PDA

צפייה בגרסה מלאה : תלונה/אזהרה על בעל מקצוע מוכר בפורום (גם הוצאת קיטור)

ishc
17-01-12, 09:29
מדובר ב״צביקה קרבורטורים״ שפעיל מאוד בפורום, הוגשה תלונה לאיגוד המוסכים. להלן התלונה ובה תיאור המקרה:

אני נוהג ברכב מסוג סוזוקי סמוראי שנת 1988 שמצויד בהזנת דלק ע״י קרבורטור (מאייד).
בתאריך ה-16.11.2011 ניגשתי לבעל מקצוע בשם ״צביקה קרבורטורים״ המציג את עצמו כמומחה לטיפול בקרבורטורים. ציינתי כי הבעיה היא עליה בתצרוכת הדלק של הרכב, צביקה הניע את הרכב ביצע בדיקה של מס׳ דקות והצהיר כי יש בעיה בקרבורטור ושיפוץ דלו בעלות של -500 ש״ח תשפר את צריכת הדלק פלאים (הצריכה עומדת היום על ליטר לכל 7.5 ק״מ בצריכה משולבת שלטענת צביקה הרכב אמור לצרוך ליטר לכל 9 עד 10 ק״מ). הרכב נשאר אצל צביקה ואני התבקשתי ללכת ולא להמתין ליד הרכב ולחזור לאחר כ-4 שעות.
חזרתי לאחר כארבע שעות, הוסבר לי שבוצע השיפוץ ונשלחתי לדרכי, לא לפני ששילמתי 500 ש״ח במזומן (לטענת צביקה הוא מקבל מזומן בלבד) ולא קיבלתי חשבונית.
למחרת בבוקר הופיע בעיה חדשה, הרכב נכבה בבוקר ולא מצליח להשאר מונע אלא בעזרת לחיצה על דוושת הגז, בנוסף המנוע לא עובד חלק.
ניגשתי לצביקה מס׳ ימים לאחר מכן עם הטענות הנ״ל, בנוסף בבדיקת צריכת דלק שביצעתי בימים האלו צריכת הדלק נהייתה גרועה יותר ועלה לליטר לכל 6 ק״מ.
צביקה מס׳ כיוונים ושיחרר אותי לביתי.
למחרת תופעת כיבוי המנוע חוזרת, אני שוב מתקשר לצביקה שדורש ממני להגיע שוב (להזכירכם כל נסיעה אליו לנתניה עולה לי בשעות/ימי עבודה), אני מסביר לו כי אני כרגע הכנות לספירת מלאי במקום עבודתי ואל להגיע אליו רק לאחר הספירה. אתמול, ה-16.1.12, אחרי שתיאמתי איתו אני מגיע לצביקה בפעם השלישית, מסביר לו שוב על בעיית כיבוי המנוע ותצרוכת הדלק שחזרה למצב שאיתו הגעתי אליו, ליטר אחד לכל 7.5 ק״מ. צביקה בודק מס׳ דברים, ומכוון תוך חיבור למכשירי אינדיקציה ומודיע לי כי אנחנו ניגשים למוסך שכן לבצע בדיקת 4 גזים. בבדיקה הערכים נמצאים תקינים פרט לרמת ה-co שמכוונת על ידו באותו רגע. אנחנו חוזרים לבית המלאכה של צביקה בו הוא מבצע כיוונים נוספים בצ׳וק האוטומטי ובשעה 11:30 לערך משחרר אותי. כמובן שהבדיקה האמיתית היא למחרת בבוקר בהתנעה ראשונה שהמנוע קר ושוב התופעה חוזרת חלילה והמנוע נכבה. אני מתקשר לצביקה ודורש את כספי חזרה לאחר שבעיית צריכת הדלק לא נפתרה ונוספה בעייה חדשה של כיבוי המנוע בבוקר. צביקה מסרב להחזיר לי את כספי ודורש ממני להגיע בפעם הרביעית. למרות שאני מסביר לו שאינני מעוניין יותר שהוא יטפל לי ברכב ושהוא גרם לי נזק לרכב ונזק בהפסד זמן עבודה הוא מסרב להחזיר לי את כספי.
אשמח אם תטפלו בפנייה בהקדם. מדובר ב״צביקה קרבורטורים״ ברח׳ ישראל זנגביל 16 בנתניה, מס׳ הטלפון הוא 0544861318

חלקכם מכיר אותי באופן אישי ואני פעיל בפורום לא מהיום. אין לי ספק שלצביקה יש ידע נרחב בקרב׳ ובמכונאות בכלל. אין לי גם ספק כי מדובר בבעל מקצוע שעובד בשיטת המצליח שבעזרת שיווק נכון דרך הפורומים כמו שלנו מצליח ליישם שיטה זו בצורה לא רעה.
ראו הוזהרתם!!!

tooshey
17-01-12, 13:40
צחי
אזהרה. בסדר.
הוצאת קיטור. סבבה.

מבחינתך עשית בסדר, התלוננת באיגוד המוסכים ומקווה שהעניין בטיפול.
מה אתה מצפה מפורום ג'יפולוג שיעזור כאן ?

רק סבלנות תעזור פה.

בברכה,טושי

yes1952
17-01-12, 13:53
צחי
זו אכן הדרך בלי עליהום ובלי התלהמות
בכל אופן
דבר איתי
יוסי

ניר ל
17-01-12, 14:38
אני במצבך הייתי מנסה להגיע דבר ראשון לפתרון הבעיה.

אתה מיואש מבעל מקצוע X - זכותך. פנה לבעל מקצוע אחר ובלבד שתפתור את הבעיה.

יכול להיות שהבעיה לא נובעת בכלל מקרבורטור לא תקין , אלא מע' הצתה, תזמון, פיח ומראש הלכת לכוון לא נכון. יכול להיות שישנה בעיה שפיצו עליה בהעשרת התערובת וכעת כשהקרבורטור מכוון - הבעיה האמיתית צצה ועולה.

אני לא מכיר את צביקה וכבר שנים שאין לי רכב עם קרבורטור, לדעתי תוודא שהוא אכן האשם במצב לפני שאתה תולה אותו בכיכר העיר ...

ishc
17-01-12, 14:43
הבעיה לא הייתה קיימת לפני. הרכב הפגין צריכת דלק טובה יותר שירדה בהדרגתיות, הצתה כוונה ע״י צביקה כחלק מהעבודה, הרכב נבדק על ידו במס׳ פרמטרים ונמצא תקין. אני אגש לבעל מקצוע אחר אבל אני גם אדאג שצביקה יקח אחריות על מעלליו.

de fox
17-01-12, 15:07
האמת שאני מרגיש צורך להוסיף על הנאמר:
אני לא מכיר את צביקה באופן אישי, אני נהנה לראות את רצונו לעזור לחברי הפורום בכל עת ותשובותיו המפורטות בפורום אכן מראות על איש בעל ידע וניסיון. יחד עם זאת:
- מפריעה לי העובדה (גם מסיפורי גולשים כולל הסיפור הנ"ל של צחי וכולל ניסיון של חבר ושלי), שכל בעיה שקשורה לצריכת דלק או הצתה, האבחנה המידית היא צורך בשיפוץ קרבורטור.מבעל עסק מקצועי הייתי מצפה לתהליך מסודר של איבחון שכולל בראש ובראשונה בדיקת 4 גזים. לראיה מקרה שקרה לי, חוויתי עליה בצריכת הדלק (סמוראי 90), בשיחה טלפונית עם צביקה (שוב, איש מאוד נחמד) הומלץ על שיפוץ קרבורטור. בסוף הלכתי למכון אחר הקרוב למקום מגורי, שם הבדיקה הראשונה שביצע הייתה 4 גזים שגילתה ערכי CO גבוהים, צינור המים של הצו'ק האוטומטי היה סתום והצוק נשאר פעיל לאורך הנסיעה. ניקוי הצנרת והכל חזר לקדמותו במחיר מצחיק. בנוסף בעל העסק הזמין אותי לבדיקה חוזרת בחינם כשבוע אח"כ כביקורת.

מקרה נוסף של חבר שחווה עליה בצריכת הדלק, פנה לצביקה, זה המליץ על שיפוץ קרבורטור שלא שינה מאומה לבעיה.אותו חבר נשאר מתוסכל על הכסף המבוזבז.

- עוד מפריע לי שצביקה אינו מוכן שבעל הרכב יהיה נוכח בזמן הטיפול\שיפוץ. כך אני מבין מהסיפור של צחי וכך גם היה עם אותו חבר. מוסך שלא נותן לי לצפות בהליך העבודה על הרכב (לצפות, לא להתערב, לא לשאול שאלות, לצפות!) הוא מוסך בעייתי.

ההרגשה האישית שלי שמדובר בבעל עסק מאוד נחמד אשר כאמור עובד בשיטת מצליח.

