PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה בחשמל רכב.

יוסי בר צבי
10-06-10, 18:43
הזמנתי וקיבלתי מהונג קונג ממיר קטן לרכב מ-12 וולט ל-220 וולט (ההספק המודפס 1,000 וואט) .בימי טיולים הוא מפעיל בהצלחה מקרר משרדי קטן ברכב , יונדאי טוסון.
הממיר מותקן בתא הנוסעים ומחובר בכבלים ישירות למצבר , יש על הכבלים הגנה של פיוז 80 אמפר.
אנחנו מתכננים כמה מסיבות שטח ואני רוצה להפעיל עם הממיר מערכת הגברה בהספק 150 וואט (זה הספק ההגברה, אני לא ממש יודע כמה חשמל היא צורכת), מחשב נייד וקצת תאורה, הכל ביחד סביב צריכה של 750-800 וואט.
כמובן שהרכב יהיה מונע כל זמן השימוש בחשמל בשביל לא לגמור את המצבר.
בנסיון לכמה דקות בבית הכל עבד נפלא אבל אני חושש שמא צריכת חשמל גבוהה יחסית לאורך זמן (3-4 שעות) עלולה לפגוע באלטרנטור שאולי קשה לו לספק כל כך הרבה זרם.
מישהו שמבין ויכול להרגיע או להניף שלט סכנה ?
תודה חבר'ה.

איציק - 4X6ZH
10-06-10, 19:11
האלטרנטור מדאיג אותך או מצבר הרכב :roll:

אולי אתה לא יודע אבל יש לך רכב שמיועד לנסיעה בכביש . יכול לרדת לשטח ( קל )
אבל הרכב הזה ממש לא מיועד להיות תחנת כח ניידת .

הנזק שאתה תגרום למנוע לממסרה למערכת הקירור של המנוע למאוררים למערכת מיזוג האויר .
הוא נזק סמוי מצטבר ובעתיד יהיה מי שישלם וישלם הרבה !!

וזה עוד לפני הסיכון של גרימת נזק כבד למערכות אלקטורניות שניזונות ממקור מתח לא יציב .

איציק

יוסי בר צבי
10-06-10, 19:19
תודה איציק.
אני חושב שטיפה נסחפת אבל הרעיון הכללי שלך מובן לי.
אגב, את רעיון התקנת האינוורטר "שאבתי" מהאתר, יש פה כמה חבר'ה שהתקינו אותו והם מאוד מרוצים.
אגב, האינוורטר עובד מצויין כבר למעלה משנה ברכב, אני לא יודע למתי אתה מכוון את התקלות ואולי הן באמת יקרו מתי שהוא בעתיד, הגם שהחיים לימדוני שכשיש תקלה היא מתרחשת ולא מתגלה כעבור שנים.
אני מבין שהמערכות האלקטרונית שלדעתך ינזקו הן אלו המחוברות לאינוורטר, הלא כך ? (מחשב נייד, מערכת הגברה וכד').
מישהו אגב חושב אחרת מאיציק ?
יוסי

coas
10-06-10, 19:58
מישהו אגב חושב אחרת מאיציק ?
יוסי

לא.

eran4x4
10-06-10, 20:26
נראה לי פתרון זול יותר מהבלאי לרכב והפוטנציאל לנזק....
http://jeepolog.com/forums/showthread.php?t=45086

תומר א.
10-06-10, 21:08
מה שאיציק ניסה להסביר לך הוא שהרכב שלך הוא לא גנרטור ולעמוד מונע כל כך הרבה זמן
ללא תנועה זה דבר לא בריא.
יש לו קצת ניסיון בתחום הרכב ולפעמים הוא יודע על מה הוא מדבר ;)

יוסי בר צבי
10-06-10, 22:06
נראה לי פתרון זול יותר מהבלאי לרכב והפוטנציאל לנזק....
http://jeepolog.com/forums/showthread.php?t=45086
יש לי גנרטור 4KVA של רובין , אבל זה לא אותו דבר ודווקא הוא לא מיוצב ועלול לפגוע באלקטרוניקה. יש לנו גם אורגן חשמלי שלא נדלק עם הגנרטור וכן עובד עם הממיר.

