PDA

צפייה בגרסה מלאה : אחת ולתמיד - שמן גיר GL-5 וסינכרונים בתיבות מודרניות

kd2
29-04-10, 14:55
שלום לכולם...

אני מעוניין להחליף שמן גיר ברנו קליאו 2002, מנוע 1400-16V.
רנו, כצפוי, ממליצים אך ורק על השמן המאוד מיוחד שלהם( Tranself TRJ של ELF ).
אבל הם גם טוענים שהשמן יכול להחזיק לכל אורך חיי התיבה ושלא צריך להחליף אותו, אז אני לא מקשיב להם.
בPDF של השמן הזה מוזכר שהוא "מתאים" ( "Generally meets" ) לתיבות בהן יש סינכרונים
מפליז.
זה לא אומר שבגיר הנ"ל יש כאלה, אבל מצד שני אף אחד לא יכל לאשר לי שאין.
כידוע, ישנה מחלוקת מסויימת(לפחות ברשת) בנושא שימוש בשמן GL-5 בתיבות עם סינכרונים מנחושת/פליז, במיוחד ישנות, ( גופרית, חימום, נחושת גופרתית וכו...)
השמן שך ELF עומד בGL-5 אבל ליד התקן מצויין בכוכבית שהוא "מאושר לשימוש בתיבות של רנו".
אני מעוניין להחליף לשמן GL-5 MT-1 שהוא לא השמן המקורי של רנו ( וולוליין).

האם אני יכול להחליף לשמן GL-5 בראש שקט?
ומה לגבי המחלוקת הזאת באופן כללי?

תודה רבה
ים

asafk
29-04-10, 19:57
לגבי המחלוקת לכאורה, אני לא רואה איפה המחלוקת. שמן GL-5 מחרב סינכרונים מפליז. זה כימיה, לא עניין של דעה. לא סתם רוב יצרני האופנועים וחלק מיצרני הרכב שיש להם תיבות בטכנולוגיה ישנה (לנדרובר) אוסרים חד משמעית על שימוש בGL-5.

אסף.

kd2
29-04-10, 20:08
והאם יש תיבות עם סינכרונים מפליז על רכבים חדשים יחסית, לא בגלל שהטכנולוגיה שלהם מיושנת, אלא
כי זה פשוט ככה ?
מה אני אמור לחשוב עם הקליאו שלי?

reuvenk
02-05-10, 13:52
לגבי המחלוקת לכאורה, אני לא רואה איפה המחלוקת. שמן GL-5 מחרב סינכרונים מפליז. זה כימיה, לא עניין של דעה. לא סתם רוב יצרני האופנועים וחלק מיצרני הרכב שיש להם תיבות בטכנולוגיה ישנה (לנדרובר) אוסרים חד משמעית על שימוש בGL-5.

אסף.

באיזה כלי רכב אסור להשתמש בשמן GL5?
בסמוראי מותר אני שואל גם לגבי הטרנספר והדיפרנציאלים?

kd2
02-05-10, 14:51
העלילה מסתבכת...

החלפתי את השמן ל80W90 של VALVOLINE והגיר העדין של הקליאו פשוט לא אוהב אותו.
הגיר הפך מ"מרגרינה" מרגע ההנעה לקשה מאוד עד להתחממות הגיר.
ההמלצה של רנו היא ל75W80, אבל אני פשוט לא מצליח למצוא שמן כזה במחיר לא אסטרונומי (הקיבולת בגיר הזה היא איזה 3.6 ליטר).

בפורום ראיתי טריק של הורדת הצמיגות ע"י שימוש בדקסרון, מה דעתכם על זה?

מה דעתכם על שימוש בשמן מנוע בגיר במקום שמן גיר?
זה מקובל בלא מעט רכבים ושמן 10W40 נופל לי בדיוק לטווח הצמיגות הזה לפי הטבלאות
http://www.synlube.com/images/viscosity_table_2.jpg

איציק - 4X6ZH
02-05-10, 15:02
במשך שנים רבות היה מקובל להשתמש בשמן מנוע ( ואלה היו הוראות היצרן ) .
בקיץ כאשר חם עברנו לשימוש בשמן80 W90 .
בחורף היה מלחמה להחליף הילוכים אז היינו עוברים לדקסרון .
בקיצור כולם היו מחליפים את כולם .

