PDA

צפייה בגרסה מלאה : שוקל לשדרג רתכת אלקטרודות לרתכת CO2

יוסי בר צבי
14-10-11, 13:42
הרתכת שלי כבדה ומיושנת (220 אמפר) וניסיוני בריתוך - לא משהו.
התוצאות - ריתוכים מתפוררים או שאינם מחזיקים מעמד, האלקטרודה נדבקת שוב ושוב לחומרים המרותכים, אין ספור גיצים מרותכים סביב נקודות הריתוך - ובקיצור- אכזבה כל פעם מחדש. כמובן שברמה האסתטית הריתוכים אינם יפים לעין, אפילו לא אחרי עיבוד עם דיסק.
הצרכים שלי בריתוך קטנים מאוד (ברמה של פח 2-3 מ"מ , פרופילים דקים, מוטות סורגים8 מ"מ וכד'.) את הפרופילים אני בעיקר מחורר בזמן הריתוך.....
ובכל זאת, למרות הצרכים הקטנים, אני שוקל לקנות רתכת CO2 הביתה ואני מבקש את עזרתכם באיפיונה.

ראשית, לחסר ידע וניסיום מועט בריתוך, האם הריתוכים עם רתכת CO2 יהיו איכותיים יותר וחזקים יותר מאשר ברתכת רגילה או אלקטרונית?
האם קיימות רתכות CO2 ביתיות (קטנות שעובדות על פאזה אחת) ? איפה קונים אותם באיזור המרכז?
מה טווח המחירים לחדשות ולמכשירי יד שניה?
האם לרתכת CO2 יכולות ריתוך של חומרים נוספים? פחים דקים מאוד, נחושת אולי? כלי כסף וכד'?

תודה למשיבים, שבת שלום וחג שמח
יוסי

moshik999
14-10-11, 13:54
אתה צריך להקדיש זמן וללמוד לרתך ברתכת שיש לך
עם קצת תרגול עם מישהו שיודע אתה תגיע לרמה שאתה רוצה
אם אתה לא מסתדר בריתוך רגיל הבעיות יעברו איתך למכשירים אחרים.

אמנון
14-10-11, 14:27
שלום יוסי.

ריתוך במיג (CO2) יותר קל מריתוך באלקטרודה, ויותר מתאים למתחילים מבחינת הטכניקה. קל ללמוד לרתך ובזמן קצר יחסית יצאו לך ריתוכים חזקים ותפרים יפים יותר.
קיימות בשוק רתכות בייתיות (חד פאזיות), בטווח אמפר של 160 - 200. כמובן ככל שהזרם גבוה יותר כך יכולת הרתכת לרתך עובי דופן גדול יותר.
רתכת של 200 אמפר מסוגלות לרתך פחים של 4 מ"מ, והן בהחלט מספיקות לרוב עבודות ה"בית".
טווחי המחירים הם סד"ג של 3500 - 5000 לחדשה (פחות או יותר) וסביב ה-2000 - 3200 למשומשת (טווחים מאוד כלליים. יתכנו תזוזות לכאן או לכאן).

בגדול, רתכת מיג יכולה לרתך מגוון גדול של חומרים. הפרמטרים לריתוך חומרי בסיס שונים הם סוג החוט, קוטביות הזרם וסוגו (ישר או חילופין), ולעיתים גם תרכובת הגז המגן.
- פלדה (סטנדרט\ברירת מחדל), גז CO2 וזרם ישר.
- פלב"מ (פלדה בלתי מחלידה - נירוסטה) - יש צורך בחוט מתאים מסדרת ה-3XX בדר"כ וברוב המקרים גם גז מגן בהתאם (תערובת CO2 וארגון באחוזים מאוד ספציפיים לסוג החוט).
- אלומיניום - חוט מתאים (בדר"כ מסגרת ה-4XXX), זרם חילופין, גז מגן ארגון.
- נחושת - חוט מתאים, זרם חילופין בדר"כ, גז מגן ארגון.

בשורה התחתונה - אני לא מאמין שתמצא רתכת חד פאזית שתדע לרתך בזרם חילופין.
אז אפשר לשכוח מאלומיניום או נחושת. פלב"מ אולי....

כשקונים רתכת משומשת, יש להקפיד על כמה כללים:
- עדיפות גדולה לסליל במשקל 15 ק"ג ולא 5 ק"ג.
- ידית איכותית ולא ארוכה מדיי (אורך 4 מטר זה טוב ומספיק אם הרתכת קלה. יותר מזה לא כדאי מכיוון שהמנוע המניע את החוט מתקשה לתת חוט לידית ארוכה.).
- ווסת טוב.
- מאוד להשתדל לקנות כולל בלון. מכיוון שלקנות בלון בנפרד זה מינימום 800 שקל לבלון של ק"ג בודדים.

הכי חשוב, ובשביל זה אתה צריך מישהו שיודע לרתך טוב במיג, זה לבדוק אותה עובדת מכל הכיוונים, ועל פחים בכל העוביים, בכמה תנוחות ריתוך.
לפי התנוחה והעובי, ובתהאם לשחק עם כיוון הגז וככה גם לבדוק את הווסת.

אולי שווה לך לשקול להשתפר בריתוך אלקטרודה עם מורה טוב... זה כבר שיקול שלך.
כמובן שכל הקשיים שתיארת אופיינים למתחילים בריתוך וזה בסדר. צריך מעט כישרון, המון ניסיון והתנסות. אבל לא לוותר.

אם יש שאלות נוספות אשמח לענות.

אמנון.

motorica.net
14-10-11, 17:38
תשקול ברצינות רכישה של רתכת אלקטרודות אינוורטר , אפשר היום לרכוש אחת טובה סביב 1200-1400.
זה כבר יהיה שידרוג ממשי ביחס למה שאתה מכיר היום, וכמו כן אתה חייב לתרגל המון כדי להגיע לתוצאות טובות.

קנה לך חבילת אלקטרודות ותשיג ערימות של ברזלים ותתחיל להתאמן, אם אפשר אז גם ליווי מבעל נסיון לפחות בהתחלה.
תקפיד על נקיון איזור הריתוך, מסיכה טובה ורק אלקטרונית, והמנע מריתוך של ברזל מגולוון גם קשה למתחילים וגם מאד מסוכן לבריאות.

עידו לוריה
15-10-11, 01:10
אחת ההמלצות הכי פחות טובה שיש לרתך ביתי שמרתך מעט זה לקנות רתכת סליל/CO2/MIG .
הסיבה נעוצה בעובדה הפשוטה שסליל ריתוך סובל מהר מאוד מקורוזיה (חלודה) , סליל שיש עליו קורוזיה בלתי ניתן לרתך איתו כך שזו ממש לא "רתכת ביתית" גם לא בסלילים של 5 ק"ג , העלות / תועלת יקרה מאוד .
אני ממליץ לך לשפר את רמת הריתוך שלך עם אלקטרודה .
אין שום בעיה לבצע כל עבודה ביתית עם אלקטרודה .

אמנון אני לא יודע מאיפה שאבת את המשפט
ריתוך במיג (CO2) יותר קל מריתוך באלקטרודה אבל זה משפט מאוד מטעה , כל טכניקת ריתוך קלה אבל (וזה החשוב ) למי שיודע אותה .

