PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה לגבי אחריות של מכון טסטים על כיוון פרונט כושל שביצע

יונתןמצפה
08-03-11, 19:32
אחי ניגש לעשות טסט לרכב שלו (רנו קליאו B) במכון מסוים בצפון. במהלך הבדיקה איתרו שיש סטייה כלשהי בפרונט (אני מניח שפור) של נדמה לי 4.1 (מ' לק"מ?) ולכן הרכב לא עבר טסט. המכון הציע לו את האופציה של כיוון השפור אצלם בעלות של 180 ש"ח ובכך לא "יאלץ" לשלם עבור טסט חוזר. מכיוון שלא היה מדובר בתקלה מסובכת והמחיר הגיוני וסביר הוא ביצע את הכיוון במקום.
מיד עם יציאתו מהמכון הרגיש שהרכב מושך חזק לכיוון מסוים. (יש לציין שעל אף העובדה שחיברו לרכב את מיטב הגג'טים והלייזרים, עדיין "ווידאו" שהכל תקין בעזרת מטר......).
לאור הנ"ל החליט אחי שאין טעם לחזור לתיקון חוזר במכון ה"מקצועי" אלא ללכת לסדר את זה במכון אמין ומוכר. לדבריו עבדו על הרכב לא מעט זמן, הוא שילם 255 ש"ח (כיוון פרונט כללי לא רק שפור) ונסע לשלום ברכב תקין.

השאלה- מה (אם בכלל) יש לעשות מול מכון הטסטים:
1. לדרוש את הכסף עבור ה"תיקון" שהם ביצעו בחזרה?
2. לדרוש גם את הכסף עבור התיקון שנאלץ לבצע אחרי שהם קלקלו? (לא נראה לי סביר)
3. להתלונן עליהם באיגוד המוסכים/גורם כלשהו אחר?
4. הכל ביחד?

מה דעתכם?

eysham
08-03-11, 20:48
לפרסם את השם שלהם עם פרסומת "חיובית" והמלצה "חמה"...
ויותר לא לחזור לשם.

יותר מזה קשה לי להאמין שייצא לך מזה משהו..

איל

asafk
08-03-11, 21:51
יותר חשוב להתלונן במשרד התחבורה.
מכון רישוי הוא לא מכון פרונטים.
מכון רישוי הוא לא מוסך.
אסור למכון רישוי לתקן ליקויים שנמצאו במהלך מבחן רישוי.

ומשרד התחבורה בד"כ מקפיד על יד קשה עם מכוני רישוי סביב הסוגיות האלו.

אסף.

eysham
08-03-11, 21:58
יותר חשוב להתלונן במשרד התחבורה.
מכון רישוי הוא לא מכון פרונטים.
מכון רישוי הוא לא מוסך.
אסור למכון רישוי לתקן ליקויים שנמצאו במהלך מבחן רישוי.

ומשרד התחבורה בד"כ מקפיד על יד קשה עם מכוני רישוי סביב הסוגיות האלו.

אסף.

אסף,
אולי פורמאלית אתה צודק, אבל מעשית, אין מניעה שלבן-דוד של בעל המכון יהיה מוסך/צמיגאי/פרונטאי/חנות מדבקות זוהרות מעבר לפינה....

ולך תוכיח שאין לך אחות

איל

יונתןמצפה
08-03-11, 22:05
מעניין. יכול להיות שהם מרשים לעצמם לתקן ליקויים כאלה ולהחזיק מכשור שכזה בניגוד לחוק? הם יכולים להוציא קבלה על תיקון שכזה?
אח שלי טוען שעל הקבלה היה רשום השם של המכון ובפרטים היה כתוב בכתב מאד לא קריא "כיוון פרונט". אבל.. הליצן לא מוצא את הקבלה אז קצת קשה לאשש את זה.
הפקידה שהודיעה לו שנכשל בטסט הפנתה אותו למנהל המכון שאמר לו להעביר את הרכב למסלול הצמוד כדי שהוא יסדר לו את זה עבור אותו תשלום.
עד היום לא היו לי בעיות עם המכון הזה אבל זה לא אומר כלום...
האם לדעתך אפשר במקביל להתלוננות במשרד התחבורה לבקש החזר על התשלום? למי מתלוננים במשרד התחבורה?

חנן-ג'יפולוג
09-03-11, 08:42
בלי להתייחס למכון עצמו אם הוא היה בסדר או לא, אני חושב שלא נכון לבוא בבקשה להחזר כספי על תיקון שבוצע במקום אחר מבלי שנתת להם את האופציה לתקן את המעוות. טעויות קורות, לכולנו, וצריך לתת לטועה הזדמנות לתקן את עצמו.

elro
09-03-11, 10:31
לא בטוח שיש הרבה מה לעשות, היה לי את זה עם טנדר באפלו (מבדק בפ"ת) ופשוט עשיתי לו כיוון פרונט עצמאית נוסף לאחר הטסט, זו היתה הפעם האחרונה שמכון הטסטים נגע לי בפרונט של איזשהו רכב.

איציק - 4X6ZH
09-03-11, 11:12
בכיוון מיתלה קידמי יש הרבה יותר מכיוון מקבילות הגלגלים הקידמים .