אני ממליץ לכל אחד שבא למכון רכב כלשהו לשפוט את מקצועיות המכון על פי סדר וניקיון המכון, אמצעי הבדיקה בהם הוא משתמש, שקיפות הטיפול ואחרויות על הטיפול.

ניר ל
17-01-12, 15:14
בצעירותי נכנסתי למכון קרבורטורים מפורסם בראשל"צ בשם שירי, ביקשתי שיפוץ קרבורטור , אמרו לי מחיר ונשארתי ליד הרכב לחכות.... (לא הייתה בעיה ספציפית אגב - סתם הגדלת ראש שלי) . בזמן שחיכיתי , ראיתי שהם מפרקים את הקרבורטורים, טובלים בחומר ניקוי לזמן מה, מוציאים, מרססים עם ספריי קרבורטורים, מייבשים עם לחץ אוויר ומתקינים בחזרה.
סברתי לתומי שהיות ושילמתי עבור שיפוץ , לא עבור ניקוי - אצלי ינהגו אחרת ואכן ישפצו (החלפת קיט שיפוץ ) . בפרק הזמן שבו יצאתי לשתות קפה, הרכב כבר היה מוכן ... חשדתי שגם אצלי רק ניקו ושאלתי לפשר העניין. אמרו לי שזאת הפרוצדורה אצלם - מנקים, מרכיבים לרכב ורק אם לא תקין מבצעים החלפת חלקים , בקיצור ישרא-בלוף ...

לפחות מהרושם שצביקה עושה כאן - הוא יותר רציני מזה, אז שוב אני מציע לך,
פתור את הבעיה ואח"כ ספר לנו איפה הייתה הטעות . יכול להיות בסופו של דבר שצריכת הדלק הגבוהה נובעת מבלאי שאינו בר תיקון או שאינו בתחום ההתמחות של קרבורטוריסט. את עניין כיבוי המנוע בבוקר ניתן לעקוף ע"י העשרה או העלאת טורים גם בלי לפתור את הבעיה לכן זה לא יעיד על שום דבר בהכרח. מאחל לך הצלחה באיתור הפגם, אח"כ תבוא בחשבון עם כל מי שצריך.

לבעל המקצוע הייתי ממליץ לתאם ציפיות בצורה ברורה ולא לצאת בהצהרות מחייבות. לא תמיד הקרבורטור אשם...

ishc
17-01-12, 15:30
ניר פגעת בול. מה שמעצבן הוא ההכרזה כי הקרב׳ אשם וכי שיפוץ יפתור. אם אכן זה היה נכון לא היה פה הדיון הנ״ל אבל מכיוון שאנחנו מקיימים את הדיון אתה יכול להבין שישנן שתי אופציות:
1. שהשיפוץ היה מיותר והבעיה לא הייתה כלל הקרב׳ (שיטת המצליח)
2. שהשיפוץ לא תקין

בכל מקרה, אחרי 3 פעמים אותו בעל מקצוע אם אותן תלונות אני חושב שזה לגיטימי לבקש את הכסף בחזרה ו״לתלות״ אותו בכיכר העיר.
כמו שכתב דה-פוקס אני לא הראשון שנופל שם, משום מה אני הראשון שמתלונן.

kobiarava
17-01-12, 15:32
נקודה למחשבה לכל מי שמקטר על בעלי המקצוע שלא נותנים להיות נוכחים-נכון, זה מתסכל, כולנו רוצים לדעת מה עושים לנו ברכב באמת, ועל הדרך גם ללמוד את הפרוצדורה כדי לבצע בפעם הבאה לבד, אבל היום אלה הוראות הביטוח והאיגוד המקצועי למוסכים. ללקוח אסור להיות נוכח, לא רק ליד הרכב אלא בחלל העבודה במוסך, כדי להימנע מתאונות\תקלות\פציעות שמביאות בהמשך לתביעות. לקוח שרוצה להמתין אמור להמתין בחדר ההמתנה, בד"כ אקווריום סגור וממוזג עם פינת קפה ועיתון-שניים. באופן כללי, אם תחשבו על זה, לקוח שלומיאלי שמסתובב למוסכניק בין הרגליים זו הזמנה לצרות, אז אין מה להאשים אותם בזה ש"מגרשים" אותנו, המכונאי בד"כ לא מכיר כל לקוח, מי זהיר ומתמצא ומי ביש-גדא עם מזל נאחס שהליפט\גיר\מנוע או כל דבר אחר ייפול דווקא עליו...

קובי

שגיא S
17-01-12, 16:01
נקודה למחשבה לכל מי שמקטר על בעלי המקצוע שלא נותנים להיות נוכחים-נכון, זה מתסכל, כולנו רוצים לדעת מה עושים לנו ברכב באמת, ועל הדרך גם ללמוד את הפרוצדורה כדי לבצע בפעם הבאה לבד, אבל היום אלה הוראות הביטוח והאיגוד המקצועי למוסכים. ללקוח אסור להיות נוכח, לא רק ליד הרכב אלא בחלל העבודה במוסך, כדי להימנע מתאונות\תקלות\פציעות שמביאות בהמשך לתביעות. לקוח שרוצה להמתין אמור להמתין בחדר ההמתנה, בד"כ אקווריום סגור וממוזג עם פינת קפה ועיתון-שניים. באופן כללי, אם תחשבו על זה, לקוח שלומיאלי שמסתובב למוסכניק בין הרגליים זו הזמנה לצרות, אז אין מה להאשים אותם בזה ש"מגרשים" אותנו, המכונאי בד"כ לא מכיר כל לקוח, מי זהיר ומתמצא ומי ביש-גדא עם מזל נאחס שהליפט\גיר\מנוע או כל דבר אחר ייפול דווקא עליו...

קובי

קובי זה נכון גם ל-לא מוסכים?

צביקה הוא לא מוסך, אלא מכון קרבורטורים. אין שם ליפט, אפילו חניה אין לו ;) הוא מפרק את הקרבורטור מהרכב, ומפרק ומרכיב אותו אצלו בסוג של חנות...

raanan
17-01-12, 16:12

קובי

אני למדתי על בשרי 3 פעמים ומאז לא עוזב רכב אפילו לשנייה !
א. מוסך בנתניה בשנות ה-80 (לא זוכר את שמו) גנב לי את המסרק הגה הייחודי באלפא GTV משופרת אצל היצרן.
במקום התקין מסרק הגה סטנדרטי.
ב. לנטיס 97 חדשה מהסוכנות, לאחר 500 קמ' נקראתי להחלפת שמן ומסנן על חשבון החברה . מוסך דורון מוטורס בנתניה .
זה היה ביום שישי חזרתי 3 קמ' הביתה ובשבת השכן מתריע שנוזל לי משהו מתחת הרכב הדנדש.
מתכופף ומציץ, רואה שבורג הקלטר שמן נשאר על הכריכה האחרונה שלו.
ג. מכניס הויטארה לשיפוץ מוח אצל הרמאי מוטי מגיר און . סיפור המעשה :
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=7575&highlight=%E6%E4%E9%F8%E5%FA+%F8%EE%E0%E 5%FA

שורה סופית,
לא הולך לאף מוסך שיפתה אותי עם חדר אירוח שכולל מגזינים וכיבוד

רענן
נ.ב - בעניין הקרבורטור, פעם היה מומחה אמיתי בחדרה (הלך לעולמו) שהיה לו צוות שמפרק מנקה ומציג לו את סלסלת החלקים.
אבי בזמנו ניסה להיות מומחה בתחום .... פירק וניקה את הקרבורטור של פיאט 127 .
החזיר הכול לקדמותו אפילו המנוע הניע. רק בעיה קטנה, לחיצה מהירה על הדוושה כיבתה המנוע.
שני "מומחים" לקרבורטורים מנתניה לא מצאו הבעיה.
הבחור מחדרה שהציגו לו את הסלסלה, מיד צעק , "חסר קפיץ תאוצה פנימית" ....

kobiarava
17-01-12, 16:13
שגיא, נדמה לי שמכון קרבורטורים הוא גם מוסך מבחינה חוקים (עם ספציפיקציה לקרבורטורים, כמו מכון עם ספציפיקציה למזגנים, או בלמים, או חשמלאי רכב לצורך העניין), מה גם שגם במכון קרבורטורים לא חסרי נת"בים למי שיש לו כשרון להיתקל בהם, מה עם תקבל שפריץ של דלק או ספריי קרבו' לעין? ואם "סתם" תפיל מבלי לשים לב איזה אום לסעפת יניקה? אם היית שואל אותי, אני הייתי מרחיק 5 מטר לפחות כל אדם בלתי מקצועי מסביבת העבודה שלי

קובי

שגיא S
17-01-12, 16:44
שגיא, נדמה לי שמכון קרבורטורים הוא גם מוסך מבחינה חוקים (עם ספציפיקציה לקרבורטורים, כמו מכון עם ספציפיקציה למזגנים, או בלמים, או חשמלאי רכב לצורך העניין), מה גם שגם במכון קרבורטורים לא חסרי נת"בים למי שיש לו כשרון להיתקל בהם, מה עם תקבל שפריץ של דלק או ספריי קרבו' לעין? ואם "סתם" תפיל מבלי לשים לב איזה אום לסעפת יניקה? אם היית שואל אותי, אני הייתי מרחיק 5 מטר לפחות כל אדם בלתי מקצועי מסביבת העבודה שלי

קובי

תודה קובי, הייתי בטוח שמוסך מחויב בליפטים או משהו כזה.

