PDA

צפייה בגרסה מלאה : שנורקל

galwietzman
04-09-10, 13:21
מישהו יכול להמליץ איך להרכיב שנורקל לרכב ע"ב הכנה עצמית?

הכוכב הכחול
04-09-10, 17:24
לסמוראי, לטוארג..
לאיזה רכב?..

ramon
05-09-10, 20:43
תסתכל כאן , קצת ישן אבל נותן כיוון:

http://www.jeeptrip.com/article.asp?group=3&item=105

בהצלחה

shlomomos1
06-09-10, 20:49
שלום רב,

לשנורקל בארץ יש שני תפקידים: 98% פוזה ו- 2% רושם.(מעברי מים אין לנו, והאבק זהה גם בהגבהה של מטר).

גלוי נאות: התקנתי שנורקל. למה? התשובה למעלה. והיה מחיר מבצע כ- 600 ש"ח אצל היבואן. (הגנב רצה עוד אלף ש"ח על ה"כובע" בקצה, קניתי זהה למקורי בחנות לציוד לטרקטורים ב 100 ש"ח כולל מע"מ.)

לדעתי הבלתי קובעת, שנורקל מצינורות וזוויות ביוב 3"-2" נראה כמו חלטורה של אינסטלטור שהודבקה על הרכב, במיוחד ברכבי SUV, אז אם אתה לא יודע לייצר מפלסטיק משהו צורתי יפה, עדיף לא להכנס לזה.

שלמה

tallevi
08-09-10, 17:42
שלום רב,

לשנורקל בארץ יש שני תפקידים: 98% פוזה ו- 2% רושם.(מעברי מים אין לנו, והאבק זהה גם בהגבהה של מטר).

גלוי נאות: התקנתי שנורקל. למה? התשובה למעלה. והיה מחיר מבצע כ- 600 ש"ח אצל היבואן. (הגנב רצה עוד אלף ש"ח על ה"כובע" בקצה, קניתי זהה למקורי בחנות לציוד לטרקטורים ב 100 ש"ח כולל מע"מ.)

לדעתי הבלתי קובעת, שנורקל מצינורות וזוויות ביוב 3"-2" נראה כמו חלטורה של אינסטלטור שהודבקה על הרכב, במיוחד ברכבי SUV, אז אם אתה לא יודע לייצר מפלסטיק משהו צורתי יפה, עדיף לא להכנס לזה.

שלמה

מסכים עם כל מילה!

מחפש משומש במצב טוב,מי מוכר? :D

ד ו ר ו ן
08-09-10, 21:46
שלום רב,
שלמה
כאן אתה טועה בגדול, יש הבדל גדול בין מה שנמצא בגובה השאיבה המקורי של רוב הרכבים ובין המפלס שאיבה של שנורקל.
בגלל שאין לי כוח לרשום שוב את ההסבר המסודר בעניין, אני פשוט אמליץ לך להתאמץ קצת,לעשות חיפוש על פיזור אבק מגודל גרגר חול ועד לחרסיות ולהשכיל למה במדבריות הגדולים בעולם נוסעים עם שנורקלים או לחילופין יש אחד כזה על כל משאית חלוקה שנוסעת בג'יפה העירונית כל היום.

yaniv050
08-09-10, 22:11
דורון ראיתי את התמונות של הזרבובית שלך ממש יפה . אולי תסביר בכל זאת.

ד ו ר ו ן
09-09-10, 09:58
דורון ראיתי את התמונות של הזרבובית שלך ממש יפה .
תודה, תודה,
אני אגיד להורים שהם עשו עבודה טובה..
:cool:

(אני גם אחפש את הדיון הרלוונטי)

asafk
09-09-10, 10:10
אין מה להכביר מילים, יש שורה תחתונה מאוד ברורה - בלי שנורקל הפילטר אוכל הרבה יותר אבק, ומסוג הרבה יותר גרוע , מאשר עם שנורקל עם ראש ציקלוני.
סתם דוגמה שאתה רואה בכבישים - הג'יפים הצבאיים, כולם עם שנורקלים, ואנחנו מדברים על לקוח שלא יוסיף שקל למחיר של הג'יפ אם זה לא נחוץ. גם שם הוכח באינספור מחקרים שהשנורקל הוא קריטי לשמירה על מערכת סינון תקינה.

