PDA

צפייה בגרסה מלאה : הזכות לתקן

איציק - 4X6ZH
10-07-10, 09:37
http://www.righttorepair.org/

תנועה חברתית פוליטית בארה"ב שעיקרה הזכות לתקן את הרכב שלך איפה שבא לך ויוצאת נגד הקרטליזציה של היצרנים על מערך השירות
האמריקאים משחקים על הקטע של חופש הבחירה, מדוע אדם לא זכאי לבחור היכן לתקן את הרכב שלו, מדוע בשביל נורית סרוויס שבכלל מדווחת על שמן פילטר או גרוע מזה מיים בוישרים חייבים את המחשב המקורי של היצרן בשביל להתחבר ולקרוא קוד תקלה

יפה מאוד!

דרור הראל
10-07-10, 13:45
זוהי בדיוק הדמוקרטיה בהתגלמותה וכיצד יכולים או צריכים לנהוג אזרחים שהחופש והדמוקרטיה בנשמת אפם-אצלנו מקסימום יארגנו קבוצת רכישה(משהו בפורמט הזה,עוד לא ברור לי בדיוק למה מרתיע אותי).

דרור הראל

BackDoorMan
10-07-10, 14:13
לא ממש חושב שיצא מזה משהו.
קודי תקלות ניתנים לכל אחד,את הקודים האחרים היצרן זכאי לשמור לעצמו ורשת הדילרים שלו,
ואאל"ט זה אמור להיות מעוגן גם בחוקה האמריקאית.

זו בדיוק אותה הזכות שיש למייקרוסופט על קוד המקור של וינדוז, אופיס ושאר התוכנות, חוק זכויות יוצרים.

מה שצריך זו מכונית עם קוד וחומרה פתוחים.
יש כבר מצלמה (http://www.news1.co.il/Archive/001-D-213173-00.html?tag=00-50-55).

דרור הראל
10-07-10, 23:40
הבעייה היא לא רק הקודים אלה נושא האחריות-אתה קונה רכב עם אחריות,אבל אם יש תקלה או תאונה שאינן מכוסות על ידי האחריות,אין לך את הזכות לבחור אצל מי לתקן וברוב המיקרים תשלם מחיר יקר מאד ויכולת הבחירה והמיקוח כמעט לא קיימות.בנושא הקודים גם אם היצרן יאפשר גישה ,במידה והרכב יתוקן במוסך שאינו מוסך היבואן או היצרן תיפגע האחריות.

דרור הראל

BackDoorMan
11-07-10, 14:21
מארגני ההתאגדות הזו הצהירו בפירוש על רצונם לפתיחת הקודים, זה בעצם לב הענין כל השאר
לא עקרוני במיוחד, וזה יהרג ובל יעבור מבחינת החברה, בעבר קוקה קולה ויתרה על 800 מיליון
דולר והתקפלה מהודו כשהממשל הקומוניסטי דרש את נוסחת המשקה .

איציק - 4X6ZH
11-07-10, 14:38
רק שהפעם זה לא בהודו .
זה במגרש הפרטי של יצרני הרכב הגדולים .
וזה לא רק ברכב .
זאת קרטליזיה חזירית חובקת עולם . המסתתרת תחת כנפי פוליטקאים מושחתים .
מנוהלת על ידי קומבינטורים המגובים על ידי חוקים ותקנות לפי הצורך .

ימים יגידו .
בינתיים הם ( יצרני הרכב אוכלים אחד את השני ) .

איציק

BackDoorMan
11-07-10, 15:10
המשמעות של פסיקה כזו תיצור תקדים שיאפשר לתבוע ממייקרוסופט לשחרר את קוד המקור של וינדוס
ואופיס.
נראה לך ?

רפאל
12-07-10, 08:48
שלום לכולם

אני דיי מתפלא על הנושא ועל התגובות שלכם.

הרי בתקני OBDII יש קודי תקלות שהם בינלאומיים וחוצי יצרנים, כלומר כל היצרנים צריכים לתת את אותו קוד תקלה לאותה תקלה ולא משנה באיזה רכב זה.