יוסי בתור אחד שכותב את זה :

הרתכת שלי כבדה ומיושנת (220 אמפר) וניסיוני בריתוך - לא משהו.
התוצאות - ריתוכים מתפוררים או שאינם מחזיקים מעמד, האלקטרודה נדבקת שוב ושוב לחומרים המרותכים, אין ספור גיצים מרותכים סביב נקודות הריתוך - ובקיצור- אכזבה כל פעם מחדש. כמובן שברמה האסתטית הריתוכים אינם יפים לעין, אפילו לא אחרי עיבוד עם דיסק.
הצרכים שלי בריתוך קטנים מאוד (ברמה של פח 2-3 מ"מ , פרופילים דקים, מוטות סורגים8 מ"מ וכד'.) את הפרופילים אני בעיקר מחורר בזמן הריתוך.....
אני הייתי ממליץ לך כיוון אחר לגמרי ( או לא לגמרי) קורס ריתוך בסיסי .
ריתוך אלקטרודה הוא ריתוך בסיסי , מי שמנסה לעקוף את הבסיס יגלה במוקדם או במאוחר שהבסיס הזה חסר לו .
אין שום קורס ריתוך של מתחילים שלא מתחיל בריתוך באלקטרודה , יש לזה הרבה סיבות (עם תרצו אני ירחיב ).
בקיצור תתאמן עם אלקטרודות .
זה תמיד נחמד לפנטז על טכנולוגיה חדשה/רתכת חדשה וכו' ,אבל עם אין בסיס אז לאן אתה רץ ?
או שאולי תקנה רתכת TIG איתה תוכל לרתך הכול ואני אומר לך זה מה זה קל לרתך עם רתכת TIG :rolleyes:;)
עידו

asafk
15-10-11, 01:41
עידו, זה לא מקרי שבכל מפעל שבו צריך להכשיר עובדים מהר ובזול משתמשים במיג. צריך פחות מיומנות - ואני יכול להעיד על עצמי שריתוכי מיג שלי יותר טובים מריתוכי אלקטרודה, ובשתי השיטות אני לא מיומן.
עוד דבר - ריתוך פחים דקים - לא אפשרי באלקטרודה, כמה שאני יודע. למרות שפותח הדיון מדבר על 2-3 מ"מ, וזה באמת לא אמור להיות בעייתי לאלקטרודה.

אסף.

אמנון
15-10-11, 01:47
אני לא ארחיב על היעילות\כדאיות שיש בריתוך מיג ביתי, לא נגעתי גם בזה בתגובה הקודמת שלי, כמו כן גם לא המלצתי על מיג לשואל.
אני גם חלילה לא אומר שהיסוד לא צריך להיות אלקטרודה אלא מיג.

אך נשאלה השאלה האם קל יותר להגיע לתוצאות טובות יותר במיג מול אלקטרודה כאשר מתחילים לרתך?
ולפי דעתי, שמסתמכת על ניסיון פרקטי מול מגוון רחב של אנשים מתחילים במשך כמה וכמה שנים, יותר קל להגיע לתוצאות ריתוך מוצלחות יותר, בצורה ניכרת. גם וביחוד אם אין בסיס ראשוני. ושוב אני מדגיש "שאבתי" את זה מתוך ניסיון פרקטי.
את סוגיית מורכבות הציוד אני חושב שהצגתי, כחסרון של מיג...

אני חושב שהרוב הגדול של האנשים שריתכו בשתי השיטות יעיד על כך שמיג פשוט וקל יותר, וזה לווא דווקא בגלל שיש להם רקע בריתוך אלקטרודות.

yes1952
15-10-11, 07:24
יוסי שלום וחג שמח
על תספיד את הרתכת הישנה שלך
תעשה קורס ריתוך בזיקה ואחר כך תתרגל ולא תהיינה לך בעיות
גם לנהוג מתחילים מההתחלה
באם תרצה אחרי הקורס עזרה
אשמח לסייע לך
יוסי

arnonshoshani
15-10-11, 08:17
יוסי שלום

לכל רתכת יש את היתרונות והחסרונות שלה.
כתבו פה רבות על יתרון כזה או אחר של סוגי הריתוך פעם לכאן ופעם לשם.
אין על ניסיון. אני לימדתי את עצמי לרתך את כל סןגי הריתוך המדוברים פה ותמיד לומד דברים חדשים (כמעט 30 שנה מרתך.... יו זה נשמע זקן)
אני מציע לך את שירותיי בסדנא אצלי תמצא את כל סוגי הריתוך המדוברים ועוד כמה...
תבוא לביקור ותתנסה בסוגי הריתוך השונים ותחליט. גם יהיה מבוגר אחראי לצפות ולתת חוות דעת.
במידה ותחליט אוכל להפנות אותך לכמה ספקים שאני מכיר מרתכות משומשות עד למחשבי ריתוך רובוטיים הכל לבחירתך.

ארנון שושני
052-6991704

BackDoorMan
15-10-11, 09:13
אין ספק שמיג קל יותר, אבל עדיף בכל מצב ?
כאחד שעבד כרתך במשרה מלאה עם קילומטראז' גבוה בטכנולוגיות ובטכניקות השונות בריתוך, אני יכול לומר שאיפה שאפשר הייתי מעדיף ריתוך באלקטרודה על מיג,
לאורך זמן המשקל הגבוה של ידית המיג מתיש מהר יותר את השרירים, וחוסר גמישות הכבל הכבד והפיה המגושמת מונעים ריתוכים במקומות עם גישה קשה,
למשל, רק נסה לרתך ח' מהצד הפנימי בתפר רצוף ללא הפסקה במיג, זה אפשרי אבל העומס על השרירים בכף היד כבד.
התחושה של ריתוך באלקטרודה היא כשל צייד האוחד מכחול לעומת פטיש 5 קילו שבמיג.

הייתי בוחר במיג רק אם רוב העבודה עוסקת בריתוך פחים דקים,כמו אגזוזים או מרכבי מכוניות, אז באמת אין לו תחליף.

dingo1st
15-10-11, 09:29
איזה יופי .. בדיוק גם אני שוקל לרכוש רתכת חדשה...
והתחלתי ללמוד את הנושא..
מה ההבדל בין מיג לTIG...?
ראיתי אצל חבר אחת קטנה חד פאזית עם גליל של 5 ק"ג ובלון משהו יפה לאללה...ואני חושב בכיוון ...
לדעתי אני מרתך טוב מאוד פרופילים וברזל מלא..
ואני רוצה לרתך גם פחים.. פעם הייתי מרתך בברנר אבל היום זה סקנדל לנייד אותו ולעבוד איתו...צינורות וכו' ..
לכן חשבתי לעבור לרתכת CO2 .. שהיא TIG או מיג ?

אמנון
15-10-11, 10:18
רתכת CO2 היא רתכת מיג. הרתך מחזיק בידיו ידית. מפיית הידית יוצא חוט חומר, וזורם גם גז מגן. כאשר החוט יוצא ונוגע במתכת הבסיס אליה מחובר הקוטב השני, נוצרת קשת חשמלית והחוט מותך. הגז שזורם מגן על בריכת החומר המותך מהתחמצנות - מונע מגע עם החמצן שבאוויר.

50774
1.סביבת הריתוך, תנועת הידית ככיוון החץ.
2. דיזת הובלת חוט.
3. חוט הרתך המוזן לבריכה.
4. גז מגן.
5. בריכת חומר מותך.
6. חומר ב'.
7. חומר א' - בסיס.

ברתכת טיג - הרתך מחזיק ידית, שבה נמצאת אלקטרודה מחומר שנקרא טונגסטן. בנוסף מפיית הידית זורם גז אציל (ארגון על פי רוב ומכאן השם העממי - רתכת ארגון). כאשר הרתך מפעיל את הקשת החשמלית (ע"י מתג, מופעל רגלית או על הידית), נוצרת קשת חשמלית בין אלקטרודת הטונגסטן לבין חומר הבסיס. חומר הבסיס מותך בצורה מבוקרת מהחום הנוצר בתהליך. אלקטרודת הטונגסטן לא מותכת, טונגסטן מאופיין כמתכת העמידה בטמפ' גבוהות (נקודת התכה מעל 3400 מעלות צ'). הרתך מחדיר חומר מילוי בצרה ידנית לתוך בריכת הריתוך שנוצרת, מהצד. גם כאן גז הארגון אחראי על מניעת התחמצנות בריכת החומר המותך.

