ק לבין הסרן ותושבת הקפיץ.
כמובן שמיד לאחר שניפחנו את הקפיץ שמענו את הקול, שמבשר טובות הוא לא.
אחרי מספר דקות של קיטורים מי אשם (אני) ומי לא שם לב (שגיא, כמובן) החלטנו להשאיר את הקפיץ כמות שהוא ולהזמין מיד קפיץ אחרי.
במקביל, קניתי את החומר הירוק הזה, בו עושים שימוש הרבה רוכבי אופניים, ושפכתי כמות קטנה לתוך הכרית, נפחתי, ערבבתי והוצאתי את השארית - הכל כפתרון זמני, אליו התייחסנו בספקנות כשמן נחשים שיעזור ככוסות רוח למת.
בין לבין היו לי (שהייתי אמור להזמין את הכרית הנוספת) המון דברים לעשות וכמובן שעד היום לא החלפנו את הכרית שצבטתי...

אז...
כמובן שאין לכריות את אותה אמינות ואפס תחזוקה כמו לקפיצי סליל וכמובן שלעיתים יש תקלות אבל, כפי שאמרתי, הדבר לא נורא כ"כ וההוצאה (בין אם מישהו מוצא וקונה ומתקין לבד ובין אם הוא קונה את הקיטים של שגיא וסמואל) לאורך השנים לא יקרה כ"כ והערך המוסף שלה שווה (לדעתי) את ההשקעה.

sambo
18-11-09, 00:40
חנן
אתה קצת עושה הכללה
כרית היא לא כרית וגם לא כרית, תהיה ספציפי ותגדיר איזה כריות אתה מכיר מנסיונך
כי מנסיוננו המבוסס על נסיונם של אחרים ולאחר בדיקות רבות שעשינו בחו"ל לגבי הסוג המסוים שאנחנו משתמשים
הבנו שהבלאי העיקרי נובע מהתקנה לא נכונה (תושבות).
עייפות החומר לאורך שנים כמו בצמיגים למרות ההקבלה שכתבתי עליה לא בטווח הקרוב.
ואם תוסיף את העובדה שניתן אחריות ל-3 שנים על קפיצי אוויר שאנחנו נתקין אזי העסקה משתלמת (לדעתנו)
אגב כתבתי גם שכרית חליפית תמכר במחיר שווה לכל נפש גבוה ממחיר קפיץ רגיל אבל לא בהרבה.

