PDA

צפייה בגרסה מלאה : הבדל בין ספידומטרים וצריכת דלק

יונתןמצפה
03-05-12, 00:38
הסמוראי שלי (215) צורך בממוצע בין 1:8 ל- 1:9. בעירוני בלבד עם עליות גם יורד לכיוון ה- 1:7. בבין עירוני מגרד את ה- 1:10 מלמטה ברוח גבית ונהיגת סבתא.
בעבר הרחוק היה עושה יותר טוב... (לא שיניתי מידת צמיגים/יחסי העברה וכד')
פעם בטיול ארוך עם עוד חבר עם סמוראי הרכבים צרכו אותה כמות ליטרים עם סטיות זניחות. (לא השווינו קילומטרים).

היום נסעתי במקביל לאבא שלי שהיה עם הטרופר (סטנדרטי). איפסנו ספידומטרים בתחילת הנסיעה והשווינו בסוף.
אני עשיתי 33.5
הוא עשה 36.6
סטייה של כ- 10% לרעתי!!
[לפי גוגל מפה אותה הדרך= 35.5]

וזה מעלה אצלי תהיה. אנחנו תמיד משווים בין צריכת דלק של רכבים זהים (עם מידת גלגלים זהה/יחסי העברה זהים וכד') לפי הספידומטר. או לחילופין בודקים הבדלים בצריכה של אותו הרכב עם GPS.
האם ייתכן שהספידומטר שלי מזייף (או התחיל לזייף) מה ששינה לי את צריכת הדלק לרעה ב- 10%?

זה בדיוק ההבדל שמביא את הסמוראי שלי לצריכה סטנדרטית ותקינה. אולי סוף סוף אני יכול להפסיק לחפש בקדחתנות את הסיבות לצריכה הלא כ"כ טובה שלי.
מה דעתכם?

ishc
03-05-12, 08:19
אני בדקתי מס׳ פעמים וגיליתי 12% סטייה במד המרחק. לכן כל פעם שאני רוצה לחשב צריחה אני מוסיף 12% לק״מ, מה שמביא אותי ל-1:9 עד 1:10 בחוץ ו-1:7 עד 1:8 בעיר.
לארוך, עם 235 ועמוס קבוע זה נשמע לי תקין.

נמרוד
03-05-12, 09:25
למד המרחק יש אחוז סטייה, תמיד. בדרך כלל הוא מדויק לרמה של אחוזים בודדים בתצורה המקורית של הרכב (יחסי העברה, צמיגים). הגדלה של הצמיגים באופן מיידי מגדילה את אחוז הסטייה.

הסטייה הזאת היא ליניארית וקבועה - ואני מדבר על מד המרחק, סופר סיבובים פשוט, לא על הספידומטר שהוא מכשיר אחר לגמרי ש"במקרה" יושב באותה קופסה ומוזן מאותו כבל מסתובב. היא בדרך כלל לא משתנה עם הזמן - אין שם הרבה מה שישתנה, כאמור, זה מכשיר שסופר סיבובים.

אני במקומך הייתי בודק פעם אחת בצורה מסודרת את ההפרש באחוזים בין מה שמראה מד המרחק לבין המציאות (באמצעות GPS או אבני דרך - http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=2218). רושם את המספר או זוכר אותו וזה כופל קבוע לצריכת הדלק שלך (אצלי זה בדיוק 1.1 - כשמד המרחק מראה 10 קילומטרים הרכב עשה בדיוק 11).

וכאמור - אני לא מאמין שהמספר הזה השתנה עם השנים, אם לא החלפת צמיגים. אחרי שתבדוק מה צריכת הדלק האמיתית שלך תחליט אם היא סבירה או לא בעיניך, ואם לא אז חפש את מקור הבעייה.