אסף.

yaniv050
09-09-10, 10:13
השאלה מופנית לחברים שיש להם שנורקל , זרבובית . זה לא מושך את הכחולים????

ד ו ר ו ן
09-09-10, 10:22
למה שזה יעניין אותם?
כמו שגגון לא מעניין אותם.

shlomomos1
09-09-10, 19:01
שלום,

השתכנעתי, נכון, ההגבהה יכולה להיות משמעותית, במיוחד אם הגובה המקורי של פתח היניקה נמוך (בדיפנדר הוא גבוה מלכתחילה).

וכאן יש לי כמה הערות המבוססות על הנסיון שלי במערכות הפרדת חלקיקים בתעשייה ותעופה:
1. בשנורקלים רבים, "ספארי" ודומיהם, אין יחידת סינון ציקלונית, ולכן אין סינון נוסף אלא רק יניקה מאזור נקי יותר.
2. היחידה הציקלונית שכן ישנה בשנורקלים מוגבלת ביכולתה לסנן חלקיקים קטנים כמו אבק ופודרה (עקב המסה הקטנה של החלקיקים נדרשת מהירות רבה לצורך ההפרדה). במסוקים (וגם במשאיות) יש בד"כ משטח הכולל מס' יחידות קטנות שכל אחת מאיצה את האוויר במקביל לאחרות.
3. השיקול של הצבא להכניס מערכת, לא בהכרח מתאים או תורם לשימוש אזרחי.

שנה טובה

שלמה

tallevi
09-09-10, 19:16
יניב ודורון,

ברמה התיאורטית זה נכון ולא חידשתם פה שום דבר.
באופן מעשי,בולשיט אחד גדול ואתם יודעים את זה.
אוקי,אז נניח שיש לנו חתיכת מדבר קטנטנה,זה עדיין לא זה.ויותר חשוב,מה תדירות השימוש באזור מדברי?
אם הרכב בדרך קבע או לפחות באחוזים משמעותיים מסתובב באזורים מדברים,אז יש הגיון להתקין שנורקל וסביר להניח שגם אני הייתי מתקין.אבל מעשית,כמה מתוך אלה שמסתובבים עם שנורקל,
באמת זקוקים לזה?
מבחינת שיקולי הצבא,
א.מחר הכלים האלו עלולים להתחיל לבלות בדרום דרום המדינה עד להודעה חדשה,אז טוב שיהיה.
ב.אם השנורקל מגדיל את פרק הזמן בין החלפה להחלפה של מסנן האוויר,אז בכמויות כאלו של כלים,יכול להיות שיקול כלכלי טוב.

בקיצור,מעבר לתיאוריה,אני בטוח שאתם חושבים כמוני שתשעים ומשהו אחוזים מאלו שמתקינים שנורקל פה בארץ,עושים זאת למען הפוזה ולא מסיבות מעשיות ברורות.

טל.

ד ו ר ו ן
09-09-10, 19:46
וכאן יש לי כמה הערות המבוססות על הנסיון שלי במערכות הפרדת חלקיקים בתעשייה ותעופה:
1. בשנורקלים רבים, "ספארי" ודומיהם, אין יחידת סינון ציקלונית, ולכן אין סינון נוסף אלא רק יניקה מאזור נקי יותר.
ערכי כשלעצמו, באורך חיי פילטר האויר כמו גם ביניקה הסופית של המנוע.
הפילטר הרי לא מסנן 100% ובנסיעה דרומית אחת המנוע רואה אבק בכמות שפרייבט לא רואה כמעט בכל חייו, רק בשביל זה שווה.
החלקים שבאמת משפיעים על שחיקה הם סיליקות בגדלים שבחלקם עוברות את הפילטר, כמה שפחות מהן יותר טוב, זה לא ברמה של טורבינת סילון שנשחקת גם מגרגירי חול בגודל עד מ"מ (ראיתי צילומים של להבים שחוקים מטיסות אבק, פשוט מרשים מה חול עושה למתכת..) אלא סילט שמתערבב בשמן ויוצר משחת שחיקה שרצה במנוע עד להחלפת שמן הבאה.