ויסקי חברי (לא יודע את שמך הפרטי מצטער)
אנחנו חיים במדינה מתוקנת ואנחנו שומרי חוק ומשלמי מיסים בזמן (נטול ציניות)
חבר אחד הכשילו בגלל מידות צמיגים
אחר בגלל מיתלים
עוד אחד בגלל גגון לא תיקני (למרות שאין תקן לגגון בישראל וכולם עוברים על החוק)
ספייסרים אסור ובטח לא אוף סט מכיר את סיפור הלא יבלוט מהכנפון .
ופנסים לא מעל גובה הראשיים
כלוב התהפכות לא בבית סיפרנו
הגדלת נפח מנוע חפש את הלב וההגיון של היבואן
שנוי תושבות בולמים ובולמים ארוכים זה נונו...
סגירת חלון בדיפנדר זה מה פתאום
הורדת כסאות חייב שנוי רישום כאילו שאני מכניס 8 אנשים לרכב שיש בו רק מקום לחמישה !!
למי זה איכפת כמה כסאות יש לי ברכב אם אני לא מסיע יותר ממה שאפשר בהנחה שכל אחד יושב על כיסא ולא אחד על השני כמו אצל השבח"ים.
ואותי פעם כמעט הורידו מהכביש משום שתיבת ההגה שלי נזלה תגיד אתה מכיר לאנדרובר שלא נוזלת לו תיבת ההגה !?
להמשיך או שאתה מבין לאן אני הולך?!
עכשיו תספר לי כמה מהפורום המכובד הזה מקפידים על כל הרשימה החלקית הזו של מה מותר ומה אסור ?!
לא מכיר שום רוטינה (בדקנו) של מכון בדיקה שבודקת איזה קפיצים יש לך.
לא מכיר אף אחד שנכשל בגלל קפיץ.
ומה שאנחנו מתקינים נקרא קפיץ אוויר לא כרית אוויר שזה משהו אחר.
וקפיץ אוויר יש באוטובוסים,משאיות ,רכבי נוסעים, רכבי טכנאים, SUV מרמת מחיר מסויימת, יש באופנועים בטרקטורונים בסירות ברחפות וגם באופניים וגם בטרקטורים ועגלות גרירה וקרוואנים ורכבי נכים מה שמאפשר להם להיות עצמאיים בכניסה לרכב וריתום קראוון ללא עזרה או העלאת רכב נומר סמארט על עגלה נגררת, ללא קפיצי אוויר אין ביכולתם של אנשים עם צרכים מיוחדים לתפקד עצמאית כמה זה חשוב הא רק זה שווה את המאמץ ,לכל אלו יש סרטים ביו טיוב תתעקש אתן לך לינקים אליהם.
אפילו שוקלים להכניס מערכת שלנו לרכב בטחון מוסדי חדש אז....
אז כיוון שלא המצאנו את הגלגל אלא רק את האפליקציה אני מאמין שאני יכול לישון בשקט.
אבל יודע איפה אני חי וכאמור משתדל להיות שומר חוק .
למרות שלפעמים נידמה לנו שהרשיות "מכריחים" אותנו לעבור על החוק ע"י מניעת אישור כזה או אחר.
סתם לדוגמא משהו עכשוי: מתוך 100.000 רוכבי דו גלגלי "רק" 75% משלמים בטוח חובה (לא מקיף) חובה
יודע מה זה אומר 25.000 רוכבים ללא ביטוח בכלל משמע "הכריחו" אותם זה לא מבחירה וזה מה יש.
מקווה שעניתי
ערב נפלא
סמואל

חנן-ג'יפולוג
18-11-09, 07:33
חנן
אתה קצת עושה הכללה
כרית היא לא כרית וגם לא כרית, תהיה ספציפי ותגדיר איזה כריות אתה מכיר מנסיונך

כתבתי במדויק מאיזה תחום אני מכיר את הכריות. יותר ספציפי מזה? אתה צריך מק"טים? תקבל, אם כי אני לא רואה את העניין הציבורי במידע הזה.

sambo
18-11-09, 19:18
מסכים
אם אין עניין לציבור אז בוא נרד מיזה
סמואל

ד ו ר ו ן
18-11-09, 20:42
סמואל,
אתה מתעלם מה.פ. או שאין תשובות?

sambo
18-11-09, 22:00
מצטער לא שמתי לב שיש לי ה.פ
עניתי לך בהתאם

yoni_0000
18-11-09, 23:02
שאלה: בדרופ קיט (וגם בלי לצורך העניין..), המשקל של הסרן מוריד אותו ואת הגלגל לקרקע.... אם הבנתי נכון ממה שקראתי, בקפיצי האוויר צריך כביכול "לדרוש" מהקפיץ להיפתח עד סוף המהלך האפשרי ורק כך לאפשר לסרן לצנוח. האם זה נכון? או שאני טועה וגם עם קפיצי אוויר הסרן יפול ממשקלו בלבד...?

sambo
18-11-09, 23:22
הבטחתי תמונות
אז הנה סרט
החלפת קפיצי אוויר מקוריים בדיסקברי 2 TD5
ל- Firestone Heavy Duty
חלקכם מכירים את המתקין
תודה רמי
רצ"ב הלינק:
http://www.youtube.com/watch?v=UeJUKmA26qc

Bernard
19-11-09, 00:06
שאלה: בדרופ קיט (וגם בלי לצורך העניין..), המשקל של הסרן מוריד אותו ואת הגלגל לקרקע.... אם הבנתי נכון ממה שקראתי, בקפיצי האוויר צריך כביכול "לדרוש" מהקפיץ להיפתח עד סוף המהלך האפשרי ורק כך לאפשר לסרן לצנוח. האם זה נכון? או שאני טועה וגם עם קפיצי אוויר הסרן יפול ממשקלו בלבד...?

