PDA

צפייה בגרסה מלאה : זיהוי חיבור "שדה" באלטרנטור (עבור מערכת מצברים כפולה)?

landrover
27-11-09, 20:41
בשעה טובה ומוצלחת הגיע המפסק המשוכלל (50$) עבור מערכת של שני מצברים ,
המפסק כולל הגנה על האלטרנטור , למקרה שמנתקים בטעות עם המפסק את המצבר בזמן עבודת המנוע(AFD - ALTERNATOR FIELD DISCONNECT).

לפי ההוראות אמורים לחתוך את החוט "שדה" שהולך מהאלטרנטור אל הרגולטור ולחבר אותו אל החיבורים במפסק(ראה תמונות)- מישהו יכול לעזור עם זיהוי של החיבור המתאים על האלטרנטור ? (האלטרנטור של בוש אם זה עוזר)

לפי מה שמוסבר שם , המפסק מנתק את החשמל בין הרגולטור והאלטרנטור לפני ניתוק המצבר, וככה נישמרים חייה של הדיודה שנימצאת באלטרנטור והוא לא ניזוק במקרה שמנתקים את המצבר בטעות כאשר הרכב עובד - אם מישהו יכול להרחיב את ההסבר אני אשמח לשמוע.

על האלטרנטור יש שלושה חיבורים , אחד עם סימון W , אליו חיברתי את המד סלד , ועוד שני טרמינלים יותר גדולים, אחד מהם עם כבל עבה יותר שמחובר אליו.

תודה ,
אמיר.

landrover
29-11-09, 09:47
מכיוון שהישועה בנתיים לא באה מהפורום , (חנן , ערן , יוסי ? )
התחלתי לחרוש את הרשת לחפש הסברים על אלטרנטורים ,
ומצאתי למשל הסבר טוב אצל DAVES FARM :

http://www.youtube.com/watch?v=0VzvhfI4UpA

מה שלמדתי משם , שהרגולטור אחראי לזרם שהולך אל הרוטור , זרם ה"שדה"
וכאשר אין זרם בחוט שהולך לשדה , האלטרנטור לא מפיק מתח.
ולכן לחתוך את החוט הזה ולחבר למפסק , שמנתק את הזרם ברגע שהמצבר לא מחובר,
(בעזרת המפסק החדש שקניתי),
ימנע את שריפת הדיודות , אמנם האלטרנטור עדיין מסתובב גם שהמצבר לא מחובר,
אבל אין זרם בתוך הרוטור , האלטרנטור לא מייצר חשמל
ולכן אין בעיה של עומס יתר על הדיודות.

כלומר - לפי מה שהבנתי , הרגולטור נימצא בתוך האלטרנטור ,
מה שאומר שאם אני רוצה לנתק את החיבור בין הרגולטור והשדה באלטרנטור ,
ולחבר למפסק החדש
אני צריך לפרק את האלטרנטור ולחתוך את החוט (במידה שזה חוט ולא מעגל מודפס...)?

או שאני מבין משהו לא נכון ....?

מתוך ויקיפדיה :
"
Modern automotive alternators have a voltage regulator built into them. The voltage regulator operates by modulating the small field current in order to produce a constant voltage at the stator output. The field current is much smaller than the output current of the alternator; for example, a 70-amp alternator may need only 2 amps of field current. The field current is supplied to the rotor windings by slip rings and brushes. "

אמיר.

eran4x4
29-11-09, 11:53
ההבנה שלך כפי הנראה מדויקת ובמקרה של אלטרנטור עם מיצב פנימי מדובר על חיבור פנימי בתוך האלטרנטור - לא ברור לי ששווה \ נכון להתעסק עם זה.
לא ברור לי מה גורם לשרפת הדיודה
האם עבודה ללא מצבר כמיצב מטח?
הסכנה בעיני יותר גדולה לכלל הרכיבים החשמליים ברכב....

