PDA

צפייה בגרסה מלאה : חיבור שני מצברים , שאלות לאחר חיפוש וקריאה בפורום

נוה
12-02-12, 00:00
במידה ואני רוצה לחבר שני מצברים -- לא שווים בעוצמתם --

המצבר השני יחובר ע"י רליי למצבר הראשון ,

במצב נסיעה שניהם מקבלים טעינה ובמצב מכובה מצבר ראשי עובד בלבד ועם פתיחת סצוייץ

המצב הנוסף מתחבר לעזרה בהנעה ..

דעתכם בבקשה ,
והאם האי שויים בין המצברים ידפוק אחד את השני ?.

sos4u
12-02-12, 08:04
לא.
אין חובה לשים שני מצברים שווים / דומים / זהים / באותו צבע / אותו יצרן וכו'

"ה" בעיה בחיבור שני מצברים היא בשלב הכיבוי של הרכב. בזמן הטעינה [ מנוע פועל ] המערכת מתנהגת כאילו מדובר במצבר אחד גדול.
למעט כמובן, במקרה שבו אתה משתמש ברכיב מיוחד לניהול הטעינה. שגם יודע לטעון את המצבר השני, אחרי שהראשון הגיע לרמה מסויימת, או לטעון את המצברים רק מעל מתח טעינה מסויים,

לכן , אם תייצב מצב שבו [ ולא משנה איך ] בזמן שהמנוע כבוי, יש הפרדה בין המצברים, דיינו.
עדיין ניתן לייצר מצב טוב יותר, אבל, זה בהחלט מספיק .
חשוב מאד, להקפיד על חיבורים עם כבלים בעובי הנכון, חיבורים מחוזקים, נעל סוף כבל- לחוצה, ומולחמת, בידוד מתכווץ בכל מקום שצריך, ועוד.
חיפוף במקומות הללו יובילו לאסון שעלול להגמר במדורה לא קטנה.
בהצלחה

gal rotman
12-02-12, 20:32
לא הבנתי ת'בעיה.
למה משמש המצבר הנוסף ? כננת ? מקרר ותאורה ?

asafk
12-02-12, 20:36
הפרדה בין המצברים עם מפצל טעינה (מבוסס דיודות או מוליך למחצה) תפתור את הבעיה.
דרך נוספת היא על ידי בקר טעינה סולארי, שגם הוא מתפקד כמפצל טעינה.

אסף.

yanivcj
12-02-12, 21:17
שלום נוה.
בעיקרון מה שנכתב לפני מספק בהחלט, אבל אני אנסה לחדד את התמונה.

בעיקרון מצבר נוסף יכול לשמש לשני מקרים עיקריים:
א. לעזור בהתנעה.
ב. לשמש מצבר לצרכנים זללניים שעלולים לרוקן את המצבר, כגון: מקרר שנישאר מחובר בלילה לג'יפ, או תאורה למחנה וכולי...

במיקרה א' אפשר להשתמש בכל סוג של מצבר כל עוד הוא מספיק גדול וחזק על מנת באמת לסייע למצבר הראשון בהתנעה.
במיקרה ב' רצוי להשתמש במצבר פריקה עמוקה, על מנת לא לאבד את המצבר לאחר מספר קצר של פריקות מתחת ל 10V
כמובן שאפשר להנות משני האופציות אם נשתמש במצבר חזק שהוא גם פריקה עמוקה ומתאים להתנעה (חלק מהמצברים עם פריקה עמוקה לא מתאימים להתנעה ולא יכולים להניע את הרכב).

