PDA

צפייה בגרסה מלאה : התהפכות במהירות אפס - מבקש הסברים פיזקליים

itamar1980
23-06-10, 18:53
מצ"ב סירטון על התהפכות בהמהירות אפס.

המקום: קייפ יורק, אוסטרליה.

קדימה חברים...לנתח את המקרה...!

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/GeYmDOzoibk&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/GeYmDOzoibk&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

s_n_p
23-06-10, 19:08
מה יש לנתח? תראה לאן הגיעה גלגל אחורי ימני. זה כמה שתעלה על רמפה רק עם צד אחד.
מבחינת כחות פיזיקליים, זה בעיקר כח המשיכה :D

avishon
23-06-10, 19:13
אצלי הקישורית נפתחה בלי בעיות...;)

לגופו של עניין - בראייתי ההסבר להתהפכות די פשוט :
תנועה ברברס במדרון , משקל משפיע בחלק האחורי של הרכב , גלגל שמאלי אחורי נתקע
בתעלה ויוצר "רגל ציר" , הרכב כולו מסתובב לרוחב הדרך ומתהפך במימד הרחב שלו .

בשתי התמונות הראשונות רואים היטב את "רגל הציר" שיוצר הגלגל התקוע ,
ובתמונה השלישית את הבור שבתוכו נתקע הגלגל .

אגב , לרוע מזלו של הנהג ה-"שוונג" שתפס הרכב הוריד אותו הלאה במדרון
במקום להשאיר אותו אמנם על הגג - אבל על הדרך עצמה...:(

itamar1980
23-06-10, 19:19
הסיבה העיקרית להתהפכות היא שהנהג לא הבין את המצב שהרכב נמצא בו ולכן לא הוריד את הרגל מהגז.

גיא
23-06-10, 19:37
או שהוא כן הבין את החומרה של המצב ולחץ בפאניקה על הברקס מה שגרם להעברת משקל חריפה לכיוון גלגל שמאלי אחורי שהיה הרבה יותר נמוך מהימני מה שגרם לרכב להתהפך
הסיבה שהוא המשיך היא פשוט שכשהוא סיים את ההיפוך הראשון הוא היה במדרון תלול ..

אומי5
23-06-10, 21:36
הוא בהחלט הפנה את ההגה לכיוון הנכון אבל אין לכך שום משמעות כאשר הגלגל נעול בברקס, לדעתי דווקא נגיעה בגז יכלה לייצר תנועה אחורה שאולי הייתה מוציאה את האחורי שמאלי מהבור ומונעת את המצב הלא נעים הזה.

אם את הברקס הוא היה נועל לפני זה יכול להיות שזה לא היה קורה כי הרכב עוד לא היה באלכסון חריף כל כך והמשקל לא היה עובר אחורה.

בכל מקרה כל מה שנכתוב פה תאורטי מאוד כי בשטח דברים נראים אחרת , ואנחנו בטוח לא רואים הכל .

יונתןמצפה
23-06-10, 22:01
דווקה כאן המפשט של "עדיף להיות חכם מאשר פיקח" רלוונטי ביותר לדעתי:
שימו לב שעם תחילת הרוורס, הרכב נכנס לקוליסים ב"הצלבה" (מבחינת החריצים- לא המתלים....). הכוונה שגלגל שמאלי אחורי היה בקוליס ימני וגלגל קדמי שמאלי בקוליס שמאלי (מבחינת הנהג). מעט בוץ (ולכאורה נראה כי אולי זה היה המצב), וכל מי שאי פעם נזרק בבוץ למצב כזה יודע שמאבדים את יכולת ההיגוי.
מכאן ועד החלקה אחורה ללא היגוי ויכולת לעצור זה מתכון רע מאד מאד.
מדהים איך ממצב שלכאורה נראה תמים למדי התוצאה כ"כ טראומטית.
מפחיד!!!