אמממ.... כן.
אתה טועה. בשני המקרים...

הקפיץ, כל קפיץ (סליל, עלים ואויר) למעשה "דוחף" את הסרן אליו הוא מחובר רחוק יותר מנקודת העיגון הנגדית שלו (השילדה), עד למצב ה"רגיל" - היינו המצב בו הקפיץ במנוחה. במקרה שלנו כשהגיע לסוף מהלכו.

כרגיל, הקפיץ נלחץ בין משקל הרכב והסרן. הקפיץ למעשה מכווץ לרמה מסויימת, בה יש שוויון בין הלחץ על הקפיץ לבין התנגדות הקפיץ ללחץ עליו.
מצב שוויון זה קובע למעשה את גובה הרכב במצב רגיל.

כשמופעל על הקפיץ לחץ נוסף (על משקל הרכב), כמו במקרה של עלייה על באמפ/בולדר/סלע/מדרגה, הלחץ הנוסף גורם לקפיץ להתכווץ עוד (ועוד אם הלחץ גובר) - עד לנקודת הכיווץ המקסימאלי (בקפיצי סליל - כשכל הסלילים צמודים זה לזה ובקפיץ אויר, כשהתושבת התחתונה צמודה לעליונה).

כשמוסר מהקפיץ לחץ/משקל, כמו בכניסה לבור או ירידת מדרגה, כששאר משקל הרכב נמצא ברובו, על הגלגלים/קפיצים האחרים, הקפיץ נמתח - היינו לחץ הקפיץ משתחרר לנקודה החלשה יותר.
מאחר שמשקל הרכב גדול יותר ממשקלו של הסרן, שלפתע לא נלחץ לקרקע, הקפיץ "דוחף" את הסרן (כנגד משקל הרכב).

אם אין כל מגבלה לתנועת הסרן (הגלגל מגיע שוב לקרקע=מקבל אחיזה או נעצר ע"י הבולם או רצועת הגבלה או כל מגביל אחר) הקפיץ "ימתח" עד שיגיע לנקודת המנוחה שלו = גובה הקפיץ כשלא מונח עליו כל משקל שיכול לגרום לכיווץ.
זהו הגובה של הקפיץ.

מעבר לנקודה זו יש להפעיל על הקפיץ לחץ על מנת למתוח/להאריך אותו יותר.
משקל הסרן (אם הקפיץ מקובע גם בחלקו העליון לשידה) יכול למתוח את הקפיץ מכוח משקלו ובהתאם להתנגדות הקפיץ ללחץ המתיחה וזאת במידה מועטה ביותר.

כאן מגיע ה"דרופ קיט".
מנגנון זה מאפשר לסרן ליפול יותר ("דרופ") מבלי להפעיל לחץ על הקפיץ (שבשלב זה הגיע למצב המנוחה ומתנגד ל"דרופ") ע"י ניתוק נקודת העיגון העליונה והפעלת מנגנון שיאפשר לקפיץ לחזור למקומו המקורי, לאחר ה"דרופ".
למעשה, הקפיץ נמצא במצב מנוחה והסרן נופל רק מכוח משקלו, היינו דבר לא דוחף את הגלגל להצמד לקרקע זולת משקלו הכולל של הסרן.
כמובן שבמקרה זה נעשה שימוש בחלקים (בולמים, זרועות, ומחברים שונים) שיאפשרו תנועה שכזו ולא יגבילו אותה.

כאן מגיע ההבדל (בין היתר) בין קפיץ הסליל לקפיץ האויר המדובר.
בקפיצים ששגיא וסמואל משתמשים, הקפיץ מפעיל לחץ על הסרן לכל אורך המהלך בין "14-"15. זאת אומרת שהסרן לא "נופל" (ה"דרופ") מכוח משקלו אלא ממש נדחף על ידי הקפיץ, שמתנגד למשקל הרכב.