לדוגמא
תקלה P0420 הינה תקלת יעילות ממיר קטליטי בכל דגמי הרכבים.
תקלה P0130 הינה תקלת חיישן חמצן קדמי בכל דגמי הרכבים.

ישנו פרוש שלם לכל התקלות הללו שכולל את האות הלטינית ואת הספרות.

עכשיו נכנס המוצר שבעזרתו אנו קוראים את התקלה - מכשיר הדיאגנוסטיקה.
ולכן אם ישנו מכשיר דיאגנוסטיקה בתקן OBDII הוא מסוגל לקרוא את כל התקלות של זיהום האוויר בכל הרכבים.

הבעיה העיקרית הינה שאת קודי התקלות הבינלאומיים הללו מחילים רק על תקלות שקשורות בזיהום האוויר.
כל שאר התקלות הינן בקודים של היצרן עצמו, וגם כאן יצרנים מתחילים לבצע שימוש בקודים בינלאומיים ולכן ישנם מכשירי דאגנוסטיקה אשר מאפשרים קריאה רחבה יותר של תקלות.

אני חושב כי צריך לתקוף את הבעיה מכיוון אחר ולהחיל את הקוד הבינלאומי על כלל התקלות ולא רק על תקלות זיהום אוויר.

כמובן שעדיין נשארת הבעיה של ספרות מקצועית אשר קיום מסופקת למרכזי השרות של אותו יצרן.

רפי

יוני5
12-07-10, 11:09
איציק,

אני רוצה להעלות שאלה שנובעת מחוסר ידע גרידא ולא מהתרסה.

אם אני מבין נכון את האנתולוגיה של המפלצת המוצצת, שאתה הוא אבי הביטוי, הרי שכלל המערכות קשורות זו בזו, מה שמחד מסבך את האבחון והטיפול בתקלה, אבל מאידך, אם אני מבין נכון, גורם למצב שתקלה ברכיב אחד, יכולה להשפיע על מערכות שונות לגמרי - ואני זוכר את הדוגמאות שלך אודות רכבים שבולמים, נכבים וננעלים באמצע הכביש המהיר.

אז במקרה קיצון, נניח שאני מתקין מערכת אזעקה או קודן כזה או אחר, האין סכנה שאני עלול לגרום לרכב שלי לבצע בלימת חירום באמצע איילון, שיוביל לאובדן שליטה שיגרום לתאונה?

יוני5

איציק - 4X6ZH
12-07-10, 11:16
אז במקרה קיצון, נניח שאני מתקין מערכת אזעקה או קודן כזה או אחר, האין סכנה שאני עלול לגרום לרכב שלי לבצע בלימת חירום באמצע איילון, שיוביל לאובדן שליטה שיגרום לתאונה?

יוני5

המצב שאתה מתאר הוא מצב מהחיים . בהחלט היו מיקרים כאלה .
ובעתיד יהיו הרבה מקרים כאלה .
ורק תחבר את הפלפון למחשב הרכב לצורך איתור תקלות ותראה איך ההקרים תוקעים כלי רכב ברכבי העולם .

הזכות לתקן היא גם הזכות לקלקל .
זה רכוש שלי ואני רשאי לעשות בו מה שאני רוצה .
כמובן שאני צריך וחייב להיות אחראי למעשי .

את מכונות הכביסה כבר חיבורו לטלפון .
כנראה שגם מקררים כבר מחוברים .
עכשיו נשאר רק להחליט מי שולט בכביסה שלי .

איציק

shachar
12-07-10, 11:50
עכשיו נשאר רק להחליט מי שולט בכביסה שלי .
איציק

זוהי בדיוק הבדיחה (העצובה) על apple

הם עומדים לייצר מכונות כביסה עם "ממשק משתמש חוויתי" שבלחיצה אחת כבר תביא את הכביסה נקיה ומגוהצת לארון.