שמוליקו
23-06-10, 22:06
הוא בהחלט הפנה את ההגה לכיוון הנכון אבל אין לכך שום משמעות כאשר הגלגל נעול בברקס, לדעתי דווקא נגיעה בגז יכלה לייצר תנועה אחורה שאולי הייתה מוציאה את האחורי שמאלי מהבור ומונעת את המצב הלא נעים הזה.

אם את הברקס הוא היה נועל לפני זה יכול להיות שזה לא היה קורה כי הרכב עוד לא היה באלכסון חריף כל כך והמשקל לא היה עובר אחורה.

בכל מקרה כל מה שנכתוב פה תאורטי מאוד כי בשטח דברים נראים אחרת , ואנחנו בטוח לא רואים הכל .

+1
כמובן שבתיאוריה כולנו חכמים.

יונתןמצפה
23-06-10, 22:07
שימו לב איך עם תחילת הרוורס המיקום של גלגל אחורי שמאלי הוא בדרך הנכונה להיכנס לכוליס הלא נכון. בשלב הזה לדעתי היה ניתן למנוע את החמרת המצב ורק בשלב הזה. אח"כ כבר זה עניין של מזל (ואולי טיפונת פיקחות מהמשפט בהודעה הקודמת...)

ערן המסוקס
23-06-10, 23:07
ובנוסף להכל, הוא ירד במהירות גבוהה מידי. לא מבין את הקטע של לעשות רוורסים מהירים. כלכך הרבה פעמים זה מוביל לתאונות.

ברוורס, תמיד מתקדמים לאט מאוד ובצורה מדודה, כך שאפשר לעצור ולמנוע מקרים כאלה.

במצבים של עליה שנכשלה, אני מדרדר ברוורס עם הברקס, כאשר אני בהילוך קדמי וקלאץ' לחוץ, למקרה של כשל בבלימה/זריקה של הרכב לכוון לא רצוי. ולא פעם זה מוציא אותי ממצבים לא נעימים בכלל.

יואב פולס
25-06-10, 13:52
במצבים של עליה שנכשלה, אני מדרדר ברוורס עם הברקס, כאשר אני בהילוך קדמי וקלאץ' לחוץ, למקרה של כשל בבלימה/זריקה של הרכב לכוון לא רצוי. ולא פעם זה מוציא אותי ממצבים לא נעימים בכלל.

שאלוהים יהיה בעזרך. יש דברים שעדיף לא לכתוב באינטרנט. יתרה מכך, ממה שכתבת ניתן להבין שזה סדרתי.

ערן המסוקס
25-06-10, 15:29
אני עושה עבירות, ברמה גבוהה יחסית ליכולת הCJ שלי, כ12 שנים איתו בלי תאונות. אתה יכול לבדוק את הנהיגה שלי בyoutube בשם משתמש eranohad ולהחליט אם אלוהים צריך לשמור עלי.

sinai77
25-06-10, 21:03
אני עושה עבירות, ברמה גבוהה יחסית ליכולת הCJ שלי, כ12 שנים איתו בלי תאונות. אתה יכול לבדוק את הנהיגה שלי בyoutube בשם משתמש eranohad ולהחליט אם אלוהים צריך לשמור עלי.

עדיף להדרד ברוורס בLOW, בלימה טובה מאוד ונסיעה מבוקרת, ולא להפתיע את הרכב באמצע ירידה בהילוך ראשון פתאום. ברוורס אתה כאילו משתף עם הירידה פעולה רק שאתה שולט מאוד במה שקורה. זאת רק דעתי לא מערער על יכולות הנהיגה שלך מכיוון שאני לא מכיר אותך כלל.

גיא
25-06-10, 22:47
+ 1

zagi
26-06-10, 00:35
+1

רוורס ב-LOW עדיף , ירידה מבוקרת .

ערן המסוקס
26-06-10, 00:36
עדיף לא להכנס בכלל למצבים האלה. ואם אתה כן נכנס למצבים האלה, אז זה לא ממש משנה מה רושמים באינטרנט, פשוט צריך לדעת לשלוט ברכב.

