PDA

צפייה בגרסה מלאה : קומפרסור ARB וחיבור מתח

elro
14-10-10, 18:29
ברכב שלי (טויוטה 73) מערכת הכוח מבוססת על שני מצברים של 12V בטור (24V).
היום גיליתי חוט מינוס שמחובר ישירות לאחד המצברים, מסתבר שהוא מגיע לקומפרסור ה ARB.
בדיקה קצרה הראתה שהקומפרסור מחובר ל 12V, אבל על הקומפרסור יש מדבקה גדולה 24V.
השאלה היא, מה ההשלכות של חיבור כזה? האם אני יכול לודא באיזושהי צורה שהקומפרסור אכן 24V (חוץ מאותה מדבקה) ולחבר אותו כמו שצריך? (מינוס לגוף)
תודה מראש לעונים.

raanan
14-10-10, 18:43
אתה בטוח שאתה לא עושה "סלט" ?
לפי מה שאתה כותב אז, יש לך סטארטר 24V אלטרנטור שמוציא מעל 24V
לדעתי מאוד לא הגיוני בעליל.
יתרה מזאת, אני לא מכיר שיש ל-ARB קומפרסור של 24V .

בקיצור, ממליץ שתבדוק שוב את מה שאתה אומר.
אני חושב שיש לך זוג מצברים 12V בחיבור מקבילי (אולי עם "ברז" פיקוד מכני/חשמלי לניתוק וטעינה).

רענן

elro
14-10-10, 19:19
אתה בטוח שאתה לא עושה "סלט" ?
לפי מה שאתה כותב אז, יש לך סטארטר 24V אלטרנטור שמוציא מעל 24V
לדעתי מאוד לא הגיוני בעליל.
יתרה מזאת, אני לא מכיר שיש ל-ARB קומפרסור של 24V .

בקיצור, ממליץ שתבדוק שוב את מה שאתה אומר.
אני חושב שיש לך זוג מצברים 12V בחיבור מקבילי (אולי עם "ברז" פיקוד מכני/חשמלי לניתוק וטעינה).

רענן

יקירי, אני מכיר את הרכב שלי, לפחות באופן בסיסי.

יש לי אלטרנטור 24V, יש לי סטארטר 24V ויש לי עוד הרבה מערכות של 24V (לצערי הרב) כמו מנורות ראשיות.

יש לי זוג מצברים בחיבור בטור, דהיינו, '-' של הראשון מחובר ל '+' של השני, חלק מהמערכות עובדות דרך ממירים מ 24 ל 12 (כמו איתורן, מערכת ועוד)

מתנצל על האיכות הטכנית של הצילום (מצלמפון...), אבל זה מספיק להבין...

הקומפרסור:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=27877&stc=1&d=1287076720

סתם נורה ספייר:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=27878&stc=1&d=1287076720

חנן-ג'יפולוג
14-10-10, 19:50
ברמה העקרונית, לא טוב לחבר צרכנים 12V ברכב 24V ע"י לקיחת מתח מהחיבור האמצעי שבין המצברים. זה צורך זרם ממצבר אחד בלבד, ולעומת זאת זרם הטעינה הוא שווה לשני המצברים, וזה גורם לטעינת יתר במצבר אחד וטעינת חסר במצבר שני.

כשמדובר בצרכנים כבדים ולעתים תכופות זה ממש הורס את המצברים בטווח קצר יחסית.

אם אתה משתמש בקומפרסור למקרי חירום בלבד השד פחות נורא ולא בטוח ששווה להתאמץ כדי לחפש פתרון אחר ל12 וולט.

בכל מקרה, ברור שאם ניתן לחבר את המדחס ל24 וולט אז זהו החיבור המועדף והפשוט.

raanan
14-10-10, 20:23
מתנצל, הפתעת אותי !
אגב, מע' החשמל מקורית ?

רענן

elro
14-10-10, 20:24
ברמה העקרונית, לא טוב לחבר צרכנים 12V ברכב 24V ע"י לקיחת מתח מהחיבור האמצעי שבין המצברים. זה צורך זרם ממצבר אחד בלבד, ולעומת זאת זרם הטעינה הוא שווה לשני המצברים, וזה גורם לטעינת יתר במצבר אחד וטעינת חסר במצבר שני.

כשמדובר בצרכנים כבדים ולעתים תכופות זה ממש הורס את המצברים בטווח קצר יחסית.

אם אתה משתמש בקומפרסור למקרי חירום בלבד השד פחות נורא ולא בטוח ששווה להתאמץ כדי לחפש פתרון אחר ל12 וולט.

בכל מקרה, ברור שאם ניתן לחבר את המדחס ל24 וולט אז זהו החיבור המועדף והפשוט.

תודה על ההתיחסות, אבל השאלה שלי היא אחרת.
איך על הקומפרסור כתוב 24V והוא מחובר ל 12V? האם זה משפיע על התפקוד שלו? האם אני יכול לחברו ל 24V ישירות או שעלי לקחת בחשבון משהו אחר?
ברור לי שחיבור ישירות לאחד המצברים לא תקין ואף הוספתי ממיר עבור מערכות "שהתפקששו" לקודמים והיו מחוברות לאחד המצברים.

