PDA

צפייה בגרסה מלאה : הסופה לא מתניעה.....קוד 11

rotev
15-01-12, 18:20
שבת בבוקר הג'יפ לא מניע, אחרי נסיעה ביום שישי עד 12 בלילה..... .
במחשב מופיע קוד 11 ו-25 - החלפתי חיישן קראנק ומאחר ואין לי מקורי, חשפתי את 3 החוטים מהנקבה במנוע, חתכתי את המחבר הלא מתאים בחיישן החדש וחיברתי לפי סדר לקטעים החשופים -(מנוע צעדים לא עובד כבר זמן מה).......... עדיין כלום.
ניקיתי וחיזקתי מינוסים (3 - בבלוק, בבודי מעל המצבר, ולמטה - מינוס של הסטרטר).
לא מגיע חשמל לקוייל וכמובן אין ניצוץ.
בטוח חיישן גל זיזים?

תודה

רותם

יאקי
15-01-12, 20:10
החיישן שחיברת חדש?
איך אתה יודע שחיברת אותו נכון?

shmil
15-01-12, 20:15
לא ברור מה רצית מחיישן הקראנק.
11 - תקלה בחיישן קאמשאפט, שזה בעצם הדיסטריביוטור, או בחיוט שלו.
25 - מנוע צעדים.
פלא שהיא לא מניעה?

לא ברור גם מה ואיך חיברת בחיישן הקראנק.
מה זאת אומרת מנוע צעדים לא עובד? הרכב נסע כשהוא מנותק?

rotev
15-01-12, 22:56
פה פעם מישהו כתב ש-11 זה חיישן קראנק, לפי אתרים אמריקאים זה או זה או חיישן קאמשאפט.
לחיישן הקראנק החדש חיבור לא תואם, אז חתכתי את 3 החוטים וחיברתי אותם לחשיפות קטנות שעשיתי לפני הקונקטור המקורי (למקרה שאצטרך להחזיר את הקודם)
מנוע צעדים לא עובד - הרכב נוסע גם אם הוא מנותק - כוונתי אותו לטורים פחות או יותר לא נמוך - לא גבוהה (הברגה של הפין) עד היום עבד ככה......סליחה אתמול...

תודה

רותם

shmil
16-01-12, 08:51
אז תחזיר את חיישן הקראנק הישן, תבדוק את החיווט של הדיסטריביוטור, ואם הוא תקין - תחליף את החיישן בדיסטריביוטור עצמו.

kobiarava
16-01-12, 15:48
רותם, לא מבטלים מנוע צעדים ע"י כיוון בורג המצערת, אם זה היה כ"כ פשוט לא היו מרכיבים אחד מלכתחילה... גם אם נראה לך שאתה מסתדר בלי אחד, קנה אחד חדש ותקין, ותרכיב בחזרה, וכוון שוב את בורג המצערת עם מנוע צעדים תקין. כל שינוי בכיוון הבורג משפיע על כל ניהול המנוע דרך חיישן מצב המצערת (TPS) ובאופן כללי אין לגעת בכיוון המקורי. מעבר לזה, עצה חברית, אל תנסה לאלתר תיקונים "לפי הרגש", סתם מה שנראה לך הגיוני. יש דרך לעשות כל דבר, והדרך הזו מפורטת היטב בספר המכונאי שנמצא פה בספריית ההורדות באתר, יחד עם רשימת קודי התקלות המפורטת שנמצאת גם כשרשור דביק (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=3317) בראש פורום סופה.

בהצלחה-קובי

סופת המדבר
16-01-12, 16:06
היה לחבר פעם את אותה בעיה ובאמת זה היה החיישן שבדיסטרבוטור

rotev
16-01-12, 19:03
לגבי המנוע צעדים - פשוט עזבתי את זה כי הרכבתי מנוע חדש וגם הוא לא עבד, והטורים טיפסו לעננים ולא ירדו - אז החזרתי את הישן וככה נסעתי , התכוונתי לחזור לזה בהזדמנות.
היום חמיס מנצרת בדק שעתיים את הג'יפ והחליט שהמפלג הלך.
החלפתי מפלג לחדש כולל החיווט והחיישן - לא מניע. :mad:
עד עכשיו הוחלפו חיישן קראנק, חיישן מהירות, מפלג קומפלט.
יש עוד רעיון למישהו?

תודה

רותם

yoav21
16-01-12, 19:56
בדקת לחצי דלק?

shmil
16-01-12, 20:23
תגיד, חמוד, אתה מקשיב למה שאומרים לך, או נותן לנו לבזבז פה את הזמן.
אמרתי לך להחזיר את חיישן הקראנק הישן. החזרת?
אמרתי לך לבדוק רציפות חיווט של הדיסטריביוטור עד למחשב. בדקת לפני שהחלפת?
בשביל מה החלפת מפלג קומפלט, שכל מה שהיית צריך להחליף זה חיישן של כמה עשרות שקלים?
האם המפלג ששמת חדש?
מי כיוון את סדר ההצתה?
ברור לך שעכשיו רק הגדלת את פוטנציאל אי הנעה?

kobiarava
16-01-12, 20:25
חזרת לחיישן הקודם? סיכוי סביר שהחיווט ששינית לא תואם את המקורי, כי בחיישנים עם קונקטור שונה בד"כ סידור החוטים שונה. חוצמזה, לא היתה באמת סיבה להחליף מפלג קומפלט אלא רק את החיישן, אבל עכשיו יש לך מפלג ספייר...
נסה לאפס את התקלות (ע"י ניתוק מצבר לכ-10 דקות) ולבדוק שוב. התקלה שאתה מתאר כנראה מגיעה מהמעגל האחראי לנסכרון, שכולל את חיישני הקראנק, הקאמשאפט והמהירות, ומנגד מתזמן את המרססים וסליל ההצתה. כל תקלה במעגל הזה מובילה לניתוק ממסר ההשבתה האוטומטי, שמנתק הצתה ומש' דלק.
עריכה: עכשיו אני רואה שכתבתי ביחד עם שמיל בערך את אותם הדברים, אז קבל חיזוק...

