PDA

צפייה בגרסה מלאה : סידור למוט מייצב שניתן לניתוק מהיר

skhaikin
19-10-04, 18:17
שלום לכולם,

בשעה טובה ומוצלחת החלפתי היום את הצמיגים לרביעיית גודייר MTR - השיפור הראשון בסופה שלי. כל מי שאמר שאין לי מה לדאוג, הרכב יתנהג מעולה - צדק ובגדול :D :D :D
נעילות יבואו בקרוב, אז אהיה כמעט מרוצה :wink:

כרגע, לא נשאר כסף לשיפור בולמים / קפיצים לכן לא אוכל לטפל בשיפור מהלך מתלה באופן משמעותי, אבל כמובן שנשאר השיפור הקטן של ניתוק מוט מייצב (שאני מבין ניתן לביצוע בתקציב אפסי בעבודה עצמית)

שאלות:
1) עד כמה שיפור יהיה מהותי, בהינתן מערכת מתלים סטנדרתית של סופה כפי שיצאה מתע"ר (דגם משטרתי)
2) מה תחל'ס עלי לבצע, איזה חלקים יש לקנות - תמונות אם יש יעזרו מאד
3) כל טיפ / עצה בנושא יתקבל בברכה
4) עד כמה מסוכן טיפול בנושא על ידי מישהו לא הכי מנוסה כמוני ?
5) אם יש, לינק לשרשור בנושא כאן (לא הצלחתי למצוא...)

-תודה, סרגיי.

שחר-סופה
19-10-04, 22:13
שיפור גדול עם קפיצים סטנדרטיים לא יהיה , אבל עדיף מלהשאיר אותו מחובר .
אפשר לבנות לבד מוט נתיק, פשוט שני צינורות בקטרים חופפים ש"ידעו" לשבת
האחד בתוך השני עם סגר בצורת פין , בורג וכד' ...
תוכל לשאול את שאולי , הוא בנה אצלו אחד שכזה ...

שחר.

asafk
19-10-04, 22:38
בסופה שלי היה מורכב המוצר הזה:
http://www.4wheelparts.com/4wp/images/imagebank/warrior/warrior_swaybar_disconnects_c.jpg

לא קשה להעתיק אותו. הצינורות (החלק האמצעי) לא חייבים להיות מעוקמים.

אסף.

דרור ברלי
19-10-04, 22:56
גם אני משתמש במשהו כזה. המוצר הזה מעולה ומאוד שימושי, מאפשר נסיעה מהירה, חלקה ובטוחה על כביש וגמישות מירבית בשטח. החסרונות - יקר ללא פרופורציה (כמו כל דבר בארץ) אבל לא קשה להעתיק אותו.

שחר-סופה
19-10-04, 23:31
אסף , אין ספק , הוא נראה טוב ואיכותי .
אצלי יש את המוט הפריק אך עם פין אחד בלבד שסוגר
ומחבר במרכז . בסה"כ , אני לא מפרק ומנתק כלל , רק לפני
הטסט.גם ככה אני ללא פנהרד ... :twisted: .

שחר.

אייל
20-10-04, 08:52
אתה תמיד יכול לפתוח את הברגים שמחזיקים את המוט בתחילת הטיול ולעגן אותו לשלדה עם אזיקון.
עדיף, לפני שאתה מוציא כסף וזמן על העתקה של המוצר, לנסות לראות קודם שאתה מרוצה מהתהליך של פירוק המוט.

UNIX
20-10-04, 16:22
שאלה מטומטמת אבל חשובה לי מאוד
אפשר להוריד ג'יפ מהכביש על מייצב מתנתק?

shachar
20-10-04, 17:16
א זה שינוי מבנה אז כן
ב מי ישים לב ?

אדי
22-10-04, 13:19
יש למישהו מושג איפה אני יכול למצוא פינים דומים לאלו שבתמונה שאסף צרף?

קיד
25-10-04, 21:47
שלום לכולם,
שאלות:
1) עד כמה שיפור יהיה מהותי, בהינתן מערכת מתלים סטנדרתית של סופה כפי שיצאה מתע"ר (דגם משטרתי)
2) מה תחל'ס עלי לבצע, איזה חלקים יש לקנות - תמונות אם יש יעזרו מאד
3) כל טיפ / עצה בנושא יתקבל בברכה
4) עד כמה מסוכן טיפול בנושא על ידי מישהו לא הכי מנוסה כמוני ?
5) אם יש, לינק לשרשור בנושא כאן (לא הצלחתי למצוא...)
-תודה, סרגיי.
1) שיפור? לאכלוםשוםדבר.
2) יש לשמור על מבנה של סהר, אחרת המוטות הקטנים יפגעות במוט ההגה. שים לב לכפופים בתמונות של אסף.
3) + 4) במידה ואינך מסגר מנוסה, אל תעשה לבד!!!