אין ספק שלכל מקום יש את הסכנות שלו...

אגב, כשאני הייתי אצל צביקה, ישבתי מחוץ לחנות שלו 5 שעות..מה לעשות לא היה לי לאן ללכת...
וגם אצלי עשיתי שיפוץ קרבורטור אצל איזה מישהו לא מוכר, לקח לי 300 שקל.
אחרי שאיזה מישהו ניסה לשחק לי עם ההצתה, הרכב הפסיק לסחוב ולא הסכים לעבור את ה80 בנסיעה בינעירונית. בגלל שהייתי לפני החוצה ישראל
ולא היה לי זמן להתעסק הלכתי לצביקה לשיפוץ קרבורטור שוב פעם.
הוא הסתכל על האוטו, בחן את הקרבורטור ואמר שצריך לשפץ והקודם לא עשה כלום בעצם סתם ניקה וכו' וכו'.

בסוף כשיצאתי מצביקה האוטו אמנם עבד יותר עגול, אבל בעיית הסחיבה עדיין הייתה קיימת. בסוף מה שסידר את הבעיה היה
החלפת חוטי הצתה(שעל מהלך זה אכן המליץ לי צביקה)....

ishc
17-01-12, 17:46
צחי
אזהרה. בסדר.
הוצאת קיטור. סבבה.

מבחינתך עשית בסדר, התלוננת באיגוד המוסכים ומקווה שהעניין בטיפול.
מה אתה מצפה מפורום ג'יפולוג שיעזור כאן ?

רק סבלנות תעזור פה.

בברכה,טושי

טושי ויוסי תודה.
מטרת השרשור היא באמת אזהרה ושחרור קיטור לא יוצר מכך.
הוגשו תלונות לגופים הרלוונטים, מקווה שאני אראה תוצאות ואולי את כספי בחזרה.

reuvenk
17-01-12, 20:17
אגב, כשאני הייתי אצל צביקה, ישבתי מחוץ לחנות שלו 5 שעות..מה לעשות לא היה לי לאן ללכת...

אני רוצה להבין, אין לו חדר המתנה, הוא לא מרשה לך להישאר, ואתה אמור להסתובב 5 שעות בחוץ?
זה לבד היה ממש מרגיז אותי

six 4 life
17-01-12, 23:45
נכון להיום אין הרבה (בכלל) מכוני קרבורטורים שבאמת מחליפים אטמים גומיות וחלקים כאלו ואחרים בקרבורטור, כולל הנ"ל
מצד שני, הקיטים שאפשר להשיג בארץ הם לרוב חלקיים בלבד וכוללים רק אטמים ואולי שסתום דלק שגם ככה לא מתקלקל, כך שגם אם מחליפים קיט התוצאה תהיה זהה לטוב או לרע. לכן לרוב בעל המקצוע ינסה לחסוך את ה50-70 ש"ח שעולה לו הקיט אם יוכל לתת תוצאה זהה ואתה כמובן לא באיזור לראות...
כך או כך זה לא תקין ולגבות כסף על שיפוץ קרבורטור ולא להחליף בו לכל הפחות אטמים זאת רמאות, אבל היום הרוב הגדול של המכונים עובד כך, ויסלחו לי אלו שכן מקפידים.

GodsFather
18-01-12, 05:05
נראה שהעליהום הולך וגואה - צצים להם כל מיני כאלה שעד היום קולם נדם....מעניין...

למי שביקר אצל צביקה ומכיר את גודל העסק שלו, לשים שם שני אנשים זה כבר יותר מידי גם אם היה מסכים לכך, אז אני יכול להבין למה הוא לא רוצה שמישהו יסתובב לו בין הרגליים, גם אם הוא יהיה אילם וגידם או תלוי מהתקרה. המקום צפוף עם לא מעט חלקים ואביזרים תלויים ומונחים על מדפים ושולחנות וכסאות - אין מקום לטעויות שם, במיוחד עם כל החומרים הלא נעימים שמותזים ומונחים בין לבין. וכל זה בשביל שהוא יוכל לעבוד כראוי על כל קרבורטור.

זה שבמקרה הספציפי המיקום הוא גם ליד "בית משוגעים" ואיזה שוק ירקות לא כל כך אטרקטיבי, וואלה כל הבאסה אבל אין מה להאשים אותו בזה. הוא מתריע לכל לקוח מראש שהוא לא יכול להשאר ליד הרכב. אני לא מבין למה לבוא אליו בטענות על כך ? לא מקובל עליכם אז אל תגשו אליו אלא למוסך אחר. וכן, אני יכול להבין את החשש שלו מפני כל מיני אוטודידקטיים כאלה ואחרים שרואים מה הוא עושה ואח"כ עושים לבד והנה הלכה לה פרנסה נוספת.

לגבי אם חסך עליכם בחלקים או לא, קטונתי מלומר בכל מקרה ומקרה כי לא הייתי ואני לא מכיר ואין זה ראוי אבל מהכירותי ונסיוני עימו ברכב שלי, כשיש חלק לא תקין הוא מודיע ומשאיר את שיקול הדעת לבעל הרכב - אתה רוצה חלק חדש/מפירוק או להשאיר את המצב כמו שהוא ולקחת את הסיכונים כשהוא חושף את כל התוצרים של ההחלטה.

לפעמים הקרב' הוא רק אחד הגורמים, לפעמים זה הצ'וק (שבמקרה של סובארו יכול לעשות בדיוק את התקלה שאתה מתאר צחי, ואני מכיר את זה מעוד כמה בעלי אותו קרב'), לפעמים זה כבלי הצתה לקויים כמו שציינו כאן ועוד ועוד. לפעמים מכון קרבורטורים קודם עשה קומבינה לתיקון הקרב' כדי לסגור את העסק ואז מכון אחר לא יודע על הקומבינה אלא עובד לפי נסיון והוראות היצרן והנה מתגלה תקלה שלא הייתה קודם.
על פניו נראה שצביקה ניסה לפתור לא מעט גורמים לתקלה אצלך אבל לא צלח, אבל לומר שהוא עובד בשיטת "מצליח" נראה לי קצת לא ראוי. אני מציע שנמתין לתגובתו של צביקה למקרה, כמו שאני מכיר אותו, היא תהיה תשובה עניינית בלי ירידה לפסים אישיים או התלהמות והיא בוודאי תחשוף את מה שאנחנו לא יודעים שקרה בקרבורטור שלך.

tzagi
18-01-12, 08:37
כשהייתי בן 19-20 עבדתי ב "מכון" לקרבורטורים...זה היה לפני שנים רבות כשעוד היו קרבורטורים..
בעל המקום(והעובד היחיד) היה יהודי מבוגר שמקורו בניו יורק...בעל מלאכה שעסק בתחום עוד בילדותו(לפי הסיפורים) ופדאנט לא קטן.
למה אני חופר..
"שיפוץ קרבורטור זה הרבה יותר מפרוק וטבילה בחומר
לכול קרב יש מעברים פנימיים, וחובה לבדוק אותם אחד אחד לפעולה נכונה, בחלקם יש שסתום אל חוזר וצריך לוודא שהוא פעיל, סתם להשפריץ אויר דחוס במעברים בלי לבדוק איך ואיפה האויר יוצא זה כוסות רוח למת.
הטבילה, אמורה להיות תהליך רב שלבי, אחרי טבילה ארוכה בחומר הניקוי כשהוא בטמפ' רתיחה, החלקים מועברים לטבילה במים רותחים נקיים, לקרבורטורים שאינם עשויים מאלומניום היה עוד שלב ביניים של טבילה בחומצה.
אחרי שכול העסק נקי וכבר התקרר, עוברים ליבוש ובדיקת מעברים, היו דיאגרמות מדוייקות שהראו כול מעבר, לאן הוא הולך ומאיפה הזרימה תצא.
שלב הגמר כלל הרכבה עם קיט, כול חלק רך הוחלף בחדש.

שימו לב ש
1.ספרי קרבורטורים לא מעורב בתהליך
2.לא ממחזרים אטמים.

בכלל קשה לי להבין איך אפשר להחזיר את האטמים הישנים, בכול קרב "מודרני" האטמים מצופים בחומר שנמס בחום ומדביק את עצמו למתכת, בפרוק האטם יקרע באחריות
חוץ מזה אני חייב להגיד,
90%1. מהקרבורטורים ש"דורשים שיפוץ" לא דורשים שיפוץ, והמבין יבין.
2. לבדיקת פעולה נכונה של קרב'(או למציאת הבעיה) נדרש סמרטוט בלבד, אה כן, גם הידע מה לעשות עם הסמרטוט, בלי זה....לא יעבוד.

