PDA

צפייה בגרסה מלאה : מגן גחון לסופה?

YARON BRAND
28-07-04, 16:30
שלום לכולם:
יש למישהו סקיצות ו\או תמונות
של מגן גחון לסופה
אני רוצה יותר מגן מתחת למנוע מערכת ההגה
אני מייצר לבד אין לי בעיה.
תודה.

נמרוד
28-07-04, 20:22
אין כל כך צורך במיגונים מהסוג שאתה מדבר עליו לג'יפים (סופה או CJ). למנוע בוודאי שלא, הקרטר יושב מעל הסרן. למערכת ההגה גם לא ממש - המוטות אכן נפגעים לפעמים ומתעקמים. בנהיגה נכונה זה די נדיר, וגם כשזה קורה ניתן ליישר ברמה סבירה בשטח בעזרת כננת, אפילו בלי לפרק את המוט. הדרך הנכונה לשפר את הנושא הזה זה על ידי חיזוק המוטות, ובעיקר מוט השפור. דיונים קודמים שכדאי לקרוא:

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=166

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=1855

ויש עוד. חלקם לא מזמן.

קיד
28-07-04, 23:05
שלום ירון,
אני אישית לא יכול להמליץ לאיש למגן את המנוע, עקב ההפרעה העצומה שזה גורם, לפינוי החום מהמנוע.
לקירור העוקה השפעה עצומה, על קירור שמן המנוע.
בברכה,
קיד.

עירא
28-07-04, 23:09
שלום ירון,
אני אישית לא יכול להמליץ לאיש למגן את המנוע, עקב ההפרעה העצומה שזה גורם, לפינוי החום מהמנוע.
לקירור העוקה השפעה עצומה, על קירור שמן המנוע.
בברכה,
קיד.

קיד,
אתה יכול להרחיב בבקשה? זה לא שאני מתכנן מיגון אבל לטובת ההשכלה הכללית, איך זה מסתדר עם העובדה שמיגון גחון הינו אחד ממוצרי האפטרמרקט הנפוצים ביותר (אומנם יותר ב-SUV מאשר ברכבי שטח אבל עדיין)
תודה עירא

קיד
29-07-04, 00:35
קיד,
אתה יכול להרחיב בבקשה? זה לא שאני מתכנן מיגון אבל לטובת ההשכלה הכללית, איך זה מסתדר עם העובדה שמיגון גחון הינו אחד ממוצרי האפטרמרקט הנפוצים ביותר (אומנם יותר ב-SUV מאשר ברכבי שטח אבל עדיין)
תודה עירא
בשמחה.
ראשית מבלי לפגוע בפרנסתם של כל יצרני המיגונים, שחלקם חברים אישיים שלי, זוהי דעתי האישית!
עירא, מיגונים הם מוצר שמאוד מאפיין את ישראל, עקב היותו "יפה" ובולט לעיין. במדינה שבה לקוח קונה רכב ב300,000 ש"ח, ומקבל אותו עם מנוע דיזל של 120 כ"ס, פירטי נוי חיצוניים עושים את ההבדל. לא ראיתי אף בעלים של GMC יוקון, מתפאר על עוצמת מנוע הבנזין V8
6000 סמ"ק ו-325 כ"ס החדש של 2004. אבל ראיתי יוקונים נוסעים עם מנוע ה-V8 דיזל 6500 סמ"ק, שהוא אחד המנועים הגרועים של העשור.
מכאן - מיגון מנוע הוא "טרנד" של ישראל.
****בשום פנים ואופן אין לערב דיון זה עם מיגון גיר + תיבת העברה + מיכל דלק.