2. היחידה הציקלונית שכן ישנה בשנורקלים מוגבלת ביכולתה לסנן חלקיקים קטנים כמו אבק ופודרה (עקב המסה הקטנה של החלקיקים נדרשת מהירות רבה לצורך ההפרדה).
דוקא החול הגדול יותר (עד 2מ"מ שמסוגל להתרומם לגובה יניקה נורמלי של כל רכב) מהווה פחות בעיה כי הוא בכל מקרה לא עובר את הפילטר- ע"ע החלק הראשון של התגובה, אבל הוא עדיין סותם מתישהו את הפילטר.
היתרון ביחידה ציקלונית הוא בהגעה של כמות כוללת מופחתת לפילטר ואורך חיים ארוך יותר כי לוקח לו יותר זמן להסתם. השנורקל ברכב שלי מחובר בצורה כזו שהאפקט הציקלוני מתרחש בתוך הדוד שבו יושב הפילטר, פחות יעיל מיחידה חיצונית אבל כמות האבק שמצטברת בפינה אליה הוא נזרק מרשימה, הפילטר לעומת זאת נקי למדי.

3. השיקול של הצבא להכניס מערכת, לא בהכרח מתאים או תורם לשימוש אזרחי.
הוא תורם לך כגוף מחקר ונסיון מצטבר במכפלות, זה אומר לך למה זה עוזר.

ברמה התיאורטית זה נכון ולא חידשתם פה שום דבר.
באופן מעשי,בולשיט אחד גדול ואתם יודעים את זה.
אוקי,אז נניח שיש לנו חתיכת מדבר קטנטנה,זה עדיין לא זה.ויותר חשוב,מה תדירות השימוש באזור מדברי?
ע"ע תחילת התגובה לגבי נסיעה מדברית אחת, מעבר לזה ממש לא מעניין אותי מי שרוכש לפוזה, שיבוסם לו- זה לא שולל כלל את היתרונות ועל זה הדיון.
התגובה שלך לא עניינית בדיוק כמו להגיד ש-99% ממי שנוסע ברכב שטח עושה את זה כי הוא רוצה שיסתכלו עליו ברחוב/זין קטן וכו', זה אומר שאתה בסבירות גבוהה עונה לאחד מההגדרות האלו?
תתחיל להסתכל על משאיות חלוקה עירוניות, כאלו שמעולם לא יורדות מהאספלט, כמעט לכולן יש שנורקל, חשבת פעם למה?
חשבת על כמות הג'יפה שמרחפת בגובה צינורות הפליטה והגלגלים גם בעיר? על הרסס של הג'יפה מהאספלט?

yaniv050
09-09-10, 19:57
דורון שכנע אותי החודש יש לי זרבובית....

shlomomos1
11-09-10, 18:06
מס' הערות:

1. שנורקל בלי מסנן יעיל בקצה (PRE CLEANER),ציקלוני או אחר, יעילותו עקב הגבהה שולית.

2. הארוזיה בטורבו עקב חול / פודרה יכולה להיות קטלנית עקב מהירות הסיבוב הגבוהה מאוד.
גם אם האבק "רק נספג" בשמן, זה לא בריא שהוא הפך למשחת ליטוש עדינה, (קרבורונדום) או לבוצה. לכן היצרן ממליץ לרכב שעובד בתנאי סביבה מאובקים להגדיל את מדירות החלפת שמנים ופילטרים.

3. לנושא מערכות צבאיות מול אזרחיות:
יש שיקולים צבאיים שאינם רלוונטיים לאזרחות כגון: רכש גומלין, רכש בכספי סיוע, ניצול תקציב עד תומו, רכש ע"י "מומחי רכש" שקראו באינטרנט שיש אלפי מחקרים שמוכיחים את יעילות השנורקל, ועוד. מאחר ואינני יודע מהם שיקולי הצבא ברכש השנורקלים, ומהכרות רבת שנים עם רכש צבאי, זה שהצבא קנה, זו לא זו כשלעצמה סיבה לקנות בשבילי .
בגדול, מערכות הדרישות והתקינה האזרחיות יותר קשוחות מהצבאיות, גם בתעופה האזרחית הדרישות ההנדסיות, הטכניות והתחזוקתיות הרבה יותר חמורות מהצבאית. גם בנשק, אקדח במפרט LAW ENFORCEMENT, יהיה זול ובסיסי ביחס לדגם אזרחי, לא מה שמתאים לשימוש ע"י חייל עם אפוד וכפפות מתאים לי.

