PDA

צפייה בגרסה מלאה : Eurosatory - כמה שאלות - רכבים אמפיביים

רני דקל
24-07-10, 02:15
השאלות מן הסתם מכוונות לאסף,
ראיתי שהפאנהרדים גם אמפיביים בנוסף לכל. ברכב שנראה צפוף גם ככה (VBL) מה המשמעויות של הוספת כל המכלולים שמאפשרים לו לשוט (איך גורמים לכזה גוש ברזל לצוף בכלל? הכח למדחף מגיע מהטרנספר?) מבחינת המאפיינים של הרכב כרכב יבשתי?

במילים אחרות מהן הפשרות הכרוכות בתכנון של רכב כזה כאמפיבי?

tooshey
26-07-10, 17:19
המדחף אכן מונע מהטרנספר, שילוב חשמלי במצב LOW.
יש גם משאבת פינוי (שיפוליים) לפינוי המים מפנים הרכב.
אני לא בטוח לגבי כושר השייט שלו,נראה לי מיועד יותר לצליחת מכשולי מים קצרים.
הבעיה העיקרית היא איטום הכלי,שדורשת גומיות מקוריות והאיטום נפגע עם הזמן.

מבחינת נסיעה, הכלי מאד נח ועביר, מה שניתן לצפות עם ארבעה מתלים נפרדים ארוכי מהלך ונעילת דיפרנציאל אחורי.
גלגל "36 מקורי.
הבידוד בקבינה עלוב, גם מרעשי המנוע ורכבת הכח וגם אין בידוד טרמי, וכך נסיעה ביום חם הופכת לסיוט (חלונות ממוגנים ללא פתיחה ואין מזגן...)

הכלי אמנם קטן אבל יש מספיק מקום ל 3 לוחמים, עד ששמים עליו זיווד קרבי, ואז איש הצוות האחורי סובל.

גם אני הייתי מעדיף את גרסת הבאגי עם הכלוב לאשה והילדים.

בברכה,טושי

asafk
26-07-10, 21:44
אני שמח שטושי שמכיר את הכלים האלו באופן יותר אינטימי ממני הגיב קודם... ואגב יש עוד לוח שצריך לפתוח ידנית לפני צליחה (משהו שמזיז את המים יותר טוב, אם הייתי מהנדס אוניות אולי הייתי יודע איך קוראים לו).
בכל מקרה, חשוב להבין - רכב אמפיבי מתוכנן מראש ככזה. זה לא שלוקחים אוטו ומוסיפים פרופלורים. המכללים חייבים להתאים, כל המעברים של מכללים סובבים (גלים, ציריות) צריכים להתאים. חישובי מרכז הכובד צריכים להתאים. חישובי האינרציה לפי סל"ד מנוע (כל המסות המסתובבות) למול משקל הרכב מחד והציפה מאידך - צריכים להתאים. לא פשוט.
אגב - ההנעה המכנית די מיושנת. היום יש לא מעט רכבים עם מנועים חשמליים למדחפים, וגם הנעת ג'ט.
לגבי הביצועים במים - מדובר על מהירות נמוכה, קמ"שים בודדים, ובמים רדודים בלי יותר מדי גלים או זרימות מהצד.

אסף.

gali
26-07-10, 22:16
נא לא להתבלבל זה לא רכב אמפיבי.
לעומת זאת זה כן, נא להכיר את הנגמ"ש האמפיבי החדש של המארינס - ה EFV מבית GDLS.

רני דקל
27-07-10, 00:09
המדחף אכן מונע מהטרנספר, שילוב חשמלי במצב LOW.
יש גם משאבת פינוי (שיפוליים) לפינוי המים מפנים הרכב.
אני לא בטוח לגבי כושר השייט שלו,נראה לי מיועד יותר לצליחת מכשולי מים קצרים.
הבעיה העיקרית היא איטום הכלי,שדורשת גומיות מקוריות והאיטום נפגע עם הזמן.

מבחינת נסיעה, הכלי מאד נח ועביר, מה שניתן לצפות עם ארבעה מתלים נפרדים ארוכי מהלך ונעילת דיפרנציאל אחורי.
גלגל "36 מקורי.
הבידוד בקבינה עלוב, גם מרעשי המנוע ורכבת הכח וגם אין בידוד טרמי, וכך נסיעה ביום חם הופכת לסיוט (חלונות ממוגנים ללא פתיחה ואין מזגן...)

הכלי אמנם קטן אבל יש מספיק מקום ל 3 לוחמים, עד ששמים עליו זיווד קרבי, ואז איש הצוות האחורי סובל.

גם אני הייתי מעדיף את גרסת הבאגי עם הכלוב לאשה והילדים.

בברכה,טושי
קודם כל תודה על התשובות, חידשתם לי הרבה.

ש לי עוד כמה שאלות אם לא אכפת לכם. ;)
יש למישהו מושג איך הרכב הזה צף? ברכבים אחרים ראיתי ששמים תאים עם חומר מוקצף כלשהו על מנת להגדיל את הציפה, זה כך גם פה?

למה משמש הרכב בפועל? יש לו מקביל צה"לי כלשהו (האמר, סופה או 'מיוחדים')?

איך הרכב נוסע מבחינת מהירות? הרכב לא גדול על המנוע בעשר מידות (פז'ו דיזל מה505 של פעם אם ראיתי נכון)?

asafk
27-07-10, 21:36
הVBL משמש למגוון גדול של משימות, אבל בעיקרון הרוב הם לסיור ונ"ט.
טושי יספר לך על הביצועים עם המנוע שמרכיבים במקום הפז'ו, אבל למרות המנוע החלש, לא מדובר בכלי איטי במיוחד. קח בחשבון שבאופן כללי כלי רכב צבאיים לא אמורים להיות מכוניות מרוץ, וברובם מעדיפים ביצועים "פושרים" לטובת אמינות.

אסף.

רני דקל
27-07-10, 23:01
ברור שכשאמרתי שהרכב איטי במיוחד התכוונתי בהשוואה לכלים צבאיים אחרים, שאין ספק שרובם איטיים בסדר גודל מרכבים אזרחיים, למרות שנראה שבשנים האחרונות חל שינוי בגישה ומתחילים לצייד רכבים צבאיים במנועים רציניים. כל המעבר למנועים אמריקאים מוגדשים וממוחשבים מאפשר מצב שבו זאב מתומן טון עולה את העליות של סדום ערד בלי לעכב את התנועה.

בהקשר של הVBL מדובר על רכב ששוקל בערך כמו דוד\סופה כבדה, עם מערכת הינע גזלנית יותר ועם גלגלים גדולים הרבה יותר, אבל עם חצי עד שלושה רבעים ההספק. לפי השוואת הנתונים הזו זה אמור ליהיות כלי איטי מאד.

-->