(דרך אגב - תודה על ההזמנה - עדיין לא הגיע...)

landrover
29-11-09, 21:41
המסקנה הסופית :

באלטרנטור שלי (וברוב הרכבים המודרניים) הרגולטור נימצא בתוך האלטרנטור ,
פתחתי את האלטרנטור , ויש אפשרות להוציא חוט בין הרגולטור לשדה ,
אני עוד לא בטוח אם אני יעשה את זה , מכיוון שזה מוריד לדעתי מהאמינות של הטעינה של המצבר - אם נניח יש מגע רופף בחוט הזה - לא תהיה טעינה למצבר.

לגבי מה ששאלת למה צריך להיות נזק לדיודה :
אני לקחתי את ההסברים מתוך :http://www.autoshop101.com/trainmodules/alternator/alt131.html
(מצגת טובה על הנושא )

בגלל שהרגולטור מסתכל על הטעינה של המצבר , וכאשר היא נמוכה מידי , הוא מעלה את הזרם אל השדה , כדי להגדיל את המתח שיוצא מהאלטרנטור , כאשר מנתקים את המצבר , אין טעינה בכלל , ולכן הרגולטור קורא שאין מתח בכלל - כלומר הוא ינסה להעלות את הזרם על השדה כמה שרק אפשר , ולכן ממה שהבנתי המתח הגבוה יכול לגרום לשריפת הדיודות שמנסות לישר מתח גבוה מידי ...

"
The regulator will attempt to maintain a pre-determined charging system voltage level.

When charging system voltage falls below this point, the regulator will increase the field current, thus strengthening the magnetic field, which results in an increase of alternator output.
"

אמיר.

eran4x4
30-11-09, 00:43
בכדי שהרגולטור יקרא את מתח של המצבר הוא צריך להיות מחובר אליו....

כאשר המצבר מנותק (דרך המפסק) גם הרגולטור לא קורא את מתח המצבר אלה את מתח המוצא של האלטרנטור.... (בלי קשר למפסק הספציפי - בכדי שהרגולטור יקרא את מתח המצבר יש לחבר חוטי SENSE בין הרגולטור למצבר).

מעבר לנ"ל מה ששורף דיודות זה זרם יתר ולא עודף מתח (עודף מתח יכול לגרום לפריצה של הדיודה - לא רלוונטי במקרה הזה).

חנן-ג'יפולוג
30-11-09, 08:27
אני כבר ארבע שנים עם שני מצברים, עם מפסק זרם לכל אחד מהם, שאני מתפעל בצורה תכופה ע"פ הצרכים המשתנים, ואני לא רואה מצב שבו אני אתבלבל ואנתק את שני המצברים בו זמנית בטעות כשהמנוע עובד. פרקטית, נראה לי בזבוז זמן מה שאתה רוצה לעשות, אבל אם אתה מתעסק עם זה בשביל הכיף, זה בסדר.

eliyoval
30-11-09, 18:44
בשעה טובה ומוצלחת הגיע המפסק המשוכלל (50$) עבור מערכת של שני מצברים ,
המפסק כולל הגנה על האלטרנטור , למקרה שמנתקים בטעות עם המפסק את המצבר בזמן עבודת המנוע(AFD - ALTERNATOR FIELD DISCONNECT).

לפי ההוראות אמורים לחתוך את החוט "שדה" שהולך מהאלטרנטור אל הרגולטור ולחבר אותו אל החיבורים במפסק(ראה תמונות)- מישהו יכול לעזור עם זיהוי של החיבור המתאים על האלטרנטור ? (האלטרנטור של בוש אם זה עוזר)

לפי מה שמוסבר שם , המפסק מנתק את החשמל בין הרגולטור והאלטרנטור לפני ניתוק המצבר, וככה נישמרים חייה של הדיודה שנימצאת באלטרנטור והוא לא ניזוק במקרה שמנתקים את המצבר בטעות כאשר הרכב עובד - אם מישהו יכול להרחיב את ההסבר אני אשמח לשמוע.

על האלטרנטור יש שלושה חיבורים , אחד עם סימון W , אליו חיברתי את המד סלד , ועוד שני טרמינלים יותר גדולים, אחד מהם עם כבל עבה יותר שמחובר אליו.

תודה ,
אמיר.

