PDA

צפייה בגרסה מלאה : ערכת עזרה ראשונה לשטח

יואב פולס
26-12-10, 14:32
שלום לכולם,
אני בטוח שכמעט כולם מחזיקים ברכב ערכת ע"ר למקרי חירום.
מה יש לכם בה? האם אתם לוקחים בחשבון פציעות שהן מעבר לשריטות ששמים עליהן פלסטר?
האם אתם מרעננים את הערכה מדי תקופה?
יואב

bizon
26-12-10, 15:27
אני הכנתי ערכה לבד המארז שימש בעבר כקופסה של אזעקה באיזה מחסן יש בפנים: גזות,פולידין,
תחבושות,פלסטר סרט,פלסטר רגיל,מקלות אזנים ארוכים,מיספרים,פלייר רפואי כזה שנינעל,פינצטה, ערכת תפירה לבני אנוש ובשר בכלל, פד אלכוהול לחיטוי,גפרורים,סטיק לייט, אקמול,והוראות של מגן דוד אדום אני מרענן כל חצי שנה בערך

מור

zerez
26-12-10, 15:44
האמת היא שאני לא לוקח ערכת עזרה ראשונה אבל בעקבות השירשור הזה אני אקנה לי אחת,
תקנים לערכות שונות:
http://www.mimrame.co.il/main.php?mod=shop&album=10
אני מתלבט בין ערכה לאוטובוס ציבורי לבין ערכה לכלי שיט מספר 1 (אם ההפרש במחיר לא גדול אולי אפילו מספר 3).
את שתי הערכות אפשר לקנות מוכנות וארוזות או להרכיב לבד, תלוי במחיר.

אייל67
26-12-10, 15:56
אני הכנתי ערכה לבד המארז שימש בעבר כקופסה של אזעקה באיזה מחסן יש בפנים: גזות,פולידין,
תחבושות,פלסטר סרט,פלסטר רגיל,מקלות אזנים ארוכים,מיספרים,פלייר רפואי כזה שנינעל,פינצטה, ערכת תפירה לבני אנוש ובשר בכלל, פד אלכוהול לחיטוי,גפרורים,סטיק לייט, אקמול,והוראות של מגן דוד אדום אני מרענן כל חצי שנה בערך

מור

מה אתה רמבו שתפר עצמו בג'ונגל?
לא ממש מבין את הצורך באמצעים לתפירת רקמות (לא בדים ...) בערכת עזרה ראשונה בג'יפ, אלא אם כן אתה רופא (מה שלא נראה לי) ... :roll: וגם אז לא בטוח.

אייל

אביעד פ.
26-12-10, 16:06
אולי לא לבני אדם,
אבל מי יודע מתי תתקע עם צוואר כבש או עוף בשטח ותצטרך למלא בכל טוב, לתפור ולזרוק לבור לוהט? :p:p:p

אבל ברצינות, הרכב לא מרגיש תוספת משקל כזו מגוחת, להזיק זה לא יכול, ואולי נמצא רופא בסביבה? לא הייתי אומר שזה הכרח, נהפוכו, זה מיותר. אבל שורה תחתונה- למה לא??

נ.ב.
אני מחזיק ערכה פשוט של מד"א שמוכרים בסופר פארם ודומיו בכמה עשרות שקלים. אני חושב שיש בה את התכולה של "רכב הסעות ציבורי". המידות שלה הן בערך 20X5X15
נכנס לכל חור. תמיד יכול להיות שימושי.

יונתןמצפה
26-12-10, 16:08
בטח גיא יגיב בקרוב מנסיונו המקצועי... אבל בינתיים ההמלצות שלי:
כמו בנהיגת שטח (ולמעשה כמו כל דבר בחיים) אין מה לקחת או לנסות דברים שאין לכם את ההכשרה הנדרשת לכך. ולכן, אם אתם לא פרמדיקים/רופאים ממש אין לכם מה לקחת ערכת תפירת רקמות, או "ערכה נלווית לניתוח זעיר"....! (מקסימום זה יכול לעזור בתפירת תיק קורדורה)