רון נחמן
18-01-12, 16:12
צחי,

לגבי הישיבה ליד הרכב -
מאז שהתחלתי את תפקידי כמנהל עבודה בגתוס, אני נלחם נגד תופעת "הלקוח המשגיח".
כולנו אוהבים לראות, לגעת, להעיר - אבל יש עם זה מספר בעיות:

קודם כל, זה מסוכן. אצלנו לפני כמה שנים לקחו רוורס על לקוח שהחליט להיכנס לסביבת העבודה.
ולא צריך ללכת כל כך רחוק - לפני כשבועיים לקוח שהערתי לו מספר פעמים קיבל שפריץ שמן (מג'ק גירים שמולא יותר מדיי, למי שתהה), שפספס אותו בס"מ ספורים. היה חבל מאוד אם הייתי צריך להתנצל על החליפה היפה שלו שנהרסה, בגלל שהוא לא הקשיב.

חוץ מזה, זה כמובן לא חוקי ולא תקני.

בנוסף, זה לא מקצועי! במהלך עבודה על רכבים, ובמיוחד הישנים שבהם, לפעמים צריך קצת להשתמש בפטיש, קצת לאלתר, קצת להיות יצירתיים. זה בד"כ לא מצטלם טוב.
מה עוד שהלקוח, שעומד לידך, ממש בטוח שהוא היה עושה את זה יותר טוב...

ולבסוף, לפעמים המקצועיות שלך נמדדת ביכולת שלך לאבחן מהר ולטפל בפשטות. לקוחות רבים רואים ש"עבדת רק חצי שעה", או ש"זה בסך הכל היה כבל אחד קרוע", ואז מתחילים להתווכח על כל שקל. ועם כל הכבוד, למקום מקצועי מגיע להרוויח יותר (ולו רק כי הוא מבזבז לך פחות זמן על אותה תקלה)

ולגבי הקרבורטור שלך -
אני יכול להמליץ לך על בסיס הכרות אישית בלבד על שכנים שלנו - מאיר קרבורטורים (רח' האחים מסלאויטא משהו).
ייתן לך הזדמנות לבוא לבקר :)

אביעד פ.
18-01-12, 17:06
רון, כמה בעלי מקצוע בתחום אתה יכול לסמוך עליהם ובאמת היית משאיר להם את הרכב שלך בלי השגחה?

שנינו יודעים את התשובה לזה.
אז עם כל הכבוד לצד השני של המתרס, יש כאן בעיתיות. גדולה.

lior_b.s
18-01-12, 18:00
אם אתם כ"כ לא סומכים על בעלי מקצוע עם הרכב שלכם.. תתקנו לבד או סעו באופניים..אף בעל מקצוע לא אוהב שמשגיחים עליו ויושבים לו על הצוואר לראות מה הוא עושה.

רון נחמן
18-01-12, 18:03
רון, כמה בעלי מקצוע בתחום אתה יכול לסמוך עליהם ובאמת היית משאיר להם את הרכב שלך בלי השגחה?

שנינו יודעים את התשובה לזה.
אז עם כל הכבוד לצד השני של המתרס, יש כאן בעיתיות. גדולה.

קודם כל, אני לא צריך הרבה.
אני צריך בדיוק אחד (בכל תחום :) )

ואולי זה קורה בעיקר בגלל שאני "בצדו השני של המתרס" כמה כמה שנים טובות- אבל אין לי שום בעיה להשאיר את הרכב וללכת.
אם בעל המקצוע לא נראה לי מקצועי או ישר, אני לא מעוניין שהוא יטפל לי ברכב -
גם אם אני עומד לידו.

ishc
18-01-12, 19:09
אני פה עם רון, קובי וליאור. לא נעים שלקוח עומד לך על הראש ומציק, זה לא נעים במכונאות ולי זה לא נעים שאני מתקן גיטרה ללקוח (וזה גם לא קורה אף פעם), אם לבעל המקצוע אין בעיה עם זה שיעמדו לידו, מה טוב, אבל אם יש לו בעיה זה מובן בהחלט. מצד שני, אם יש לך בעיה אם זה שיעמדו לך על הראש, תדאג שללקוח יהיה איפה להמתין (זה כבר באמת נושא אחר לגמרי)
בכל מקרה, הרכב נלקח היום בבוקר לבעל מקצוע אחר (שביקש, בגלל שהאו מכיר את הסיפור, לא להזכיר את שמו בפומבי כדי לא להתעמת עם קולגה למקצוע). נבדק במכשיר 4 גזים, שם נמצא בין השאר CO גבוה בסל"ד גבוה (בסרק נמצא תקין). בוצע פירוק של הקרב', החלפת אטמים (שהתפרקו בדיוק כמו שג'ו כתב למעלה), החלפת שתי דיזות ראשיות (שתיהן היו גדולות מדי ואחת מהן הייתה כבר מזמן לא במידה המקורית), טיפול בונטורי, כיוון מצוף, ניקוי וכיוון צ'וק, בהרכבה בוצע כיוון הצתה וכיוון של הקרב'. המחיר הוגן וצנוע בהתחשב בזמן שעבדו על האוטו, ניתנה אחריות מלאה מגובה בחשבונית.
תוצאות אני עוד לא יודע, צריך זמן והתנעה ראשונה בבוקר כדי לבחון במאה אחוז. מבטיח לעדכן עוד כמה ימים.

אביעד פ.
18-01-12, 21:17
אם יש לך רק אחד, מה עשית אצל צביקה?

אני לא מדבר אצל המכונאי הרגיל שלכם, שאתם מכירים וסומכים עליו.
זה ברור מאליו שאין בעיה להשאיר את הרכב.
אבל מה קורה שצריך לתקן את המזגן\קרבורטור\ וכדומה?
צריך ללכת לבעל מקצוע חדש, שאתם לא מכירים.

וכדי שבעל מקצוע יזכה באמון שלי, אני רוצה לראות מה הוא עושה. ואם לא נוח לו שאני עומד לו על הראש בפעם הראשונה, אני אמצא בעל מקצוע אחר.

אני ממזמן הפסקתי להיות נאיבי ולסמוך על אנשים בעיניים עצומות. בכל המקרים שעשיתי את זה, התאכזבתי. הספיק לי.

תודה.

raanan
18-01-12, 22:39
וכדי שבעל מקצוע יזכה באמון שלי, אני רוצה לראות מה הוא עושה. ואם לא נוח לו שאני עומד לו על הראש בפעם הראשונה, אני אמצא בעל מקצוע אחר.

אני ממזמן הפסקתי להיות נאיבי ולסמוך על אנשים בעיניים עצומות. בכל המקרים שעשיתי את זה, התאכזבתי. הספיק לי.

תודה.

+++++1

kd2
18-01-12, 23:06
ולבסוף, לפעמים המקצועיות שלך נמדדת ביכולת שלך לאבחן מהר ולטפל בפשטות. לקוחות רבים רואים ש"עבדת רק חצי שעה", או ש"זה בסך הכל היה כבל אחד קרוע", ואז מתחילים להתווכח על כל שקל. ועם כל הכבוד, למקום מקצועי מגיע להרוויח יותר (ולו רק כי הוא מבזבז לך פחות זמן על אותה תקלה)

אני רוצה לחזק את רון בנושא הזה.
לפעמים מתוך אלפי שקלים על:
- ספרות מקצועית (בתחום שלי, אני הוצאתי השנה אלפי, כן א-ל-פ-י שקלים על זה)
- הכשרות.
- סמינרים
(ובעולם הרכב, ציוד ייעודי)

ו"מי סופר כבר" כמה שעות של ניסיון מעשי...

ניתן לתקן/לסדר/לשפר/לייעל את העבודה כך שהיא תהיה הרבה פחות מסובכת ולפיכך יותר קצרה.
ופשוט אי אפשר לשכנע כמעט אף לקוח שהמידע הנ"ל נקנה בהרבה השקעה ולכן הוא צריך לשלם עליו את המחיר הדרוש.
גם אם זה לקח לי "רק" שעה.

אני לא עוזב את הרכב, אבל כן מוכן לשלם מחיר הוגן.
אם יש משהו שלא מצטלם טוב, המכונאי שאני מטפל אצלו מתריע מראש על העניין, וכשהטענה שלו מוצדקת - אין איתה שום בעיה.
אם המכונאי באמת מקצוען - אין עם זה שום בעיה.

