PDA

צפייה בגרסה מלאה : שימוש בספייר כמיכל לחץ אוויר

רון נחמן
24-03-12, 11:29
רעיון שעלה לי פתאום...

ברכב הקודם היה לי קומפרסור קטן (כזה מל.כ) שהשתמשתי בו לניפוח הצמיגים.
במעבר לרכב החדש חשבתי להשתדרג - ולהשתמש בצמיג הספייר בתור מיכל אוויר -
הרעיון פשוט:
לקדוח 2 חורים בג'אנט של הספייר, שממילא לעולם לא משמש אותי (הצמיגים קשוחים וגם במקרה של פנצ'ר אני פשוט מנפח ונוסע לתקן. במקרה הכי גרוע, תמיד יש חבר עם צמיג במידה הנכונה שיכול לתרום) ולהבריז אותם.
לתוך אחד החורים לחבר מפצל T עם פרשוסטט וצינור המחובר למדחס,
בחור השני לשים מחבר לצינור הניפוח.

חפרתי קצת ברשת ומצאתי חבר'ה שעשו את זה. המסקנה העיקרית היא לדאוג שהלחץ הנשמר ב"מיכל" מתאים ללחץ המקסימום המותר לצמיג הספייר, ובנוסף לפרוק ללחץ סביר בין שימוש לשימוש.

מה אתם חושבים?

boaz avrahami
24-03-12, 12:07
ולמה לא להשתמש בפיית הוונטיל עצמה?
מקסימום לפרק את מנגנון הוונטיל.
לפיה יש הברגה להזכירך והצמיג ברגע האמת יכול לחזור ולשמש כספר

liron_al
24-03-12, 12:33
לפני שאתה מנסה דבר כזה, בדוק מה הלחץ המירבי שמותר לצמיג. ממנו תחסיר עשרים אחוז.
מה שאתה מתכנן עלול להיות מסוכן. הצמיג לא אמור להחזיק לחצים כאלו..

רון נחמן
24-03-12, 12:43
לפני שאתה מנסה דבר כזה, בדוק מה הלחץ המירבי שמותר לצמיג. ממנו תחסיר עשרים אחוז.
מה שאתה מתכנן עלול להיות מסוכן. הצמיג לא אמור להחזיק לחצים כאלו..

כמובן, וגם כתבתי שאני מבין את זה...

רק להכניס לפרופורציות: אני לא מתכוון להשתמש במערכת להפעלת כלים פניאומטיים - רק לניפוח.

בועז, שאלה טובה - אכן הנטייה הראשונית שלי הייתה לפרק את הונטיל (במילא יש מפתח ונטילים ברכב) ולהתחבר אליו, אבל הקוטר הנמוך שלו גרם לי לנסות ללכת בגישה אחרת.

zviki
24-03-12, 14:39
שלום רון,כבר כתבתי על זה בפורום הטכני [הקומפרסור האדום של ל.כ בתא המנוע] עמוד 3 .עשיתי את זה כבר מזמן.אין צורך בשום קידוח. צינור מהמדחס המתחבר בהברגה להברגת הוונטיל. באמצע הצינור הנל להוסיף מחברT ואליו נקבה פנאומטית סטנדרטית שאליה יתחבר צינור הניפוח. על הצינור מהמדחס לפני מחבר ה T לחבר אל חוזר או אפילו ברז כדורי. את הפרסוסטט,שסתום בטחון לחבר ליד המדחס,אין צורך בכל הבוכטה הזו ליד הג'אנט.כאשר המדחס פועל והפרסוסטט מפסיק את פעולתו ואם אין אל חוזר ויש ברז - סוגרים אותו. אפשר לנפח את הגלגל החלופי עד 50 PSI בשקט, תלוי במצבו כמובן. [ בניפוח ישווה ליחס 25/ 25 בין הגלגלים ] יש לכוון את ניתוק הפרסוסטט בלחץ הזה. [50]
על אקדח ניפוח האוויר- שעון מד PSI לבקרת לחץ. כאשר הלחץ מהגלגל יורד פותחים את הברז, המדחס מזין שוב את הגלגל, הפרסוסטט נכנס שוב לפעולה ומפעיל את המדחס וכאמור- אם אין אל חוזר [רצוי מאד להתקין] פותחים את הברז להמשך הזנת הגלגל באוויר מהמדחס וחוזר חלילה.

