PDA

צפייה בגרסה מלאה : כתיבת מדריך קניה / מענה לכל אותם "מחפש ג'יפ ראשון ב25K"

רון נחמן
12-08-12, 10:19
שלום לכולם,

מדיי זמן מה אנחנו נתקלים כאן בעוד שרשור שחוזר על עצמו, של (לרוב) בחור צעיר המעוניין לקנות "ג'יפ ראשון".
אותן שאלות (מה עדיף? סמוראי או ויטארה? מה החסרונות בג'ימני?)
תקציבים דומים, דרישות דומות.

חשבתי לנסות לגבש, בעזרתכם, מעין כתבת "סוזוקי 101" המפרטת את כל התשובות שלרובנו כבר נמאס לכתוב ("קח בחשבון ששוק השיפורים למסולסל מוגבל יחסית"), ותוכל להוות נקודת מוצא מקיפה עבור מי שרוצים להיכנס לתחביב הנפלא והיקר מדיי הזה.

לעשות את זה פעם אחת כמו שצריך, "למען הדורות הבאים".

עכשיו, אני מודע לכך שימי השליטה המוחלטת של סמוראי/ויטארה על "שוק הסטודנטים" כבר מתחילים להיות מאחורינו, אבל:
א. תשתית המידע עדיין תהיה רלוונטית. הכלים לבחון מה הרכב המתאים לך יישארו, גם אם התשובה תשתנה. כך גם לגבי "אילו שיפורים אני צריך".
ב. זה מה שאני מכיר הכי טוב. אם הדיון הזה יתרחב מעבר לפורום סוזוקי, אני אשמח לאגד את כל המידע לכדי מדריך חוצה מותגים.

אז מה אני מתכנן, ומה אני רוצה מכם?
מכם אני מצפה שתגיבו, והרבה. חשוב לי לגשר על הפערים שיש לי בידע - אני אשמח לכתוב עובדות ולא השערות.
חשוב לי גם שתשתפו אותי בנושאים שאתם חושבים שלא נגעתי בהם מספיק, או שנגעתי בהם יותר מדיי.

אני הכותב, אתם העורכים.

רון נחמן
12-08-12, 10:29
סיימתי עם ההקדמה, וקדימה לתכל'ס.
הנושאים שעולים לי כרגע בראש הם:
1. "בא לי ג'יפ" - הקדמה שבה אסביר קצת מהניואנסים שמגיעים עם ההחלטה לרכוש רכב שטח. כאן אסביר למה אין תשובה לשאלה "איזה רכב יותר טוב", אבל דווקא יש תשובה לשאלה "איזה רכב ישרת את הצרכים/רצונות שלי יותר טוב".
3. המדריך לשיפורים בסיסיים - מה זה נעילה, אילו מיגונים צריך והאם שווה יותר לקנות רכב עם בסיס טוב ולשפר בעצמי, או לקנות מפלצת מושקעת ושחוטה?
2. פירוט דגמי סוזוקי הרלוונטיים, כולל סקירה קצרה על יתרונות וחסרונות. כדי שיהיה קל יותר להתמקד על דגם.
4. "מי מכיר מכון בדיקה טוב?" - הסבר המפרט למה לא שווה ללכת לבדיקה של מכון, אלא לאחד המוסכים המתמחים בסוג הרכב שבחרת לחפש. כמובן, מלווה בקישורים למדריכי הבדיקה המצוינים שבאתר.
5. מי בא לטייל? זה הפרק בו אזדקק לעזרתכם יותר מכל.. כאן אני רוצה לתת כללי מפתח לג'יפאי הטירון, כולל בטיחות, ציוד מינימלי, "מגרשי משחקים" בהם אפשר להכיר את הרכב בסיכון מינימלי, וכמובן קישור לפורום הטיולים.

זהו. זה מה שיש לי כרגע. אתם מוזמנים להגיב.

עדיאל
12-08-12, 17:22
טוב אני אתחיל בדבר פחות חשוב ממגונים וקישורי נהג ..
הדיפרנציאל ונעילת דיפרנציאל
כדי להבין מה זה נעילת דיפרנציאל , ולמה היא כול כך חשובה . נתחיל בזה שנבין מהוא הדיפרנציאל הסבר לכך,
מפורט לפירטי פרטים בסרטון הבאה - http://www.youtube.com/watch?v=yYAw79386WI (גם מי שלא מבין אנגלית יבין רק מהסרטון עצמו )

נעילת דיפרנציאל קשה לי להסביר , אבל החברה של ג'יפולוג עשו אחלה עבודה אז הינה הסבר מדיוק מה התפקיד של נעילה ומה זה עוזר לנו בשטח
http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=1113

שגיא S
12-08-12, 18:48
רון תן לי לסיים עם המבחן האחרון בסופש הקרוב.