חשוב :!: מעבר למהלך המתלה המוגבר שייתן לך מוט ממיצב מנותק, הוא יקח ממך את השליטה על גילגול הרכב.
נניח ש....טיפסת אך המדרגה אשר בנחל נקרות עליון, שיכור מהצלחה אתה פותח מצערת ומאיץ את הרכב (הרי יש לך סופה, והיא תמיד רוצה להאיץ) נניח רק עד 70 קמ"ש. ועכשיו אתה רואה סלע, הממוקם בדיוק מול גלגל ימין. בלימה חזקה ותיקון הגה אל השמאל. כל המרכב מתגלגל את הימין וקדימה, בזמן שהרכב פונה אל השמאל. אתה מסיים את הבלימה ומתקן את ההגה ימינה. אז בדיוק ניזכר המרכב שעליו להתגלגל בחזרה אל השמאל, ולהתיישר אחורה.
מה קיבלנו?? מיתקף חזק עם ווקטור אלכסוני מגלגל קדמי ימין, אל גלגל שמאל אחור. התוצאה?? היגוי יתר היסטרי של הסרן האחורי.
אפשרויות: תיקון היגוי מהיר ע"י פתיחה מלאה של המצערת. לא הספקת....יש את מירב הסיכויים שתצטרך לצאת מהאוטו דרך הדלת של הנוסע.
סרגיי, נסיעה ללא מוט מייצב היא מסוכנת :!: ללא מוט מייצב יש לנהוג באופן שקול, בכל הקשור בתימרונים במהירות גבוהה.
שחר, נסיעה ללא פן-הרד, גובלת בסיכון חייך, ובסיכון חיי המשתמשים האחרים בדרך. אתה מעולם לא יודע באיזה מצב חירום על הכביש, תזדקק להיגוי המדוייק על מנת לחמוק מהתנגשות.
יש לזכור שרובם של הג'יפים שלנו, מגיעים אל השטח בנסיעה מנהלתית על הכביש (כן, כן 90-110 קמ"ש), ולא מגיעים על גבי נגרר.
וכרגיל המלצתי, שווה להשקיע כסף בביקור עם הג'ים במגקש החלקה. זה ילמד אותכם רבות על אי-יכולתו של הג'יפ לתמרן תחת עומס היגוי גבוה (בייחוד לגבוהים מבניהם).
בברכת בטיחות לכולנו.
קיד.

grand
25-10-04, 22:45
יש מוצר מעולה שאולי שווה להביא מארה"ב. אני משתמש בו ומאוד מרוצה, הניתוק קל וע"י פין אחד, ללא רעשים מיותרים וחזק פי כמה וכמה מכל האחרים.
http://www.jksmfg.com/images/product/Quicker.jpg

אבל מה , יקר יחסית.
http://www.jksmfg.com/quicker_disconnectsCJ_YJ_WJ.htm

שחר-סופה
25-10-04, 23:01
קיד ,
במגרשי החלקה וקורסים שונים הייתי מספר פעמים = תודה .
נהג שיודע את מגבלות רכבו , מודע לשינויים ומבין כיצד כל
דבר משפיע ועובד, מקטין באופן ממשי סכנה כזאת או אחרת .
מי שנסע איתי ומכיר אותי , בנסיעה מנהלתית על הכביש אינני עובר
את ה 90 קמ"ש . לא בגלל שאני לא יכול , אלא שכך צריך לנהוג עם הרכב
שלי . בוא רק נפסיק להיות צדיקים , עוד מעט תגיד לי לשים צמיגי AT
מפני שה MT מסוכנים לנסיעה בכביש כיוון שהאחיזה שלהם חרא בהשוואה
לצמיגי כביש טהורים שאגב זה נכון בהחלט וכולם יודעים זאת .מרחק הבלימה מתארך וישנם עוד השפעות ...גם אם אנשי משרד הרישוי שאין להם מושג מהחיים
שלהם אישרו לך לשים צמיג עד מידה של 31" - זה לא אומר שעכשיו אתה בטוח.
רצינו רכב שטח , לא כביש !!! בסיקס אין בכלל מוט פנהרד והוא הסתדר היטב במהלך השנים .למרות שיש כמובן שוני מבני בינו לבין הסופה .

