PDA

צפייה בגרסה מלאה : חידה קלה בקטנה:

PW
30-10-10, 22:09
מה זה?
איפה זה?
למה זה טוב?
בין הפותרים נכונה יוגרלו הר, שמורה, ח'רבה ונחל.

שחר-סופה
30-10-10, 22:28
אאה... :shock: הבריכת ניקוז מבטון של הבית החדש שלי...איפה מצאת ? :lol:

לזה אתה קורא 'חידה קלה בקטנה' ?

שחר.

יונתןמצפה
30-10-10, 23:25
לזה אתה קורא 'חידה קלה בקטנה' ?

ובהקשר הזה, אני מריץ כרגע תכנת מחשב מיוחדת שמנסה למצוא התאמה בין כל הפרטים שברמז...
אולי עד שאחזור מהמילואים ביום חמישי בלילה היא תצליח לפתור את זה.
לצערי, לא נראה לי שהאזור שבו אגמע את הק"מ הרבים (ברגל...) בין ירוחם לצאלים יספקו לי את התשובה.

אביעד פ.
31-10-10, 01:07
מזה? אין מושג ולו קלוש.
איפה? ארבל עונה על הקריטריונים.

יונתןמצפה
31-10-10, 04:53
מה זה?
איפה זה?
למה זה טוב?

בוקר.
בלאט חויי המילואים האלה...
זה טוב בשביל לא להתייבש? יש כזה דומה גם בסוסיתא, אבל לא מכיר נחל סוסיתא.
וגם שם זה מאבן ונראה אחרת!
בקיצור, אין לי מושג ואני עייף.

erezgur
31-10-10, 18:11
סנסן ?

PW
31-10-10, 18:12
סנסן ?
חיובי

erezgur
31-10-10, 19:03
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=28338&stc=1&d=1288543196

בהר סנסן נמצאת אחת מנקודות המיפוי של המרכז הישראלי למיפוי.
נקודות כאלו נמצאות במספר אתרים ברחבי הארץ, אלו הן נקודות שמיקומן ידוע בדיוק גבוה ומאפשרות חישוב מדוייק ביותר של מיקום נוכחי ע"פ היסט מנקודות ידועות אלו.

האמת שברשימת 18 הנקודות הקבועות בישראל לא מופיעה זו של הר סנסן, כך שאולי טעיתי במקצת בהסבר.

ארז גור

erezgur
31-10-10, 22:24
/QUOTE]
האמת שברשימת 18 הנקודות הקבועות בישראל לא מופיעה זו של הר סנסן, כך שאולי טעיתי במקצת בהסבר.
[/QUOTE]
נקודת טריגונלציה בוודאות, לא בטוח לגבי ההערה הקודמת. אנסה לברר.

ארז גור

PW
01-11-10, 22:40
יקירי, כבוד!
מדובר אכן בנקודת טריג. בקרטוגרפיה (הענף המדעי העוסק במיפוי) - רשת טריאנגולציה היא רשת של נקודות, מדודות במדויק, הפרושות בשטח קרקעי ומסייעות לאתר בו נקודות בשיטת הטריאנגולציה. החוק הגיאומטרי העומד בבסיס השיטה קובע כי ידיעת המידות של שלושה מרכיבים כלשהם המאפיינים משולש די בהם כדי להגדירו באופן מוחלט ולאפשר חישוב של כל שאר מימדיו. במקרה שלנו, ידיעת אורך צלע אחת ושתי זוויות במשולש די בה כדי לאפשר חישוב של שאר מימדיו. כאשר מתחילים עם קו בסיס ידוע של צלע אחת מהמשולש הראשון ניתן לקבוע רשת של נקודות אופקיות על פני כדור הארץ ע"י פריסת רשת של משולשים כי לאחר חישוב צלעות המשולש הראשון, כל אחת מהן יכולה לשמש כקו בסיס למשולש הבא. כך נוצרת הרשת. דיוק מיקום הנקודות הוא סנטימטרים בודדים. הנקודות מסומנות על פני מקומות בולטים ועמידים, בד"כ על פרטי נוף בולטים כמו ראשי כיפות ונקודות גובה. כל נקודה ברשת הטריאנגולציה נקראת בקיצור נ. טריג. ביצירת הרשת, ממקמים את הנקודות כך שמכל אחת מהן ניתן יהיה לראות לפחות שתי נקודות נוספות, כך שבשימוש במכשיר הנקרא "תיאודוליט" אפשר יהיה לקבל את המיקום המדויק ע"י שימוש בפונקציה הטריגונומטרית המתאימה במדידת זוויות ושיפוע. בישראל מצויות מאות אלפי נקודות בקרה כאלה, שבסימונן החלו עוד האנגלים במיפוי הטופוגרפי הראשון של הארץ בשנות העשרים של תחילת המאה הקודמת בימי המנדט.
עם המצאת ה – GPS ובמיוחד השימוש ב – DGPS (GPS דיפרנציאלי המאפשר דיוק של מ"מ בודדים) עוברים לשימוש במערכות הללו כמו גם למיפוי ממוחשב מתצלומי אוויר. הרשת בישראל מחלקת את שטח המדינה למשולשים בגדלים שונים שמהווים את בסיס המיפוי. לרשת שלושה בסיסים. שניים נקבעו עוד בזמן האנגלים: צמח ואורים, אחד נוסף ע"י מחלקת המדידות בשנות החמישים בבאר אורה. בדרגה הראשונה אורך הבסיסי המשולשים הם 20 עד 40 קילומטרים. דרגה זאת היא המדויקת ביותר. בישראל קיימים 344 משולשים מדרגה זאת. בדרגה השנייה אורך הבסיסים הוא בין 10 עד 20 קילומטרים. בישראל יש 2800 משולשים מדרגה זאת. בדרגה השלישית אורך הבסיסים הוא 2 עד 10 קילומטרים. בישראל יש 30000 משולשים מדרגה זאת. לכל בסיס מהדרגה הראשונה לנקודות הבסיס שלו חושבו נקודות ציון מדויקות, אזימוט מדויק לנקודות האחרות וכן חושב הגובה המדוייק של הנקודות כך שמכל נקודת בסיס ניתן לחשב בתצפית פשוטה יחסית קואורדינטות וגובה של כל נקודה אחרת.

נמרוד
01-11-10, 23:12
האם יש תצוגה גרפית שממחישה את העניין? כלומר, מפה של ארץ ישראל ועליה שכבה שמראה את המשולשים? יכול להיות מעניין.

PW
02-11-10, 07:52
האם יש תצוגה גרפית שממחישה את העניין? כלומר, מפה של ארץ ישראל ועליה שכבה שמראה את המשולשים? יכול להיות מעניין.
חיובי כמובן.
אבל תנסה עוד תרגיל מעניין.
קח קטע של מפה "לבנה", נאמר 20 קמ' על 20 קמ', הדגש את כל הנ.טריג במרחב, וחבר בקו את כל אלה שיש ביניהן קו ראייה.
אח"כ תבוא פה לספר כאן מה זה עשה לך בהבנת הקרקע...

דידין
02-11-10, 21:10
חיובי כמובן.
קח קטע של מפה "לבנה", נאמר 20 קמ' על 20 קמ', הדגש את כל הנ.טריג במרחב, וחבר בקו את כל אלה שיש ביניהן קו ראייה.

מה שעשינו בקורס קצינים לפני 40 שנה

ד ו ר ו ן
02-11-10, 23:12
חיובי כמובן.
Tin to Raster

-->