ישי.פ
18-01-12, 23:18
אני גם כבר הפסקתי להיות נאיבי בעניין, רוב בעלי המקצוע בארץ לא עושים עבודה מקצועית!
זה חלק מתרבות "החפיף" ו"יהיה בסדר אל תדאג" בעיקר בתחום הרכב. שם הרבה פעמים נדרשת מקצועיות והבנה מעמיקה
במקום זה,המוסכניכים עושים על הגב שלנו ניסוי ותהייה. מקסימום מכניסים את עלות החלקים לחשבון בתאנה שהיה צורך להחליף אותם.
בעל מקצוע טוב וכזה שיודע מה הוא עושה לא יהיה לו מה להסתיר או להתבייש בו "מראה לא נעים" מה?!:D

התגובה היא ללא כל דעה ספציפית על "צביקה קרבורטור" כי אני לא מכיר אותו, חוץ מהודעותיו פה בפורום שנראות דיי מקצועיות.
בנוסף הוא עדיין לא הגיב כאן ונתן את גירסתו

whisky
19-01-12, 03:02
וואוו, בתור שרשור הוצאת קיטור לדעתי זה מיצא את עצמו, אני לא מכיר את צביקה, אבל חושב שמגיעה לו זכות התגובה. וכן תתפלאו טעויות קורות גם לבעלי מקצוע. אם הוא לא יגיב כל אחד יבין את זה כרצונו. בנוגע לבעלי מקצוע והאפשרות לראות את העבודה. בגדול אחרי שהתחתנתי עם בת של מוסכניק (לפני עשור) אני מבין את הצורך בלהוציא את הלקוח מהכתף. אבל יש לזה פתרונות: גישה נכונה, פינת המתנה, הסבר בזמן, להראות תוצאות בדיקה... משרים אמון, מראים רצינות ונותנים ללקוח להבין שהוא בידיים טובות. אפשר לפרק לבדוק ואז להראות ללקוח איפה הבעיה להסביר את הפתרונות ולהבהיר את המשמעויות ולמצוא את דרך האמצע. כדוגמא: חשמלאי רכב לא צריך על הכתף את הלקוח בזמן שהוא מפרק אלטרנטור, אבל אם הוא מראה את התוצאות של מד הטעינה, מראה לאחר הפירוק את מצב האלטרנטור או שמראה שהרצונות סתם לא ישבו טוב, בדקה של יחס נכון אתה חוסך את המבט מעל הכתף, ומצד שני מערב את הלקוח בתיקון ובהחלטות.

GodsFather
19-01-12, 04:38
ועדיין - זה לא שהגעתם למקום ו"הפתעה!" אין לכם איפה לשבת. אומרים לכם מההתחלה ולפני שאתם מגיעים - אין מקום ישיבה ולא מסתובבים בין הרגליים.

הדיון הזה עבר את נושא האירוע עם צביקה להוצאת קיטור כללית, אז אין בעיה להמשיך אותו, כל עוד השפה נשמרת יפה והיא אכן כך.

אוקטבה
19-01-12, 10:33
לא מכיר את צביקה ואין לי רכב עם קרבורטור.
אבל בעל ידע לא מבוטל בתחום המכני.
המלצות:לעבוד עם אנשים קבועים שמכירים לאורך זמן(נכון תמיד ובכל תחומי החיים)
אפשר לראות ולשאול שאלות זה לא הכור הגרעיני
מי שלא יודע להסביר בשפה פשוטה מה הוא עושה לא יודע את הצד התיאורטי של העבודה בדרך כלל.
לא צריך להחזיק למכונאי/חשמלאי את היד אבל אפשר להסתכל בלי להפריע.
אני שמכניס את איזה מהרכבים שלי למוסך (ויש חמישה רכבים) נמצא רק שאני רוצה.
בכל מוסך שאני עובד איתו אני יכול לגשת לרכב ולראות לפעמים "אורח לרגע רואה כל פגע"
אני מעדיף להסתכל בעצמי על החלקים.
הכל בנימוס ובהסכמה ולא באם לא תיתן לי לראות אני הולך...
תמיד כשמדובר על אנשים אפשר להסתדר.

יום טוב

צחי

BackDoorMan
20-01-12, 12:22
בינתיים עברו כמה ימים ואין מצב שצביקה לא ראה את השרשור.
הבחירה בשתיקה פחדנית במקום להתמודד, רק מעידה עד כמה פותח השרשור צדק.

GodsFather
20-01-12, 12:28
אתה ממש גשש בלש עם הסקת המסקנות הזו שלך.

ishc
20-01-12, 12:30
חברים, צביקה יצר איתי ואנחנו נגיע לעמק השווה ביננו, אני מבטיח לעדכן שיהיה מה לעדכן בינתיים אין טעם להוסיף דלק למדורה.
שבת שלום

zviki
20-01-12, 12:39
ייתכן שצביקה [ שאני לא מכיר אותו] יושב עכשיו בצד ומחייך. "ישחקו הנערים לפניו" צובר חומר וביקורות עד ש"יפתח" עם כל התותחים שיש לו. אין מצב שבן אדם קורא את מה שקורא עליו ולא מגיב. חכו לצונאמי,אוטוטו מגיע

בטל בטל, נרשם ביחד עם הכותב מעלי.

lior_b.s
20-01-12, 14:19
והיום נפצע קשה בעל מוסך ממשאית שדרדרה עליו ממתקן הרמה (ליפט)..
מעניין איך זה היה נגמר אם היה נותן לנהג לראות מה הוא עושה..ומה הייתם כותבים אז..

טל חסיד
20-01-12, 14:44
אני לא מכיר אישית את צביקה קרבורטור אבל באמת למה הוא לא מגיב להאשמות הנ"ל ? משהו לא מסתדר כאן, הוא בכל פורום רכב עוזר לאנשים בפתרונות דרך המחשב ויש הרבה המלצות טובות עליו בתור בעל מקצוע. לא נראה לי שמי שנותן טיפים חופשי במחשב מסתיר משהו בעבודתו ולכן אסור לראות מה הוא עושה.
אבל כדאי שהוא יגיב.

טל

אפרים
20-01-12, 15:15
וייתכן וובמקרה שהנהג היה במקום היה רואה את הטעות של המוסכניק והיה מונע את התאונה ???
תשובה לליאור.

lior_b.s
20-01-12, 15:48
ויתכן והמשאית הייתה נופלת על הלקוח שבדיוק היה עסוק בלהסביר למכונאי מה לעשות כי הוא בודאי יודע יותר טוב..כמו 90% מאיתנו.

moshik999
20-01-12, 16:03
אני מניח שצביקה לא מגיב כי הוא עדיין מחכה שאולי מלאכתו תעשה בידי אחרים.
בעיקר הרבה כאלה שנעזרו בו או קיבלו ממנו שרות טוב ואולי יוכלו לתת כתף בעזרה על שמו הטוב.

שמו הטוב של צביקה נרמס פה בצורה גסה (אני לא מכיר את צביקה ומעולם לא דיברתי איתו)
במעמד צד אחד.

לזכותו של צביקה צריכות לעמוד התגובות הרבות והטובות שיש פה בפורום והנכונות שלו להקדיש מזמנו ללא תמורה בהסברים לחברים
ששואלים שאלות.

כל בעל מקצוע טוב ככל שיהיה צפוי למעידה פה ושם,
בפורום ציבורי צריך משנה זהירות כאשר פוגעים בשמו ופרנסתו של אדם.

המתלונן הבטיח לעדכן אותנו מה קרה בהתנעה בבוקר שלמחרת התיקון ע"י מוסך אחר וזה לא קרה משום מה.

כמו כן כתב המתלונן :"חברים, צביקה יצר איתי ואנחנו נגיע לעמק השווה ביננו, אני מבטיח לעדכן שיהיה מה לעדכן בינתיים אין טעם להוסיף דלק למדורה"

נראה לי מוזר שהמתלונן עושה שימוש בפורום (בצורה צינית) במו"מ עם צביקה ועוד מטיף לנו מוסר "אין להוסיף דלק למדורה" ,זה אתה שהדלקת את המדורה.

לא משנה מה היה שם .בדרך הזו רק לצביקה יש מה להפסיד .

אם אתה רוצה שאני אהיה חלק בלחץ שאתה מפעיל על המוסך תדאג שגם דעתו תשמע, אחרת אני לפחות לא במשחק הזה וזה לא חשוב מי צודק
מדובר בפרנסתו של אדם ובשמו הטוב !!

לצביקה: מבחינתי נכון לרגע זה הפוסט הזה לא שינה שום דבר מההתרשמות שיש לי ממך.

GodsFather
20-01-12, 16:32
אני מציע שנמתין לעדכון של צחי, כל הספקולציות והעקיצות לא מועילות לאיש, כולל לא לכותבים עצמם.