ולעניין רשימת הציוד, לצערי אין לי כזאת (למרות שפעת הכנתי עבור איזושהי חברת טיולים שעשיתי לה תיקים כאלו לרכבים) אבל הנה מהזכרון:
- חשוב כל מיני דברים שימושיים לטיפולים קלים למקרים נפוצים בטיולים: (כוויות, מכות קלות, חתכים, כאבי ראש, בחילות וכד')
נקרא לזה ערכה שניה:
- פדי גזה מגדלים שונים
- אגדים
- לויקופלסט (סרט דביק)
- חומרי חיטוי מסוגים שונים (סביעור נוזלי- לא שורף, פולידין משחה+נוזלי, אלכוהול, משחת סינטומיצין)
- אלו-וורה (ומשחות אחרות לכוויות קלות)
- אקמול
- סטרפסילס (או דומיו)
- פלסטרים מסוגים שונים
- תחבושת אלסטית
- צמר גפן
- מקלות אוזניים ארוכים
- פיצטה, מספריים, וכד'

בנוסף לאלו, חשוב להחזיק ציוד עזרה ראשונה אמיתי (אבל שוב, בהתאם להכשרה והידע):
- תחבושת אישית X3
- משולש קיבוע X4
- ח"ע 2-1
- (שוב בהתאם להכשרה: airway ומסיכת כיס)
- מטאלין לכוויות קשות

חשוב להחזיק כמות של כפפות חד"פ. רוב הסיכויים שבציוד ה"כבד" אתם תשתמשו בדרך אל/מ הטיול על הכביש בתאונה שחו"ח תפגשו.

הנה קישור לאתר שמצאתי עם רשימות ארוכות של ציוד (משרד החינוך)
http://www.dakar.co.il/files/%D7%A7%D7%99%D7%99%D7%98%D7%A0%D7%94.pdf

טלסקופ
26-12-10, 16:11

מור

כמה הערות:
- "יודע דבר" גילה לי שבמקום פולידין, כדאי להחזיק משחת "סביעור" (משמשת לטיפול בכוויות).
קודם כל כי היא נותנת מענה (ראשוני ובסיסי כמובן) לכוויות שטחיות וגם בגלל שפולידין במקרים מסויימים מעכב ריפוי, בניגוד לסביעור.

- ערכת תפירה לבשר אנוש - נראה לי קצת מוגזם. אני אישית לא יודע להשתמש.

- סטיק לייט - יש להזהר מאוד בשימוש. במקרים מסויימים יכול לגרום לכוויות חמורות (טוב שיהיה סביעור...). נראה לי שעדיף להחזיק פנס לד או פנס ראש.

bizon
26-12-10, 16:11
הרגת אותי :D:D:D ואני באמת לא רופא מה שכן אני בחור יצירתי ויש הרבה דברים שאפשר לעשות עם זה גם חוסם עורקים יש שכחתי לרשום

מור

יונתןמצפה
26-12-10, 16:13
אבל שורה תחתונה- למה לא??

כי ברוב המקרים זה מביא ליותר נזק מתועלת!
בשום מקום במדינתינו הקטנטונת אין שום סיבה לבצע תפירת שדה לחתך שלא נגרם מניתוח שדה דחוף.
נסיעה לבי"ח ותפירה בתנאים מתאימים תהיה תמיד עדיפה! (אלא אם כן אתם בג'נין באמצע חומת מגן ולא יכולים לצאת החוצה. וגם אז- הפרמדיק יעדיף לשמור על ציוד "הצלת החיים" שלו ולא לתפור חתך עמוק שנגרם מחלון שבור. ואתם תישארו עם צלקת מכוערת לכל החיים... :mad: )

יונתןמצפה
26-12-10, 16:17
- סטיק לייט - יש להזהר מאוד בשימוש. במקרים מסויימים יכול לגרום לכוויות חמורות (טוב שיהיה סביעור...). נראה לי שעדיף להחזיק פנס לד או פנס ראש.

מנסיון של הרבה מאד נוזל סטיקלייט זרחני שנמרח לי על הידיים, מעולם לא חוויתי כוויות או גירוי מסוג כלשהו. בלי קשר גם מעולם לא ראיתי סטיקלייט נוזל ספונטנית...

אני כן חושב שכדאי שיהיה כמה סטיקלייטים ברכב. זה טוב לסימון מקומות מסוכנים סביב חניון לילה (גדר, בור, מצוק וכו')

amirk
26-12-10, 16:24
מה יש בתיק ע"ר שלך זה פונקציה של מה הידע\הכשרה\נסיון שלך,

מעבר למה שמגיע עם הערכות הבסיסיות, היתי מוסיף:
כדור לכאבים (משני סוגים שונים)
כפפות
POCKET MASK
נוזל להרגעת עקיצות\גרוי בעור
אלתוש
חמר ירוק
מד חום

רענון לפי התוקף של כל מרכיב.

