PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך המתלה הזה עובד?

lizard
17-02-05, 11:51
ראיתי את הרכב בסדנא של עידו כהן.
לא ברור לי איזה סוג מתלה זה.
אשמח להבהרות.
http://www.ido4x4.co.il/images/Hq62.jpg

מה שעוד יותר לא ברור זה איך יש פה מהלך מתלה.
האם יש ציר כלשהו בחיבור בין הסרן לזרועות חיבור לשלדה?

אם אני לא ברור בבקשה לומר.

תודה
מיכה

lizard
17-02-05, 11:53
רק כדי להיות ברור יותר.
יש ציר, רואים אותו בתמונה. אבל הוא מתפקד לפי מה שאני מבין ללמטה למעלה.
מה קורה עם צד אחד גבוה מהשני? (כמו בכל מהלך מתלה הגון)

נמרוד
17-02-05, 12:05
יש שם ארבע מוטות שמחברים את הסרן לשלדה. המשולש שמעל הסרן (שהוא בעצם שני מוטות) מקבע את הסרן בתנועה צידית - הוא מאפשר לסרן לעלות ולרדת, אבל גם מאפשר לסרן להסתובב סביב נקודת החיבור - יש שם מיסב כדורי (תפוח), ולא סתם ציר. בנוסף, יש שתי מוטות רדיוס, שמחוברים קרוב לקצוות הסרן, ליד הגלגלים. מוטות הרדיוס מאפשרים לכל צד של הסרן לעלות ולרדת, אבל לא מאפשרים לסרן לסבסב סביב ההתפוח של המשולש.

הסידור הזה הוא 4 חיבורים קלאסי, חפש באינטרנט את המונח 4link.

אם אתה שואל איפה הקפיצים - אז מן הסתם מה שנראה כמו בולם צהוב, הוא בעצם קפיץ גז. קפיץ לא חייב להיות מברזל.

lizard
17-02-05, 12:14
לא, מה שהיה חסר לי זה הקטע של המיסב הכדורי שחיבר את 2 הזרועות המרכזיות.

מה היתרונות של מתלה שכזה?

נמרוד
17-02-05, 12:17
לא, מה שהיה חסר לי זה הקטע של המיסב הכדורי שחיבר את 2 הזרועות המרכזיות.

מה היתרונות של מתלה שכזה?

אין כאן עניין של יתרונות. זה הצורה הכללית של מתלה לסרן חי. יש אינסוף ואריאציות על הרעיון הכללי של 4 חיבורים ושני קפיצים/בולמים.

lizard
17-02-05, 12:18
עוד משהו, המוטות רדיוס עובדים בצורת מספריים נכון? רק למעלה ולמטה?

למה אני שואל, אם יש נניח מתלה בזווית של 45 מעלות, צד אחד יהיה למטה השני למעלה. (והמתלים באמצע), לא צריך לתת חופש למוטות רדיוס? כלומר, בנוסף לציר הY (מעלה מטה) גם מעיין סיבסוב (מקווה שזה המונח הנכון) ?

נמרוד
17-02-05, 12:27

לא. כל החיבורים הם חיבורים נקודתיים - על ידי מיסבי כדור, תפוחים, או תושבות גומי גמישות. אם אני מבין אותך נכון, כשאתה אומר מספריים אתה מתכוון לתנועה שמוגבלת על ידי ציר - וזה לא המצב במתלה כזה. התנועות הן מרחביות, תלת מימדיות. מוטות הרדיוס נעים "בעיקר" מעלה/מטה, אבל בהחלט גם לצדדים - אחרת הם היו נתפסים ולא היתה תנועה בכלל.

lizard
17-02-05, 12:34
בדיוק מה שחשבתי אבל לא הייתי בטוח.

שמתי לב שבסרן הקדמי אין 4 חיבורים אלא רק 2 - המוטות רדיוס + מוט נוסף שאני לא בטוח מה שמו (לא ההגה :-))

האם זה בגלל שבחלק הקדמי יש פחות כוחות? זה לא נשמע לי כל כך הגיוני.

תודה
מיכה

tkui
17-02-05, 20:31
רציתי לדעת למה משמש 4 חיבורים ולמה 2 חיבורים ? ומה היתרונות שבכל אחד מהם ?

נמרוד
17-02-05, 20:42
בדיוק מה שחשבתי אבל לא הייתי בטוח.

שמתי לב שבסרן הקדמי אין 4 חיבורים אלא רק 2 - המוטות רדיוס + מוט נוסף שאני לא בטוח מה שמו (לא ההגה :-))

האם זה בגלל שבחלק הקדמי יש פחות כוחות? זה לא נשמע לי כל כך הגיוני.

תודה
מיכה
לא. אותם כללים בדיוק חלים על סרן קדמי ועל אחורי. מה שקורה בסרן הקדמי בתמונה ששמת, שזה גם המקרה הנפוץ - למשל בלנדרוברים, בסמוראי סלילים, בג'ימני, ועוד - הוא שיש מוט פנהרד אחד, ושני מוטות רדיוס, שכל אחד מהם מתפקד כשני לינקים (או לינק וחצי אם תרצה). שים לב שכל מוט רדיוס הוא בעצם משולש, שמחובר לסרן בשתי נקודות, ולא באחת, ולשלדה באחת. שני מוטות רדיוס כאלו נועלים את רוב דרגות החופש של הסרן, למעט התנועה הצידית, שאותה נועל מוט הפנהרד (שדומה ונמצא קרוב למוטות ההיגוי אבל הוא לא חלק מההיגוי אלא מהמתלה). עושים את זה בסרן הקדמי לרוב בגלל שהמנוע נמצא בין מוטות הרדיוס ואין מקום ליצירת משולש כמו במתלה האחורי.

