PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיה מוזרה בהתנעה - רק לאחר חנייה "קצרה" . רעיונות?

OToTo
18-05-11, 01:18
היי,

טראנו TDI 99 אוט'.
1. התנעה ראשונה בבוקר - הרכב מתניע בנגיעה קלה.
2. לאחר חניה "ארוכה" (שעה שעתיים ומעלה) - גם כן ללא כל בעיה, כלומר הרכב מתניע בנגיעה קלה.
3. אם מכבים את הרכב ומדליקים שוב מיידית או לאחר המתנה של דקות ספורות (2-3 דקות) - גם כן התנעה קלה ללא בעיות.

אז מתי הבעיה?
4. רק לאחר חנייה "קצרה" כלומר לאחר שהמנוע כבוי כמספר דקות עד כדי שעה-שעתיים, הרכב מתניע קשה: רק לאחר 2-4 סטרטרים ארוכים (יש לציין כי לא תמיד הבעיה מופיעה).

-חיבור למחשב הרכב לא הראה שום תקלה (מנוע, משאבה וכו').
-עלוקה נותקה (לכמה ימים ניראה שזה עזר קצת, אך הבעיה חזרה).
-סטרטר הוחלף (למשופץ) לפני כשנה.

עד כה, הרכב תמיד התניע לבסוף, אבל אני מניח שחוק מרפי עורב בפינה (יתפוס אותי במקום ובזמן הכי לא מתאים) ולכן אני מעדיף להיות אקטיבי ולמצוא את הבעיה מבעוד מועד.

אשמח לקבל רעיונת למקור הבעיה (ולמה זה מתאים לעובדות הספציפיות הנ"ל)?
כיצד ניתן לאשש את הסיבה לבעיה או לפתור אותה (לצערי יש לי ידע בסיסי בלבד במכונאות רכב)
ומה המקום המתאים לאיבחון הבעיה? מוסך כללי? חשמלאי רכב? מכון למשאבות סולר? אחר?

תודה מראש לכל המשיבים.

יעקב ניצן
18-05-11, 17:44
יתכן והבעיה קשורה למערכת המכנית של משאבת ההזרקה. מאחר ומדובר במשאבה אלקטרונית המחשב מראה רק תקלה באלקטרוניקה של המשאבה.לכן כדאי לעשות אינפוזיה ממיכל חיצוני למשאבה,ואז אפשר לדעת אם הבעיה מהמשאבה או גורם חיצוני.להסבר יותר מעמיק 0505379343.

tallevi
22-05-11, 17:04
בעיה מוזרה בהתנעה - רק לאחר חנייה "קצרה" . רעיונות?

היי,

טראנו TDI 99 אוט'.
1. התנעה ראשונה בבוקר - הרכב מתניע בנגיעה קלה.
2. לאחר חניה "ארוכה" (שעה שעתיים ומעלה) - גם כן ללא כל בעיה, כלומר הרכב מתניע בנגיעה קלה.
3. אם מכבים את הרכב ומדליקים שוב מיידית או לאחר המתנה של דקות ספורות (2-3 דקות) - גם כן התנעה קלה ללא בעיות.

אז מתי הבעיה?
4. רק לאחר חנייה "קצרה" כלומר לאחר שהמנוע כבוי כמספר דקות עד כדי שעה-שעתיים, הרכב מתניע קשה: רק לאחר 2-4 סטרטרים ארוכים (יש לציין כי לא תמיד הבעיה מופיעה).

-חיבור למחשב הרכב לא הראה שום תקלה (מנוע, משאבה וכו').
-עלוקה נותקה (לכמה ימים ניראה שזה עזר קצת, אך הבעיה חזרה).
-סטרטר הוחלף (למשופץ) לפני כשנה.

עד כה, הרכב תמיד התניע לבסוף, אבל אני מניח שחוק מרפי עורב בפינה (יתפוס אותי במקום ובזמן הכי לא מתאים) ולכן אני מעדיף להיות אקטיבי ולמצוא את הבעיה מבעוד מועד.

אשמח לקבל רעיונת למקור הבעיה (ולמה זה מתאים לעובדות הספציפיות הנ"ל)?
כיצד ניתן לאשש את הסיבה לבעיה או לפתור אותה (לצערי יש לי ידע בסיסי בלבד במכונאות רכב)
ומה המקום המתאים לאיבחון הבעיה? מוסך כללי? חשמלאי רכב? מכון למשאבות סולר? אחר?

תודה מראש לכל המשיבים.