לדוגמא.
קפיץ סטנדרטי של דיפנדר, בעל מהלך של "14 ודרופ קיט, יפעיל לחץ על הסרן עד לנקודה מסויימת, שלאחריה (למעלה מ-20 סמ) לא יהיה אפקטיבי ולא יעזור בכל חלק באחיזה, לשארית המהלך שמאפשר ה"דרופ" קיט" - הסרן יהיה תלוי על משקלו בלבד וכך גם האחיזה בקרקע.
קפיץ האויר המדובר יפעיל לחץ על הסרן לכל אורך המהלך ויספק אחיזה טובה הרבה יותר.

על מנת להתקין קפיץ סליל שיהיה אפקטיבי לכל אורך מהלך של "14 (יפעיל לחץ על הסרן, לעומת השילדה), יש צורך בקפיץ שבין מצב המנוחה שלו (ללא לחץ) לבין המצב בו הוא מכווץ ביותר יהיה לפחות "14 (+משהו) ממש במו בקפיץ האויר.
הבעייה היא שקפיץ שייתן נתונים שכאלה ישאיר את הרכב בגובה לא סביר לנסיעה במצב הבניים.

זה אחד היתרונות של קפיץ האויר.
אתה לא חייב לשלם בגובה נסיעה כשל גורד שחקים קטן. אתה קובע את גובה הקפיץ בכל שלב ועדיין נהנה מאחיזה (+לחץ של הקפיץ על הסרן) לכל אורך מהלך המתלה בין "14-"15.

יתרון נוסף הוא שקפיץ אויר לעולם יהיה פרוגרסיבי, דבר שקפיץ סליל נאלץ להקריב, ברמה מסויימת (מספר הסלילים ומרחקם זה מזה במקומות שונים בקפיץ).
ניתן גם ל"שחק" ב"רייטינג" של הקפיץ לאורך מהלכו ע"י שינויים בתושבת התחתונהולחץ האויר בו.

אבל כל זה כבר סיפור אחר...

בקיצור (אם לא התעייפת עד עכשיו), אתה לא צריך לדרוש כלום מקפיץ האויר. הוא עושה את כל העבודה הזו לבד. הוא רוצה ל"להיפתח" לבד ועושה זאת לכל אורך המהלך של "14, הרבה יותר מקפיץ עם "דרופ קיט".

לעניין ה"דרישה".
ישנם מצבים בהם משקל הרכב ולחץ הקפיץ על הסרן אינם מספיקים על מנת לספק אחיזה הדרושה להתקדמות.
הפיתרון בקפיצי סליל הוא להעזר בכמה חברים שישבו מעל החלק הרלוונטי, כתוספת משקל, שתלחץ יותר על הקפיץ, שילחץ יותר על הגלגל וכו'...

בקפיץ אויר ניתן פשוט לשנות את נתוני הקפיץ כך שיפעיל יותר לחץ על הסרן.
מוסיפים אויר לקפיץ וכך מגבירים את הלחץ שהקפיץ מפעיל (לכל הכיוונים) וזה לוחץ יותר את הסרן ומספק אחיזה.
פעולה זו נקראת FORCED ARTICULATION - מכריחים את הקפיץ להפעיל יותר כוח לפתיחה.

דוגמא (מהחיים).
קפיצי האויר מנופחים ל 80-70PSI.
ניסית לעבור גיבעה שתוחה אך נתקעת על הגחון = הגעת לנקודת האיזון בין הלחץ של הרכב על הקפיץ והקפיץ על הסרן/קרקע ולחץ זה אינו מספק מספיק אחיזה להתקדמות (או לסגת לאחור).
בקפיצי סליל ישבו מספר חברים על מכסה המנוע (בזהירות...) על מנת להוסיף משקל שיחלץ על הקפיץ וכו' על מנת לספק אחיזה ולהתקדם.
ועם אין חברים (או שהם לא רוצים לעזור...).
בקפיצי האויר מעלים את לחץ האויר ל-100PSI. הקפיץ מפעיל יותר לחץ על הסרן/גלגל ויש יותר אחיזה. ניתן ליסוע (בלי טובות מחברים או כננת וכו').

