PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיות במערכת תזמון שסתומים במנוע Tdi300

שחף110
15-03-05, 20:39
בהמשך לזה (http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=7886) ובציטוט החלק הרלוונטי :

אבי כיוון את השסתומים במידה שכתובה בספר אבל עם מעט "חופש" לדבריו כדי לא לגרום לשרפת שסתומים אממה - המנוע מרעיש ברעש שדומה לשסתומים משוחררים מעט.

אבל אני אתחיל מההתחלה -
החלטנו בנסיעה לבדוק את המהירות המירבית (דיזל אוטומטי). ממהירות שיוט של 100 ע"י לחיצה הדרגתית על המצערת עד מצב של נגיעה בפח ונעצרנו ב 135 בערך (פלוס מינוס הזיוף וחישוב יחסי העברה הסלד עמד על בערך 4000). כל זה ארך בערך 30-50 שניות.
מיד לאחר מכן התחיל רעש חזק של שדומה לדפיקת שסתומים. אעפ שהיינו בטוחים שהרעש מגיע מלמטה, החלטנו להרים את מכסה השסתומים ולכוונם.
באחד גילנו חופש גדול מאוד ובשאר חלק מכוונים, חלק לא.
אני סובבתי את המנוע למטה ואבי כיוון, וטען שחלק אפילו היו סגורים מדי.
כמו שכתבתי למעלה, הוא כיוון עם מעט חופש כדי להמנע משרפת שסתומים.

הרעש הנוראי שהיה קודם נעלם , לחלוטין, כמעט - נשאר רעש שדומה לרעש של שסתומים דופקים. אני יכול להגיד שהרעש הגדול שהיה נעלם, אבל המנוע לא חזר להיות שקט באותה מידה שהיה קודם (עד כמה ש Tdi300 יכול להיות שקט).

אז אתמול נסעתי עם הרכב והחל מעין רעש של דפיקות. חזרתי הביתה (הייתי ממש לא רחוק ולא הרבה לאחר תחילת הנסיעה).
היום פתחנו בשנית את מכסה השסתומים ושוב הם יצאו מכיוון. חשוב לציין שטבעות האבטחה לא היו משוחררות (גם בפעם הראשונה שהוזכרה קודם לכן).
השסתומים כוונו מחדש עם "מעט" יותר לחץ על המדיד ורעש השסתומים נעלם כלא היה אך הדפיקה שבגינה חזרתי אתמול הביתה נשארה כמו שהיא.

השערות / רעיונות וחשדות לפני שאני מרים את ראש המנוע על מנת לבדוק את מצב הקאמשפט והמרימים ? :evil:

שחף.

שחף110
15-03-05, 20:46
יש לציין שהרכב עבר בערך 1500 ק"מ בין כיוון לכיוון.

gradar
16-03-05, 11:28
האחראי לתזמון השסתומים הנה רצועת התזמון..... נא לבדוק ויפה שעה אחת קודם.
אם הכל תקין ואללה, להתחיל לפרק:
קמשפט וראש בתחילה. ואולי תגלה שהדפיקה דווקא מהחלק התחתון (גל ארכובה).
אני לא הייתי נוסע כך, הנזק יכול להיות גדול.
ה-רדר

שחף110
16-03-05, 12:02
האחראי לתזמון השסתומים הנה רצועת התזמון..... נא לבדוק ויפה שעה אחת קודם.

זה נכון, אבל בדרך יש עוד כמה דברים שסביר להניח שהם אלו שדופקים (מרימים, מוטות הקאמשפט עצמו או המייסבים שלו).

אם הכל תקין ואללה, להתחיל לפרק:
קמשפט וראש בתחילה. ואולי תגלה שהדפיקה דווקא מהחלק התחתון (גל ארכובה).

אולי. אבל אם זה היה מגל הארכובה כנראה שמרווח השסתומים לא היה משתנה פעמיים בזמן כזה קצר ? וגם הרעש הקודם שהיה מייד אחרי הנסיעה (שגם הוא דמה מקצתו לדפיקות מקצתו לשסתומים) לא היה נעלם עם הכיוון שלהם.

אני לא הייתי נוסע כך, הנזק יכול להיות גדול.
ה-רדר

גם אני. לכן האוטו עומד בחניה.

אני מחפש לשמוע רעיונות / הכוונה למה יכול להנזק או להגרם ע"פ הדברים שהוזכרו ועקב הארוע (הנסיעה המהירה).

שחף110
16-03-05, 12:03
(חבל שאי אפשר לערוך את ההודעות)
אגב המנוע אחרי אוברול מלא לפני 76 אלף קמ בערך.
ראש מנוע חדש הורכב לפני בערך 6 - 10 אלף קמ.

שחף.

asafk
16-03-05, 22:22
ננסה לשלול את האופציה של רצועת תזמון, בוא נדבר על סימפטומים נוספים:
האם יש סימנים של הזרקה לא מתוזמנת?
האם הדפיקות הן מונוטוניות/ כל השסתומים זזו מהתשמון שלהם ביחד?

אסף.