שחר.

AvigdorAharon
26-10-04, 06:40
קיד כתב:
חשוב מעבר למהלך המתלה המוגבר שייתן לך מוט ממיצב מנותק, הוא יקח ממך את השליטה על גילגול הרכב.
נניח ש....טיפסת אך המדרגה אשר בנחל נקרות עליון, שיכור מהצלחה אתה פותח מצערת ומאיץ את הרכב (הרי יש לך סופה, והיא תמיד רוצה להאיץ) נניח רק עד 70 קמ"ש. ועכשיו אתה רואה סלע, הממוקם בדיוק מול גלגל ימין. בלימה חזקה ותיקון הגה אל השמאל. כל המרכב מתגלגל את הימין וקדימה, בזמן שהרכב פונה אל השמאל. אתה מסיים את הבלימה ומתקן את ההגה ימינה. אז בדיוק ניזכר המרכב שעליו להתגלגל בחזרה אל השמאל, ולהתיישר אחורה.
מה קיבלנו?? מיתקף חזק עם ווקטור אלכסוני מגלגל קדמי ימין, אל גלגל שמאל אחור. התוצאה?? היגוי יתר היסטרי של הסרן האחורי.
אפשרויות: תיקון היגוי מהיר ע"י פתיחה מלאה של המצערת. לא הספקת....יש את מירב הסיכויים שתצטרך לצאת מהאוטו דרך הדלת של הנוסע.

סנריו (מקוה שכתבתי נכון) מעניין מאוד!!! אבל,
מנסיעה עם שני CJ קצרים ללא מוט מייצב בכלל (כולל כביש) ו CJ ארוך רק בשטח, זהו השיפור המינימלי שניתן (ולדעתי רצוי) לנסות.
נכון, אני משוגע (עאלק...) אבל עד שלא מנסים לא יודעים, וזהו שיפור שבו ניתן לחזור אחורה ולהרכיב מחדש.
לדעתי סרגיי, לך על זה, סע בזהירות (כרגיל, הרי כל יום נהרגים כמעט שני אנשים רק בכביש ולא בשטח), וחזור הביתה בשלום!

אביגדור

UNIX
26-10-04, 10:18
אתה יכול גם בשטח להוציא את המוט ע"י פתיחת 2 אומים ותפיסת המוטות אל השילדה בעזרת אזיקונים , לא הייתי ממליץ לנסוע ככה בכביש ורק מסיבה של הורדה מהכביש.

haimmiri
26-10-04, 11:05
תקרא את מה שקיד כתב ותפנים טוב טוב.
לכולנו יש את הקטע שלי זה לא יקרה והכל בסדר ויהיה בסדר. לפעמים השיפור הנוסף באוטו או ההתעקשות לנסוע בכביש עם מוט מייצב יכולה להיות זאת שתציל אותך שתגיע למצב הזה ( בתקווה שגם אתה וכולנו הרבה לא נגיע אליו )

כך את המקרה של מוט מיצב

בכביש ( מילה במילה מה שקיד כתב )
בשטח בטיפוס מדרגות אם לא תפתח תפעיל עומס מיותר ואפילו תאבד יציבות ( אני מכיר מישהו שגם התהפך בגלל מוט מחובר ו 2 ס"מ של פתיחת מתלה)

AvigdorAharon
26-10-04, 12:53
אדי כתב:

יש רעיונות?

אביגדור

haimmiri
26-10-04, 13:23
פאדיחות ובגדול

כך = קח

asafk
26-10-04, 13:48
עוד כמה מילים לגבי ניתוק הפנהארד-
קודם כל- זה לא ממש יעיל. מוסיף פחות או יותר כלום למהלך האפקטיבי.
חוץ מזה- לא סתם הפנהארד קיים בסופה, ולא קיים בCJ. מידות השלדה שונות, ובגלל זה חייבים את הפנהארד (אין לי ממש דרך להסביר את העניין הזה בצורה פשוטה. תקראו על ציר גלגול, בתור התחלה). בלי פנהארד סופה מתנהגת זוועה, ובצורה ממש מסוכנת בשינויי כיוון מהירים. נכון, שחר, אתה מודע לזה. זה לא משנה את העובדה שעדיין העדר הפנהארד עלול להפתיע אותך.