רון נחמן
24-03-12, 22:50
שלום רון,כבר כתבתי על זה בפורום הטכני [הקומפרסור האדום של ל.כ בתא המנוע] עמוד 3 .עשיתי את זה כבר מזמן.אין צורך בשום קידוח. צינור מהמדחס המתחבר בהברגה להברגת הוונטיל. באמצע הצינור הנל להוסיף מחברT ואליו נקבה פנאומטית סטנדרטית שאליה יתחבר צינור הניפוח. על הצינור מהמדחס לפני מחבר ה T לחבר אל חוזר או אפילו ברז כדורי. את הפרסוסטט,שסתום בטחון לחבר ליד המדחס,אין צורך בכל הבוכטה הזו ליד הג'אנט.כאשר המדחס פועל והפרסוסטט מפסיק את פעולתו ואם אין אל חוזר ויש ברז - סוגרים אותו. אפשר לנפח את הגלגל החלופי עד 50 PSI בשקט, תלוי במצבו כמובן. [ בניפוח ישווה ליחס 25/ 25 בין הגלגלים ] יש לכוון את ניתוק הפרסוסטט בלחץ הזה. [50]
על אקדח ניפוח האוויר- שעון מד PSI לבקרת לחץ. כאשר הלחץ מהגלגל יורד פותחים את הברז, המדחס מזין שוב את הגלגל, הפרסוסטט נכנס שוב לפעולה ומפעיל את המדחס וכאמור- אם אין אל חוזר [רצוי מאד להתקין] פותחים את הברז להמשך הזנת הגלגל באוויר מהמדחס וחוזר חלילה.

כמה קיוויתי לתשובה כזאת :) גם בפירוט וגם עם מסקנות

תודה רבה, אתחיל לעבוד על זה בקרוב!

kobiarava
24-03-12, 23:33
רון, כמה זה פרקטי בכלל? תחשוב שאתה מוגבל בלחץ צבירה של 50 psi בסה"כ, שהם פחות מ-3.5 bar, כשבמיכל צבירה נורמלי תוכל להגיע בלי בעיה ל-6-8 bar. תזכור שמפל הלחצים הוא מרכיב חשוב בקצב מילוי האויר! בנוסף, צמיג שמנופח ל-50 psi מכיל בסה"כ פחות מכמות אויר כפולה מבגלגל נוסע בלחץ כביש, ולכן לא ייתן ניפוח משמעותי מהלחץ העומד מבלי להפעיל את המדחס. נראה לי שמיכל פלדה ייתן לך יותר תועלת, והרי גם ככה אתה צריך את כל יתר המרכיבים-פרסוסטט, פורק לחץ, אל חוזר וצנרת (ויש איזו שמועה שיש לך גישה לציוד כזה או אחר שיכול לשמש לפרוייקט בניית מיכל מתאים), מה שנשאר זה רק למצוא מקום איפה למקם את המיכל, ולבנות בהתאם.

בהצלחה-קובי

zviki
24-03-12, 23:43
רון,יש עוד דבר קטן שלא דיברנו עליו- אוויר דחוס מייצר מים [צרה של צבעי רכב, אבל יש להם כולא מים] כיום אין לי בעיה ,יש לי מיכל מתכת וברז ניקוז. לא הפריע לי אישית שאחת להרבה זמן יתמלא החלופי בקצת אדי מים, או שתתקין כולא,פילטר,סמסינג. מיותר. או [אתה יושב או עומד עכשיו?] פרק ונטיל ,תכניס קשית או צינור גומי דקיק לחלק התחתון של הצמיג ותמצוץ חזק. :-)

