PDA

צפייה בגרסה מלאה : ניתוק מוט מייצב - בעד ונגד

wilco
02-07-11, 21:31
רציתי לשמוע את דעת המומחים לגבי PROS ו CONS של הנושא

יש לי CJ8 סטנדרטי ואני גורס שזה די מסוכן לנתק, גם בשטח, בייחוד בנסיעה בשיפועי צד או בשבילים מהירים עם סיבובים\מכשולים שתמיד יש בשטח (מה לעשות מעלות מהוות אחוז מאד קטן מטיול).

אני בכלל לא מדבר פה על נסיעה בכביש - פה זה ממש בסיסי בעיניי

omri_t
02-07-11, 22:01
אתה רוצה לשמוע בעד ונגד... אבל נראה שיש לך דעה מאוד מוצקה- (ולא דווקא מבוססת...)

לעניינינו, מנסיוני, השיפור בהתקנת מנתקים למוט המייצב -שווה את ההשקעה המינימאלית.
גם מבחינת מהלכי מתלה (אפילו בסט הקפצים הבסיסי בסופה), והאמת גם בשיפור הנוחות בנסיעה בשטח.

בכביש, כמובן מחברים חזרה, בלעדיהם זה מעט מפחיד.

six 4 life
02-07-11, 22:04
מוט מייצב מחובר בשטח (ובפרט ברכב נעול) עלול להביא אותך למצבים מאוד לא נעימים שלא היית נקלע אליהם עם מוט לא מחובר.

zviki
02-07-11, 22:47
זה נושא שדנו, חפרו בו לאורן של מדורות בלילות ארוכים ויפים על קפה ונרגילות בשטח ולעולם לא הגיעו לעמק השווה. הכל עניין של ניסיון אישי.אם נתעלם מבעיית החוקיות [סיבה להורדה מהכביש] ונתמקד רק בעניין שיפור המהלכים אני יכול רק לדבר מנסיון אישי רב שנים של סוגיה זו.אני בכלל לא בטוח שאני צודק אבל כאמור זו דעתי האישית בלבד.בשטח טכני כאשר הרכב מתחרקש,מתחרבש,מתגרבצ,מתפלץ,משתפלצ, מעולם כולל מעולם לא הרגשתי כל שינוי ביציבות הרכב בלי מוט המייצב. הוא ממילא לא יציב.מה ששיגע אותי זה להתכופף ולשלוף כל פעם את הפינים שלא תמיד רצו להישלף אפילו עם פלייר מאיים, למרות שהרחבתי את החורים בצינורות. אתה תדע את התשובה רק דרך הנסיון האישי הפרטי שלך.תעשה ניסויים עם או בלי ותגיע למסקנה עצמית. בכביש חייב להחזיר, לא כדאי להיתקל בכחולים ממשטרת התנועה ועוד לא דיברנו על נושא הביטוח חו"ח במקרה של תאונה-אתה בגיהנום.

אמנון
02-07-11, 22:50
אני נוסע על CJ עם צמיגי 33", מתלים פחות או יותר סטנדרטיים ונעילות, ואני מנתק את המייצב רק בקטעים טכניים קשים, שברור לי שאני זקוק לעוד מהלך מתלה מקדימה.
בכל שאר תאי השטח אני מקפיד לסוע מחובר. בטח שבשבילים מהירים ובכביש אין שאלה.

אני מסכים איתך שיש מתארים שמסוכן לנתק בהם, אבל היתרון של ניתוק בשטח טכני שווה את ההשקעה המעטה בבניית מוטות נתיקים.
אין פה גם סכנה בטיחותית (במובן של לסוע עם מערכת מתנתקת במצב מחובר).
לכן, לפי דעתי, היתרונות גדולים על החסרונות.