קובי

rotev
16-01-12, 20:41
אני מקשיב אבל אולי לא מסביר טוב:
החזרתי את חיישן הקראנק הישן (גם המכונאי אמר שהוא תקין) לא היה דרוש חיווט מחדש אלא קונקטור מקורי.
אחרי שהחלפתי רק את החיישן במפלג ועדיין לא התניע, החלפתי מפלג לחדש חדש מראוף ( גם בהנחיית חמיס ששם הבעיה).
את הרציפות אני לא בדקתי - המכונאי בדק.
לגבי סדר הצתה בהחלפת המפלג השתמשתי בספר הטיפולים - וחיברתי כמו שהיה : עם כוון השעון- 153624.

אל תבזבזו זמן, אני מוכן לשלם למישהו שיפתור לי את הבעיה!

six 4 life
16-01-12, 21:12
כשהחלפת מפלג, פשוט הוצאת את הישן והכנסת את החדש בלי להתיחס למיקום הרוטור?
צא אל הג'יפ רגע, בדוק אם יש ניצוץ ותעדכן.

shmil
16-01-12, 21:18
אם המפלג הוכנס לפי הפרוצדורה של כיוון נמ"ע, ועדיין לא מניע, נסה להחלוף את חוטי ההצתה ב-180 מעלות ולהניע.
מעבר לזה - תראה, אתה קצת רחוק, ולקפוץ לעזור לך זה לא בדיוק קל.
כדאי שהדיווחים שלך על הבדיקות יהיו בדוקים על ידך, כדי שנוכל להיות בטוחים שאניחנו בכוון הנכון.
אם יש לך לפחות יד ימנית אחת, ותבצע מסודר את מה שנגיד לך, הרכב יניע.
לא הבנץתי איך חמיס הגיע לכפר יהושע כדי להניע לך את הרכב?

עבור בבקשה על השאלות לאורך השרשור, וענה עליהן אחת לאחת כדי שנוכל להתקדם, אם אתה רוצה עזרה, כמובן.

נורי
16-01-12, 21:30
rotev.,.
תיבדוק את החיבורים של הקונקטור בכוהל,..אם החיבורים בסדר...??
תחליף אותו { את הכוהל },,ולו רק בשביל בדיקה....
ובבקשה תעדכן..........
בהצלחה

shmil
16-01-12, 21:43
בניגוד לקודמי, אני סבור שאין צורך להחליף סתם כך חלקים, ודאי לא אם אין לך אותם תחת היד.
סופה היא רכב פשוט למדי, ועבודה מסודרת פותרת בדרך כלל את הבעיות בלי החלפות מיותרות.
הפעם היחידה שנורת תקלות הראתה לי תקלה, והחלפת החיישן הרלבנטי לא פתרה את התקלה, הבעייה היתה במחשב דפוק.

rotev
16-01-12, 22:10
או קיי:
יצאתי פתחתי מפלג הבאתי בוכנה מספר 1 לנמ"ע - הרוטור היה על 3 (אני אידיוט באמת - הוצאתי, הכנסתי כמו שהיה) הוצאתי, סובבתי אותו ל-1...ניסיתי להתניע - לא מתניע.
חייב לציין שבניגוד לכל הסטרטים שנתתי מאז שיש בעיה - מאז שהחלפתי מפלג הסטרט נשמע שונה, לא עגול, מין קצב של 123....123....123.
חזרתי על הפעולה, הבאתי בוכנה מספר 1 לנמ"ע, וידאתי שהרוטור על 6 - הוצאתי סובבתי ל -1 סגרתי וניסיתי שוב להתניע - לא מניע.
אין פשוט אין ניצוץ, לא משנה מה.
- הבאתי בבוקר חיישן מראוף, לא עזר, החזרתי לו, הבאתי את חמיס לכפר יהושע, החזרתי אותו, קניתי מפלג, לא עזר.
- החיבורים בקוייל נקיים - הלשונית נעילה אמנם לא קיימת אבל החיבור יושב יציב.
- אני אנסה להשיג קוייל לבדיקה ואעדכן.

עוד דבר, איפסתי את המחשב ואחרי הסטרט הראשון לא הופיע קוד 11, רק אחרי הנסיון כוון הצתה השני - אחרי לפחות 3 סטרטים.

1000 תודות על העזרה

רותם

shmil
16-01-12, 22:26
או קיי:
יצאתי פתחתי מפלג הבאתי בוכנה מספר 1 לנמ"ע - הרוטור היה על 3 (אני אידיוט באמת - הוצאתי, הכנסתי כמו שהיה) הוצאתי, סובבתי אותו ל-1...ניסיתי להתניע - לא מתניע.
חייב לציין שבניגוד לכל הסטרטים שנתתי מאז שיש בעיה - מאז שהחלפתי מפלג הסטרט נשמע שונה, לא עגול, מין קצב של 123....123....123. לפי התאור שלך, יש בעייה בכיוון ההצתה, או בעוצמת המצבר.