שחף110
16-03-05, 23:11
ננסה לשלול את האופציה של רצועת תזמון, בוא נדבר על סימפטומים נוספים:
האם יש סימנים של הזרקה לא מתוזמנת?

שלילי. המנוע סוחב מעולה ואין עישון מיותר.

האם הדפיקות הן מונוטוניות/ כל השסתומים זזו מהתשמון שלהם ביחד?

רובם. יש דגש לכיוון קבוצה מסוימת, האמצעים כנראה. בקצוות עושה רושם שהסטייה קטנה יותר.

asafk
16-03-05, 23:15
אם ככה, קצת פחות מ80 אלף ק"מ מהאוברול, זו הזדמנות טובה להחליף רצועת תזמון. יש כתבה איך לעשות את זה כאן באתר. לא סיפור מסובך, וגם לא יקר- ובכל מקרה מומלץ, גם אם יתברר אח"כ שיש בעיה אחרת במנוע.

אסף.

איציק - 4X6ZH
17-03-05, 09:32
אני לא הייתי מניע את המנוע כלל אולי אפילו גורר אותו
ומבצע בדיקה יסודית של מערכת הטימניג רצועה גלגלי סרק
לפי התאור שלך יש לך הטבעת שסתומים שזה אומר אתה נמצא על גבול הפגיעה של השסתום
בבוכנה . ( אופיני למנועי דיזל ) . ולכן מתעקמים לך חלקים במערכת הפסנתר
או שהשסתומים שוקעים בתושבות שלהם ( בדרך כלל שניהם גם יחד )
לא לזלזל בתקלה הזאת ולבדוק לעומק .
איציק

שחף110
17-03-05, 18:51
לאחר שפתחנו היום בשנית את מכסה השסתומים -
גם אחרי הנסיעה הקצרה לפני יומיים (אחרי הכיוון השני) השתנה שוב המרווח.

חזרנו פעם נוספת על הכיוון, הנענו את הרכב נתנו לו לעבוד ולהגיע לטמפ עבודה ושוב הופיעו הדפיקות הפעם בחוזקה.

פתחנו את המכסה שסתומים שוב - ואיזה פלא, גם אחרי העבודה הקצרה השתנה המרווח -
מיותר לציין שבכל הפעמים שהוא השתנה הוא גדל (גם כעת כשהמנוע חם הוא גדל).

התלבטנו בין לפתוח את הטיימינג לבין הורדת הראש. הוחלט על טיימינג.
בסוף הורדנו את ציר הנדנדים לפני שנפרק את הטיימינג.
ראינו שאחת מהכיפות שיושבת על השסתום מפורקת - ז"א רק הזר נשאר והתוכן העליון חסר.
חשדנו שהיא נפלה פנימה ושאנחנו רואים אותה לכן החלטנו לשנות כיוון ולהרים את הראש.
כמו כן בדקנו את מצב המוטות המרימים והם נראו ישרים ותקינים לחלוטין.

הראש הורם. שאריות של אותה כיפה לא נמצאו במקום שנחשד (בצד המרים). אבל מה שכן נמצא הוא סתום יניקה ראשון שרוף ללא ספק, שאר שסתומי היניקה נראים במצב יותר טוב אבל גם שרופים או בדרך. עוד מעט ניגש לפרק אותם ולראות בצורה יותר ברורה מה הנזק שם.

בנוסף, כיוון שיורמי הפנה אותי אתמול אליו בשיחת טלפון או שאחת ההברגות של ציר הנדנדים כנראה הרוסה עקב סגירה בחוזקה של אלו שעשו את הראש לפני זמן מה.
לאחר שהורדנו את הראש והפנסתר התברר שאכן ההברגה המרכזית גמורה ולכן גם היא תחודש.

כנראה שהבעיה היא אכן בשסתומים השרופים והם יוחלפו ותבוצע השחזה לשסתומים ותתוקן ההברגה. לאחר מכן יבוצע גם טיימינג.

שחף.

שחף110
17-03-05, 18:52
אגב, אין סימני פגיעת שסתומים בבוכונת.

gradar
17-03-05, 20:01
אל תוותר על בדיקת הטיימינג בסיום העבודה.

שחף110
17-03-05, 20:58
אל תוותר על בדיקת הטיימינג בסיום העבודה.

לא רק שאני אבדוק את הטיימינג - אני אעשה טיימינג מיד עם גמר העבודה על הראש.

שחף110
22-03-05, 20:28
אז מה היה לנו ?
ניקינו את הראש, הורדנו שסתומים חשודים - חוץ מפיח, תקינים לחלוטין. :roll:
ליטשנו קלות בעזרת משחה (שאיני זוכר את שמה כרגע) ומקל עם גומיה את תושבות כללל השסתומים, הוחלפו גומיות כל השסתומים ותוקנה ההברגה ע"י הכנסת אינסרט.
הכל נוקה צוחצח והוכן להרכבה מחדש.
כמו כן - כל המרימים, מוטות דחיפים ציר נדנדים - כולם נקיים מחופשים וישרים.
הבוכנות נראות נהדר וכמו כן פני הצילנדרים ללא מדרגה או חריצים.