http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=1232-jeepolog-archive

asafk
02-07-11, 23:08
אישית, בסופה היו לי מנתקים מהירים, שנותקו עם סיום פרק הכביש בכל טיול, מיד עם הכניסה לשטח, וחוברו בחזרה בסוף פרק השטח. לא נורא להיות בלי מייצב בשטח, ויש מצבים שזה אפילו עוזר. בכביש ההבדל מורגש מאוד - ולדעתי לא כדאי להיות בלי מייצב בכביש. אצלי המייצב היה מנותק תמיד גם בשבילים - והסופה התנהגה לא רע בכלל בצורה כזו - יש מקומות שאולי הייתי מרים גלגל עם מייצב מחובר, ובלעדיו העקיבה אחרי הקרקע היתה טובה. אבל זה, כאמור, היה גם פועל יוצא של סטאפ המתלים באופן כללי. אני יכול לספר על סיטואציה אחת לפחות שהצטערתי שהמייצב מנותק - שיפוע צד לא מאיים בכלל במבט ראשון, שאבן אחת לא גדולה הביאה את המרכב לזווית גלגול מפחידה ממש. אני חושב שעם מייצב זה היה פחות מפחיד.

אם אני צריך להמליץ - סע עם מייצב מחובר בכביש, מנותק בשטח. אבל במצב מנותק - חשוב להיות קשוב לרכב, מתוך מודעות לזה שנוסעים בלי מייצב.

אסף.

sos4u
02-07-11, 23:10
אני אמנם נוסע עם רכב קצת שונה, שבו ההשפעה של המוט המייצב קיצונית הרבה יותר אבל אולי, דווקא בגלל זה אוכל לשפוך אור מזוית קצת שונה [ או חדה יותר ]
עם כל הכבוד ליכולות הסיקס, וקפיצי העלים שלו, ההבדל בין מחובר למנותק, לא גדולה מאד.

אצלי זה הבדל של שמים וארץ.
ואני יכול לומר שבכול ירידה מהמדרכה, אני [מתעצבן ] , אבל יורד ומנתק מוט מייצב קדמי.

ההבדל התנהגות הרכב עצום, היכולת שלו לגהץ ולנוע מהר יותר, להתמודד עם כל אתגר גדולה יותר.

עכשו בא נגיע לענין שלשמו נתכנסנו כאן, משפחה וחברים... שפוע צד.

מה קורה במצב של שפ"צ עם מוט מחובר או לא ?
קח מצב קיצון של שפ"צ שבו מוט מייצב מחובר, וגלגל עליון מנתק מגע מהדרך, [ מתרומם ] הרי באותו מצב עם מייצב מנותק, הוא עדיין היה נוגע ... וזה כבר הרבה יותר טוב.

שוב, קח בחשבון שאני מדבר על רכב שונה משלך, עם מהלכי מתלה, וקפיצי סליל שאינם מחוברים באופן קשיח כמו במקרה שלך.
בהצלחה במחקר.

zviki
02-07-11, 23:18
אישית, בסופה היו לי מנתקים מהירים, שנותקו עם סיום פרק הכביש בכל טיול, מיד עם הכניסה לשטח, וחוברו בחזרה בסוף פרק השטח. לא נורא להיות בלי מייצב בשטח, ויש מצבים שזה אפילו עוזר. בכביש ההבדל מורגש מאוד - ולדעתי לא כדאי להיות בלי מייצב בכביש. אצלי המייצב היה מנותק תמיד גם בשבילים - והסופה התנהגה לא רע בכלל בצורה כזו - יש מקומות שאולי הייתי מרים גלגל עם מייצב מחובר, ובלעדיו העקיבה אחרי הקרקע היתה טובה. אבל זה, כאמור, היה גם פועל יוצא של סטאפ המתלים באופן כללי. אני יכול לספר על סיטואציה אחת לפחות שהצטערתי שהמייצב מנותק - שיפוע צד לא מאיים בכלל במבט ראשון, שאבן אחת לא גדולה הביאה את המרכב לזווית גלגול מפחידה ממש. אני חושב שעם מייצב זה היה פחות מפחיד.

אם אני צריך להמליץ - סע עם מייצב מחובר בכביש, מנותק בשטח. אבל במצב מנותק - חשוב להיות קשוב לרכב, מתוך מודעות לזה שנוסעים בלי מייצב.

