PDA

צפייה בגרסה מלאה : היכן נכון לקבוע נקודות עיגון וכיצד להשתמש בהן כהלכה ?

נדב42
28-02-10, 13:14
הי,

אני אמנם כבר מעל 20 שנה ממונע בשטח (סיקס אחד, 3 ויטארות ו-3 אופנועי דו"ש), אבל לשמחתי אין לי כמעט נסיון בחילוצים. מעולם לא נתקעתי ומאחר ואיני חובב בוץ אלא סלעים, הרי שכמעט מכל מצב אפשר לצאת באמצעות הפעלת המוח ומקסימום קצת מע"ץ, וחוץ מזה אני די פחדן ...

יש לאחרונה הרבה באזז מסביב לחילוצים, אז ברוח העדר הצטיידתי גם אני בסט רצועות ושאקלים, ואז גם התחלתי לחפש ולקרוא כיצד נכון לחלץ, ונותרו מספר סוגיות שלא ניתן להן מענה (או שאני לא מצאתי) כפי שאפרט. אני לא מצפה לקבל פה מדריך שלם ומסודר וגם וויסקי ריכז את זה יפה, אלא רק השלמות נקודתיות.

1. למה אומרים שלא טוב למשוך מוו-הגרירה ?

2. כאשר קיים וו גרירה עם קורת רוחב ("מגן פגוש") שמתחבר לקורות האורך של הרכב, האם נכון לקבוע נקודות עיגון בקצות קורת הרוחב (בקו אחד עם קורות האורך) ?

3. כאשר הרכב לא "יושב" על המרכב אלא מחליק, האם לא עדיף למשוך אותו מהסרן ? האם זה תופס גם במתלים נפרדים (מהמשולשים) ?

4. כאשר אני מושך רכב אחר, האם לא עדיף ברכב שלי למשוך מהסרן ולמנוע את המאמצים על המתלים ?

5. כאשר מושכים רכב מ- 2 נקודות עיגון (ע"י רכב מושך אחד), ונניח גם למחלץ וגם למחולץ יש 2 נקודות עיגון, מהי הדרך הנכונה לחבר את הרצועות (נניח באופן לא היפותטי שיש לי 3 רצועות: 2 של 5 מ' ואחת של 8 מ', ושאקלים ככל שנדרש, ואם נחוץ עוד משהו, פרטו.) ?

6. איפה כן נכון לקבוע נקודות עיגון (לצורך הדיון, בויטארה - שלדת סולם)

7. כל עוד לא ארגנתי לעצמי נקודות עיגון הולמות, יש לי ברכב מקורית אחת מקדימה ואחת מאחור - מרותכות (ריתוך בריא) לקצה קורות האורך, ובנוסף וו גרירה עם קורת רוחב. במי מהן עדיף להשתמש לחילוץ ?

8. כאשר משתמשים ברצועות חילוץ לא אנרגטיות, האם יש סכנה בהפעלת כננת ידנית אם רצועה נקרעת (ברור לי שעם האנרגטית זה מסוכן מאוד), מאחר וחייבים להימצא ב-"קו האש" של הרצועה ?

אשמח לקבל הסברים לתשובות ע"מ להחכים ולהבין.

תודה,

נדב.

דרור ברלי
28-02-10, 13:25
המיקום הטוב ביותר לנקודות משיכה (עבור חילוץ) הוא קצה קורות השילדה.
נקודות העיגון המקוריות בויטארה (ובעוד רכבי שטח קטנים) מיועדות לעיגון הרכב למובילית, לאו דווקא לחילוץ.
בזמן חילוץ מתפתחים מומנטים אדירים ופתאומיים שיכולים לקרוע נקודות עיגון כאלה. במקרה של ריתום לוו הגרירה, חילוצים ב"מכות" יכולים לגרום להתעוותות קורת הרוחב אליה הוו מחובר.

נדב42
28-02-10, 13:49
המיקום הטוב ביותר לנקודות משיכה (עבור חילוץ) הוא קצה קורות השילדה.
נקודות העיגון המקוריות בויטארה (ובעוד רכבי שטח קטנים) מיועדות לעיגון הרכב למובילית, לאו דווקא לחילוץ.
בזמן חילוץ מתפתחים מומנטים אדירים ופתאומיים שיכולים לקרוע נקודות עיגון כאלה. במקרה של ריתום לוו הגרירה, חילוצים ב"מכות" יכולים לגרום להתעוותות קורת הרוחב אליה הוו מחובר.