גם אם נשתמש בשני מצברים זהים ונחבר אותם במקביל ללא ניתוק (ידני/אוט') הם ירוקנו האחד את השני בגלל הפרש פוטנציאלים.
לכן יש צורך להפריד האחד מהשני כאשר הרכב מדומם, איך עושים זאת ? יש כאלה שיחברו אותו לבקר טעינה אוט' ויש כאלו שיחברו אותו למפסק ידני/אוט'.
אם לא משתמשים בבקר טעינה יש להשתמש בסולונואיד שהוא בעצם ממסר גדול לזרם גבוהה (דוגמא לסולונואיד/ממסר כזה יש מע' ההתנעה של ג'יפ סיקס, מופרד מהסטרטר)
אפשר לחבר את הסולונואיד הזה למפסק ולשלוט בו ידני, אבל, זה פתח לצרות, כי אם שכחנו את המפסק פתוח, יהיה חיבור בין המצברים גם כאשר המנוע דומם.
אפשר להשתמש במפסק וגם בסוויץ, זה נותן שליטה ידנית, תוך כדי כך שאם שכחת את המפסק פתוח אבל סגרת סוויץ, הסולונואיד מתנתק מיד ולא מחבר בין המצברים.
אפשר גם לחברו ישירות לסוויץ בלבד ללא מפסק ואז בפתיחת סוויץ הוא מחובר ובסגירת סוויץ הוא מתנתק.

לכל אופציה יש יתרונות וחסרונות.
לדעתי האופציה עם המפסק וחיבור לסוויץ, הוא החיבור הטוב מבין השלושה. מכיוון ש:
א' יש לך שליטה לחבר או לנתק את המצבר הנוסף (נניח שהמצבר הנוסף לא תקין והוא מהווה קצר, אם הוא יהיה מחובר למצבר הראשי, לא רק שהוא לא יעזור לו להניע את הרכב הוא אף יפריע לו) ויחד עם זאת אם שכחת את המפסק פתוח, ברגע כיבוי המנוע והוצאת המפתח מהסוויץ הסולונואיד מנתק את החיבור בין המצברים.

התמונה שאני מעלה היא מתוך התקנה שעשינו אצלי במוסך לשני מצברים עם בקר טעינה וסולונואיד. הבקר טעינה לא יודע לחבר את המצבר השני לטובת עזרה בהתנעה ולכן השימוש בסולונואיד.
מצד ימין הסולונואיד ומצד שמאל, יח' הבקרה לפיצול הטעינה והפרדת המצברים.
אם יש לך שאלות נוספות אשמח לענות.
יניב

Bernard
12-02-12, 21:25
אם אתה רוצה, יש לי בקר טעינה כמו בתמונה שהעלה יניב, למכירה.
1000 ש"ח.
חדש לגמרי (בקופסה) של סטרלינג.

asafk
12-02-12, 21:38
אגב, הכל כבר נכתב...

http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=1530-jeepolog-archive

http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=1008

אסף.

נוה
12-02-12, 21:46
תודה יניב ,
ברנרד -אני מחפש להוזיל לא ליקר :))))

אהבתי את אופציה א בשילוב סוויץ .
עם הבנתי נכון אז אני צריך לפרויקט בגדול
מצבר , כבלים עבים וסולונואייד ??
כמה עולה כזה סולונואייד.?

Bernard
12-02-12, 21:51
אגב, הכל כבר נכתב...

http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=1530-jeepolog-archive

http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=1008

אסף.

צודק אבל מאז הטכנולוגיה המשוכללת נעשתה נגישה יותר גם ל/בארץ הקודש.
לדוגמא, מפצלי הטעינה של סטרלינג (עם כמעט 0 התנגדות/הפסדי זרם) והמפצלים של TJM ו-ARB וכו'..

Bernard
12-02-12, 22:04
תודה יניב ,
ברנרד -אני מחפש להוזיל לא ליקר :))))

אהבתי את אופציה א בשילוב סוויץ .
עם הבנתי נכון אז אני צריך לפרויקט בגדול
מצבר , כבלים עבים וסולונואייד ??
כמה עולה כזה סולונואייד.?

אין בעייה. לגיטימי לגמרי.

תכניס לשיקולים את הסיפור הבא:
חבר שלי, עם פטרול, התקין שני מצברים בשיטת הסולנואיד המנתק ללא סוויץ'.
לאחר מספר חודשים (קצרים) החלו בעיות התנעה בבוקר.
נקצר - המצבר ה"ראשי" החל להגיע לסוף חייו, התרוקן במהלך הלילה ולא יכל לספק את הזרם הנדרש לחיבור הסולנואיד, עם הדלקת הסוויץ'.