חזרתי על הפעולה, הבאתי בוכנה מספר 1 לנמ"ע, וידאתי שהרוטור על 6 - הוצאתי סובבתי ל -1 סגרתי וניסיתי שוב להתניע - לא מניע.
אין פשוט אין ניצוץ, לא משנה מה. אין ניצוץ - בדקת ע"י הוצאת חוט וקיצורו לגוף תוך כדי סטרטר?
- הבאתי בבוקר חיישן מראוף, לא עזר, החזרתי לו, הבאתי את חמיס לכפר יהושע, החזרתי אותו, קניתי מפלג, לא עזר.
- החיבורים בקוייל נקיים - הלשונית נעילה אמנם לא קיימת אבל החיבור יושב יציב.
- אני אנסה להשיג קוייל לבדיקה ואעדכן.

עוד דבר, איפסתי את המחשב ואחרי הסטרט הראשון לא הופיע קוד 11, רק אחרי הנסיון כוון הצתה השני - אחרי לפחות 3 סטרטים.

1000 תודות על העזרה

רותם
אגב, טען את המצבר בלילה.
משום מה, משהו לא נשמע בסדר בכיווני ההצתה שלך, ביסטריביוטור.
בדוק את עצמך שוב.
אופציה לא רעה, אגב, לבדוק שאתה בנמ"ע, היא דרך הסימון שעל פולי הקראנק.

rotev
16-01-12, 22:55
ניסיתי לחבר גם עוד מצבר, שנתן המון כח נוסף....כלום, אין ניצוץ.
האם כוון הצתה לקוי יגרום לאובדן ניצוץ לגמרי?
מחר אני אבדוק כוון פעם נוספת.
הבעיה שזה רכב יום יום שלי, ואני חושש שאצטרך לשלוח אותו למוסך בקרוב לצערי :confused:.

תודה

רותם

נורי
16-01-12, 23:49
תיבדוק עם כוייל אחר,....,אבל ליפני זה תחזיר את הכול חזרה כמו היה...

בהצלחה

shmil
17-01-12, 10:06
אגב, בדקת ממסר ASD ופיוזים בתא המנוע לפני שהתחלת הכל?

kobiarava
17-01-12, 12:59
יש ניצוץ? יש אספקת דלק? יש פיקוד מרססים?

rotev
17-01-12, 13:53
אין ניצוץ, יש אספקת דלק, יש פיקוד מרססים.
את בית הפיוזים כולו בדק חמיס כשהיה.

תודה

רותם

kobiarava
17-01-12, 15:49
ואין מתח לקוייל, או שרק אין ניצוץ? כשיש פיקוד מרססים, אמור להיות גם מתח לקוייל, ואם אין ניצוץ זה בד"כ אומר תקלת חיווט או קוייל דפוק. במידה ואין מתח הייתי בודק עם נורת ביקורת לד או מד מתח נוכחות מתח ברגל הקוייל במחשב.

קובי

rotev
17-01-12, 17:17
האם אני יכול לבדוק מתח בכניסה לקוייל עם נורת ביקורת ? (חמיס בדק ככה לדעתי)
אם אני מבין - יש 2-3 שניות שבהן אני יכול לבדוק , כשנפתח סוויץ?
ואם יש להמשיך לרגל הקוייל במחשב?
מחר מגיע אליי חשמלאי שמתעסק בזה, אני ממש מקווה לטוב!

shmil
17-01-12, 17:33
מתח לכויל אמור להיות כל הזמן.
רגל המתח לכויל במחשב היא גם רגל ה-+ למזרקים, מקבלת מתח מהאלטרנטור והיא מגיעה גם לרגל 57 במחשב.
רגל האדמה של הכויל היא רגל 19.

בכויל אפשר לבדוק עם מנורת ביקורת רגילה. ביתר רגלי המחשב לא מומלץ.

rotev
17-01-12, 20:55
עדכון:
יש לי קודנית, בלי הקוד אי אפשר לתת סטרטר, ומשאבת דלק לא עובדת.
אחרי הקוד - הכל עובד, אבל אינני יודע לאן היא מחוברת ומה היא עוד מפעילה...אולי שם יש בעיה.
בדקתי לבד הפעם - אחרי פתיחת סוויץ אחרי קודנית, חיברתי נורת ביקורת במצבר במינוס - באף אחד מהקטבים בכניסה לקויל, לא נדלקה הנורה.
אותו הדבר עשיתי במצבר בפלוס - באחד הקטבים נדלקה נורה.
מה שאני מבין שיש מינוס בקויל, אבל אין מתח .

כמו שאמרתי מחר יגיע חשמלאי שמתעסק עם סופות, נקווה לטוב.

תודה

רותם

יאקי
17-01-12, 20:56
אם מגיע לך פיקוד למזרקים אז מה שנשאר לך לבדוק זה את הפלוס של הכוהל ובמינוס הוא צריך לקבל פולסים תוך כדי סטרטר
אם יש פולסים ולא מניע אז נשאר רק כוהל לא תקין. אתה יכול לבדוק את הכול בחוץ להוציא אותו מהגיפ אם מצבר
אתה מחבר לו פלוס קבוע ונותן לו פולסים של מינוס תוך כדי הפולסים את החוט של ההצתה אתה מקרב למינוס בערך חמש מ"מ כל פעם
שתתן פולס של מינוס צריך ליהיות ניצוץ בין המינוס לחוט הצתה בהצלחה תזהר לא להתחשמל זה לא נעים

shmil
17-01-12, 21:08
בהצלחה.
דבר ראשון שתבקש מהחשמלאי זה להעיף את הקודנית. גנבים רציניים ממילא יודעים להתגבר עליה.