קודם כל, אין מצב שתתפוס אותי מחלץ במכה, הויטארה עדינה מדי לדברים כאלו וזה מועד לנזקים כבדים.

לגבי נקודות העיגון המקוריות, הן מרותכות לקצה קורות האורך באופן שנראה מאסיבי למדי, אבל הטבעות עצמן לא עבות כמו שאקל סטנדרטי. אנסה להעלות צילום בהזדמנות.

בכל מקרה, עד שאתארגן אחרת, במידה ויעלה הצורך, לאן עדיף לי לחבר ?

האם יש לקנות נקודות עיגון שמתחברות לקורות האורך ? האם עדיף לרתך או להבריג לקורה ?

תודה,

נדב.

whisky
28-02-10, 15:05
נדב,

וואוו כמה שאלות?

אני אנסה לענות על פי מה שאני יודע ולמדתי, אבל הניסיון שלי כמו של הרבה אחרים כאן הוא מוגבל. למרות שפניתי יותר מפעם אחת ללב של אלו כאן שיש להם ניסיון אמיתי בחילוצים כדרך חיים, הם עדיין לא מוכנים לשתף אותנו בידע שלהם, עד שהם יואילו בטובם, זה ממעט הניסיון שלי וקצת ממה שלמדתי וקראתי.

המיקום הנכון לאוזני גרירה (נקודות עיגון) הוא בשתי קצוות קורות האורך (זה עונה על שאלה 2 שלך). החיבור שלהם עדיף שיהיה ניתן להסרה (הברגה עדיף) ולא ע"י ריתוך, גם בגלל שהחימום שלהם לא יהיה בריא לשילדה (אלא אם עושה אותו מישהו שיודע מה הוא עושה) וגם כדי שניתן יהיה להחליף אותן.

השימוש בוו הגרירה כאוזן גרירה נחשב פחות טוב כמו שדרור ציין בגלל שהמשיכה מנקודה אחת יכולה לעוות את קורת הרוחב (גם אם זו קורה של הוו ספציפית ולא אחת מקורות הרוחב של השלדה) כשהיא תתעוות היא יכולה בתורה להמשיך לעוות את שאר חלקי השילדה. באופן עקרוני, עדיף לרתום את הרכב (המחלץ והמחולץ) לשתי נקודות ריתום לכל רכב, ככה גם מפזרים את העומסים על האוזניים, על השילדה, על הטומבון על הכל לשניים.

בפועל, רואים הרבה פעמים אנשים רותמים את המחלץ לוו גרירה, ב90% מהפעמים לא קורה כלום, או שמה שקורא לא נראה בעין בלתי מזוינת.

לגרור מהסרן, באופן עקרוני, אין לי תשובה מלומדת מספיק בשבילך, אף פעם לא בדקתי את הנושא, וגם אף פעם לא שאלתי אף אחד, השאלות שעולות לי לראש הן; 1. האם הסרן בנוי לעומסים כאלו מהמיקום הזה? 2. האם המתלים בנויים לעמוד בעומסים בצורה כזו בעצם אתה מושך את הסרן קדימה או אחורה על ידי כוחות שאני לא יודע אם הוא בנוי להם (זה בעצם כולל את המיתלים אבל גם את הדרייב שאפט שילחץ מהלחץ על הסרן, מוט רדיוס...)?

לגבי מה עדיף כרגע, זו שאלה שאף אחד לא יכול לענות לך באמת, למה? כי השאלה היא כמה טוב מורכב הוו שלך וכמה חסונה האוזן גרירה הקיימת. בלי קשר, אם יש לך רק אוזן גרירה אחת אז מבחינת הכוחות המופעלים בחילוץ עדיף להשתמש בוו הגרירה, משיכה באמצעות אוזן בצורה לא סימטרית מכבידה על ההיגוי הרכב המחלץ והמחולץ, ההכבדה על ההיגוי מתלווה גם בהכבדה על יכולת הרכבים למשוך ולהימשך שלא בקו ישר ויוצרת איבוד של כוח מהרכב המחלץ לטובת החילוץ לעבר כיוון הרכבים. כל זה כמובן תלוי גם בשאלה של מה עדיף אוזן או וו שניסיתי לענות עליה קודם.