לדעתי, מפצל הטעינה של סטרלינג הוא הפתרון המועדף.
אני קניתי אבל פשוט אין לי מקום בתא המנוע להתקין - הריינג' שלי הוא יבוא מקנדה ויש לו את מערכת האויר המשנית של North America Spesification, שתופסת המון מקום..

בכל מקרה, אני הייתי מתקין לכל מצבר את מה שצרפתי בלינק (גם את זה קניתי וזרוק אצלי איפשהו, ממתי להתקנה) - עולה גרושים ושווה כל גרוש..
http://www.ebay.com/itm/Easy-Car-Battery-Alternator-Tester-Battery-Condition-Alternator-Charging-/170718807411?hash=item27bfa24573&item=170718807411&pt=Motors_Automotive_Tools&vxp=mtr
או
http://www.ebay.com/itm/12v-Battery-Charge-Indicator-Tester-Car-Truck-ATV-Tractor-Boat-Trolling-Motor-/120838256356?hash=item1c228576e4&item=120838256356&pt=Motors_Automotive_Tools&vxp=mtr

sos4u
12-02-12, 22:15
אין בעייה. לגיטימי לגמרי.

תכניס לשיקולים את הסיפור הבא:
חבר שלי, עם פטרול, התקין שני מצברים בשיטת הסולנואיד המנתק ללא סוויץ'.
לאחר מספר חודשים (קצרים) החלו בעיות התנעה בבוקר.
נקצר - המצבר ה"ראשי" החל להגיע לסוף חייו, התרוקן במהלך הלילה ולא יכל לספק את הזרם הנדרש לחיבור הסולנואיד, עם הדלקת הסוויץ'.

לדעתי, מפצל הטעינה של סטרלינג הוא הפתרון המועדף.
אני קניתי אבל פשוט אין לי מקום בתא המנוע להתקין - הריינג' שלי הוא יבוא מקנדה ויש לו את מערכת האויר המשנית של North America Spesification, שתופסת המון מקום..

בכל מקרה, אני הייתי מתקין לכל מצבר את מה שצרפתי בלינק (גם את זה קניתי וזרוק אצלי איפשהו, ממתי להתקנה) - עולה גרושים ושווה כל גרוש..
http://www.ebay.com/itm/Easy-Car-Battery-Alternator-Tester-Battery-Condition-Alternator-Charging-/170718807411?hash=item27bfa24573&item=170718807411&pt=Motors_Automotive_Tools&vxp=mtr
או
http://www.ebay.com/itm/12v-Battery-Charge-Indicator-Tester-Car-Truck-ATV-Tractor-Boat-Trolling-Motor-/120838256356?hash=item1c228576e4&item=120838256356&pt=Motors_Automotive_Tools&vxp=mtr

ברנרד,
אתה יכול להתקין את המפצל גם בתוך תא הנוסעים. קח בחשבון שהמפצל של סטרלינג [ במקור - בא מעולם היאכטות..] והוא עמיד למים בתקן IP67 ז"א שאפשר גם להתקין אותו נמוך, ולא לחשוש מחציית שלוליות.

נווה,
הפטנט הפשוט והזול ביותר לא מצריך אפילו לא סולונואיד, אלא מפסק פשוט, שעולה עשרות שקלים בודדים. ואפילו עדיף על סולונואיד [ אמין יותר ] ופחות צפוי להתקלקל.
אישית, אחרי מחקר מעמיק של כל האפשרויות בחרתי במפצל של סטרלינג ממספר סיבות [ ויש לשים לב, שלא כל המפצלים שבאים מעולם היאכטות מתאימים לנו הג'יפאים ] והעיקרית שבהן, שחיפשתי משהו אוטומטי שיחשוב לבד, ולא אצטרף להתעסק בו. ומנסיוני, אני תמיד אשאיר מתג ידני במצב ה לא נכון שלו, ואמצא את עצמי , ללא מצבר בבוקר...
אם אתה מסוגל לזכור ולהקפיד להזיז את המתג , לך על זה, אחרת לך לכיוונים של "מפצל חכם" שיחשוב במקומך... ואכן המפצל של סטרלינג הוא המתאים ביותר לדרישותנו.