יואב פולס
26-12-10, 17:23
מה זה חמר ירוק

אמיר ב.א
26-12-10, 17:34
(לי אין ניסיון אישי עם החומר , סתם מובא להשכלה כללית)

תאונות, חבלות קשות, שטפי דם, כאבים שאין להם סימן חיצוני, לכולם יש מזור – רטיות של חמר ירוק -את החמר ניתן להשיג בבתי מרקחת או בחנויות טבע. קונים אותו כאבקה ירקרקה, מערבבים כף (או יותר – כמידת הצורך) במעט מים, אפשר מים פושרים, כעבור דקות ספורות נוצר בוץ ירקרק, השוקע בתחתית הכוס. זה כל הסיפור. על משטח צמר-גפן מורחים שכבה בוץ, מניחים על מוקד הכאב ומכסים בניילון נצמד (או עדיף שקית ממוחזרת).

מתוך :

http://local-blog.co.il/?p=1626

amirk
26-12-10, 17:50
מה זה חמר ירוק

האמת, אין לי מושג מה זה. אבל אני יודע מנסיון שזה עובד.

הנסיון שלי עם החמר בבני אדם: טיפול בחתכים והרגעת כאב לאחר עקיצת צרעה.

התגובה של אמיר דיי מתמצתת את הסיפור.

אומי5
26-12-10, 20:07
יש שלושה דברים שחשוב להחזיר גם אם אין לכם הכשרה.
ח.ע
aw
ומסיכת כיס.

הם לא תופסים הרבה מקום , הם מצילים חיים , ויש המון אנשים שיודעים להשתמש ולא מסתובבים עם זה.

הסיכוי שיעבור לידכם מישהו בטיז אל שלוח שיודע להשתמש במסיכת כיס גבוה יותר משתספיקו להזעיק לשם מסוק שגם יגיע בזמן כדי להציל את הפצוע שהפסיק לנשום

תחבושות מישחות וכו', זה חשוב,עוזר ומומלץ, אבל קודם כל השילוש מציל החיים .

eysham
26-12-10, 20:25
שכחתם כמה דברים:

נקז חזה/טרוקר
סקלפל (שיהיו כמה, זה לא כבד)
קרש גב
צווארון פילדלפיה
אלונקה
שמיכת פויל להיפוטרמיה
סטטוסקופ
כבלי התנעה (ללב)
...

וקורס פראמדיקים. אחרת הכל לא שווה כלום.

את כל זה לארוז בתוך סוואנה/אקונוליין בצבע אדום+לבן (לא לשכח צ'קלקות) ולדרך...

בקיצור, לא צריך להגזים. ערכה בסיסית נראה לי מספיק לאדם הממוצע.
איל

נ.ב. טמפונים יכולים להציל חיים (וזה לא בדיחה - ראיתי מישהו עוצר עם טמפון דימום של 5.56)

דידו
26-12-10, 20:37
אחד הדברים הכי שימושיים בערכה שלי הוא ספריי קירור כזה של פגיעות ספורט-
פעם איפשר לאופנוען פגוע לצאת מהשטח בכוחות עצמו ..
וגם ספרי נגד כוויות קלות שבדרך כל קורות לילדים במדורה

asafk
26-12-10, 20:53
הנסיון שלי בטיולים - גם בתור מדריך כמה שנים וגם בתור מטייל בדד, הוא שהפציעה הכי נפוצה, ובהרבה לפני כל דבר אחר - היא כוויה. בד"כ מנוזלים רותחים.
אז אל תקמצו בתחבושות כוויות - בשני גדלים לפחות. וגם משחה לכוויות ומשהו שנקרא second skin ששמים על שיפשופים קשים וגם על... כוויות.

וחוץ מזה כל מה שיש בכל ערכה נורמלית - גליל פלסטר, גליל גזה ופדים, ח"ע, תחבושות אישיות קטנות ואחת גדולה, פולידין, Airway (חשוב ביותר!!! ), תחבושת אלסטית אחת לפחות, שניים-שלושה משולשים... ודברים קטנים כמו פלסטרים, מספריים של חובשים ומשחה לעקיצות.
זה נותן מענה לרפואה דחופה מאוד של פציעות שמחייבות טיפול מיידי מצד אחד, ולפציעות קלות ממש שלא מפנים בשבילם לבית חולים ורק רוצים שקט ולהמשיך את הטיול. כל מה שבאמצע יגרור במילא לפינוי, אז חבל על החומרים.