על חלק מהמושגים יש הסברים במילון המונחים בפורום המתחילים, וכמובן - גוגל.

lizard
17-02-05, 23:45
שאלה חדשה.
אני קורא את המדריך ששמתי אליו לינק (בקרוב בעמוד קישורים)

אני מבין בערך מה ההבדל אבל לא נעול על זה.
אפשר הסבר ממצה משפה פשוטה?

מה ההבדלים בין המתלה הזה: DOUBLE A ARM

http://www.chris-longhurst.com/carbibles/images/coilspring1.jpg

לזה: WISHBONE

http://www.chris-longhurst.com/carbibles/images/multilink.jpg

תודה
מיכה

asafk
17-02-05, 23:54
אנחנו שוב מתפזרים. (תסלחו לי, יוצא לי יותר מדי להיות "השוטר הרע").
יש דיון בנושא תכנון מתלה קדמי, שנפתח על ידי e-pit@m. תמשיכו שם לגבי AARM ועצמות עצה.

אסף.

lizard
18-02-05, 01:43
אני לא מוצא את השירשור :?

סולי
18-02-05, 02:27
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=6644

nirzi3
30-10-05, 22:54

לא. כל החיבורים הם חיבורים נקודתיים - על ידי מיסבי כדור, תפוחים, או תושבות גומי גמישות. אם אני מבין אותך נכון, כשאתה אומר מספריים אתה מתכוון לתנועה שמוגבלת על ידי ציר - וזה לא המצב במתלה כזה. התנועות הן מרחביות, תלת מימדיות. מוטות הרדיוס נעים "בעיקר" מעלה/מטה, אבל בהחלט גם לצדדים - אחרת הם היו נתפסים ולא היתה תנועה בכלל.

איך התנועה של המוטות רדיוס לצדדים מתאפשרת?

http://forums.ort.org.il/files/30/2196014/3447858.jpg

כאן רואים מתלה זרועות A עכשיו השאלה היא איך המתלה עולה למעלה אם התפוחים מופנים הצידה?

מקווה שאני מובן

ושאלה אחרונה, עד לפני כמה ימים לא הבנתי בכלל איך מתלים נפרדים עובדים כי: לדוגמא במתלה זרועות עוקבות אחורי יש מצב שכשהמתלה עולה ויורד הגלגל מתקרב ומתרחק מכל שאר המכלולים, ואז הבנתי שמשתמשים בצלבי CV שיכולים להתארך ולהתקצר, אבל הבעיה היא שבמתלה קדמי אי אפשר שזרוע ההיגוי תתארך ותתקצר אז איך פותרים את זה?

נמרוד
30-10-05, 23:09
כאן רואים מתלה זרועות A עכשיו השאלה היא איך המתלה עולה למעלה אם התפוחים מופנים הצידה?

התפוחים הם חיבורים נקודתיים - התנועה סביבם אפשרית בכל הכיוונים, סביב כל ציר. כמובן במגבלות, כאן התנועה מעלה מטה מוגבלת לכמה מעלות, אבל זה מספיק.

ושאלה אחרונה, עד לפני כמה ימים לא הבנתי בכלל איך מתלים נפרדים עובדים כי: לדוגמא במתלה זרועות עוקבות אחורי יש מצב שכשהמתלה עולה ויורד הגלגל מתקרב ומתרחק מכל שאר המכלולים, ואז הבנתי שמשתמשים בצלבי CV שיכולים להתארך ולהתקצר, אבל הבעיה היא שבמתלה קדמי אי אפשר שזרוע ההיגוי תתארך ותתקצר אז איך פותרים את זה?

שאלה מצויינת... מוט ההיגוי לא יכול להתארך ולהתקצר. מה שקורה, זה שתוך כדי תנועת הגלגל האנכית - תנועת המתלה - מוט הרדיוס גם גורם להיגוי. יש קשר בין תנועת מתלה לזוית ההיגוי, והקשר הזה הוא בדיוק מה שמכונה Bump-Steer - היגוי לא רצוני כתוצאה מתנועת המתלה. חלק חשוב מאד בתכנון מתלה קדמי של רכב הוא הנסיון למזער את הבאמפ-סטיר, אותו קשר בין היגוי לתנועת מתלה. באמפ-סטיר קיים גם ברכב עם סרן חי, ובג'יפים, בעיקר המוגבהים, הוא כל כך גדול שאנחנו בכלל לא שמים לב אליו... הוא חלק מהחיים והתתנהגות הזועתית של הג'יפ.

nirzi3
30-10-05, 23:21
תודה ברגע זה פתרת לי כל כך הרבה בעיות שהצטברו אצלי בזמן האחרון לגבי מתלים.

-->