Bernard
12-02-12, 22:47
ברנרד,
אתה יכול להתקין את המפצל גם בתוך תא הנוסעים. קח בחשבון שהמפצל של סטרלינג [ במקור - בא מעולם היאכטות..] והוא עמיד למים בתקן IP67 ז"א שאפשר גם להתקין אותו נמוך, ולא לחשוש מחציית שלוליות.

אני יודע, יוסי, אני יודע. זו אחת הסיבות שקניתי אותו.
העניין שהכנתי תושבת יפיייפיייה לתכשיט ודי התעצבנתי/התעצבתי שהכל כ"כ צפוץ והכבלים צריכים להתקפל לצורה, שלא תוסיף להם אורך חיים שכבר חצי שנה אני לא מרכיב אותו.
חשבתי להרכיב אותו מאחורי הגריל, מיד לפני הרדיאטור - מה אתה אומר?

נווה,
הפטנט הפשוט והזול ביותר לא מצריך אפילו לא סולונואיד, אלא מפסק פשוט, שעולה עשרות שקלים בודדים. ואפילו עדיף על סולונואיד [ אמין יותר ] ופחות צפוי להתקלקל.
אישית, אחרי מחקר מעמיק של כל האפשרויות בחרתי במפצל של סטרלינג ממספר סיבות [ ויש לשים לב, שלא כל המפצלים שבאים מעולם היאכטות מתאימים לנו הג'יפאים ] והעיקרית שבהן, שחיפשתי משהו אוטומטי שיחשוב לבד, ולא אצטרף להתעסק בו. ומנסיוני, אני תמיד אשאיר מתג ידני במצב ה לא נכון שלו, ואמצא את עצמי , ללא מצבר בבוקר...
אם אתה מסוגל לזכור ולהקפיד להזיז את המתג , לך על זה, אחרת לך לכיוונים של "מפצל חכם" שיחשוב במקומך... ואכן המפצל של סטרלינג הוא המתאים ביותר לדרישותנו.

אמרתי, האפשרות העדיפה, לדעתי.
במקום לשכוח ולחורר ולהתקין איזה בורר ענק וכתום וכו' וכו' - להתקין משהו אוטומטי, שיטפל בכל העבודה השחורה וזהו..

תגידו, למה אין לי אופציית צבעים לפונטים????

sos4u
12-02-12, 22:55
תגידו, למה אין לי אופציית צבעים לפונטים????

אני יודע, יוסי, אני יודע. זו אחת הסיבות שקניתי אותו.
העניין שהכנתי תושבת יפיייפיייה לתכשיט ודי התעצבנתי/התעצבתי שהכל כ"כ צפוץ והכבלים צריכים להתקפל לצורה, שלא תוסיף להם אורך חיים שכבר חצי שנה אני לא מרכיב אותו.
חשבתי להרכיב אותו מאחורי הגריל, מיד לפני הרדיאטור - מה אתה אומר?

יכול רק לעשות לו טוב, יקבל קירור טוב יותר. רק צריך להקפיד על בידוד מעולה!

אמרתי, האפשרות העדיפה, לדעתי.
במקום לשכוח ולחורר ולהתקין איזה בורר ענק וכתום וכו' וכו' - להתקין משהו אוטומטי, שיטפל בכל העבודה השחורה וזהו..

קח בחשבון, שהיתרון הנוסף של ה סטרלינג הוא בזה שהוא טוען את המצבר השני, רק אחרי שהראשון מגיע ל 80% טעון, ואת זה לא תקבל משום מפסק ידני.
מעבר ליכולת של לדעת בכל רגע נתון, מה מצב המצברים, עוצמת הטעינה וכו'

"צבעים" אתה מתכוון לירוק הזה ?

Bernard
12-02-12, 23:13
בידוד של מה?
שרינקים לכבלים ולחוטים שמתחברים לסטרלינג?
העניין הוא שאני חושש שימשוך תשומת לב, אורגן האורות הזה מאחורי הגריל.

