PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיפרנציאל והגה

shahav
20-02-11, 22:56
הדיפרנציאל בא לתקן בעייה שיוצר ההיגויי: בזמן סיבוב גלגלים שונים עושים דרך שונה, המציאו את הדיפרנציאל כדאי לישמור על מיכלולי הרכב. כך ויצרו בעייה חדשה לאנשי השטח, גלגל ללא אחיזה "גונב" את כל הספק המנוע.

ואז נולדו נועליי דיפרנציאל שונים: מופעלי אוויר, חשמאלי, אלקטרונים, אוטומטים, מוגבלי החלקה...

אותי מעניין, למה לא נולדו נועליי דיפרנציאל מושפעי ההגה, לדוגמה
* נועל אוטומטי על בסיס זוות ההטייה של ההגה, הגה מוטה מעל ל 10 מעלות , רק גלגל מתאים, חיצוני למעגל, יחובר לסרן.
* דיפרנציאל מפצל סיבוב קשיח - הגה ישר: אותו יחס סיבוב, הגה מסובב ב X מעלות, הדיפרנציאל מוודא חלוקת סיבוב ביחס מתאים, לא פחות ולא יותר.
* שילוב של שתי טכניקות מלמעלה.
אפשר לחשוב על נועלים אלקטרונים, מבוססי בלמים, כגירסה גרועה של דיפרנציאל כנל, אבל למה אין דיפרנציאל מכני ש"מקבל" בכניסה שלו זווית הגה???

רבין

shahav
21-02-11, 05:57
האמת, חשבתי, שאוליי זה בעייה טכנית לא קלה: ליצור קופסא שחורה כנל. ומי ירצה בכלל להשתמש בה?! כאשר יש פיתרונות טובים אחרים, כמו הנועל האוטומטי???

אבל אז נסעתי בבוץ חלקלק ביותר, ואני חושב שרכב שנוסע בסביבה כזו חייב את הפיתרון השני שהיצעתי, חשוב לציין דיפרנציאל כמו שהיצעתי ישפר את ההיגויי באופן משמעותי.

נכון, שההצעה למעלה מזכירה במעט את אופן ההיגויי בטנק\בוביקט, אבל לא בדיוק, שהריי בכלים אלו ההיגויי מיתבצע על ידי חלוקת הניע שונה לצדדים שונים של הרכב, ואילו אני חשבתי על ישום לכלי רכב עם מערכת היגויי "נורמאלי".

לא סביר שאני ממציא את הגלגל, ואין לי מושג אך לgoogle את זה.

רבין

רפאל
21-02-11, 06:22
היי רבין

בגדול אתה צודק על המחשבה שלך להולדת הדיפרנציאל.
אך אם תחשוב קצת יותר לעומק תראה כי הבעיה אינה רק כאשר מסובבים את ההגה.....
גם בנסיעה בקו ישר הדיפרנציאל עובד.......
לא תמיד הגלגלים בעלי אותה שחיקה, לא תמיד לחץ האוויר תואם וכו' וכו'

ומה תעשה עם הדיפרנציאל המרכזי שבה לתת מענה לשוני בין הסרן הקדמי לסרן האחורי....?

תפקיד הדיפרנציאל הינו לתת מענה להפרש המהירות הסיבובית בין שני הצדדים שלו.
ממה נובע הפרש המהירות הסיבובית ?......
לא בהכרח מסיבוב ההגה.

רפי

-->