PDA

צפייה בגרסה מלאה : מיים עולים ברדייטור

יאיר א
22-05-11, 23:17
שלום
התחדשתי בגאלופר 2001 ידני, תודה.
לאחר התנעה ובלחיצה על דוושת הגז כשמכסה הרדייאטור פתוח, עולים המיים ונשפכים מהרדייאטור, ככל שלוחץ יותר נשפכים יותר, האם מראה על ראש מנוע ?
אשמח לתגובה תודה יאיר

ינון
23-05-11, 09:16
שלום יאיר

להבנתי זה מצב נורמאלי הנגרם בשל סחרור המים במערכת (בעקרון בתחילה ישנה מעין שאיבה בו מפלס המים יורד ואז הם נשפכים)

בגדול כאשר המים בטמפ" עבודה כמובן הם מתרחבים ואז הם מתפשטים ונוצר לחץ הגורם להם לפרוץ בעת פתיחת המכסה (מהווה שסתום לחץ למיכל העיבוי).

במידה ויש בעיה בראש אתה תגלה במכסה של פקק מילוי השמן ועל המדיד מעין קצף לבן המעיד על מים בשמן ואף במכסה הרדיאטור.
כמובן שניתן לבדוק עלידי לחץ אם ישנה בריחה של מים (צינורות וכו")

עצתי לך לישר קו לבדוק ובמידת הצורך להחליף צנרות מים רצועות והכי חשוב תוודא שהמוסך אליו אתה הולך מכיר את הרכב (אני נכנסתי למוסך לב גן בירושלים והם הרסו לי את הרכב לא להתקרב-מוסך מורשה מטעם כלמוביל)

בהצלחה ותתחדש
ינון

meir alony
23-05-11, 09:23
ייתכן שהבעלים הקודם הסיר את הטרמוסטט.

shmil
23-05-11, 10:44
התשובה של ינון לא נכונה.
התשובה של מאיר נכונה חלקית.
אטם ראש פרוץ יכול להתבטא גם רק ביציאת לחץ אל מערכת המים, בלי תופעה של מים בשמן.
הוצאת טרמוסטט יכולה לגרום לתופעה כזו במידה והרדיאטור סתום חלקית, שאז הרדיאטור אינו עומד בקצב ספיקת המים של המשאבה, והמים גולשים החוצה. הוצאת טרמוסטט היא גם "תיקון" זמני למצב של רדיאטור סתום חלקית, ולכן, סביר שזו האפשרות.

עצתי לך - בשלב ראשון ומיידי, ניקוי רדיאטורואז בחינת התופעה שוב.
לחילופין - גש למוסך רדיאטורים שיש לו אמצעים לבדיקת נוכחות גזים במים.

ינון
23-05-11, 14:37
לוקח את הדברים בחזרה

למרות שאני בספק לגבי עניין גלישת המים- ברגע שמכסה הראדיאטור פתוח ומעלים את הסל"ד האם זה לא הגיוני שמים יגלשו החוצה?
וכאשר הרכב חם הרי ישנו תהליך של התפשטות הנוזל (מכסה הרדיאטור משמש כשסתום בין מיכל העיבוי לרדיאטור) האם לא אמורה להיות זליגה של מים?

אשמח לתשובה ואם כן אני אבדוק אצלי את הטרמוסטט והרדיאטור.

מוני אורבך
23-05-11, 15:29
כל עוד המנוע קר ויש טרמוסטט לא צריכה להיות זליגת מים החוצה
המים עוברים את הסירקולציה הקטנה בתוך המנוע בלבד ולא מגעים כלל לרדיטור.
ברגע שהמים מתחממים המים יתחילו לעלות, אבל לא באופן מסיבי.
בטמפרטורת עבודה המים כבר ירתכו (אם הפקק ישאר פתוח כמובן)

מה שאתה מתאר יכול לנבוע ממצב בו אין טרמוסטט ו\או פריצת אטם ראש מנוע
האם לוקח למנוע זמן רב להתחמם?
אם כן, אין לך טרמוסטט.
מציע להתחיל מהקל לכבד ולבדוק האם יש טרמוסטט

tallevi
23-05-11, 15:54
לוקח את הדברים בחזרה

למרות שאני בספק לגבי עניין גלישת המים- ברגע שמכסה הראדיאטור פתוח ומעלים את הסל"ד האם זה לא הגיוני שמים יגלשו החוצה?
וכאשר הרכב חם הרי ישנו תהליך של התפשטות הנוזל (מכסה הרדיאטור משמש כשסתום בין מיכל העיבוי לרדיאטור) האם לא אמורה להיות זליגה של מים?