כבל, רצועה, כל אביזר דומה גם אם אינו כבל אנרגוקינטי אוגר בתוכו אנרגיה בעת המתיחה שלו בזמן החלוץ, זה כולל גם כבל שמחובר לכננת ניידת, גם רצועה שמחוברת להי ליפט, כולם מסוכנים, כולם עלולים להצליף (יותר נכון כולם יצליפו) צריך לשים לב לא להגיע למצב שבו הם עלולים להיקרע, אם מגיעים למצב כזה לעצור הכל ולהתחיל לשחרר בעדינות (גם השחרור יכול להיות מסוכן, לפני שמשחררים לשים אבנים מתחת לרכב המחולץ כדי שבשחרור לא יישתחרר מאיזה אבן יפול וימתח את הכבל יותר ממה שהיה מתוח קודם). שתי דרכים לסייע להימנע מהצלפה כזו: 1. פורסים שמיכת סקבייס על הכבל היא מונעת בקצת את ההצלפה (פחות עדיף). 2. לכרוך מסביב לכבל/רצועה חבל (בעדינות) לא חבל מתוח אלא חבר רפוי לקשור בשני הצדדים לכבל/רצועה זה גם אמור למנוע את ההצלפה. (שתי הדרכים היו מקובלות בקורס שעשיתי בצבא לכן גם דובר על שמיכת סקבייס).

לבסוף, קראת את הספר של אבירם? אם אין לך עדיין ואתה מאיזור ירושלים, אתה מוזמן להשאיל אותו.

whisky

nirs
28-02-10, 15:14
אני ממליץ בחום:
1. להצטרף לקורס חילוץ (של אבירם ברקאי או דומיו) שם תתרגל חילוצים ותקבל תשובות על כל שאלה שתעלה.
2. לקרוא ולהוסיף לערכת החילוץ ספר על חילוצים (אני שוב ממליץ על זה של אבירם).

eran4x4
28-02-10, 20:12
אין קשר לרצועה או חבל אנרגוקינטים וחילוץ בעזרת כננת כלשהיא.....

1. לא יעבוד.

2. מסוכן רצח!

בזמן המתיחה הרצועה תדרך - ובגדול יהיה לא מאוד לא פשוט להוריד ממנה את המתח....

לגבי נקודות עיגון - עדיף כאמור בהברגה כאשר הכוח פועל לא על הברגים אלה הברגים מעדקים משתח מתכת אל קורת השילדה והחיכוך בין המשטחים עליו מופעל העומס \ כוח המשיכה.

תבדוק את האופציה לחבר נקודות עיגון לשני הקצוות של הקורה של וו הגרירה (בהנחה שהיא מעוגנת כראוי לשלדה).

גרירה מסרן מצוין כל זמן שאתה בטוח שלא יגרם נזק לצינורות וכבלי בלם וכדומה
הגרורה נעשית קרוב לגלגלים ובצורה מאוזנת ע"י שני קצוות הסרן. וכמובן כל זמן שיש לך גישה נוחה לסרן (בוץ....).

לגבי צורת העיגון - רצועה קצרה על כל רכב מחוברת לשתי הנק. הרצועה הקצרות מושחלות דרך הלולאה של הרצועה הארוכה.

שים לב שאם הרצועות הקצרות קצרות מידי - ההן יכולות להפעיל עומס מטורף על השילדה שיגרום לשתי קורות האורך לגלות חיבה וקירבה אחת לשניה.... (הסבר רפטים בספר של אבירם).

whisky
01-03-10, 09:57
אין קשר לרצועה או חבל אנרגוקינטים וחילוץ בעזרת כננת כלשהיא.....

ערן אני מודה לך על ההבהרה,

אם לא הייתי ברור, לא משדכים בין כבל אנרגו קינטי לכננת. הכוונה שלי הייתה שבזמן עבודה על כבל כננת (או כל כבל אחר לצורך העניין) גם הוא נמתח ואם הוא נקרע גם הוא עלול להצליף.

שוב תודה על ההבהרה.

יריב

מתחת לשמיים
04-03-10, 17:02
ערן אני מודה לך על ההבהרה,

אם לא הייתי ברור, לא משדכים בין כבל אנרגו קינטי לכננת. הכוונה שלי הייתה שבזמן עבודה על כבל כננת (או כל כבל אחר לצורך העניין) גם הוא נמתח ואם הוא נקרע גם הוא עלול להצליף.