כמעט תמיד,בעיה במשאבה הזו תוציא תקלה (לפעמים הנורה נדלקת וכבית).
לדעתי,מקור התופעה הזו ,היא קומפרסיה נמוכה = רינגים שחוקים.
למה זה מתאים לעובדות?
כאשר המנוע קר,השמן סמיך ואוטם את השחיקות הקיימות,לכן אין בעיה בהתנעה קרה.
כאשר המנוע עדיין בטמפ' עבודה,המנוע מניע הודות לתנאים האידיאלים מבחינת הטמפרטורות להנעה.
כאשר המנוע מתקרר מעט (מעל 10 דקות חנייה) ,נוצר מצב שבו השמן עדיין דליל ולא מפצה על הרינגים השחוקים,טמפ' המנוע כבר לא בטמפ' עבודה ,ז"א הסולר הספיק להתקרר מעט,כמו גם דפנות הצילינדרים,ואז לא נוצר מספיק לחץ להצתת התערובת,השחיקה במצב הזה באה לידי ביטוי באופן מקסימאלי.
איך ניתן לאשש?
א. בדיקת קומפרסיה/לחץ הפוך פשוטה תתן מידע מספק עבור מצב הקומפרסיה.
ב. בדיקת מערכת ההזרקה,מזרקים בעיקר,ע"מ לוודא שאין מרססים נוזלים.
ג. בדיקה שאין נפילת לחץ דלק בזמן הדממת המנוע.
מהו המקום המתאים לאבחון?
מכון דיזל לכל הסעיפים.

תעדכן בהמשך מה היו הממצאים .

טל.

OToTo
01-06-11, 21:21
לאחר סבלנות וקצת עקשנות הבעיה נפתרה. ממצאים: סטרטר תקול.

כאמור אני לא איש טכני, אבל בכל זאת אנסה לתאר בכלליות את תהליך איתור התקלה שביצע המוסך (במידה ואחרים יתקלו בדבר דומה). יש לציין כי בגלל שהתקלה לא "שיגרתית", זמן ההשבתה בפועל של הרכב עד לתיקון היה מספר ימים (קחו זאת בחשבון אם נתקלתם במצב דומה).

-ההנחה הראשנית שלי (מבוססת התייעצות עם מכוני דיזל ומשפצי משאבות) הייתה שמדובר בתקלה "נוראית" שקשורה למע' הסולר (משאבה, מזרקים, ראש מנוע וכו), אבל המוסך הניח שזה לא הבעיה כיוון שמניסיונם בטראנו תקלה במע' הסולר מלווה כמעט תמיד בחווי כלשהוא במחשב ו/או בתקלה אחרת שלא קשורה להתנעה (מנוע מגמגם, מנוע נכבה, עישון חזק תמידי, בעיות בסחיבה וכו'). מה שלא היה במקרה הזה. - מסקנה: כניראה לא מערכת סולר.
-גם רעיון של "סחיבת אוויר" נשלל, כיוון שבכל מצב (גם כאשר הופיע הקושי בהתנעה) התנגדות המשאבה הידנית (שעל גבי הפילטר סולר) הייתה קשה = אין עודף אוויר.
-גם הרעיון של ראש מנוע פגום נישלל היות והמנוע עובד ללא דופי ושמן המנוע גם לא העיד על בעיה אפשרית (היה שחור משחור ללא עדות לערבוב כלשהוא).

ולכן ההנחת העבודה הייתה שמדובר בבעיה חשמלית. אז מה כן בוצע:
-ניתוק עלוקה של איתורן (כבר פעם קודמת).
-ניקוי יסודי של שלל קונקטורים (ספרי מגעים)
-ניקוי קוטבי המצבר. ראו גם כאן http://www.jeeptrip.co.il/start/forum/start.asp?p=1&ForumId=7&id=895683 מישהוא שניראה שזה פתר לו את הבעיה.
-החלפת מצבר (למצבר זמני לראות אם התקלה עברה. תחילה ניראה שזה עבד אבל לאחר מספר נסיעות הבעיה "חזרה")
-ולבסוף סומן הסטרטר כבעיתי. אינדיקציה ראשונית הייתה צפייה במפל מתחים רב, זרמים "לא הגיוניים" (ושאר ירקות) שבין הסטרטר והמצבר. הסטרטר פורק ונישלח למשפץ, ואכן המשפץ ציין כי לאחר שפתח את הסטרטר הוא הבחין בתקלה כלשהיא...

זהו זה,
מניע "כמו חמאה" בכל מצב :)
מקווה שלא תתקלו גם אתם בבעיה זו...

tallevi
08-06-11, 19:19
ידידי היקר,
אני שמח בשבילך שפתרת את הבעיה ברכב,אבל!!!
אני לא מצליח להבין אותך.
בהודעה הראשונה רשמת התנעה קשה= 2-4 סטרטרים ארוכים.(ז"א ארוכים ו"בריאים").
וכאשר אתה מתאר זאת כך,ניתן להבין שאין כל בעיה בסטרטר,הוא נותן הנעה בריאה וטובה וזה כל תפקידו ואם לאחר זאת הרכב לא מניע,
אין על מה לדבר שהבעיה הייתה קיימת במכלול זה.

אני מניח שתיאור התקלה שלך לא היה מדויק,שכן אין כל הגיון בין התקלה המתוארת לפתרון שנמצא.

טל.

-->