50773

moshik999
15-10-11, 11:33
מישהו יכול להרחיב על רתכת מיג ללא גז.
יתרונות חסרונות

BackDoorMan
15-10-11, 13:51
במקום גז מגן התיל מצופה באבקה בדומה לאלקטרודה רגילה, ניידות גבוהה יותר, עדיף גז מגן

יוסי בר צבי
15-10-11, 14:21
חברים, תודה לכולם על העצות הרעיונות והטיפים.
תודה מיוחדת לארנון שושני על רצונו הטוב, אצור איתך קשר אחרי החג.
אני מבין מהתגובות שקודם לכל, אני צריך ללמוד לרתך.
שקלתי לקחת קורס בין כמה מפגשים בבי"ס לריתוך (שבחסות זיקה), אני מתכוון לזה שנמצא בדרך חיל השיריון בתל אביב, אבל המחיר, למעלה מ-3000 שקל ל-6-8 מפגשים הרתיע אותי.
הבנתי שקהל היעד שלהם הוא בעיקר מי ששולטים על "כספי הפקר" - הכוונה לכספי מיסים, ארנונה, תקציבי מדינה, כספים שלאף אחד לא באמת איכפת מהם.
אני משלם מכיסי ונראה לי שכר לימוד שערורייתי ל -6 או 8 שיעורים קבוצתיים.
אם מישהו אגב מכיר דרך לימוד זולה יותר , אשמח לשמוע עליה.
ליומוד עצמי הוא קצת בעייתי, אתה לא באמת יודע אם הריתוך שעשית טוב.
נמשיך להתלבט ואמשיך להבין את הנושא לעומק מכל התייחסות נוספת.
שבוע טוב וחג סוכות שמח,
יוסי

yes1952
15-10-11, 14:48
יוסי אני מבין אותך לגבי הקורס ב"זיקה"
ההזמנה של ארנון שושני הינה יותר מנדיבה
בכל אופן באם לא יצא לך להגיע אליו
אשמח ללמדך בסופי שבוע-לפחות ריתוך בסיסי
עלות?משהו כמו להוריד את הגבינה מהירח
יוסי

יוסי בר צבי
15-10-11, 16:40
ברכת יוסי מיוסי ליוסי.
ארנון גר בבית דגן, סמוך מאוד למקום מגוריי - גני תקווה.
ואם זה לא ייצא עם ארנון, אני רושם לעצמי את טוב לבך ורצונך..
שבוע נפלא.
יוסי

yes1952
15-10-11, 18:03
אני לא מתחרה בארנון שושני
בכל אופן אנחנו שכנים אתה ואני
יוסי

hogi
15-10-11, 18:15
וואוו,

תודה לכולם על השרשור הנפלא.
אני מרתך כ-5 שנים, לא מדהים אבל גם לא רע בכלל.
לאחרונה התלבטתי לגבי מעבר למיג, כך ש/השרשור בא לי בזמן.

גם אני התעניינתי בקורס של זיקה אבל המחיר הרתיע אותי. אני הייתי מעדיף לשלם 'פר שיעור' ולא עבור קורס קומפלט.

ארנון,
אולי יש לך כאן יוזמה עסקית חדשה - תפתח קבוצת לימוד/הדרכות פרטניות אצלכם בסדנא במחיר סביר ונראה כי יש לך קהל של מתלמדים מתחילים ו/או חובבים שרוצים לדעת וללמוד 'קצת יותר'.

יוסי בר צבי
15-10-11, 19:47
אני לא מתחרה בארנון שושני
בכל אופן אנחנו שכנים אתה ואני
יוסי

סיקרת אותי יוסי. מה זה שכנים? אני גולש כרגע על ה-wi-fi שלך ?

עידו לוריה
15-10-11, 20:54
במקום גז מגן התיל מצופה באבקה בדומה לאלקטרודה רגילה, ניידות גבוהה יותר, עדיף גז מגן

תיקון קטן , החוט ממולא באבקה ולא מצופה .
יש היום סלילים ממולאים מתאימים לריתוך ללא גז .
עידו

עידו לוריה
15-10-11, 21:00
כל מי שרוצה קורס ריתוך על בסיס שעתי/יומי מוזמן לפנות אלי בה.פ .
ריתוך אלקטרודה .
ריתוך TIG .
ריתוך MIG .
הכנת חומר .
תאוריה.
וכו'
עידו

asafk
16-10-11, 00:25
אגב, כולנו מדברים על ריתוך חשמלי. אני מכיר רתך ותיק שטוען שאין כמו חמצן אציטילן. להכל חוץ מלמסגרות כבדה. הוא גם טוען שריתוך כזה הכי קל ללמוד. מה אתם אומרים?

אסף.

BackDoorMan
16-10-11, 01:33
קשקוש,
הצפיפות האנרגטית של להבת החמצן אצטילן נמוכה בהרבה מריתוך חשמלי,
טמפרטורה של 3000 מעלות באציטלן לעומת 6000 בריתוך חשמלי (קשת פתוחה) ועד 18,000 בקשת פלזמה.
הצפיפות הנמוכה דורשת חימום ארוך של איזור התפר, חדירות נמוכה, ועיוותי חום גדולים בגלל הפיזור הנרחב של החום.

החמצן אצטילן יעיל ביותר ובעצם חסר תחליף רק בחיתוך עובי רב, אין למיטב ידיעתי שום טכנולוגיה אחרת המאפשרת חיתוך ברזל בעובי 2 מטר.

עידו לוריה
16-10-11, 09:12
קשקוש,
טמפרטורה של 3000 מעלות באציטלן לעומת 6000 בריתוך חשמלי (קשת פתוחה) ועד 18,000 בקשת פלזמה.
הצפיפות הנמוכה דורשת חימום ארוך של איזור התפר, חדירות נמוכה, ועיוותי חום גדולים בגלל הפיזור הנרחב של החום.

החמצן אצטילן יעיל ביותר ובעצם חסר תחליף רק בחיתוך עובי רב, אין למיטב ידיעתי שום טכנולוגיה אחרת המאפשרת חיתוך ברזל בעובי 2 מטר.

+1
רק שבחיתוך לא משתמשים בחמצן/אצטילן אלה בחמצן/בוטן-גז טבעי .
אסף אלחמה בחמצן/אציטלין לא קלה בכלל ליד לא מיומנת .
למרות שיש דברים מסוימים שאין לה תחליף .
עידו

BackDoorMan
16-10-11, 10:28
לא ראיתי מיקס של חמצן-בוטן , יש בוטן-אויר והטמפרטורה של הלהבה אז 1970 מעלות לעומת ה 3100 בחמצן אצטילן.
http://www.engineeringtoolbox.com/flame-temperatures-gases-d_422.html

(http://www.engineeringtoolbox.com/flame-temperatures-gases-d_422.html)גם המיקס של חמצן-גז טבעי מגיע ל 2770 מעלות סה"כ, היתרון היחיד של מיקס כזה הוא המחיר הזול , בחיתוך בולי מתכת עצומים עדיין אין תחליף לאצטילן ומדובר בכל מקרה בפיה עם נחירים שונים מהרגיל.

asafk
16-10-11, 16:43
ועדיין, אני רואה הרבה פעמים שכן משתמשים בחמצן אצטילן לריתוך פחים דקים - למשל לעבודות אומנות או לפחחות עדינה. למה זה?

אסף.

BackDoorMan
16-10-11, 16:56
ברור, הכמות האבסולוטית של אנרגיה הדרושה לריתוך תלויה בעובי החומר, כאשר מדובר בפח דק, צפיפות האנרגיה הנמוכה בריתוך אוטוגני לא מפריעה, אפילו מהווה יתרון לעומת ריתוך בקשת פתוחה הארכאית.
אבל לעומת מיג או טיג היא עדיין נחותה.
היתרון של האוטוגני קיים בהלחמה שם ניתן לחבר מתכות שונות ע"י חומר מתווך ללא התכת החלקים המיועדים לחיבור, הטמפרטורה הנמוכה (800 מעלות) מושגת גם באמצעות גזים עוד יותר זולים ופשוטים.

lizard
16-10-11, 17:19
אסף אתה בטוח שזה ריתוך ולא הלחמה?
בתכשיטנות אני לא חושב שהם מרתכים אלא מלחימים או כאילו מרתכים.