ויש עוד (הרבה) דוגמאות, כמו שיפועי צד, בוץ וכו' (כמובן שיש גם חסרונות, אך הם נעטים לעומת היתרונות, כך לדעתי).

במילים אחרות (ולסיכום, סופסוף):
אתה לא צריך לדרוש מקפיץ האויר להפתח אבל אתה יכול לדרוש ממנו לעשות כן כשאתה רוצה.

זה העיקרון (+-, במילים פשוטות) ואני מקווה שזה היה מובן, כשם שזה היה ארוך....

whisky
19-11-09, 11:35
סמבו היקר,

דבר ראשון, למי שעוד לא ידע, שמי הוא יריב, ככה שיהיה, לא סודי אתם יכולים לקרוא לי י' אם אתם רוצים ;).

בקשר לשאלה שלי ולתשובה שלך, הבנתי את התשובה שלך, אני גם מבין את כל מה שאתה אומר, רק חושב (וכך גם אני עושה) שאני מעדיף לדעת עם מה אני מתמודד לפני שאני עושה אותו, אם אני אעשה את זה, לפחות אני אדע (גם אם התשובה היא שלילית וגם אם חיובית) וחשוב לדעת לאן נכנסים, זו דעתי.

אני ממש מודה לך על כמות ואיכות התשובות, במיוחד בגלל שכמות השאלות שנשאלת כאן וכמות התשובות היא הרבה יותר ממה שציפיתי בפורום (למעט לגבי המחיר אבל לזה נגיע כשאני יבוא להתקין, זה יקרה רק צריך קצת זמן, אתה מוזמן לעשות לי הנחה על זה שעשיתי לכם פירסום כל כך גדול על המוצר ;);)*).

תודה שוב,

יריב (whisky) שמרון

* זה אומנם נאמר בצחוק, אבל אני לא אתנגד שזה יקרה. :D

sambo
19-11-09, 18:45
תבוא לביקור ונסיעת מבחן ואולי גם תופתע לטובה
ותודה
סמואל

stunt
30-11-09, 00:41
ברנד-לפני מספר חודשים, חבר עם ריינג' רובר 2000 יפה יפה, החליף את הקפיצים המקוריים (!!) שלו בקפיצים מדור III, שלרוע המזל דלפו מהחיבור העליון לאחר זמן קצר.

האם הטכנולוגיה של דור III , אשר משפרת את הרכות במצב גבוהה ומהדקת את התנודתיות במצב נמוך , מיושמת בקפיצי האויר שמרכיב טריפנט ?

asih
01-12-09, 00:39
ניראה לי שהדבר די פשוט, צריך בטח להוסיף איזה אקומולטור פנימי, מיכל נוסף בטור לכרית ... כך שינויי הלחץ בכיווץ יהיו קטנים יותר.

סמואל, כל הכבוד על המערכת המערכת, ניראה פיצוץ (במובן הטוב של המילה), מקווה לראות אותה מפורסמת בקרוב גם באתרים והעיתונים בחו"ל :).
המון הצלחה
אסי

Bernard
01-12-09, 12:17
צריך בטח להוסיף איזה אקומולטור פנימי, מיכל נוסף בטור לכרית ... כך שינויי הלחץ בכיווץ יהיו קטנים יותר.
אסי
לא ממש...
אקומולטור שכזה יכול לשמש למשהו אחר וגם זה בכלל לא פשוט.

האם הטכנולוגיה של דור III , אשר משפרת את הרכות במצב גבוהה ומהדקת את התנודתיות במצב נמוך , מיושמת בקפיצי האויר שמרכיב טריפנט ?

כן... ולא...