אחרי זה אני אעזור לך...זה ישב לי בראש כבר כמה זמן, יחד עם הכתבה על המערכת מתלים החדשה שתבוא.

רון נחמן
12-08-12, 19:44
אתה תכתוב על מתלים, אני צריך לסיים לפני שבוע הבא - יש לי טיסה להודו על הראש :)
מקסימום אני אעניק לך \"זכויות עריכה\"..

savyon
12-08-12, 19:46
זוקונים,
יוזמה מבורכת.

אולי רק בגללה תהיה לכם הפתעה במפגש ג'יפולוג...

סביון

חן צברי
12-08-12, 23:45
הרעיון מאוד יפה אך כדאי שתתמקד יותר בנתונים של דגמי סוזוקי, כי מרבית הנושאים שהעלת הינם כלליים וכבר רוכזו בעבר.
בעיקר במדור ג'יפאים מתחילים (http://www.jeepolog.com/forums/list.php?r=category/35) וה-FAQ (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=5015) המצוין של פורום סוזוקי: צעדים ראשונים, בדיקת סמוראי (כולל פירוט והשוואה בין דגמים), מדריך נעילות, מדריך הישרדות (חילוץ למתחילים), סמוראי מול ויטרה, סמוראי או ג'ימיני? וכו'.

אתה יכול להעלות קישורים עם תשובות ודגשים לגבי דגמי סוזוקי.
לדוגמא, הבאת קישור לצעדים ראשונים בדרך לג'יפ (http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=1563-jeepolog-archive), ולאחר מכן לפרט על אילו צרכים/רצונות עונים דגמי סוזוקי.
כך תחסוך לעצמך הרבה עבודה שכבר בוצעה, תרכז את כל המידע ותציג נקודת מוצא מקיפה, כפי שרצית, לדגמי סיזוקי.

מסקרן אותי לדעת, האם תכננת להתייחס גם אל הגראנד ויטרה?

רון נחמן
13-08-12, 08:23
הרעיון מאוד יפה אך כדאי שתתמקד יותר בנתונים של דגמי סוזוקי, כי מרבית הנושאים שהעלת הינם כלליים וכבר רוכזו בעבר.
בעיקר במדור ג'יפאים מתחילים (http://www.jeepolog.com/forums/list.php?r=category/35) וה-FAQ (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=5015) המצוין של פורום סוזוקי: צעדים ראשונים, בדיקת סמוראי (כולל פירוט והשוואה בין דגמים), מדריך נעילות, מדריך הישרדות (חילוץ למתחילים), סמוראי מול ויטרה, סמוראי או ג'ימיני? וכו'.

אתה יכול להעלות קישורים עם תשובות ודגשים לגבי דגמי סוזוקי.
לדוגמא, הבאת קישור לצעדים ראשונים בדרך לג'יפ (http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=1563-jeepolog-archive), ולאחר מכן לפרט על אילו צרכים/רצונות עונים דגמי סוזוקי.
כך תחסוך לעצמך הרבה עבודה שכבר בוצעה, תרכז את כל המידע ותציג נקודת מוצא מקיפה, כפי שרצית, לדגמי סיזוקי.

מסקרן אותי לדעת, האם תכננת להתייחס גם אל הגראנד ויטרה?

ברור שישנה כפילות מסוימת. במקומות שבהם אני חושב שהכתבה באתר מקיפה וידידותית למשתמש מספיק (נניח, במדריך בדיקת סמוראי) אני פשוט אספק קישור.
במקומות אחרים ייתכן שאבחר לכתוב מחדש, למעט הרצף ההגיוני במדריך.

תכננתי להתייחס לגרנד ויטארה, אבל זו בדיוק דוגמא למצב בו אזדקק לעזרתכם.
בקרוב אפרסם כאן סקירה בסיסית של סמוראי / ויטארה / ג'ימני (שאיתם יש לי היכרות-מה), ואבקש מכם להשלים את החסר לגבי GV.
אני לא מכיר עלויות, בעיות, ואפילו שיפורים (למעט מיגונים והגבהה צנועה).

