PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך בוחרים בולמים/קפיצים???

לאור העובדה שבקרוב אולי סוף סוף יהיה לי רכב שטח, התחלתי לברר על החלפת בולמים/קפיצים.
מדובר במוסו טנדר או בטראקאן - בכל מקרה בשניהם רצוי להחליף את ארבעת הבולמים וקפיצים אחוריים.
אז לצורך המדגם התקשרתי לגתוס/אספיר ולכמה שמסתבר שמרכיבים מוצרים של אחת החברות (גפני, סוכנות יונדאי...)
בקיצור יש לי הרגשה שכל אחד ממליץ בעיקר על הסטים שהוא מייבא: גתוס על קוני, אספיר על בילשטיין (עם קפיצי אייבך).
בקפיצים בכלל קיבלתי סחרחורת - אייבך, לאבלס, נורמנדי, ספרינגספילד (אני כמעט בטוח שטעיתי בשניים האחרונים).
בקיצור - איך בוחרים?
אל תגידו לי לעשות מה שעושים הרוב - כי העדר לא תמיד צודק.
ואל תגידו לי תשים ואם לא טוב אז תחליף - כי אין לי חבר בעל סדנת שיפוריים.

מבחינת עלות - ארבעה בולמים + שני קפיצים עולים סביב ה 4K פלוס מינוס 10% (לפני מע"מ, כולל הרכבה).

HELP

זאביק
08-02-05, 00:37
אני ממליץ לך לעשות חיפוש בג'יפטריפ.
שם לבטח תמצא הרבה יותר אינפורמציה על הרכבים הנ"ל מאשר פה.

אל תגידו לי לעשות מה שעושים הרוב - כי העדר לא תמיד צודק.
בזה אתה צודק, כי אין תחת אחד דומה למשנהו

ואל תגידו לי תשים ואם לא טוב אז תחליף - כי אין לי חבר בעל סדנת שיפורים.
ולכן, הדרך היחידה היא ניסוי ותהייה (טעייה)
שוב, אני מפנה אותך לג'יפטריפ, תחפש שם אנשים עם מערכות כאלו, ותבקש סיבוב.
ככה תוכל לבדוק מה נוח לתחת שלך, על חשבון מישהו אחר :lol:

ארז
08-02-05, 08:36
יש הרבה מוצרים טובים בשוק(ויש גם לא..), הגדול אם תהמר על מוצר ידוע עם יבואן מכובד אתה לא יכול לפול(לפחות לא בהשוואה למצב המקורי).
לכל סדנא יש את המוצרים המודפים עליה(מכל מיני סיבות).....ברשימה שנתת בולטים מבחינתי
הייבך
בילשטין
קוני
אלו 3 חברות עם מוניטין מצוין של המוצרים והיבואנים גם מהטובים שיש בארץ(במקרה של קוני אתה יכול להוסיף ליבואן את קפיצי לאבלס(שבאופן אישי אין לי שום נסיון איתם).

Anonymous
08-02-05, 14:48
שאלתי בכוונה פה קודם, כי בגיפטריפ זה עלול להפוך לויכוח של "שלי הכי טוב" מהר מאוד. מכיוון שהחלק החשוב גולש גם פה, זו דרך לסנן.
אני אנסה לצמצם את השאלה.
1. איך אני מודד יכולות של קפיץ או בולם? אני לא יודע אפילו מה לשאול (ואני לא בטוח שידעו להשיב לי).
2. האם הסטים שהמשווקים מציעים נובעים מהתאמת הקפיץ לבולם או שאני יכול לקחת קפיץ של הייבך עם בולם של קוני (במידה ויש לי משווק שעובד עם אספיר וגתוס).
3. האם יש שמות נוספים (בתחום של עד 1000 ש"ח לבולם) ששווים בדיקה.

Alon
08-02-05, 17:31
כמי שעבר את המסלול הזה בדיוק כמה עצות:
1) על תמציא את הגלגל - על תיצר צרופים לא מוכרים. זהוא פתח לצרות.
2) העדר כן צודק וחיפוש ב JEEPTRIP יתן את כל הבעד והנגד.
3) גם אחר שתגבש דיעה - לא בטוח שהרכב שלך דומה לרכב אחר לדוגמא יש \ אין כננת מקדימה \ מאחורה. יש \ אין מיכל מים ענק \ ארגז כלים לביצוע אוברול בשטח \ שני צמיגי ספייר.
בחר איך אתה נוסע.