yanivcj
17-01-12, 22:02
שלום רותם.
לאחר כל הבדיקות וההחלפות, אני מציע לך לבצע מספר בדיקות פשוטות.
בזמן שמישהוא נותן סטרטר, תבדוק באמצעות נורת ביקורת (כאשר הצד השני שלה מחובר למינוס) אם יש לך פלוס קבוע ברגל אחת של קונקטור המזרק.
אם יש מתח קבוע בזמן סטרטר, תעבור לבדיקה הבאה. תחבר את הצד השני של נורת הביקורת ל פלוס מצבר ובזמן שמישהוא נותן סטרטר
תבדוק ברגל השנייה של הקונקטור של המזרק אם יש פולסים כן לא וחוזר חלילה. (מומלץ לבצע עם נורת ביקורת לד)
אם יש לך זאת אומרת שיש הוראות מחשב למזרקים לרסס דלק.
תעבור לעשות את אותה בדיקה בקונקטור של הכויל (בצמת חשמל כמובן) אבל בדיוק את אותה בדיקה. אם יש לך גם פלוס קבוע וגם פולס, אז גם חיישן קרנק
תקין וגם חיישן קאמפשט (בתוך הדיסטראבוטור) תקין.
אם עד עכשיו הכל היה כן, חבר את הכויל ותבדוק ניצוץ מהיציאה של הכויל, אם יש עד כאן, זה אומר שגם הכויל תקין.
חבר את הכויל לדיסטרבוטור ותבדוק אם יש ניצוץ אחרי הדיסטראבוטור. באיזה שהוא מקום אתה חייב להיתקל בלא אחרת הג'יפ היה מניע.

במידה ואין לך פלוס לכויל או למזרקים, חפש ריליי SHUTDOWN בקומפסת ריליים, הרבה פעמים למרות שהוא תקין ונמצא במקום, אחת הרגליים שלו שוקעת בתוך הפלסטיק
ואז אין מגע .אם אין לך פולסים במזרקים או בכויל יכול להיות חיישן (קרנק או קאפשאפט) או מחשב.
או שיש לך ניתוק ע"י קודנית שמשבש לך את הכל.
אם תרצה הסבר מדויק או שיש לך עוד שאלות אתה מוזמן להרים טלפון (בשעות נורמליות)
יניב

rotev
18-01-12, 19:42
עדכון:
הקודנית עפה!
2 חיישני קראנק חדשים מאי ביי (סינים) + הקיים (הישן) לא תקינים.
החיישן במפלג הקודם + החדש לא תקינים.
מכל מהלכי הבדיקה של יניב אפילו את השלב הראשון לא עברתי......
אני מקווה שלא משהו שורף אותם.....
עדכונים בהמשך.

אה ומנוע צעדים חדש - עובד!

תודה

רותם

yanivcj
18-01-12, 22:14
היי רותם.
מה לא קיבלת בשלב הראשון ? אין לך 12V למזרקים או שאין לך פולס מזרק.
אם אין לך מתח 12V למזרקים, סביר להניח שאין לך גם 12V לכויל.
אז אם זה כך, יש מספר אפשרויות:
א. רילי SHUTDOWN לא תקין או שאחד הרגליים שלו מנותקות.
ב. פיוז שרוף
ג. נתק בצמת חשמל.
ד. מחשב לא תקין.

לאחרונה ניתקלתי ביותר מקרים של מחשב לא תקין.
אבל זה לא אומר כלום, כי כל מקרה לגופו של עניין, יכול להיות שאצלך יש משהוא אחר וזה רק נראה אותו דבר. בכל מקרה שווה בדיקה.
לגבי חיישני הקראנק, למה אתה חושב שכל החיישנים לא תקינים ? איך בדקת ?
יניב

rotev
18-01-12, 22:25
היי יניב , קודם כל תודה.
כל אחר הצהריים עבדנו על הג'יפ, אני והחשמלאי.
לא קיבלנו 12v למזרק.
הרילי בסדר, וגם הפיוזים.
פתחנו חלק מצמת החשמל ביינתיים, אבל יש מעט "אי סדר" בחשמל...
בדקנו את כל החיישנים עם "אבומטר"......אמרתי נכון? לא היית שום תגובה בשום חיישן, ולאימות בדקנו חיישן קראנק חדש לגמרי שהיה אצל החשמלאי( של רכב אחר אמנם....)
מחר נמשיך עם חיישנים מקוריים חדשים.

תודה!

רותם

shmil
19-01-12, 08:24
משהו לא מסתדר לי בכל החיישנים ה"לא תקינים" הללו.

yanivcj
19-01-12, 17:45
כן, גם לי נראה משהו לא הגיוני שכל החיישנים לא תקינים.
מה גם שאם לא מגיע 12V למזרקים, אז קודם כל יש בעיה באספקה של המתח.
שרשרת הפיקוד עובדת בצורה הבאה. אתה פותח סוויץ, מגיע למחשב הרכב מתח, המחשב מעביר פיקוד לרילי של הSHUTDOWN והרילי מעביר את המתח למזרקים ולכויל, אם לא מגיע מתח למזרקים, זאת אומרת שמשהוא בשרשרת הפיקוד הנ"ל לא תקין או יש נתק בצמה איפה שהוא.
תבדוק אם יש מתח ברגל 30 של הריליי SHUTDOWN, אם יש לך תעקוף את הריליי ותחבר באופן יזום וזמני לטובת הבדיקה בין רגל 30 ל 87 ואז תבדוק אם יש לך מתח 12V במזרקים ובכויל.
ניסיתה לחבר מחשב אחר ?
אם תצליח לפתור את הבעיה הזאת (של מתח) אז צריך לבדוק אם יש פולס למזרק והוראת ניצוץ לכויל ואם אין זה יכול להיות חיישן קרנק או קאמשאפט וגם מחשב.
תחזור עם תשובות וננסה לעזור לך להמשיך ולבדוק.
יניב

rotev
19-01-12, 20:46
או קיי, עשיתי מעקף - יש מתח ב-30 של shutdown ל-87 - יש פלוס קבוע בקוייל וגם במזרקים.
אין פולסים במינוס מצבר ורגל שניה של מזרק.....
מה זה אומר זה שהייתי צריך לעשות מעקף?
איך אני מדייק במציאה אם זה מחשב , קראנק או קאמשאפט?