ואז פתאום יש הוראות יצרן חדשות והשמן כבר לא טוב :roll:

אני לא כותב על איזה רכב מדובר כי זה כמה כלי רכב מכמה יצרנים שונים ולכולם היו אותם הוראות .

איציק

kd2
02-05-10, 15:22
אז מבחינת סיכון לסינכרונים, דהיינו עבודה מול חלקי פליז ונחושת, לא אמורה להיות בעיה עם שמן מנוע SL/SM ?
( אני מנסה לחשוב על חלקי מנוע מהחומרים הנ"ל ולא ממש עולה לי...)
כי אם מהבחינה הזאת, של ההסתברות לנזק לסינכרונים, אין בעיה להשתמש בשמן מנוע - אני מוכן להשתתף בניסוי.

kobiarava
02-05-10, 17:08
לא בדיוק הבנתי מה הכוונה-ניסוי מדעי? חיסכון בהוצאות? אולי כדאי לנסות שמן דגים, לדעתי הוא עשוי להיות בדיוק ברמת הצמיגות הנכונה...
KD, בד"כ אתה הרבה יותר רציני. יש לך ספר מסודר, עם הוראות יצרן, הנחיות לסוג השמן הנכון-מה הבעיה? בהתחלה חיפשת שמן גנרי-תחליפי, השמן בעל התכונות הנכונות היה עדיין יקר לך אז "עיגלת פינה" עם הצמיגות לשמן שהיה לך נוח, ועכשיו אתה מתכוון לנסות לערבב ולמהול, כדי ליצור צמיגות שונה, מבלי להתחשב בריאקציות הדדיות של סוגי שמנים שונים, מבלי לדעת מה תהיה הצמיגות בסופו של ערבוב, שמן מנוע עם שמן גיר עם שמן לאוטומאטים, לא רציני. רוצה זול-לך לפי הוראות היצרן ואל תחליף את השמן בכלל. סביר להניח שעשרות או מאות אלפי רכבים שמקבלים שרות במוסכי היצרן עובדים ככה, ובטח עובדים בסדר. רוצה "להגדיל ראש"? ללכת לפנים משורת הדין? קנה שמן מתאים, גם אם במחיר המתאים, פעם אחת, ואולי תאריך את חיי התיבה או תשפר את עבודתה, מה שבטח לא יקרה אם תתחיל לערבב, למהול ולייצר תערובות שמנים לא מזוהות ולא מוגדרות בתוך הגיר שלך.

שני הגרושים שלי...

בהצלחה-קובי

idanw
02-05-10, 18:46
ים,

לפני כחודש חבר הכניס קליאו 2001 1400 למוסך להחלפת צירייה, על הדרך החליפו שמן (לא ברור לאיזה)
בדיוק כמו שאתה מתאר, הגיר הפך להיות קשה עד להתחממות.
לא היה לי ספר רכב, ולא היה לי מושג שלתיבות של רנו יש דרישות מיוחדות.החלפנו ל 80-90 של AC-DELCO והתיבה חזרה להיות רכה כחמאה.

עידן

kd2
02-05-10, 19:08
קובי,
אתה צודק, ולכן אסביר לך מדוע -

1. זאת לא הפעם הראשונה שאני נתקל בהמלצת יצרן לשמן 75W ולא הפעם הראשונה ש80W90 ממלא את
מקומו בכבוד וללא תלונות ולכן חשבתי לנסות (ע"ע התגובה של עידן מעלי).
הניסוי השתלם בכל מקרה כי השמן שאני מוציא לא ילך לזבל אלא לרכב אחר (ניסן אלמרה), כך שהיה שווה לי לנסות האם אפשר להשתמש בו.

2. לא מוכנים למכור לי את השמן של רנו במוסכי היבואן אלא אם אחליף אצלם. זאת סחיטה שאני לא מוכן לקבל.
ובכל מקרה מחייבים אותי שם על איזה 60 ש"ח לליטר של שמן חצי סינטטי !

