PDA

צפייה בגרסה מלאה : האם התקנת כננת קדמית פוגעת בבטיחות הנוסעים ברכב?

trevwells99
03-02-10, 11:21
שלום לכולם!

מעודד מהדיון הממצה בשאלה הקודמת (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=41804) אסתכן בעוד שאלה מתחום משיק: רציתי להתקין כננת בפג'רו קינג חדש, כשההתקנה תבוצע ע"י אספיר, במסגרת ההתקנות טרם מסירת הרכב. היבואן סירב וטען כי אספיר הינו אכן מתקין "מאושר" על ידי משרד התחבורה והיבואן עצמו, לעניין התקנת כננת, ואכן התקנת הכננת לא תפגע באחריות על הרכב, כל עוד התקלה שעבורה יעלה עניין האחריו אינה תוצר ישיר של הכננת, אולם לטענתו, בהתקנת כננת קיימת סכנה לפגיעה בבטיחות הרכב ועד שהעניין לא ייבדק רשמית, היבואן לא רוצה לקחת כל חלק בכך. לצורך ליבוי העניין שוחחתי עם המנהל הטכני שטען כי הכננת, אם או בלי פגוש ייעודי, מעמיסה משקל עודף על קדמת הרכב ומשקל עודף זה עלול "לבלבל" את חיישני כריות האויר ולגרום להן להתנפח בתאונה בה לא היה בהן צורך, או לחילופין, לא להתנפח בתאונה בה הן יכלו להגן על הנוסעים. בנוסף, הכננת מסכנת הולכי רגל בתאונה. בדיקה לא רשמית נוספת מול המחלקה הטכנית בטכניון(!) העלתה כי שינוי בחוק נבחן בימים אלו. ההצעה היא כי התקנת כננת תתבצע רק ע"י היבואן או היצרן וכל שינוי אחר יהיה לא חוקי. שם גם הפנו את תשומת ליבי לכך שפגושים ייעודיים של ARB ן TJM, אשר מהונדסים ספציפית לדגם הרכב שבו הם מותקנים הינם "airbag approved" וכך אינם משפיעים על כרית האויר. איני מבין כיצד הדבר אפשרי שכן ללא כיול מחדש של החיישנים או הפחתה דרמטית של משקל הפגוש איני רואה כיצד הפגוש הופך להיות איירבג פרנדלי. חשוב לציין כי ההתקנה שרציתי לבצע הייתה פנימית בפגוש המקורי - דבר שאמור להפחית את הבעייתיות האמורה.

לסיכום - האם התקנה ע"י מתקין מורשה ע"י היבואן ומשרד התחבורה, תוך שינוי הרישום ברשיון הרכב, והכל בפגוש המקורי של הרכב, הינה בעלת השפעה על הבטיחות הפאסיבית של הרכב? האם אכן יש ממש בסכנה להולכי רגל במקרה של תאונה?

תודה,

טרבור

גיא
03-02-10, 11:47
מה שאתה אומר פה זה שכל מי שיש לו כננת במחסן
חייב לרוץ להתקין אותה לפני שינוי החוק ?!!

אוי ואבוי ....

תודה !

דרור ברלי
03-02-10, 13:09
תראה חביבי, החיים כעיקרון לא קלים, ובסוף תמיד מתים....

אני מניח שההתלבטות הבאה שלך תנגע לצמיגי שטח, אחר כך תחשוש מההשלכות הבטיחותיות/חוקיות של מיגונים, ואחר כך תדאג בגלל גגון, ובגלל זרקורים.... אתה כל כך מתלבט ודואג בגלל כל פיפס, שהעצה המיידית הכי טובה בשבילך היא לרדת מכל העניין של ג'יפים, לנסוע בפרייבט וזהו.

אבל ברצינות - מכוניות באופן כללי לא ידידותיות להולכי רגל. עם כננת, בלי כננת.... אני לא מכיר בעיה בטיחותית כלשהי שנוגעת לכננות (מלבד הפעלה שגויה ולא מקצועית שלהן שזה סיפור אחר). מה שכתבתי לך לגבי הגבהות נכון גם כאן: מבלי להיכנס למה אומר החוק - סע כמו בנאדם, לא יקרה לך כלום. כל עוד מותר להרכיב כננות, תרכיב. ברגע שפקידוני משרד התחבורע יאסרו גם את זה - (ובעתיד הקרוב/רחוק הם יאסרו ללא ספק, לא כי זה מסוכן, אלא כי הם בעלי ראש קטן שמחפשים איך לכסות את ישבנם מכל כיוון אפשרי ובעיקר כי הם אנשים קטנים ורעים וכי הם יכולים), אתה תהיה כבר בעל כננת רשומה ומותקנת על רכבך כחוק ולא יוכלו לגעת בך, כי כל מיני תקנות שכאלה חלות בדרך כלל החל מתאריך מסוים ומשנת ייצור מסוימת.
גם אם הם יאסרו - יש פתרון מצוין בדמות כננת ניידת. כל מה שמחובר לג'יפ זה הרסיבר, ובשעת הצורך מחברים אליו עריסה שנושאת את הכננת עצמה. לא צריך שום רישום ברשיון ואין בלבולי מוח.

trevwells99
03-02-10, 15:33
דרור היקר!

ראשית, איני מודאג מכל פיפס אלא פשוט רוצה לדעת ומשתמש בפורום זה כדי לנסות להשיג את המידע. לידיעתך, הפז"מ שלי בהחלט מכובד והג'יפ הנוכחי עומד להיות החמישי שלי - אז הייתי מודה לך אם בתגובותיך היית מתייחס לנושא העומד על הפרק ולא בעצות לניהול החיים המוטוריים שלי.