בתקופת ימי הביינים נפחים גילו שאם מחממים ברזל ל2/3 מטמפרטורת ההתכה שלו ושופכים עליו איזה חומר ששכחתי את שמו אז אפשר לחבר אותו לברזל אחר באותה טמפ'. זה היה ה"ריתוך" שלהם. די מגניב לדעתי :-)

יוסי בר צבי
16-10-11, 17:45
50844בגינת ביתנו שולחן הבנוי מפלטת עץ מלא ש"יושבת" על בסיס מתכת. בסיס המתכת עשוי פרופיל מתכת שטוח 10 מ"מ ברוחב של 7 ס"מ ומעוגל על הצד הצר שלו והוא מרותך למסגרת ברזל זוית 90 מעלות בתוכה פלטת העץ המלא.
אני לא יודע אם חתכו את הפרופיל בצורתו מתוך פלטת מתכת או עיגלו אותו. אם עיגלו אותו, אני מבקש לדעת איך מעגלים פרופיל ישר למצב עגול על החלק הצר (וגם על הרחב) אני מבקש את עזרתכם ונסיונכם בעניין.
אחרי שאלמד לרתך ואחרי שאבין את סוד הכיפוף, יש מצב שאבנה בסיס נוסף שיחליף את בסיס העץ שאתם רואים בצידו הימני של בסיס המתכת שבתמונה.
תודה שוב, יוסי

asafk
16-10-11, 17:52
אסף אתה בטוח שזה ריתוך ולא הלחמה?
בתכשיטנות אני לא חושב שהם מרתכים אלא מלחימים או כאילו מרתכים.

בתקופת ימי הביינים נפחים גילו שאם מחממים ברזל ל2/3 מטמפרטורת ההתכה שלו ושופכים עליו איזה חומר ששכחתי את שמו אז אפשר לחבר אותו לברזל אחר באותה טמפ'. זה היה ה"ריתוך" שלהם. די מגניב לדעתי :-)

כן, אני בטוח.

את רוב הטנקים האוניות והמטוסים של מלחמת העולם הראשונה בנו בשיטה הזו.

אסף.

lizard
16-10-11, 18:19
טוב אם אתה אומר, הדבר היחידי שאני מבין בתכשיטים זה שאני בדר"כ לא יכול להרשות לעצמי לקנות אותם.

לא היו משתמשים במסמרות?

kd2
17-10-11, 02:03
אהלן יוסי,

יצא לי לנסות ללמד איזה 5-6 אנשים לרתך באלקטרודות ב-5 השנים האחרונות.
את 95 אחוז מהבעיות שבגינם הם ביקשו שאעזור להם, פתרתי להם בכך שהעברתי אותם לאלקטרודות צלולזה -6010/6011.
מהסיבות הפשוטות ש - בניגוד לרוב ה6013/70XX, הצלולזה מחרבנות הרבה יותר ברזל והרבה פחות חרטא (שלאקה), שזה היתרון העיקרי כי האמבט ריתוך הוא יותר בבחינת
WHAT U SEE IS WHAT U GET, שזאת הבעיה הגדולה ביותר בריתוך ב6013 למשל - אתה לא יודע בדיק מה ברזל ומה שלאקה בזחל הכתום שלפניך.
הן חודרות עמוק יותר, מאפשרות ריתוך בהפסקות, מאפשרות ריתוך לכל הכיוונים ופשוט..... תנסה אותן, הן פי 1000 יותר פונקציונליות ויעשו לך חיים הרבה יותר נחמדים.

לאלקטרודות 6013/70XX יש את המקום שלהם ואת השימושים והיתרונות הספציפיים שלהם, שמתבטאים בסיטואציות שהן הרבה מעבר לספקטרום שלנו כחובבים ואין להן שום יתרון על אלקטרודות הצלולזה למה שרובינו עושים = מסגרות כללית "טיפשה" עם פלדות פשוטות.
אין לי שמן של מוסך למה הן אלקטרודות "ברירת המחדל" בחנויות חומרי הבניין בישראל.

מיג זה כיף לא נורמלי, זה עלול לגרום לך לבזבז חלקים גדולים מהיום שלך בבהייה בפלאחים בצורות "סוטות" ביותר, אם יש לך את היכולת להצדיק את ההשקעה - לך על זה.
בהצלחה וחג שמח.

kd2
17-10-11, 02:07
אההה ואפשר לעשות בהן את זה....

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=6886&d=1195504245

Bernard
17-10-11, 10:03
אני קניתי את זו שבשירשור הבא http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=54902&highlight=esab (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=54902&highlight=esab)

עובדת מצויין.

הרבה יותר קל ופשוט מאלקטרודות - אוטומטית לחלוטין. לחייג את עובי החומר (וסוג, ברירת מחדל - ברזן/פלדה), לכוון וללחוץ על ההדק.
האמפראז' ומהירות הזנת החוט (והחום...) מתכוונות באופן רציף לאורך הריתוך - בתחילה אמפר גבוה ואח"כ יורד.
ניתן גם לכוון ידני.
המכוון מגיע עד עובי של 3-4ממ' אבל כבר ריתכתי עובי של 10ממ' ללא שום בעייה.

עפ"י המלצה וצפייה בניסויים של אתר שעוסק בריתוך, הגז הוא 75% CO2 ו- 25% ארגון - הריתוכים יוצאים נקיים ויפים וחזקים.

יוסי בר צבי
17-10-11, 11:31
kd2, תודה על המידע המועיל, תודה גם לאחרים שמשתתפים בפוסט המעניין הזה.
אני חושב שאחת הבעיות היותר אקוטיות למתחילים היא היחס בין כמות השאלקה לבין כמות הברזל המותך. נפח הריתוך נותן אשליה של ריתוך מכובד וטוב ובדיעבד מתברר שרוב החומר הוא בכלל שאלקה....
הבעיה האקוטית השניה היא הדבקות האלקטרודה לחומר המרותך, בעיקר בתחילת העבודה, מה שיוצר גיצים מודבקים ומראה אסטטי לא מלבב של החומר המרותך. רתכת CO2 מייתרת את ההידבקויות ?
האם בריתוך CO2 לא נוצרת שאלקה וכל חומר הריתוך הוא ברזל נטו?
בדקתי את חבילת האלקטרודות שלי , היא ממש לא מהסדרות שציינת. רשום עליה Z-10.. זה משהו מקביל לאחת הסדרות?
מהי אלקטרודת צלולוזה ואיפה משיגים אותה? מה יתרונותיה ומה מחירה?
ואיפה רועי מזיקה כשצריכים אותו? מישהו יכול להפנות אליו את השרשור ? אולי הוא יכול לארגן עוד ערב בבית הספר לריתוך?
תודה לכולם על העזרה הרבה, מועדים לשמחה וחג שמח.
יוסי

BackDoorMan
17-10-11, 12:15
לא הייתה לי בעיה עם ה 6013 , ה- 6010/1 בד"כ יוצרת קשת פחות יציבה מה 6013 והחדירות שלה אכן גבוהה יותר.
נראה לי שפחות שלאקה זה פחות הגנה על אמבט הריתוך ויותר סכנה להתחמצנות מוקדמת של התפר.