3. אני מפסיק להקשיב להוראות היצרן/יבואן כשהוא טוען -
שלא ניתן להשתמש בשום שמן, גם אם בצמיגות 75W80 שהוא לא זה של ELF.
ושהשמן החצי סינטטי של ELF לא דורש החלפה לעולם !!!
( תסכים איתי שזה טימטום ממדרגה ראשונה)

בסביבה הקרובה שלי לא מצאתי שמן 75W80 (אשקלון עד ב"ש- אם למישהו יש המלצה למקום אני אשמח) למעט אחד שטוענים שהוא לא משהו בכלל (של ESSO).
נשאר לי - או לקנות משהו שספק מתאים של סונול או פז בתחנות דלק ולשלם עליו מחיר מופקע, או לנסוע לטייל הרבה במרכז בתקווה למצוא (!!!) שמן מתאים ולשלם עליו מחיר מופקע (מעל 200 ש"ח לגלון) ,לשלם על הדלק ולהפסיד יום שלם על זה.

האופציה האחרונה היא בהחלט יישימה, אבל אני כנראה מהדפוקים האלו, שמוכנים לנסות משהו
כזה ( עזוב דקסרון - אני מדבר על 10W40), רק כדי להראות שזה יכול לעבוד ושהחלפת שמן
גיר בקליאו לא צריכה לעלות מעל 200 ש"ח.

עידן, השתמשתי בAC DELCO כדי לנקות את התיבה מהשמן הישן (http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?t=317875&highlight=%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%90%D7%95 +%D7%92%D7%99%D7%A8) , פשוט כי עמד לי בבית גלון כזה הרבה זמן.
המצב איתו היה סבבה ולכן חשבתי שאני יכול להחליף ל80W90 איכותי יותר ללא בעיה.
משום מה עם VALVOLINE 80W90 המצב קשה יותר והוא אמור לכאורה להיות שמן טוב יותר.

תודה רבה לכם.

shmulikbg
02-05-10, 19:32
2. לא מוכנים למכור לי את השמן של רנו במוסכי היבואן אלא אם אחליף אצלם. זאת סחיטה שאני לא מוכן לקבל.
ובכל מקרה מחייבים אותי שם על איזה 60 ש"ח לליטר של שמן חצי סינטטי .

דבר איתי, אולי אוכל לעזור לך.
052-3934643

asafk
02-05-10, 21:43
שמן גיר איכותי 75W80 עולה באזור ה 90 ש"ח לליטר (שמן של ELF שקניתי לא מזמן בצנטרל). גם ה ATF של לנדרובר הוא GL-4 , הוא 75W80 חצי סינטטי והוא מצויין, אפשר להשיג אצל ג'קי (אוטומיני).

אסף.

landrover
03-05-10, 00:11
ים - רנו מגאן , שנתון דומה , במוסך מורשה טענו שלא צריך להחליף שמן כל חיי הגיר ,
לא האמנתי להם , מצאתי בסוף ספר רכב ברשת (100 עמודים רק על הגיר), הורדתי - וכמובן כתוב שצריך להחליף ...אז לך תבנה מדינה :)

לפי הפרק על הגיר (אמור להיות דומה לזה של הקליאו)

ידני :
TRX 75W 80W

אוטומטי(ים לב שיש שני סוגי שמן ) :

AD4 automatic transmission uses two grades of oil and has two levels.
MECHANISM : ELF RENAULTMATIC D2 (D20104).
In emergency, use:
- MOBIL ATF 220 D (D 20104 or D 21412).
- TEXAMATIC 4011.

FINAL DRIVE: TRANSELF TRX 75W 80W

אני יכול לשלוח לך את הפרק על הגיר אם אתה צריך...

אמיר.

ישי.פ
03-05-10, 00:47
יש שמן 75-80 של BG ממש לא רע ב40 ש"ח לליטר באיזור נתניה
(אני ממלא אותו ב גיר פיזו 206) אני אבדוק בדיוק ואחזור עם הדגם הספציפי..

kd2
03-05-10, 02:06
במקומות אחרים ברשת די סלדו מהשמן של BG, האם בבקרים הגיר מתפקד בסדר?
בעיקר הילוך 1-2?