תודה

רותם

shmil
19-01-12, 21:06
רותם יקירי.
אתה יורה לכל הכיוונים, וזו דרך מצויינת להוציא הרבה כסף ולקבל מעט מאד תוצאות.
למה את זה אנחנו שומעים רק עכשיו, ולא עם פתיחת השרשור, מה גם שנאמר לך לבדוק את הממסר הזה.

לא היה אצלך חשמלאי ש"מבין בסופות"?
מה בדיוק הוא עשה?

מה שאתה מתאר זה ברדק אחד גדול במערכת החשמל, או מחשב תקול.
כדי לא לשרוף עוד מחשב, אני מציע לך להוריד את הצמה כולה, ולהתחיל לעבור חוט חוט, גם רציפות, גם העדר קצרים, וגם הגעה למקום הנכון.
בספריית ההורדות שבאתר נמצא ספר הסופה, בספר הסופה שרטוט של מערכת החשמל של המחשב.
רק אחרי שתהיה בטוח שמערכת החשמל נכונה, מחוברת, ללא קצרים ונתקים, רק אז תמשיך.
זו המלצתי אליך, ואני מבין משהו במערכות חשמל של סופות.

אחרת, תמשיך להתברבר ולבזבז גם זמן וגם כסף.

rotev
19-01-12, 22:24
זה שהייתי צריך לעשות מעקף אומר שיש בעיית חיווט?
עכשיו שהלכתי שלב אחרי שלב לפי מה שיניב הנחה אותי - הבנתי את ההתחלה של כל הבעיה, סמכתי מדי על 2 אנשי מקצוע שבאו, ולא ידעתי מה הם עשו או בדקו.
לגבי ההמשך - להוריד צמה ולבדוק מול השרטוט......אני עוד אחשמל מישהו או את עצמי...יש חוטים שמתחילים חומים והופכים צהובים בהמשך, לא יודע אם מבחילה, מהחום בתא המנוע או שפשוט החליפו חלק מהם....

רותם

מלכת אנגליה
20-01-12, 07:52
רותם- סליחה שאני אומר לך
תגרור כבר את הרכב למוסך !!!
אתה עושה נזקים יותר גדולים.

rotev
20-01-12, 09:16
זה כנראה מה שאעשה.
איך בודקים רציפות?

shmil
20-01-12, 10:48
לאור השאלה האחרונה שלך, המעידה, משהו, על הבנה בחשמל, אין לי אלא להצדיע לדגל הבריטי, כנתין נאמן, ולאמץ את דברי הכתר.
גרור את הרכב למוסך.
אני ממליץ לך על יניב, אף שזה רחוק וכבר ראית מה יודעים לעשות כל מיני "חשמלאים שמבינים בסופות" מאיזור מגוריך.

רציפות בודקים עם אוומטר.

אני מקדים וחוסך את השאלה הבאה - אוומטר זה מה שלעיתים קוראים מולטיטסטר, מה שמודד התנגדויות בחוטים, מתח, זרם ועוד.

אבל עזוב את זה, חבל עליך.

coas
20-01-12, 11:27
ואני אומר, יש כאן הזדמנות ללמוד. פירוק צמה, לעבור על החוטים ולתקן היכן שצריך לא מצריך ידע עשיר בחשמל, להבדיל מפרויקט הסבה/התאמה.

shmil
20-01-12, 14:00
אין לנו ויכוח עקרוני, אשר.
במקרה הספציפי הזה, לאור כמויות החיישנים שאולי כבר שרף, והשאלה "מה זה רציפות", התרשמותי לגבי יסודיות, יחד עם העובדה שזה רכב יומיומי שלו, גרמו לי להמליץ בסוף כך...

rotev
20-01-12, 16:48
שמיל, שאלתי איך בודקים רציפות רק כדי לאשר את מה שחשבתי :)
לא הייתי בטוח לגבי זה, מפני שאם אני צריך לבדוק את החוט שיוצא מהמחשב, והולך לחיישן מהירות - 2 החוטים של האוומטר לא מגיעים לטרנספר, אז אני נוגע בצד אחד הולך עם החוט השני (של האוומטר)הכי רחוק שאפשר, ואת הבדיקה השנייה מתחיל מאיפה שהגעתי? (זה נשמע לי הגיוני) ולא אני לא מבין בחשמל!
עברתי על כל הצמה, חוט, חוט מהמחשב, גם כדי לבדוק נתקים, או חוטים חשופים, וגם כדי להבין קצת מה הולך.
אני אגרור את הג'יפ, כי לדעתי מצב המחבר של המחשב לא משהו (מבחינת רגליים של חוטים - ועם זה אני לא רוצה להסתכן - קצרים וענינים) ולסדר את כל השאר כשזה לא במצב תקין, יהיה דבילי.