זה נכון שאין מה לנסוע קילומטר ברוורס על ברקס הילוך ראשון וקלאץ', אבל ברגעים הקריטיים בנקודה בה נכשלה ההתקדמות של הרכב, אתה רוצה לסגת לאט (הרכב בוידאו נסג מהר מידי), הרבה יותר לאט מרוורס LOW. ואני לא ממליץ לאף אחד לשלב הילוך קדמי או אחורי או בכלל להכנס למצבים האלה, אם הוא בעצמו לא מנוסה ובעל אינסטיקט ושליטה מספקים כדי למנוע איבוד שליטה.

yoni_0000
26-06-10, 00:45
מקרה קלאסי של עליה שנכשלה. אני דווקא חושב שאת הרוורסים האלו צריך לעשות מהר וכמה שפחות על הברקס. LOW רוורס וכמה שפחות ברקס.
לא פעם רואים את ה"כמעטים" ובמקרה הזה את "ה" כי הנהג נעצר באמצע הירידה.
גלגלים בכיוון הירידה, LOW, כמה שפחות ברקס (אפילו גז אם אפשר), להשתדל לזרום, לתת לרכב להתגלגל ולא לשתול אותו.
בזמנו היה "כמעט" מאוד דומה באתר הצהוב.. בלי להעליב את הנהג

http://www.youtube.com/watch?v=S0mhG2bmPKc

ערן המסוקס
26-06-10, 00:50
אלה הם שני מקרים שונים מאוד.

במקרה שהראית, לפי הוידאו, הוא היה צריך באמת פשוט לזרום למטה לאדמה ישרה וזהו. אבל פה, ירידה מהירה יותר היתה הופכת אותו מהר וחזק יותר. הוא פשוט פספס את הדרך, עם גלגל אחד נכנס לחריץ ועם הגלגל השני התחיל לעלות על דופן ההר.

אם המהירות היתה מספיק גדולה, זאת היתה יכולה להיות התהפכות קלאסית מהסדרה של "צוות לעניין"

yoni_0000
26-06-10, 02:18
אלה הם שני מקרים שונים מאוד.

במקרה שהראית, לפי הוידאו, הוא היה צריך באמת פשוט לזרום למטה לאדמה ישרה וזהו. אבל פה, ירידה מהירה יותר היתה הופכת אותו מהר וחזק יותר. הוא פשוט פספס את הדרך, עם גלגל אחד נכנס לחריץ ועם הגלגל השני התחיל לעלות על דופן ההר.

אם המהירות היתה מספיק גדולה, זאת היתה יכולה להיות התהפכות קלאסית מהסדרה של "צוות לעניין"

יכול להיות... האמת שאי אפשר לקבוע עובודות עד שלא היית וראית ממקור ראשון.
בכלל, כל ניתוח וידאו די מיותר לטעמי כי אפשר באמת לחשב את כל המשתנים..

לפעמים זה פשוט לחפש צרות, ולפעמים זה פשוט חוסר מזל..

ינון
26-06-10, 21:46
עדיף לא להכנס בכלל למצבים האלה. ואם אתה כן נכנס למצבים האלה, אז זה לא ממש משנה מה רושמים באינטרנט, פשוט צריך לדעת לשלוט ברכב.

זה נכון שאין מה לנסוע קילומטר ברוורס על ברקס הילוך ראשון וקלאץ', אבל ברגעים הקריטיים בנקודה בה נכשלה ההתקדמות של הרכב, אתה רוצה לסגת לאט (הרכב בוידאו נסג מהר מידי), הרבה יותר לאט מרוורס LOW. ואני לא ממליץ לאף אחד לשלב הילוך קדמי או אחורי או בכלל להכנס למצבים האלה, אם הוא בעצמו לא מנוסה ובעל אינסטיקט ושליטה מספקים כדי למנוע איבוד שליטה.

אינסטינקט לא בהכרך מצב של שליטה ולעיתים פועל בניגוד לרציונל הנדרש

ערן המסוקס
26-06-10, 22:09
מנוסה ובעל אינסטינקט ושליטה מספקים כדי למנוע איבוד שליטה :???:

cj 64
02-07-10, 00:08
ומה הטעות פה?
http://www.youtube.com/watch?v=izWGdLx5ayE

RAMURAI
02-07-10, 01:04
ומה הטעות פה?