אמיר, אין לי צל של ספק שההוראה לא להחליף שמן מנותקת לחלוטין מהמציאות.
מעניין רק מי בדיוק שיבש אותה.

כמה השמן של לנדרובר עולה ?
יש לי אפשרות לקנות באזור ה80 ש"ח לליטר- עד הבית, לכן כל מה שמעל זה לא ממש רלוונטי.

שמוליק, תודה, במידת הצורך נהיה בקשר (לא שש לפרנס אותם בכל מקרה).

חיפוש ברשת בנוגע לשימוש בשמן מנוע כשמן גיר העלה את זה-
http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?t=43
(ועוד לא מעט שירשורים שמחזקים)

http://img528.imageshack.us/img528/7646/dsc01074iu3.jpg

huski360
03-05-10, 02:33
חיפוש ברשת בנוגע לשימוש בשמן מנוע כשמן גיר העלה את זה-

אני לא יודע אם זה כ"כ קשור.
מתחות הדו"ג- באופנועי השתי פעימות שמן הגיר נפרד מהמנוע (מן הסתם) ויצרני האופנועים ממליצים להשתמש ב10W40 לגיר, שבו יש מיסבים כדוריים, מיסבי סיכות, מיסבי החלקה ובוקסות מפליז. יש כאלה שחורגים מההמלצה הנ"ל ושמים דקסטרון-3 וכאלה.
אצלי באופנוע לאחר המלצה מבעלים של אופנוע מאותו סוג אני משתמש בדקסטרון-3 וההילוכים עוברים אותו דבר אבל הקלאץ' פריד בהרבה יותר טוב.

תדהר.

kd2
03-05-10, 04:13
שמן ה10W40 שמומלץ - הוא שמן מנוע לאופנועים בלבד ?
כי אם כן, לא בטוח שזה עוזר לי מבחינת ההתאמה לסגסוגות נחושת משום שיתכן שיש בו משהו שונה משמן מנוע לרכב.
לפחות על הנייר, שמן מנוע לאופנוע ושמן גיר לרכב אמורים להיות "טובים יותר" מבחינת היכולת שלהם
לעמוד בגזירה(ירידת צמיגות השמן) שמקורה בעיקר בגלגל"שים ורפידות הקלאץ (אופנוע) ומבחינת היכולת להגן מבלאי (תוספי EP).
הבעיה שאין לי שום דרך למדוד כמה זה נכון, ואם כן, אז מהם ההבדלים מבחינת מרווחי החלפה.

תודה.

YoavR
03-05-10, 05:20
הבעיה שאין לי שום דרך למדוד כמה זה נכון, ואם כן, אז מהם ההבדלים מבחינת מרווחי החלפה.

לדעתי שמן מנוע יעודי לאופנוע זה המצאה שיווקית.
כשהיה לי DR650 הייתי ממלא לו שמן מנוע מינרלי רגיל וזול של מכוניות ללא השפעה על הביצועים ועל אורך חיי המכלולים.

היום יש לי DL650 חדש וב service manual כתוב תחת סוג השמן:
SAE 10W-40, API SF/SG or SH/SJ with JASO MA

בשום מקום לא כתוב "נא להשתמש בשמן יעודי לאופנועים שעולה פי 4...":)

ובלי קשר, לדעתי, לשמן גיר יש איכויות אחרות משמן מנוע. (כמו שאתה ציינת עמידות לגזירה וכו'...) אני לא הייתי מחליף בינהם.

יואב

kd2
03-05-10, 12:25
יואב,

מה שאתה כותב קצת מצחיק...

מצד אחד אתה משתמש בשמן מנוע רגיל - כשמן מנוע וגיר באופנוע שלך (ועוד מקובל לחשוב ששם התנאים קשים יותר),
ומצד שני אומר שלא היית מחליף בין שמן מנוע וגיר.