תודה

shmil
20-01-12, 17:23
שמיל, שאלתי איך בודקים רציפות רק כדי לאשר את מה שחשבתי :)
לא הייתי בטוח לגבי זה, מפני שאם אני צריך לבדוק את החוט שיוצא מהמחשב, והולך לחיישן מהירות - 2 החוטים של האוומטר לא מגיעים לטרנספר, אז אני נוגע בצד אחד הולך עם החוט השני (של האוומטר)הכי רחוק שאפשר, ואת הבדיקה השנייה מתחיל מאיפה שהגעתי? (זה נשמע לי הגיוני) לא, מחברים לחוטי האוומטר הארכה, אם צריך. ולא אני לא מבין בחשמל! את זה הבנתי

אבל, מכל החוטים לבדיקה, דווקא את אילו של חיישן המהירות אין טעם לבדוק, כי קודם כל חיישן מהירות מנותק לא מונע הנעה ושנית, אם יש לך ספידומטר עובד בטווח הנכון, כנראה שהחיישן תקין.
אבל, אין לך מה לבדוק רציפויות לפני שלמדת את סכימת החשמל של מערכת המחשב והא לא כזו מסובכת.

rotev
21-01-12, 00:05
אבל, מכל החוטים לבדיקה, דווקא את אילו של חיישן המהירות אין טעם לבדוק, כי קודם כל חיישן מהירות מנותק לא מונע הנעה ושנית, אם יש לך ספידומטר עובד בטווח הנכון, כנראה שהחיישן תקין.
אבל, אין לך מה לבדוק רציפויות לפני שלמדת את סכימת החשמל של מערכת המחשב והא לא כזו מסובכת.

עזוב זו הייתה דוגמא, בדקתי את כולם מבחינת נתקים, חשיפות וקצרים אפשריים.
ולמדתי את הסכימה.
כמו שאמרתי, המחבר של המחשב נראה לי מקור הבעיה .

המון תודה

רותם

yanivcj
23-01-12, 20:28
Rotev עשית ספגטי מכל הבדיקות והמידע. (בהומור כמובן)
עדכון:
הרכב הגיע אלי למוסך בגרירה ביום ראשון, משהו בסביבות הצהריים.
אני יעדכן אתכם על הבדיקות שאני מבצע על מנת שמי שרוצה יוכל ללמוד מהשרשור הזה.

דבר ראשון נכנסתי עם סקנר איפסתי תקלות, ניסיתי להניע, בדקתי עם הסקנר וקיבלתי קוד תקלה 11. (מה שאומר שאין אות מחיישן קרנק בזמן סיבוב המנוע בנסיון להניע)
על מנת להבין איך עובדת מע' המחשב בסופה: בפתיחת סוויץ, המחשב מקבל מתח, הוא נותן פיקוד לריליי shutdown ל3 שניות המספק מתח 12V למזרקים ולכויל.
במקביל המחשב מספק מתח 5V קבוע לחיישן קרנק קאמשאפט (בדיסטראבוטור). כמו כן מספק המחשב פיקוד ל3 שניות לריליי משאבת הדלק ומפעיל משאבת דלק ל3 שניות. לאחר 3 השניות הללו, משאבת הדלק מפסיקה לעבוד, המתח מהמזרקים ומהכויל מופסק, ורק המתח לחיישנים 5V ממשיך להגיע. כאשר מסובבים את המפתח לכיוון התנעה, חיישן קרנק וחיישן קאמשאפט (שמצוידים ב 5V מהמחשב) מזרימים אותות למחשב בזמן סיבוב המנוע, רק במידה ובמחשב מתקבל אותות מהחיישנים הללו המחשב מעביר פקודה לריליי shutdown להעביר 12V למזרקים ולכויל, כמו כן מספק פיקוד שהוא אות מינוס למזרקים ולכויל בהתאם לאותות אותן הוא מקבל מהחיישנים.
ואז המנוע מניע (כמובן שהמחשב מחדש גם את הפיקוד לריליי של משאבת הדלק בזמן הזה על מנת לספק דלק בלחץ הנכון).

מכיוון שהרכב לא מניע וגם יש קוד תקלה, צריך לבדוק לפי הסדר.
מה כן יש:
בפתיחת סוויץ, המחשב מקבל מתח
המחשב מעביר פיקוד לריליי משאבת דלק ל3 שניות
המחשב מעביר פיקוד לריליי shutdown ל3 שניות (כן יש מתח ל3שניות למזרקים וגם לכויל)
כן יש לנו מתח 5V לחיישן קרנק ולחיישן קאמשאפט.
כן המחשב מספק מינוס לחיישנים לרגל הנכונה.
בדיקת חיווט של הצמה מראה על צמה תקינה, עד כה נבדקו החוטים שהולכים מהמחשב לחיישן קרנק, לחיישן קאמשאפט ולכויל.

מה אין לנו:
אין פולס מזרקים
אין ניצוץ
אין התנעה

ועדיין מתקבלת הודעת שגיעה 11 לאחר איפוס ונסיון התנעה נוספת.

היום לא הספקתי לעבוד על הג'יפ כי היו רכבים אחרים במוסך שהיו בקדימות.
מחר אני אמשיך עם הבדיקות.
יניב.

shmil
23-01-12, 20:42
בהצלחה, יניב :)
נשמח להתעדכן מחר.

rotev
23-01-12, 20:50
כן, זה באמת היה נראה כמו צלחת ספגטי מתחת למכסה המנוע - רק הרוטב היה חסר...:p
בהצלחה ותודה.