יוסי בר צבי
10-06-10, 22:09
מה שאיציק ניסה להסביר לך הוא שהרכב שלך הוא לא גנרטור ולעמוד מונע כל כך הרבה זמן
ללא תנועה זה דבר לא בריא.
יש לו קצת ניסיון בתחום הרכב ולפעמים הוא יודע על מה הוא מדבר ;)

אני הבנתי היטב את דברי איציק הגם שדומני שהוא קצת נסחף.

אגב, בפורום ג'יפים בתפוז שגם שם הונחה הבקשה לעזרה, קיבלתי את התשובה הבאה :

ממיר 1000W אמור להיות עם הגנה שכאשר מתח המצבר יורד לכ11V , הוא מתנתק.
תשתמש ותניע פעם ברבע שעה/חצי שעה.

לגבי האלטרנטור - ממש לא מעניין אותו כמה צריכה יש. הוא יספק כ 14 V לטעון את המצבר.

תודו שקשה להתווכח עם ההגיון שיש בתשובה..

שתהיה שבת קסומה לכולנו.

יוסי

shmil
10-06-10, 22:24
אני הבנתי היטב את דברי איציק הגם שדומני שהוא קצת נסחף.

אגב, בפורום ג'יפים בתפוז שגם שם הונחה הבקשה לעזרה, קיבלתי את התשובה הבאה :

ממיר 1000W אמור להיות עם הגנה שכאשר מתח המצבר יורד לכ11V , הוא מתנתק.
תשתמש ותניע פעם ברבע שעה/חצי שעה.

לגבי האלטרנטור - ממש לא מעניין אותו כמה צריכה יש. הוא יספק כ 14 V לטעון את המצבר.

תודו שקשה להתווכח עם ההגיון שיש בתשובה..

שתהיה שבת קסומה לכולנו.

יוסי
אני בהחלט חושב שאין שום טעם להתווכח עם מה שמישהו רשם בפורום ג'יפים של תפוז.
בטח פורום רציני, מה?

אז עכשיו לעובדות, על קצה המזלג:
לא לכל ממיר או צרכן אחר יש מנגנון ניתוק עצמי כאשר המתח נמוך.
בהחלט כל אלטרנטור יספק מתח טעינה אם הוא תקין. רק מה - יותר זרם ממה שהוא מתוכנן לתת בסל"ד נתון - הוא לא יספק. לכן קיימים אלטנטורים בעלי הספקים שונים. הספקים שונים, וכיוון שהמתח בכולם זהה - עוצמת זרם שונה. וכשזרם היציאה גבוה מזרם הטעינה - באופן מפתיע המנצבר מתרוקן (ואגב כך - יורד גם המתח וכו').

אבל אל תקשיב.
אנחנו כאן הרבה פחות טובים מתפוז. הכי טוב תפוז.

יוסי בר צבי
10-06-10, 22:55
אני בהחלט חושב שאין שום טעם להתווכח עם מה שמישהו רשם בפורום ג'יפים של תפוז.
בטח פורום רציני, מה?

אז עכשיו לעובדות, על קצה המזלג:
לא לכל ממיר או צרכן אחר יש מנגנון ניתוק עצמי כאשר המתח נמוך.
בהחלט כל אלטרנטור יספק מתח טעינה אם הוא תקין. רק מה - יותר זרם ממה שהוא מתוכנן לתת בסל"ד נתון - הוא לא יספק. לכן קיימים אלטנטורים בעלי הספקים שונים. הספקים שונים, וכיוון שהמתח בכולם זהה - עוצמת זרם שונה. וכשזרם היציאה גבוה מזרם הטעינה - באופן מפתיע המנצבר מתרוקן (ואגב כך - יורד גם המתח וכו').

.