אם ההכנה של איזור התפר נעשתה כראוי, והרתך שולט באומנותו התופעה של סיגים המתערבבים עם המתכת הנוזלית במקום לצוף עליה נמנעת לחלוטין.
יש אלקטרודות עם כמות סיגים מועטה המיועדות לריתוך מעל הראש ואולי פוזיציות בעייתיות אחרות, אבל גם עם ה 6013 המושמצת ריתכתי לא מעט תפרי ורטיקל עולים
בחומר עבה ללא בעית הסיגים, ענין של שליטה ואימון.

kd2
17-10-11, 12:16
אין ברתכת CO2 שלאקה (בריתוך בגז ולא בחוט מצופה) ואין הידבקויות ברגע שלמדת לכוון את הרתכת וכל האביזרים תקינים.
Z10 הוא דגם של זיקה, תסתכל בתווית שלו ותראה שהוא משתייך לקטגוריית E6013.
אלקטרודות צלולזה פשוטות לריתוך ברתכת אלקטרונית ניתן להשיג כמעט בכל חנות חומרי בניין.
הדגם של זיקה - Z-610, קח אותם בעובי של 2.5, המחיר פחות או יותר אותו המחיר (אבל אתה מקבל הרבה יותר בכל אלקטרודה, אז הן בעצם "זולות" יותר).

יוסי בר צבי
17-10-11, 12:20
הדגשת את האלקטרונית ו-ודאי לא בכדי.
אם הרתכת שלי אינה אלקטרונית אלקטרודת הצלולזה אינה מתאימה ?

kd2
17-10-11, 12:33
מתאימה אחת אחרת שצריך להזמין מזיקה, אלקטרודת האחות שלה, Z-611.
אם זיקה דורשים מינימום 15 קילו להזמנה, קדימה....אני נכנס איתך בכמה שצריך כדי להשלים 15 (3 קופסאות), כי גם לי הן הולכות להגמר.

שימי, אתה בעיקרון צודק, אבל תחשוב שניה על מה רובינו מרתכים.
אתה אומר שאם מכינים כמו שצריך....ואם הרתך שולט המיומנות....ואם יש לך אלקטרודות איכותיות...

בעוד הZ610 טורפת גם שמן וחלודה, חודרת עמוק יותר, מאפשרת לי לרתך במקטעים מבלי להסיר שלאקה, וגם לרתך ורטיקל למטה אם בא לי.
אני הצלחתי לרתך איתה תפרים בפח 1.0-1.5, המורכבים בעצם משורות של פיקים חופפות באורך כמה אצבעות טובות בכמה פעמים רק בכדי להראות כמה הן יותר טובות למתחילים וחובבים, ובשביל הספורט.
על ה"קושי" בהדלקה שלהם ברתכות פשוטות לומדים להתגבר יחסית מהר, ורתכות עם מצב "6010" בכלל מבטלות את זה.

בקיצור, עייפתי משלאקה, אין לי כוח או זמן לזה ולכן 6010/11 זאת הבחירה שלי וכל מי שעובר אליהן לא מבין למה בכל הוא התחיל עם 6013 או 7014/7018.

kd2
17-10-11, 12:48
עוד לינק ששווה לצרף לפה -
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=24274&page=1&highlight=%E6611

(למה לא ניתן לערוך הודעות?)

lizard
17-10-11, 14:29
הרתכת ESAB הזו עושה רושם נחמד, מעניין מה הדיוטי סייקל שלה.
לדעתי שווה להביא רק אם מישהו נוסע ואתה יכול להביא איתו במזוודה, אחרת המשלוח יעלה כמו בארץ.

היום רכשתי רתכת חדשה מפז ארק.
רתכת של חברת CEA האיטלקית. 250 אמפר עם דיוטי סייקל של 100% ב200 אמפר.
3 שנים אחריות, בא כולל הכול פרט למיכל גז.
עלה לי 5800 אחרי מע"מ.

Bernard
17-10-11, 16:18
הרתכת ESAB הזו עושה רושם נחמד, מעניין מה הדיוטי סייקל שלה.
לדעתי שווה להביא רק אם מישהו נוסע ואתה יכול להביא איתו במזוודה, אחרת המשלוח יעלה כמו בארץ.

היום רכשתי רתכת חדשה מפז ארק.
רתכת של חברת CEA האיטלקית. 250 אמפר עם דיוטי סייקל של 100% ב200 אמפר.
3 שנים אחריות, בא כולל הכול פרט למיכל גז.
עלה לי 5800 אחרי מע"מ.

מה הגודל שלה?

ה-ESAB היא 100% ב-100 אמפר ו25% ב-180 אמפר. אני עדיין לא הגעתי למגבלות הדיוטי סייקל...
הגודל של ה-ESAB הוא בערך כמו של מדפסת ביתית וזו הסיבה העיקרית שקניתי אותה.

BackDoorMan
17-10-11, 17:04
מתאימה אחת אחרת שצריך להזמין מזיקה, אלקטרודת האחות שלה, Z-611.
אם זיקה דורשים מינימום 15 קילו להזמנה, קדימה....אני נכנס איתך בכמה שצריך כדי להשלים 15 (3 קופסאות), כי גם לי הן הולכות להגמר.

שימי, אתה בעיקרון צודק, אבל תחשוב שניה על מה רובינו מרתכים.
אתה אומר שאם מכינים כמו שצריך....ואם הרתך שולט המיומנות....ואם יש לך אלקטרודות איכותיות...

בעוד הZ610 טורפת גם שמן וחלודה, חודרת עמוק יותר, מאפשרת לי לרתך במקטעים מבלי להסיר שלאקה, וגם לרתך ורטיקל למטה אם בא לי.
אני הצלחתי לרתך איתה תפרים בפח 1.0-1.5, המורכבים בעצם משורות של פיקים חופפות באורך כמה אצבעות טובות בכמה פעמים רק בכדי להראות כמה הן יותר טובות למתחילים וחובבים, ובשביל הספורט.
על ה"קושי" בהדלקה שלהם ברתכות פשוטות לומדים להתגבר יחסית מהר, ורתכות עם מצב "6010" בכלל מבטלות את זה.

בקיצור, עייפתי משלאקה, אין לי כוח או זמן לזה ולכן 6010/11 זאת הבחירה שלי וכל מי שעובר אליהן לא מבין למה בכל הוא התחיל עם 6013 או 7014/7018.

בדיוק, אני אומר שאין פשרות בתהליך ההכשרה למקצוען.
הכנה מוקפדת של השטח המיועד, אלקטרודות מתאימות מאכסון מתאים, ורתך מיומן הם חסרי תחליף.
ואני לא מקבל את הקביעה שה 610 טורפת שומן וחלודה, אין לך ציוד מיוחד
לבדיקת התפר ואיכותו ולא תוכל להעריך את חוזקו לפי העין.
גם בכללי, הגישה של לחמוק מהכשרה יסודות באומנות כלשהי בגלל הקושי פסולה בעיניי.

lizard
17-10-11, 17:59
הCEA יחסית קונה אבל על גלגלים. לא ניידת בקטע של להרים ולקחת. בשבילי היא אחלה כי היא מספיקה כרגע לעבודות שלי (בדר"כ עובי פרופיל 2 מ"מ. שערים, סורגים וכיו"ב אבל כמובן יכולה לרתך הרבה יותר) וגם די קומפקטית.

רק 25% ב180 אמפר זה די נמוך אבל זו רתכת קטנה ביתית ועושה רושם נחמד מאוד. אולי אם הייתי צריך לרתך CO2 אצל לקוחות זה היה יכול להיות מתאים אבל את העבודה אצל הלקוח אני עושה עם אלקטרונית.

lizard
17-10-11, 18:08
אם אני זוכר נכון, 6010 ו6011 אלו אלקטרודות שאחת לרתכת זרם ישר והשניה לרתכת זרם חילופין (לא זוכר מי למה אבל רשום על האריזה) והקטע של השלאקה שלה הוא שהוא צף על האמבטית ריתוך.
אני הייתי משתמש בה אם הייתי במצב שיש לי פאזה שאני צריך למלא אבל אין לי גישה לצד השני של הפאזה. נניח צמוד לקיר או צינור בקוטר שלא מאפשר גישה.
70XX אלו אלקטרודות כמו ה60XX רק חזקות יותר. ממש לא צריך להשתמש בהן בשימוש רגיל.
בשביל שיצא תפר יפה אפשר לקנות אלקטרודה לגימור שמחליקה את התפר, אני לא זוכר מה המספר שלה. ראיתי אותה בשימוש במפעל לדודי שמש.