חנן-ג'יפולוג
14-10-10, 20:46
מחיפוש בגוגל עולה שיש קומפרסור ARB 24V

http://www.arb.com.au/media/products/air-lockers/3-04.pdf

נסה לראות אם יש תווית עם הדגם המדויק של המדחס.

באם המדחס הוא באמת 24 וולט הפעלה ב12 גורמת לו לעבוד חלש הרבה יותר מאשר ב24 ורצוי לחבר אותו ל24. עלולים גם להיות מצבים מסוימים שבהם המנוע החשמלי לא יצליח להתניע ב12 וולט ואז הוא יעמוד במקום עד שיישרף. כן, אתה יכול לחבר אותו ישירות למצברים, לדעתי.

elro
14-10-10, 21:42
OK תודה רבה על קובץ ה PDF, אני חושב שעליתי על הבעיה, יש תרשים חיווט שם ויש משבצת צהובה לחיבור של 24V, ה BLK-WHT (שחור לבן) אמור להיות מחובר ל '-' הכללי והוא לא.
מה שהיה חשוד אצלי זה שהסולינואידים הם 12V וגם בתרשים הם כך ובגלל זה הם מחוברים ל BLK (שחור) למצבר אחד, למעשה רק המנוע מקבל 24V שאר מערכת ה ARB מקבלת 12V.
כמובן שאם מישהו חושב שאני טועה אז הוא מוזמן לתקן אותי :)
אבדוק מחר באור את החיבורים אצלי.

elro
14-10-10, 21:47
מתנצל, הפתעת אותי !
אגב, מע' החשמל מקורית ?

רענן

לא נורא, גם אני הופתעתי כשקניתי את הרכב... :)

זו מערכת החשמל המקורית של הרכב, עד כמה שאני יודע יש מספר רכבים כאלה שעשו הסבה ל 12V.
כל הקטע של ה 24V מסרבל נורא, הן מבחינת הציוד שמחובר והן מבחינת הטיפול במצברים לצערי, במיוחד אם הרכב לא נוסע כל יום.

nezero
15-10-10, 08:17
הי,
חיבור המינוסשל הקומפרסור למצבר אחד אינו אומר שהקומפרסור מקבל 12V, מה שקובע זה ה+.
ברכב הזה המצברים מחוברים בשורה ולכן בעצם משני מצברים יש לך רק מינוס אחד ראשי שנמצא על המצבר בצד של פילטר האוויר (ממנו יוצא הכבל מינוס לבלוק מנוע), כל שאר החיבורים הם בעצם כניסות ויציאות של +.
לפי מה שאתה מתאר נשמע שהקומפרסור מחובר בסדר.
בהצלחה

elro
15-10-10, 09:01
OK, עכשיו שיניתי את החיבור, הקומפרסור עובד חלק יותר ומהר יותר, כמו כן השאר גם עובד תקין.
המנוע מחובר ל 24V והשאר ל 12V.
תודה חנן על ה PDF, זה עזר לי להבין.

הי,
חיבור המינוסשל הקומפרסור למצבר אחד אינו אומר שהקומפרסור מקבל 12V, מה שקובע זה ה+.
ברכב הזה המצברים מחוברים בשורה ולכן בעצם משני מצברים יש לך רק מינוס אחד ראשי שנמצא על המצבר בצד של פילטר האוויר (ממנו יוצא הכבל מינוס לבלוק מנוע), כל שאר החיבורים הם בעצם כניסות ויציאות של +.
לפי מה שאתה מתאר נשמע שהקומפרסור מחובר בסדר.
בהצלחה

כאשר יש לך שני מצברים ואתה מחבר ישירות למינוס של אחד המצברים ציוד, יש חשיבות לאיזה מהמצברים חיברת (בהנחה שהפלוס מחובר לראשי), אם חיברת למינוס של המצבר, שהמינוס שלו משורשר לשני, הרי זה 12V ואם חיברת למצבר, שהפלוס שלו משורשר לשני, הרי זה 24V.
אצלי המינוס היה מחובר ישירות למצבר, שהמינוס שלו משורשר למצבר השני וזה מה ששיניתי, כרגע המינוס מחובר לגוף של הרכב.
מה גם שבדקתי עם רב מודד כדי לבדוק את עצמי.

asafk
15-10-10, 11:11
שים פיוז, קרוב ככל האפשר למצבר, על חוט ה- של ה 12V. שלא יהיו הפתעות לא נעימות...
(סולנואידים עושים לפעמים הפתעות)

אסף.

YoavR
17-10-10, 10:48
OK, עכשיו שיניתי את החיבור, הקומפרסור עובד חלק יותר ומהר יותר, כמו כן השאר גם עובד תקין.
המנוע מחובר ל 24V והשאר ל 12V.
תודה חנן על ה PDF, זה עזר לי להבין.

כמו שניתן לראות בעמוד האחרון שבקישור שנתן חנן הקומפרסור צריך לקבל 24V. הפיקוד, שצריכת הזרם שלו מזערית, צריך לקבל 12V.

elro
17-10-10, 13:10
כמו שניתן לראות בעמוד האחרון שבקישור שנתן חנן הקומפרסור צריך לקבל 24V. הפיקוד, שצריכת הזרם שלו מזערית, צריך לקבל 12V.

זה בדיוק מה שכתבתי ומה שעשיתי בהתאם למרשם החיבורים...

-->