PDA

צפייה בגרסה מלאה : רעידות בגרנד 95 במהירות 90 ומעלה

alal
09-06-10, 04:18
שלום לחכמי השבט

כידוע לכם משירשור קודם רכשתי לא מזמן גרנד 95 עם מנוע 4.0
הרכב עבר הגבהה של PROCOMP3000 אצל ארנון
הכוללת בין השאר הנמכת גשר + החלפת שני השפטים הקידמי והאחורי + איזון ושינוי מידות .
לרכב צמיגי BF 50-50 מאוזנים .

כפי שציינתי הרכב מתחיל ויברציה במהירויות גבוהות והתחושה שזה מגיע ממתחת לאוטו.
מבדיקה עם ארנון ישנו חופש בדיפרנציאל הקידמי ,
כאשר האוטו כבוי ב 4X2 +P
השפט האחורי לא זז בנסיון לסובבו עם היד ואילו הקידמי מסתובב כ1/5 סיבוב.
האם זה יכול להיות גורם לרעידה ? או שמה יש עוד אפשרויות? אולי חופש קל בציריות ?

תודה לעונים

אבנר

zik5
09-06-10, 06:24
מנסיוני אם הדרשפט הקידמי הוא ללא קרדן כפול(שני צלבים ביחד בחיבור לטרנספר)יכול בהחלט לגרום לרעידות.
מה גם שלא ברור לי למה היה צורך להנמיך טראנספר בהגבה כזאת...אולי לפצות על חוסר הקרדן הכפול?

sos4u
09-06-10, 07:08
שלום לחכמי השבט

כידוע לכם משירשור קודם רכשתי לא מזמן גרנד 95 עם מנוע 4.0
הרכב עבר הגבהה של PROCOMP3000 אצל ארנון
הכוללת בין השאר הנמכת גשר + החלפת שני השפטים הקידמי והאחורי + איזון ושינוי מידות .
לרכב צמיגי BF 50-50 מאוזנים .

כפי שציינתי הרכב מתחיל ויברציה במהירויות גבוהות והתחושה שזה מגיע ממתחת לאוטו.
מבדיקה עם ארנון ישנו חופש בדיפרנציאל הקידמי ,
כאשר האוטו כבוי ב 4X2 +P
השפט האחורי לא זז בנסיון לסובבו עם היד ואילו הקידמי מסתובב כ1/5 סיבוב.
האם זה יכול להיות גורם לרעידה ? או שמה יש עוד אפשרויות? אולי חופש קל בציריות ?

תודה לעונים

אבנר

תתחיל באלימינציה,
תוריד דרייבשאפט קדמי, ותראה אם רועד, אח"כ אחורי וכנ"ל.

האם הרעידות במהירות קבועה או בכל מהירות שהיא.
בדוק את כל הגומיות שלא באו עם הקיט. [ מתוך הנחה, שמה שהגיע עם הקיט, בסדר]
צודק קודמי, לא ברור למה להנמיך הטרנספר ? האם יש קרדן כפול מקדימה ?

בדוק שוב, את איזון הדרייבשאפט קדמי ואחורי.
האם הוחלף פנהרד קדמי ? מוט מייצב ? בדוק הגומיות !

עדכן בהתקדמות ובהצלחה !

grand
09-06-10, 07:54
פשוט.
לפני ההגבהה היתה רעידה?
אם לא..
מדוע החליפו גלי הינע? במודל 95 הם מצוינים ולאחר הנמכת הטרנספר במעט הם מתאימים באורך.
נסה להחזיר את גל ההינע המקורי הקידמי שלך למקום (אם הוא תקין) ותעדכן.

alal
09-06-10, 11:34
מדובר ברעידה ב 90 קמ"ש ומעלה וכשנוסעים לאט רשרוש דומה לשק עם חלוקי נחל .

השתלשלות העניינים:
1. הרעידה היתה קלה לפני ההגבהה.
2. אחרי ההגבהה בצורה נוראית .
3. אחרי החלפת שני השפטים למידות נכונות (היה צורך לבצע זאת בגלל החלפת הטרנספר ל 5 מצבים) , איזונם והנמכת הגשר הרעידה היא עדינה אבל מעצבנת .
4. ניתוק שפט קידמי מבטל את הרעידה.

תובנות נוספות יתקבלו בשמחה ?

יש לציין שכאשר אני ב 4X4 הדיפרנציאל הקידמי מיילל וכנראה צריך טיפול.
אם כבר צריך לפתוח אותו אז אני שוקל לרכוש נעילה קידמית אוטומטית ולשתול אותה שם ותוך כדי עבודה זו גם לבטל חופשים במידה וקיימים.