רון נחמן
13-08-12, 10:07
טוב, נחזור להודעה הזאת:

1. "בא לי ג'יפ" - הקדמה שבה אסביר קצת מהניואנסים שמגיעים עם ההחלטה לרכוש רכב שטח. כאן אסביר למה אין תשובה לשאלה "איזה רכב יותר טוב", אבל דווקא יש תשובה לשאלה "איזה רכב ישרת את הצרכים/רצונות שלי יותר טוב".
3. המדריך לשיפורים בסיסיים - מה זה נעילה, אילו מיגונים צריך והאם שווה יותר לקנות רכב עם בסיס טוב ולשפר בעצמי, או לקנות מפלצת מושקעת ושחוטה?
2. פירוט דגמי סוזוקי הרלוונטיים, כולל סקירה קצרה על יתרונות וחסרונות. כדי שיהיה קל יותר להתמקד על דגם.
4. "מי מכיר מכון בדיקה טוב?" - הסבר המפרט למה לא שווה ללכת לבדיקה של מכון, אלא לאחד המוסכים המתמחים בסוג הרכב שבחרת לחפש. כמובן, מלווה בקישורים למדריכי הבדיקה המצוינים שבאתר.
5. מי בא לטייל? זה הפרק בו אזדקק לעזרתכם יותר מכל.. כאן אני רוצה לתת כללי מפתח לג'יפאי הטירון, כולל בטיחות, ציוד מינימלי, "מגרשי משחקים" בהם אפשר להכיר את הרכב בסיכון מינימלי, וכמובן קישור לפורום הטיולים.

נתחיל בסעיף 1. את רוב ההקדמה אין לי בעיה לכתוב, אבל יש לי התלבטות לגבי נושא אחד -
"איזה רכב ישרת את הרצונות שלי".

כשאני קניתי את הויטארה, בחרתי בה עפ"י הכלל "במילא 90% מהזמן היא על הכביש". דיי מהר הבנתי שאופי הנהיגה ואופי השטח שאני עושה איתה מוכיחים שלא בחרתי ברכב הנכון.
השאלה היא:
איך אדם בלי ג'יפ יכול לקבוע מה יהיה השימוש (הפלז'ר, לא הביזנס) שלו ברכב?
איך אני יכול לדעת מראש אם מעדיף לתת בגז בשבילים או לזחול באיטיות על סלעים או אולי בכלל דיונות?
ברור שלפעמים התשובה היא "גם וגם וגם", אבל במגבלות התקציב צריך לעשות פשרות.

כרגע 2 הרעיונות היחידים שעולים במוחי הם:
א. תצטרף לטיול עם חברי הפורום, בתור נוסע, לפני שקנית רכב משלך.
ב. תסתכל על סרטונים ביו-טיוב. אם אין לך סבלנות לראות 5 דקות של אדם זר במפלצת מנסה להתאבד באיטיות על מדרגה פסיכית, יש סיכוי טוב שלא תהיה לך סבלנות לעשות אותו דבר בזמן טיול.

מה אתם אומרים?

Scrusher
13-08-12, 19:22
איך אדם יידע מה יהיה השימוש שלו בג'יפ? בדרך כלל זה אחד החברים שמכניס אותך לחיידק,ובדרך כלל רוב הטיולים הראשונים שלך יהיו עם אותו החבר.אם הקורא ישאל את עצמו מי הדביק אותו במחלה יהיה לו כיוון כללי.גם ככה הרכבים בתקציב של 25K הם לא מהסוג של שטח טכני בלבד ולמתחיל הם כולם חסונים ובעלי LOW.הקורא לא יידע מה הוא יותר אוהב עד שהוא עצמו ינהג בדיונות\סלעים\שבילים מהירים.(ששם אופציה א' מבורכת)
בדר"כ מי שמעלה סרטונים ליוטיוב מציג רכב משופר "קלות" ועולה דברים שרוב המתחילים לא יחשבו עליהם כאופציה.הם יראו סמוראי עולה את מעלה צינור אבל הם לא יראו שהוא נעול כפול עם יחסי העברה (ואז לא יבינו למה שלהם לא עולה)
ההבדל בין הרכבים בתקציב הזה הוא בסקאלה בין נימוסי כביש ליכולות שטח.לדעתי צריך להדגיש את זה בפירוט הרכבים

רון נחמן
14-08-12, 00:49

זהו. זה מה שיש לי כרגע. אתם מוזמנים להגיב.

טוב, נמשיך לסעיף 2, בו בכל זאת יש לי בעיית בקיאות עמוקה יותר.