בכל מקרה זה מידע מאוד שימושי, תודה.

ד ו ר ו ן
03-05-10, 23:02

אסף.

מה זאת טכנולוגיה ישנה?בהיילקס משנת 97 בספר רכב בעברית כתוב שמן גיר GL-5.. הרכב לא מספיק ישן? גם אני לפני החלפה והכנסת עכשיו תהיות . :confused:

asafk
03-05-10, 23:45
טכנולוגיה ישנה זה סינכרונים מפליז.
אם אומרים לך GL-5 , כנראה זה בסדר.

אסף.

kd2
03-05-10, 23:49
מה זאת טכנולוגיה ישנה?בהיילקס משנת 97 בספר רכב בעברית כתוב שמן גיר GL-5.. הרכב לא מספיק ישן? גם אני לפני החלפה והכנסת עכשיו תהיות . :confused:

דורון, חפרתי בנושא בימים האחרונים ונראה שהבעיה עם GL-5 בתיבות ישנות היא בעיקר של תרכובות הגופרית בשמן, שמתפקדות כתוסף מונע בלאי,
עם סוג מסויים מאוד של סגסוגת נחושת שהיה נהוג להשתמש בה בעבר( השם המדוייק רשום לי איפהשהו...).
הרי סינכרונים תמיד היו עשויים ממתכת מהמשפחה הזאת,
כל הסינכרונים שראיתי,וראיתי כמה , היו בגוון נחושת- השאלה איזה בדיוק.
אם כתוב לך GL-5 אז לדעתי אין מה לחשוש. גם כי כתוב, וגם ואף בעיקר כי זה היילקס.
במה משתמשים במורשים?

במסגרת אותה החפירה, נמצא שטענת המפתח (בעצם... הטענה היחידה) כנגד שימוש בשמן מנוע כשמן גיר היא אותם התוספים
שמוספים לשמן גיר( EP = extreme pressure (http://en.wikipedia.org/wiki/EP_additive)) כדי למנוע בלאי בתנאי לחץ נקודתי קשים.
לפי הטענה - פעם בשמני מנוע התוספים הנ"ל הותרו לשימוש בכמויות גדולות ואילו היום, משיקולי
פליטת מזהמים, כמותם ירדה משמעותית ולכן שמן מנוע לא יתפקד טוב כמו שמן גיר.

נשמע הגיוני ואולי אף מסביר את תופעת ה"שמן ייעודי לאופנועים", אבל שוב......
אין לי מושג כמה הדבר נכון, זאת פשוט הפרשנות הכי מפורטת והגיונית שמצאתי.

נסעתי איזה 250 ק"מ מאז החלפת השמן ל80W90 והמצב הולך ומשתפר ככל שהק"מ עוברים.
בהתאם לתוצאות הנבירה ברשת, שיפור במצב ורוח ההרפתקנות אני פוזל לכיוון החלפת שליש מכמות השמן לשמן מנוע 10W40 שנשאר לי מהטיפול ומעקב אחרי התוצאות.
אם לא ילך, נשלם 360 ש"ח על החלפת שמן גיר.

YoavR
04-05-10, 08:03
יואב,

מה שאתה כותב קצת מצחיק...

מצד אחד אתה משתמש בשמן מנוע רגיל - כשמן מנוע וגיר באופנוע שלך (ועוד מקובל לחשוב ששם התנאים קשים יותר),
ומצד שני אומר שלא היית מחליף בין שמן מנוע וגיר.

בכל מקרה זה מידע מאוד שימושי, תודה.

אני שמח להצחיק:D

אני חושב שהשימוש בשמן מנוע באופנועים הוא אילוץ שנובע מכך שבית גל הארכובה והגיר נמצאים באותו חלל.
שים לב ששמן מנוע באופנוע מומלץ להחליף אצל הרוב הגדול של היצרנים אחת ל5K או 6K ק"מ. גם באופנועים מתונים, חלשים ולא ספורטיביים. אני משאר שתכיפות ההחלפה נובעת בגלל הבלאי של השמן בגיר. תהליך החמצון וספיחת הפיח די דומה למה שקורה במנועי פחיות.