מה שמוביל לשאלה הבאה : איזו נעילה אוטומטית הכי רכה מבחינת שיחרור ויחד עם זאת אמינה מספיק ?

גניסלב רונן
09-06-10, 14:50
למרות טרנספר 5 מצבים לא הייתי ממליץ על נעילה קדמית אוטומטית....

השועל
09-06-10, 17:31
אבנר,

הנעילה הקדמית היא האחרונה ברשימה. ממליץ לך לעשות אחורית קודם (אם אין לך).
בכל מקרה, בקדמית שים העילה נשלטת, לא מומלץ אוטומטית ,כפי שרונן כבר רמז לך.

ולגבי הסוגייה שבשרשור, אני מבין שהגעת למסקנה שהרעידה מגיעה מהדרייב שאפט הקדמי או מהסרן הקדמי שלך. אז הבעייה נפתרה או שאתה עדיין בניסויים?

alal
09-06-10, 21:07
לגב הרעידה , עד שאתקן את הסטליטים ואבטל את החופש אני בודק כל מיני מצבי גובה גשר.
נ.ב , הגשר עקום קצת אז אם למישהו יש גשר מתאים אשמח לקבלו !!!

לגבי נעילה קידמית אוטו'

קראתי את המאמר של חנן על נעילות דיפרנציאל.
מנסיונו ועל פי איך שעובדת הנעילה היא לא אמורה להשפיע על המערכת כאשר האוטו ב 2X4 וזאת כי אין לחץ מכיוון הדייבשפט, אולם בעת שילוב 4X4 ההגה מתקשה .

בטרופר הקודם שלי היתה נעילה כזו של "אוזי" והיא עבדה בצורה יוצאת מהכלל במשך 3 שנים עד שמכרתי את האוטו.
ב 4X2 לא הרגשתי בקיומה וב 4X4 ההגה היה נלחם .

שואל שוב , איזו מהניעילות האוטו' אמינה ורכה מספיק מבחינת שיחרור מהיר .

השועל
09-06-10, 21:51
האם היו לך לוקרים ברכבים האלה (מה שנקרא נועלי טבור) בסרנים הקדמיים ?

לגבי עניין הנעילה הקדמית יש לך מגוון רחב של נעילות אוטומטיות: אוזי, לוקרייט, לוקה ,איזילוקר.
ישנם גם כמה נעילות קצת יותר איכותיות ושקטות (יחסית) אבל תג המחיר כמעט כפול : נוסליפ, דטרויט לוקר..

הבחירה היא שלך, כולם בסופו של דבר מתקתקות יותר או פחות. אישית מנסיון פרטי שלי, לא הייתי שם נעילה אוטומטית בקדמית, אבל קטונתי, אתה תחליט מה טוב לך :)

האם יש לך נעילה אחורית ?

sos4u
09-06-10, 22:44
למרות טרנספר 5 מצבים לא הייתי ממליץ על נעילה קדמית אוטומטית....

ממש לא ממליץ
לא תשרוד שם ... או שיילכו הציריות ..מה שיהיה יותר חלש. או מי שיסבול לחץ כבד יותר.
דמיין מצב בו אתה לא צריך נעילה קדמית, כמו בירידה חדה כאשר האף לוחץ מאד כלפי מטה, ואתה צריך גם להפנות את הגה לאחד הצדדים.
הרי אם הנעילה הייתה נשלטת, לא הייתה מפעיל אותה .... ובמקרה שאתה יורד משולב ב LOW, אין לך דרך לבטל אותה ...
הלחץ יכריע את הנקודה החלשה ביותר. בסרן קידמי DANA30 שגם ככה לא משהו ...

גם בסופה / רנגלר , ששוקלים הרבה פחות מאיתנו נגזרים צלבים \ ציריות במצבים כאלה.
אמנם אתה עם מנוע קליל [4L] , אבל הרכב כבד הרבה יותר.

אבל כפי שאמר דני, "אתה תחליט מה טוב לך " , נשמח לשמוע, וללמוד מנסיונך!
כפי שנאמר "איזהו חכם, הלמד מנסיונם של אחרים !!" ,
לא יודע מי אמר את זה אבל בטוח תמצא בגוגל ...

השועל
09-06-10, 23:09
פתאום נפל לי האסימון.

הגשר שלך עקום? אתה יכול בבקשה לצלם אותו ולשים פה בכדי שנוכל להתרשם מהבעייה.

sos4u
10-06-10, 00:19
מדובר ברעידה ב 90 קמ"ש ומעלה וכשנוסעים לאט רשרוש דומה לשק עם חלוקי נחל .