לדיון הטרמודינמי, חלק גדול מצינון המנוע, מושג הודות לרוח הנושבת על הבלוק. רוח זו מצננת את חלקי הפלדה, ודרכם את השמן והמים. שני נוזלים אלה, מקררים את אזורי ייצור החום, קרי בוכנות + ראש מנוע. השמן הלוהט היורד מהבוכנה / ראש מגיע לעוקה, ושם מתקרר בזמן שהייתו שם. כיצד?? רוח רבה מנשבת על העוקה, העוקה שעשוייה פח דק, מעבירה את חום השמן לאויר.
2 דרכים יש לאויר להגיע לעוקה: הראשונה במהירות נמוכה, האויר אשר עובר את המקרן (רדיאטור) מתפנה כלפי מטה ע"י פעולת המניפה. השנייה במהירות גבוהה, אויר נכנס למקרן עקב הלחץ הדינמי הגבוה ששורר לפני הרכב, מתפנה כלפי מטה עקב הלחץ הנמוך השורר מתחת לרכב (בהנחה שהרכב דומה?!@#$% לפרופיל של כנף).
במידה ואתה חוסם את יציאת החום מלמטה, אזי במהירות נמוכה, תפנה המניפה את החום לצדדים לכיוון הגלגלים. כמובן שפינוי זה פחות יעיל, משום שהאויר לא יזרום על המנוע, אלא יברח מיד הצידה.
חמור הדבר במהירות גבוהה. במהירות שיוט, המנוע משתמש בכ60-75% מהספקו, ולכן מייצר חום רב. במידה ותחסום את יציאתו דרך מוצא הלחץ הנמוך (למטה) אתה עלול לגרום למערבולת אויר בתא המנוע, האויר עלול להיכנס לתא שלא דרך המקרן. במיקרים קיצוניים לא רק שתאבד את צינון הבלוק, אלא תאבד בנוסף חלק מצינון המקרן.
צינון השמן הינו גורם חיוני לשמירת תכונותיו הטכניות של חומר הסיכה, ומכאן גורם משפיע על אורך חיי המנוע. שמן חם לא ממלא את יעודו בסיכת שטחים. על הפגיעה שתיהיה בצינון המים אין לצורך הרחיב.
אף אחד מהמיגונים המורכבים בארץ, לא עבר מנהרת רוח, או כל מבחן שכלל מדידת טמפ' השמן. מכאן שלמתקיני המיגון אין כל מידע על השפעת המגן.
לא רק שמהגן מיותר, אלא ששיפור חשוב, יהיה מקרן (רדיאטור) נוסף לשמן המנוע. קיים מוצר מקורי לסופה, בשימוש הצבא.
עד כאן, טרם דיברנו על צינון גיר אוטומט. חסימת האויר המוזכרת למעלה, תפחית את זרימת האויר על צינורת השמן של הגיר, וכמובן שכל פגיעה במקרן המים, פוגעת בצינון שמן הגיר (ברכבים בהם מותקן נחשון שמן בתוך רדיאטור המים). שמן ATF לא סובל טמפ' גבוהות, הוא מתפרק.
נקודה נוספת היא צינון מערכת הפליטה. חסימת האויר מן הסתם תפגע גם בה.
אני יכול להוסיף גם את מערכת החשמל וכו' וכו' וכו'
לזרימת האויר בתוך תא המנוע, יש מאפיין של מבנה התא + הפרשי לחצים בזמן הנסיעה. יש לזכור שמלוא ההספק דרוש בדרך כלל בנסיעה מינהלתית ולא דווקא בשטח טכני. דווקא במנהלתית, המגן חוסם את הרוח באופן הבולט ביותר.
חם בישראל רוב השנה, כל פגיעה בפינוי החום מהרכב, צריכה המון צומת לב.
לעומת זאת מגן אלומיניום חתוך בלייזר, עם לוגו החברה בולט קדימה, הוא מקדם "צומת לב" רציני.
בברכה,
קיד.

נמרוד
29-07-04, 09:00
קיד מדוייק כהרגלו :D

מיגוני מנוע/גחון מאפיינים את כלי הרכב עם מתלים נפרדים, וכל מה שנאמר על אופנה וכו. - אמת. ושימו לב בנוסף לבעיות ההתחממות הבלתי פוסקות במאגנום/טראנו/פאג'רו וכולי... מדובר בכלים עם מנועי טורבו-דיזל, שמייצרים המון חום, עם גירים אוטומטיים, שמוסיפים עוד חום, לרוב בלי מצנן שמן נוסף אלא דרך הראשי, עם מערכות קירור גבוליות בתנאי ארץ ישראל... והדבר הראשון שהלקוח הממוצע משקיע בו זה מיגון הגחון = חסימת פתח היציאה של האויר מתא המנוע.

אבל נשוא הדיון הוא סופה. לג'יפ עם סרן קדמי חי אין צורך ואין גם דרך פרקטית "למגן" את החלק התחתון של המנוע. מי שלא משוכנע, פשוט עוד לא בילה מספיק זמן מתחת לג'יפ.

ארז
29-07-04, 10:54
לגבי סופה יש צורך במיגון כזה, הצורך הוא לא קריטי, אבל מגן טוב שבנוי נכון בהחלט ימגן את מוטות ההיגוי ותיבת ההגה שחשופים.

לגבי שאר הרכבים אתם שוכחים דבר אחד, מדובר בSUV ,לא ברכבי שטח שלכם, אני מוכר ומיצר כאלו מיגונים, ללקוח הישראלי יש בעיה, הוא היה בצה"ל....דווקא אצלו אין צורך למגן כלום...עד שקורה משהו, ותאמינו לי זה קורה ולא מעט, אחרי הבומבה הראשונה(שלפעמיים עולה כמו CJ) הם ממגנים את הרכב, זה שהמיגון מקדם פוזה, זה תוצר לוואי מבורך מבחינת רוב האנשים.

מאיר רוטברג
29-07-04, 11:13
הממ לי יש מיגון גחון חלקי
למען האמת דיי עזר לי פעם שחניתי בנקרות ושכחתי שיש סלע לפני והוא בלם את המכה
בקשר למוט ההגנה המיגון הינו גבולי
אני למשל "ירשתי" את המיגון לא יודע אם הייתי משקיע בזה גרוש,
אם זה על הדרך אז כדאי

דרור ברלי
30-07-04, 00:50
וואלה מאיר, אם לא היתה ה-SKIDPLATE שמודבקת לך שם, אז הנדנדות של הקפיצים היו חוטפות את המכה. שנינו יודעים שלא היה קורה כלום.
בסופה תיבת ההגה פחות חשופה מאשר ב-CJ, ועוד לא נתקלתי מעולם בסיטואציות בהן היא חטפה מכה מסלע.
אין צורך במיגונים בכלל בסופה. אולי, אולי, רק מתחת למיכל הדלק, כדי שמכה שם לא תפגע במשאבת הדלק. מי שמתעקש להרכיב מיגון מתחת למנוע (שוב- בכלל לא צריך, אבל יש אנשים שמוכרחים, בשביל "שקט נפשי" - תכל'ס זה רק בגלל שיעמום) שיחשוב אולי בכיוון של צינור מתכת מכופף, משהו בסגנון צינור החיזוק שמרותך לנו על הדנה 60 מלמטה?

-->