תודה שמיל על תשובה מפורטת.
אם אני מבין נכון, אם האלטרנטור שלי לא יספק מספיק זרם, המצבר יתרוקן . הזוהי הסכנה? כי מכאן ועד נזק לרוב מערכות הרכב (מנוע, גיר, מיזוג , מאווררים ומערכת קירור ואולי עוד כמה ששכחתי ושאותם ציין איציק בתשובה הראשונה בפתיל הזה) - המרחק גדול.
אם הסכנה היא בריקון המצבר או באובדנו המוחלט אז אני מוכן לקחת סיכון אבל אני לא מוכן שבשביל מסיבה אחת מערכות הרכב ידפקו לחיים.
הצודק אני ?

shmil
10-06-10, 23:13
תודה שמיל על תשובה מפורטת.
אם אני מבין נכון, אם האלטרנטור שלי לא יספק מספיק זרם, המצבר יתרוקן . הזוהי הסכנה? כי מכאן ועד נזק לרוב מערכות הרכב (מנוע, גיר, מיזוג , מאווררים ומערכת קירור ואולי עוד כמה ששכחתי ושאותם ציין איציק בתשובה הראשונה בפתיל הזה) - המרחק גדול.קטן, לא גדול. קטן. המרחק קטן.
אם הסכנה היא בריקון המצבר או באובדנו המוחלט אז אני מוכן לקחת סיכון אבל אני לא מוכן שבשביל מסיבה אחת מערכות הרכב ידפקו לחיים.
הצודק אני ? לא, אתה טועה.
מבלי להכנס לניתוחים מורכבים - תקשיב לאיציק. הוא מבין כמעט יותר מכל אחד אחר כאן.

ספייקים דופקים מערכות חשמל לרכב, ולא רק הם, כי יש מערכות שדורשות מתח יציב ומיוצב.
אם הרכב יעמוד מונע כדי לעמוד בהספקי החשמל - תגרום נזק למערכות הקירור.
וכן הלאה..

יוסי בר צבי
10-06-10, 23:19
תודה רבה לך שמיל ולכל מי שהשתתף וניסה לסייע.
שבת שלום.

zivo
11-06-10, 00:35
הזמנתי וקיבלתי מהונג קונג ממיר קטן לרכב מ-12 וולט ל-220 וולט (ההספק המודפס 1,000 וואט) .בימי טיולים הוא מפעיל בהצלחה מקרר משרדי קטן ברכב , יונדאי טוסון.
הממיר מותקן בתא הנוסעים ומחובר בכבלים ישירות למצבר , יש על הכבלים הגנה של פיוז 80 אמפר.
אנחנו מתכננים כמה מסיבות שטח ואני רוצה להפעיל עם הממיר מערכת הגברה בהספק 150 וואט (זה הספק ההגברה, אני לא ממש יודע כמה חשמל היא צורכת), מחשב נייד וקצת תאורה, הכל ביחד סביב צריכה של 750-800 וואט.
כמובן שהרכב יהיה מונע כל זמן השימוש בחשמל בשביל לא לגמור את המצבר.
בנסיון לכמה דקות בבית הכל עבד נפלא אבל אני חושש שמא צריכת חשמל גבוהה יחסית לאורך זמן (3-4 שעות) עלולה לפגוע באלטרנטור שאולי קשה לו לספק כל כך הרבה זרם.
מישהו שמבין ויכול להרגיע או להניף שלט סכנה ?
תודה חבר'ה.

ע"פ אתה על הקצה. לא ברור לי איך אתה יודע להגיד 750-800 בזמן שאתה לא יודע כמה צורכת המערכת (1- כתוב עליה הספק חשמלי, 2- תחפש את הפיוז תכפיל ב 220 תוריד 20% ותקבל מושג).
אני לא מבין, אתה הרכב היחידי בשטח? אתה מדבר על כמה מסיבות... תשקיע 200 ש"ח, תקנה עוד ממיר של 500W.
תחלק את העומס ביו שני ממירים ושתי מכוניות ...

תעשה חיים:roll:

יוסי בר צבי
11-06-10, 09:02
ע"פ אתה על הקצה. לא ברור לי איך אתה יודע להגיד 750-800 בזמן שאתה לא יודע כמה צורכת המערכת (1- כתוב עליה הספק חשמלי, 2- תחפש את הפיוז תכפיל ב 220 תוריד 20% ותקבל מושג).
אני לא מבין, אתה הרכב היחידי בשטח? אתה מדבר על כמה מסיבות... תשקיע 200 ש"ח, תקנה עוד ממיר של 500W.
תחלק את העומס ביו שני ממירים ושתי מכוניות ...

