PDA

צפייה בגרסה מלאה : נוהל החלפת מנוע

איציק - 4X6ZH
25-03-10, 19:11
משרד התחבורה הוציא עדכון להוראת נוהל מספר 85 מיום 30 בינואר 2007 - בדיקה ורישום של החלפת מנוע. העדכון מיום 24 בפברואר 2010 ומיועד למנהלים מקצועיים במכוני הרישוי. במסגרת שיפור השירות הניתן לבעלי הרכב שברכבם הוחלף מנוע, הוחלט במשרד התחבורה לעדכן את הוראת נוהל מס' 85 מ-30 בינואר 2007 המתייחסת לבדיקה ורישום של החלפת מנוע. הוחלט לאפשר למכוני הרישוי לרשום החלפת מנוע גם של מנועים שדגם המנוע וההספק שלו שונים מהרישומים ברישיון הרכב, אך התוצר, הנפח וסוג הדלק זהים לדגם המנוע המקורי (על פי נתונים הרשומים במאגרי מידע שאושרו על ידי משרד התחבורה או נתוני יצרן). בכך מתבטל הצורך להגיע לעמדה מספר אחת בחלק מהמקרים כדי להסדיר את רישום החלפת המנוע ברישיון הרכב. עוד הוחלט, כי כל החלפת מנוע ברכב תחייב בדיקת זיהום אוויר למנוע המוחלף, גם אם ההחלפה בוצעה שלא במסגרת המבחן השנתי.

http://apps.ns-systems.com/megamotor/images/UL240756/POOL/5240.jpg

משרד התחבורה החליט לאפשר למכוני הרישוי לאשר החלפת מנועים שפורקו מרכב אחר. זאת בנוסף לאישור החלפת מנועים מיבוא (שמכוני הרישוי רשאים לבצע את החלפתם עוד משנת 1999), ובתנאי שהמנוע שפורק מהרכב האחר זהה למנוע שהיה מותקן ברכב שבו רוצים להתקין את המנוע מבחינת התוצר, הנפח, ההספק וסוג הדלק. בהתאם להוראה זו ניתן יהיה לאשר החלפת מנועים מיובאים (חדשים ומשומשים) שיש לגביהם רשומון יבוא, וכן מנועים משומשים שפורקו מרכב אחר. אישור החלפת מנוע יינתן בעת המבחן התקופתי או בכל עת שבעל הרכב יפנה למכון הרישוי. השינוי יבוצע על ידי בוחנים שעברו השתלמות שנערכה על ידי אגף הרכב או על ידי בוחני רכב בעלי כתב הסמכה או על ידי המנהל המקצועי עצמו.
הבסיס החוקי הוא תקנה 381 בתקנות התעבורה: "בעל רכב מנועי וכן מחזיקו יודיעו לרשות הרישוי על החלפת מנוע המורכב ברכב במנוע אחר מאותו סוג."
העדכון המלא במגזין מגה מוסך גיליון 43.

נדב42
25-03-10, 20:36
יש סתירה פנימית בטקסט: מותר להחליף למנוע עם הספק אחר או לא ?

גיא
25-03-10, 23:01
תקרא שוב, מותר הספק אחר ומספר דגם אחר, חייב אותו נפח אותו סוג דלק ואותו יצרן.

זה אומר שעכשיו אתה יכול באופן חוקי להכניס מנוע של באלנו לאוטו שלך. או מנוע של ג'ימני לסמוראי.

טויוטה היילקס יכול לקבל מנוע של D4 גם לדעתי.

UNIX
26-03-10, 00:27
מעניין מאוד העניין הזה
אז אני יכול לקחת סתם דוגמה מנוע 1800 של גולף ולשתול בגולף מנוע 1800 טורבו של איביזה עם הספק כפול?
איפה בדיוק ההגיון ?

mixael
26-03-10, 00:49
חזרתי וקראתי שוב, כדי לוודא שאני לא חולם
מה קרה במשרד התחבורה? פתאום הוא החליט להיות קצת פחות רע?
אכן מקרה מעניין, ולדעתי מומלץ לרוץ לנצל אותו באופן חוקי למהדרין כל עוד הדלתות פתוחות.

איציק, מכוני הרישוי אמורים כבר להכיר בתקנה?

נדב42
26-03-10, 05:51
לגיא: קראתי שוב ואז שוב. אני מביא את שני חלקי הציטוט:

הוחלט לאפשר למכוני הרישוי לרשום החלפת מנוע גם של מנועים שדגם המנוע וההספק שלו שונים מהרישומים ברישיון הרכב, אך התוצר, הנפח וסוג הדלק זהים לדגם המנוע המקורי

...

ובתנאי שהמנוע שפורק מהרכב האחר זהה למנוע שהיה מותקן ברכב שבו רוצים להתקין את המנוע מבחינת התוצר, הנפח, ההספק וסוג הדלק. בהתאם להוראה זו ניתן יהיה לאשר החלפת מנועים מיובאים (חדשים ומשומשים) שיש לגביהם רשומון יבוא, וכן מנועים משומשים שפורקו מרכב אחר.

אז מה תופס ?