רותם

yanivcj
24-01-12, 21:21
עדכון:
היום בשעה 14:00 בערך חזרתי לעבוד על הג'יפ.
לא היה ניראה לי הגיוני שחיישני הקרנק כולם לא תקינים, לכן החלטתי לבדוק אותם דבר ראשון.
כאשר החיישנים מנותקים ועל שולחן הבדיקות, בדיקת התנגדות הראתה תוצאה תקינה בכולם.
כאשר מקרבים ברזל למגנט של החיישן, מתקבלת קריאה.
בשלב מסוים נראה כאילו הגעתי למבוי סתום.
מחשב עושה רושם כתקין, חיישנים תקינים, מתח מגיע לחיישנים תקין, הצמה תקינה, אבל אין אות מחיישן קרנק.
ממשיכים לבדוק: הפעם בדיקה מקיפה יותר לצמה, נקודות ground ונקודות מתח ברגליים של המחשב. הכל תקין.
בבדיקה נוספת שביצעתי לצמה, קונקטור מחשב מול חיישני קרנק וקאמשאפט, מעבר לעובדה שכל חוט מגיע למקום הנכון, התגלה עוד פרט קטן.
רגל 2 ו3 של חיישן הקרנק מקוצרים, לחיישן קרנר 3 רגליים אחד +5V שהמחשה מספק אחד מינוס שהוא מקבל מהמחשב ורגל סיגנל למחשב.
הקצר היה בין רגל המינוס מהמחשב לרגל הסיגנל.
במבט על הסרטוט החשמלי ראיתי כי אחת הרגליים משותפת לחיישן קרנק, חיישן קאמשאפט ולא להאמין לצרוף המיקרים אבל גם חיישן מהירות.
מה שנישאר הוא רק חיישן מהירות, שאותו לא בדקתי, כי הוא לא יכול להיות קשור לחוסר התנעה.
אלא אם כן הוא עושה קצר. ואכן כן.
כנראה שרותם החליף חיישן מהירות והקונקטור של החדש לא התאים, אז הוא קנה כנראה מינוביץ קונקטור חדש שמתאים לחיישן החדש וחיבר אותו,
אבל כמו שכבר אמר רותם בחשמל הוא לא מבין, הוא חיבר אותו ע"י גילגול של חוט בחוט וציפה באיזולירבנד.
האיזולירבנד ירד והחיישן עשה קצר.
ניתקתי את החיישן ובדקתי שוב, הפלה ופלה אין קצר.
מנסה להניע, וכלום, נכנס קורה תקלות אין תקלות, בודק ניצוץ ויש ניצוץ, בודק פולס מזרק ויש פולס מזרק.
בודק כיוון נמ"ע מול מפלג ומסתבר שבהחלפת המפלג האחרון הפכו בין 1 ל 6.
מחליף בין 1 ל 6 , מנסה להניע, הרכב מניע, אבל הטורים בשמיים 2200 סל"ד בערך.
נכנס עם הסקנר כל החיישנים מראים על תיפקוד תקין, חיישן חום מנוע על 30 מעלות צלסיוס, חיישן מצב מנצערת 0.6V, וכולי...
רק הנתון של מנוע הצעדים הקפיץ לי את העיין, 0 steps: זה אומר שכל מעבר האויר העוקף מצערת פתוח ומנוע הצעדים לא סוגר כלום.
ניזכרתי שרותם אמר משהו על מנוע הצעדים, אבל לא היה לי זמן באמצע היום להכנס למע' ולבדוק מה הוא כתב.
פירקתי שוב את הצמה מהמחשב ובדקתי את החיבור של המחשב למנוע הצעדים. הסתבר שמתוך 4 פינים שיש למנוע הצעדים, אחד מהם בנתק.
בבדיקה מקיפה יותר התברר כי השקע הספציפי הזה בתוך הקונקטור של המחשב, שקע לתוך הקונקטור ואין מגע. הוצאתי את הסורר, בדקתי בחוץ ויש תקשורת.
הכנסתי את החוט חזרה לקונקטור של המחשב, חיברתי את המחשב חזרה.
ובא לציון גואל, הרכב מניע ועובד יפה.
מה ששכחתי לציין שכשרותם הביא את הרכב אליי, כל הצמה הייתה ללא צינור שרשורי ובגלל זה הכל נראה כמו ספגטי אחד גדול.
עכשיו נשאר לסגור את הצמה להלחים חוטים שלא מולחמים, לסדר את הצינור השרשורי וכל זה מחר.
לילה טוב.
יניב.

shmil
24-01-12, 21:45
יניב, יפה מאד.
רצף תקלות לא פשוט.

אל תעלב, רותם, המהמשפט הבא:
"האויב הכי גדול של בעל המקצוע הוא הלקוח".
זה משפט ששגור בפיהם של לא מעט בעלי מקצוע.

למה זה נכון במקרה הזה? כי הלקוח (רותם) שכח לספר כל מיני דברים, שגרמו לעבודה כפולה ומכופלת.
ושלא נזכיר

בדקתי את כולם מבחינת נתקים, חשיפות וקצרים אפשריים.

אבל ככה זה בייעוץ אינטרנטי, לא תמיד מצליח :cool:

snirjeepdreamer
24-01-12, 22:38
יניב כל הכבוד על הגישה וההסבר המלומד
שאכן מעידים על היותך "מבין עניין".
אני חושב שטוב לדעת ש"לנו" בעלי הסופות יש כתובת לתקלות כאשר
מידי פעם אנחנו נכנסים לבלאגן עם בעיות חשמל שלעיתים לוקח מס' ימים עד שעולים עליהם (ובדרך מחליפים חצי אוטו)
יישר כח...