zviki
25-03-12, 00:01
[QUOTE=kobiarava;441699]רון, כמה זה פרקטי בכלל? תחשוב שאתה מוגבל בלחץ צבירה של 50 psi בסה"כ, שהם פחות מ-3.5 bar, כשבמיכל צבירה נורמלי תוכל להגיע בלי בעיה ל-6-8 bar. תזכור שמפל הלחצים הוא מרכיב חשוב בקצב מילוי האויר! בנוסף, צמיג שמנופח ל-50 psi מכיל בסה"כ פחות מכמות אויר כפולה מבגלגל נוסע בלחץ כביש, ולכן לא ייתן ניפוח משמעותי מהלחץ העומד מבלי להפעיל את המדחס. נראה לי שמיכל פלדה ייתן לך יותר תועלת, והרי גם ככה אתה צריך את כל יתר המרכיבים-פרסוסטט, פורק לחץ, אל חוזר וצנרת (ויש איזו שמועה שיש לך גישה לציוד כזה או אחר שיכול לשמש לפרוייקט בניית מיכל מתאים), מה שנשאר זה רק למצוא מקום איפה למקם את המיכל, ולבנות בהתאם.

קובי אתה צודק בכל מילה. כמובן שעדיף לבנות מיכל צובר ממתכת ללחץ גבוה. אבל- הבנאדם דיבר על רעיון של מיכל לחץ מהספייר וקיבל תשובה בהתאם לרעיון ולא יותר. אגב, אפשר לנפח את הספייר להרבה הרבה יותר מ-50 PSI , אני לקחתי מקדם בטחון גבוה מאד

liron_al
25-03-12, 06:17
אני עם קובי, אפשר אבל למה?
רון, פעם הבאה שאני אכנס, תזכיר לי להוציא מהרכב מטף ספייר.
פיתרון אידאלי. יש גם פרסוסטט וצנרת אם תרצה

reuvenk
25-03-12, 15:42
מכל של גז מזגנים מתאים?

liron_al
25-03-12, 17:23
מתאים בהחלט, אבל צורתו הופכת את ההתקנה לבעייתית (שמן ונמוך)

kobiarava
25-03-12, 18:12
מכל של גז מזגנים מתאים?

לא מומלץ בכלל. מיכל גז מזגנים הוא מיכל חד פעמי, בעל דופן דקה במיוחד ועמידותו ללחצים מוטלת בספק. למיכל יש "פיוז" פריקה, מעין פקק מרותך שמתפוצץ בדחיסת יתר, שאתה לא יודע מהי ולא היית רוצה לבדוק... הפתרון שעלה כאן בצורת שימוש במטף כמיכל צבירה מתאים בהחלט, הבעיה היחידה היא שההברגה הפתח של מטף היא הברגה מיוחדת ולכן צריך למצוא מתאם או לרתך מופה חדשה.

קובי

רון נחמן
25-03-12, 18:51
אני עם קובי, אפשר אבל למה?
רון, פעם הבאה שאני אכנס, תזכיר לי להוציא מהרכב מטף ספייר.
פיתרון אידאלי. יש גם פרסוסטט וצנרת אם תרצה

רון, כמה זה פרקטי בכלל? תחשוב שאתה מוגבל בלחץ צבירה של 50 psi בסה"כ, שהם פחות מ-3.5 bar, כשבמיכל צבירה נורמלי תוכל להגיע בלי בעיה ל-6-8 bar. תזכור שמפל הלחצים הוא מרכיב חשוב בקצב מילוי האויר! בנוסף, צמיג שמנופח ל-50 psi מכיל בסה"כ פחות מכמות אויר כפולה מבגלגל נוסע בלחץ כביש, ולכן לא ייתן ניפוח משמעותי מהלחץ העומד מבלי להפעיל את המדחס. נראה לי שמיכל פלדה ייתן לך יותר תועלת, והרי גם ככה אתה צריך את כל יתר המרכיבים-פרסוסטט, פורק לחץ, אל חוזר וצנרת (ויש איזו שמועה שיש לך גישה לציוד כזה או אחר שיכול לשמש לפרוייקט בניית מיכל מתאים), מה שנשאר זה רק למצוא מקום איפה למקם את המיכל, ולבנות בהתאם.

קובי, לא רק שצמיג מלא מכיל רק כפול מצמיג רגיל - בסופו של דבר ישנה השוואת לחצים, ולכן מה שחשוב הוא ההפרש - במקרה שלי ההפרש יהיה של 40 PSI, שרק 20 מתוכם יעברו לצמיג...
כמו רוב הרעיונות היצירתיים מדיי, גם זה הולך ונשמע טפשי ככל שאני חוזר וחושב עליו.
ואמנם יש לי גישה לציוד, אבל אני לא רוצה לרתך מיכל לחץ.