שוב תודה על ההבהרה.

יריב
הי קראתי את התכתובת.
רוב הדברים נכונים אכן ריתום לוו הגרירה לא רצוי הייתי אפילו אומר אסור
וו הגרירה מחובר באמצע קורת רוחב וזו מחוברת בקצה הקורות (שלדה)
אתה לא יודע לחשב בקילוגרמים כמה התנגדות יש לחילוץ וכמה משקל נופל על וו הגרירה
וו הגרירה מיועד לגרירה של נגררים בלבד ובמקרים אלה ידוע בדיוק כמה הם שוקלים (רשום ברשיון הרכב של הנגרר משקל כולל כמובן ודבר נוסף שרשום שם זה איזה רכב רשאי לגרור אותם זה לא סתם אלא חישובים של מהנדסים שקבעו את ההגבלות
בחזרה לעניינינו
העמסה על וו הגרירה עלולה לכופף את מוט הרוחב וכשזה מחובר לקצה של השלדה זה עלול לגרום לכיפוף השלדה (כן עד כדי כך)
הריתום הנכון הוא ל-2 אוזניים שמתחברות אחת לכל קצה של השלדה (צריך להתקין 4 , 2 מקדימה ו2 מאחורה)
ובשום פנים ואופן לא לרתך לשלדה זה אסור ומסוכן
ישנם מתקינים מורשים לעניין הזה (בכדי לא להכניס פרסומת באתר צור עימי קשר [email protected] ואמליץ לך על כאלה)
איך לרתום? רצועה קצרה מאוזן אחת לשניה שאקל במרכזה ואליו מחובר כבל או רצועה ארוכהוכמובן שזה נכון גם לרכב המחלץ וגם לרכב המחולץ.
לגבי אנרגוקינטי סכנת נפשות מסוכן גםלבני אדם וגם לרכב
לגבי ההצלפות אוהוהה דיר באלק יש כללים ברורים מאוד לגבי כמה קרוב מותר להיות (פשוט אסור להיות שם )שלח לי מייל ואשלח לך תמונה שממחישה (פשוט לא יודע איך להעלות את הקובץ פה )

22236

לגבי הקורס הזה בצבא שדובר עליו פה בצ'ט- אני הייתי אחד המדריכים שם ומעביר סדנת חילוץ לג'יפאים גם היום (באופן פרטי) לא אכניס פרסומת פה באתר אבל אם תיצור איתי קשר אשמח לשלוח לך עוד מידע

מתחת לשמיים
04-03-10, 17:35
טוב אני רואה שכן הצלחתי להכניס את הקובץ עם התמונה לגבי אזור סכנה בעבודה עם כבלי פלדה:D
אשמח לייעץ בעניינים מקצועיים בנושא חילוץ
אני שירתתי בצבא כמדריך בקורס חילוץ וגרירה (קורס שמכשיר נהגים לקבלת רשיון לגרר, דרך חילוץ בשטח של ג'יפים, משאיות ועד טנקים)
משמש עד היום כנהג חילוץ וגרירה במילואים (יותר מ20 שנה)
מעביר סדנת חילוץ מאוד מקצועית ומאוד חויתית מלאה בתרגולים לבעלי רכבי שטח
בקיצור דבר איתי [email protected] אשמח לעזור

מתחת לשמיים
04-03-10, 17:47
טוב עוד כמה קבצים מצורפים
להמחשה

eladst
04-03-10, 19:04
אם כל כך רע לחלץ בעזרת וו הגרירה איך אתם מסבירים את הכננות הנשלפות שמחוברות בדיוק באותו האופן ולפעמים גם באותו רסיבר ממש?
אשמח להחכים וללמוד עוד משהו.

דידו
05-03-10, 14:31
אם כל כך רע לחלץ בעזרת וו הגרירה איך אתם מסבירים את הכננות הנשלפות שמחוברות בדיוק באותו האופן ולפעמים גם באותו רסיבר ממש?
אשמח להחכים וללמוד עוד משהו.

כאשר מוסיפים קורת רוחב לצורך וו הגרירה או הרסיבר - אין שום בעייה למשוך מהוו

כל זמן שהמשיכה לא מבוצעת מהקורה הרחבית שצריכה לשמור מרווח ומקבילות בין קורות השילדה- אין בעייה.

-->