אבל תצטרך לקנות בגדים של אפל ולהתאים למידות שהם יקבעו....

BackDoorMan
13-07-10, 07:02
ההבדל הוא שבשם הזכות לקלקל אתה יכול לקלקל גם מכוניות וחיים אחרים , מכונות כביסה לא נעות בכבישים ופוגעות מידי פעם במכונות ואנשים .

איציק - 4X6ZH
13-07-10, 07:57
את הזכות לקלקל אני רוצה לשמור לעצמי :!:
על הזכות למידע מלא ושקוף כנראה שאנחנו מסכימים .
וכשאני מקלקל אני גם משלם .
וכשהיצרן משחק אותה כצדיק גמור .ועוד לא מאפשר לתקן את המוצרים שלו . כן הוא לא מאפשר לסוכנים שלו לתקן את המוצר . ( כי הוא לא מספק מידע ) .

אז באיזה זכות יצרני המוצרים שותלים תקלות במוצרים שלהם .
או אולי הם לא שותלים הם לא מקפידים על האיכות ;)
וכשהם כבר מגלים שיש להם בעיה . הכל הופך לסודי ביותר .

ורק אני הצרכן התמים ממשיך להפעיל את המזגן הביתי ולא יודע שאני הולך לשרוף את הבית .
( זוכר את המזגנים שנשרפים ....הם עדין נשרפים ושורפים את הבית ) .

איציק

BackDoorMan
13-07-10, 09:34
ואם היה מדובר במטוס נוסעים פרטי ?

הזכות לקלקל רכב מתנגשת עם הזכות לחיי אנשים אחרים בכביש.
נניח שעבדת על הברקסים בחצר, יצאת לסיבוב בשכונה והשתחרר צינור ברקס או משהו אחר שקלקלת,
דרסת ילד במעבר חציה כי לא הצלחת לבלום במערכת שנלחמת על זכותך לקלקלה.

אנחנו מדברים על מוצרים החולקים מרחב ציבורי משותף ויכולים בידיי מכונאי חובב ולא מוכשר להפוך
לקטלנים.

לגבי קודים, אלו שמחוץ ל OBD הם סודות מקצועיים של היצרן הרוצה להגן על השקעותיו בפיתוח ורעיונותיו מגניבה ע"י מתחרים.

GodsFather
13-07-10, 09:55
נניח שעבדת על הברקסים בחצר, יצאת לסיבוב בשכונה והשתחרר צינור ברקס או משהו אחר שקלקלת,

אתה תשלם כמו שלא שילמת מעולם, לאו דווקא כלכלית. אתה תדע את זה שאתה עלול לשלם עוד לפני שאתה יוצא לסיבוב הזה בכביש ולכן אתה תבדוק פעמיים ותוודא שאתה גם מוכשר לעבודה הזו, כדי להימנע מהתשלום הזה.

מאידך, למה הילד חצה את הכביש ולא המתין שהרכב יעבור ? והנה הפלתי את האשמה על ההורים של הילד ששיחררו אותו לרחוב בלי הכשרה נכונה לחציית כבישים.

אפשר לשחק את המשחק הזה כל הזמן, היה על זה דיון דומה לפני כמה ימים בפורום שקרא בדיוק לאותה בקשה - הזכות לעשות מה שאני רוצה במוצר שהוא שלי ולקיחת אחריות אישית על מעשיי.