הירשפלד יובל
20-01-12, 17:08
ברשותכם סיפור בהקשר " לזמן עבודה ביחס למחיר "
בעברי הייתה לי ניבה. יום אחד האלטרנטור הזדכה על ציוד והחזיר את נשמתו לבורא . ניגש למחסן ובודק ממלאי האלט' שנשארו לי מרכבים קודמים מה יוכל להתאים . הבחירה נופלת על אלט' יפני ששימש סובארו 700 . מבצע התאמות מכניות ומרכיב בבית . האלט' מבצע טעינה אולם נורית טעינה עובדת הפוך . למרות שמחזיק ברשיונות חשמל אין דבר ששנוא עלי יותר מחשמל רכב . ניגש עם שתי ילדות לחשמלאי בי-ם , מסביר את הבעיה ושואל אם ניתן לפתרון . נאמר לי שכן ,100 ש"ח ל-5 דקות עבודה .בשמחה אמרתי כן והעניין סודר . (בדיעבד היה מדובר כנראה בקוטביות הפוכה ).יצאתי שבע רצון מתוך ידיעה שקיבלתי את התמורה לכספי .
רבותי , כמי שהיה עצמאי בעברו , במוסך כמו גם בדברים אחרים , אנחנו משלמים על -נסיון של שנים/עשרות שנים והוצאות נלוות שאנו כלקוחות לא תמיד רואים אותן או לא רוצים לראות אותן .
יש לי מכר פרופסור לפיזיקה שמרצה לעיתים ברחבי העולם (קיימברידג, אוקספורד ...) .נשאל למחיר הרצאה .אמר ככה וככה. שאלו :עבור 30-45 דקות מחיר כזה ? .
ענה:כשתה קונה ציור של שאגאל , מונה .... אתה משלם עבור הבד, הצבעים , המסגרת ? .אתה לא משלם עבור 30-45 דקות , אתה משלם עבור 30-45 שנות נסיון שבגללן הזמנת אותי .

ishc
20-01-12, 17:47
טוב, סוף לסאגה!
צביקה יצר איתי קשר, דיברנו וליבנו את העניין אחרי שצביקה (ביוזמתו) דיבר עם בעל המכון הזרקות/קרבורטורים שאליו ניגשתי (הוא בירר לבד מי מטפל לי את הרכב).
כספי הוחזר לי ומבחינתי העניין סגור.
תודה ושבת שלום.

ששון המחסל
20-01-12, 18:38
כל הכבוד!
על פניו זה ראוי,אך מן הסתם ,היה מעניין אם היה נותן את תגובתו.
ששי

ישי.פ
20-01-12, 22:45
אני מניח שצביקה לא מגיב כי הוא עדיין מחכה שאולי מלאכתו תעשה בידי אחרים.
בעיקר הרבה כאלה שנעזרו בו או קיבלו ממנו שרות טוב ואולי יוכלו לתת כתף בעזרה על שמו הטוב.

שמו הטוב של צביקה נרמס פה בצורה גסה (אני לא מכיר את צביקה ומעולם לא דיברתי איתו)
במעמד צד אחד.

לזכותו של צביקה צריכות לעמוד התגובות הרבות והטובות שיש פה בפורום והנכונות שלו להקדיש מזמנו ללא תמורה בהסברים לחברים
ששואלים שאלות.

כל בעל מקצוע טוב ככל שיהיה צפוי למעידה פה ושם,
בפורום ציבורי צריך משנה זהירות כאשר פוגעים בשמו ופרנסתו של אדם.

המתלונן הבטיח לעדכן אותנו מה קרה בהתנעה בבוקר שלמחרת התיקון ע"י מוסך אחר וזה לא קרה משום מה.

כמו כן כתב המתלונן :"חברים, צביקה יצר איתי ואנחנו נגיע לעמק השווה ביננו, אני מבטיח לעדכן שיהיה מה לעדכן בינתיים אין טעם להוסיף דלק למדורה"

נראה לי מוזר שהמתלונן עושה שימוש בפורום (בצורה צינית) במו"מ עם צביקה ועוד מטיף לנו מוסר "אין להוסיף דלק למדורה" ,זה אתה שהדלקת את המדורה.

לא משנה מה היה שם .בדרך הזו רק לצביקה יש מה להפסיד .

אם אתה רוצה שאני אהיה חלק בלחץ שאתה מפעיל על המוסך תדאג שגם דעתו תשמע, אחרת אני לפחות לא במשחק הזה וזה לא חשוב מי צודק
מדובר בפרנסתו של אדם ובשמו הטוב !!

לצביקה: מבחינתי נכון לרגע זה הפוסט הזה לא שינה שום דבר מההתרשמות שיש לי ממך.
אל תטעה! אף אדם לא פוגע בפרנסתו של צביקה, מי שיכול לפוגע בפרנסתו זה רק הוא.
ע"י היחס שהוא יבחר לתת ללקוחות שלו, חיובי או שלילי.
כיום "כללי המשחק" השתנו, מי שבוחר להגיב ולפרסם את עצמו דרך המדיה הזאת, לא יכול לצפות לייחס חד צדדי ואוהד בלבד.
חבל שצחי יהיה צריך להפעיל לחץ דרך הפורום, אבל הנה זה עבד! יש יתרונות וחסרונות לכאן ולכאן.

asafk
21-01-12, 01:10
רבותי, אני סבור שהדיון מוצה. אם צביקה יבחר להגיב פומבית תגובתו תפורסם כאן, בינתיים, הדיו נעול.

אסף.

צביקה קרבורטור
21-01-12, 16:45
<TBODY>
<!-- / icon and title --><!-- message -->להלן תגובתי המתבקשת:
העובדות:
בתאריך 16/11/11, בסביבות השעה 10:30 בבוקר התקשר אלי צחי בעל הסוזוקי , ושהוא בדרכו אלי לשם טיפול בקרבורטור.
כהרגלי תחקרתי אותו תחילה, מה הסיבות שהביאו אותו אלי, ומה הסיבות ,שגרמו לו להסיק שהבעייה בקרבורטור ?
הוא הסביר זאת בעלייה הדרגתית בצריכת הדלק בחודשים האחרונים, מכ8.5-קילומטר לליטר ל7 קילומטר לליטר
שאלתי אותו מה קו הנסיעה של הרכב, בתנאים עירוניים או מחוץ לעיר, הוא הבהיר לי שהנסיעה היא מכפר סבא לפתח תקווה בשעות הבוקר המפוקקות, ולאחר שעתים הוא חוזר לכפר סבא, לעיסוקו העיקרי שהוא מתקן גיטרות.
שאלתי אותו האם ידוע לו איזה קרבורטור מורכב ברכבו מקורי או סובארו(הסברים יגיעו בהמשך), והוא טען שמדובר בקרבורטור סובארו.

*בהמשך השיחה הוא הבהיר לי, שהוא מעוניין, להיות איתי בעת הפירוק השיפוץ וההרכבה של הקרבורטור, הבהרתי לו מיד, שזה לא נהוג ולא מקובל אצלי, ושנוכוחתו בשטח העבודה המצומצם שלי, שהוא ללא חדר המתנה, וחדר בית המלאכה קטן ומצומצם, לא מאפשר ללקוח להסתובב לי בן הרגלים, לעמוד לי על הראש, ולשאול מדי פעם שאלות מתבקשות,שלי אישית מפריעות מאד, מפריעות למהלך התקין בעבודה, לריכוז, ולתשומת לב העיקרית שהיא הקרבורטור, ושכבודו של הלקוח במקומו, אך איכות העבודה תלוייה, בחוסר הפרעה, ווושאלת יענו בחיוב והרחבה , בסיום העבודה.

** לאחר כעשרים דקות הוע הגיע, ביקשתי ממנו לפתוח מכסה מנוע ולהתניע, ביצעתי מספר בדיקות מחייבות לאבחון, והגעתי למסקנה, שאין שום סיבות אחרות המצביעות על הסיבות לעלייה בתצרוכת הדלק, והסיבה היחידה האפשרית היא נקוי שפוץ וכוון קרבורטור, נתתי לו הצעת מחיר ושלחתי אותו , להסתובב בנתניה, ולאפשר לי לעבוד בניחותא ללא לחץ של זמן, וזמן עבודה משוער הוא כ4.5 שעות, ושאני אתקשר אליו שהרכב יהיה מוכן.
יש לציין שאני לא נוהג לקבל בשעות אלו לקוחות(שעה 11בבוקר), אך בגלל שהוא הבהיר לי שהוא הצליח לקבל כמה שעות חופש מהעבודה, והוא לא יכול להגיע בתקופה הקרובה בשעות הבוקר, ולמען הפרנסה, הסכמתי לקבלו בשעה זאת עקב הנסיבות.

אני חייב לציין שלא גיליתי משהו מיוחד בקרבורטור , אלא שהוא לא נפתח בשנים האחרונות.
הפגם היחיד שגיליתי, הוא שדיאפרגמת הצוק האוטומטי , לא תקינה, חלק כזה בלתי אפשרי להשיג, ולכן החלטתי , לעקוף
את הבעייה בצורה אחרת שתוסבר בהמשך..