הסבר קצר (...) על דור III:
דור III של קפיצי האויר המוזכרים עושה שימוש בתושבת תחתונה מדורגת - החלק התחתון של התושבת רחב יותר מחלקה העליון.
הקפיץ עצמו (=הגומי) בנוי כגליל שצורתו זהה לכל ארכו, כמו בכל הדורות הקודמים.
כשלחץ האויר בקפיץ יורד, ההקפיץ למעשה "מתלבש"/מתגלגל על התושבת התחתונה. כמו שרוול גומי.
אם נפשט (מאוד) את התהליך, לחץ אויר נמוך/כמות אויר קטנה מביאים לקפיץ רך ולחץ אויר גבוה מביא/כמות אויר גדולה לקפיץ קשה יותר.
כשלחץ האויר/כמות גבוהים, הקפיץ "יתרומם" מעל התושבת התחתונה, יגביה את הרכב, יקשה את הקפיץ ויקשיח את הנסיעה - דבר שיביא לשליטה טובה יותר בנידנוד (=תנועת הרכב על המתלים).
כל זאת כשאני מתעלמים, לצורך ההסבר, מהשפעת גובה הרכב על השליטה.
כשלחץ/כמות האויר נמוכים, הקפיץ יהיה רך יותר, ישקע לכיוון התושבת התחתונה ולבסוף גם יגלל עליה - קפיץ רך יותר יגלה יגרום לנידנוד רב יותר ופחות שליטה.
הגילגול על התושבת התחתונה, למעשה מעלה את לחץ האויר לכמות אויר נתונה ובמידה מסויימת מקשיח את הקפיץ לעומת אותה כמות אויר בלחץ נמוך יותר.
להמחשת הדברים, נפח בלון לרמה מסויימת וכשתדחוף אצבע לתוך הבלון המנופח, תרגיש שהוא מקשח, למרות שכמות האויר בתוכו נתרה זהה.
במצב זה, למרות ה"קיזוז" של הגלילה על הבסיס, הקפיץ רך יותר מאשר כשהוא "מנופח".
כך, במצב נסיעה נמוך (לא שטח) הרכב פחות קשיח ופחות נתון לשליטה, במיוחד במהירות גבוהה.
לעומת זאת, במצב גבוה/שטח הנסיעה יחסית קשה יותר מאשר בכביש.

בדור III נעשה שימוש בעיקרון זה.
בחלק התחתון של התושבת התחתונה (עליה נגלל הקפיץ) יש מדרגה שמרחיבה ומגדילה את התושבת ולעשה גורמת ללחץ אויר גבוה יותר, לכמות האויר הנתונה.
ככל שהקפיץ יורד יותר (רכב נמוך יותר - נסיעת כביש) לחץ האויר בו עולה, יחסית לאותו קפיץ ,עם אותה כמות אויר אך עם בסיס תחתון מהדורות הקודמים.
כך מושגת קשיחות רבה יותר לאותו גובה (נמוך) נסיעה.

זה גם מה שמייחד קפיץ אויר (כל קפיץ אויר) לעומת קפיץ סלילים. (חלק מ)המאפיינים (רייטינג) של קפיץ האויר משתנים (באופן ידוע וניתן לחישוב ולשינויי רציף) לכל אורך פעולתו, בשעה שמאפיינו של קפיץ הסלילים קבועים ותלויים ברובם המכריע בעובי הסליל/הרכבו ומספר הכריכות לגובה נתון.
לכל זאת יש השלכות ושיקולים נוספים אבל זה מסובך ופועל בשוליים של הנתונים שמעניינים אותנו.

הקפיץ של סמואל פועל על עיקרון שונה.
הקפו של הקפיץ הזה משתנה לכל אורכו ויוצר מאפיינים שונים של לחץ וכמות אויר התלויים בגובה הקפיץ - התושבת התחתונה, כעקרון, משנה את לחץ האויר בצורה לינארית קבועה, ללא מדרגה בחלק התחתון.
ניתן לראות זאת באופן ברור את צורתו המיוחדת של הקפיץ בסרטון של הרכבת הקפיץ של סמואל בדיסקברי TD5.
בקפיץ של סמואל אין "טיפול נקודתי" בהקשחת הקפיץ בגובה נמוך אך היא משנה את הקשיחות והמאפיינים האחרים לכל אורך פעולת הקפיץ - דבר שדור III לא עושה.

ונחזור (סופסוף) לשאלתך:
כן - הקפיץ של סמואל מטפל ברכות במצב גבוה ובקשיחות במצב נמוך.
ולא - הוא לא עושה את זה בדרך שדור III עושה זאת.
הוא פשוט עושה יותר ממה שדור III עושה.

