PDA

צפייה בגרסה מלאה : נעילה קדמית אוטומטית בסיקס. כן או לא?

בוזי
28-11-10, 12:51
הי חברים,
אמנם הנושא כבר נטחן לאבק בעבר, אך לתחושתי, אנחנו התבגרנו בכמה שנים, השטח התבגר בכמה שנים, ואפילו הסיקסים קצת התבגרו... ולכן אני מעלה את הנושא שוב ולא מסתפק בשרשורים קודמים בנושא. אני מבקש לשמוע את דעתכם העדכנית.

לעניין:

הרכב:
סיקס פתוח במצב מעולה, רכב טיולים בלבד. מתלים סטנדרטיים מינוס, צמיגי 31" שטח מלא, נעילה אחורית לוקרייט, מוט מייצב מחובר לפעמים.
הנהג:
אני, כבר הרבה שנים עם 4X4 בכלל וסיקסים בפרט. נוסע לטייל, לא להשתולל. לא בהכרח מחפש את העבירות הכי קשה, אבל אתם יודעים, זה הספורט שלנו.
האתגר:
הרכב נוסע בכביש רק בדרך לשטח, למוסך או לטסט.
בשטח, הרכב עושה הרבה שבילי קק"ל במסגרת טיולים שאני עושה בהתנדבות, פחות מזה טיולי "גברים" שנוסעים ממעלה למעלה, פחות מזה חולות ודיונות, ופעם גם נסעתי בבוץ, כשעוד ירד כאן גשם. :rolleyes:

אז מה ההתלבטות בעצם?

הרבה שנים נסעתי בסיקסים ללא נעילות בכלל. הרכב, עם מתלים סטנדרטיים מינוס כאמור, עבר יפה מאוד עם מוט מייצב מנותק וצמיגי שטח. עם זאת, פה ושם אמרתי לעצמי, פה נעילה היתה עוזרת.
לאחרונה, חבר שחזר מארה"ב הביא לי שני לוקרייטים. את האחורית התקנתי מיד. הכרתי מנסיון קודם את החסרונות שלה, הם מציקים אבל זה לא נורא. אבל האמת... קצת התאכזבתי מתוספת העבירות. פתאום, יותר מדי מצבים של שני גלגלים אחוריים מפרפרים ללא אחיזה וגלגל קדמי אחד מונף באוויר, ושני מונח על הקרקע ומתבונן בענני האבק, מבלי להועיל. פה המקום לציין שהמייצב מחובר כרגע, ולדעתי התרומה שלו לעבירות (או חוסר העבירות) - משמעותית מאוד.

אז למה אני לא מרכיב כבר את הקדמית?

אני חושש ממצבים שהיא לא תשתחרר, מתי שצריך היגוי. שפ"צ, תיקון עלייה שנכשלה, בוץ אי"ה.
אני לומד מהתנהגות הנעילה אחורית, שתחת עומס, היא ננעלת ולא משתחררת.
איך מתמרנים על בולדרים בעליה קשה עם נעילה קדמית נעולה?
איך יוצאים משפ"צ מפחיד בדרדור אחורה אם הנעילה לא משתחררת?

אגב, אני נוהג לשלב 4X4 HI בנהיגה מהירה בדרכי עפר, נגיד מעל 40-50 קמ"ש, כי אני מדמיין שכך אני משיג שליטה משופרת בג'יפ. :rolleyes:
אני משער שהנעילה הקדמית תציק גם במצבים האלה.

אני מניח שנעילה נשלטת הייתי מתקין בלי לחשוב פעמיים, אך ההתלבטות כרגע - לגבי הלוקרייט.
יאללה, דעתכם המושכלת בבקשה.
תודה,
בעז

חנן-ג'יפולוג
28-11-10, 13:16
אחרי 12 שנים עם נעילה אוט' קדמית, דעתי היא חד משמעית: תרכיב. אין שום סיבה לפחד מזה.

shmil
28-11-10, 14:37
כמו חנן,
עם תוספת - אם אתה פוחד מנושא תמרונים בLOW, תרכיב tween stick
וזה יפשט לך את שחרור הנעילה, אך ישאיר אותך בLOW, כולל האופציה ל2X4 LOW.

דרור ברלי
28-11-10, 14:56
+1.

ממש אין מה לפחד.
מעט מאוד חסרונות. הרבה מאד יתרונות.
למרות כמה מגבלות, אני באופן אישי עדיין מעדיף נעילה אוטומטית על פני נשלטת כמעט בכל תרחיש.