אסף.

ד ו ר ו ן
26-10-04, 17:53
אדי כתב:

יש רעיונות?
אביגדור
אני נוסע עם ניתוק מהיר דומה,אצלי יש 2 פיני בטיחות רגילים של יצול עגלות.
מחזיק מעמד בלי סימני בלאי נראים לעין כבר כמעט שנה.
http://www.jeeptrip.com/upload/ih2aelou-2.jpg

שחר-סופה
26-10-04, 21:58
עוד כמה מילים לגבי ניתוק הפנהארד-
קודם כל- זה לא ממש יעיל. מוסיף פחות או יותר כלום למהלך האפקטיבי.
חוץ מזה- לא סתם הפנהארד קיים בסופה, ולא קיים בCJ. מידות השלדה שונות, ובגלל זה חייבים את הפנהארד (אין לי ממש דרך להסביר את העניין הזה בצורה פשוטה. תקראו על ציר גלגול, בתור התחלה). בלי פנהארד סופה מתנהגת זוועה, ובצורה ממש מסוכנת בשינויי כיוון מהירים. נכון, שחר, אתה מודע לזה. זה לא משנה את העובדה שעדיין העדר הפנהארד עלול להפתיע אותך.

אסף.

אסף , סימנתי בצבע כל אחת מן הנק' שאני רוצה להתייחס אליהם:
1) חולק עליך ... פנהרד מגביל פתיחת מתלה וחלק ממהלך אפקטיבי
והורדה שלו כן תורמת במיוחד בסט אפ שאני נוסע (ריבולבר) , אני מוכן להיפגש ולהוכיח.
2)כבר כתבתי למעלה - ציטוט : " בסיקס אין בכלל מוט פנהרד והוא הסתדר היטב במהלך השנים .למרות שיש כמובן שוני מבני בינו לבין הסופה ." = ידוע .
3)בהחלט יש שינוי והורדת הפנהרד מורגשת , לא אשקר אך להגיד שהיא מתנהגת
זוועה :roll: מה אני אגיד לך ...הכל עיניין של הרגל ונסיון .אסף , הרבה דברים
ושינויים שעשינו ברכבי השטח שלנו עלולים להפתיע אותנו במצב כזה או אחר ,
בכביש או בשטח. וכמו שאביגדור ציין , נהרגים הרבה יותר אנשים בכביש !!!
אנשים שנוהגים בפרייבט סטנדרתית שיש לה היגוי הרבה יותר מדוייק מאשר לכל
הג'יפים שלנו ואין לה הגבהות ובטח לא מוט פנהרד ומייצב.
ובשביל הסטטיסטיקה ,בוא אתה וקיד ותתנו לי מספרים של כמה ג'יפים ללא
פנהרד או סטבילייזר מחובר התהפכו או היו מעורבים בתאונה ושל כל אלה
שנסעו ללא ניתוק והכל מחובר ובמקום.

שחר.

נמרוד
26-10-04, 22:40
חוץ מזה- לא סתם הפנהארד קיים בסופה, ולא קיים בCJ. מידות השלדה שונות, ובגלל זה חייבים את הפנהארד (אין לי ממש דרך להסביר את העניין הזה בצורה פשוטה. תקראו על ציר גלגול, בתור התחלה)

חבוב, תתאמץ ותמצא את הדרך. אם זה לא המקום וההזדמנות להסביר את הנקודה החשובה הזאת, אז איפה ומתי כן? אני גם רוצה להבין.

שחר-סופה
26-10-04, 23:00
ובנוסף למה שכתבתי : " בסיקס אין בכלל מוט פנהרד והוא
הסתדר היטב במהלך השנים .למרות שיש כמובן שוני מבני בינו לבין הסופה . "

והציטוט של נימרוד מדבריך. אני באמת לא מבין מדוע לא הותקן פנהרד
בסיקס וזה לא ניראה לי רק בשל מידות שילדה שונות
ומה עם השילדה של הסיקס ..., הרי היא הרבה יותר גמישה משל הסופה.

שחר.

דרור ברלי
27-10-04, 01:23
ובנוסף למה שכתבתי : " בסיקס אין בכלל מוט פנהרד והוא
הסתדר היטב במהלך השנים .למרות שיש כמובן שוני מבני בינו לבין הסופה . "

והציטוט של נימרוד מדבריך. אני באמת לא מבין מדוע לא הותקן פנהרד
בסיקס וזה לא ניראה לי רק בשל מידות שילדה שונות
ומה עם השילדה של הסיקס ..., הרי היא הרבה יותר גמישה משל הסופה.