(בזה סקרתי את תכולת התיק שלי, הרוב עם תאריכי פג תוקף מהתקופה שהייתי עוד מדריך, והיא מבוססת על תרמיל עזרה ראשונה מקובל של מדריכים בחברה להגנת הטבע בתקופה ההיא, תכולה שהוכיחה את עצמה פעמים רבות)

הערכות המינימליות שמוכרים בשביל האוטו - הם למקומות שתוך רבע שעה בא אמבולנס. אין בהן כמעט כלום.

וחשוב מאוד - קורס עזרה ראשונה בסיסי או קצת יותר מזה.

אסף.

יונתןמצפה
26-12-10, 22:23
AIRWAY זה דבר חשוב. אבל מי באמת יודע מה עושים איתו?
מה ההבדל בשיטת ההחדרה כאשר מדובר במחוסר הכרה מסיבות מחלתיות לעומת סיבות טראומטיות? ומה הסכנה כאשר לא מחדירים אותו נכון בטראומה?
איך מודדים את הגודל המתאים?
מה עושים כשהנפגע מתנגד להחדרה שלו? (רמז- מהי רמת ההכרה שלו...?)
בקיצור כמו שאמרתי, קחו ציוד לפי רמת הידע שלכם. רוצים קחו מעט יותר בשביל מישהו שאולי יודע קצת יותר ואולי נמצא בשטח.
מעבר לזה? חייגו 101!!!

אגב, אני כותב את הדברים האלו כי נתקלתי הרבה יותר מדי פעמים בחובשים שלקחו על עצמם יותר מדי אחריות בכל הנוגע לטיפול בשטח. החליטו לתת טיפול במקרים שהדבר היחיד שהיה צריך לעשות זה פינוי ולא לעכב אותו בשום צורה! החל מהגדלות ראש מיותרות בנוגע להאם יש או אין שבר, עירוי לבנות שבריריות עם קצת כאב ראש או לחילופין עירוי במקום להעיף את הבן אדם לאמבולנס שמחכה לא רחוק.
החלטות על פינוי באלונקה על שבר פתוח במעלה ימין כאשר מה שהיה נכון באופן חד משמעי זה מסוק (וזה גם מה שהיה בפועל...). הכל מהחיים!
בקיצור, קחו מה שאתם רוצים, תנו את הטיפול הכי טוב שיכול להיות אבל תזכרו שבסוף כשמדובר במקרה חירום של ממש אין תחליף לפינוי מהיר לבי"ח.
בכל שאר המקרים (שהם הרוב המוחלט של המקרים בטיולים), לרוב פלסטר, אקמול, אלו-וורה ומימיה מספיקים!

טיול בטוח
יונתן

dardar
27-12-10, 15:55
הזכירו אבל אני אחדד.

בקשר לפציעות מסכנות חיים יש שני דברים שאפשר לעשות -
1. לעבור קורס מגיש עזרה ראשונה במד"א. לא גוזל הרבה שעות ונותן לכם את הכלים הבסיסיים להציל חיים ללא שום מכשיר או תיק - אלא עם שתי ידיים והיגיון בריא. אפשר לקרוא עוד באתר מד"א (http://www.mdais.org/).
2. במקרה של פציעה חמורה - להתקשר למד"א (101) כמה שיותר מהר, עם מידע מדוייק ככל הניתן על אופי הפציעה והמיקום בשטח.

לגבי פציעות קלות אין לי מה להוסיף פרט לזה שערכת תפירה המשוכללת ביותר לא שווה הרבה בלי הכשרה מתאימה, אפשרות ביצוע הרדמה מקומית, וחיטוי טוב. בקיצור - יש דברים שכדאי להגיע בשבילם למיון.

רון

talilim
27-12-10, 16:24
אלוהים
איזה אנשים פדנטים יש פה......
לי יש מקסימום משהו נגד עקיצות, איפה שהוא עמוק בתא הכפפות, עוד מלפני שנתיים (בטח כבר התאדה....)
והסבתות מספרות שעם בקבוק אלכוהול אפשר לפתור המון דברים....לפחות עד שבאים לפנות אתכם לסורוקה.......:cool:

asafk
27-12-10, 22:27
סורוקה... מזכיר לי בדיחה.
מה זה עם חמש רגליים ועושה מיאו?

אסף.

eysham
27-12-10, 23:23

אסף.

חתול שהגיע לסורוקה עם רגל שבורה ושמו לו גבס על הזנב?