וכן.
לירוק הזה.
פעם היתה טבלת צבעים לפונטים, שכבר המון זמן אין אצלי.
אני מרגיש מקופח...
איך צובעים?

sos4u
13-02-12, 10:06
1. קודם כל אתה יכול למקם את הסטרלינג, עם ה"גב" לכיוון התנועה. ואז ה"אורגן אורות" לא ייראה ולא ימשוך תשומת לב, שלא להזכיר שכשהאוטו כבוי, כל הנוריות כבויות ...
מבחינת בידוד, בהחלט, לא פחות מנעלי כבל מולחמות ולחוצות , כבלים עבים במידה המתאימה, ושרינק מעל החיבורים.

2. צבעים - הלחצן השמיני מימין הוא לחצן שתפקידו לשנות את הצבעים. הראשון מימין הופך את התצוגה ל wysiwyg, ואז גם תוכל לראות את השינויים על המסך...

zerez
13-02-12, 11:20
גם כשהרכב מונע לא רצוי לחבר את שני המצברים במקביל,
אם אחד המצברים הוא חלש באופן משמעותי מהשני (חלש לא בקיבול אלה בתוחלת החיים) הוא "יגנוב" את רוב זרם הטעינה ואז שני המצברים לא יטענו.

אין קיצורי דרך לשום מקום ששווה להיות בו, אם אתה רוצה לחבר שני מצברים שיעבדו כו שצריך אז תעשה את זה כמו שצריך, אחרת זה מתכון לצרות.

Bernard
13-02-12, 11:34
. 2 צבעים - הלחצן השמיני מימין הוא לחצן שתפקידו לשנות את הצבעים. הראשון מימין הופך את התצוגה ל wysiwyg, ואז גם תוכל לראות את השינויים על המסך...

וואלה.
הייתי יכול להשבע, שקודם, כשלחצתי על זה, לא נפתחה לי טבלת הצבעים.
עכשיו זה עובד.
תודה.

tal-jk
13-02-12, 15:34
אני התקנתי מערכת נחמדה וחביבה של PAINLESS צריך לקנות בחול - באיביי .. או באחד האתרים האחרים.. יש לה שתי וריאציות האטומה למים עם ובלי בידוד .. חוצמזה כל השאר אותו כנל
חוצמזה אתה מקבל כפתור עם לד ושלושה מצבים - כפי שביקשת בפתיחת הנושא .. , הסולונואיד כמובן מאפשר לך חלוקת וניהול הטעינה. .
ה PAINLESS נחשבים מאוד אמינים ..
יש לך תושבת מתאימה לשתי מצברים ?

yanivcj
13-02-12, 18:33
גם כשהרכב מונע לא רצוי לחבר את שני המצברים במקביל,
אם אחד המצברים הוא חלש באופן משמעותי מהשני (חלש לא בקיבול אלה בתוחלת החיים) הוא "יגנוב" את רוב זרם הטעינה ואז שני המצברים לא יטענו.

אין קיצורי דרך לשום מקום ששווה להיות בו, אם אתה רוצה לחבר שני מצברים שיעבדו כו שצריך אז תעשה את זה כמו שצריך, אחרת זה מתכון לצרות.

זה לא מדויק, כי גם הבקר החכם מבצע בדיוק את אותו דבר. בסופו של דבר הוא מחבר את המצברים במקביל, אחרת אי אפשר להטעין שני מצברים ע"י מטען/אלטרנטור אחד.

אם אתה רוצה לחסוך, אתה צריך:
1 סולונואיד, רצוי כבלים 35 מ"מ לחיבור הסולונואידי למצברים, חוטי חשמל לפיקוד מספיק 1.5 מ"מ מפסק ON/OFF וסרטוט.
אם תחבר את הסולונואיד נכון לא תהיה לך בעיה של התנעה בבוקר.
רצ"ב סרטוט של חיבור הסולונואיד למפסק ולסוויץ. 2 אופציות, האחת עם שימוש בסולונואיד שמחבר בין ה+ של המצברים והשני שמחבר את המצבר השני ל - רק כאשר יש פיקוד לסולונואיד. אל תתיחס לעובי של החוטים בסרטוט. חשוב להתקין את החוטים העבים לחיבור הסולונואיד למצבר ול (-) ואת הפיקוד עם חוטים דקים, כמובן בידוד מתכווץ, נעלי כבל כמו שצריך.