שחר.

הסיקסים הישנים עם סרנים צרים גם הסתדרו גם בלי מוט מייצב, בלי בוסטר לבלמים ובלי בלמי דיסק מלפנים (היה לי ג'יפ כזה) אז זה אומר שזה טוב? התנהגות הכביש שלהם היתה איומה, אז הוסיפו להם מוט מייצב על חשבון גמישות בשטח. סיקס כזה עם מייצב מחובר יעשה לך הרבה בושות בשטח אם לא תנתק לו את המייצב, גם זה מנסיון... מצד שני הוא כבר היה יותר יציב וסלחן על הכביש.
כל זה כמובן לא הספיק, והחבר'ה המשיכו להתהפך. אמנם קצת פחות, אבל בכל זאת הג'יפ נשאר רכב מסוכן למדי. ואז נולד ה-YJ, שלקח את קונספט הג'יפ עוד קצת לכיוון של נסיעה בטוחה ויציבה גם על כבישים. הסרנים שלו רחבים יותר, השילדה שלו בעיקר רחבה יותר וגם קצת קשיחה יותר, בזכות המוט המייצב יש פחות גילגול גוף בפניות אבל גם פחות מהלך מתלה אפקטיבי. מוט הפנהרד עוזר ל-YJ להיות בעל היגוי מדויק ועדיף מאות ואלפי מונים גם על זה של ה-CJ המתקדם ביותר.
המחיר של התנהגות הכביש הבטוחה יחסית של YJ הוא כמובן בגמישות פחותה בשטח...
אז מה עושים חבר'ה כמונו? מפרקים את כל עזרי הבטיחות הללו, על מנת להחזיר לג'יפ את יכולותיו מחוץ לאספלט. אז עכשיו ה-YJ/סופה גמיש ועביר, אבל מתנדנד, לא יציב ולא סלחן בכביש. תוסיף חטא על פשע בדמות הגבהות היסטריות, נעילות דיפ' אוטומטיות שמשנות את התנהגות הרכב בפנייה, צמיגי שטח בעלי אחיזת כביש פחותה וקוטר גדול יותר המקשה על הבלמים ומאריך את מרחקי הבלימה... ומה תקבל?
תקבל רכב בעל התנהגות כביש גבולית עד "טריקית", שמתפזר לכל הכיוונים בכל פנייה, שרוכן על צידו כבר ביציאה מחנייה, שלא מסוגל לבצע שום תמרון התחמקות, שקצת מים/חצץ על הכביש, בלימת חירום קטנה או משב רוח צד קליל מוציאים אותו מיד מאיזונו.
שים נהג משפחתומטית ישראלי ממוצע על סופה כזו, והוא יהפוך אותה אחרי כמה דקות. אבל אנחנו, כמי שנוהגים בכלים כאלה, מחויבים לנהיגה שונה. הרבה יותר איטית, שקולה, מתונה וזהירה. הכביש הסלול, כל כביש סלול, הוא כבר לא הבית שלנו, אלא רק הדרך אל השטח וממנו. בדרך הזו אנחנו עכשיו אורחים חריגים ולא בעלי בית.

מי שזה לא מתאים לו, יתכבד ויחזיר את הג'יפ למצבו הסטנדרטי, או שיעבור לאחד מרכבי הכבישטח המודרניים והיקרים. למי שיכול להרשות לעצמו (כלכלית) זה לא פיתרון רע.

UNIX
27-10-04, 04:49
אהבתי לקרוא מה שרשמת דרור , רואים שאתה יודע לכתוב :twisted:

AvigdorAharon
27-10-04, 07:00
כתב:
חוץ מזה- לא סתם הפנהארד קיים בסופה, ולא קיים בCJ. מידות השלדה שונות, ובגלל זה חייבים את הפנהארד (אין לי ממש דרך להסביר את העניין הזה בצורה פשוטה. תקראו על ציר גלגול, בתור התחלה)
חבוב, תתאמץ ותמצא את הדרך. אם זה לא המקום וההזדמנות להסביר את הנקודה החשובה הזאת, אז איפה ומתי כן? אני גם רוצה להבין.

גם אני רוצה להבין!!!

