PDA

צפייה בגרסה מלאה : שחיקה לא אחידה של צמיגים- מה יכולה להיות הסיבה?

יונתןמצפה
07-11-10, 22:37
שלום
לאחרונה שמתי לב לשחיקה לא רציפה של הצמיגים הקדמיים ברכב. מדובר בסמוראי קפיצי עלים (סרן קדמי חי).
השחיקה נראית כאילו יש קוביות במרכז הצמיג שנשחקו משמעותית יותר מאחרות בעוד קוביות אחרות נראות עדיין עם הרבה "בשר".
אמנם אין תבנית ברורה של השחיקה אבל זה נראה כאילו כל מספר קוביות יש קובייה שחוקה יותר. התבנית אינה אחידה לאורך הצמיג.
התופעה בולטת במיוחד בגלגל ימין, גלגל שמאל קשה לזהות בבירור את התופעה אבל ייתכן וגם בו היא קיימת.
הדבר יוצר על היקף הצמיג קשת לא רציפה שנראית מהצד כאילו יש בה מעין "גלים". כמובן שזה מתבטא ברעש חזק מאד...
הצמיגים כבר עייפים יחסית ויבשים ולכן בכל מקרה יוחלפו בתקופה הקרובה. (למרות שמבחינת הקוביות יש בהם עוד לא מעט בשר)
לחץ אוויר בקדמיים בכביש 23-25, מידה 215/75/15. הצמיגים הם מסוג הנקוק RT03, שטח מלא.
שמתי לב לאחרונה בחופש קטן בתפוח הגה צד שמאל (לא הצד עם השחיקה). האם יכול להיות קשר? בכל מקרה התפוח יוחלף בימים הקרובים.
אני מעוניין לפתור את המקור לבעייה כדי למנוע מהצמיגים החדשים להישחק באופן דומה.
למי יש רעיונות?

מצ"ב תמונות. בתמונת הפרופיל ניתן לראות את ה"גלים" בקשת המעגל של הצמיג.

רומי
07-11-10, 22:40
יונתן
בדוק בולמים קדמיים - לא בהכרח נזילה .
מה שמתאפיין אצלך זה בולם חלש שמקפץ על כביש .

שים לב שבמצב של עצירת חירום הרכב לא ישמור על "שפיות"
רומי

יונתןמצפה
07-11-10, 22:47
יונתן
בדוק בולמים קדמיים
רומי

ייבדקו בימים הקורבים. על פניו, אמורים להיות בסדר. בולמים בני כ- 3 שנים מסוג שנחשב טוב ויקר (אולד-מן), על סט קפיצים כנ"ל. עברו לא יותר מ- 50K ק"מ.

talberebi
08-11-10, 19:14
יונתן שלום,
התופעה הנ"ל נקראת בשפה המקצועית "שיני מסור" אשר נובעות מכמה סיבות
1. כאשר גלגל אחד מסתובב יותר מהשני ( רואים את זה בסרן הקידמי לרוב)
2. כיוון פרונט לא תקין בטח שיש לך חופש בתפוח הגה.

אתה מוזמן לפנות אלי בפרטי או ל-0528806989 לפתרון הבעיה

ד ו ר ו ן
08-11-10, 20:28
יונתן,
זו תופעה נפוצה בצמיגים עם סולייה גסה כמו צמיגי שטח מלא.
גם ב-MTR ובצמיגי שטח מלא אחרים ראיתי את זה אחרי הרבה ק"מ/צמיג זקן.

רוטציה קדימה/אחורה באותו הצד עוזרת מאד להפחית את השחיקה הלא אחידה הזו, סרן מניע שוחק אחרת מסרן היגוי ולכן כדאי לעשות רוטציה כדי להפחית משמעותית את הבעיה הזו.

הדבר היחיד שקצת שונה הוא שאתה אומר שצד אחד יותר חריף מהשני.

talberebi
08-11-10, 22:56
צודק ב-100 אחוז דורון אין ספק שלאחר שמסדרים את הבעיה יש לבצע הצלבות בגלגלים ולשנות כיווני נסיעה!!!

יונתןמצפה
08-11-10, 23:53
צודק ב-100 אחוז דורון אין ספק שלאחר שמסדרים את הבעיה יש לבצע הצלבות בגלגלים ולשנות כיווני נסיעה!!!

הצלבות עם שינוי כיוון נסיעה עד כמה שאני שמעתי לא בריאות לצמיג. ממה שאני יודע צמיג ש"רגיל" רוב חייב להסתובב בכיוון מסויים יפתח חולשות אם יסתובב בכיוון הפוך לאורך זמן.
האם מה שאני מכיר אינו נכון?

לגבי האפשרות של בולם לא תקין- טרם נבדק אבל שמעתי את זה כבר מאיזה פאנצ'רמאכר כלשהו.
האם יש בסיס לדבר? (לא מאמין שהבולם אצלי גמור באופן כזה...)

הצלבות קדימה אחורה יבוצעו בקרוב... (למרות שנראה לי שהמצב כרגע כבר די חמור)

יונתןמצפה
08-11-10, 23:54
הדבר היחיד שקצת שונה הוא שאתה אומר שצד אחד יותר חריף מהשני.