לפותח השירשור, אם אתה מרתך 2 מ"מ ופחות אז CO2 יכולה לשפר לך מאוד את העבודה. אבל גם לרתך בCO2 צריך לדעת. בעיקר חשוב לדעת איך לכוון את המכונה. חוץ מזה, החסרון המשמעותי של CO2 הוא שיש פוזיציות שבהן אתה לא רואה את האמבטיה וצריך לעבוד על פי רגש. פשוט הידית מאוד גדולה בהשוואה לאלקטרודת קשת (ARC WELDING - מה שאתה מכיר).
אם אני זוכר נכון כתבת שיש לך רתכת כבדה וישנה. אני מציע שתוודא שאתה מרתך עם האלקטרודה הנכונה.

אגב, ברתכת זרם ישר (אלקטרונית) חשוב מאוד לדעת איפה לחבר את התנין ואיפה את הידית עם האלקטרודה. ב6013 למשל הידית יושבת על המינוס והתנין על הפלוס. זה נעשה על מנת להקטין את הטמפרטורה של האלקטרודה.

BackDoorMan
17-10-11, 19:32
אם אני זוכר נכון, 6010 ו6011 אלו אלקטרודות שאחת לרתכת זרם ישר והשניה לרתכת זרם חילופין (לא זוכר מי למה אבל רשום על האריזה) והקטע של השלאקה שלה הוא שהוא צף על האמבטית ריתוך.

זה הקטע של כל האלקטרודות עם ציפוי מגן.

\

yes1952
17-10-11, 19:42
BDM
אני מתעצל לכתוב את כל השם
כתבת כל כך נכון
הכנה נכונה לימוד היסודות והופ לדרך
כך לימדו אותנו בחברת חשמל
ועם 6013 ריתכתי מאות מטרים בשנותי בחברת חשמל-נכון זה היה בזבזני אך נוח לעבודה שוטפת
אבל מה לעשות אני כבר חטייאר ועם רתכת אלקטרונית שבזמני הראשונות עלו 12 אלף ש"ח והיום?אולי 10 אחוזים מזה
אני לא יודע מה נשמתי יותר -סיגריות או עשן ריתוך
ועם התחנה בחדרה עוד לא התפרקה אז כנראה שהיו לי מורים טובים
יוסי

kd2
17-10-11, 22:04
בדיוק, אני אומר שאין פשרות בתהליך ההכשרה למקצוען.
הכנה מוקפדת של השטח המיועד, אלקטרודות מתאימות מאכסון מתאים, ורתך מיומן הם חסרי תחליף.
ואני לא מקבל את הקביעה שה 610 טורפת שומן וחלודה, אין לך ציוד מיוחד
לבדיקת התפר ואיכותו ולא תוכל להעריך את חוזקו לפי העין.
גם בכללי, הגישה של לחמוק מהכשרה יסודות באומנות כלשהי בגלל הקושי פסולה בעיניי.

אף אחד לא מתחמק מכלום, 6013 ודומיהן הן פשוט אלקטרודות שיותר קשה לרתך בהן, שאמנם יש להן יתרונות, אבל היתרונות הללו לא רלוונטיים לגיפאים.
ולפיכך - למה לחפש לעבוד קשה יותר וללמוד טכניקות מסובכות יותר ?!

אפשר לדון על הדקויות של זה בפורום עד מחרותיים, בתאכלס...בשטח... לאף אחד אין כוח לשלאקה וכולם רוצים ריתוך כמה שיותר פשוט בכמה שיותר מצבים.

yes1952
17-10-11, 22:06
אין כח לשלאקה?
בריתוך נכון השלאקה מתעקלת כלפי מעלה ונופלת
יוסי

yes1952
17-10-11, 22:09
ועוד מילה מפני שאין אפשרות עריכה
מה זאת אומרת לא מתאים לג'יפאים?
ג'יפאי זה לא רתך ורתך זה לא ג'יפאי
יש רתכים שיש להם ג'יפ
ויש ג'יפאים שיודעים לרתך
והבחור שפתח את השירשור ביקש ללמוד ולהחכים ולא לשמוע על אגדות אורבניות
יוסי

BackDoorMan
17-10-11, 22:41
אף אחד לא מתחמק מכלום, 6013 ודומיהן הן פשוט אלקטרודות שיותר קשה לרתך בהן, שאמנם יש להן יתרונות, אבל היתרונות הללו לא רלוונטיים לגיפאים.
ולפיכך - למה לחפש לעבוד קשה יותר וללמוד טכניקות מסובכות יותר ?!

אפשר לדון על הדקויות של זה בפורום עד מחרותיים, בתאכלס...בשטח... לאף אחד אין כוח לשלאקה וכולם רוצים ריתוך כמה שיותר פשוט בכמה שיותר מצבים.

בדיוק להיפך, ה 6013 תוכננה להיות נוחה במיוחד, קשת יציבה מאוד והדלקה קלה, ה 6010 עם ציפוי מכיל תאית מתאפיינת בקשת לא יציבה, אני מניח שהסיבה היא שהשריפה של התאית בזמן הריתוך תנודתית כמו בכל חומר אורגני.

האמת שהפתעת אותי,
לרתך עם שלאקה צפה זה האלף בית של ריתוך, זה יכול לקרות מזרם לא מתאים, פוזיציה לא נכונה של האלקטרודה , קצב התקדמות איטי מידי וליכלוך.

לקבוע "אין לי כח לשלאקה" זה בעצם להודות באי-שליטה בבסיס יסודות הריתוך, כשאתה כותב גם שיש לך 5 שנות נסיון בריתוך , לא מסתדר לי ולא מובן.

lizard
17-10-11, 23:19
זה הקטע של כל האלקטרודות עם ציפוי מגן.

\

לא נכון. באלקטרודה 6013 השלקה יכולה להתפשט גם לסדק בין המתכות. לפחות זה מה שלמדו אותי בבית ספר. אני אשאל מחר שוב.

BackDoorMan
17-10-11, 23:36
לא נכון. באלקטרודה 6013 השלקה יכולה להתפשט גם לסדק בין המתכות. לפחות זה מה שלמדו אותי בבית ספר. אני אשאל מחר שוב.

ב 6010 הציפוי מכיל תאית, חומר אורגני קל מאוד.
אני מניח שהשלאקה המועטה והקלה יותר מהתרכובות האנאורגניות שב 6013 צפה היטב, אבל מילת המפתח היא "יכולה".
אז נכון, היא יכולה, אבל תפקידך כרתך הוא למנוע ממנה לממש את היכולת הזו.

השלאקה(סיגים) מהווה את מחסום מפני החמצן שבאויר המנסה להתרכב עם המתכת הנוזלית ולחרב את התפר, היא חייבת לצוף על אמבט הריתוך ללא התערבבות עם המתכת, אחרת יתקבל תפר חלש ומחורר, אין טעם בריתוך אם הרתך עוד לא פיתח את המיומנות הנדרשת להחזיק את אמבט הריתוך כראוי.

kd2
18-10-11, 01:19
לטעמי שלאקה היא תוצר לוואי לא הכרחי / מיותר לריתוך ולכן לגיטימי לנסות למזער את ההתעסקות בה למינימום (ע"ע אחד מיתרונות המיג, כלומר שהתעשייה מסכימה איתי)
דהיינו - למה להתברדק עם אלקטרודות שדורשות טכניקה גבוהה כשיש כאלו שלא, ועוד עם תוצאות טובות יותר ?!
זאת לא בדיוק ההגדרה לחוסר יעילות?!
ועוד לשם ה.....מה בדיוק? הנוסטלגיה של 6013? ה"להוכיח מי טוב יותר בטכניקה", כשהטכניקה הזאת בעצם לא ממש נדרשת ?!