אביגדור

מאיר רוטברג
27-10-04, 10:29
הראתי את הקטע הזה לשרון,היא הרי נוסעת על הסופה כמו מטוס קרב
היא שאלה אותי בתמימות מה זה לא ככה אצל כולם?
וזה סימן שהכל עניין של הרגלים
חלקם מגונים חלקם לא
אני לדוגמא הרכבתי חזרה את המוט מייצב

asafk
27-10-04, 15:07
דרור, כמה מוסיפה לך הורדת הפנהארד? מידה בבקשה- לא ניחוש. (במדידה שאני עשיתי זה נתן פחות מ2 ס"מ. בשביל זה אני לא מוריד פנהארד.)

אסף.

קיד
27-10-04, 22:09
ובשביל הסטטיסטיקה ,בוא אתה וקיד ותתנו לי מספרים של כמה ג'יפים ללא
פנהרד או סטבילייזר מחובר התהפכו או היו מעורבים בתאונה ......
שחר כאשר אתה מתהפך לא משנה לך הסטטיסטיקה :!:
כן שחר אני מכיר אישית כמה כאלה. סוף הטיול, ציר מהיר הביתה, רגל כבדה על המצערת, פרה של בדואי על ציר המסילה.............וזהו יוצאים מהחלון במקום מהדלת.
גם אותי הפתיע פעם סלע ענק באמצע הדרך על הציר המצויין בין קיבוץ בית ניר לתל סאפי. ללא ספק למי שמכיר, ציר של 90 קמ"ש. נכנסתי לסיבוב, והופ סלע של 60*60 על השביל.

דרך אגב, את מוט הפן-הרד שלך צריך לשנות (טכנית) במקום לנתק. יש צורך לבצע שינוי גאומטרי של מרכז ציר גילגול הסרן (גילגול ימין / שמאל), לעומת מרכז השילדה. במקום מוט שהולך ומתארך (זוית כלפי מטה) יש צורך לאזן את זוית המוט (קרי להנמיך תושבת שילדה, ולהרים תושבת סרן) ולהאריכו , על מנת לפתור את התנועה הרבה בכיוון ימין/שמאל שמתפתחת עקב התנועה הרבה מעלה/מטה. קרי: גם בפעולת פתיחה וגם בפעולה של סגירת מתלים, תקבל דחיפה לאותו הצד, בהנחה שבנסיעה ישרה ואופקית, מוט הפן-הרד יהיה מאוזן.

שחר ידיד, הפרש אחיזה של צמיגים הוא דיון אין סופי, הכולל הרכבי גומי, פרופיל הצמיג, טמפ., לחץ ניפוח וכדומה, ובאמת שאיני מתכוון לפתח את נושא זה. אך ההבדל בין מרחק עצירה של צמיג AT נתון לעומת צמיג MT של אותו יצרן, בלחץ ניפוח נכון ושחיקה שווה וכו', יהיה זניח. במילים אחרות אם תבצע בלימת חרום ברמזור עם שני הצמיגים, הכי הרבה תפסיד 5 קמ"ש בסוף התהליך.
אני מדבר בדיון על בטיחות דינמית. היתנהגות דינמית בכביש היא המפתח להישארות בחיים, ולא התנהגות פסיבית. תמרון ההתחמקות ממכשול פתע (ראה תרגול מגרש החלקה) הוא לא סתם התמרון הכי חשוב. גם אם תתחמק מהמכשול (אדם, עמוד או רכב), אך תתנגש ברכב אחר עקב איבוד השליטה, אזי יצא שכרך בהפסדך.
בברכה,
קיד.

שחר-סופה
27-10-04, 22:41
קיד , כרגיל , לא חסכת במילים ונתת תשובה מפורטת ... :twisted: :lol: .

כאן זה ג'יפולוג ואנחנו מבינים רק שפה אחת = מספרים !!!

נכון שלא יעניין אותי חס וחלילה אם אגיע למצב זה ...יעניין אותי ,לכמה אנשים
שנהגו בג'יפים עם סטבילייזר ומוט פנהרד מחובר זה כן קרה ...ואני ,בניגוד
אליכם, שלא הבאתם מספרים עד עתה, יכול להגיד...והכוונה לא רק לג'יפים בשטח
אלא גם בכביש או בעיקר בכביש .