4. סתם קוריוז: מבצע שחרור האמריקאי של בני הערובה באירן נכשל, כי על מסוקי היסעור לא הותקנו מפרידי חלקיקים העובדים על עיקרון הפרדה ציקלוני, והם נתקעו.*אחרי המקרה הזה אני רוצה לראות את איש הרכש שיחסוך על קניית אביזר סינון כלשהו.

5. אשמח אם מישהו יוכל להפנות אותי אותי למחקר בנושא יעילות שנורקל, אני מצאתי רק ברושורים של יצרנים.

שנה שובה,
שלמה

ד ו ר ו ן
11-09-10, 23:11
מס' הערות:

1. שנורקל בלי מסנן יעיל בקצה (PRE CLEANER),ציקלוני או אחר, יעילותו עקב הגבהה שולית.שלמה
אתה טועה,
בגדול, יש התפלגות די טובה של גודל גרגר ביחס לגובה אליו הוא מתרומם מהקרקע, ויחס הפוך בין גודלו ובין יכולת הניתוק או האנרגיה הנדרשת להרימו.
כלומר דוקא לגרגר קטן יותר של חרסיות קשה יותר להמריא עקב הקוטביות החשמלית שמצמידה אותו לגרגרים אחרי.
גרגרי חול לדוג' מתקדמים בקפיצות ברוב המקרים, בדיוק בתחום הגובה של רוב הרכבים.
בשורה התחתונה, עם הגבההת נקודת השאיבה לגובה הגג=1.8מ'~ אתה מחוץ לחלק לא מבוטל של החומר המתרומם באויר, ובכך מפחית את הכמות הכללית של חומר שמגיע לפילטר, כתוצאה, משאיר את המעברים פתוחים זמן ארוך יותר=מנוע שיכוללנשום=ניצולת טובה יותר, ומאריך את החיים של הפילטר והמנוע.

אם באמת מעניין אותך, תחפש ברשת מאמרים על התפלות גודל גרגר כפונקציה של ההתרוממות מהקרקע והכמויות היחסיות של חומר באויר, יש הרבה מאד מחקרים על התקדמות אבק באויר וקרוב לקרקע, כולם מתחומי מדעי הקרקע אבל מהם ניתן לגזור בדיוק את הסיבות לכך שבשורה התחתונה פילטר אויר של רכב עם שנורקל נקי יותר בתנאי שטח נתונים.

הזכרת יצרני שנורקלים, אני מניח מההנחה שהם רוצים למכור ולא בהכרח אובייקטיביים, יש יצרני רכב שמתקינים שנורקל מקורי מהמפעל בדיוק מהסיבות האלו.. ולא בהכרח לשווקים רטובים.

גיא
12-09-10, 09:02
תסתכל כאן , קצת ישן אבל נותן כיוון:

http://www.jeeptrip.com/article.asp?group=3&item=105

בהצלחה

איזה עונג :) ....

tallevi
13-09-10, 17:00
לפי מה שנטען פה מחר כולם צריכים לעמוד בפתח המשפרים למיניהם להתקנת השנורקל,כולל פרייבטים! (אחד כבר שלחת בריצה לשם...)
מה שאתה יודע לגבי איכות האוויר בסביבת העבודה שלהם נסתר מעיני כל יצרני רכבי השטח גם יחד?!(ואני מאמין שהיצרנים כן תיכננו את הכלים האלה לנסיעה מדברית אחת או שתיים(או שבעים...).
זה שהאוויר הנשאב למנוע לא נקי ונושא עימו חלקיקים זרים ידוע וברור,אבל לצורך כך קיים,ניחשת נכון,מסנן אוויר.
לסיכום(מבחינתי)
שנורקל,מועיל ומשפר את איכות האוויר הנשאב למנוע כתופעת לוואי לייעודו המקורי.
קריטי? ממש לא!(למעט מקרים ספיציפיים שכבר הזכרתי).
נראה טוב,בוודאי!