נ.ב יוסי - מפסק כמו שאתה מדבר עליו צריך להיות מפסק לזרם מאד גבוהה, כי אם אתה מתכוון לנצל אותו לטובת התנעה, אתה מעביר במפסק זרם של 200A ל 300A

יניב

sos4u
13-02-12, 18:36
1. המוצר של PAINLESS, הוא לא יותר מסולונואיד שמופעל ע"י מפסק. מתג חשמלי. ללא כל תחכום, שכל או שוני מהותי בינו לבין מפסק ידני.
2. לא ניכר הבדל בולט לעין בין הדגם שמצויין כ waterproof לבין זה שלא.
3. יש הבדל מהותי בין מוצר שתוכנן עבור יאכטות, סירות וכלי שיט אחרים עם תקן מסומן כ IP67, ובין WATERPROOF.

אישית, בין סולונואיד ומתג ידני, הייתי בוחר במתג פשוט ככל האפשר. - הרבה יותר זול, אמין, פשוט. וכל עוד זה לא פותר אותי מלהזיז מתג, מבחינתי זה לא זה.
אם כבר ומשקיעים במערכת של שני מצברים, שווה להשקיע עוד קצת ולפתור את העניין לחלוטין. ולא להשאיר זנב, ליד המקרה / הזכרון / או המזל ...
אבל, אלה הם השיקולים שמנחים אותי. לא מחייב שמתאימים לכל אחד.

Bernard
13-02-12, 18:44
זה לא מדויק, כי גם הבקר החכם מבצע בדיוק את אותו דבר. בסופו של דבר הוא מחבר את המצברים במקביל, אחרת אי אפשר להטעין שני מצברים ע"י מטען/אלטרנטור אחד.
יניב

כעיקרון, נכון אבל זה לא כל הסיפור, בבקר "חכם".

הבקר/מפצל של סטרלינג, יודע לזהות צריכת זרם חריגה/גבוהה ומנתק את הצרכן/מצבר החריג, עד שהמצבר האחר מוטען לגמרי וחוזר חלילה.
כך יוצא, שבסופו של דבר, שני המצברים נטענים, מבלי שהאחד "יגמור" את האחר או יקח לו את כל הטעינה.
הסטרלינג גם "מודיע" מי הוא המצבר החריג, כך שאתה לא מופתע בוקר אחד...

זו למעשה המטרה (היתרון) של מפצל/בקר חכם - הוא דואג "לעניינים", על מנת שלא תישאר ללא התנעה, פתאום..

ל(עניות) דעתי, למי שיש/צריך/רוצה שני מצברים, הפתרון המועדף.
חוסך מכות במצח של "איך שכחתי להעביר מצב במפסק...", בבוקר, כשאתה ממהר לאינשהו (כמו לפגישה או להמשיך בטיול)...

zerez
13-02-12, 20:40

אם אתה רוצה לחסוך, אתה צריך:
1 סולונואיד, רצוי כבלים 35 מ"מ לחיבור הסולונואידי למצברים, חוטי חשמל לפיקוד מספיק 1.5 מ"מ מפסק ON/OFF וסרטוט.
אם תחבר את הסולונואיד נכון לא תהיה לך בעיה של התנעה בבוקר.
רצ"ב סרטוט של חיבור הסולונואיד למפסק ולסוויץ. 2 אופציות, האחת עם שימוש בסולונואיד שמחבר בין ה+ של המצברים והשני שמחבר את המצבר השני ל - רק כאשר יש פיקוד לסולונואיד. אל תתיחס לעובי של החוטים בסרטוט. חשוב להתקין את החוטים העבים לחיבור הסולונואיד למצבר ול (-) ואת הפיקוד עם חוטים דקים, כמובן בידוד מתכווץ, נעלי כבל כמו שצריך.