ולכן
1) תחפש ב JEEPTRIP
2) תתיעץ עם ארז שענה לך
3) תעשה סיבוב על הרכב הכי דומה לשלך שאתה מוצא.

גם אז נשארת שאלה של רגישות התחת.
בהצלחה
אלון

Anonymous
08-02-05, 21:47

זו הדרך הכי פוליטית היום להגיד ''אין לי שמץ של מושג?!'' או אולי ''תפסיק לבלבל לנו תמוח עם שאלות כאלה..........''

שאלתי בכוונה פה קודם, כי בגיפטריפ זה עלול להפוך לויכוח של "שלי הכי טוב" מהר מאוד. מכיוון שהחלק החשוב גולש גם פה, זו דרך לסנן.

נו ומה יצא לך ששאלת את השאלה פה???? ביקשת מלוכה ומצאת אתונות.
נתנו לך המלצה ללכת לגיפטריפ - לא יכולת לקבל עיצה טובה יותר!!!!

עומר.

asafk
08-02-05, 22:15
קודם כל- מה שזאביק התכוון (לדעתי, תקן אותי זאביק אם לא), זה שכאן אין הרבה בעלי טראקאן או מוסו. גם אין כאן כאלה ששיפרו טראקאן או מוסו. בג'יפטריפ יש- ושווה לך לשמוע מה המשתמשים אומרים.

לגבי התאמה של מתלים לרכב-
מלפנים יש לך מתלים נפרדים. בשביל להגביה מלפנים או שמקשיחים את הקפיץ (סליל/ מוט פיתול) או ששמים קפיץ סליל יותר ארוך מהמקורי (או עם אוקולון), או ששמים את המוט פיתול בנקודת התחלה אחרת ("מקפיצים שן"). אלו הפתרונות המקובלים, שלא נותנים לך מהלך מתלה יותר גדול (ובד"כ אפילו יותר קטן), אלא רק גובה. הגבהה אמיתית של מתלה נפרד כוללת הנמכת הדיפרנציאל, או משולשים חדשים- עסק מאוד יקר, סביר שלא תלך לכיוון הזה.
מאחור, יש סרן חי, על קפיצי סליל. בשביל להגביה אותו מרכיבים קפיצים ארוכים יותר, או קפיצים בעלי קבוע קפיץ גדול יותר (קשיחים יותר), ובולמים ארוכים יותר. עם בניה נכונה, אפשר לקבל מהלך מתלה יותר גדול. למרות זה, רוב הקיטים בשוק בנויים לתת רק גובה (וקוראים להם, באמת "קיט הגבהה" ולא "קיט לתוספת מהלך מתלים").

עכשיו- איך בוחרים-
קודם כל תחליט אם אתה רוצה רכב עם קפיצים קשיחים יותר. אם אתה נוסע בד"כ עמוס, אם יש לך כננת ופגושי מתכת במקום הפלסטיק וכו'- אתה צריך קיט לעומס גדול יותר. תשים לב שקיט לעומס גדול, כשהרכב עמוס, ישאיר את הרכב באותו הגובה כמו שהוא עם המתלים המקוריים כשהוא לא עמוס. אם אתה רוצה גם גובה וגם קשיחות- זה מה שאתה צריך לחפש.
אם אתה לא נוסע עמוס- תגדיר לעצמך איזה תוספת בגובה אתה רוצה.
אחרי זה- מה אופי הנהיגה? אתה נוהג "ספורטיבי"? זה דורש סט מתאים- בולמים יותר קשיחים, בד"כ, או גם בולמים קשיחים וגם קפיצים קשיחים (אני לא ממליץ). אתה מחפש דווקא את הנוחות? בולמים רכים יגרמו לאוטו להתנדנד בהעברות משקל רצופות, אבל בנסיעה איטית או בכביש ישר יתנו יותר נוחות.