איציק - 4X6ZH
03-05-12, 11:01
שלב ראשון אין להתיחס יותר מידי למד המרחק \ ספידומטר \ לוח השעונים של הרכב ( הוא סיפור בפני עצמו )
לבדיקה מדויקת מומלץ כמו שנמרוד כתב אבני דרך ( זה מספיק מדויק )
ולתדלק עד סף פית מיכל הדלק ( ביציאה מתל אביב ) ולתדלק בכניסה לבאר שבע ויש לך נתונים טובים ( עדין לא מדויקים )

איציק

יונתןמצפה
03-05-12, 21:36
כל מה שכתבתם מוכר וידוע. ובכל זאת אני רוצה קצת להתפלצף ברשותכם...
כשמישהו אומר "הרכב שלי עושה 1 ל- XXX" בד"כ זה אומר שהוא מדד כמה ק"מ מד המרחק הראה בין שני תדלוקים.
סטיות בין ספידומטרים של שני רכבים ישפיעו על ההבדל בצריכת הדלק המדודה של אותם רכבים (לא האבסולוטית), וזה לא בהכרח מעיד על המציאות.
אני לא חושב שיש משמעות לצריכת דלק אבסולוטית... מה שמשנה הוא צריכת הדלק היחסית. נניח שאני נוסע מסלול כלשהו בסמוראי וצורך בו בדיוק 30 ליטר. חבר בסיקס נניח יעשה אותו מסלול על 60 ליטר. משמע- הנסיעה בסיקס תעלה בדיוק כפול על אותו מרחק. לכן בתכנון אני אדע שלנסוע בסיקס עולה כפול מבסמוראי (מבחינת הדלק).
או לחילופין- נניח שהרכב שלי היה צורך 1 ליטר לכל 11 ק"מ במד המרחק. כיום הוא עושה רק 8 ק"מ לליטר... המשמעות- הרכב החל לצרוך יותר דלק- צריך לחפש את הסיבה.
ולכן לדעתי אין משמעות לצריכת דלק אבסולטית אלא יחסית בלבד, כל עוד שומרים על שיטת המדידה זה בסדר.

התהייה שלי בנושא החלה כשגיליתי שיש פער של כ- 10% במד המרחק בין שני רכבים. מידת הגלגלים אצלי צריכה לשנות בערך 3%. עדיין נשארים עם 7% סטייה בין רכבים שזה הרבה לעניות דעתי. בטוח הרחוק למשל, זה אומר שאם אני עושה טיפול כל 10,000 ק"מ, אז באופן קבוע אני עושה אותו רק כל 11,000. משמעותי? אולי... (האמת אני מטפל בד"כ כל 7-8 אלף).

מה דעתכם? התהייה שלי ברורה? הגיונית?

gmike
04-05-12, 10:39
יונתן, הפרש היקף בין צמיג 205 ל 215 זה בערך 5%.
צריכת דלק יחסית- טובה כדי לזהות שינויים בתפקד הרכב, אבל אם אתה רוצה להשוות צריכה בין 2 רכבים, יש רק דרך 1 מדוייקת, כמו שנמרוד ואיציק כתבו.

GodsFather
04-05-12, 10:59
יונתן - יש לך זמן פנוי ? צא לטייל! :)

כל כמה חודשים יש את הדיון הזה עם ממצאים די דומים -> ג'יפאים חסרי ממון מחפשים את העוד ק"מ לליטר שמסתתר אי שם בין לחץ האויר בגלגלים ללחץ האויר שבראש... לא משנה אם זו סופה או סמוראי או היילקס, שכולם אגב כלים שלא תוכננו בשום דרך להיות אווירודינמיים יותר מקיר בטון.

המצב של הרכב שלך מצוין. אופי הנהיגה שלך גם כן מצוין מההכרות שלי איתך. (אמנם לא הירשפלד, אבל עדיין לא מאוחר לך:) )

הצריכה גם מושפעת מכמה הרכב עמוס/לא עמוס, מצב רגל ימין, פקקים, רוח גבית, לחות, טמפ' (אויר קר לעומת חם), לחץ אויר, כביש רטוב מול יבש, רמת הבלימה, נסיעה בירידה מול עליה ועוד ועוד. בסופו של יום אתה לא חי במעבדה ויש לך יופי של רכב עם ביצועים מספקים עד טובים.

אם היית אומר 1:6 1:5, אז בהחלט מרימים גבות ומחפשים. אבל בין 1:8-9 ל1:10 וכשידוע שיש הפרשים בחלק מהמכלולים, זה סתם מתיש.

מקווה שהמסר שלי הובהר, אפילו שאני יודע שאתם תמשיכו לחפור בזה :)

-->