PDA

צפייה בגרסה מלאה : שטיפת מי קירור במנוע +רדיאטור

BackDoorMan
19-02-11, 09:02
את שטיפת מי הקירור הישנים במנוע אמורים לבצע ע"י הזרמת מים בלחץ דרך פתח התרמוסטאט ופתיחת צינור היציאה מהצד השני בבלוק לאיסוף בכלי קיבול.
אלא לאחר עיון במסלול המים מהתרמוסטאט והלאה התגלה לי כי במקום להכנס קודם למנוע , צינור המים היוצא מהטרמוסטאט ממשיך לקיר האש לרדיאטור חימום תא הנוסעים ואז חוזר ונכנס לבלוק בנקודה בה אני אמור לאסוף את המים היוצאים מהמנוע , עכשיו אני מבולבל לגמרי או שיש מצב שהתרמוסטאט מכסה איזה פתח נוסף למים ?

אהה מדובר בסיטרואן ZX 1400

ישי.פ
19-02-11, 09:26
למה זה משנה לך? תבדוק שהחימום פתוח והסירקולציה תעבור היכן שתעבור.
העיקר שהנוזל היישן ישטף
אני כמעט בטוח שיש פיצול בצינורות גם מעבר לבלוק וגם לרדיאטור חימום בו זמנית

BackDoorMan
19-02-11, 09:34
זה משנה כי נראה לי שהסיבוב המיותר הזה מפחית מעוצמת הלחץ .

ישי.פ
19-02-11, 11:36
הלחץ הוא לא מה שמנקה הכי טוב.. מימילא כשהמערכת קירור סתומה יש לחץ די גדול.
מה שמנקה טוב זה הממיסים למיניהים (פלאשינג)
אני פותח את התרמוסטט, מכניס צינור גינה ושוטף את כל מה שיש במערכת קירור.
מכניס נוזל איכותי ולאחר תקופה שהנוזל "עבד" במערכת אני מחליף שוב.
עד עכשיו זה עבד מצויין בכמה רכבים, אבל יש סיכון..
מה מצב המעברי מיים ברכב; חלודה? אבנית?
איזה נוזל קירור היה שם לפני?
אני שואל כי יש סבירות טובה שאם היו שם מים רגילים או נוזל מאיכות ירודה
אז לאחר הניקיון יהיו נזילות מאיפה שהוא
תקווה שלא.

אם היה נוזל איכותי והרכב תוחזק אז הייתי שוקל פלאשינג של פרסטון.

omri_t
19-02-11, 12:30
ובהמשך לדברים שכתב ישי,
ללחץ השטיפה המתואר כאן אין משמעות.
אפשרות נוספת לניקוי היא שימוש באבקת כביסה.
טריק שהכרתי כאן באתר- תעשה חיפוש...

BackDoorMan
19-02-11, 18:37
טוב, בינתיים התקדמתי.
אחרי שפירקתי את התרמוסטט , התגלה אכן המעבר המיוחל לבלוק.

את הממיס של פרסטון שעומד אצלי על המדף היה מאוחר מידי לשים אחרי שכבר רוקנתי את נוזל הקירור, אבל לאחר עיון נוסף בהיינס התגלה כי הומלץ להשתמש בו רק אם נוזל הקירור מלוכלך ושטיפת הנוזל הישן מלווה ביציאת ג'יפה רבתי, אבל הנוזל שנוקז החוצה מהבלוק וגם מהרדיאטור היה נקי (הוחלף לפני שנתיים בסה"כ) .
חוצמזה לפי פרסטון הנוזל אמור להסתרקל במערכת גג חצי שעה, לא הבנתי איך השארת אותו "תקופה".

בהזדמנות זאת ניקיתי וצחצחתי את סעפת היניקה ובית המצערת , ותהליך ההרכבה עבר בשלום.
על הדרך החלפתי את התרמוסטט הישן של 89 מעלות בחדש עם פתיחה ב 83 מעלות, הרכבתי את כל החיבורים ופתחתי את כל ברזי הניקוז .
והחלתי למלא את הנוזל החדש ולסגור ברז אחר ברז עד שהגעתי לתרמוסטאט משם התגלה לדאבוני נזילה למרות שהידקתי היטב .

התהליך יצטרך להדחות למחר,

את המנוע לא מילאתי עדיין בנוזל קירור ואני מתלבט מאיפה להכניס מים , אני מנחש שמשאבת המים לא יכולה לעבוד ללא מים וחייבים למלאות לפני התנעה ?

ישי.פ
19-02-11, 23:22
לטרמוסטט החדש אמורה להיות גומיה מסביב,אם אני לא טועה אז גם אפשר להשיג אטם לבית הטרמוסטט.
הייתי נזהר עם סיליקון, כי יש לו נטייה להימרח ולהידבק למקומות שהוא לא אמור להיות בהם.
בעיקר לאחר שאתה מחזק את ביית הטרמוסטט, הוא יכול ליזול פנימה.

