PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית צידנית - מחפש מבודד תרמי יעיל

mixael
09-02-10, 01:23
אני מעוניין לבנות ארגז מבודד שיחזיק טמפ' קבוע במשך יומיים לפחות של טיול במדבר.
כל הצידניות הפשוטות משאירות אותי בסוף היום הראשון עם שלולית מים קרירה במקום קרח.
פתרון של מקרר 12V לא מתאים, הן מבחינת נפח פנימי, והן מבחינת תקציב. ה"צידנית" אמורה להיות יעילה ביום קיצי כשהיא זרוקה בארגז של טנדר פתוח.

חשבתי על ארגז עץ גדול (תחמושת או בניה עצמית), ארגז קלקר דק בתוכו, ודיפון של חומר בידוד איכותי ביניהם. השאלה מה חומר הבידוד המומלץ, ואיפה אפשר לקנות אותו בכמות לא מסחרית?

כל פתרון יצירתי אחר יתקבל בברכה, כמובן

omri_t
09-02-10, 07:12
פיליאוריטן מוקצף והרבה.
פעם היו ארגזים להטסת מנות דם.
היו בנויים מפיברגלס בפנים ובחוץ. בניהם שכבה גדולה של פוליאוריטן בהקצפה.
נפח הארגז הפנימי לא היה גדול במיוחד, החיצוני כן.
מחזיק בשר קפוא יומיים וגם שלושה בכיף.

עירא
09-02-10, 11:15
http://www.engineeringtoolbox.com/thermal-conductivity-d_429.html
טבלה עם מקדמי מעבר חום של כל מני חומרים נפוצים. קלקר = Styrofoam פוליאוריטן מוקצף = Urethane foam. (אתה רוצה את החומר עם המקדם הנמוך ביותר.)

אל תשכח דבר חשוב, חום עובר בשלוש "דרכים":
1. הסעה
2. הולכה
3. קרינה

אתה תיתן מענה רק לדרך אחת (הולכה). תסתכל על דברים שמבודדים אותם (נניח דד או קירות של בית) ותראה באיזה דברים נוספים משתמשים על מנת להתמודד עם הדרכים האחרות של המעבר חום.

המשוטט
09-02-10, 11:32
אם אתה עושה זאת למען חדוות היצירה אז בכיף שיהיה לך

אם לא חפש את הסידרה הזו של קולמן http://home.shop.ebay.com/i.html?_nkw=Coleman+6-Day+Ultimate+Xtreme++Cooler+&_sacat=79691&_trksid=p3286.m270.l1313&_odkw=&_osacat=79691

ימים של קרח מובטחים - כמובן אם שומרים על המכסה סגור

אביחי

ש01
09-02-10, 15:47
באזור התעשיה של נתניה ברחוב הבונים (אם אינני טועה) במבנה בצבע כתום (צד דרום של הכביש) יושבת חברה העוסקת בייבוא ושווק תוספי תזונה לקופ"ח, בתי אבות וכד' (אינני זוכר את שמם).
קיבלתי מהפ פעם שתי צידניות קלקר עבות במיוחד (כ-10 ס"מ) וקרחומים עם מילוי חומר טרמי ולא מיים.
הקרחומים לאחר יומיים בצידנית רגילה (באחד הטיולים) שמרו כל השיפודים קפואים !
נסה להגיע עליהם בהזדמנות, אולי יתמזל מזלך.
חוצמזה - חברת צינדלה בראשון (בניין איילון - אז"ת ראשון מערב) - מתמחים בצידניות, קרחומים ובידוד.

mixael
10-02-10, 00:11
שלום ותודה על ההתייחסות

אם אתה עושה זאת למען חדוות היצירה אז בכיף שיהיה לך

אני לא עושה את זה בתור ריפוי בעיסוק, אלא בשל צורך בארגז קירור זול, לא שביר ויעיל. אין לי כל צורך בפטנטים של ידיות, גלגלים וכיו"ב. אבל אם אתה אומר שהמוצרים של COOLMAN מחזיקים טמפ' טוב לא אשלול את האפשרות לקנות אחד כזה אם אמצא בארץ במחיר סביר. (באיי ביי רובם לא נשלחים מחוץ לאמריקה)

[אל תשכח דבר חשוב, חום עובר בשלוש "דרכים":

3. קרינה

אתה תיתן מענה רק לדרך אחת (הולכה). .
אכן אין לי מה דרך להתמודד עם הסעה, למעט אי שימוש בתוכן ה'מקרר'...

באשר לקרינה - קיים חומר בידוד לגגות רעפים, שבנוי משכבות של ניילון ואלומיניום (או משהו דומה לרדיד אלומיניום, מבריק ומחזיר אור/קרינה), ובועות אויר ביניהם. על גגות הוא דווקא מאוד יעיל, והוא מונח מתחת לרעפים.

האם חלק מקרינת השמש יכולה לחדור דרך שכבה של רעפים, או עץ במקרה של ארגז? שכבה של חומר כזה יכולה לתת לי משהו משמעותי לדעתך?

באשר לקרחומים, ראיתי כמה מצועצעים שה"נוזל התרמי" שלהם הופך לעיסה חמימה בערך באותה מהירות כמו קרח רגיל. אנסה לברר עם החברה הזו מה יש להם להציע.

eran4x4
10-02-10, 09:59
צידנית שחשופה לשמש ורוח תסבול מאיבוד קור.

חשוב לכסות את הצידנית

שמיחת "פוך" ישנה שעוטפת את הצידניות כאשר הן לא בשימוש גם ביום וגם בלילה מאפשר לקור להישמר ולקרח לשרוד.

פתרונות אחרים אתה עולה משמעותית בנפח בכדי לקבל תמורה דומה (היתרון של השמיכה הוא שהנפח שלה דינמי - אז איפוא שהיא צמודה לדברים אחרים שבד"כ גם יקטינו את "אובדן הקור" היא נדחסת ובמקומות שחשוב שיהיה נפח בידודי היא משרתת את המטרה).

ש01
10-02-10, 17:00
באשר לקרחומים, ראיתי כמה מצועצעים שה"נוזל התרמי" שלהם הופך לעיסה חמימה בערך באותה מהירות כמו קרח רגיל. אנסה לברר עם החברה הזו מה יש להם להציע.[/quote]

קרחומים אלו ממש לא.
החברה נקראת ג'נמדיקס כמדומני.
קבלתי מהם עקב קשרי ספק-לקוח שהיו לי איתם בעבר.

Gilad
13-02-10, 01:56
צידניות מקצועיות -http://www.blanco.de/contens/shared/data/pdf/cs_ca_pdf/blanco-blt-08-e.pdf

הן לא זולות, אם רלוונטי צור אתי קשר

גלעד

-->