נ.ב יוסי - מפסק כמו שאתה מדבר עליו צריך להיות מפסק לזרם מאד גבוהה, כי אם אתה מתכוון לנצל אותו לטובת התנעה, אתה מעביר במפסק זרם של 200A ל 300A

יניב

לא מדוייק פעם שניה.
בנוסף למה שנאמר, הבקר החכם מחבר את המצברים דרך דיודות שמונעת פריקה של מצבר אחד לתוך המצבר השני גם שיש צריכת זרם גבוהה כמו כננת.
ואני אומר שוב, יש דברים שאו שעושים אותם כמו שצריך או שלא עושים, קיצורי דרך יביאו לצרות שיגיעו בדיוק בזמן הכי לא נוח.

sos4u
13-02-12, 21:52
לא מדוייק פעם שניה.
בנוסף למה שנאמר, הבקר החכם מחבר את המצברים דרך דיודות שמונעת פריקה של מצבר אחד לתוך המצבר השני גם שיש צריכת זרם גבוהה כמו כננת.
ואני אומר שוב, יש דברים שאו שעושים אותם כמו שצריך או שלא עושים, קיצורי דרך יביאו לצרות שיגיעו בדיוק בזמן הכי לא נוח.

אין פה כפתור LIKE, אז אסתפק ב +1...

asafk
13-02-12, 21:59
עוד דבר שחשוב להבין הוא שזרם הטעינה מהאלטרנטור הוא לא כל כך גדול - כך שאם המצבר השני לא משמש כעזר להתנעה, לא צריך באמת להוציא ממנו חוטים עבים - כי הזרם שזורם בין וסת הטעינה לבינו תמיד די קטן. כמובן רצוי לחשב מה שצריכה ממנו, אבל זה עדיין לא מתקרב לזרם שנדרש להתנעה והוא הסיבה היחידה שלמצבר הראשי מחוברים חוטים כל כך עבים.

ועוד מילה על מפצלי טעינה - גם הפשוטים וגם המתוחכמים ביותר עובדים באותו עיקרון של הפרדה על ידי דיודות (וכך אפשר לחיות בזוגיות מופלאה של מצבר גדול ומצבר קטן שנים ארוכות). רק חשוב לשים לב שהיות ודיודה "אמיתית" מורידה 0.7 וולט בדיוק, מדידת המתח לווסת הטעינה של האלטרנטור, צריכה לקחת זאת בחשבון (ולכן חשוב לדעת אם מדובר בווסת פנימי או חיצוני ובכל מקרה לחבר אליו את המפצל המתאים). כאשר מדובר בדיודה solidstate כמובן (ויש גם מפצלים כאלו), זה לא המצב.

אסף.

yoni 110
13-02-12, 22:37
אסף, אתה יכול להרחיב קצת בנושא? 0.7V????

Pageup
13-02-12, 23:37
על מוליך למחצה (שממנו מורכבות הדיודות המודרניות) יש מפל מתח של 0.7 וולט. כלומר
אם יש לך מעגל שמתח ההזנה שלו הוא 12V אז אם תחבר את העומס (צרכן) בטור לדיודה
(כדי לנצל את העובדה שהיא מעבירה מתח לכוון אחד בלבד) אז העומס יראה רק 11.3V.

בקשר לתקן IP: שתי הספרות מסמנות אטימה לאבק (עשרות) ואטימה למים (אחדות).
התקן הגבוה ביותר הוא IP68 שאומר אטום לאבק לחלוטין ומסוגל לעבוד בעומק גדול יותר ממטר
וזה לא אומר שבהכרח הוא אטום, אלא שהוא מסוגל לעבוד בו.
IP54 לדוגמא אומר שהמוצר מסוגל לעמוד בכניסה של אבק ועומד בהשפרצה של מים.
לטבלה ופירוט מסודר:
http://en.wikipedia.org/wiki/IP_Code

moshik999
14-02-12, 14:20
האם מצבר יותר גדול (נניח 100-120 אמפר.שעה) לא ייתן פתרון לצרכים של פותח השרשור?

yanivcj
14-02-12, 14:22
לא מדוייק פעם שניה.

גם אני LIKE.
גם אני בעד עבודה כמו שצריך. אתה יכול לראות אצלי באתר יש לי 4 דוגמאות שם של רכבים (מיצ'ובישי פג'רו והנטר, ג'יפ רנגלר, ג'יפ גרנד שירוקי) שהתקנו מצבר נוסף ובכולם השתמשנו בבקר של Sterling.
יניב.

-->