טל.

BOLSTER
13-09-10, 18:00
שנורקלים ותפקידם על קצה המזלג (בלי לרדת או להשמיץ אף אחד):

כאשר המנוע יונק אויר מאזור תא המנוע או בית הגלגל, קיימות מספר בעיות.
1. האויר באזור המנוע חם ופחות עשיר בחמצן (ממ"ר- פחות חמצן לאותו נפח יניקה) ז"א בערה פחות טובה וניצול נמוך יותר של המנוע- תצרוכת דלק גבוהה יותר.
2. מכיוון שבאזור היניקה מסתובבים הגלגלים, יש כמות אבק גדולה יחסית וכמו שמישהו אמר, בד"כ הגרגרים הכבדים יותר. אבק הנשאב יסתום את מסנן האויר ותצרוכת הדלק רק תעלה. מעבר לכך, חלק מגרגרי האבק עוברים דרך המסנן (כמו שאויר עובר) ופוגעים בחיישני כמות/ספיקת אויר, טורבו (למי שיש) ובמנוע עצמו. במנועים וטורבו שנפגעו מאבק ניתן לראות בעין בלתי מזויינת חריצים ואזורים שחוקים -לא סימפטי.
3. מים כמובן! מספיק כמות מים כמו בכוס אספרסו קצר איטלקי אמיתי בכדי לגרום לנעילה הידרוסטטית של המנוע. עלות מנוע מול עלות שנורקל???

כאשר המנוע יונק אויר דרך שנורקל, היתרונות:
1. אויר קר יותר ועשיר בחמצן- בערה טובה יותר ושיפור (קל) בתצרוכת הדלק.
2. כשמותקן ראש שנורקל "רגיל", יש גם אפקט "ראם". אויר נכנס בלחץ לשנורקל בנסיעה מהירה וע"י כך מפחית את כמות האנרגיה שהמנוע מבזבז בכדי לשאוב אויר.
3. פתח יניקה גבוהה יותר מקטין עד 80%(!!!!) את חדירת האבק למסנן ומשם לחלקי המנוע. חסכון בהחלפת מסננים ומניעת בלאי מואץ למנוע ומכלוליו.
4. מים לא מגיעים לגובה של שנורקל. אם כן, לא ארצה לדעת מה שאר הנזקים לכלי הרכב..
הערה: במעברי מיםף שנורקל ישמור על המנוע בלבד. יש עוד מספר לא מבוטל של מכלולים שיכול לסבול ממיים (אלטרנטור, מניפת מאוורר וכו')
5. פוזה כמובן...

הבדלים בין שנורקל לבניה עצמית לשנורקל המיועד לכלי רכב:
שנורקל בבניה עצמית:
1. מעברי האויר וזרימת האויר למנוע משתנים בד"כ לרעה. ז"א כמות אויר קטנה יותר נכנסת למנוע והמנוע מתאמץ יותר בכדי לשאוב אויר. חסימת האויר נגרמת מריבוי חיבורים/מחברים/זויות בדרך. אין התחשבות בתופעות כדוגמת "קביטציה" (מיעור), טורבולנציה, חיכוך וכו'. מכיוון שכך, לא נכנסת כמות אויר נכונה למנוע- בערה פחות טובב, ניצול מנוע וכו'.
2. ראש השנורקל בבניה עצמית לא "יודע" לנקז" מי גשמים והנ"ל חודרים למסנן והלאה.
3. שנורקל בבניה עצמית זול משמעותית, אך לאורך זמן יקר יותר.
4. שנורקל בבניה עצמית לא נראה טוב ולכולנו חשוב שה"כלי" שלנו יראה טוב (ושיקום הגבר שחושב אחרת...:-D)

שנורקל ביצור המוני המותאם לכלי רכב יעודי:
1. מעברי אויר חלקים, חיכוך נמוך משמעותית, אין תופעות לוואי בזרימת האויר כמצויין מעלה.
כמות אויר נכונה וגדולה יותר מסופקת למנוע.
2. ראש השנורקל מנקז נוזלים החוצה לפני שנכנסו לגוף השנורקל וכמובן שלא מגיעים למסנן.
3. שנורקל ייעודי יקר יותר בקניה, אך לאורך זמן זול יותר, חוסך קצת בדלק. מדגיש לכל המתנפחים: קצת חסכון בדלק, לא הרבה, אך גם טוב.
4. שנורקל ייעודי לכלי רכב נראה מצויין!!! כמו הגבהה, פגוש, מדבקות ושאר ירקות שמותקנים אצל רובנו בעיקר לפוזה ולא ממש לשימוש..