אני מניח שמטף באמת ייתן מענה טוב בהרבה. אפילו יש איפה למקם (בגאז' ענק! בכל זאת סמוראי)

ותודה למגיבים

zviki
25-03-12, 19:30
צינור שחור "3 -"4 באורך הרצוי, סגור בשני הקצוות עם מכסים עגולים וחור במרכז ולאחר שריתכו להם מופה אינסטלצית מים סטנדרטית חצי -מתאים בהחלט [אני גם בניתי מיכל מפרופיל מרובע מגולוון 100X100 לצורך מיקום טוב בתנאי המיקום שהיו לי . [ בחלל בין המושב לדופן] להברגת מופת מים חצי אפשר לחבר את כל סוגי ההברגות, או ישיר או דרך מקשרים. יש מחסן ברזל ברחובות- האחים כהן ב-א"ת עם מלאי עצום של שאריות סחורת ברזל ותמיד אני מוצא שם את מה שאני מחפש ללא צורך בחיתוך צינור חדש- מה שמייקר את המחיר אם בכלל הם מוכנים לחתוך, אחרת הם דורשים ממך לקנות את כל הצינור. יש גם מסגריה במקום ואם יהיה להם זמן - גם ירתכו לך את הדיסקות והמופות תמורת תשלום כמובן.

מטף כיבוי 3 ליטר של "להבות" עמיד בלחץ של 35 באר.
מסכים לחלוטין עם קובי - לא להתעסק עם מיכל גז מזגנים מהסיבות שהעלה.

talw
25-03-12, 19:53
צביקי ,יצא לי "לנפח" צינורות שחורים רגילים(3-4 צול) עם נוזל גם ב30 באר,נכון שצינור שחור רגיל חדש יחזיק 8 באר בלי בעיה בכלל,השאלה לכמה זמן עם המיים בתחתיתו שאוכלים את את את עובי הדופן שלו...אם כבר הייתי ממליץ לקחת צינור עם עובי דופן גדול, וגדול יותר ככל שעולים בקוטר המיכל.
ד"א, אני מתגעגע לבדיחות שלך.

kobiarava
25-03-12, 20:05
אפשר להשתמש בצינור שחור, ולצבוע אותו לאחר מכן מבפנים ביסוד טוב-טוב, פשוט מכניסים את הצבע דרך אחד הניפלים, פוקקים ומנערים\מגלגלים טוב, ואח"כ מנקזים את העודף ומשאירים את כל הניפלים פתוחים לאיוורור מקסימלי. לגבי המים בתחתית, חשוב כמו בכל מיכל אויר רציני, לרתך גם מופה קטנה לניפל ניקוז מים 3/8" או 1/4" בנקודה הנמוכה ביותר. בכ"ז, כמו שאמר טל, כמה שהדופן עבה יותר רק מרוויחים בבטיחות המיכל.

קובי

zviki
25-03-12, 21:20
כתבתי על צינור שחור במקרה אבל לאף אחד לא מפריע לבנות מיכל מצינור מגולוון. קצת מייקר את העסק ,זניח.ניקוז המים הוא כל כך פשוט. במצב של מיכל מקובע הניקוז מתאפשר ע"י משיכה של שסתום הביטחון המורכב בתחתית המיכל תוך כדי ניפוח. אין צורך אפילו להרכיב ברז ניקוז במיוחד. [אני הרכבתי ברז]
במצב של מיכל נייד - משחררים צד אחד של המיכל מהצינורות [חיבור מהיר] מאנכים אותו והמים יוצאים.כמובן שחייבים לרתך את המופה חיצונית בלבד למכסה ללא חדירה למיכל עצמו ע"מ לא ליצור אגן מים פנימי באינוך סביב הקצה הבולט פנימה

רון נחמן
25-03-12, 22:37
ZVIKI, אני עובד בגתוס -
אין לי ממש בעיה של גישה לציוד מסגרות, או לשאריות ברזל... אין גם בעיה להכין מברזל שחור ולשלוח עם אחד ממשטחי הגילוון שיוצאים...
השאלה היא רק איך אני יודע בוודאות שהחומר שבחרתי מתאים ללחץ שאני צריך (גם על איכות הריתוכים אני מוכן לחתום).