GodsFather
28-12-10, 07:14
קישור לשאלה זהה ששאלתי ב2007 -

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=22875&highlight=%F2%E6%F8%E4+%F8%E0%F9%E5%F0%E 4

talilim
28-12-10, 07:26

אסף.

נו אסףףף.......מה זה?
:rolleyes:

tzagi
28-12-10, 07:32
מוזר (לי) שאף אחד לא הזכיר סופר גלו

היתכן שהטכנולוגיה המודרנית הזאת עדיין לא הגיעה לברית המוצ...אה אליכם?
כידוע, סופר גלו-או דבק 3 שניות או איך שזה נקרא פותח בWW2 לסגור חורים, כן כאלה שנוצרו ממאוזר 8ממ

חומר שנועד לקרישת דם ומקומו בכול ערכת ע'ר

אמיר ב.א
28-12-10, 11:34
לגבי הסופר גלו - יש מוצר מעולה שאני משתמש בו ,
שניקרא Germolene - new skin
מגיע בבקבוקון כמו של היוד פעם ,
מכיל חומר כמו של סופר-גלו , חזק מאוד,
החומר סוגר חתכים , סריטות , ופצעים לא גדולים , בצורה הרמטית ,
נידבק גם אם העור קצת לח תוך כמה שניות, מפסיק דימום,
מחזיק כמה ימים עד שניקרע , וגורם לפצע להתאחות בלי זיהום.
אני עובד איתו כמה שנים ומרוצה מאוד.

יש להשיג בבתי מרקחת.

Pageup
28-12-10, 12:05
אמיר,
יש עם זה בעיה "קלה", אם אתה "מדביק" לא טוב, אתה גורם לאיחוי
לא יפה ולצלקת די מכוערת. אני הייתי נזהר עם דבקים כאלה, בשביל
זה יש כירורגים ופלסטיקאים (במיוחד עם ילדים ובאזורים חשופים).
בעוונתי החזקתי את הדבק של הרופאים בעבר וזה לא היה רעיון מוצלח במיוחד.
מעבר לזה, יש אזורים שהדבקים לא מתאימים להם (אזורים עם הרבה תנועה
ואזורים עם עור מתוח במיוחד כמו הקרקפת). מעבר לזה, סגירה של מקום
בלי חיטוי מתאים יכולה לגרום להתפתחות זיהום גדולה יותר כי אין ניקוז מתאים,
חתכים עמוקים מדי לא יתאחו טוב וכו' וכו'.

אמיר ב.א
28-12-10, 19:09
כמו שנאמר מכל מלמדי השכלתי ...

בכל מקרה - בהוראות הפעלה כתוב שלא מיועד לחתכים עמוקים ,
וגם לא יצא לי להשתמש בו למטרה הזו.
לשאר הדברים שהזכרתי - משובח.

Tourist
28-12-10, 21:21
1. לעבור קורס מגיש עזרה ראשונה במד"א. לא גוזל הרבה שעות ונותן לכם את הכלים הבסיסיים להציל חיים ללא שום מכשיר או תיק - אלא עם שתי ידיים והיגיון בריא. אפשר לקרוא עוד באתר מד"א (http://www.mdais.org/).

אני חושב שזו העיצה הכי טובה פה.
לא חייבים מד"א - יש עוד גופים רבים אחרים - עולה פחות ולא חייבים להתנדב (אני לא נגד - פשוט אין לי זמן)

לידע כללי - לפחות קורס ע"ר - ערב או שניים בשבוע במשך כחודש וזהו. תפגשו אנשים מעניינים ותלמדו המון.

אני סיימתי קורס חובשים של 'נטל"י' - עלה 1000 ש"ח, שני ערבים בשבוע במשך 3 חודשים ויש תעודה. סתם בשביל ללמוד משהו.

למי שעבר הכשרה בסיסית - אני ממליץ לקנות תיק ע"ר עפ"י תקן משרד החינוך - לא יקר וכולל את כל הדברים הבסיסיים.

יקי יצחקי
29-12-10, 18:09
שלום לכולם,
אני בטוח שכמעט כולם מחזיקים ברכב ערכת ע"ר למקרי חירום.
מה יש לכם בה? האם אתם לוקחים בחשבון פציעות שהן מעבר לשריטות ששמים עליהן פלסטר?
האם אתם מרעננים את הערכה מדי תקופה?
יואב

אני משתדל להביא חבר שיפצע מידי פעם.
שני טיולים, פער של 8 שנים, אותה אצבע.

-->