לקראת ההרכבה, בעת ניקוי שטח הבלוק וניקוי הפיח מהבוכנות, בניקוי הבוכנה האחרונה - (מהסוף להתחלה), התגלה כי מס' 1 (בניגוד לשאר) סובבת סביב צירה (קלות ?) וגם זה הסביר את העבודה שלאחר מס' סיבובים של המנוע ביד היא מרחה מעט שמן על המעטה (תחילה ייחסנו את זה ללכלוך שנגרם עקב הורדת הראש - שמן ומים שיצאו מן המעברים).
ככל הנראה הנזק הוא או גוז'ון פין (הפין שמחבר את הטלטל אל הבוכנה) או מיסב גל הארכובה ו/או רינגים. שוב, פני הצילנדר נראים מעולים - עושה רושם שלא נגרם שם נזק.

ניגשנו להורדת הקרטר וכמובן - בורג אחד הודק חזק מדי ע"י מישהו (אותו אחד שסגר את הברגים החפים בראש חזק מדי עם ג'פקה :?: :roll: ) והלך לו הראש המשושה, 3 שעות של ניסיונות שונים - גורנישט מיט גורנישט. הבעיה שהוא גם במקום אסטרטגי (אסטרטגי = אי אפשר לקדוח ולהכניס חולץ לראשו או לתפוס אם ג'פקה).
כנראה שננסה לרתך לו איזה שהיא אום גדולה יותר.

עדכונים יבואו לאחר שהבוכנה תוצא החוצה לאחר כבוד (וכנראה גם ה 3 האחרות על מנת לדעת את מצבן).

אגב, שוב, המנוע עבר אוברול מלא לפני 70-80 אלף ק"מ.
כנראה כאשר הבוכנה תהיה בחוץ יהיה יותר מידע מדוע ארע מה שארע (אם עקב הנסיעה במצערת מלאה ).

שחף :evil:

שחף110
03-04-05, 19:39
ובכן. הקרטר נפתח לפני שבוע - והרבה חתיכות מתכת נמצאו בו.
בפירוק של מס' 1 התגלה כי מייסבי הטלטל (Big End Bearings) בהפרש עובי של 2 עשיריות הממ. כמו כן, משום מה הם לא חפפו אחד את השני ונראתה שחיקה אדירה.
ההפתעה הגדולה חיכתה ב Small End Bushes - בוקסות טלטלים (הבוקסות שמשמשמות כמיסב בין הגוז'ון פין לבין הטלטל. הבוקסה הייתה מפורקת לחלוטין ורק שאריות קטנות נשארו שם (השאר היו בקרטר). מצב הרינגים נראו בסדר גמור.

שאר הבוכנות והטלטלים פורקו ונראו תקינים לחלוטין.
נערכו בדיקות ע"פ הספר לצילנדר, רינגים, טלטלים, בוקסות טלטלים, בוכנות וכל שאר הגשטלים.
הוחלט, לאחר שנמצא שהנ"ל עומדים בכל הקריטריונים התקינים ועם התייעצות עם מספר חרטים ובעלי מקצוע להחליף את כל מייסבי הטלטלים בכל הבוכנות ואת הבוקסה של הטלטל שהתפרקה.
במקור התכנון היה גם להחליף את הרינגים של מס' 1 ליתר בטחון, אבל לאחר התייעצויות נוספות הוחלט להשאירם במקומם.

בבדיקה של OilJet Tubes (חלק מס 4 בין מס 2 ל 3)
http://www.jeeptrip.com/albums/lnsxl9j9.jpg
נתגלה שהחלק הזה חסר. כרגע הוא ההשערה לכשל של הבוקסות. ע"פ הציטוט מהספר:
"The pistons, gudgeon pins and small end bushes
are lubricated and cooled by oil jets (11) which are
supplied from the main oil gallery via relief valves
which allow the oil to flow at a pre-determined
pressure."

כנראה שהנסיעה המהירה הביאה אותו לגבול מגבלות השימון בתנאים שאין אטימה מספיקה ---> אין מספיק לחץ לשימון במהירות / סל"ד מקסימלי.

בקיצור, בסופ"ש האחרון הורכב החלקים במנוע, ולפני שעה הנעתי. הנעה חלקה במכה ראשונה.
לאחר נסיעה קצרה באזור העיר, המנוע נשמע שקט הרבה יותר (יחסית ל Tdi300 ולרעש שהיה כאשר הוא נקנה ולאחר שהתחילו התקלות).
לחץ שמן יבדק השבוע לאחר שיותקן מד לחץ שמן בצורה קבועה ברכב.
בינתיים הכל נראה שפיר, נקווה שישאר ככה.

כתבה עם תמונות (מה שיש - צריך לעבוד ולא צלם), תועלה בקרוב.
סה"כ אני מקווה שאני לא פותח פה לשטן אבל העבודה הזאת לא שונה מעבודה על כל מנוע אחר.
המנוע פשוט מאוד ואין בו שום הפתעות או דברים שונים מכל מנוע בנזין אחר שפתחתי.
אני עשיתי את זה בחניה של בניה משותף, המסר - אין מה לפחד מלהתעסק עם הTdi300 .

שחף. :twisted:

-->