tzagi
19-07-10, 05:21
מצחיק, משעשע ואפילו חמוד......אבל זה סתם חרטה

לפני שניכנס למה הטמטום הזה שווה לתחת, אני רוצה להסביר איך בימינו החיקוק בארה'ב עובד ומי סובל ממנו בדרך כלל, למעשה זה ישמע לכם מוכר, אפילו מוכר מאד.
כול הצעות החוקים האלה נופלים לקטגורית Feel good laws
זאת דרך לאיזה קונגרסמאן או סנאטור רקוב להראות שהם עושים משהו (כאילו) לטובת הציבור בלי לפגוע חס וחלילה באלה שממנים להם את קופת התרומות לבחירות הבאות (קריא: חברות עם הרבה כסף)
דוגמה מעולה היא המנדט של האטנול
למי שלא מודע, הדלק בארה'ב מכיל לפחות 10% אטנול (מתירס בלבד!!) לפי חוק (עוד מעט מעלים ל15%, יהיה שמח)
החרא הזה הורס מנועים ומערכות דלק אוכל את הטנק דלק, במיוחד ברכבים ישנים, אבל זה לא מעניין אף אחד, העיקר שהלובי החקלאי מקבל סובסידיה ורושם צ'קים לפוליטיקאים, אז...מה יש לנו...מי ניזוק מזה? כרגיל הציבור.
הורסים לך את הרכב ועוד אתה משלם על הפריבילגיה במיסים.

החוק הזה, אם יעבור, כרגיל יפגע רק בציבור,
חברות הרכב יחויבו לספק אינפורמציה....אתם חושבים שהם פראיירים?
הצחקתם אותי,
אז הם יספקו, כמובן במחיר, ומי הולך לשלם על זה?.....נחשו מי?
המוסכים שישלמו על המידע והכלים כמובן יעבירו את ההוצאה לצרכן....אז איפה התחרות?
יש גם את עניין האחריות, פה נותנים אחריות הרבה יותר ארוכה מהארץ, עד 10 שנים או 100000 מייל
סתם נגיד.....לקחת את הרכב לתיקון במוסך X, זכותך, עשו מה שעשו שם, שבוע אחרי הMIL נידלק,
חזרת למוסך, שאומר לך זה בעיית זיהום אויר, קח לדילר, זה תחת אחריות....הגעת לדילר ששם מודיעים לך שמישהו חיטט במשהו שלא היה צריך לנגוע ועכשיו תשלם שעת עבודה+חלקים....

כל זה...מתכון גדול לצרות ומאד לא נחוץ, גם ככה אחרי 3-4 שנים היצרנים משחררים את כול המידע לשוק (לפחות ככה זה עד היום) וב3-4 שנים הראשונות הרכב תחת אחריות...אז מי צריך את זה?

החוק הכי טוב שיש, זה חוק שלא נחקק. נ ק ו ד ה

קיד
19-07-10, 21:57
, מדוע אדם לא זכאי לבחור היכן לתקן את הרכב שלו, מדוע בשביל נורית סרוויס שבכלל מדווחת על שמן פילטר או גרוע מזה מיים בוישרים חייבים את המחשב המקורי של היצרן בשביל להתחבר ולקרוא קוד תקלה
!
אני מופתע מהבקשה איציק,
אני מכיר היטב לפחות 2 יצרני רכב גדולים בארופה, אשר מספקים את כל קודי התקלה דרך התפריט בלוח השעונים.
יותר מזה, כל הערכים הבינאריים של החיישנים בזמן אמת ניתנים בתפריט לנהג.
יותר טוב מכך???

לא כאן טמון הכלב.
קיד.

tallevi
21-07-10, 01:54
ואם היה מדובר במטוס נוסעים פרטי ?

הזכות לקלקל רכב מתנגשת עם הזכות לחיי אנשים אחרים בכביש.

אנחנו מדברים על מוצרים החולקים מרחב ציבורי משותף ויכולים בידיי מכונאי חובב ולא מוכשר להפוך
לקטלנים.

לגבי קודים, אלו שמחוץ ל OBD הם סודות מקצועיים של היצרן הרוצה להגן על השקעותיו בפיתוח ורעיונותיו מגניבה ע"י מתחרים.

מה לגבי נהגים/נהגות חובבנים ולא מוכשרים בעליל,שאין מה להשוות בין כמות התאונות הנגרמות
בגללם,לבין הסיטואציה שאתה תיארת(מכיר מקרה אחד?)

ד"א מכונאים חובבנים ולא מוכשרים,לא עובדים בחצר ביתם...עובדים,אבל לא בחצר ביתם...

טל.

-->