ראש שנורקל "פרה פילטר": ראש זה מפחית בצורה דרסטית את כמות האבק ביניקה, אך מוריד גם את יכולת היניקה. יתרון וחסרון... מיועד בעיקר לכלים שנוסעים באופן יומיומי אינטנסיבי בשטח. מיותר ל99% מכלל חובבי השטח כמונו.

אנו משקיעים הון במיגון הכלי (גחון, גיר, טרנספר וכו') וזה רק בכדי לישון בשקט, בכדי למנוע מכה. אז מה ההבדל בין המיגון (ועוד אלפי דוגמאות) לבין שנורקל?
יש הבדל. שנורקל רואים בניגוד למיגון (עוד פעם הגענו לפוזה) ובד"כ עולה פחות ממיגון. נקודה למחשבה.

נ.ב. אם צה"ל שביצע המון מבחנים בנושא לא משפיע או לא משכנע כי ... אז בטח חלקכם מכירים את כלי הרכב האיטלקים שמסתובבים במדינתנו. הנ"ל בונים את קו הגז.
הכלים הנ"ל איטלקים עם מספר ישראלי למשך זמן העבודה ומה שיפה זה שכולם בלי יוצא מהכלל עם שנורקלים!!!!
כל טרקטור וציוד מקצועי שנוסע בשטח יש לו שנורקל!!!

שיהיה המשך יום נפלא!
שי

התייש
13-09-10, 19:01
שי, ראשית, בלי שום כוונה לפגוע או להעליב. אני יודע מה ניסיונך בתחום ויודע שעשית המון שיעורי בית לפני שיצאת לשוק עם "בולסטר" ומסיר בפנייך את הכובע.

כל ההסברים שכתבת הם אחלה וברובם אני מסכים אתך.
דבר שאני נוטה לחלוק עלייך באופן חלקי הוא מה שרשמת בכל מיני מילים יפות לגבי זרימת אוויר בהשוואה בין שנורקל בייצור עצמי לשנורקל בייצור המוני.
לדעתי זה תלוי מי מייצר את השנורקל.
יכול אדם לקחת זויות של צנרת pvc אפור ולהתקין בית שימוש על הרכב כמו בקישור למעלה ויכול גם לקום אדם אחר אשר חקר, חישב, בדק, ומצא את התובנות הקשורות וייצר שנורקל לתפארת בייצור עצמי מחומרים מתאימים ועדיין לא נחות באופן שימושי ומעשי משנורקל בייצור המוני רגיל שעולה אלפי שקלים. כך יכול להיות גם לגבי הפרה קלינר \ זווית ראש שמסננת מי גשמים, וכך גם יכול להיות לגבי*גוף השנורקל ומה שמתחת למכסה המנוע. על כן לדעתי אינך יכול להכליל בעניין זה.
לא חסרים פה פרופסורים וכבר ראיתי אנשים שבנו דברים בייצור עצמי מחומרים והנדסה שלא יביישו שום חברה גדולה (גם שנורקלים).
בקשר למה יותר ייחודי או מה נותן יותר פוזה = עניין של טעם אישי.

ד ו ר ו ן
13-09-10, 20:03
אני מבין שיש לל בעיה מסויימת בהבנת הנקרא או ברצון להבין את הנכתב..

לפי מה שנטען פה מחר כולם צריכים לעמוד בפתח המשפרים למיניהם להתקנת השנורקל,כולל פרייבטים!
לגבי הערך המוסף בסביבה עירונית ע"ע משאיות חלוקה עירוניות באחת התגובות מעל.
לגבי פרייבטים- תתפלא אבל יש לא מעט חקלאים שמתקינים שנורקלים על רכבים 2X4 שנעים בשדות ולא כל יום, כל היום.