השתלשלות העניינים:
1. הרעידה היתה קלה לפני ההגבהה.
2. אחרי ההגבהה בצורה נוראית .
3. אחרי החלפת שני השפטים למידות נכונות (היה צורך לבצע זאת בגלל החלפת הטרנספר ל 5 מצבים) , איזונם והנמכת הגשר הרעידה היא עדינה אבל מעצבנת .
4. ניתוק שפט קידמי מבטל את הרעידה.

תובנות נוספות יתקבלו בשמחה ?

יש לציין שכאשר אני ב 4X4 הדיפרנציאל הקידמי מיילל וכנראה צריך טיפול.
אם כבר צריך לפתוח אותו אז אני שוקל לרכוש נעילה קידמית אוטומטית ולשתול אותה שם ותוך כדי עבודה זו גם לבטל חופשים במידה וקיימים.

מה שמוביל לשאלה הבאה : איזו נעילה אוטומטית הכי רכה מבחינת שיחרור ויחד עם זאת אמינה מספיק ?

בדקת שהדרייבשאפט הקדמי לא נוגע בגשר ?
במצב נסיעה רגיל לא על הליפט כשהגלגלים משתלשלים למטה ...

ofiredri
10-06-10, 02:38
מצטרף לבקשה של דני לתמונה של הגשר העקום. גשר עקום = זוויות דרייבשאפט לא נכונות . את הגשר אפשר ליישר לבד עם פטיש 5 קילו וקצת אגרסיות :-)

לגבי הרעשים שהזכרת, ממליץ לך לבחון את מצב הצלבים. צלב גמור עלול לייצר ציוץ ציפורים עצבני תואם את התיאור שנתת.

alal
10-06-10, 03:47
תודה על התגובות , אצלם אותו היום ואעלה את התמונה.

alal
12-06-10, 18:58
עדכון:

ביצעתי מספר בדיקות לגבי גובה הגשר התחלתי מ 5MM והתקדמתי כל פעם בתוספת של 5mm .
הרעידה כל פעם שינתה את תגובתה למצב החדש.

20MM ניצח, הרעידה הפכה להיות עדינה ומתחילה מ 100 .

עכשיו לנושא הרעש בחיבור השפט הקידמי (בין הזכר המשונן לנקבה) בחלק הנע קדימה ואחורה לפי מצב המתלה , נאמר לי ע"י אחד מחברי האתר שעל החלק המשונן של השפט הקידמי (זכר) אמור להיות עליו סוג של פלסטיק משונן אשר אמור לבטל רעשים וחופשים (אשר גם עלולים לגרום לרעידה) .
האם זה נכון ? אם כן היכן משיגים כזה ?

eysham
12-06-10, 22:47
אבנר,

אתה מתכוון לסליפ-ממבר?
הדרייבשאפט שלך הוא המקורי או שכבר החליפו אותו למבנה אחר?

תראה את הלינק המצורף להסברים: http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/PR-shaft/

איל

alal
13-06-10, 07:15
מצ"ב תמונה של האזור המדובר כנראה שזה הסליפ

השועל
13-06-10, 09:28
אתה יכול בבקשה לצלם את החצי השני שלו ואת הגשר ?

alal
14-06-10, 04:57
אתה יכול בבקשה לצלם את החצי השני שלו ואת הגשר ?

כל התמונות

השועל
14-06-10, 10:04
אבנר..

לפי התמונות על פניו זה נראה שהגשר עקום, הכיפוף בשפה, הוא כיפוף מקורי בגלל הדרייב שאפט. (אלא אם כן אני מפספס משהו).
קרדן כפול קדמי קיים (בתמונה האחרונה) צריך לוודא שאין לו חופשים, יהיה לך קצת קשה לבדוק את זה כשהוא מחובר מצד אחד, אבל אתה יכול להרים את הסרן הקדמי ואז תוכל לסובב אותו בחופשיות.

הורדה של 2ס"מ של הגשר עושה את העבודה וזה בסדר גמור. רק תוודא שמוטות הרדיוס שלך לא עקומות (בעיקר עליונות אבל גם תחתונות) והכי חשוב תוודא שכיוון הקסטר שלך נכון ובזווית הנכונה.

ניר ל
14-06-10, 11:39
גשר הגיר נראה בסדר גמור, גל ההינע נראה בסדר גמור - קרדן כפול אחורי וסליפ-יוק קדמי, גם הסליפ-יוק נראה תקני ולא מקומבן, בדיקה פשוטה של חופש צידי בין שני חלקי הסליפ-יוק מספיקה.
כעיקרון יכול להיות שהגל לא מאוזן, אבל זה לא יכול לבוא לידי ביטוי במצב לא משולב.
הגאומטריה הנכונה היא להחזיר את גשר הגיר לגובה המקורי וליישר את הסליפ-יוק עם ציר היציאה של הסרן. (רק שאז יכולה להיות בעיה עם הגל האחורי שצריך להיות מקביל ליוקים בשני הקצוות).