למה התנאים באופנוע קשים יותר?
גיר של פחית צריך להתמודד ולהעביר מומנטים גדולים בהרבה מגיר של אופנוע. מה בסופו של דבר יוצר יותר עומסים ובלאי על השמן? מהירות גלגלי השיניים או המומנט שהם מעבירים? אולי מי ממהנדסי הפורום יוכל לפרט?

שמן יעודי לאופנועים זה המצאה של יצרני השמנים. אני לא טוען שזה שמן-נחשים. יכול להיות שהיצרנים באמת מוסיפים כל מיני תוספים ייעודיים למנועי האופנועים אבל עוד לא ראיתי אף פעם יצרן אופנועים שממליץ להשתמש בהם. הדרישה היא תמיד להשתמש בשמן בצמיגות X לפי תקן SAE שעומד בתקני API או JASO ללא הבדל גזע וכמות גלגלים שמחוברים.

עוד דבר, מצד אחד אני גם בעד ניסויים ולימוד עצמי, מצד שני אני מקבל את הרושם מההודעות של כאילו אין לך מה להפסיד. אני ממליץ לך לעושת הרבה שיעורי בית ולבדוק שוב את המסכנות שלך. אני, בעבר, קיבלתי כמות גדולה של שמן סרנים חדש (שיצא מדפנדרים). בלי לחשוב הרבה דחפתי אותו לגיר בגרוטאה שלי. זה נגמר בפרוק ושיפוץ גיר...

בכל אופן בהצלחה!
אל תשכח לעדכן.

יואב

kd2
04-05-10, 09:17
התנאים קשים יותר כי זה גם מנוע וגם גיר וגם קלאץ' - שגם מזהם את השמן וגם עוזר "לגזור" אותו.
ובנוסף סיבובי המנוע הממוצעים גבוהים יותר.
העניין הוא בדיוק כפי שאמרת - שם ממליצים להחליף כל 5-6K וזה עוד דבר שמוריד אותי משימוש בשמן מנוע בלבד.

תראה, בגיר הזה (אתה יכול לראות בשירשור שקישרתי אליו בפורום הטכני בCF) הילוך ראשון עושה רעש
דומה לרעש רוורס, אבל קל יותר. התופעה לא מוכרת לבעלי קליאו אחרים - דהיינו משהו בגלגל"שים שם לא תקין.
לפתוח אותו אני אצטרך מתישהו ב75K הקרובים להערכתי, לכן טיפשי מצידי להשקיע יותר מידי על גיר שממילא
מועמד לשיפוץ/החלפה. זה לא בדיוק שאין מה להפסיד...אבל גם אין יותר מידי להרוויח.
במצב כזה אני מעדיף להחליף BLEND חצי סינטטי כל 25K בעלות סבירה מאשר לשים שמן סינטטי שאמור להחזיק 60K בפי 4 כסף, על גיר שבין כה וכה ימיו ספורים.

אם הגיר היה תקין לחלוטין לא חושב שהייתי משתכנע לבצע את הניסויים הללו.
בהתחשב בנסיבות אני חושב שזה עמדה מצויינת לעשות ניסויי כזה ואולי גם לשבור כמה מיתוסים.
בסך הכל התיכנון לא כזה דמיוני -
60% שמן גיר 80W90
40% שמן מנוע 10W40
שניהם של VALVOLINE.

kd2
04-05-10, 18:56
החלפתי לבסוף ל 3/4 שמן 80W90,
ו - 1/4 שמן 10W40.
כי 60/40 פתאום היה נראה לי הרפתקני מידי...
ההחלפה הייתה של משהו כמו 850CC שמן 10W40 מתוך בערך 3.5 ליטר שמן כולל.

כבר במילוי דרך משפך צר מורגש הבדל ענק בצמיגות.
הגיר תפקד נפלא (!) בנסיעת המבחן, עכשיו מחזיקים אצבעות.

kd2
09-05-10, 11:38
הרבה מידע חדש ומאוד שימושי בדיון מקביל על הנושא בפורום אחר. (http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?t=319040)

-->