מה שאתה יודע לגבי איכות האוויר בסביבת העבודה שלהם נסתר מעיני כל יצרני רכבי השטח גם יחד?!(ואני מאמין שהיצרנים כן תיכננו את הכלים האלה לנסיעה מדברית אחת או שתיים(או שבעים...).
בגלל זה יצרנים "כבדים" של רכבי שטח (מרצדס,ניסאן,לנדרובר,טויוטה ועוד כמה "איזוטריים")מאפשרים לרכוש מהמפעל עם שנורקל.. אבל כמו שאמרת, מה הם יודעים.. הם בעסקי קידום מכירת צינורות פלסטיק..

ד ו ר ו ן
13-09-10, 21:35
. מים כמובן! מספיק כמות מים כמו בכוס אספרסו קצר איטלקי אמיתי בכדי לגרום לנעילה הידרוסטטית של המנוע. עלות מנוע מול עלות שנורקל???

לא צריך לזרוע היסטריה.. חישבת פעם כמה מים שותה מנוע (של כל רכב, לא בהכרח שטח)במשך נסיעה רצופה של חצי שעה בגשם שוטף?

.
הבדלים בין שנורקל לבניה עצמית לשנורקל המיועד לכלי רכב:
שנורקל בבניה עצמית:
1. מעברי האויר וזרימת האויר למנוע משתנים בד"כ לרעה. ז"א כמות אויר קטנה יותר נכנסת למנוע והמנוע מתאמץ יותר בכדי לשאוב אויר. חסימת האויר נגרמת מריבוי חיבורים/מחברים/זויות בדרך. אין התחשבות בתופעות כדוגמת "קביטציה" (מיעור), טורבולנציה, חיכוך וכו'. מכיוון שכך, לא נכנסת כמות אויר נכונה למנוע- בערה פחות טובב, ניצול מנוע וכו'.
2. ראש השנורקל בבניה עצמית לא "יודע" לנקז" מי גשמים והנ"ל חודרים למסנן והלאה.
3. שנורקל בבניה עצמית זול משמעותית, אך לאורך זמן יקר יותר.
4. שנורקל בבניה עצמית לא נראה טוב ולכולנו חשוב שה"כלי" שלנו יראה טוב (ושיקום הגבר שחושב אחרת...:-D)
שי
כמו כל דבר,
מה שנעשה בתכנון נכון לא יגרום לנזק ויעשה את המצופה ממנו, אתה לא יכול להגיד שכל שנורקל ביתי לא מתפקד אותו דבר ולעיתים טוב יותר מאחד תעשייתי.
כנ"ל לגבי המראה החיצוני, שנורקל מקורי של דיפנדר,שמתוכנן במפעל, נראה כמו צינור ביוב בשקל וחצי ובעל קוטר שאתה לא ממש מבין איך המנוע נושם דרכו.. ועדיין זה עובד כי מהנדס (אני מקווה..) תכנן אותו בהתאמה למנוע הספציפי הזה.

מנוע 2.5ל' דיזל ממוצע שעובד בסל"ד 3000~ במהירויות כביש מעביר דרכו 7.5 מ"ק אויר בדקה.
לא נראה לי שאפקט הדחיסה של ראש השנורקל עולה על הספיקה השלילית (שאיבה) של המנוע במצבים האלו, מקסימום מקל עליו קצת.

BOLSTER
13-09-10, 22:05
הי,

1. התנצלותי. נכון יש צדק בכתוב. יש אנשים שיודעים ומסוגלים (מעוף, תכנון, ביצוע ותקציב) לבנות שנורקלים או כל דבר אחר ברמה ואיכות שלא תבייש גם את טובי היצרנים.
יותר מזה, אם מישהו בונה משהו מעניין ואיכותי, אשמח לעזור בתכנון או כל עזרה אחרת.
חייב לציין שעד היום לא ראיתי מישהו שבנה שנורקל ממש איכותי ולא מצנור ביוב וחבל מאוד. אני מכיר מספר לא מבוטל של אנשים שיכולים...

מה שלא מובן במקרה של שנורקל, לתכנן, לפתח ולייצר שנורקל באיכות גבוהה, יעלה הרבה יותר מאשר לקנות אחד מוכן!
בכל מקרה, בהודעה הקודמת התכוונתי לשנורקל מצינורות ביוב ולא של צדיק אחד או שניים.

