PDA

צפייה בגרסה מלאה : זליגת מתח - מבקש הסבר על התופעה

אלון_ק
14-02-11, 12:36
זליגת מתח, אם אני מבין נכון, היא מצב בו צרכן כלשהו צורך הספק מסויים למרות שהוא איננו פעיל. לדוגמא, רדיו ברכב שמכובה אך בכל זאת צורך כ-3A זרם (ולכן גם מתח? הרי זה הולך יד ביד, אבל יש שינוי בהתנגדות מכשיר דולק ומכשיר כבוי, לא?). האם עד כאן נכון?

השאלה האמיתית היא איך זה קורה וחשוב יותר, מה בדיוק קורה? איך זה שמכשיר שאיננו מתפקד צורך זרם? לאן הזרם הולך? יש הספק? אם כן, למה אני לא רואה תוצאה (למה המכשיר לא עובד)?

תודה,

אלון.

raanan
14-02-11, 12:53
אלןן חמוד,
בטכניון לא יכלת להשתלב לאיזה קורס בסיסי בחשמל ?

לעצם העניין,
יש זליגת זרם או פריצת מתח.

נסה להסביר מה הבעיה ובאיזה מכשיר מדובר.
פשוט יש סלט (עירבוב של הגדרות + הנחות מוטעות) בהודעה שלך שקשה להבין מה הבעיה ומה השאלה

בידידות
רענן

shlomomos1
14-02-11, 12:58
אין דבר כזה "זליגת מתח", אתה כנראה מתכוון לזליגת זרם (יש מפל מתח, אבל זה סיפור אחר).
בעיקרון, על כל רכיב חשמלי המחובר למצבר יש מתח חשמלי של 12-14 וולט. אם הרכיב מנתק את המעגל לגמרי - התנגדות אין סופית, אז לפי חוק אוהם, הזרם הוא אפס ואין זליגה.
אבל אם יש רכיב שנמצא בסטנד ביי, כמו אזעקה דרוכה, רדיו ששומר על זכרון התחנות ושעון חשמלי, כמו גם מחשב רכב, נעילה מרכזית המחכה לאות מהשלט וכו' - כל אלו צורכים זרם מינימלי לצורך פעולתם, גם אם נראה לך שהם כבויים. בד"כ אי אפשר לכבות לגמרי. מנסיון שלי, רכב תקין מניע גם אחרי שלושה שבועות של חניה.
זה לגבי רכיבים תקינים, יכול להיות מצב שרכיב מסויים תקול וזרם זולג דרכו מעבר למה שתוכנן, כמו מפסק תקול או קצר פנימי. במקרה כזה מצבר יכול להפרק תוך זמן קצר - שעות.

נ.ב. הזרם המינימלי הזורם בסטנד ביי הופך לחום. במקרה של קצר - אף לשריפה.

בברכה,

שלמה

itayhi
14-02-11, 13:10
4 שנות הנדסה בטכניון לא לימדו אותך כלום....?

מתח לא זולג! מתח הוא הפרש פוטנציאלים בין שני קטבים.
זרם זולג. למה זה קורה? באמת שאלה טובה.
הספק הוא מכפלת הזרם במתח הקיים במערכת והוא "תוצאה" של זליגה או שימוש בזרם במתח מסוים.
אני מבין בזה בעיקר בהקשר של חשמל ביתי ב220/380 וולט אבל אני אנסה להקיש מכך לטובת העניין שלך.

זרם זורם ("זולג" תלוי בהגדרה, מבחינתו הוא לא נשאר במקום :) ) כשיש לו אפשרות, היינו התנגדות כלשהיא. ככל שההתנגדות תקטן יגדל הזרם.

במכשיר שלא עובד אך עדיין צורך זרם קיים צרכן פנימי שאתה לא מודע אליו. זה יכול להיות שנאי פנימי במכשיר, נגד כלשהוא או "סתם" נורת ביקורת שקיים בה קצר. קיים מעגל חשמלי סגור כלשהוא בעל התנגדות כלשהיא, אחרת לא היה זורם/זולג זרם.

מקווה שעזרתי.

איתי

BackDoorMan
14-02-11, 13:38
:rolleyes::rolleyes:
YYYY .... ירדתם עליו קאראטה .

אלון_ק
14-02-11, 13:55
ידעתי שאסור להכניס מושגי רחוב...

אין בעיה, בהנדסית:

יש רדיו. צריכת הזרם של מכשיר תקין במצב כבוי קטנה מ-0.3 אמפר. במצב לא תקין הוא צורך כ-2.5 אמפר.

למה? מה גרם לו לצרוך כמות כזו פתאום גם במצב כבוי? מה בכלל צורך שם, לאיפה ההספק הולך? הרי הוא כבוי...

לא מעניין אותי פתרונות לבעיה (אין בעיה). אני מעוניין לדעת איך זה קורה, מה קרה בתוך המכשיר, מה קורה שם פיזיקלית.