יש לציין פרט חשוב למי שלא מכיר , ולא בקיא ברכב שטח בכלל, ובדגמי סמוראי בפרט:
בשנים האחרונות, נוהגים בעלי רכבי סמוראי , להסב את הקרבורטור המקורי מדגם איסן, שהוא בעל צוק אוטומטי מוזן מים, שבו יציאות האלומיניום נאכלות, בגלל שימוש בעבר במי ברז(שניתנות לניקוי על ידי הרכבת ניפולים יעודים המוברגים למכלול הצוק), ומסיבים אותם לקרבורטורים סובארו, שניקנו בפירוקיות מסובארו מושבתים או שנגרטו, או ממלאי של קרבורטורים שהגיעו מורכבים על מנוע מיבוא, שהם בעלי איבזור מממיר לתקני זיהום אוויר, והמכונאי במוסך, נמנע מלהרכיב אותם על הסובארו DL, ומעדיף להרכיב את הקרבורטור המקורי והטוב כולל הסעפת יניקה הישנה, והקרבורטור שפורק ממנועי היבוא, מתחיל בהדרגה להגיע להסבה ולהכלאה ברכבי גיפ סמוראי, עם הכנה קדיחות ושינויים קלים .

ברכב זה מתברר לי בדיעבד שהורכב קרבורור, של סובארו 1800 , שבצורה החיצונית הוא זהה לגמרי לקרבורטור של סובארו 1600!!
פרט חשוב זה, יהיה לי לרועץ, ופרטים בהמשך..
הקרבורטור פורק לגורמים נטבל והושרה בחומצה, נטטף במים , ויובש בלחץ אוויר.
הוחלף לו סט אטמים קומפלט כמתבקש.
מכיוון שבקרבורטור סובארו איני נוהג לבדוק ולהחליף את הדיזות הראשיות, את המידות שלהם בפועל, והאם הם מתאימים להוראות יצרן, לא עשיתי זאת גם הפעם, מעולם לא היה לי צורך להחליף דיזות ראשית בסובארו, שלא נשחקות ולא גדלות מעולם, אלא רק עם יד אדם הגדילה או שינתה זאת.

בדיעבד התברר שזאת טעות פטאלית, שהתבררה לי בהמשך.
הקרבורטור הורכב לרכב, כוון ובוצע תיאום מנוע וכוון הצתה,ונסיעת מבחן.
בעת ההתנעה ניטרלי את המתח החשדמלי לצוק האטומטי, כפי שאני עושה תמיד, על מנת שיתאפשר לי בזמן ללא הגבלה, לכוון את סלד הצוק, וראת תפקוד פתיחת מצערת הצוק.
המנוע התניע במכה ראשונה, אך בסלד סרק עבודת המנוע לא נשמעה לי תקינה, כשניסיתי לפתוח מעט את המצערת צוק בעזרת מברג, המנוע נשמע תקין ועגול יותר, ללא ריח של העשרת יתר של דלק. הסיבות לכך היו חוסר תפקוד של דיאפרגמת הצוק הלא תקינה, ואז החלטתי, להסיט את מכלול הצוק ממהקו המקורי שבו סימן היצרן, ונתתי לו העשרת דלק בעת התנעה קטנה יותר.
המנוע החל לעבוד בצורה סדירה ועגולה יותר, ללא סימני שריפת דלק לא יעילה.
חיברתי מיד את המכלול החשמלי, הצוק התנטרל לאחר כשני דקות.
הCO נבדק ונמצא תקין, בוצעה ברכב נסיעת מבחן, בדיקה בעזרת שעון וואקום, כוון הצתה ותאום מנוע, והתקשרתי לצחי לבשר לו שהרכב תקין.
אני חייב לציין שצחי התקשר כמה וכמה פעמים, במהלך העבודה,והתעניין במהלך התקדמות השיפוץ, ואפילו כמדומני, הגיע סמוך להנעה ראשונה של הרכב לפני הכוונים.
צחי נשלח לדרכו, לאחר שהוצאה חשבונית כחוק, בניגוד למה שנאמר.

**** למחרת צחי מתקשר אלי שוב בשעות הבוקר ומבשר לי שהרכב מתקשה לשמור על סלד סרק בעת ההתנעה, והוא חייב לחמם את המנוע בעזרת לחיצה על דוושת התאוצה ,ובנוסף הוא לא רואה שום שינוי לטובה בתצרוכת הדלק.
ואני שואל את עצמי, כיצד ניתן לבדוק תצרוכת דלק בנסיעה אחת לאחר הטיפול בקרבורטור, מנתניה לכפר סבא, מרחק קצר של כ30 קילומטר?!

ביקשתי ממנו לחזור שוב, לבדיקה מעמיקה נוספת של כוון הC0 , ושל כוון הצוק האוטומטי, בשני המקרים לא היה צורך בשנוי וכוון נוסף, אם כי בדיעבד היה עלי להחזיר את כוון מכלול הצוק כפי שהיה בעת שצחי הביא לי את הרכב, משום שהוא ציין שלא היו לו בעיות התנעה בעבר.
בדיעבד הפדנטיות שלי היתה בעוכרי, ולא עשיתי זאת.
כמובן שצחי התקשר לי שוב ביום השלישי ומבהיר שאין שנוי והמנוע מתכבה שוב בעת ההתנעה, הסברתי לו כיצד להרים מעט את סלד הצוק, שמתנטרל מאליו, לאחר כשתי דקות, וביקשתי ממנו לחזור שוב במידת הצורך, בזמנו הפנוי בתיאום טלפוני מראש.
צחי הבהיר לי שהוא עסוק מאד בעבודתו, ושהוא אמור להיות עסוק יותר בספירת מלאי, ולכן הוא יקבע תור לכשיתפנה שוב.
צחי התקשר אלי שוב ביום ראשון האחרון, וקבע איתי שוב ליום שני השבוע.
הרכב נבדק שוב הCO נבדק שוב, נבדק המנוע על ידי שעון וואקום שחובר ליציאה בסעפת היניקה, המנוע והכוונים נתגלו כתקינים.
ליתר ביטחון, הרכב נלקח למוסך שכן, שיש ברשותו מכשיר 4 גזים,כל הפרמטרים נבדקו הכל נמצא תקין, מלבד CO בסרק שהיה מעט גבוה.
סיבוב אחד במברג, והCO ירד לערך תקין של 1.5 אחוז בסרק.
לא נבדקו הערכים בסלד של 3000.

החזרתי את הרכב אלי, פירקתי את מכלול הצוק, קיררתי אותו במי ברז, יבשתי אותו בלחץ אוויר, והרכבתי אותו שוב, מבלי לחבר זמנית את המתח החשמלי.
המנוע שהיה חם התניע במכה ראשונה כמובן.
ואני בתמימותי הפדנטית, החלטתי שזה לא מוצא חן בעיני, ושוב הזזתי את מכלול הצוק, וגררמתי בכך לקשים בהתנעה ובשמירה על סלד סרק, בעת הנעת מנוע קר, וגם הורדתי את גובה סלד הסרק, שצחי כיוון בזמנו, מ1500 בסרק, ל1100.
במנוע חם זה תקין, בעת התנעה במנוע קר זה בעייתי.
כמובן שצחי התקשר שוב למחרת בבוקר(יום שלישי), וטען שאין שינוי ולכן הוא דורש את כספו.
כשביקשתי ממנו לתת לי הזדמנות נוספת רביעית, הוא סרב, וביקש את כספו בחזרה, ואיים בפניה לרשויות.
בדיבד התברר שהוא פנה לפורום נכבד זה ולפורום קארס פורום, ופתח את השרשור, מלא ההשמצות ורווי ללא דיוקים, שמטרתו האחת והיחידה לקבל את כספו בחזרה, למרות כל השעות והעבודה שבוצעה עד עכשו, ולפגוע בשמי הטוב, שעמלתי עליו מזה 31 שנה בענף.
בדיעבד מתברר שהוא פנה לעמית שלי בענף, שנחשב למספר אחד בהזרקות ובקרבורטורים, שפירק שוב את הקרבורטור לאחר שבדק את המנוע תחילה במכשיר 4 גזים שבו התברר לו שהמנוע עובד כמו שעון שוויצרי, CO תקין בסרק, אך גבוה מאד בסלד של 3000.
הקרבורטור פורק , ובגלל שמדובר ברכב עם הכלאה של קרבורטור סובאר בסמוראי, נדלקו לעמיתי כל הנורות האדומות, ולמרות שלרוב הוא לא עושה זאת הוא פירק את הדיזות, והשווה אותם לנתוניים של קרבורטור זהה של סובארו 1600, שקיים אצלו במלאי, ולתדהמתו מתברר לו שהקרבורטור שמורכב אצל צחי הוא של סובארו 1800, הדיזה הראשונית היא גדולה ומתאימה לקרבורטור סובאר 1800, אך השניה בלוע המשני, הוגדלה והוחלפה וגדולה בהרבה מהנדרש, ושני הדיזות הוחלפו מיד בדיזות המתאימות לנתוני יצרן.
הקרבורטור הורכב כוון, ונבדק ערכי כווני הCO,ונמצאו כמובן תקינים.
למי שתהה מדוע הוחלפו שוב אטמי הקרבורטור, מבחינה מקצועית לא מומלץ להחזיר את האטמים למרות שהוחלפו לפני חודשיים בלבד, לא מקצועי לעשות אחרת.