2. לגבי שנורקל של הדיפנדרים. לפי מה שאני יודע, הם יוצרו בארץ ע"י היבואן.
לא הנדסה, לא מהנדס, רק צינור ברזל וקצת גומי. בTDI זה עוד עובר, אך בדגם החדש זה חד משמעי יחנוק את המנוע.

שי

התייש
13-09-10, 22:21
2. לגבי שנורקל של הדיפנדרים. לפי מה שאני יודע, הם יוצרו בארץ ע"י היבואן.
לא הנדסה, לא מהנדס, רק צינור ברזל וקצת גומי. בTDI זה עוד עובר, אך בדגם החדש זה חד משמעי יחנוק את המנוע.

ועד כמה שידוע לי- יבוא מאנגליה! תשאל את שולי, הוא בטח שמע....

shlomomos1
13-09-10, 22:32
אני חושב שהנושא מוצה:
1. יש יתרון בשאיבה מנקודה גבוהה ויתרון של סינון נוסף או אוויר מגח (RAM).
2. שנורקל בבניה עצמית נכונה (ללא הצרה נקודתית, כיפופים מיותרים, וניקוז מים מהראש החוצה) לא יפגע במנוע ובביצועים.(וגם לא יגרום לזרימה להיות טורבולנטית , ולמי שכתב, קויטציה היא תופעה בנוזל ולא באוויר)
3. אם רוצים לשמור על הפוזה, אז רק מקורי / יעודי של יצרן מתמחה, או אם מישהו מסוגל לייצר חיקוי שנראה כזה בפלסטיק / פיברגלאס או דומה. אחרת זה נראה רע וזול.

עכשיו תסבירו לי, למה שנורקל שעשוי מכמה חתיכות פלסטיק בייצור המוני עולה מעל 3000 ש"ח? למה עדיין אין ב DEALEXTREME? כנראה עוד מעט יהיה, ראו איזה יופי: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.42193

יום טוב ושנה טובה.
שלמה

BOLSTER
13-09-10, 22:56
אכן חלק מהשנורקלים לדיפנדר יובאו מחו"ל וחלק יוצרו בארץ. במקרה הדפנדר לא ממש צריך לשבור את הראש.

בהחלט הנושא מוצה.

לילה טוב.

ד ו ר ו ן
13-09-10, 23:06
שנורקל להיילקס (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=5339&highlight=%F9%F0%E5%F8%F7%EC), עלות:540-740 ש"ח.
אם מכינים מגבריט אני מניח שהעלויות יכולות להיות פחותות במעט, ללא התפשרות על היעילות ולעומת זאת פשוט יותר לביצוע, לדעתי עונה להגדרת ה"ניראות" שאינה צינור ביוב מודבק לכנף של האוטו.
כל השנורקלים המסחריים בעלי קוטר קטן יותר ותיאורטית מגבילים את הספיקה ביחס לתכנון המוצג.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=27114&stc=1&d=1284411713

התייש
15-09-10, 12:09
דורון, רציתי לומר לך כבר מזמן נתקלתי בשרשור הזה- יופי של עבודה!
ואם כבר תמונות, הנה תמונות שעלו בכתבה של טל זהר לפני יומיים בסך הכל... ואם זה מתאים לרכב ראלי של יושב ראש העמותה עם כל התנאים הקשים שעוברים עליהם שם (כן, אני יודע שהם פרשו אבל עדיין) אני לא רואה שום סיבה שזה לא יתאים לכל רכב אחר בארץ. גם סטנדרטי וגם לתחרויות!

עד כאן, הנושא מוצה בהחלט. עכשיו יש לפותח השרשור מספיק מידע :)

סולי
15-09-10, 13:04
עם עוד קצת תמונות נעות..

חורף אשתקד, כניסה ליער ראש העין.
ממש ב-200מטרים הראשונים, בסרטון הזה הג'ימיני עבר בשלום.
לילה גשום נוסף, וג'ימיני אחר.. נעילה הידרוסטטית.

אין ספק ששנורקל מוסיף לביטחון, ולא רק בתנאי פודרה.
גם בחורף בשלנו.

http://www.youtube.com/watch?v=A1X1YU9APnY

-->