kobiarava
25-03-12, 22:50
רון, זה לא מסובך מדי. מיכלים קטנים של 15-20 ליטר שמיועדים לאויר דחוס (לעבודה ב-8 אטמ', נבחנים ב-15-20 אטמ') מיוצרים מפלדה שחורה דופן 3-4 מ"מ. במידה ואתה משתמש בצינור או פרופיל, פשוט חותך באורך הרצוי ומרתך קצוות, 4 מ"מ יהיה עובי מספק לכל הדעות, אם אתה עובר את ה-6" בצינור אולי כדאי עוד מ"מ. הקצוות, במידה ותשתמש בצינור, ירכזו מאמצים גדולים יחסית בגלל השימוש בפלטה שטוחה, אז כדאי להשתמש לצורך העניין בפלטות של 5-6 מ"מ לפחות.

קובי

גלדיאטור
25-03-12, 23:35
למה לא לעשות מיכל מהמדרגות צד? או מהפגוש?

zviki
26-03-12, 00:00
ZVIKI, אני עובד בגתוס -
אין לי ממש בעיה של גישה לציוד מסגרות, או לשאריות ברזל... אין גם בעיה להכין מברזל שחור ולשלוח עם אחד ממשטחי הגילוון שיוצאים...
השאלה היא רק איך אני יודע בוודאות שהחומר שבחרתי מתאים ללחץ שאני צריך (גם על איכות הריתוכים אני מוכן לחתום).
רון,כל צינור אוויר שרשורי פלסטי סיני [כמעט כתבתי מזויין] בדרך כלל הכתומים שנמכרים עם המדחסים [לא באיכות השחורים של גורר תומך למשל] בעלי עובי דופן של נייר עיתון עומדים בלחץ של 8 באר, אז מיכל צינור פלדה בעל עובי דופן 3.25-3.5 מ"מ כסטנדרט לא יעמוד בלחץ? זה גם לא מדחס תעשייתי עם מיכל שעובד נון סטופ. ממלאים ,מנפחים גלגלים, מסיימים ,לוחצים על אקדח הניפוח ומרוקנים.

reuvenk
26-03-12, 06:30
אפשר גם לעשות את המיכל מצינור סקדיול 4 צול הוא בטוח יחזיק את הלחץ

סופת המדבר
29-03-12, 21:58
צביקי אל תשכח שככול שהקוטר של המיכל עולה ככה הכוח של האויר עולה
אם צינור אויר בקוטר 8מ'מ בעובי דופן של נייר מחזיק 8 באר זה לא אומר שצינור נגיד 2 צול בעובי דומה יחזיק את אותו לחץ כי יהיה בו יותר כוח
תחשוב על גלגל של הגיפ ב20 PSI מרים בקלות את הגיפ אבל אם במקום הצמיג יהיה איזה צינור של 2-3 צול (סתם לדוגמא) הוא לא יזיז לגיפ

מקרה שקרה לי
מצאתי איזה מיכל מפלסטיק בקוטר אולי של 8-10 צול סגור מכל הקצוות ורק קצה אחד פתוח(כמו צינור אבל צד אחד של הגליל פתוח) הבאתי פלטה נירוסטה בעובי 2-3 מ'מ
וחסמתי איתה את הפתח, למיכל היתה איזה מדרגה אז חיברתי בין הפלטה למיכל עם מלא בירגי M6 ממש כל איזה 4 ס'מ בהיקף
לקחתי אותו בתור מיכל מים אז בשביל לבדוק נזילות חיברתי לחץ אויר למיכל ברוב טיפשותי בלי ווסת אויר
ושהמיכל הגיע ל8 באר הפלטה של הנירוטסה קיבלה ווחד ''בטן'' ממש נהיתה כמו כיפה
לא האמנתי בהתחלה שזה קרה בגלל האויר אבל אחרי שראיתי מאיפה לקחתי את הפלטה ושהכל ישר
הבנתי כמה כוח יש לאויר בכמות כזאת

-->