לחיצה מיותרת על דוושת הבלם?:confused:

רון.ה
02-07-10, 01:08
ומה הטעות פה?

ישנם מיקרים מסוימים כמו זה שרצוי ללחוץ על הקלאץ ולתת לרכב להדרדר, לחיצה על דוושת הבלם רק החמירה את המצב וגרמה לרכב לתפוס שפ"צ, והכי חמור מבלי לאפשר יכולות היגוי.
במידה והוא הייה נותן לרכב פשוט להדרדר, הרכב אומנם הייה נותן נפילה קטנה, אך הוא לא הייה מחליק לאן שהוא רוצה וההיגוי הייה לראשות הנהג.

ערן המסוקס
02-07-10, 07:46
נראה כאילו לרכב אין בכלל אחיזה. בטח לא הוריד אויר מהצמיגים? הרכב עובד מגעיל כמו קרש.

אפילו עם בלמים נעולים, הרכב הדרדר למטה דיי מהר. בלי בלמים הוא היה מתרסק. אבל משחק עם הברקסים למנוע נעילה מלאה, כדי שיהיה קצת היגוי היה עוזר. בכל מקרה, במצב כזה של חוסר אחיזה מוחלט וירידה כה מהירה, המצב לא נעים בכלל.

יואב פולס
02-07-10, 10:21
ערן המסוקס,
לפי התאוריה שלך - אתה במקרה הזה יורד את הירידה עם הילוך אחורי משולב וקלאץ' לחוץ.
יואב

GodsFather
02-07-10, 10:24
חינוך נהיגה בהתכתבות... :confused:

בנוסף, המצב דרך עדשת המצלמה אינו בהכרח המצב דרך עיניו של הנהג וההרגשה שלו את הרכב, מנוסה ככל שיהיה.

02-07-10, 11:26
בוקר טוב
שני טעויות
1.לחיצה ממושכת על הבלם=גלישה לא מבוקרת
2.שימו לב להיגוי ,א.היגוי מאוחר שגרם להתנגדות שגרם לציר והסוף ידוע
גלישה מבוקרת בהילוך כח עם סטיה לצד שמאל אפי שיש בורות הוא היה שומר על איזון
ולא היה מתהפך.
ברגע שנעל את עצמו אין לא שליטה על הכלי +כיוון גלגל שמאלה שלא יכול לתת היגוי
אלא גרם התנגדות גרם סטיה לחלק האחורי שגם כך אין אחיזה איבוד מרכז פעולת מנוף
והסוף ראינו.
אני נמצא המון בשיפועים קשים מאד מכל הסוגים (בגלל ענף ציוד הכבד)
דבר כזה יכול לקרוא לכל אחד אנחנו לא מחוסנים.
מה שיש לי להגיד עליהם חבורת שלומאלים .
לגבי המקרה הראשון
הוא לא התהפך מכלום? אלא מהמון! (איבוד מרכז)
אני לא מבין ממה פחד, הגלגלים בתוך תעלות מה נשאר להוביל את הרכב.
למה שם ברקס (אני חושב פחד)שוב פעם ברקס +גלגלים שגרמו להתנגדות
למזלו הרע שהיה תל בצד ימין שעליו טיפס (במצב לא רצוני)תוצאה ידוע מראש.
צריך להבין ירידה יורדים לאט מאד בהילוך כח ללא ברקס (או לחיצה קלה על הברקס לאוטומטים)
במידה ויהיה צורך לעצור את הרכב שיעצר ולא ימשיך בכח ההתמדה(ויחליק) ולחשוב טוב לפני כל מהלךברגע של הסתבכות וראינו את התוצאות.
האוייב הגדול של השטח זה ברקס.
והידיד הכי טוב בשטח לשמור על איזון ולא משנה מה השיפועים.
שבת שלום
אילן
עבודות עפר ופיתוח

-->