אשמח לתשובה ואם כן אני אבדוק אצלי את הטרמוסטט והרדיאטור.

כשהמנוע קר,אין סיבה שיגלשו מים החוצה,אלא אם כן הוצא הטרמוסטט ונסתם הרדיאטור,כמו ששמיל כתב.
כשהמנוע חם,והפקק מוסר,ברור שהמים יפרצו החוצה עם טמוסטט או בלי,זהו מצב טבעי לחלוטין.
כשהמנוע מתחמם,עודף המים ייפלט מהפקק,עד לרמת הלחץ המתוכננת של המערכת,הנשלטת באמצעות הפקק,(1 בר בקירוב).
ז"א,תמיד קיימת זליגה קטנה החוצה בהתחממות המנוע וזליגה חזרה של אותה הכמות בהתקררות המנוע,זהו מחזור עבודה תקין.

לעצם העניין,אני מצטרף להמלצתו של שמיל כלשונה וככתבה.

טל.

shmil
23-05-11, 18:19
סליחה אם לא הייתי ברור - יחד עם ניקוי הרדיאטור, ומכיוון שממילא המים כבר התרוקנו - לפתוח את הפלאנג' ולראו אם יש תרמוסטט.
חשבתי שזה טריביאלי.

razzamataz
23-05-11, 19:11
ומה עם מנועים שידועים כמנועים "מנפחים קצת"?, שם מכת גז תמיד תגרום למים לצאת מהפקק, לא?

לי אמרו שבדיקה בבוקר לפני נסיעה על הצינור העליון, בלחיצה ביד מאשרת את המצב.
אם אי אפשר ללחוץ המנוע מנפח הרבה
ואם אפשר זה נורמלי

אם אני מבלבל את הביצים, אשמח לדעת....

shmil
23-05-11, 20:26
מה שקוראים "מנוע מנפח" הוא מנוע שדרך הצילינדר בורחת קומפרסיה לאגן השמן, לא דרך אטם הראש.
בריחת קומפרסיה לאגן השמן היא משהו שאפשר לחיות איתו הרבה אלפי ועשרות אלפי ק"מ, וצריך לשים לב לכמות השמן, כי הקומפרסיה מבריחה אותו החוצה - דרך האטמים, ודרך מערכות ה-PCV למיניהן - חזרה לתא השריפה.
בריחת קומפרסיה דרך אטם הראש היא דבר אחר, והיא מסוכנת יותר למנוע. זה לא מנוע מנפח.

אין לי מושג על איזו בדיקת לחיצת צינור מים אתה מדבר, והיא לא קשורה לניפוח..

razzamataz
23-05-11, 22:39
תודה שמיל, השכלתי, גם אני חשדתי שמבלפים אותי

tallevi
24-05-11, 15:53
מה שקוראים "מנוע מנפח" הוא מנוע שדרך הצילינדר בורחת קומפרסיה לאגן השמן, לא דרך אטם הראש.
בריחת קומפרסיה לאגן השמן היא משהו שאפשר לחיות איתו הרבה אלפי ועשרות אלפי ק"מ, וצריך לשים לב לכמות השמן, כי הקומפרסיה מבריחה אותו החוצה - דרך האטמים, ודרך מערכות ה-PCV למיניהן - חזרה לתא השריפה.
בריחת קומפרסיה דרך אטם הראש היא דבר אחר, והיא מסוכנת יותר למנוע. זה לא מנוע מנפח.

אין לי מושג על איזו בדיקת לחיצת צינור מים אתה מדבר, והיא לא קשורה לניפוח..

צינור המים העליון המתחבר לרדיאטור הוא אכן אינדיקציה טובה לפריצת ראש מנוע (בריחת קומפרסיה למים).
כאשר יש בריחת קומפרסיה למים,הלחץ בכל המערכת גבוה מאוד ומורגש על ידי לחיצה על הצינור הנ"ל.
כמובן שאין קשר למונח "מנוע מנפח".