לא הצלחתי להבין למה המפסק ומה היתרונות שלו,
בכול אופן הרגולטור לשם סדר הווסת מובנה בכול האלטרנטורים אלא אם יש לך אלטרנטור של קומנדקאר
או של רכב צבאי אחר שהם בדר"כ 24V וממילא לא מתאימים לגיפ שלך.
בכול אופן ניתן להוציא את הווסת מתוך האלטרנטור ולהתקין ווסת חיצוני לא מומלץ כלל.
כמו כן לא מבין מאיפה המסקנה שאם תנתק מצבר ישרפו הדיודות באלט"
דיודות בדר"כ נשרפות מקוטביות הפוכה ולא מניתוק מצבר מה שנשרף דווקא הווסת ולמה?
מכוון שהווסת הוא מייצב מתח.
אני אסביר קצת בצורה שונה אנו נתייחס למצבר כמחסן ולווסת כמחסנאי כאשר המחסן מתרוקן תפקיד המחסנאי למלות חזרה את המחסן, מה עושה המחסנאי כאשר המחסן כבר מלא מפסיק את עבודתו
כאשר אתה מנתק את המצבר (מחסן) המחסנאי לא מבין איפה הסחורה (זרם מצבר) ומעלה את המתח למקסימום. אני יכול לומר לך מניסיון רב שכמעט אף פעם לא ניתקלתי באלטרטור שנפגע מניתוק פתאומי של מצבר כן אני יכול לומר לך שלא פעם ראיתי מחשבים של רכבים שפשוט נפצעו אנושות מניתוק מצבר
כאשר הרכב מונע מהסיבה שציינתי עליית מתח פתאומית (ספייק)

landrover
30-11-09, 20:47
המפסק הוא עבור חיבור של מערכת של שני מצברים לרכב ,
כאשר אפשר לחבר בעזרת המפסק מצבר אחד , מצבר שני או את שניהם ביחד.

היתרונות שלו הם שהוא יכול לעבוד באמפר גבוה מאוד , בעל חיים ארוכים , וניתוק למניעת נזק לאלטרנטור במקרה של ניתוק מצבר בזמן עבודת המנוע.

הכוונה שלי היא לחבר מצבר אחד קבוע להנעה של הרכב ,
כאשר יש אופציה להניע עם השני במקרה והראשון ניגמר ,
וכאשר מחברים את שניהם - בסיטואציות נדירות , כמו כננת שדורשת הרבה זרם וכו'

בגדול מצבר אחד משמש לנסיעה , ומצבר שני לשימושים בחניות כמו תאורה מקרר וכו'

לגבי עניין הדיודות שנישרפות באלטרנטור בזמן שמנתקים את המצבר - אתה יכול לעשות בגוגל חיפוש , יש על זה הרבה חומר ...(וגם שלוש חברות עושות מפסקים כאלה עם ניתוק הווסת לכיוון האלטרנטור.)

השימוש המקורי במפסק הוא ליאכטות , שם הרגולטור נימצא מחוץ לאלטרנטור.
אמיר.

lior_b.s
30-11-09, 21:13
בכול אופן הרגולטור לשם סדר הווסת מובנה בכול האלטרנטורים אלא אם יש לך אלטרנטור של קומנדקאר
או של רכב צבאי אחר

או של ניבה..:cool:

ליאור

eliyoval
01-12-09, 06:22
לגבי עניין הדיודות שנישרפות באלטרנטור בזמן שמנתקים את המצבר - אתה יכול לעשות בגוגל חיפוש , יש על זה הרבה חומר ...(וגם שלוש חברות עושות מפסקים כאלה עם ניתוק הווסת לכיוון האלטרנטור.)

בכול שנות עיסוקי לא ניתקלתי אפילו פעם אחד באלטרנטור שהדיודות שלו נפרצו בגלל ניתוק מצבר
בתיאוריה אולי.