לפי דעתי הפרמטרים צריכים להיות:
1. "פרופיל משתמש" - איפיון כללי של הרכב (דוג': סמוראי קצר ככה"נ לא ישמש כרכב יחיד עבור בעל עסק הובלות)
2. שימושיות (איך הרכב ביומיום) - כאן אני מאמין שאסתדר.. ואתם תתקנו אותי.
3. עלויות תחזוקה שוטפת - אני עדיין מתלבט אם להתייחס לזה. סה"כ המחירים משתנים עם הזמן, ובכל מקרה אנחנו מדברים על סדר גודל דומה של עלויות.
4. שוק השיפורים - מה "תקרת העבירות" של הרכב? איך הוא יוצא מהמפעל, ולמה הוא יכול להפוך?
אני אודה לכם אם תוכלו לשתף אותי באופציות (כולל סדרי גודל של מחיר) לגבי הGV והויטארה. בעיקר חשובה לי התייחסות לטיפול במחלות (דיפ' קדמי), ונעילות דיפ'.

רון נחמן
15-08-12, 20:01
אני כנראה עושה משהו לא נכון אם אתם מסרבים להגיב... אבל אנסה שוב.
צריך אינפורמציה:
מה הם הדגמים של הרכבים השונים? לדוג סמוראי
84-87 סרנים קצרים, קפיצי עלים, קרבורטור
88-93 סרנים רחבים, קפיצי עלים, קרבורטור
94-96סרנים רחבים, קפיצי עלים, הזרקה
96-98 סרנים ייחודיים לשנתון, קפיצים סליל, הזרקה

זקוק למידע באותה רמה לגבי סמו ארוך, ויטארה קצרה+ארוכה, GV

עדיאל
15-08-12, 20:40
מיגונים לג'ימני - כדי לשמור על הרכב ועל המיכלולים החשובים חייב למגן , אבל לא למגן בטרוף לא כל המיגונים שיש על המדף באמת יעזרו ..
המיגון החשוב ביותר - זה מיגון לטרנספר, פשוט לא לרדת לשטח בלי המיגון !! ...
מיגון לדיפרנציאל הקדמי די מומלץ .. אבל תביאו כזה שיושב בול , ולא יורד כלפי מטה זה יקטין לכם את זויית גישה .. וזה לא עוזר לנו .
נהיגת שטח באזורים שיש בהם סלעים גדולים או מעברים קשים .. יגרמו לחצאיות להיתלש ( לא כיף ) אז מיגוני סף :בין מדרגות צד , לרוקט-פנלים יעשו תעבודה ..
אלו המיגונים הבסיסים והחשובים ביותר
מיגונים שלא מומלץ : יש כאלה שלא יעזרו לכם ויש כאלה שרק יפריעו ...
מיגון לטנק דלק לא צריך - הטנק יושב במקום מושלם
מיגון גחון - רק מזיק ומקטין את זווית הגישה

וזהו בעצם זה לא יוצא עסק יקר למגן את הגימני .. טרנספר חשוב , דיפראנציאל שיושב טוב , ומיגוני סף

ניבו
16-08-12, 00:40
עדיאל אני מבין שמיגון לתושבת של המוטות רדיוס לא צריך, נכון?
כי זו לא הנקודה הכי נמוכה ברכב והכי רכה ברכב, נכון?
מבחינת מיגון:
טרנספר, סף, אוזני מוטות רדיוס, וזהו.
ממליץ לעשות חיזוק כלשהו בנוגע לוו גרירה האחורי, כיוון שהמקורי פשוט נתלש ברגע שמפעילים עליו טיפת לחץ (ידוע שהשילדה בג'ימני פשוט בדיחה)
והדבר יכול לגרום לקצה שילדה, משהו שמבאס כשמנסים למכור את הרכב..

Scrusher
16-08-12, 16:38
סמוראי ארוך בא במקור עם סרנים צרים

רון נחמן
19-08-12, 08:53
סמוראי ארוך בא במקור עם סרנים צרים

תודה.

ניבו, כמו הרבה דברים בעולמינו גם בנוגע למיגון האוזניים אתה יכול לשמוע אנשים שאומרים הפכים מוחלטים בביטחון מופרז.
האוזניים אכן חוטפות לא מעט, אבל רבים שמיגנו בעבר מצאו שבגלל המיגון נגרם נזק לשלדה. במלים אחרות, ככל הידוע לי עדיף לתת להן לחטוף ולא למגן.
אם נתקלת במיגון מוצלח, אתה מוזמן להעלות תמונה ו/או שם הספק.

ishc
19-08-12, 10:01
אני כנראה עושה משהו לא נכון אם אתם מסרבים להגיב... אבל אנסה שוב.
צריך אינפורמציה:
מה הם הדגמים של הרכבים השונים? לדוג סמוראי
84-87 סרנים קצרים, קפיצי עלים, קרבורטור
88-93 סרנים רחבים, קפיצי עלים, קרבורטור
94-96סרנים רחבים, קפיצי עלים, הזרקה
96-98 סרנים ייחודיים לשנתון, קפיצים סליל, הזרקה