משמעותית יותר חריף! (בצד ימין כמעט ולא רואים את זה)
מה עוד כדאי לבדוק?

tomer s
09-11-10, 07:32
משמעותית יותר חריף! (בצד ימין כמעט ולא רואים את זה)
מה עוד כדאי לבדוק?
תופעה נפוצה מאוד ברכבים עם נהג שמנמן...;)

ערן המסוקס
09-11-10, 07:36
אני פשוט חושב שהצמיגים כלכך גמורים, שהם גבשושיים, ולכן בנקודות השחיקה, הצמיג לוחץ יותר מאשר בנקודות האחרות. במילים האחרות, הגיע הזמן להחליף את הפלסטיקים לגומי.

שמוליקו
09-11-10, 07:56
יונתן, זו בהחלט תופעה שמאפיינת בולם עייף,
הצמיג לא נצמד טוב לכביש ולכן נאכל קוביה כן קוביה לא.
כמובן שרוב התשובות שנתנו לך כאן הן הגיוניות מאוד, בכל זאת אני הייתי מתחיל מבדיקת הבולם וכמובן הצלבה לפני שהצמיג יילך לגמרי.

יונתןמצפה
09-11-10, 08:44
תופעה נפוצה מאוד ברכבים עם נהג שמנמן...;)

עשיתי לי ולך סלט...
כמובן שהצמיג הבעייתיי הוא צד שמאל ולא ימין.

ד ו ר ו ן
09-11-10, 21:00
יונתן,
הצמיגים בצילומים שהעלת הם נבלות סרוחות (ויבשות..), לא סתם ערן כתב לך:
"הגיע הזמן להחליף את הפלסטקיים לגומי", צמיגים יבשים וגמורים כאלו לא אוחזים כמו שצריך ואתה רגע לפני החורף, באזור עם שיפועים בכבישים.

אם האכילה היתה שווה הייתי אומר לך שזו תופעה מוכרת בצמיגי שטח מלא שלא עוברים רוטציה, מוכר, נפוץ ויש איך להתגבר על זה.
בגלל שצד אחד שונה מהשני הייתי מחפש משהו במתלה שיכול לגרום לזה- בולם זה כיוון נכון לבדוק,
מיסבי גלגל משוחררים שנותנים לגלגל יותר מידי חופש צידי גם יכולים להוסיף לחגיגה.

יונתןמצפה
09-11-10, 21:11
אהלן דורון
אכן הצמיגים יוחלפו (לצערי :( ) בתקופה הקרובה.
אני אבדוק את כל הדברים בקרוב ואעדכן באם תימצא הבעייה.
בלי קשר, קצת מבעס שצמיגים כאלו הולכים אחרי משהו כמו 30-40K. כפי שניתן לראות בסה"כ השחיקה לא במצב נוראי. אבל היובש... אכן כן! ובאמת הם מורכבים 3 שנים על הרכב בעוד כחודש.

(הייתי מצפה למעט יותר מהצמיגים האלו...)

ד ו ר ו ן
09-11-10, 21:17
בלי קשר, קצת מבעס שצמיגים כאלו הולכים אחרי משהו כמו 30-40K. כפי שניתן לראות בסה"כ השחיקה לא במצב נוראי. אבל היובש... אכן כן! ובאמת הם מורכבים 3 שנים על הרכב בעוד כחודש.
(הייתי מצפה למעט יותר מהצמיגים האלו...)
א. השחיקה לפי העומק של החריצים היא כן גדולה.
ב. 30-40K לסוגי צמיגים מסוימים זה בסדר גמור..
סט של דאנלופ שטח מלא החזיקו אצלי 45K ק"מ לפני שהראו סימני התייבשות מתקדמים, למרות שעוד היה עומק בחריצים.
MTR החזיק פי 2 והוחלף בגלל שחיקה ולא התייבשות באותם תנאי נסיעה, כל חברה ותרכובת הגומי שלה ומבנה צמיג שונה.

zagi
09-11-10, 23:31
30-40K מחזיק צמיג ???

אם כך אז מחיר ה-BF KM2 הוא זול מאוד ולא יקר כמו שחשבתי ... כבר יותר מ-100K על הרכב והיד עוד נטויה .

ערן המסוקס
10-11-10, 00:10
30-40K מחזיק צמיג ???

אם כך אז מחיר ה-BF KM2 הוא זול מאוד ולא יקר כמו שחשבתי ... כבר יותר מ-100K על הרכב והיד עוד נטויה .

איך האחיזה של הצמיגים במצב הנוכחי, מול צמיגים חדשים מפירמה טובה?

zagi
10-11-10, 15:51
איך האחיזה של הצמיגים במצב הנוכחי, מול צמיגים חדשים מפירמה טובה?

הצמיגים אוחזים את הכביש מצויין ( יחסית לצמיגי שטח ) , גם בכביש רטוב .

מהדברים שלך נשמע כאילו זו לא פירמה טובה ... אני מדבר על צמיגי - BFGoodrich KM2 .