טל.

יאיר א
27-05-11, 02:20
בס"ד
תודה לכל העונים
רציתי לדעת:
א. מיקום הטרמוסטט לבדוק אם נותק .
ב. ואם נותק איך קשור לעליית המיים או שזה קשור לסתימה.
ג. למה משמש הטרמוסטט, מה משיגים בהוצאתו.(אולי מפעיל מאוורר).
ד. נסעתי אתמול לצפון עם הרכב ותמיד עמד מד החום צמוד לנקודה העליונה מבן שתי הנקודות במחוג החום, והרכב לא התחמם מעבר לכך.

תודה על התשובות ווהענות יאיר

shmil
27-05-11, 16:34
אל תעלב, אבל -
השאלות שלך הן ברמה בסיסית מאד, אפילו לא ברמה של מתחילים.
אם תמשיך לנסוע ברכב, אתה מסתכן הבוצאה גדולה מאד במידה וילך לך מנוע.
ואם האבחנה שלי נכונה, בפרט לאחר התיאור האחרון שלך, המנוע בסוף חייו.
חום המנוע לא אמור להגיע לנקודה העליונה במד החום. הוא אמור לא לעבור את האמצע ואף פחות.

יש בנעוץ של פורום המתחילים שרשור לימודי, של הסבר מה זה כל חלק ואיך עובד מנוע.
קרא אותו וחומר נוסף, ובמקביל - גש למכון רדיאטורים שאתה סומך עליו.

יאיר א
27-05-11, 17:33
בס"ד
אני לא התכוונתי לנקודה העליונה והתחתונה, אלא בגאלופר יש שתי נקודות באמצע סקלת מד החום, שהם תוחמים את תחום הטמפרטורה האידיאלית.
כמו כן אחפס את השירשור שהצעתה לי
תודה רבה יאיר

meir alony
27-05-11, 19:14
יאיר
עוד דבר שלא הוזכר פה זה הפאן קלאץ' שבגלופר נוטה להתקלקל.
ולפני שתשאל מה זה (-: אז זה המאוורר שנכנס לפעולה כאשר המנוע חם וזה ללא הסבר מעמיק.

shmil
27-05-11, 19:41
מאיר יקירי:
הפן קלאץ', גם אם לא תקין, לא קשור לתופעה לגביה פתח הבחור את השרשור.
מי קופץ בראש?:cool:

meir alony
27-05-11, 19:56
לדעתי הבעלים הקודם (בגלל התחממות הרכב) עשה קיצור דרך והוריד את הטרמוסטט במקום לבדוק את הבעייה האמיתית להתחממות המנוע.
פאן קלאץ מקולקל גורם למנוע להתחמם (בדיוק כמו רדיאטור סתום) ולפריצת מים מהפתח (הפתוח) של הרדיאטור, לכן הסבתי את תשומת לב השואל לפרט זה.
מה קשור קופץ בראש ? (-:

שבת שלום

shmil
27-05-11, 20:03
פן קלאץ' מקולקל לא רלבנטי בדקות הראשונות שאחרי הנעת מנוע קר, וזה מה שפותח השרשור מתאר.
להזכירך - הפן קלאץ' נכנס לעבודה רק במנוע חם.

יאיר א
28-05-11, 23:44
בס"ד
שבוע טוב
תודה לעונים.
אם אפשר הסבר יותר מסודר, אני אוסיף שחודש לפני הקניה הוחלף פן קלא'צ ומשאבת מיים שנזלה.
כמו כן שמיל לא מצאתי את החומר הטכני על הרכב אשמח אם תעביר לי קישור
תודה יאיר

יאיר א
17-07-11, 08:14
בס"ד

שורה אחרונה הבדיקה בסטרטר, אם מים עולים ראש מנוע אם לא עולים הכ תץקין.
בהתנעה מלאה ובנתינת גז המיים יעלו, טבעי ובסדר.
תודה רבה יאיר

shmil
17-07-11, 08:21
אני לא מבין מה אתה אומר.
אני גם לא משוכנע שאם אתה מבין, אתה צודק.

-->