עכשיו לעינין הפנהרד , ברגע שהאוטו הוגבהה ברור שהשתנו הזוויות והגאומטריה ולכן נבנתה אצלי תושבת חדשה מוגבהת לפנהרד על בסיס הישנה .בסט אפ שאני
נוסע בו כבר ציינתי = לי זה לא טוב ! אם הייתי נשאר עם המשולשים (שאקלים)
הייתי משאיר אותו.אגב ,בזמנו כן נסעתי עם פנהרד מחובר .

שחר.

קיד
27-10-04, 23:25
אז למה בכלל מוט פן-הרד??
נניח שאתם נוסעים על הפרגוסון של אבא של חנן. קדמת הטרקטור נשענת על הציר הקדמי, ע"י פין. כך שלמעשה הציר הקדימי הוא נדנדה.

כאשר הטרקטור עומד, על הציר פועל רק כוח מאונך. אבל מה קורה בזמן סיבוב? הסרן למעשה רוצה לברוח מהטרקטור (למה הוא צריך למשוך אחריו כוחות התמד של 4 טון) הרי F=MA ומכאן מתפתח כוח מאוזן על הציר. בנוסף לכך הטרקטור נוטה לגלגל כנגד הפנייה, עד גבול גמישות הצמיגים האחוריים, ומפתח כוח בווקטור אלכסוני על הפין.
מכאן אנו למדים, שעל פין נדנדה זה, מתפתחים כוחות צד משולבים עם כוחות אנכיים.

כעת נחזור לג'יפ. לגי'פ מתלה קדמי בעל יכולת לתנועה אנכית, ולכן לא ניתן לבצע חיבור כדוגמת פין הטרקטור. יכולנו לדוגמא, לבצע חיבור פין דומה, ולהתאים לא יציאה אנכית טלסקופית אל הסרן (נניח פרופיל ריבועי היושב בתוך פרופיל ריבוי קטן יותר, אחד מרותך לסרן, והשני מחובר עם פין לשלדה).

חיבור מסוג זה פשוט מאוד להבנה אם כי לא ישים פרקטית. אז לכן רק לרגע נניח שבנינו אחד כזה... קפיצי הג'יפ יבצעו את נשיאת נטל המשקל בנסיעה ישרה. עם נדנוד הסרן בסיבוב, יישאו הפרופילים הריבועיים את הכוחות ימין/שמאל שיתפתחו. בנוסף לכך, היות שהג'יפ בניגוד לטרקטור, מצויד גם בקפיצים אחוריים, תוגבר תופעת גלגול השלדה כנגד הסרנים. אש היכן תהיה נקודת האמצע של ציר הגלגול?? היא תהייה כמובן על הציר של הפרופיל שחיברנו לשלדה.
כמובן שהמבנה שהצעתי לא יחזיק בכוחות הצד שיתפתחו בעת פנייה במהירות גבוהה, ולכן הורכב מוט בעל כיוון כוח אופקי טהור (קרי, מוט שוכב). מוט זה יוצר למעשה מקבילית בהשתתפות השלדה והסרן.

למעשה היינו יכולים לחבר שני מוטות פן-הרד מרוחקים זה מזה, ולבנות מקבילית אמיתית בעלת קשיחות מדהימה. רק שמקבילית סגורה לגמרי הייתה גורמת לקשיחות יתר, ומונעת את פעולת הקפיצים.

ובחזרה לדיון: ללא מוט פן-הרד, אין לרכב ציר גלגול מוגדר, וציר זה ינוע בהתאם לכוחות על שני הסרנים בו זמנית, ומכאן שיכול להיות גם ציר גלגול אלכסוני.
כמו כן ללא המוט, הסרן חופשי לנוע ימינה שמאלה בהתאם לחופש של הקפיצים, ויש המון חופש צידי בקפיצי עלים. תנוע זו מקורה בכוחות ההתמד העצומים בזמן סיבוב.