UNIX
26-03-10, 10:15
כנראה ששוב נתנו כח לפקידות במשרד הרישוי

sherifon
26-03-10, 12:30
למיטב הבנתי ,זה לא כ"כ פשוט להחליף מנוע באחר .האם המחשב המקורי יודע לדבר עם המנוע החדש או שיש צורך גם במחשב של התורם .האם יש התאמה בין הגיר של המקורי עם המנוע החדש כמוכן גם עינין של סעפת פליטה.יכול להיות שהתקנה מועילה למס רכבים מצומצם שכרגע אני לא מצליח להעלות על דעתי .מ שכן יש לי הצעה לגבי שרשור דביק\נעוץ:מיגוון הרכבים - והמנועים שיכולים להתאים להם עפ"י התקנה ובמינימום שינויים (גיר ,מנוע,סעפת פליטה...) אפשר גם לפרט את השינויים הנידרשים .זה מידע יקר ערך לכל מי שחושב לקנות גיפ משומש ישן ולשתול בו מנוע בריא וחדש .

zerez
26-03-10, 17:40
לגיא: קראתי שוב ואז שוב. אני מביא את שני חלקי הציטוט:

אז מה תופס ?

עד כמה שאני מבין, אם המנוע הוא מפירוק בארץ הוא חייב להיות זהה אבל אם הוא מיבוא אז לא.
אני לא מבין את ההגיון מאחורי זה אבל זה מה שהצלחתי לקרוא בין השורות

joey
26-03-10, 21:25
מכיר את הנוהל , אך כשרציתי להרכיב מנוע של מיצובישי מגנוo ל יונדאי H-1
(אותו מנוע , אותו הספק, דיזל כמובן ומגיע "מאותו הבית " ) לא הסכימו לבצע במכון רישוי
אלא רק בעמדה 1 כולל מכתב מיבואן יונדאי שמאשר זאת
כך שלא הכל נפלא עדיין , וקשה לי להאמין שיסכימו לאשר מנוע בנפח שונה מהמקור

zagi
26-03-10, 21:28
לא מדובר על נפח מנוע שונה אלה הספק ודגם מנוע שונה של אותה חברה , וגם זה לא וודאי .

mi88
26-03-10, 21:35
זאת התקנה 381 (הבאתי את כל הקטע)

סימן י"א: שינויים במבנה רכב
380. שינוי מבנה (תיקון: תשל"ח, תשמ"ה, תשנ"ז)34
(א) לא ישנה אדם מבנהו של רכב אלא לפי היתר בכתב מאת רשות הרישוי.
(ב) אגרה בעד מתן היתר כאמור בתקנת משנה (א) תהיה כמפורט בתוספת הראשונה.
(ג) לא יינתן היתר לשינוי מבנה רכב משא מיושן הרשום ברשיונו כרכב מסחרי רגיל, לרכב מסחרי רכין.
(ד) בתקנה זו, "שינוי מבנה רכב" - לרבות החלפת המנוע במנוע מתוצרת או מדגם אחר, שינוי מבנה הארגז על ידי סגירתו או באופן אחר, שינוי מבנה הסרנים או מספרם והתקנת מכשירים מיוחדים.
381. החלפת מנוע
בעל רכב מנועי וכן מחזיקו יודיעו לרשות הרישוי על החלפת מנוע המורכב ברכב במנוע אחר מאותו סוג.
382. רישום השינוי ברשיון והשימוש ברכב (תיקון: תש"ל, תשס"ה)
לא ישתמש אדם ולא ירשה לאחר להשתמש ברכב שניתן עליו היתר לשינוי המבנה לפי תקנה 380, אלא לאחר שנרשם השינוי ברשיון הרכב כאמור בתקנה 271א ושולמה האגרה החלה על הרכב ששונה.
383. הרכבת רכב מאביזרים
(א) לא ירכיב אדם ולא ירשה לאחר להרכיב רכב מנועי מאביזרים אלא לפי היתר, כללי או מיוחד, מאת רשות הרישוי.
(ב) הוראות תקנת-משנה (א) אינן חלות על הרכבת רכב מנועי, הרשום לפי הוראות הפקודה. שפורק לשם תיקונים.

הינה קישור לאתר שיש בו את הוראת הנוהל המלאה

לחץ כאן (http://www.iga.org.il/garages/procedures.asp) (הנוהל באמצע העמוד "בדיקה ורישום החלפת מנוע")

משה

mixael
26-03-10, 22:34
...מופיע שם נוהל מ2007
איפה באמת מוצאים ברשת את העדכון בנוסח מלא?

BackDoorMan
27-03-10, 10:02
קיבלתי אישור שלשום להתקנת מנוע מה 306GTI6 ב ZX16V הנבדל בהספק ובשינויים מינוריים מהמנוע המקורי.
לקח למחלקת התמיכה מספר שבועות כדי לבדוק את כל הנתונים, האישור הותנה בהרכבת קליפרים קדמיים של ה 306GTI.

mi88
27-03-10, 10:16
לקח למחלקת התמיכה מספר שבועות כדי לבדוק את כל הנתונים

מה הכוונה שהאישור לקח מספר שבועות?

משה

BackDoorMan
27-03-10, 10:22
לאישורים צריך לפנות למחלקה הטכנית של היבואן , האחראי במשרד התחבורה (בזמנו חגי אסף ועכשיו אלכס) בד"כ
חותם על האישור שקיבלת מהיבואן, לא ניתן לעקוף סירוב של היבואן דרך משרד התחבורה.

המנוע המקורי שונה בהספק ולפי אחראי מחלקת התמיכה בלובינסקי, היה צורך לוודא אם השפעת המנוע השונה דורשת שינוי במיתלים ובלמים.
מאחר ולא הייתי בראש מעייניו לקח זמן עד שהבדיקה נערכה, קיבלתי פקס עם טופס בו עלי להחתים
בעל מוסך שבאוטו מותקנים בלמים של האחות הבכירה וזהו.

-->