לביא
28-11-10, 15:38
אחרי נסיון של כ 4 שנים בסיקס כפול נעילות. כשיש נעילה אחורית רוב הזמן אין צורך לשלב 4X4 . בסיקס שלי לפחות, גם כשהיה משולב, ההיגוי לא היה מאוד קשה. אפשר היה להבדיל מהיגוי ללא הנעה קידמית, אבל כאמור נסבל לחלוטין. כשאתה נעול כפול, עם צמיגים טובים, ברוב המקומות העבירות היא NON ISSUE.

בוזי
29-11-10, 22:20
תודה.
התגובות שלכם + עלייה עקשנית אחת שעליתי היום רק בנסיון שלישי ומהר מדי לטעמי - שכנעתם אותי.
מבטיח לעדכן אחרי שאתקין.

אמנון
29-11-10, 22:47
גם אני עם לוקרייט מקדימה כבר כמה שנים, וכמובן שבשטח טכני - עבירות נטו אין מה לדבר, זה נהדר והתמרון לא נפגע מאוד, רק צריך לזכור שיש הגבלה כלשהי ולתכנן בהתאם.
מאידך, יכולת נסיעה מהירה ב4X4, ובעצם כל נסיעה שהיא לא עבירות, לא אפשרית.
אם אתה נהנה לנהוג מהר בהנעה כפולה אתה מאבד את היכולת.
אז כמו כל דבר בחיים זה טריידאוף, בין עבירות קשה לנהיגה בשילוב.

מצד שלישי... לנהוג מהר בהנעה אחורית זה גם כיף....

ערן CJ
29-11-10, 22:50
בוזי שלום
אחרי 4 שנים עם 2 נעילות אוטומטיות בפוראנר ועל סמך נסיוני מהעבר על סיקס נעול:
אם אין לך הגה כוח ותר על התענוג.
אם יש הגה כוח אל תחשוב פעמיים.
רצוי להתקין גם נעילות טבורים (אם עדיין אין לך).

לגבי המוט המייצב - פשוט וקל לבנות מתקן ניתוק, אפשר גם לקנות קיט.
בזמנו התקנתי ריבולברים ויחד עם הנעילות הסיקס הפך לרכב עבירויות פנטסטי.

העובדה שאתה עושה מעט טיולי עבירות אינה מן העניין בכל הקשור לנעילות. כוונתי היא שהנעילות הן גם סוג של מיגון. מעבר מכשולים ללא דרמות, בנסיעה איטית ומחושבת, שומרת על הרכב תקין. במקומות בהם היית צריך להשתמש בתנופה מתפרעת ושוברת כדי לחצות מכשול, הנעילות מאפשרות לך "איטיות מונעת".

החיסרון: טיולי בוץ: במעלה מפותל על קרקע חלקלקה תלמד שבמצב 4X4 ההיגוי אינו מגיב כבעבר. יש שיטת נהיגה אחרת ברכב נעול קדימה. כדי לקבל היגוי יעיל תצטרך לפנות בתזמון עם שחרור מצערת. לפעמים כשהעיקול על סף תהום זה קצת לא נעים. כבר קרה לי ש-2X4 לא הצליח לטפס ו- 4X4 היה די מפחיד. מאז למדתי לשלוט בעניין.

בהצלחה,
ערן CJ

עוזי5555
29-11-10, 23:07
כמו חנן,
עם תוספת - אם אתה פוחד מנושא תמרונים בLOW, תרכיב tween stick
וזה יפשט לך את שחרור הנעילה, אך ישאיר אותך בLOW, כולל האופציה ל2X4 LOW.

תוכל לפרט לגבי הtween stick? ואיך זה אמור לפשט את שחרור הנעילה?
בקיצור לא הבנתי!!!:mad:

בוזי
29-11-10, 23:26
ראה את הכתבה של אמנון על טווין סטיק: http://www.jeepolog.com/292.html

shmil
29-11-10, 23:27
רלבנטי רק לסיקסים עם דנה 300, לא רלבנטי לסופה.

משחרר כי אין עומס, כי מוציאים את הסרן הקדמי מהמשוואה כבר מהטרנספר.

עוזי5555
30-11-10, 00:15
רלבנטי רק לסיקסים עם דנה 300, לא רלבנטי לסופה.

משחרר כי אין עומס, כי מוציאים את הסרן הקדמי מהמשוואה כבר מהטרנספר.

קודם כל השכלתי..ותאמת מאד מעניין וכרגע אני מקנא:)

למה אי אפשר בטרנספר סופה?

shmil
30-11-10, 09:29
כי בדנה 300 יש מצב מובנה שלא שלא מנוצל רק בגלל מבנה הידית, ואין בעייה להוסיף ידית שנייה שמאפשרת אותו.
הדנה 300 בנוייה למעשה על שני דחיפים:
האחד - אחורי - היי, ניוטרל ולואו,
השני - קדמי - הי, ניטרל ולואו.

הטרנספרים של NP בנויים אחרת.
קרא את הכתבה שבוזי ציין.

-->