אל תניע ללא נוזל קירור!! תמלא נוזל דרך הרדיאטור אם יש אפשרות,
אם לא (כמו בהרבה רכבים צרפתים) תמלא דרך מיכל העיבוי
תוודא ניקוז אוויר יש לפעמים ניפל מיוחד על אחד הצינורות(היציאה מהרדיאטור חימום)
בהצלחה.

BackDoorMan
20-02-11, 00:39
מילאתי כבר 4 ליטר דרך מיכל העיבויי , (ב ZX ובשאר הצרפתיות הוא חלק אינטגרלי מהרדיאטור) , אבל המעברים במנוע ריקים מנוזל, (הנפח הכולל של הנוזל במערכת רדיאטור+מנוע הוא 7.5 ליטר)
איך אני אמור למלא אותם ? אני יכול רק לפרק שוב את התרמוסטט לחבר את המכסה שלו ולהמשיך למלא דרך מיכל העיבויי, ואז להחזיר את התרמוסטט ולהניע , אם כי לא בטוח שכך לא ישאר אויר במערכת.

shmulikbg
20-02-11, 00:51
ביציאה מרדיאטור חימום, על אחד הצינורות, ישנו בורג ניקוז אויר. פתח אותו ומלא נוזל קרור עד שיצא משם.
לאחר מכן, פתח את בורג ניקוז האויר שנמצא בדוד העליון ברדיאטור. המשך למלא עד שגם משם ייצא נוזל קרור.
לא זוכר אם בדגם שלך, המיכל עיבוי תפוס עם גומיה למקומו. אם כן, שחרר אותו והרם אותו שיהיה גבוה יותר מהמנוע.
לאחר ההתנעה, פתח שוב את הבורג שעל הצינור, עם מכסה מיכל עיבוי פתוח, וודא שיוצא נוזל. אותו כנ"ל ברדיאטור.
אל תמהר לסגור פקק מיכל, תבדוק שטרמוסטט נפתח, ושמאוורר נכנס לעבודה.
בהצלחה.

ישי.פ
20-02-11, 01:05
אני לא מבין?! אם צריך 7.5 ליטר נוזל אז למה אתה ממלא רק4?
(נראה לי מוגזם כזאת כמות נוזל קירור לכזה רכב קטן אתה בטוח?)

BackDoorMan
20-02-11, 01:19
ביציאה מרדיאטור חימום, על אחד הצינורות, ישנו בורג ניקוז אויר. פתח אותו ומלא נוזל קרור עד שיצא משם.
לאחר מכן, פתח את בורג ניקוז האויר שנמצא בדוד העליון ברדיאטור. המשך למלא עד שגם משם ייצא נוזל קרור.
לא זוכר אם בדגם שלך, המיכל עיבוי תפוס עם גומיה למקומו. אם כן, שחרר אותו והרם אותו שיהיה גבוה יותר מהמנוע.
לאחר ההתנעה, פתח שוב את הבורג שעל הצינור, עם מכסה מיכל עיבוי פתוח, וודא שיוצא נוזל. אותו כנ"ל ברדיאטור.
אל תמהר לסגור פקק מיכל, תבדוק שטרמוסטט נפתח, ושמאוורר נכנס לעבודה.
בהצלחה.

בדיוק להיפך מהסדר המקובל, המים יוצאים ראשונים בנקודה הנמוכה ביותר, ממנה עוברים לגבוהה יותר וכך הלאה .

כמו שרשמתי קודם, מיכל העיבויי הוא חלק מהרדיאטור, אי אפשר להרים אותו בלי לעקור את הרדיאטור מהאוטו.
מה שעושים במקום, זה לחבר צינור גומי לפתח המילוי כדי להבטיח אטימה טובה (או טבעת או רינג מגומי) ולמלא מגובה המאפיל על הנקודה הגבוהה ביותר במערכת.
הנוזל נשפך קודם מברז הניקוז התחתון ברדיאטור , אח"כ מהברז העליון, ורק לבסוף מברז הניקוז ברדיאטור החימום שהוא הנקודה הגבוהה במערכת.

אני לא מבין?! אם צריך 7.5 ליטר נוזל אז למה אתה ממלא רק4?
(נראה לי מוגזם כזאת כמות נוזל קירור לכזה רכב קטן אתה בטוח?)

הנפח של הנוזל ברדיאטור ובמיכל העיבויי האינטגרלי מגיע ל4 ליטר ושאר ה 3.5 ליטר אמור למלא את מעברי המים בבלוק .
ההתלבטות שלי כרגע היא איך למלא את אותם 3.5 ליטר .

BackDoorMan
20-02-11, 15:19
הסתדרתי , הבנתי הכל , תודה לכולם.
המנוע מלא בנוזל קירור, הגומיה הולבשה כיאות , אין נזילה מהטרמוסטט, והאוטו נוסע.

-->