אסף.

שורה אחרונה בהודעתך [בין היתר] על המודעות של נסיעה ללא המוט [לא לשכוח שמנותק כשהאדרנלין זורם] נכונה כאור בצהריים

דרור ברלי
03-07-11, 00:07
שפ"צ קיצוני הוא התרחיש הכי מפחיד, אבל בינינו, הוא נדיר מאוד.
במצב של שפ"צ מי ש"אשם" בזוויות המפחידות ובהגדלת הסיכוי להתהפכות זה לא המייצב המנותק/מחובר, אלא גובה הרכב.
אני מבטיח בהן צדק שג'יפ בגובה סטנדרטי צנוע, יצלח את השפ"צ ביתר קלות ובטיחות מאשר ג'יפ משופר שהוגבה לשמיים.
לכן אני גם לא חסיד של הגבהה קיצונית. תמורת זויות מרכב משופרות ויכולת לצלוח סוללה או מכשול כזה או אחר, אנחנו מקלקלים את התנהגות הרכב ב-90% מהתרחישים האחרים, כן, כולל בשטח.

לעניין ניתוק מייצב - בכל ירידה לשטח אני מנתק. בכל עלייה לכביש מחבר. מנסיון - טכנית, מבחינת נסיעה בכביש ללא מייצב, זה לא כל כך נורא אם שוכחים לחבר. הרכב מגלגל קצת יותר בפניות, זה הכל. עם מייצב מחובר הוא לא "יציב יותר" ולא "אוחז יותר", תשכחו מזה. זו רק תחושה ראשונית שלכם ותו לא, ועובדה שהסיקסים הישנים יותר הגיעו ללא מייצב, וממילא סיקס/סופה אינם מלכי היציבות והאחיזה גם בתצורתם המקורית. אבל בכל מקרה אל תעיזו לנסוע בכביש עם מייצב מנותק - ולו רק בגלל אימת השוטרים שכבר מתודרכים בעניין ומחפשים את זה, ושחס וחלילה במקרה תאונה - גם הם וגם הביטוח יקפצו על זה כמוצאי שלל רב

wilco
03-07-11, 00:33
תודה לכל העונים. אני מבין שבסה"כ ההתרשמות האישית שלכם מניסיון רב שנים היא שניתוק מוט מייצב בשטח גורם להגברת מהלך המתלה.
האם יש מישהו שבדק בכמה אינטש מהלך המתלה גדל עם הסרת מוט מייצב?

omri_t - אתה טוען שדעתי לא מבוססת, אולם אתה גם כן מביא רק התרשמות אישית שלך.

six4life - תוכל לפרט למה התכוונת אולי עם דוגמא?

sos4u - יכול גם להיות שבשיפוע צד חיובי כשהגלגל הימני יורד חזק למטה המוט המייצב "ינעץ" את הגלגל השמאלי בקרקע ולא ייתן לו להתנתק.

דרור - אני מבין למה אתה מתכוון בגובה הג'יפ אולם מה שקובע בסופו של דבר זה מרכז כובד ומיקומו במרחב. האם כאשר המוט המייצב מנותק "מרכז הכובד לא יימשך" לכיוון השפ"צ ביתר קלות?

עוד שאלה - אם זה כזה מיותר, למה ייצרו את הרכבים האלה עם מוט מייצב (התשובה פעם זה לא היה לא מספקת אותי, פעם גם לא היה דיפרנציאל ועוד הרבה דברים) בהתחשב בעובדה שהרכבים האלה יוצרו ותוכננו לשטח(!)