שהמתחילים מבינינו ילכו...ירתכו ברזל מגלוון למגלוון ב45 מעלות, ביום חם, עם שמש בגב המסיכה, על סולם.....בפוזיציה מחורבנת....
ואז יעשו את זה עוד פעם עם אלקטרודת צלולזה, ונדבר.
מי שכבר יודע לרתך, יודע לרתך והדיון לא רלוונטי בשבילו.
יוסי, עזוב אותך מטרמינולוגיה, אם אתה בפורום הזה מספיק זמן אתה יודע מה זה "ג'יפאים" ומה בדיוק הם מרתכים.

yes1952
18-10-11, 04:00
kd יקירי
ראשית אני מת על טרימינולגיה סמנטיקה ועברית בכלל
שנית אני חושב שאתה מפספס קצת
לגבי ריתוך ג'יפים=כשהייתי ילד בן 17 כבר הייתי שנתיים עוזר רתך תת מימי-
ואז יום אחד הצלחתי לשבור את המרכב של ה-42 המיתולוגי-והתברר שבכלל ריתכו שני חלקי מרכב(בודי)וייצרו ג'יפ אחד
ריתכתי מחדש עם 6013 ועד היום אני מרתך עם או בדרך כלל באלקטרודה זו-לפני הריתוך אני מחמם את האלקטרודות באם זה כמות ריתוך גדולה זה הכל
אה שכחתי לציין שאוטוטו אני סוגר שישים שנות נשימת חמצן שמהול ברובו מזה עשרות שנים בעשן סיגריות
ואני משתדל לא להיות דינוזאור ולהתחדש וללמוד כל הזמן(עד כמה שהחומר האפור במח מסוגל לקלוט,
סיפרתי לך שאת הריתוך הראשון בחיי עשיתי כאשר אבא שלי הסתכל דרך המסכה ואני "ריתכתי"
השער חי עד היום אך לא אשכח את הימים במחלקת עניים עם כוויות ברשתית
אינני חולק על ניסיונך אך צא ולמד מבעלי ניסיון ואז תחליט מה טוב לך
וזהו אני רץ להביא לילד סיגריות הוא בחדר לידה -אינעל אביו הופך אותי הדרדס לסבא(על כך מחר דיווחים באוף טופיק
ליל מנוחה
יוסי

lizard
18-10-11, 07:31
KD2, השלאקה היא לא מוצר לוואי, היא מוצר חשוב מאוד בריתוך ולמעשה היא גורם מספר אחד כדי שהריתוך יהיה טוב וחזק, גם אם הוא נראה כמו חריוני יונים.
בלי השלאקה לא היה תפר אלא מסננת.
לומר ששלאקה זה סוג של בעיה זה פשוט טעות. בתפר טוב השלקה יורדת כמעט לבד. אחד התסמינים לריתוך רציף זה שלקה רציפה שנופלת בצורה אחידה. כלומר, כמו נשל נחש או משהו כזה.
אם אתה רוצה תפר ללא שלאקה אז תעבור למיג או טיג.

moshik999
18-10-11, 08:25
מישהו יודע מה מקור המילה "שלאקה" ?

יכול להיות שהכוונה היא ל"לכה" אבל בגלל הפטיש ( פטי שלכה)
זה הפך ל"שלכה" ואח"כ ל שלאקה?

אמנון
18-10-11, 09:24
הרבה מאוד מילים טכניות בישראל הן פשוט בגרמנית.

סיגים (בעברית) > Slag (אנגלית) > Schlacke (http://en.bab.la/dictionary/german-english/schlacke) (גרמנית).

http://en.bab.la/dictionary/english-german/slag

BackDoorMan
18-10-11, 10:07
לטעמי שלאקה היא תוצר לוואי לא הכרחי / מיותר לריתוך ולכן לגיטימי לנסות למזער את ההתעסקות בה למינימום (ע"ע אחד מיתרונות המיג, כלומר שהתעשייה מסכימה איתי)
דהיינו - למה להתברדק עם אלקטרודות שדורשות טכניקה גבוהה כשיש כאלו שלא, ועוד עם תוצאות טובות יותר ?!
זאת לא בדיוק ההגדרה לחוסר יעילות?!
ועוד לשם ה.....מה בדיוק? הנוסטלגיה של 6013? ה"להוכיח מי טוב יותר בטכניקה", כשהטכניקה הזאת בעצם לא ממש נדרשת ?!

שהמתחילים מבינינו ילכו...ירתכו ברזל מגלוון למגלוון ב45 מעלות, ביום חם, עם שמש בגב המסיכה, על סולם.....בפוזיציה מחורבנת....
ואז יעשו את זה עוד פעם עם אלקטרודת צלולזה, ונדבר.
מי שכבר יודע לרתך, יודע לרתך והדיון לא רלוונטי בשבילו.
יוסי, עזוב אותך מטרמינולוגיה, אם אתה בפורום הזה מספיק זמן אתה יודע מה זה "ג'יפאים" ומה בדיוק הם מרתכים.

תשמע, על השאר הלא מודגש כבר עניתי לך וגם ליזרד כתב תשובה טובה, לגבי המודגש, אי אפשר להיפטר מריתוך אלקטרודות,
מה תעשה כשתמצא בפוזיציה בה לא תוכל למקם את החלקים כרצונך ? בין אם מדובר בצינור המונח בחפירה, או חלק בתקרה במבנים מורכבים?
(ריתוך מעל הראש למדתי תוך כדי עבודה בתיקוני השלמות בזמן בניית המחסן הרובוטי של חיל האויר בתל-נוף בשנות ה 80, אי אפשר לגרור כבל כבד ועבה
של CO2 לגובה 6-7 מטר במרכז יער אדיר של קונסטרוקציית ברזלים.)

יש לי העדפה לאלקטרודות מסיבה נוספת, אין תחליף לישירות ולפידבק שהידית הפשוטה עם מכחול המתכת הלוהט מספקת, אני יכול להרגיש בכף היד את הרטט של
החשמל המכרסם את המתכת ולדעת לפי זה בדיוק איך להתקדם, החיבור הזה ישיר יותר מכל ידית מסורבלת של טכנולגיה אחרת, ישיר עד כדי כך שהגעתי פעם ליכולת
לרתך על עיוור, ללא מבט בתפר רק מהפידבק.

אם רוב התעשיה עובדת עם 6013 אולי היא יודעת משהו שאתה לא ?

yes1952
18-10-11, 18:25
BackDoorMan
נו הערב אני לא מתעצל
"מה תעשה כשתמצא בפוזיציה בה לא תוכל למקם את החלקים כרצונך ? בין אם מדובר בצינור המונח בחפירה, או חלק בתקרה במבנים מורכבים?"
הוא לא יוכל לחבר שלוש אלקטרודות -לכופף את האחרונה ולרתך.נקודה
יוסי

asafk
18-10-11, 19:44
קשקוש,

תרשה לי להסתייג מהנחרצות שבמילה "קשקוש".
זה שטמפרטורת הלהבה היא פי5 ולא פי 10 מטמפרטורת התכה של פלדה, לא הופך את הטכנולוגיה לפסולה. אני רואה בזה יתרונות - במיוחד בריתוך פחים. ולא רק אני..
יש כמה פחחים- אומנים שעובדים בשיטה הזו (נכון, לא בישראל, במקומות שבהם לא יודעים כל כך הרבה כמו הישראלים, כנראה), ואולי זה לא סתם.

אסף.

lizard
18-10-11, 20:19
אסף זה בדר"כ בגלל שמי שעושה את זה ככה לא ילמד טכניקה חדשה. לא בגלל שהישנה טובה אלא בגלל שהוא פשוט לא טיפוס שילמד משהו חדש.
סיבה נוספת היא זמינות ועלויות. אני התחלתי עם ציוד חיתוך חמצן+בוטן כי לקנות פלסמה ב5000 שקל מינימום לא היה בא בחשבון.