בטסט בודקים רק את כיוון המקבילות .
בכיוון מיתלה יש צורך לבדוק עוד הרבה כיוונים .( חלקם לא ניתנים לכיוון ) אבל בהחלט ניתנים לבדיקה .
וחובה לבדוק ולהתיחס אליהם בסה"כ של גאומטרית ההיגוי .וגאומטריית המיתלים .

מה שאני רוצה להדגיש בתגובתי .
יש מצב שהגלגלים לא היו מקבילים וזה מה שנמצא בטסט .
בקלות אפשר ליצור מצב שהגלגלים לא מקבילים ובכל זאת הרכב לא מושך .
הנהג חושב שהכל בסדר . כי למעשה הנהג מרגיש רק את היכולת של הרכב לשמור על הישר .
הבלאי של חלקי המיתלה לאורך השימוש ברכב הוא הדרגתי .
ברגע שיש מיתלה שאינו מכוון .
ומבצעים כיוון רק של אחד הרכיבים מבלי להתיחס לכל האחרים .
בקלות אפשר ליצור מצב שהגלגלים מקבילים ( והרכב יעבור טסט )
אבל הרכב יתחיל למשוך לאחד הצדדים .
או יהיה קשה לנהג למשור על הישר .( הרכב ישייט ) .

מה ראה הבוחן בטסט ?
מה היו הכוונות של מכון הרישוי ?
מה היו היכולות הטכניות של המכונאי שכיוון את המיתלה .?
קשה לדעת .

כאשר רכב נכשל במבחן רישוי
צריך להאמין לבוחן ( למרות שהם לא מבינים בעצמם מה הם בודקים )
וללכת לבדוק בעצמך במקום שאתה סומך עליו או בכל דרך אחרת .
אבל נקודת המוצא שלך חייבת להיות שהמכון רישוי צודק .

איציק

יונתןמצפה
09-03-11, 15:57
בלי להתייחס למכון עצמו אם הוא היה בסדר או לא, אני חושב שלא נכון לבוא בבקשה להחזר כספי על תיקון שבוצע במקום אחר מבלי שנתת להם את האופציה לתקן את המעוות. טעויות קורות, לכולנו, וצריך לתת לטועה הזדמנות לתקן את עצמו.

אני מסכים (וגם כתבתי את זה בהודעה הראשונית).

איציק- מה שאתה כותב מובן ואני בהחלט מסכים. הטענה שהעליתי לגבי המכון לא נוגעת לאמינות הבדיקה שלהם (למרות שאני יכול להניח שגם התופעה הזו קיימת) אלא לאופן שבו הם התמודדו איתה. אדרבא, אם היכולת לתקן בעייה מסויימת לא קיימת אצלהם, הם בתור מכון שכל עניינו היא בטיחות חייבים להפנות את הלקוח למי שכן מסוגל להתמודד איתה.
זה רק מחזק את הטענות כלפי המכון וזה מקרה קלאסי של "הרצחת וגם ירשת". גילו בעייה, אמרו יאללה הזדמנות לעשות עוד כמה גרושים. במקום להתמקד בבטיחות של הרכב התמקדו בלגבות כסף...
אני לא טוען שבהכרח הוציאו את הרכב מכיוון (למרות שלא ניתן לדעת) אבל לבטח לא תיקנו שום דבר.
לגבי אח שלי, הוא כבר קיבל בראש על זה שהוא נתן למכון לגעת לו ברכב. הוא סיפר לי את הסיפור בדיאבד. ללכת למכון מוכר ואמין זה ללא ספק היתא צריכה להיות הפעולה הנכונה מלחתחילה.

בקיצור, מכתב תלונה למשרד התחבורה לשם החשיבות בעניין, ומקסימום להביא לידיעת המכון את הסיפור ולנסות לקבל החזר על העבודה שהם עשו. הסכום לא מצדיק מלחמות מעבר לזה...

tomer s
09-03-11, 16:48
להבין שהטסט עלה לאחיך 180+250 ש"ח,
יותר זול ממאכר....

מכתבים, דיבורים ושות' ולא יועילו,

להבא, יש בעיה בפרונט,
"מתקנים" או מתקנים במכון מסודר,
מביאים חשבונית
כמה שקלים טסט חוזר וסלמאת..
הרי הם צריכים להרוויח ממך אתה הטסט,

חשבת פעם למה נורה עולה כפול בחנות הצמודה למכון?
ולמה מספר רישוי צלול בריא ושמסנוור את עמוס4 צריך החלפה?

יונתןמצפה
09-03-11, 19:15
תומר, אתה מפספס את הנקודה..
אין לי בעיה (בעצם יש לי אבל לא על זה אני מדבר) שמכשילים אותי על מספר/פנס/פח../ווישר וכיוצא באלו. ואני קונה את המוצר בחנות הצמודה למכון שהיא גם במקרה של אבא של אח של דוד של גיס של חבר שח בעל המכון.... עם זה אנחנו חיים וזה רגיל (ומעצבן).
אבל כשהמכון עצמו מציע תיקון מכונאות לתקלת בטיחות ברכב (שהוא איתר), גובה על זה כסף ופועל לא מתקן כלום (ואולי אפילו מחמיר את הבעיה) זה נראה לי קצת מוגזם.
מה היה צריך לעשות זו לא שאלה. השאלה היא אם יש מה לעשות עכשיו ונראה לי שאסף ענה עליה. נושא הכסף הוא שולי במקרה הזה.

-->