נשמע שיש לך סרן קדמי טחון (היללה נובעת משחיקת שיניים) שבכל מקרה תצטרך להחליף בו יחסי העברה, יכול מאד להיות שיש לך בלאי גדול במייסבי הפיניון וזה גורם לרעידה, אתה אמור להרגיש את החופש הזה ביד, בעיקר אם גל ההינע הקדמי מפורק.

דרור ברלי
14-06-10, 12:17
ממש לא ממליץ
לא תשרוד שם ... או שיילכו הציריות ..מה שיהיה יותר חלש. או מי שיסבול לחץ כבד יותר.
דמיין מצב בו אתה לא צריך נעילה קדמית, כמו בירידה חדה כאשר האף לוחץ מאד כלפי מטה, ואתה צריך גם להפנות את הגה לאחד הצדדים.
הרי אם הנעילה הייתה נשלטת, לא הייתה מפעיל אותה .... ובמקרה שאתה יורד משולב ב LOW, אין לך דרך לבטל אותה ...
הלחץ יכריע את הנקודה החלשה ביותר. בסרן קידמי DANA30 שגם ככה לא משהו ...

גם בסופה / רנגלר , ששוקלים הרבה פחות מאיתנו נגזרים צלבים \ ציריות במצבים כאלה.
אמנם אתה עם מנוע קליל [4L] , אבל הרכב כבד הרבה יותר.

לא ברור לי מאיפה התובנה הזו.
9 ומשהו שנים ומאות (כן, מאות) טיולים במצטבר, בשתי סופות שונות עם לוקרייט מלפנים והמון שטח קשה, עליות וגם ירידות. ומעולם לא נשבר כלום... לא צלב ולא ציריה ולא ציפלינג.
יש מקומות ספציפיים בהם נעילה קדמית אוטומטית מייצרת בעיית רדיוס סיבוב (מעלות/מורדות מפותלים למשל) אבל בסופו של דבר הבחירה בין אוטומטית לנשלטת זה רק עניין של נוחות מול עלויות.

השועל
14-06-10, 13:10
חסרה המילה "לא" במשפט הראשון בהודעה שלי. כך שהגשר גיר תקין לחלוטין.

סליחה על טעויות הכתיב, אני כותב מהר מדי :)

zik5
14-06-10, 14:01
אצלי שהוחלף הפעמון הקידמי לצלב נולדו רעידות כאלה.

alal
26-06-10, 10:08
:confused:ההנחה לאחר בדיקות מומחים שהבעיה כנראה באה מתוך הדיפרנציאל - חופשים ושחיקה.
כרגע פורק הדרייבשפט הקדמי (אין יותר רעידות) , אני מזמין נעילה קדמית אוטו' של LOCKRIGHT ואני מקווה שלאחר ההתקנה יבוטלו החופשים שייש בדיפרנציאל ותיעלם הבעיה .
עדכונים אחרי השיפוץ .

kobiarava
26-06-10, 10:14
לא בטוח בכלל שנעילה תפחית את חופשים, ואפילו סביר להניח שהיא תוסיף חופש בדיפרנציאל. אם יש לך חופש בדיפרנציאל אתה צריך לפתוח ולבדוק מה מקור החופש, יכול להיות שבכיוון פשוט יחסית תוכל לפתור את הבעיה לפני שיווצר נזק בלתי הפיך לקורונה-פיניון, במידה ועוד לא נגרם.

קובי

alal
26-06-10, 16:48
לא בטוח בכלל שנעילה תפחית את חופשים, ואפילו סביר להניח שהיא תוסיף חופש בדיפרנציאל. אם יש לך חופש בדיפרנציאל אתה צריך לפתוח ולבדוק מה מקור החופש, יכול להיות שבכיוון פשוט יחסית תוכל לפתור את הבעיה לפני שיווצר נזק בלתי הפיך לקורונה-פיניון, במידה ועוד לא נגרם.

קובי

על איזה סוג כיוון אתה מדבר ?

אבנר

kobiarava
26-06-10, 16:53
כיוון קורונה-פיניון. במידה והחופש שלך מגיע מהם, אין שום משמעות להתקנת הנעילה (שכנראה תוסיף אפילו עוד חופש למערכת). לנעילה יש משמעות רק במידה והחופש שלך מגיע מהסטליטים, אותם היא מחליפה. הוספת נעילה זה נחמד וחשוב, אבל קח בחשבון שזו כנראה לא התרופה לתקלה שלך...

קובי

-->