BackDoorMan
18-10-11, 21:28
BackDoorMan
נו הערב אני לא מתעצל
"מה תעשה כשתמצא בפוזיציה בה לא תוכל למקם את החלקים כרצונך ? בין אם מדובר בצינור המונח בחפירה, או חלק בתקרה במבנים מורכבים?"
הוא לא יוכל לחבר שלוש אלקטרודות -לכופף את האחרונה ולרתך.נקודה
יוסי
אהלן, אתה יכול לקרוא לי שימי,
בגיל 16-17 הושפעתי מאוד מהספר "זן ואומנות אחזקת האופנוע", קראתי אותו מספר פעמים ברצף, כל פעם שהגעתי לסוף חזרתי להתחלה לקריאה נוספת, טיול חוצה יבשת ברכיבה לא היה אפשרי אז, בפילוסופיה כבר התעמקתי מספר שנים, אבל ריתוך לא הכרתי והקטעים בספר של פירסיג על ריתוך הלהיבו אותי והציתו את הדמיון, חשבתי לפסל כמוהו יצירות אומנות בברזל.
מהמילים של פירסיג עברתי לקוביה ששקלה 32 ק"ג מתישים, שידעה לצרוך גם 200 אמפרים מתחלפים או מיושרים, והובלה אחר כבוד מהחנות בדרך פ"ת הביתה
במסע רגלי מתיש עד הרציף של קו 300 במרכזית הישנה.
את ה"בילויי" במחלקת עיניים של "ברזילי" עברתי כבר בשנה הראשונה ערב לפני בחינת בגרות שנדחתה כמובן למועד אחר.
חצי שנה ב"מירומית" ז"ל עם טובי הרתכים במפעל במסגרות קלה וכבדה, ריתוך דוודים ועדיין לא התייחסתי לעצמי כמקצוען, גם שנים אחרי אתנחתא
באקדמיה, חזרתי לעבודות מזדמנות והידע והמיומנויות שהלכו והצטברו עדיין לא הצדיקו מבחינתי את התואר אומן,
רק בעשור האחרון כשהפידבקים החיובים מעמיתים לעבודה שהערכתי כמומחים הלכו ורבו הבנתי שאני כנראה יכול להחשב כמקצוען במקצוע הזה,
שתפס אצלי מקום משני ושימש לכל היותר כמשענת ליום סגריר.

asafk
18-10-11, 21:35
אסף זה בדר"כ בגלל שמי שעושה את זה ככה לא ילמד טכניקה חדשה. לא בגלל שהישנה טובה אלא בגלל שהוא פשוט לא טיפוס שילמד משהו חדש.
סיבה נוספת היא זמינות ועלויות. אני התחלתי עם ציוד חיתוך חמצן+בוטן כי לקנות פלסמה ב5000 שקל מינימום לא היה בא בחשבון.

מיכה ושימי...
זה שבארץ הקודש משהו לא כל כך מקובל, לא הופך את מי שכן משתמש בו ל"כלב זקן". אני מנסה לגרום לכם לפתוח את הראש, או לפחות להוציא אותו מהתחת. תסתכלו סביב... יש עולם שלם בחוץ. עבור חובב, שעיתותיו בידיו, לעשות פחחות עם קשת חשמלית והצתה בתחילת התפר שקשה מאוד למנוע ממנה לא לשרוף חור בפח... או עם ריתוך אוטוגני שמחמם את הפח "רק" ל3000 מעלות, אבל לוקח פי 3 זמן - וואלה, לא יודע מה עדיף. אולי, גם למקצוען שגם כך גובה תשלום לפי פרוייקט ולא אכפת לו גמה זמן זה לוקח...
בעצם נתתם לי מוטיבציה להזמין ערכת אצטילן חמצן ולהתחיל להתאמן. צפו לדיווחים עוד כמה חודשים.

אסף.

BackDoorMan
18-10-11, 21:40
תרשה לי להסתייג מהנחרצות שבמילה "קשקוש".
זה שטמפרטורת הלהבה היא פי5 ולא פי 10 מטמפרטורת התכה של פלדה, לא הופך את הטכנולוגיה לפסולה. אני רואה בזה יתרונות - במיוחד בריתוך פחים. ולא רק אני..
יש כמה פחחים- אומנים שעובדים בשיטה הזו (נכון, לא בישראל, במקומות שבהם לא יודעים כל כך הרבה כמו הישראלים, כנראה), ואולי זה לא סתם.

אסף.

לא יודע איך דילגת על הפוסט בעמוד הקודם בו הסברתי מדוע האוטוגני עדיף על קשת פתוחה בריתוך פחים דקים.
אבל זהו, הוא נחות ממיג/טיג שטווח העוביים והחומרים בהם ניתן לפעול רחב מספיק.
עצם העובדה שרוב התעשיה משתמשת במיג/טיג החל מסדנאות קטנות ועד מפעלי ענק היא הוכחה ניצחת לעליונות הטכנולוגיה.

קודם כל תיקון קל, בריתוך חשמלי המינוח הנכון הוא קשת ולא להבה.
טמפרטורת להבה גבוהה משמעותה צפיפות אנרגיה גבוהה שמשמעותה פחות עיוותי חום, חשוב במיוחד בריתוכי שלדות בין השאר, אז כן הטכנולוגיה פסולה
חוץ מריתוך פחים דקים, וגם מבחינה בטיחותית הסכנה הקבועה מעבודה בנוכחות בלון המאכסן חמצן בלחץ גבוה ווהעלול להתפוצץ אפילו בנוכחות שמן פוסלת אותו
בעיני כתחליף למיג/טיג/פלזמה הבטוחות בהרבה.

yes1952
18-10-11, 22:18
אני לא אהבתי לחתוך עם חמצן
אני מכור לארקר(גם לריח)
אפרופו אסף פעם אהבתי לעשות כלים מחלקי פגזים(נחושת)וגז בוטן(בישול)עם ברנר ודיזה מאימה היה עושה נפלאות
יוסי

yes1952
18-10-11, 22:22
ועוד משהו לאסף
רציתי לכתוב מזמור לאסף אך אינני רוצה לפגוע באיש
אסף תעשה פרוטקציה אצל המתכנת שיכניס אפשרות עריכה עם אפשר
ושימי -עד היום ולא להתווכח עם סבא צעיר-זן ואמנות האופנוע נופל לידי מהספריה שלי-ספר מדהים
יוסי

kd2
18-10-11, 23:20
מיכה ושימי,
נראה לי שלא הבנתם אותי כפי שהתכוונתי בנושא השאלקה.
הפעולה של השאלקה - הגנה על אמבט הריתוך מזיהומים - נחוצה מאוד.
הצורה בה הדבר מתבצע באלקטרודות עם ציפוי רוטילי וכו...הוא די מעיק על הרתך המתחיל משום שכל ריתוך שהוא פחות מטוב מאוד, גורם להרבה עבודה
ולצורך בתפרים חוזרים.
אחרת למה משתמשים בגזים בריתוך מיג וטיג, למרות שהם מסרבלים את המכונה והפעולה ?
כי רוצים את התפקוד של שלאקה- כלומר אמבט ריתוך "נקי"- אך ללא תוצר לוואי בדמות ציפוי מעיק ומיותר.
ומתוך ניתוח הפשוט הזה של המצב, מה כדאי לרתך "הפשוט" לחפש?
אלקטרודה המספקת ציפוי מגן, בדיוק כמו הגז במיג וטיג, אך עם כמה שפחות סיגים.
והאלקטרודות הללו הן 6010-6011.

יותר היגיון בריא מזה?
אז שוב, שמי שהוא רתך מתחיל המתקשה עם 6013- ינסה ויחזור עם תוצאות. זאת השורה התחתונה.

-->