אלון_ק
14-02-11, 14:06
בקריאה שניה, איתי ענה. תודה.

דלת אחורית, אם אני מספיק טיפש כדי לכתוב שגיאות כאלו, מגיע לי.

raanan
14-02-11, 14:16
4
במכשיר שלא עובד אך עדיין צורך זרם קיים צרכן פנימי שאתה לא מודע אליו. זה יכול להיות שנאי פנימי במכשיר, נגד כלשהוא או "סתם" נורת ביקורת שקיים בה קצר. קיים מעגל חשמלי סגור כלשהוא בעל התנגדות כלשהיא, אחרת לא היה זורם/זולג זרם.

קבלים שמתיישנים (שינוי כימי פנימי) מפתחים התנגדות שגורמת לזליגת הזרם דרכם.

רענן

מוני אורבך
14-02-11, 14:16
אלון ראשית מזל טוב.
אני מבין שכבר גמרת את הטכניון - מזל טוב !
היה נחמד אם היית קופץ להגיד שלום.
אבל כזה אתה - מזוטרופ.

ולשאלתך - מה עלול לגרום לרדיו כבוי שיזרום בו 2.5A במקום 0.3A
ראשית ברדיו ישן זה לא יקרה.
שם יש מתג מכני, שכאשר אתה מכבה, יש נתק חשמלי הנוצר באופן מכני.
לרדיו יותר מתקדם (או מערכת שמע בשם היותר מודרני), אין מתגים מכניים
יש מתג אלקטרוני הנשלט על ידי מערכת הבקרה של הרדיו.
גם כאשר אתה סוגר את הרדיו, מערכת הבקרה פועלת ב stend bay ומחכה שתלחץ על מתג ההפעלה.
מערכות עם זיכרונות, מספקות הספק גם לזיכרון במצב הזה.
לכן הזרם בכיבוי לא יורד לאפס.
מה יכול לגרום לזרם גדול מדי?
בראש וראשונה מיצב המתח בדרגה הראשונה שעלול לקצר.
לאחר מכן אולי הזיכרונות או מערכת הבקרה, האפשרויות מגוונות.

סוזי המשתוללת
14-02-11, 14:19
קסלר
עד שאתה כבר כותב משהו אז..............
אמרתי לך לא לחפף בלימודים לטובת ריתוך ברזלים

אוהד מ.
14-02-11, 22:58
קצת סדר:

1. המושג זרם זליגה מתייחס לזרם "שאינו" אמור להיות, לדוגמא בקבלים ישנים שהאלקטרולט שלהם התיישן, דיודות שנפרצו וכו'.
2. המושג הנכון יותר לשימוש הינו "זרם נצרך" או "צריכת זרם" ע"י הצרכנים, בין שתקינים ובין שאינם תקינים.
3. "פריצת מתח" או נכון יותר "מתח פריצה" מתייחס למתחים גבוהים יותר, שם יש חשיבות לסוג הבידוד החשמלי (של חוטים או מעגלים).
4. צריכת זרם 0.3 אמפר של רדיו במצב "כבוי" אינה תקינה לחלוטין. היייתי מצפה למדוד זרם שהוא לא יותר מחמישית מזה. סיכוי סביר שהקבלים האלקטרוליטיים שברדיו (כנראה במעגלי הכניסה), עבר זמנן, או לחלופין, הרדיו "חטף" מתח גבוה או הפוך בשלב כלשהו בחייו, מה שעלול לפגוע במעגלי ההגנה שלו.

אוהד.

BackDoorMan
14-02-11, 23:12

או.קיי...סליחה, לא מתערב בלינץ' בין חברים..

שגיא S
15-02-11, 13:04
שאלה בנושא, אם באוטו שלי אין אזעקה, איתוראן או גנב זרם שכזה.
ואני מוציא את הפאנל של הרדיו, יש סיבה שתהיה זליגת זרם יותר משיש למצבר כשלעצמו?

shlomomos1
15-02-11, 13:24
אם השעון וזכרון התחנות לא נמחקים בהוצאת הפנל אין לזה משמעות. הפנל בעצמו לא צורך זרם. כמו שנכתב קודם אםרכיבים פנימיים ברדיו "זולגים", המצבר ייפרק גם בלי פנל.,

BackDoorMan
15-02-11, 15:16
אם השעון וזכרון התחנות לא נמחקים בהוצאת הפנל אין לזה משמעות. הפנל בעצמו לא צורך זרם. כמו שנכתב קודם אםרכיבים פנימיים ברדיו "זולגים", המצבר ייפרק גם בלי פנל.,

מנסיון , המצבר דווקא לא נפרק אחרי הוצאת פנל זללן.
כשקודם הוא התרוקן אחרי יומיים ללא התנעה.

-->