בברכה,
קיד.
נמרוד, איך מכניסים קובצי SOLIDWORKS?

asafk
28-10-04, 12:12
קיד התחיל להסביר את ההסבר שבאמת... אני לא יודע להסביר באופן מושלם בלי שרטוטי כוחות מפורטים.
ביקשתי שתקראו קצת על ציר גלגול- אני מניח שעברו כמה ימים אז קראתם.
עכשיו... קצת המשך.
לרכב, כל רכב, יש ציר גלגול. זה הציר סביבו המרכב מתגלגל בפניה. הציר הזה עובר בין שני מרכזי גלגול של הסרנים. בסרן עם פנהארד, מרכז הגלגול הוא (כמעט) באמצע הפנהארד. בסרן בלי פנהארד, מרכז הגלגול לא מוגדר, וזז עם הגלגול.
בואו נחשוב על פניה, ואיך הרכב מתנהג. התחלת העברת המשקל- כל המסה המוקפצת מתחילה לזוז הצידה. בשלב ההתחלתי- הקפיצים עדיין לא עובדים, אלא רק החופש של השאקלים ותושבות הקפיצים הקבועות. למעשה, עדיין את גלגול אלא רק הסטה הצידה של השלדה יחסית לסרנים. בסוף התנועה הזו, הקפיצים מתחילים לעבוד. בקפיצי עלים, יש היגוי פסיבי כתוצאה מסגירת הקפיץ בצד אחד, ופתיחתו בצד השני.
למה אני מספר לכם את כל זה? בשביל שתבינו שמרכז הגלגול של כל אחד מהסרנים זז, ולא באופן רציף, תוך כדי העברת המשקל.
עכשיו, כשהבנו את זה, תחשבו על הציר שעובר בין שני מרכזי הגלגול... הוא גם זז, ולא באופן רציף.
כיוון שציר הגלגול הוא הציר סביבו המסה המוקפצת מתגלגלת, זה אומר שלמסה המוקפצת יש תנע סביב הציר הזה, בהעברת משקל. אין עם זה בעיה, כל עוד הציר מוגדר... אבל כשהציר זז, ולא באופן רציף- יש בעיה.
מה קורה כשהמהלך של החופשים בתושבות הקפיצים נגמר והקפיצים מתחילים לעבוד? התנע שדיברתי עליו קודם, הופך למתקף על תושבות הקפיצים. אפשר להרגיש את התופעה באופן מאוד ברור בסתם סופה עם שאקלים ארוכים ובלי מייצב (אפילו עם פנהארד), בשתי העברות משקל רצופות. בהעברת המשקל השניה, התנועה הראשונה היא דווקא של הקפיצים, שמלאים אנרגיה ו'מתים' לפרוק אותה (מהעברת המשקל הראשונה), ואז- בום- השאקלים קופצים מצד לצד.

אני מקווה שההסבר ברור מספיק, יחסית למשהו מאוד מופשט.

מה ההבדלים בין הCJ לסופה, בכל זאת?

רוחב השלדה מגדיל את הכוחות סביב ציר הגלגול.
הגיאומטריה של הקפיצים מעט שונה, וגם זה מגדיל את הכוחות.
המסה הלא מוקפצת גדולה יותר (דנה 60), ולכן הסרן הכבד "בועט" את השלדה למעלה ומפריע לקפיצים לעבוד.
המתלים יותר קשים, ולכן המסה המוקפצת... קופצת יותר.
ובסופה נוסעים יותר מהר... עובדה. בסופה שלי נסעתי תמיד במהירויות תלת סיפרתיות (לאנשי החוק- 090 זה תלת ספרתי :roll: ). בCJ לא נוסעים במהירויות כאלה.

אפשר, ורצוי, לשנות את החיבורים של הפנהארד. רע מאוד לנתק אותו (ושוב- תמדדו מה ההבדל במהלך עם ובלי הפנהארד, תבינו שאין בזה טעם).
מייצב- אצלי היה ניתוק מהיר, ששימש לניתוק מהיר מייד אחרי הטסט, וחיבור מהיר לפניו. למרות זה, כשנסעתי תקופות רצופות בכביש, או לפני נסיעה ארוכה, חיברתי אותו- זה חוסך דלק (כי לא מאיטים לפני כל סיבוב ומאיצים אחריו), ומרגיש הרבה יותר טוב.

אסף.

נמרוד
07-11-04, 16:46
נמרוד, איך מכניסים קובצי SOLIDWORKS?

למה הכוונה? אם אתה רוצה להראות תמונה של מודל, שמור אותה בסולידוורקס כsave as JPEG ואותו אתה יכול להציג כמו כל תמונה אחרת.

asafk
08-11-04, 00:46
טוב, עוד קצת לגרות לכם את המחשבה בעניין הפנהארד בסופה לעומת CJ- תסתכלו מקרוב על מערכת הגה של סופה מול מערכת הגה של CJ. תנסו לחשוב מה ההבדלים ביניהם, ובעיקר- מה ההבדלים בכוח שההגה מפעיל על הסרן.

אסף.

-->