RONI
25-01-12, 00:05
עדכון:
היום בשעה 14:00 בערך חזרתי לעבוד על הג'יפ.
לא היה ניראה לי הגיוני שחיישני הקרנק כולם לא תקינים, לכן החלטתי לבדוק אותם דבר ראשון.
כאשר החיישנים מנותקים ועל שולחן הבדיקות, בדיקת התנגדות הראתה תוצאה תקינה בכולם.
כאשר מקרבים ברזל למגנט של החיישן, מתקבלת קריאה.
בשלב מסוים נראה כאילו הגעתי למבוי סתום.
מחשב עושה רושם כתקין, חיישנים תקינים, מתח מגיע לחיישנים תקין, הצמה תקינה, אבל אין אות מחיישן קרנק.
ממשיכים לבדוק: הפעם בדיקה מקיפה יותר לצמה, נקודות ground ונקודות מתח ברגליים של המחשב. הכל תקין.
בבדיקה נוספת שביצעתי לצמה, קונקטור מחשב מול חיישני קרנק וקאמשאפט, מעבר לעובדה שכל חוט מגיע למקום הנכון, התגלה עוד פרט קטן.
רגל 2 ו3 של חיישן הקרנק מקוצרים, לחיישן קרנר 3 רגליים אחד +5V שהמחשה מספק אחד מינוס שהוא מקבל מהמחשב ורגל סיגנל למחשב.
הקצר היה בין רגל המינוס מהמחשב לרגל הסיגנל.
במבט על הסרטוט החשמלי ראיתי כי אחת הרגליים משותפת לחיישן קרנק, חיישן קאמשאפט ולא להאמין לצרוף המיקרים אבל גם חיישן מהירות.
מה שנישאר הוא רק חיישן מהירות, שאותו לא בדקתי, כי הוא לא יכול להיות קשור לחוסר התנעה.
אלא אם כן הוא עושה קצר. ואכן כן.
כנראה שרותם החליף חיישן מהירות והקונקטור של החדש לא התאים, אז הוא קנה כנראה מינוביץ קונקטור חדש שמתאים לחיישן החדש וחיבר אותו,
אבל כמו שכבר אמר רותם בחשמל הוא לא מבין, הוא חיבר אותו ע"י גילגול של חוט בחוט וציפה באיזולירבנד.
האיזולירבנד ירד והחיישן עשה קצר.
ניתקתי את החיישן ובדקתי שוב, הפלה ופלה אין קצר.
מנסה להניע, וכלום, נכנס קורה תקלות אין תקלות, בודק ניצוץ ויש ניצוץ, בודק פולס מזרק ויש פולס מזרק.
בודק כיוון נמ"ע מול מפלג ומסתבר שבהחלפת המפלג האחרון הפכו בין 1 ל 6.
מחליף בין 1 ל 6 , מנסה להניע, הרכב מניע, אבל הטורים בשמיים 2200 סל"ד בערך.
נכנס עם הסקנר כל החיישנים מראים על תיפקוד תקין, חיישן חום מנוע על 30 מעלות צלסיוס, חיישן מצב מנצערת 0.6V, וכולי...
רק הנתון של מנוע הצעדים הקפיץ לי את העיין, 0 steps: זה אומר שכל מעבר האויר העוקף מצערת פתוח ומנוע הצעדים לא סוגר כלום.
ניזכרתי שרותם אמר משהו על מנוע הצעדים, אבל לא היה לי זמן באמצע היום להכנס למע' ולבדוק מה הוא כתב.
פירקתי שוב את הצמה מהמחשב ובדקתי את החיבור של המחשב למנוע הצעדים. הסתבר שמתוך 4 פינים שיש למנוע הצעדים, אחד מהם בנתק.
בבדיקה מקיפה יותר התברר כי השקע הספציפי הזה בתוך הקונקטור של המחשב, שקע לתוך הקונקטור ואין מגע. הוצאתי את הסורר, בדקתי בחוץ ויש תקשורת.
הכנסתי את החוט חזרה לקונקטור של המחשב, חיברתי את המחשב חזרה.
ובא לציון גואל, הרכב מניע ועובד יפה.
מה ששכחתי לציין שכשרותם הביא את הרכב אליי, כל הצמה הייתה ללא צינור שרשורי ובגלל זה הכל נראה כמו ספגטי אחד גדול.
עכשיו נשאר לסגור את הצמה להלחים חוטים שלא מולחמים, לסדר את הצינור השרשורי וכל זה מחר.
לילה טוב.
יניב.אכן תגובה של אחד שמבין במערכת הזאת .
כל הכבוד ,גם על השיתוף.

ויטו
25-01-12, 00:24
יניב כל הכבוד, עבודה יפה.
כנראה שיש דברים שקשה להתגבר עליהם בחצר האחורית.
קבל חח על ההסבר המפורט, המלומד והמעשיר.

ויטו.

riko
25-01-12, 08:47
+ 1 ליניב מהייטק מוטורס .

סופת המדבר
25-01-12, 17:21
יפה מאד באמת כל הכבוד נ. ב מערכת החשמל בסופה דומה לאיזה רכב אחר/ אמריקאי או שהיא משהו ייחודי?

מלכת אנגליה
25-01-12, 17:59
כל הכבוד לך.
אלוף.

סופת המדבר
26-01-12, 18:54
היום סתם חשבתי על זה שיניב אמר שהמנוע עמד על 2200 סל'ד והמנוע צעדים לא תפקד
אז רק רציתי סתם לשאול את רותם איך הוא נסע ככה עם מנוע שעובד על 2200 סל'ד

rotev
26-01-12, 23:36
היום סתם חשבתי על זה שיניב אמר שהמנוע עמד על 2200 סל'ד והמנוע צעדים לא תפקד
אז רק רציתי סתם לשאול את רותם איך הוא נסע ככה עם מנוע שעובד על 2200 סל'ד

פשוט נסעתי מהר כל הזמן......:)

הרגל של מנוע הצעדים בקונקטור של המחשב הייתה נדחפת החוצה בזמן חיבור הקונקטור.
לא נסעתי ככה, את מנוע הצעדים הנוכחי הרכבתי תוך כדי חיפוש התקלה במשך השבוע, כשהג'יפ לא התניע.
לפני כן בגלל שמנוע הצעדים לא עבד, הוא היה במצב קבוע עם טורים גבוהים מהנדרש אבל הג'יפ נסע בסדר גמור (כמה חודשים טובים).

רותם

-->