למה שלא תתקין את שתי המצברים בטור לשימוש קבוע בשניהם כך תגדיל משמעותית את קיבולת המצבר
וזמן השימוש כך ששניהם יתפרקו שווה ויטענו שווה אורך החיים שלהם יגדל משמעותית
כמו כן אני ממליץ לך לרכוש מצברים פריקה עמוקה הם אומנם יקרים אך יפתרו לך את בעיית הצריכה

איציק - 4X6ZH
01-12-09, 08:01
נו באמת לאן הדיון הזה הולך
לא מבינים את השאלה למה להגיב ולהוריד את הרמה הטכנית של הדיון .
השאלה הבסיסית היא על מיתוג \ חיבור מצבר לרכב שיש לו מצבר אחד ורוצים להוסיף עוד אחד לגיבוי .
אז איך אפשר לחבר 2 מצברים בטור לרכב יש מערכות 12 וולט וחיבור 2 בטור יתן 24 וולט.

וכן בזמן ניתוק וחיבור סליל יש שינוי במתח שבקלות גורם לפגיעה במערכות . ( איך סליל הצתה עובד )
ובאלטרנטור יש סליל .
יש עוד הרבה סיבות נוספות .

איציק

eliyoval
01-12-09, 19:01
נו באמת לאן הדיון הזה הולך
לא מבינים את השאלה למה להגיב ולהוריד את הרמה הטכנית של הדיון .
השאלה הבסיסית היא על מיתוג \ חיבור מצבר לרכב שיש לו מצבר אחד ורוצים להוסיף עוד אחד לגיבוי .
אז איך אפשר לחבר 2 מצברים בטור לרכב יש מערכות 12 וולט וחיבור 2 בטור יתן 24 וולט.

וכן בזמן ניתוק וחיבור סליל יש שינוי במתח שבקלות גורם לפגיעה במערכות . ( איך סליל הצתה עובד )
ובאלטרנטור יש סליל .
יש עוד הרבה סיבות נוספות .

איציק

איציק אפשר לבקש ממך להיות טיפה יותר נחמד אתה צודק טעיתי ובמקום לרשום במקביל
רשמתי בטור אז טעיתי לומר שאני מוריד את הרמה של הדיון זו הגזמה מצדך
לדעתי עצם התגובה שלך זו ירידה ברמה ומוטב לך קצת להתאפס על עצמך.

איציק - 4X6ZH
01-12-09, 21:55
סליחה

איציק

דידו
02-12-09, 16:01

בכול שנות עיסוקי לא ניתקלתי אפילו פעם אחד באלטרנטור שהדיודות שלו נפרצו בגלל ניתוק מצבר
בתיאוריה אולי.

למה שלא תתקין את שתי המצברים בטור לשימוש קבוע בשניהם כך תגדיל משמעותית את קיבולת המצבר
וזמן השימוש כך ששניהם יתפרקו שווה ויטענו שווה אורך החיים שלהם יגדל משמעותית
כמו כן אני ממליץ לך לרכוש מצברים פריקה עמוקה הם אומנם יקרים אך יפתרו לך את בעיית הצריכה

סתם לשם סקרנות - מה עיסוקך בכל השנים?

דיננוזאור שטח
30-04-12, 12:17
שרשור הזוי לחלוטין באמת

מישהוא יש רצון לשפר (התקנת שני מצברים ברכב שטח)\

אז הוא עושה את זה לא נכון ומפחד מבעיה שהיא תוצאה של תכנון לקוי

מצבר נוסף מוסיפים תמיד במקביל אלא עם בא לך לבשל את מערכת החשמל והמחשבים שלך!!!!!!!!!!!!

אם שני המצברים זהים לחלוטין בקיבולת סוג וגיל מצבר (נקנו ביחד אותה אצוות ייצור) אז ניתן לחברם קבוע במקביל ואז הכפלנו את הקיבולת של המצבר

מצברים שונים, או רצון לייצר ייתירות יש מערכות הפרדה אוטומטיות או ידניות

בכל מקרה בכדי לא לפגום באמינות הרכב יש להשאיר את המצבר העיקרי (זה שהגיע עם הרכב כשיצא מקו הייצור ) מחובר בחיבור האורגינלי שלו ואז הסיכוי לנזק אלטרנטור לא יותר גדול ממה שתוכנן ברכב זה על ידי מהנדסי הייצרן

דידו
30-04-12, 17:57
דינוזאור- תראה מאיזה תאריך השרשור....
וואלה דינוזאור;)

-->