PDA

צפייה בגרסה מלאה : צריך יעוץ בנושא חשמל של מנוע קורקינט חשמלי.

lizard
04-01-12, 17:48
בניתי סוג של כננת שמונעת על ידי מנוע של קורקינט חשמלי.
כרגע אני מפעיל את הכננת ע"י חיבור ישיר של הפלוס והמינוס למצבר 12V של האוטו. המנוע עצמו 24V.
האם אני גורם נזק למנוע?
איזה מעגל חשמלי צריך על מנת לקבל אפשרות של הפעלה במתג לחיצה וכיוון מהירות סיבוב?

חשבתי לחבר ממסר שמופעל על ידי המתג לחיצה (לא להעביר את הזרם דרך המתג) ובנוסף לחבר פוטנציומטר על ה+ למנוע.
האם כך עושים את זה?
יהיה כמובן גם פיוז לפני כל המערכת חשמל.

אשמח לתשובות. בנתיים לפי הבדיקות שעשיתי, למערכת יש פוטנציאל ממש נחמד לעשות את העבודה. כרגע עדיין בשלב האלפא. בקרוב נסיונות בטא :-)

תודה

nir.samo
04-01-12, 20:24
הפעלה ע"י מתח נמוך יותר לא תגרום נזק (אבל גם לא תנצל את מלוא פוט' המנוע).
זה המעגל (http://www.distel.co.uk/DC_MOT_CON1.htm)
לא חייב ממסר, תלוי עד כמה המפסק שלך "גיבור"
בקשר לפוטנציומטר אני מניח שאתה רוצה לשלוט על המהירות, ככה היו עובדים פעם היום יש מעגלי בקרת מהירות יעילים כמו גם בקורקינט. לפחות בשביל ההתחלה אין צורך.
לדעתי המנועים האלה חלשים מידי לכננת אלא אם כן אתה שם גיר ביחס 1:10 לפחות או תוף בקוטר קטן מה שלא נראה מהתמונה ששמת אבל זה גם תלוי כמובן מה אתה רוצה שהכננת תמשוך.

lizard
04-01-12, 20:42
ברור שזה תלוי במה שאני רוצה שהיא תמשוך ובנתיים מנסיון שעשינו (בעל הרעיון ואני שמבצע) מבחינת כוח אין לנו מה לדאוג. פשוט נראה לי שגם ב12V הסיבובי תוף גבוהים מידי לטעמי. היחס העברה הוא מקורי של הקורקינט. לא יודע מה יש שם.
מהקורקינט לקחנו רק את המנוע, הרצועה והגלגל שיניים. אין לנו שום אלקטרוניקה שלו וגם אם יש, אין לי מושג איך לחבר. (קורקינט שחוט שקיבל במתנה).
פוטנציומטר יעשה את העבודה? מספיק לי לבנתיים.

elitkh
04-01-12, 21:00
אם משהו יהרוג את המנוע זה עומס יתר ואת זה אפשר לעשות גם ב12V.
אני לא בטוח מה אמורה להיות צריכה הזרם של המנוע הזה אבל אני מאריך שעד 5A זה סביר. כדי לשלוט על המנוע הזה עם פוטנציומטר תצטרך אחד שיודע להעביר זרמים כאלה אחרת הוא פשוט נישרף (הפוטנציומטר) נסה למצוא בקר פשוט לשליטה במנוע זרם ישר (יש גם במכוניות RC וטיסנים) אמור לעלות גרושים וזה הרבה יותר פשוט לעבודה ממה שזה נדמה לך.

nir.samo
04-01-12, 21:09
בגלל שההספק של הפוטנציומטר צריך להתאים למנוע זה לא בדיוק פוטנציומטר אלא ראוסטט (חפש rheostat) בגודל של המנוע בערך לא סתם עברו לקונטרולרים.

סופת המדבר
05-01-12, 17:34
לשינוי כיוון אתה צריך כפתור כמו של חלונות חשמל ולחבר בדיוק אותו דבר
או כפתור עם 6 רגליים (3 ליד3 ) כמו שיש במכוניות 12V של ילדים שם יש כפתור כזה שהופך את ה+-

lizard
05-01-12, 18:10
לא צריך שינוי כיוון. רק כיוון אחד בלבד.
הכננת רואה עומס שמתחיל ב6 קילו בערך וככול שהכבל נגלל הוא יורד (העומס). המטרה היא פשוט לאסוף כבל באורך 100 מטר. הכבל לא נגלל על התוף אלא נאסף מתחת לכננת.

-->