לאחר שמקריאה בשרשור התברר לי שצחי פנה למכון קרבורטורים אחר, בניגוד להסכמתי, אך הוא לא הזכיר את שם המכון בפומבי, עשיתי אחד ועוד אחד ועליתי על כך , איתרתי את בעל המכון,והתקשרתי ביום שישי למכון, ודיברתי עם עמיתי, שהתברר כחבר אמיתי ועמית מכובד למקצוע!
הוא הסביר לי את כל ההליך, שהוא ביצע בקרבורטור , ואת ההליך שבו התברר שנפלתי בו , מכייווןן שהוןא מניסיןו נזהר מאד בעת הכלאה של הסבה מקרבורטור מקורי לחליפי שלא מומלץ על ידי היצרן, אך מקובל ונפוץ בישראל הקטנה, ונדלקים לו 7 נורות אדומות, בוודאי שהוא מגלה שהקרבורטור שופץ אצלי לפני זמן קצר יחסית וללא תוצאות מקוות.
הוא החליף את הדיזות כיוון את הצוק לפי הוראות יצרן.
והמליץ לי ליצור קשר עם צחי, למחול על כבודי, ולשמור על שמי הטוב, ולהחזיר לצחי את כספו.
וכך עשיתי!
אפילוג !

טוב מה היה לנו עד עכשו?
לקוח לא מרוצה.
בעל מקצוע אשר נותן,ומשקיע בלקוחות מזה 31 שנה , במסירות במקצועיות , ובשרות אין קץ.
רכב שבוצעה בו טעות טקטית על ידי בעל מקצוע וותיק, אשר מודה בכך, ומצטט מישהו מעלי, שאומר ובצדק, שמי שלא עובד לא טועה. ומי שעובד עלול לטעות מדי פעם, בלחץ הנסיבות, משום אנו יצורי אנוש, ולא רובוטים המוכוונים על ידי תוכנה, אנו סך הכל בשר ודם!

האם לא למדתי לקח מהמקרה בוודאי שכן?!
האם שמי הטוב חשוב לי, ואעשה הכל על מנת שישמר ככזה, ברור שכן!
האם נפגעתי מהכותרת ומהתוכן בשרשור הארוך, בשני פורומים גדולים וחשובים, כן ובהחלט לקחתי לליבי ולתשומת ליבי !!

האם אמשיך לשרת בעתיד , כמיטב המסורת וכפי שנהגתי לתת הכל למען הלקוח, שמגיע אלי מקצרין בצפון , קריית שמונה, נהריה, שלומי, חיפה ועוד. ועד באר שבע קריית גת, ושדרות , במסירות בנאמנות ובשרות אין קץ, ואמשיך להתעניין בשלום לקוחתי ובבצועי הרכב שטופל אצלי, ואמשיך להתקשר וללקוח ולהתעניין האם הוא שבע רצון מעבודתי.
כמובן שאמשיך לתרום מזמני הפנוי, בידע ובעצות מקצועיות, לטובת הכלל, בפורום זה ובפורומי רכב רבים ונוספים ברשת.
וללא תמורה כספית, על חשבון זמני הפרטי והמצומצם, גם אחרי שעות העבודה המקובלות, בטלפון ובעשרות הודעות פרטיות שאני מקבל ביום.

בהזדמנות זאת, ברצוני להודות לעשרות הודעות התמיכה והטלפונים שקיבלתי , וההזדהות עם העוול הצליבה , והתליה בכיכר העיר, ועם הניסיון ללכלך את שמי הטוב , שאני עמל עליו במשך 31 שנה, והודו לי על העזרה והתגובות שאני נותן על חשבון הזמני הפרטי, ללא תמורה כספית, ולא על מנת לקבל פרס.
וכמובן שאעשה זאת , גם בעתיד.

תם ונשלם מבחינתי !
בברכה
ולשרותכם תמיד !
צביקה
<!-- / message --><!-- sig --><!-- / sig --><!-- only moderators can see edit by note -->

http://static.carsforum.co.il/vb/images/statusicon/user_online.gif http://static.carsforum.co.il/vb/images/buttons_heb/style_7/report.gif (http://www.jeepolog.com/forums/report.php?p=3250316)

<!-- controls -->http://static.carsforum.co.il/vb/images/misc/progress.gif

</TBODY>

שגיא S
21-01-12, 17:28
א' - טוב שהגבת צביקה חיכינו לתגובה שלך.

ב. לא נראה לי שצחי ניסה להכפיש את שמך הטוב, ולצאת למלחמה נגדך.
הוא נהג כלקוח לא מרוצה, ואני יכול להגיד שגם אם היו מבקשים ממני להגיע לתיקון כלשהו בפעם הרביעית יתכן והייתי כבר מתייאש.

קח את המקרה הזה לכיון טוב. זה יזכיר לך לבדוק את הדיזות כל פעם מעכשיו ;)

כולנו מכבדים את העזרה שלך ואת המקצועיות שלך, ואת הנכונות לעזור בפורום.
אני לא חושב ש" , וההזדהות עם העוול הצליבה , והתליה בכיכר העיר, ועם הניסיון ללכלך את שמי הטוב "

זה ניתוח נכון של מה שקרה פה...

ישי.פ
21-01-12, 17:41
יפה!! כול הכבוד לבעל מקצוע שמגיב כך בצורה עניינית!
היית צריך לעשות זאת מהיום הראשון שההודעה התפרסמה.

asafk
22-01-12, 00:32
להלן תגובתו האחרונה של צחי לסיכום הנושא, ובזה אני מקווה שאין מה להוסיף.

אסף.

כמה דברים:
צביקה, אני שמח שהעניין הגיע לסיומו אבל ישנם כמה דברים שאני מרגיש חייב לתת עליהם את נק׳ ההשקפה שלי.
הבעיה העיקרית היא בעיית האיבחון, לא שבעלי מקצוע, מנוסים ככל שיהיו לא טועים אבל בפעם השלישית והאחרונה שהגעתי אליך תוך דגש מצידי שפיניתי לכך את כל היום, היית צריך לפרק את הקרב׳ ולבדוק את הבעיה לעומק (וסביר להניח שהיית פותר אותה) אך בחרת שלא לעשות וכך. ציינתי בפניך בשיחה שלנו למחרת הביקור אצלך שאינני מעוניין לחזור אליך, זה נבע משתי סיבות: 1. אני לא מעוניין לחזור לבעל מקצוע בפעם הרביעית במיוחד לאחר הבעיה נוצרה אצלו 2. זמני יקר וכל נסיעה אליך משמע הפסד שעות עבודה ודלק (שעליהם לא אקבל שום פיצוי).
בשיחה איתך הבהרתי לך, לא במטרה לאיים, שאם אינך מעוניין להחזיר לי את כספי אפנה לרשויות, בחרת להביע בזלזול משהו ואני מצטט ״אל תאיים עלי״.
הפורומים הם במת התבטאות ציבורית, וכן הוצאת קיטור בהן היא לגיטימית בדיוק כמו יצירת לחץ צרכני. יש מי שיחשוב שנהגתי במהירות ופזיזות, אך אני חושב שבמקרה כזה, שאני הרגשתי שכספי נגזל ממני אין סיבה להתמהמהה.
הפורומים שבחרתי לפרסם בהם הם פורום ג׳יפולוג בו אני פעיל מאוד והפורום הזה בו אני בעיקר קורא, וכן, יש בפרסום בפורום שימוש לשרת את האינטרס שלי וגם לשתף במידע.
אני מוריד בפניך את הכובע על תגובתך הראשונה בשרשור זה, ההודאה בטעות, הענייניות והמקצועיות בתשובה מעידים עליך כבן אדם משכמך ומעלה, שאפו.
ולמי שתהה לגבי למה לא עדכנתי, הרכב אחרי הטיפול אצל אחד הקולגות של צביקה, מניע בבוקר מצויין ומתפקד מצויין ללא כיבוי סחיבה ותגובת דוושה מצויינות. צריכת דלק תבדק לאורך השבוע ואני אעדכן. לגבי בעיית שיפועים, זה יאלץ להמתין לטיול השטח הבא (רכב שטח אמרנו).
דבר אחרון, צביקה, הוצאת חשבונית ללא מסירתה ללקוח היא לא תקינה אך כמובן שבעקבות הסיכום ביננו והחזרת כספי אליי פניתי לרשויות וציינתי כי כספי הושב לי ואין לי טענה אליך בשום נושא.
שיהיה שבוע טוב.

תודה ושבוע טוב

-->