זקוק למידע באותה רמה לגבי סמו ארוך, ויטארה קצרה+ארוכה, GV

1984- לא סמוראי אלא SJ410, מנוע 4 ציל' אורכי, 1000 סמ"ק, 45 כ"ס (לא זוכר מומנט אבל זה נתון כל כך קטן שהוא לא רלוונטי) עם קרב' שוכב, גיר 4 הילוכים, תיבת העברה גג"ש, סרנים צרים, יחס 4.1, קפיצי עלים, תצרת מרכב: קצר פתוח/סגור וטנדר
1985 - נדיר ואין לי מושג אם מדובר במנוע 1000 או 1300 (אני חושב ש-1000)
1986-1987 - לא סמוראי אלא SJ413, מנוע 4 ציל' אורכי, 1300 סמ"ק, 64 כ"ס, קרב' של AISIN, גיר 5 הילוכים, תיבת העברה גג"ש, סרנים צרים, יחס 3.9, קפיצי עלים, תצורת מרכב: קצר פתוח/סגור, ארוך פתוח, טנדר
1988 - SJ413 מנוע 4 ציל' אורכי, 1300 סמ"ק, 64 כ"ס, קרב' של AISIN, גיר 5 הילוכים, תיבת העברה גג"ש, סרנים צרים, יחס 3.9, קפיצי עלים, תצורת מרכב: ארוך פתוח או טנדר.
1988-1993 - סוף סוף סמוראי מנוע 4 ציל' אורכי, 1300 סמ"ק, 64 כ"ס, קרב' של AISIN, גיר 5 הילוכים (יחסים שונים מעט), תיבת העברה גג"ש, סרנים רחבים, יחס 3.7, קפיצי עלים, תצורת מרכב: קצר פתוח/סגור
1993-1996 - סמוראי מנוע 4 ציל' אורכי, 1300 סמ"ק, 68 כ"ס, הזרקה חד-נקודתית, גיר 5 הילוכים, תיבת העברה גג"ש, סרנים רחבים, יחס 3.7, קפיצי עלים, תצורת מרכב: קצר פתוח/סגור
1996-1998 - סמוראי מנוע 4 ציל' אורכי, 1300 סמ"ק, 68 כ"ס, הזרקה חד-נקודתית, גיר 5 הילוכים, תיבת העברה שרשרת, סרנים רחבים (שונים מקפיצי העלים), יחס 3.9, קפיצי סליל, קדימה קויל-אובר, תצורת מרכב: קצר פתוח/סגור
בדגמי הסלילים יש עוד כל מיני הבדלים, HI-PINION בסרן הקידמי, מערכת היגוי שונה, דש-בורד ופנים שונה ועוד...
גם בעלים יש שינויים קטנים כמו דש שונה בכל מיני דגמים.
כדאי לדעתי פשוט לקחת מתנדבים עם רכבים מהשנתוהים הרלוונטים והעמיד אותם אחד ליד השני ולהתחיל לרשום הבדלים.

יש בלינק הזה: http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=1151 נתונים של תיבות ההעברה

wayfarer
19-08-12, 23:04
קפיצי עלים VS קפיצי סלילים
-יתרונות וחסרונות
-דרכי הגבהה + מחירים
-העדפה\התאמה, לא כולם רוצים ללעוס סלעים יש גם כאלה יותר מתונים - מה עדיף למי

אביעד פ.
20-08-12, 12:22
אני חושב שכל העסק מתחיל לגלוש יותר מידי לצדדים.
אי אפשר לתמצת בכתבה אחת את כל התורה של הזוקונים.
יתרונות מול חסרונות, השוואה זה מול זה, קניה במחיר נמוך, בדיקת קניה, מה כל שנתון מציע.
אם תכניס את הכל לכתבה אחת היא תהיה מעייפת. מה שכן אפשר לעשות סדרת כתבות,
אחת כללית של הרעיון המקורי "מחפש ג'יפ ראשון ב-25" שיכול לגלוש גם טיפה לרכבים שהם לא זוקונים, למשל סיקסים, או טרופרים ישנים.
ואחת עבור כל זוקון, שמפרטת על השנתונים, על מה צריך לבדוק בקניה, וכו' וכו'. אם כך תעשה- תמונות והסברים על הג'ימני- עלי.
הכתבה על איך בודקים סמוראי כבר פה שנים.....

-->