נ.ב - כמובן שהם לא אוחזים את הכביש כמו חדשים , אך ההבדל לא כ"כ משמעותי .

יונתןמצפה
10-11-10, 17:27
מנסיוני, הסמוראי כרכב קל, שוחק את הצמיגים לאט יותר מרכבים אחרים ובד"כ הצמיגים מוחלפים מיובש ולווא דווקא משחיקה.
בעניין האחיזה, קשה להרגיש את ההבדל כשהוא מגיע בהדרגה. אבל כאשר מחליפים לצמיגים חדשים, ההבדל הוא של שמיים וארץ. בכל הפרמטירים ולא רק באחיזה!

asafk
11-11-10, 20:45
הצלבות עם שינוי כיוון נסיעה עד כמה שאני שמעתי לא בריאות לצמיג. ממה שאני יודע צמיג ש"רגיל" רוב חייב להסתובב בכיוון מסויים יפתח חולשות אם יסתובב בכיוון הפוך לאורך זמן.
האם מה שאני מכיר אינו נכון?

אתה צודק.
אם עושים רוטציה כל 5000 קילומטר, מותר לשנות כיווני נסיעה. אבל כשעושים רוטציה פעם בהרבה זמן, אסור לשנות כיוון נסיעה, זה פשוט מפרק את הצמיג. להחליף קדימה-אחורה זה דווקה עוזר לפעמים.
אבל במקרה שלך הצמיגים גמורים. כדאי לסדר את התפוח הסורר ואת הבולמים המקפצים לפני שתקנה צמיגים חדשים, כי חבל עליהם.

אסף.

דרור ברלי
12-11-10, 09:11
40K לצמיג שטח מלא מדרג ב' (כמו רוב הצמיגים שאנחנו משתמשים בהם, כלומר לא היקרים ביותר כמו BF או MTR) ברכב שחונה בשמש זה לא חריג לרעה.
צמיגים בישראל בדרך כלל מתייבשים לפני שהם נמחקים, וההשלכות של צמיג יבש לעתים חמורות יותר משל סוליה שחוקה. זה מתבטא באחיזה ירודה, בנוחות נסיעה לקויה, רגישות גבוהה יורת לפנצ'רים ובעוד הרבה רעות חולות.
התופעה של שחיקה לא אחידה בסוליית הצמיג שלך היא קלאסית לבולם גמור, גם אם הוא (עדיין) לא נוזל. האם בולם איכותי יחסית כמו אולדמן אמור להיגמר תוך 50K? לא יודע, אבל עובדה.

כמובן שבלאי בכל אחד מחלקי המתלה/סרן/מערכת היגוי, תורם את שלו וגם משפיע על שאר המכלולים שם... מה שאומר שאתה לפני הוצאה קטנה על האוטו - לפחות תפוח, ייתכן שגם זוג בולמים וכמובן צמיגים... את כל עבודות התיקון צריך לבצע לפני החלפת ארבעה צמיגים....

יונתןמצפה
12-11-10, 11:07
מה שאומר שאתה לפני הוצאה קטנה על האוטו - לפחות תפוח, ייתכן שגם זוג בולמים וכמובן צמיגים...

איזה כיף לי.
ויש עוד כמה הוצאות....
מישהו מחפש כליה?

יונתןמצפה
13-11-10, 14:28
טוב, מסקנות:
1. בולם קדמי בצד של השחיקה נבדק ונמצא לא תקין. (בולם גז, אין התנגדות לסגירה להבדיל ממקבילו בצד שמאל)
2. נעשתה הצלבה קדימה אחורה, בקרוב יוחלפו הצמיגים לאחר טיפול במערכת המתלים.

לקחים: אני לא שם יותר בולמים של אולדמן על האוטו (במקביל לבולם הנ"ל לאחרונה הלך גם בולם אחורי אחד. ללא ספק הרבה פחות מהמצופה מבולמים ברמה כזאת!)

לתשומת לבכם...

ד ו ר ו ן
13-11-10, 15:36
לגבי הבולמים, גם אצלי התפגר אולדמן יחיד כחלק מסט- אבל אחרי 290K ק"מ..
אלו הבולמים שהיו לך ברכב גם בחוצה ישראל?

לגבי ההחלפה, יש לי זוג 7100.. 8"
אם אתה מצליח להכניס אותו פנימה..

:cool:

יונתןמצפה
13-11-10, 15:52
לגבי הבולמים, גם אצלי התפגר אולדמן יחיד כחלק מסט- אבל אחרי 290K ק"מ..
אלו הבולמים שהיו לך ברכב גם בחוצה ישראל?

לגבי ההחלפה, יש לי זוג 7100.. 8"
אם אתה מצליח להכניס אותו פנימה..

:cool:

דורון, שניים כבר התפגרו. אחרי משהו כמו 50,000...
ולא, כל הסט הנוכחי לא היה איתי בחוצה ישראל.
וכן, הוא סט BOLT ON. ללא כל שינוי או תוספות.

מוזמנים לזרוק שמות של בולמים בטווח מחירים סביר. (לצערי אין לי כסף לקוני וכד')
אה כן, וגם צמיגי MT :(

-->