תעשה חיים:roll:

הי זיבו.
אז ככה.
אחרי שקניתי את הממיר הראשון, וירא כי טוב, השקענו עוד 330 ש"ח והזמנתי 2 ממירי 1,000 וואט נוספים שהגיעו בשלום. גם אנחנו חשבנו כמוך שכדאי יהיה לחלק את העומס בין כמה רכבים. מה שאומר שיש לנו 3 ממירים בהספק 1,000 וואט כל אחד, אחד מחובר קבוע לרכבי ו-2 נוספים שיכולים להתחבר לכל מצבר.
מצד שני, צרכני החשמל בשטח רק עולים. זה רוצה להביא מאוורר, ההיא רוצה תנור חימום, מערכת הגברה ומחשב נייד זה חובה,בלי קצת תאורה אי אפשר, לפעמים יש מישהו שמביא אורגן שמתחבר למערכת וגם הוא צורך חשמל....בקיצור, ממש כמו בבית שצריכת החשמל רק עולה.

הנעלם של הצריכה החשמלית ב-וואט של מערכת ההגברה הוא באמת נעלם.
זו מערכת בידורית של סאונד קינג - חברה ידועה - וגם כל מיני חברות לייבל מוכרות אותה.
בפרסומים באתרים השונים צריכת המערכת היא בין 100 וואט ל-350 וואט. כנראה אף אחד לא יודע את האמת וכל אחד "זורק" מספר שנראה הגיוני.
על המערכת עצמה יש הדפסה של 250 וואט במקום אחד ו-100 וואט במקום שני.
ספק אם הסיני שהדפיס את ההספקים ידע מה הוא מדפיס. אבל זה נראה מודפס יפה וזה מאוד חשוב בסין שהכל ייראה יפה.

ונא לא להתבלבל עם הספק ההגברה של המערכת - פעמיים 75 וואט או 150 וואט לכולה.

הנה הפניה לאתר ישראלי שמוכר אותה עם פירוט רב של נתונים חשמליים :

http://www.diez.co.il/98174/DB-COMB0150

תדע למצוא את הספקה החשמלי טוב ממני? תבורך.(בעצם, תבורך בכל מקרה.)

ושתהיה שבת קסומה.
יוסי

zivo
11-06-10, 14:08
2X75WRMS זה לא יותר מ 200-250W חשמל.

אבל לפי התאור שלך, אתה ממש לא בכיוון :rolleyes: בדיוק כמו שאמרו פה קודמי, רכב זה לא תחנת כוח.

אם זה הקף "ההפקה" תשקיע בגנרטור קטן ושמור תא הממירים לגיבוי.
אתה מדבר על אלקטרוניקה באלפי שקלים, גנרטור טוב זה חובה.
דרך אגב - איכות הצליל.
אין לי מושג איזה ממירים אתה משתמש, אבל החשמל "התיקני" בתקע הוא סינוס נקי של 50HZ.
חלק \ רוב הממירים לא מיצרים סינוס נקי. עבור רוב המגברים (אלא עם מדובר במגבר מקצועי), מקור כח שהוא לא סינוס נקי, יגרום לעיוותים באיכות הצליל.

יוסי בר צבי
11-06-10, 14:31
2X75WRMS זה לא יותר מ 200-250W חשמל.

אבל לפי התאור שלך, אתה ממש לא בכיוון :rolleyes: בדיוק כמו שאמרו פה קודמי, רכב זה לא תחנת כוח.

אם זה הקף "ההפקה" תשקיע בגנרטור קטן ושמור תא הממירים לגיבוי.
אתה מדבר על אלקטרוניקה באלפי שקלים, גנרטור טוב זה חובה.
דרך אגב - איכות הצליל.
אין לי מושג איזה ממירים אתה משתמש, אבל החשמל "התיקני" בתקע הוא סינוס נקי של 50HZ.
חלק \ רוב הממירים לא מיצרים סינוס נקי. עבור רוב המגברים (אלא עם מדובר במגבר מקצועי), מקור כח שהוא לא סינוס נקי, יגרום לעיוותים באיכות הצליל.
יש לי גנרטור , אני משתמש בו מעת לעת ומעדיף את הממיר השקט שלא גורם לעיוותי צלילים.
תודה על העזרה ושבת שלום בינתיים, יוסי

-->