אחרי כל זה, תתחיל "לעשות שוק". בעקרון- לך על סטים. מה שנכון לבניה של רכב עבירות או רכב מירוץ, עם קפיצים ובולמים שלא קשורים אחד לשני, כי המטרה היא מהלך מתלה גדול על חשבון דברים אחרים (כמו ניסוי ותעיה והחלפת כמה סטים של חלקים עד שמגיעים לסט- אפ הנכון), לא נכון לרכב משפחתי, שמה שהכי חשוב (לטעמי) הוא סט שעובד נכון מהפעם הראשונה. היכנס לקטלוגים של היצרנים, וחפש מה שאתה יודע שנכון לך. בקטלוגים רשום בד"כ באופן מפורש "הגבהה של 2" Heavy duty" או "הגבהה של 30 מ"מ לעומס קבוע של 200 ק"ג ". אם זה לא כתוב בקטלוג, או אם הנציג לא יודע לתת את הפרטים האלה על קיט מסוים- עזוב. חבל על הנסיונות.
תהיה צרכן חכם ותבקש לדעת מה קבוע הקפיץ. בד"כ זה רשום בקטלוגים של החברות הגדולות. לא כתוב? תסתכל על הקפיץ ביחס לקפיץ שלך. יותר ארוך? יותר עבה? פחות כריכות? הדברים שמשפיעים הכי חזק על קבוע הקפיץ הם עובי החוט (יותר עבה- יותר קשיח) ומספר כריכות (פחות כריכות- יותר קשוח). (קפיץ פרוגרסיבי קצת יותר מסובך לספור בו כריכות...)
לגבי הבולמים- כלל האצבע הוא שבבלומים מאותו הסוג (גז/ שמן), מה שקוטר הבולם יותר גדול, הבולם יותר קשיח, אבל בגלל הבדלים טכנולוגיים זה לא תמיד נכון.

שוב- אם מדובר בקיט שיצרן מסויים מייעד אותו לייעוד מסויים- סביר שתהיה מרוצה- זה כבר נבדק והוכח, וההבדלים בין היצרנים השונים, לקיט שהוא לאותו ייעוד, הם בעיקר במדבקות. קפיץ הוא קפיץ- סה"כ חתיכת פלדת קפיצים לוליינית. בולם הוא בולם. לא יותר. אין הבדלים אמיתיים בין הפירמות, כשמדובר באותה הטכנולוגיה.

יכול מאוד להיות שתגיע למצב שאתה רוצה משהו שאין. תוספת גדולה למהלך מתלה, לדוגמה. זה דבר שרוב הסדנאות לא רוצות להתעסק איתו. למה להם, אם הם יכולים בזמן שהם מבזבזים עליך למכור 5 סטים מתוכננים מראש בלי להשקיע מחשבה או תכנון, ולהסתכן בלקוח לא מרוצה? במקרה כזה, אני יכול להמליץ על ארז, ששמח לבזבז את הזמן שלו על בניית מערכות מתלים לפי דרישות מיוחדות. אבל תיקח בשבון שזה לוקח יותר זמן, ולא תמיד קולעים בול בפעם הראשונה (למרות שהוא משתדל, יש הרבה אי וודאות בתכנון מתלים)

אסף.

ארז
08-02-05, 22:15
גיא אני בדרך כלל לא מתעסק עם רכבים כגון המוסו או הטארקן, אבל בשמחה אעזור בבחירה/הסברים וכו'.....
אתה מוזמן להרים טל' 0547424210

זאביק
09-02-05, 10:00

זו הדרך הכי פוליטית היום להגיד ''אין לי שמץ של מושג?!'' או אולי ''תפסיק לבלבל לנו תמוח עם שאלות כאלה..........''

קודם כל- מה שזאביק התכוון (לדעתי, תקן אותי זאביק אם לא), זה שכאן אין הרבה בעלי טראקאן או מוסו. גם אין כאן כאלה ששיפרו טראקאן או מוסו. בג'יפטריפ יש- ושווה לך לשמוע מה המשתמשים אומרים.

אסף (כהרגלו) צדק.
אני לא רוצה להפוך את זה לויכוח (אידיאולוגי או לא).
ג'יפולוג פונה (בעיקר) לפלח שוק מסויים - רכבי 4X4 "קשים".
אני לא מכיר הרבה אתרים, שבתור אידיאולוגיה, מפנים אותך לאתר מתחרה (פחות או יותר), כדי לקבל תשובה יותר מקצועית.

מה שכתבתי לא נכתב מאף אחת מהסיבות שהזכרת.
יכולתי להתעלם מההודעה (הכי פשוט), יכולתי לכתוב לך "אל תבלבל לנו במוח", יכולתי לכתוב לך הרבה דברים על בולמים וקפיצים, שהם נכונים, אבל לאו דווקא מתאימים לטראקן.

בחרתי לתת לך את התשובה הכי מקצועית שאני מכיר (מעצמי, ומהכרותי עם האתר מיומו הראשון).
אתה יכול לקבל אותה, אתה יכול שלא,
אבל אל תחפש אצלי משמעויות נסתרות
(ואני גם לא מגלומן / משועמם, שחייב להגיב עם כל שאלה).

-->