ודרך אגב,
אין קפיצי דור III לדיסקברי.
דור III מיוצר (ע"י חברה אחת שהיא זו שגם "המציאה" את השם) רק לריינג' רובר מהשנים 1993/4 ועד 2002.

מקווה שעזרתי.

sambo
06-12-09, 23:49
ניראה לי שהדבר די פשוט, צריך בטח להוסיף איזה אקומולטור פנימי, מיכל נוסף בטור לכרית ... כך שינויי הלחץ בכיווץ יהיו קטנים יותר.

סמואל, כל הכבוד על המערכת המערכת, ניראה פיצוץ (במובן הטוב של המילה), מקווה לראות אותה מפורסמת בקרוב גם באתרים והעיתונים בחו"ל :).
המון הצלחה
אסי

אסי תודה
אכן המערכת בדרכה לחו"ל (קהל היעד המקורי) תוצג במספר תערוכות כולל בילינג (4 רכבים שיוצאים מהארץ)
בעודי עסוק בהכנת תושבות לכל המותגים אני רואה שהמסביר הלאומי (ברנארד) עושה עבודה מדהימה כרגיל
וזה המקום להודות לך יעקב חברי תודה
בקרוב סרט מלא על התקנה בדיפנדר קדימה ואחורה מערכת שליטה מתוך תא הנהג סיימנו פיתוח תושבות (החלק הקשה)
וחברים זה עובד נפלא
סמואל

Bernard
13-12-09, 20:50
לקח קצת זמן אבל מצאתי.

כמו שאמרתי, בניגוד לקפיצים המקוריים, קפיצים מהסוג ששגיא וסמואל מרכיבים ניתן לתקן, אם יש תקר לא עלינו.
ואפילו בשטח...

בתמונות נראה קפיץ שהיה מורכב בדיפנדר 110, שבצירוף מקרים נדיר ביותר נתקע בענף, שיצר שי חורים די גדולים בקפיץ.
הבחור (אנגלי) סיפר שדבר כזה מעולם לא קרה לו לפני וגם לא אחרי האירוע האמור וכי התיקון החזיק יפה מאוד - לא דיווח על בעיות נוספות.

התיקון בוצע באמצעות ערכה פשוטה לתיקון תקרים, העושה שימוש בשרוכים דביקים.
לכל חור, כפי שניתן לראות, נדחפו שני שרוכים.

ניתן לראות גם את הצורה המיוחדת של הקפיץ, עליה דיברתי באחת התגובות, לעומת קפיץ מקורי של ריינג' או דיסקברי שהוא גליל ישר לגמרי.

asih
09-01-10, 23:33
הי
סמואל, יש תמונות נוספות למערכת.
ראיתי אותה על הרכב שלך, ניראה ממש יפה, מקצועי, עבודה יפה מאוד.

sambo
14-01-10, 07:36
הי
סמואל, יש תמונות נוספות למערכת.
ראיתי אותה על הרכב שלך, ניראה ממש יפה, מקצועי, עבודה יפה מאוד.

כן יש תמונות וסרט שאני עורך כרגע של התקנות אצל לקוחות
עובדים כרגע על דגמים ללאנדקרוזר גראנד צ'רוקי ופג'רו
אכן נראה טוב ועובד עוד יותר טוב תבוא לנסיעת מבחן
סמואל

asih
31-01-10, 23:29
מה קורה, מה עם הסרט ?

sambo
04-02-10, 01:05
מה קורה, מה עם הסרט ?

גמר עריכה
בקרוב מאוד
סמואל

asih
06-02-10, 19:41
תודה :)

sambo
16-04-10, 00:42
עידכון: 15.4.10
סיימנו לפתח תושבות ללנקרוזר 105/200 הרכב הראשון רץ בשבילים בקרוב תמונותמכינים תושבות לפטרול
ובמקביל ממשיכים להתקין גם לרכבי נוסעים (וואנים משאיות קלות ומוטורקראוון)
סמואל

-->