כמובן שכל זה זה דיון תיאורטי ואני מעריך את נסיונכם וההתרשמויות האישיות שלכם.

zviki
03-07-11, 00:49
בהמשך לדיון: שפ"צ הכל עניין של מרכז הכובד ברכב ובגלל זה העפתי,זרקתי,היסרתי,ויתרתי,שיחררתי, גירשתי את הגגון מגג הרכב. בחיים לא הבנתי אנשים שתוקעים את הגלגל הרזרבי וההיי ליפט [15 ק"ג] על הגגון, אבל שיהיו בריאים. צודק הכותב לפני[ דרור], גם אני לא הרגשתי כל שינוי בכביש עם מייצב או בלי. הסופה עם מייצב או בלי בכביש מתנהגת כמו אחד שישב כמה שעות בפאב סקוטי. אבל התרגלתי ולוקח את העניין בחשבון- נורא פשוט: נוהג בהתאם למגבלות הרכב -בזהירות זו לא בושה.

six 4 life
03-07-11, 01:10
six4life - תוכל לפרט למה התכוונת אולי עם דוגמא?
אין דרך פשוטה להסביר את מה שאני רואה לא מעט פעמים על סיקסים וסופות, אז אני פשוט אתאר, ושים לב שאני לא מדבר בכלל על ההבדלים בשיפור יכולת העבירות כי זה לא נתון לויכוח שמתלה מנותק מייצב עביר יותר נקודה, אני כותב על קטע אחר לגמרי והנה הוא-
נדבר על סיקס/ סופה עם נעילה אחורית שמגיע לעליה (קצרה, נניח 5 מטר אורך) בזוית נחמדה (30-40 מעלות) ואחיזה טובה.
בצד ימין של העליה- בור שנמצא 2 מטר לפני סוף העליה. אין אפשרות לחמוק או לעקוף אותו לצורך הענין.
הרכב מטפס, גלגל קדמי ימני נכנס ויוצא מהבור בלי דרמות, הרכב ממשיך לטפס.
גלגל אחורי ימני מגיע ונכנס לבור וכאן נמצא ההבדל.
עם מייצב מחובר- הגלגל הנגדי לגלגל שבבור (שמאלי קדמי) יתרומם גבוה באויר יחד עם תנועת השלדה, לפי עומק הבור שהגלגל האחורי נכנס אליו. בפשטות- גלגל עולה גבוה באויר ולא יורד למטה עד שאתה מצליח לעבור את הבור אם אתה מצליח. בעליה לא רצינית, הג'יפ ממשיך לנסוע, הגלגל יורד חזרה והעליה נגמרת. בעליה עם אחיזה לא טובה/ זוית יותר חריפה/ נהג לא מנוסה שבא בתנופה- זה יכול להגמר בהתהפכות או הצידה או הצידה ואחורה כי המייצב הורג את המתלה הקדמי ולא נותן לסרן לעבוד כמו סרן חי.
עם מייצב מנותק- החלק הקדמי של השלדה גם כן יתרומם אבל המתלה יפתח וינסה לשמור את הגלגל על הקרקע. הפעולה הזאת שומרת לך על כל משקל הפרונט קרוב לאדמה, מה שבסופו של דבר גם יעזור לרכב שלך להתנהג בצורה הרבה יותר צפויה ולך להיות הרבה יותר רגוע מאחורי ההגה, ויתפקד למעשה גם כמשקולת שכל הזמן מנסה למשוך את הפרונט חזרה למטה בלי קשר לאם הצלחת לעבור את הבור או לא.

מקווה שהבנת.

נ.ב. לגבי שפ"צים- לדעתי מוט מייצב מחובר מסוכן הרבה יותר, כי בשפ"צ עם מייצב מחובר יש לך מרווח טעויות קטן מאוד לדעת אם הרכב בסכנת התהפכות, כי הוא מרגיש יותר בטוח אבל הוא בעצם מתפקד כמו קוביה- ברגע שהוא מתרומם בצד אחד הוא יתהפך.
עם מייצב מנותק ההרגשה הרבה פחות סימפטית אבל לדעתי האישית הרבה יותר בטוחה כי אתה יודע ומרגיש פיזית באיזה מצב אתה והג'יפ שלך. בעיניי יש לך כאן מרווח טעויות גדול יותר, כשמדברים על סיקס או סופה.

-->