מרוב התלהבות (והתלהמות?) לא שמת לב שעיקר השאלה הוא סיכון הנוסעים ברכב עקב הפרעה לפעולת כריות האוויר ולא דווקא הנושא הרישויי / רישומי של הרכב. גודלם וטיבם של אנשי משרדי הממשלה כלל אינו מעניין אותי, אולם גורל המשפחה שלי ושלי דווקא כן.

על כן, אשמח לקבל תשובה קונקרטית לשאלה זו.

eran4x4
03-02-10, 17:19
קונקרטית

בלי לזלזל

לשאלותת קיטבג מקבלים תשובות קיטבג....

אתה בעצמך מבין שהתשובות לא רלוונטיות אז למה לשאול את השאלות....

trevwells99
03-02-10, 17:42
הרושם שלי מהאשכול הקודם (והראשון שלי) היה שיתאפשר כאן דיון רציני, בשונה מתרבות ה"יהיה בסדר" / "סמוך" הנהוגה במקומותינו בד"כ. אם טעיתי אני מצטער על כך.

eran4x4
03-02-10, 17:46
הקיטבג התיחס לדיון עם היבואן...

תתחיל מלבדוק איכן ממוקמים חישני הכריות (בד"כ על קיר האש) ועכשיו תבדוק כמה הפגוש (משקלו) יכול להשפיע על התאותה של הרכב בתאונה - כאשר מישהו רומה למצוא סיבה למה לו - מאוד קל.

את היצרן אני יכול להבין בעיקר במקרה של פגיעה בהולך רגל ותביעה נגד מתקין הכננת שהחמירה את הנזק

לך תוכיח כן או לא....

דרור ברלי
03-02-10, 18:01
מר טרבור, אתה על הקצה. דיר באלאק.

כמו שכבר נרמז לך - אם תשאל שאלות בסגנון קיטבג, אלה גם התשובות שתקבל. ואם אתה כל כך מנוסה, אולי אתה יכול ללמד אותנו דבר או שניים ולא לאתגר אותנו בשאלות הקיטבג שלך.

ובנימה פחות מתלהמת - אני חוזר בפעם השנייה (מרוב עצבים לא קראת את זה כנראה) :
- אני לא שמעתי על התקני כננות שפגעו בפעולת כריות האוויר, אבל מה אני מבין. אולי אני טועה.
- לאף אחד כאן, למעט יצרני הפגושים ונציגיהם בארץ אין מידע אמין לגבי תאימות ו"ידידותיות" של פגוש נושא כננת מדגם כזה או אחר לכריות האוויר ברכב כזה או אחר. מין הסתם אף אחד מאיתנו לא ינסה זאת הלכה למעשה כדי לקבל תשובה, נכון?.....
- יש לך ספק לגבי פגוש מסוים? המתקין שלו לא אמין בעיניך, לא מספק לך תשובות שיניח ואת דעתך? ביסודיותך כי רבה, בדקת באתר היצרן בחו"ל כדי לקבל מידע ועדיין נותרו "חורים" גדולים באינפורמציה שאתה מחפש? אל תרכוש אותו.
- לגבי התקנה בתוך פגוש מקורי: שוב, אין לי או לאף אחד אחר כאן מושג אמיתי ואמין לגבי השפעת חיתוך הפגוש והסרת חלק מהמילוי המקורי שלו (אימום עשוי קלקר בחלק מכלי הרכב החדישים - טויוטה לנדקרוזר פראדו 150 החדש, למשל) לטובת התקנת כננת בתוכו, על תיפקוד הפגוש וכריות האוויר בתאונה.
נושא הרישוי שאתה כל כך ממעיט בו ורגוע לגביו, הוא בעל משקל רב בישראל. כל קומבינות ההתקנה בתוך הפגוש המקורי וכו' וכו/ נולדו קודם כל כדי לתת לחזית הרכב מראה כמו-מקורי, שלא יעצבן את עיני הבוחנים במכוני הרישוי. אני מבטיח לך שאף אחד ממתקיני הכננות המורשים בארץ לא עורך ניסויי ריסוק כדי לוודא שהפגושים מתפקדים כתקנם לאחר החיתוכים שבוצעו בהם.

ואני חוזר בפעם השניה על הצעתי לגבי כננת ניידת.

YoavR
03-02-10, 18:49
כולנו יודעים שבזמן תאונה חזית הרכב צריכה לקרוס. ברגע שאתה מתקין פגוש פלדה אתה משנה את קצב הקריסה של חזית הרכב וכך עלול להשפיע על הקריאה של חיישני התאוצה שמפעילים את כריות האויר. חלק גדול של פגושי ARB וגם TJM עברו מבחני ריסוק ומוגדרים AirBag safe.

התקנה של פגוש מייצור מקומי משפיעה בהכרח על תפקוד כריות האויר.
למעבדה לרכב בטכניון ובמכון התקנים אין את הכלים לבדוק זאת.

לאף אחד אין תשובה מה ההשפעה של התקנת כננת בפגוש מקורי מהסיבה שאף אחד לא בדק.

מניסיון, במשרדי המחוקק לא יושבים אנשי מקצוע והשיקולים של מחוקקי החוקים ומתקני התקנות רחוקים להיות מקצועיים. Sad but True

בשביל להיות מתקין מורשה ע"י משרד התחבורע ממש לא צריך הרבה...
הקריטריונים בשביל להפוך להיות מתקין מורשה ע"י היבואן הם בעיקר מסחריים\פוליטיים.

-->